Sada je: 19 tra 2024, 07:34.

neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mjesec

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mjesec

PostPostao/la kittyilevin » 05 sij 2013, 21:53

dakle, već lagano šizim... :gaah

mala ima skoro 13 mjeseci, teška je cca. 8 i pol kila (možda je imala i parsto grama više, no sada je bolesna i ništa ne može staviti u usta pa je, nadam se, na 8 i pol kila). rođena s 2800. dugo se borili s dojenjem, no isključivo je dojena do 6. mjeseca. dohrana je krenula dosta teško, nije dolazilo u obzir da ne miksam, odmah bi povraćala. sa 6 mjeseci željezo posve OK. hoda već nekih mjesec dana, ima samo dva sitna zubića, sve u svemu se fino razvija - znatiželjna je, vesela, dobro spava, sve OK.

mislila sam da će vremenom sve doći na svoje, no budući da ima 13 mjeseci, pitam se mogu li što napraviti i sama. fakat joj ne bih htjela miksat' do škole... a i ponestaje mi inspiracije, lagano bih je privikavala na hranu koju mi doma jedemo, a ne mogu sve smiksat'.
dakle,
problem br. 1.:
1. neće jesti hranu ako nije posve usitnjena (vjerojatno mea culpa - u jednom periodu je jela zdrobljeno vilicom, no puno je mrljavila i malo jela, da bi počela pljuvati komadiće hrane, ja odustala). probala ubaciti koji komadić, no čim skuži, pljune ga i zatvori usta - to je kraj hranjenja :gaah svaki obrok joj ponudim i hranu narezanu na komadiće, no u pravilu ih posve ignorira. prolazi korica kruha, oni rižini krekeri, keksić i sl., no čak i kvinoju moram miksati ako želim da je pojede; u novije vrijeme štrajka povrće i meso. uglavnom nemamo problema s jogurtom i voćnim kašicama (tu mogu uvalit' što hoću: žitarice, ciklu, mrkvu, bademe, orahe, svašta petljam);

problem br. 2.: kako da povećam prirast? jesu li to geni ili....?

puno pitanja... no fakat šizim polagano!
:hug
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la mrs. eastwood » 05 sij 2013, 22:45

na prvu definitivno se opusti za vrijeme obroka, ostavi joj da sama jede. i taj jogurt da kopa sa žlicom.

prilagodi hranu da bude više kao fingerfood (pisalo se ovdje dosta o tome, a mozda bismo i mogle posebnu temu s idejama otvoriti)... znaci kuhana mrkvica na prutice i tako...

to sto ima dva zuba je i više nego dovoljno da puno toga saglođe. tu su i snažni desni koji potpomažu.

za povecanje kilaže su tu žitarice, opet oprezno i postepeno s njima da se ne bi opteretila probava naglo.

adj daj nam jedan primjer dnevnog menija, pa da vidimo. i opcenito sto sve popije i pojede u danu i u koje doba.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la nevenera » 05 sij 2013, 22:49

postoji tema do kada mixano
nećeš sigurno miksati do škole ali jasno je da te to jako frustrira.
ako jede kruh i krekere onda očito može žvakati i jesti komadiće.

kad jede ako ima komadića unutar mixanog onda ih pljuje, i gotovo- jesam dobro shvatila. ako iza toga ponudiš mixano jel jede ili je to to?
jesi probala da u mixano dodaješ malo strukture -mixano plus par žlica zgnječenog pa postepeno povećavati udio gnječenog? nakon što se navikne na gnječeno onda tek krenut s komadićima.
jel prolazi finger food? ako voli jogurt jesi probala u njega ubacit komadiće zgnječenog ili sjeckanog voća?
ako ne ide sad, strpljenja, nek žvače kruh i krekere i ti svako malo pokušavaj nuditi malo strukture.

