Sada je: 28 ožu 2024, 11:06.

udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je nazad

Za sve koji su u postupku posvajanja, udomljenja. Sve o zakonima, centrima za socijalnu skrb, ali i osobne priče kako smo uspjele. Tu smo da damo potporu i snagu za krenuti dalje do cilja - postati roditelj!

Moderator/ica: ančica28

udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je nazad

PostPostao/la Floribunda » 11 ožu 2013, 09:36

vidim da nitko nije otvorio ovu temu,a mene od sinoc kad sam procitala strasno kolje ,i stvarno bih tila cuti vasa misljenja ,jer meni je ovo toliko sokantno...krivim i udomitelje jer su znali da udomljavaju,i sve su od pocetka znali,a sa druge strane krivim i sustav,jer uopce ne pripreme nit posvojitelje ni udomitelje sto ih ceka kad dobiju dite.Jer sto pise u clanku sve vise je djece sa traumama ,zlostavljanih....Najlakse je na prvim problemima vratiti dite nazad...meni je to toliko okrutno...nepojmljivo...
Mala Flor 2011
Mali Flor 2010
Avatar
Floribunda
rodila srcem
 
Postovi: 3572
Pridružen/a: 19 ožu 2009, 14:33
Lokacija: na kamenu

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la zvrka » 11 ožu 2013, 09:37

o čemu se radi? link neki?
dražesni pupoljak svibanjski 2012.
Avatar
zvrka
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 815
Pridružen/a: 20 ruj 2011, 09:22

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la zauvijekmama » 11 ožu 2013, 10:07

http://www.jutarnji.hr/dobili-su-bebu-- ... -/1089739/

uzas...ne znam kaj bi drugo na to rekla
:/
R. - 2008.:cool
L. - 2015.
:mali
L. -2017. :mala
Avatar
zauvijekmama
Najljepše je biti mama!
 
Postovi: 4082
Pridružen/a: 11 pro 2006, 10:00
Lokacija: Zg

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la ciklama24 » 11 ožu 2013, 10:24

Mislim da tu ima mjesta svemu. Čini mi se da naslov insinuira nešto sasvim drugo od onoga o čemu tekst piše.
Udomitelji je nisu vratili jer su dobili dijete, njihovo je dijete već 8 mjeseci staro!
Malo mi je teško za povjerovati da bi, s obzirom na ono što piše, kad su se već odlučili za udomiteljstvo, samo tako vratili dijete, vjerujem da je bilo svakakvih problema.
S druge strane ono što mene toliko smeta je da ti udomitelji (neki) rade biznis od toga da je to užas. Pa se o njima ne piše. Imala sam frendicu u razredu koja je živjela u udomiteljskoj obitelji s njih još troje. Uz to je majka/spodoba/glava kuće imala i svoje dvoje djece...šta reć' ona je spavala u sobi s dečkom od 4 godine i curicom od godinu i pol, a dvoje biološke djece su imali svatko svoju sobu.
Robu joj je davala susjeda tu i tamo, niti jednu lipu od onoga što je dobila ta žena nije potrošila na nju. Nije joj ni pokaz za školu kupovala nego je sirota pješačila par kilometara. A kod kuće je morala brinuti se i o toj manjoj djeci i pospremati i šta ja znam šta sve ne. Ma gadi mi se samo kad pomislim na to.
slika
Avatar
ciklama24
iš iš iš FP
 
Postovi: 2045
Pridružen/a: 11 sij 2011, 21:03
Lokacija: Zagreb

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la Beppa Joseph » 11 ožu 2013, 10:34

Mnogo sam razmišljala o tom slučaju otkako sam jučer pročitala to u Jutarnjem.

Na prvu ruku čini se grozno, ali treba uzeti u obzir više stvari:

1. to piše Jutarnji, koji je postao gori od 24sata, a nekad i od Indexa

2. Ne znamo što se doista događalo.

No, ako uzmemo da je bilo tako kako piše, opet treba razmisliti o tome da udomljavanje nije posvajanje. Štoviše, udruge udomitelja uvijek to naglašavaju, ne može se gledati jednako.

Koliko god mi romantično gledali na udomiteljstvo, to nije oblik roditeljstva, stvaranja obitelji, to je privremena skrb, pružanje djetetu obiteljskih uvjeta dok ne bude posvojeno. Kada bi bilo drugačije, kada bi ulazili u tu priču emocionalno kao da je riječ o vlastitom djetetu, to bi bilo loše i za udomitelje i za dijete.