što se prirasta tiče, s 2800 a sad ima 13 kg - meni se čini ok. težina je i više nego učetverostručena (edit- vidim da sam pogriješila i umjesto 13 mj računala 13 kg :ajme)
ako je isključeno zdravlje (krva slika ok, urin ok i tome slično) ja bih rekla da je takvo dijete
malena od moje jetrve ima skoro 2 godine i ima 9kg (rođena je s 3 kg), jede sve, jede ok količine, bili su na masu pretraga, jednostavno je tako.

za povećanje prirasta ja bih ubacivala žitarice, ako ih voli u sve, da se podeblja obrok. ali polako
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la nevenera » 05 sij 2013, 22:50

mrs. eastwood je napisao/la:adj daj nam jedan primjer dnevnog menija, pa da vidimo. i opcenito sto sve popije i pojede u danu i u koje doba.

možeš vodit dnevnik par dana, stavi SVE što stavi u usta na papir, pa makar bio i griz nečeg
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la Liv Tyler » 05 sij 2013, 22:51

I ja bi rekla ovako kao i mr.e, čak smo i u sličnoj situaciji, ali ajde daj prvo koji primjer kako njen dan hranjenja prođe.
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la kittyilevin » 06 sij 2013, 10:54

hvala, cure! :hug
probala s fingerfood, odnosno, tijekom svakog obroka joj ostavim i nešto malo nasjeckanog da sama uzme, no u pravilu ne uzme ništa! uopće je ne privlači! ako uzme, stavi u usta i pljune. neki dan sam slavila jer je uzela u ruku komadić piletine, malo je pocuclala i ispljunula. :ajme napredovali smo s jabukom i mandarinom, prije par dana je cuclala i jedno i drugo.
ako stavim zgnječeno u miksanu hranu, to znači kraj klopanja - neće više jesti ni ono što je miksano.

u jogurt, koji obožava, sam probala svašta staviti, ali ne ide - ako stavim čak i bananu (koju inače obožava), prestaje jesti jogurt. jednom sam stavila sitno narezano jaje, jednom sitno narezanu piletinu, nije više htjela jesti jogurt.

ubacujem žitarice, ali zapravo samo one instant, sada trenutno 3 korn - jer ostale moram miksati - čak i kvinoju! :nesvist

sada je malo bolesna, na sumamedima je, fasovali smo neku bakteriju, pa jede skoro pa ništa - pije mlijeko i jede jogurt. inače jedemo ovako:

(prije neka 3 tjedna smo prešli na AD - jer nije više htjela piti moje mlijeko, samo bi se igrala, no ja joj i dalje nudim, posebno ako nije dobro ručala.)

inače, jelovnik:
5-6 ujutro - AD 150 ml
8-9 doručak - pola jogurta s malo kruha
11-12 - voćna kašica sa žitaricama - to uglavnom dobro pojede (smiksam uglavnom bananu + jabula + ananas / mandarina / naranča, dodam i badem, lješnjak ili orah)
15-16 sati - povrće s mesom ili ribom (kuham juhu pa smiksam), do prije par tjedana je dobro jela goveđu i riblju juhu
18 - malo voća ili voćnog sira (neće svježi sir s voćem)
20 - jogurt
21 - AD mlijeko - cca. 150 ml

u međuvremenu pojede barem 2-3 rižina krekera i ponekad jedan keks (onaj dječji)
ali pisat ću pravi dnevnik čim počne normalno jesti...

:hug
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la tanjabb » 06 sij 2013, 11:35

Na prvi pogled bi rekla da mozes komotno ove jogurte ili vocne kasice podebljati s zlicom, dvije zitarica. Kuhana palenta ili griz ili ove u pahuljicama.

Ne brini zbog miksanja. Ako hoce zvakati kruh to znaci da zna jesti hranu u komadu. Ali ne zna sazvakati hranu koju dobije na zlicu. Ona to samo guta.
Moj stariji je bio takav, vec sam pisala. On je imao 2 godine i pol kad je prvi put pojeo meso u komadicu. Ono napiknuo ga vilicom i pojeo. Ja sam njemu do tada uglavnom kuhala milijon i jedno varivo i onda sve skupa usitnila u neku kasastu smjesu. Usitnjavala bi s vilicom ili onom tlacilicom za pire. Prvo sto vise se moglo, kasnije grublje. Pa recimo napravis pire s nekim povrcem i uz to ribu (riba na leso se isto topi u ustima). Palenta + jogurt. Gris + banana. Skuhas povrtnu juhu, pretlacis, dodas dvije zlice 7-korna npr.

Moj Lukas sada ima 9.godina i vjeruj mi da jede najnormalnije :mrgreen .

Jel ti malena doma? Nama je kasnije dosta znacio i poticaj druge djece u vrticu, tek je zapravo tada u potpunosti poceo jesti hranu "za odrasle", a u vrtic je krenuo s 3 godine i 9 mj.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la nevenera » 06 sij 2013, 11:41

ja bih trenutno, za sad, izbacila kekse, a sve ostalo mi se čini stvarno ok. kreker i kruh nek dobije u ruku i žvače
ja bih u jogurt ubacila neku vrstu žitarica

ako ne prihvaća ništa ako skuži komadić, ja bih ipak, na tvom mjestu, s obzirom na situaciju nastavila mixati i svakih par dana probala opet. zasad mixaš ali nećeš do škole, malo po malo i bit će bolje

kad ste već na sumamedu, nakon njega traži da vade krv i urin.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la kittyilevin » 06 sij 2013, 11:45

tanja, hvala ti. probala sam staviti palentu u jogurt, ali onda nije htjela jesti jogurt. često ukuham griz u u juhu, to dobro pali.
mala je doma, u jaslice bismo na jesen.

nero, znači, krvna slika i urin nakon sumameda? OK, baš sam razmišljala treba li što nakon sumameda. nismo se ni cijepili s godinom dana jer joj je deda imao mumps, a ona je bila u kontaktu s njim. :roll

pišem dnevnik klopanja čim se unormalimo s hranom.

ma i ja nekako mislim da će sama skontati komadiće, doći će to kad-tad, ali me ipak zanimalo mogu li ja što učiniti - jer je stvarno već dosta velika, a i kužim polako da neće jesti komadiće zbog loše navike, a ne zbog toga što ne može :basnecu

:hug
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la nevenera » 06 sij 2013, 11:48

kittyilevin je napisao/la:nero, znači, krvna slika i urin nakon sumameda? OK, baš sam razmišljala treba li što nakon sumameda. nismo se ni cijepili s godinom dana jer joj je deda imao mumps, a ona je bila u kontaktu s njim. :roll

pričekaj 7-10 dana nakon što ste popili zadnju dozu pa onda vadite. traži urinokulturu i cijelu krvnu sliku
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la Liv Tyler » 06 sij 2013, 17:02

Moj sin je imao fazu ne jedenja komadića u nečemu u čemu se davio dan ranije.
Meni je onda bilo bitno shvatiti da ne odustajem nego da strpljivo ponudim pa koliko pojede, a nekad je bilo doslovno ništa. Ali i ne forsirati količinu jer je cikio. Pa i da ne izmišljam toplu vodu i odvraćam mu pažnju sa brdom druge pripremljene hrane ako ne želi ovo prvo.
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la kittyilevin » 06 sij 2013, 22:00

tanja, je l' si imalo forsirala starijeg (mislim, jesi li mu nudila kontinuirano komadiće) ili je sve sjelo na mjesto samo od sebe?

moja danas jela kriškice mandarine i jabuku narezanu na štapiće... hajde barem neko žvakanje. povrće i meso opet nula bodova - premda je bilo i batata, pa je opet bilo slatko. narezanu mrkvicu i batat je pikala vilicom, no čim ih stavila u usta, ispljunula ih van. predvečer joj dala miješano voće s ciklom - mala mrvica cikle se potkrala, ispljunula je cijelu žlicu :mrgreen nema šanse da prođe komadić...

liv, žao mi je da više ne dojim... sada bi stvarno dobro došlo!
:hug
Zadnja izmjena: kittyilevin; 07 sij 2013, 10:49; ukupno mijenjano 1 put/a.
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la mrs. eastwood » 06 sij 2013, 22:55

nadam se da ce ti uskoro sve kliknuti!

jedno pitanje malo šire - je li jede s vama za stolom, kad i svi ili ju se hrani posebno. znam da ti sad ovo zvuci kao zadnja stvar o kojoj bi razmisljala - ali u jednoj opustenoj atmosferi gdje ste svi za stolom i svi nesto copate, bi se i ona mogla malo opustiti.