Kada je riječ o djeci koja nažalost imaju strašne traume, priča nije ista kao kod "zdravog" djeteta koje je smješteno u obitelj. Ta obitelj mora raditi zajedno sa stručnim službama jer inače teško može doći do uspjeha (pogotovo kad su u priču upleteni i biološki roditelji koji utječu na dijete).
Situacija je tu dvosjekli mač - udomitelji su prepušteni sami sebi, a s druge strane ne smiju neke odluke donositi sami.


Ovo dijete je velika žrtva cijelog sustava i svih odraslih koji su upleteni u slučaj, ali kao netko tko se upoznao sa sustavom,ne mogu gledati cijelu priču jednostrano.

Ne opravdavam ove udomitelje, velim, nemam pojma o njima i možda su doista grozni, ali težište priče vidim u sustavu koji ne procijeni dobro udomitelje, ne pripremi ih, ne pomaže im, a k tome i ne oduzima roditeljska prava onima koji ih ne zaslužuju imati.
Stoga zapravo može i čuditi što se ovako nešto ne događa i češće.
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la beammama » 11 ožu 2013, 10:40

Ma to je samo bombastičan naslov. Priča je ipak malo drugačija i stvarni razlog spominju samo usput jer to ne privlači pažnju čitatelja. To je dijete koje treba pojačane terapije s psiholozima, defektolozima, logopedima i roditeljima treba pomoć oko odgoja tog djeteta koju nisu dobili (dobili su psihologa svakih 6-8 tjedana). Kada su se problemi nagomilali i roditelji više nisu znali kako kvalitetno dalje raditi s djetetom onda su se odlučili vratiti dijete u sistem.
Jedino što sam dobila dojam da su to roditelji koji imaju financijske mogućnosti sve to riješiti privatno, pa mi nije jasno zašto su čekali samo na pomoć preko HZZO-a i socijalne skrbi.
Cijeli članak je vrlo površno i senzacionalistički napisan i bojim se da tu ima puno toga nenapisanog. Donositi nekakav sud o svemu tomu na temelju članka mi je neozbiljno.
Avatar
beammama
burek pod bor
 
Postovi: 4737
Pridružen/a: 23 srp 2003, 15:12
Lokacija: Zagreb

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la zvrka » 11 ožu 2013, 11:17

Maja je to proživjela puno lakše nego mi. Rekla nam je da joj je tamo lijepo, a mi smo plakali tjedan dana. Sada je, doduše, prošlo već neko vrijeme, shvatila je da je ostala bez svoje sobe i bicikla, pa za tim žali

Dakle, iza ove priče se može kriti svašta, sigurno nije napisano sve ALI ova izjava mi nema opravdanja!!!!! Izjaviti da je dijete to lako proživjelo i da joj zapravo fali soba i bicikl... :( žalosno, jako žalosno.
Ja sam izgubila povjerenje u nju,
- izgubila si povjerenje u četverogodišnje dijete????
Ponavljam, sigurno je ovdje puno toga nenapisanog, sigurno je jako teško nositi se sa takvim problemima kod djeteta bez adekvatne pomoći ali ove izjave, ukoliko su točne su mi užasne.
Pa kućnog ljubimca nakon nekog vremena zavoliš toliko da ga ne možeš dati nikome a kamoli dijete! Dijete koje je očito prošlo svašta, a ti mu onda zadaješ konačni udarac time što ga vraćaš u dom!
ne znam, da sam u takvoj situaciji možda bih drugačije razmišljala ali iz ove perspektive ovo mi je...žalosno.
dražesni pupoljak svibanjski 2012.
Avatar
zvrka
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 815
Pridružen/a: 20 ruj 2011, 09:22

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la zvrka » 11 ožu 2013, 11:21

beammama je napisao/la:Jedino što sam dobila dojam da su to roditelji koji imaju financijske mogućnosti sve to riješiti privatno, pa mi nije jasno zašto su čekali samo na pomoć preko HZZO-a i socijalne skrbi.

Upravo o ovome razmišljam...ako ti sustav ne omogućuje što ti treba za to dijete, a imaš mogućnost tj. sredstava sam naći psihologa, defektologa....zašto to ne napraviš? Ako nekoga voliš, učinit ćeš sve što možeš zar ne? :dunno
dražesni pupoljak svibanjski 2012.
Avatar
zvrka
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 815
Pridružen/a: 20 ruj 2011, 09:22

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la Beppa Joseph » 11 ožu 2013, 11:55

Zvrka, iz osobnog iskustva s radom novinarke koja piše, ne vjerujem niti jednu riječ koju ona navodi da majka kaže.

A ako je to kojim slučajem i istina, opet se pitam kako je prošla opsežna testiranja koja su jednaka i za posvojitelje.

Zaista mislim da je u ovom slučaju istina drugačija od onog što nam je prezentirano.

edit.
Beammama, oni nisu roditelji, oni su udomitelji, to nije isto.

Zašto tako pišem?
Zato što mene jako privlači udomiteljstvo i ne želim imati nikakvu idealiziranu sliku o tome. Ako jednom uđem u to, želim jasne i konkretne podatke o djetetu i pravu suradnju, ako je potrebna.
Što više čitam o tome, vidim da mnogi misle da je traumatizirano dijete ono koje treba malo ljubavi i pažnje pa će procvasti. To može biti tako, ali i ne mora. Vjerujem da uz složan i uporan rad svako dijete može dosegnuti svoj maksimum, ali udomitelji moraju itekako biti svjesni i upoznati s onime što se upuštaju.
Ne može se tu reći - zar bi vratili svoje dijete? To jednostavno nije isto jer njihovo dijete ne bi ni prošlo kroz traume kroz koje mnoga djeca nažalost prolaze.
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la zvrka » 11 ožu 2013, 12:10

da, ako ovo nisu izjave udomiteljice tj. ako su "prepravljene" onda je ova koja to piše sve samo ne novinar, da ne upotrijebim neku ružnu riječ...
dražesni pupoljak svibanjski 2012.
Avatar
zvrka
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 815
Pridružen/a: 20 ruj 2011, 09:22

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la Floribunda » 11 ožu 2013, 12:15

dobro,da sve to i nije istina,sto beppa govoris,al postoje ovakvi slucajevi,i puno gori,koji pune novinske stupce...ono sto je napisano moze biti djelom laz,znam da mogu uzeti rijeci iz konteksta ali opet nesto od toga je citirano,sto je zena rekla...
mene je isto pogodilo strasno ono sa biciklom i sobom,i da je izgubila povjerenje...

ja iz osobnog iskustva mogu reci da je iznimno tesko imati dvoje djece mala razlika,trebas se posvetiti i jednom i drugom...medjutim imam osjecaj tu da je mala postala agresivna jer je u biti trazila paznju,a ona se posvetila svom bioloskom djetetu vise...ja sam tocno osjetila kad nam je mala dosla,mali je bio strasno ljubomoran pa je ima skoro godinu dana,a sad zamislite kako je curici od 3-4 godine koja je vec jednom bila odbacena i zlostavljana...

oni su bili upoznati sa svime,i ako su financijski mogli zasto ditetu nisu priustili privatne doktore...nasa cura je bila u nas udomljena 5 miseci,niko mi ni garantira 100% da ce nam je dati iako su bioloski brat i sestra,a imala je sve privatne doktore...i da sad udomim opet bi isto napravila...

krivim sustav malo vise nego njih.iz razloga sto ljudi pojma nemaju sto ih ceka,nrp.nema nijedne knjige o udomljavanju i posvajanju na hrv.jeziku,sve moras naruciti iz amerike i cekati mjesecima da dodje do tebe.i stim da bi trebalo uzeti knjige odmah i to prije posvajanja o odgoju i njezi djece.IZnimno je tesko godina biti sam i najednom ti daju dite koje je zivo bice sa svojim zahtjevima,i sad ako se ti ne posvetis 100001 posto skroz dijetetu,totalno ne posvetis njemu.cili svoj zivot prilagodis njemu,nema sanse uspjehu..ja znam da kad je udomiteljstvo u pitanju je drukcija prica,al opet nemos dite uzet ,nastaviti raditi 18 h dnevno i gurnut ga u vrtic i ko ga sisa...ja sam za to da bez obzira dali se radi o bioloskom djetetu,posvojenom ili udomljenom,trebas se posvetiti i dati truda oko diteta...a ja iz ovog clanka to ne iscitavam...

ako je laz 99% istine ima makar 1% a za jedno dite i to je puno....ja sve mogu razumiti sve aspekte koje sam gore nabrojalasve sam prosla,sve kuzin,al neke stvari tesko probavljam....
Mala Flor 2011
Mali Flor 2010
Avatar
Floribunda
rodila srcem
 
Postovi: 3572
Pridružen/a: 19 ožu 2009, 14:33
Lokacija: na kamenu

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la zvrka » 11 ožu 2013, 12:28

ako je laz 99% istine ima makar 1% a za jedno dite i to je puno....ja sve mogu razumiti sve aspekte koje sam gore nabrojalasve sam prosla,sve kuzin,al neke stvari tesko probavljam....