i jos nesto - buduci da ima samo dva zubica, nije nevjerojatno da su joj desni napeti i da su na pomolu ostali zubici i da ju to dodatno muci.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13

PostPostao/la kittyilevin » 06 sij 2013, 23:26

mrs., jede s nama, trudim se barem tri puta da je za stolom (doručak, ručak, večera). doručak i ručak smo nas dvije same, večeru je MM s nama. iako, često lakše uvalim klopu dok se igra (znam, nije to dobro :roll), pa kada vidim da nije od neke volje, pustim je da se igra i odradim svoje (no ručak uvijek, bez iznimke, jede za stolom sa mnom ili s nama). :hug
Zadnja izmjena: kittyilevin; 07 sij 2013, 10:49; ukupno mijenjano 1 put/a.
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la ciklama24 » 07 sij 2013, 10:13

Kitty mi smo se isto duugo borile s miksanjem...ja sam nudila i nudila i na kraju se dogodio taj klik i počela je jesti i bez miksanja. Treba samo strpljenja, neće ona do škole tako :nata
A borile smo se i s težinom...mislim i dalje se borimo...ima 2 godine i 11kg već dugo...sigurno pola godine. Ali svi nalazi su okej, i ona je vesela i energična. Nije ni bolesna često i jede sve, samo kad želi. Kad ne želi ne mogu joj ništa utrpati na silu.
Pa sam se pomirila s tim da jednostavno jede koliko želi, ja nudim uobičajeno. Ima dana kad pojede sve obroke kako spada pa i puno više nego što sam očekivala a ima i dana kad pojede mrvice.
Ako je sve u redu ne zabrinjavaj se previše, nudi i dalje i sve će se posložiti :hug
slika
Avatar
ciklama24
iš iš iš FP
 
Postovi: 2045
Pridružen/a: 11 sij 2011, 21:03
Lokacija: Zagreb

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la Liv Tyler » 07 sij 2013, 13:31

kitty :hug
Ipak ste imali lijep staž. Bi li joj mogla dodat koju bočicu više AD-a ako te strah da bi mogla bit gladna. Posebno dok je bolesna.
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la kittyilevin » 07 sij 2013, 19:34

liv, davala sam joj proteklih dana, barem još jednom do dvaput dnevno. no već jučer se polako počelo normalizirati hranjenje, prošla temperatura, fDb. inače, danas sam joj probala ponuditi i da doji, no nije htjela. pa pa dojenje :mah

povrće joj jedva nagurali u usta, mmuž se ludirao i tako je zabavljao :ajme
voće isto protestirala, ali danas nije htjela kašicu, nego je cuclala komadiće jabuke. ne moram ni reći da tako skoro ništa nije pojela - no barem je uzimala u obzir komadiće... :liza
pišem dnevnik, javim se.
:hug
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la Liv Tyler » 07 sij 2013, 21:09

kitty samo ću te :hug
I čuvaj strpljenje jer sve ovo zna biti jako iscrpljujuće.
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la kittyilevin » 07 sij 2013, 23:15

stvarno je iscrpljujuće... i za nju i za mene. :nesvist i jako teško je skontat' što je najpametnije napraviti - malo tjerati (pa riskirati da maloj omrzim hranjenje) ili pustiti da sama vodi igru (pa riskirati da slabo napreduje i ne uzima dovoljno potrebne hrane).
:hug :hug
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la Liv Tyler » 08 sij 2013, 15:04

Grlim jako jer sam u istoj situaciji. :hug
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la kittyilevin » 08 sij 2013, 23:03

oporavila se. jela dobro. :joy
slijedi današnji jelovnik:

6 - 180 ml AD mlijeka
9 - jogurt sa žlicom 7-corn žitarica
10.30-11 - tri rižina krekera (u šetnji)
12.30 - mala banana + 3 suhe marelice - smiksane. ponudila joj nakon toga jabuku narezanu na komadiće, žvakala ih je fino, nije puno pojela, ali ih je žvakala :yess
14.30 - voćni sir
17 - kašica - batat, krumpir, govedina, maslinovo ulje; komadić-dva kruha
19 - mala voćna kašica (kupovna) s nekoliko komadića cikle
21 - 180 AD mlijeka

tijekom noći se budi barem jednom, dajem joj vodu u kojoj sam stavila suhe marelice sa žličicom čaja u granulama.