X
nisam to prošla, al isto teško probavljam...
dražesni pupoljak svibanjski 2012.
Avatar
zvrka
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 815
Pridružen/a: 20 ruj 2011, 09:22

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la Beppa Joseph » 11 ožu 2013, 13:02

Ma ne razumijem ni ja te ljude, ne sviđa mi se ono što sam pročitala.

ali, ali... govori se o nekakvoj bicikli i povjerenju prema 4-godišnjem djetetu, ako je ta udomiteljica tako nezrela, kako je uopće postala udomiteljica?

Nikako mi se ne sviđa ton članka i tu je problem našeg novinarstva danas. Sve se svodi na senzacije.

A problem je što zapravo sve ovisi o pojedincima. Hoće li netko biti dobar ili loš udomitelj ne ovisi o sustavu, a trebalo bi ipak nakon tih provjera imati pouzdane podatke.
Ima divnih socijalnih radnika koji će, unatoč tome što nikako ne mogu stići uz sve slučajeve koje imaju, na kraju u svoje privatno vrijeme i o svom trošku napraviti što treba.

A tako ne treba biti - da se neprestano divimo pojedincima koji naprave nešto ili da kudimo one koji kao pojedinci nisu uspjeli.
Sustav ne valja, možda da na papiru, ali u praksi nikako.
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la beammama » 11 ožu 2013, 14:06

Sorry, Beppa, krivo sam se izrazila.
Bio istina ili laž članak je katastrofa. Po meni, ako se već piše o takvoj tematici, trebalo bi se pisati o problemima udomiteljstva. Što iz perspektive udomitelja, što iz perspektive djece, a što iz perspektive sustava. Zato da se popravlja situacija, a ne zato da se imamo nad čim zgražati i što komentirati uz kavicu.
Ne volim pratiti niti portale niti novine zato što nema više pravih novinarskih priča sve je prešlo u senzacionalizam, žutilo ili spinove. Ajmo izazvat zgražanje ili odvuć pažnju od pravih životnih priča i problematike. :puke
Avatar
beammama
burek pod bor
 
Postovi: 4737
Pridružen/a: 23 srp 2003, 15:12
Lokacija: Zagreb

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la ruzicabon » 11 ožu 2013, 15:10

"Oni nisu bili klasični udomitelji koji to, osim zbog želje da pomognu djeci, rade za novac. Nisu imali nekoliko djece na udomljenju, samo Maju. K njima je stigla sredinom 2011., u mjesecu u kojem je navršila četiri godine."

Osim što i ja teško probavljam to što su vratili djevojčicu za koju su znali da je već jednom odbačena, da je problematična i istraumatizirana kada su je udomljavali visokoobrazovani i dobrostojeći ljudi, još teže probavljam ovo boldano :/
Dakle zna se i prešutno se odobrava upravo ono o čemu piše ciklama.
ja se krećem u krug..odlazim i vraćam se ..
Avatar
ruzicabon
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4259
Pridružen/a: 04 stu 2005, 03:48
Lokacija: SB

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la rucho » 11 ožu 2013, 15:41

nisam sve detaljno procitala a i da jesam ne bi prominila misljenje... daklem..... udomitelj il posvojitelj svejedno je... uzeo si mlado nejako zivo bice osobu sebi u kucu da zivi s tobom... u dobro i u zlo... al ebiga ljudi cu prekomforni..... ja svojim roditeljima nisam dopustila da vrate pasa u azil jer im je bilo malo teze s "novakom".... prijetila sam da cu ih se odrec..... slazem se s floribundom sto postotno......
slika
Avatar
rucho
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 742
Pridružen/a: 11 srp 2010, 20:55

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la Beppa Joseph » 11 ožu 2013, 16:10

Ma ja se s vama slažem i teško mi je pojmiti da netko može vratiti dijete, zapravo neshvatljivo.

Ali, postupak za utvrđivanje podobnosti za udomljavanje je isti kao za posvajanje.
To je, ili bi trebalo biti, detaljno utvrđivanje psihofizičke i materijalne situacije, motivacija mora biti jasno utvrđena i, s druge strane, udomitelji moraju biti jasno upoznati sa osobnom situacijom djeteta i pristati na teškoće.

Nije to uzimanje psa iz azila, nitko ne testira buduće vlasnike pasa, ali buduće skrbnike djece se mora ispitati. Zato ja tupim ovdje o odgovornosti CZSS-a. Oni su pogriješili smjestivši dijete u sredinu koja se ne zna nositi s njime i zato je sad još gore.

Neću sad o svemu što sam ja prošla u CZSS-u, ali upravo zbog toga znam kako sve izgleda i ne pada mi napamet iščuđavati se nad jednim parom koji nije ni trebao dobiti to dijete. Šteta je golema jer ne znači da su oni loši udomitelji svakom djetetu, možda bi nekom "prosječnom" bili sasvim dobri.


I sad, kako god vi mislili o meni kasnije, ja se uopće ne zgražam nad tim dijelom "rade to za novac". Ako je novac jedini motiv, onda je to CZSS također trebao prepoznati u evaluaciji tih udomitelja. Trebali su redovito posjećivati tu djecu i vidjeti kako žive i je li im dobro. S druge strane, kad bih bila sama i u nekoj drugoj situaciji, možda bih i ja bila "udomitelj za novac". Oduvijek su me oduševljavale zamjenske majke u SOS-selu, a to te žene rade za novac. Da, vole djecu, ali primaju plaću. I meni je to normalno i poželjno. Ako netko ima toliko dara i strpljenja za 24-satnu brigu za djecu, neka dobiva i plaću za to. Jednako kao i dobri nastavnici, liječnici i dr.
U normalnim slučajevima je to jeftinije, a bolje. Državu stoji puno manje nego da je dijete u domu. Djeca odrastaju mnogo sretnije, a udomitelj prima zasluženu plaću za ono što radi svim srcem.

Ako to nije tako, onda se negdje gadno pogriješilo. Po mom mišljenju, uvijek treba tražiti čija je krajnja odgovornost.
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la Kaya071 » 11 ožu 2013, 16:33

Ali, da je i sve tako kako je novinarka napisala, niko od nas nije bio u takvoj situaciji, a sve do tada se ne moze reci "ja ne bih nikada". Zena je rekla da je, izmedju ostalog, to napravila i da bi sopstveni brak spasila.

Cin kao cin ne opravdavam, ali ne znam sta je to dijete radilo, na sta je sve bilo spremno. A, ako su u vrticu trazili razgovor sa psihologom, ne mislim da je incident/tuca koja se desila bila bas bezveze. Jer, djeca se u vrticu tuku, pa nikoga ne vode kod psihologa.
Nisu je vratili nakon dva mjeseca, ni kad je zena zatrudnila, ni kad se dijete rodilo, nego puno kasnije. Ocito su se pokusavali nositi sa svim.

Lagano je sve posmatrati iz ove perspektive i govoriti "malo, nejako dijete". Pokloni mu ljubav, zagrli ga i kraj price. Imas nekoga ko ce da se mazi s tobom, da bude otvoreno za komunikaciju, saradnju...
A, sta ako to nije tako. Sta ako je dijete spremno na sve i svasta (a, cetverogodisnjaci itekako znaju svakakvi biti)? Ako ti se zbog prisustva tog djeteta raspada brak, ako se bojis za sopstveno dijete?

Ne znam sta se tu desavalo, ali ne mogu reci "ja ne bih nikada vratila dijete". Ako mi se brak raspada i ako se bojim za bebu, ako sam probala sve sto je u mojoj moci i ako zaista vise ne ide, vratila bih ga, pa moze se cijeli svijet zgrazavati nad mojom odlukom.
A, kome se god ne svidja, neka proba uzeti Maju sebi, pa ispraviti ono sto doticna porodica nije uspjela..
Mr Ostrozubic 17/02/2010

Mr Loptic i Zujalica 08/03/2012
Avatar
Kaya071
Sveta krava
 
Postovi: 6204
Pridružen/a: 12 vel 2009, 10:08

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la ivana7997 » 11 ožu 2013, 16:42

ovdje se mozemo zgrazati samo nad sustavom koji je te nesretnike doveo do odustajanja :(
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la skorpionka » 11 ožu 2013, 17:48

ivana7997 je napisao/la:ovdje se mozemo zgrazati samo nad sustavom koji je te nesretnike doveo do odustajanja :(