danas je jela češće nego inače (trudim se uditi joj što više jer je fakat ispijena nakon sumameda i nejedenja par dana) i povrće je jela kasnije nego inače (tako je ispalo zbog spavanja). izgleda super, i jest danas bio super dan, jedino što ona jede stvarno male količine (cca. 10-ak žličica, skoro nikad više od toga)

jela je sve miksano, osim rižinih krekera i jabuke - nekako se bojim sada forsirati dok se oporavlja

:hug
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la mrs. eastwood » 08 sij 2013, 23:10

super! i super da si i ti zadovoljna!

ja bih samo ovdje rekla u vezi te nocne salice da je vec taj caj u granulama dovoljno sladak i zaslađen da ti te suhe marelice uopce nisu potrebne. taj kombo mora da je super sladak?
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la kittyilevin » 08 sij 2013, 23:55

jest, ta kombinacija je previše slatka. tu vodu u kojoj su bile suhe marelice dajem jer je unutra sve dobro što je bilo u marelicama (željezo prije svega), ali je s čajem fakat preslatko, zato je jako razrijeđeno - pa nije strašno, više je kao neka aromatizirana voda.
:hug
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la mrs. eastwood » 09 sij 2013, 07:57

generalno, sve potrebe za hranom bi se trebale zadovoljiti u obrocima tokom dana. po noci bi bilo idealno samo voda. dodatno davanjem tako zaslađenih tekucina pogoduje se razvoju karijesa.

dodatno pazi kod tih marelica da nisu sumporirane. ovdje smo o suhom vocu pisale suho voće kada i kako
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la kittyilevin » 12 sij 2013, 00:10

hvala ti, mrs. :kiss izbacujemo čaj :dada

klopa danas slično kao i neki dan, jedino što je jela riblju juhu (i jučer i danas), danas ukuhala u nju malo griza. regularno jede jabuku, narezanu na štapiće, barem nešto. za juhu i povrće je prava borba, MM izvodi svašta da je privoli da jede... znam, znam da to nije dobro, ali fakat je i dodatno oslabjela od sumameda i bolesti :ajme

bilo je puno rasprava o adaptiranom vs. kravljem mlijeku. probala sam joj dati kravlje mlijeko, nema nikakvih nuspojava, dapače, prihvaća ga posve OK, no ipak sam se vratila na AD jer vjerujem da joj osigurava ipak više vitamina od kravljeg.

:hug
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la mrs. eastwood » 12 sij 2013, 08:34

kittyilevin je napisao/la:MM izvodi svašta da je privoli da jede... znam, znam da to nije dobro, ali fakat je i dodatno oslabjela od sumameda i bolesti :ajme


pusti sad to.
bitno je da si sagledala problem, situaciju. da imaš ideju što i kako dalje i čemu trebate ići.

reci hocete li u jaslice sad?
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la kittyilevin » 12 sij 2013, 15:15

jok, idemo na jesen. nema šanse da joj ostavim komadić bilo kakve hrane u kašici. jedino prolazi da gricka nešto sa strane. zasad smo na jabuci, rižinim krekerima i kruhu... :ajme bananu samo stružem, ne miskam je. ostalo mora biti ultraglatko!
:nesvist
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la kittyilevin » 22 sij 2013, 18:35

dakle, danas bili na vaganju. težina je ipak relativno OK, ima 9 kg (rođena je s 2800), stalno je malo manje kilaže. dr. je nije slala na vađenje krvi jer djeluje zdravo - e, sad, i meni djeluje zdrav, ali opet... oko komadića rekla da se tako navikla, ali i da ne mogu puno napraviti osim nuditi joj komadiće hrane koju voli jesti ili kada je jako gladna...
zasad uspjela zakamuflirati instant žitarice u jogurt (tanja, hvala ti! - nije mi ni palo na pamet! :hug)

oko komadića se nismo nigdje pomakli.
no barem više ne štrajka povrće i meso (ili žutanjak) sto posto...
:hug
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la Diami » 01 vel 2013, 19:43