X

Znam za slučaj kada su višestruki posvojitelji "vratili" jedno od troje posvojene djece u dom, nema što nisu pokušali s tom malom koja je posvojena kao četverogodišnjakinja, a istovremeno s dvoje mlađih i manje traumatiziranih (koji su posvojeni kao bebe) nisu imali takvih problema, i dalje su s njima. Nisu dospjeli u novine, a da jesu onda vjerojatni ne bi bilo toliko drvlja i kamenja po njima jer nisu dobili biološko dijete. Zato bi se složila s Kayom, dok nisi bio u toj situaciji teško da možeš znati i kategorički nešto tvrditi, pogotovo temeljem novinskih članaka. :dunno
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la mare30 » 11 ožu 2013, 19:52

To je istina, nismo u njihovoj kozi pa ne mozes reci ja ne bi nikad, ali i kad skupis napustenu macku na ulici zaljubis se u nju i ne mozes je odbaciti a kamoli dijete?!
slika
slika
Avatar
mare30
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 296
Pridružen/a: 23 pro 2009, 22:54

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la Floribunda » 11 ožu 2013, 20:49

ivana7997 je napisao/la:ovdje se mozemo zgrazati samo nad sustavom koji je te nesretnike doveo do odustajanja :(


slazem se sa ovim,i slazem se i sa Kajom dio,ali dio i ne.kad citas kayin post ispada koda je dite opsjednuto ili u najmanju ruku masovni ubojica...

znam da postoje iznimno teska djeca,khm kako bi to opisala strasno hiperaktivna,neposlusna itd...pa ih njihovi roditelji ne odbacuju a mozda im je samo prag tolerancije veci posto su to njihova bioloska djeca a ne udomljena...

a druga stvar je sto posvojitelji imaju prevelika ocekivanja od svoje dijece,ne prihvacaju ih takvi kakvi jesu,jer u razgovoru sa jednom posvojiteljicom koja je doktorica,nikako nije mogla prozvakati da joj dite treba instrukcije iz mateatike,jer ona je doktorica i mala mora sve 5 imati,i biti savrsena...nanci kad imas biolosko kad imas ti niko ne jamci einstaina,i savrseno ponasanje,a kamoli kad je dite udomljeno ili posvojeno...
Mala Flor 2011
Mali Flor 2010
Avatar
Floribunda
rodila srcem
 
Postovi: 3572
Pridružen/a: 19 ožu 2009, 14:33
Lokacija: na kamenu

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la skorpionka » 11 ožu 2013, 21:30

Ne bi ja sad probleme banalizirala na nivou instrukcija iz matematike. Slučaj o kojem sam pisala u prethodnom postu je, nažalost, uključivao puno veće probleme od hiperaktivnosti, lošeg savladavanja gradiva, itd. Kod njih se radilo o posvajanju, a ovdje se radilo o udomljavanju, pa je samim time i puno teže naći smisao borbe s preteškim i naoko bezizlaznim situacijama, kad je i to udomljenje samo po sebi neizvjesno za udomitelje.
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la Krumpirić » 11 ožu 2013, 21:52

eh, to je relativno, možeš s jedne strane pokušati pronaći sve načine suosjećanja s tim ljudima, pogotovo ako si upoznat sa sustavom.
Istina, stoji: može ti situacija s teškim djetetom i još težom sudbinom oko djeteta uništiti život.

Ali mi uvijek ostaje onaj parametar djeteta koje živi u obitelji 2 godine, sad da je ko zna kakav problem kreiralo,... s nekim se budilo, doručkovalo, nekom se u krevet uvlačilo, nekog je hvatalo ručicom, mišamuuduvanu, to je dijete.
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la moj(a) djeca(k) » 11 ožu 2013, 22:00

odgoj djece nije samo citanje prica za laku noc, 'nasminkana' setnja gradom, pravljenje pletenica i igranje vozica....odgoje trazi cijelog covjeka, puno ljubavi ali najvise strpljenja. bezgranicno velikog strpljenja i ljubavi.
nije to ni romanticno, ni jednostavno.
kad se sjetim sebe i svojih 'ruzicastih' naocala kroz koje sam posmatrala svijet roditeljstva.
koliko god sam citala, gledala, ili poznavala ljudi sa djecom....nista, apsolutno nista nisam znala.
sada kada bi me pitali, sta podrazumjeva roditeljstvo, moj najednostavniji odgovor bio bi, borba i bezgranicno strepljenje, za koje niste ni znali da imate.
a nemam pravo reci nista, jer sta je moja borba u poredjenju sa onim kroz sta prolaze roditelji djeca sa pp???
nista.