S mesom se ja ne bi sekirala, moji su i dostakasnije od godinu dana prihvatili žvakanje mesa, specifična je to struktura, riba je tu kad je kuhana bolji izbor (ili s roštilja, očišćena). Povrće joj isto možeš nuditi i u ruku da uzme, kuhanu brokulu, karfiol, mrkvu, ciklu eventualno - na primjer skuhaš u sklopu juhe i onda par komada izbadiš prije miksanja. Nije bitno što možda u početku neće ni pogledat, bitno da je tu da ima prilike probati. Možda prvo proba gnječiti i istraživati rukama, a tek kasnije proba staviti u usta - tako je moja, pa je ipak s vremenom naučila.

Moja je sad malo starija, ali fora joj je ako složim neko lice s voćem, recimo oči su koluti banane, usta kriške mandarine ili jabuke, nos isto komadić voća, ili složimo cvijet ili sunce. Mada ima djece koja nisu nešto za voće, recimo moja mlađa ni blizu neće voće kao njen stariji brat, imala je jednu fazu gdje je htjela probat i cuclat recimo naranču ili mandarinu, a sad neće ni primirisati... :ajme

U svaki jogurt možeš umiješati i koju kap maslinovog ili lanenog ulja ili bučinog, em što će dobiti još koju kaloriju više, em što u njima ima dobrih i važnih masnih kiselina. I u krem juhe možeš dodati kap ulja, jer tako se poveća i iskoristivost nekih vitamina.

Možda joj se svidi umakanje rižinih krekera u jogurt ili da ih ponudiš sa sirnim namazom ili svježim sirom. Ako ste probali jaja, možeš od jaja i svježeg sira napraviti namaz za kruh, pa joj ponuditi da kruh ili krekere u to umače. Možeš od kuhanog mesa, npr. Piletine, pokušati štapnim mikserom napraviti "paštetu" domaću, sa dodacima ovisno što ste već probali. Možete i od slanutka humus probati (kao namaz od slanutka), vidim da koristiš quinou, dakle te stvari možda i vi jedete ili bi vam bile ok, pa da ne propadne ako joj se ne svidi.

Moja malena ima inače sad još malo pa 2g, a ima 10,5kg (i to kad se najede) i 82cm. Al energije za 5 curica valjda... Mira nema ni sekunde kad je budna... Dugo smo se mučili s hranjenjem, em količine nisu bile nikakve, em raznovrsbost. Evo unazad nekog vremena, prekinuli smo i noćno dojenje u međuvremenu, krenulo je i njoj, jedino što od malena ne voli bljutavu hranu, obožava reci o cuclati kulen (i pojesti) :ajme i generalno preferira začinjeniju hranu, al se trudimo da to budu začini biljni, paprika u prahu i drugi, a ne toliko sol. Pedijatar ne smatra da ima razloga za brigu, jednostavno je sitnija.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

PostPostao/la lastavica » 01 vel 2013, 20:14

Koliko ja vidim vi uopće nemate problem s dohranom, super vam ide. Jedino joj malo duže treba privikavanje na komadiće.
Moja je s godinu dana imala 7600, nismo imali problema s komadićima no dohrana joj se i dugo iza godine dana mjerila s par žličica. Naravno da bi me s vremena na vrijeme uhvatio period propitkivanja no ona je takav tip djeteta. Kad gledam njene slike s godinu dana u majici kratkih rukava umjesto buftlica na rukama ona ima već definirani gornji dio ruke.

Mi smo joj jedno vrijeme davali da koristi bananu umjesto žlice pa bi pojela malo žganaca malo banane, a ostatak bi završio posvuda :nata . Ili bi joj recimo kad su se žganci ohladili i zgusnuli dala komadić pa bi ga jela kao keks.
lastavica
Lastatrans
 
Postovi: 15453
Pridružen/a: 16 tra 2002, 11:55

Sljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.