ono sto mene boli je bol tog malog bica koje ni krivo ni duzno pati. zbog koga i zasto???, to je vec druga stvar.
od jutros kada sma procitala clanak, stalno se pitam, kakva moze biti psiha djeteta koje je do svoje seste godine, vec treci put odbaceno??
nadam se da nikad niti jedno dijete nece osjetiti ovu vrstu bola i nepravde, jednako kao sto se nadam da ce sa ovim zadnjim napustanjem, napokon pojaviti 'pravi roditelji' koji ce znati da se nosi sa problemima koje djevojcica ima. roditelji koji ce imati strpljnja, ljubavi i vrmena da se posvete oporavku duse male djevojcie.
meni je prestrasno kada razmisljam o njoj. drugi koji su joj to sve prouzrokovali me ne zanimaju.
drzava i drustvo treba da se pobrine puno vise kada se radi o ovako osjetljivim stvarima, ako nista da se na pocetku procedure, odmah skinu 'ruzicaste naocale' svakom potencijalnom udomitelju ili posvojitelju.

necu ulaziti u razloge i da li je neko dobro ili lose postupio. svako ima svoje razloge, cak i kada razloga nema.
niti imam namjeru da osudjujem, svako svoje zna, ali sudbina tog djeteta boli me puno vise nego sto me boli 'razumjevanje' razloga ljudi koji se ocito nisu znali nositi sa tesko odgojivim djetetom, a nisu imali adakvatnu podrsku instituacija.
dosta je tu otezavajucih okolnosti, ali ostaje jedno pitanje: 'sta ce sutra uraditi sa vlastitim djetetom ako bude pokazivalo slicne ili mozda i vece probleme???'
nece ga sigurno dati u dom bez obzira koliko veliki problem bio.
ili mozda....?????





.
djecak 02.03.2003.
djevojcica 05.01.2011.


-Novi dan, nova nafaka-
Avatar
moj(a) djeca(k)
Sa čokoladom u kosi
 
Postovi: 4251
Pridružen/a: 16 pro 2002, 20:03
Lokacija: Zlatna dolina smjestena u srcu "Zemlje u obliku srca"

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la ruzicabon » 11 ožu 2013, 22:06

moj(a) djeca(k) je napisao/la:ono sto mene boli je bol tog malog bica koje ni krivo ni duzno pati.

x
ja se krećem u krug..odlazim i vraćam se ..
Avatar
ruzicabon
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4259
Pridružen/a: 04 stu 2005, 03:48
Lokacija: SB

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la skorpionka » 11 ožu 2013, 22:34

Krumpirić je napisao/la:eh, to je relativno, možeš s jedne strane pokušati pronaći sve načine suosjećanja s tim ljudima, pogotovo ako si upoznat sa sustavom.
Istina, stoji: može ti situacija s teškim djetetom i još težom sudbinom oko djeteta uništiti život.

Ali mi uvijek ostaje onaj parametar djeteta koje živi u obitelji 2 godine, sad da je ko zna kakav problem kreiralo,... s nekim se budilo, doručkovalo, nekom se u krevet uvlačilo, nekog je hvatalo ručicom, mišamuuduvanu, to je dijete.


Suosjećati ovdje možeš samo s malenom, za odrasle mogu samo reći da nisam probala i ne znam. Isto kao što mi nikada nitko nije mogao dočarati što znači imati vlastito dijete. Tako da mislim da je moje razumijevanje i poznavanje udomljavanja i posvojenja na razini mog nekadašnjeg razumijevanja i poznavanja što znači imati vlastito dijete. :dunno
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la Floribunda » 11 ožu 2013, 23:18

ovo je jedna jako teska tema,i tesko mi pada..zaista nisam tila osudjivati ljude,i tesko je reci nikad nebi nesto jer kako se kaze :zarecenog kruha se najvise naides...ali jedna iznimna osoba,i jako pametna osoba mi je prije neki dan rekla:lakse je zagristi kamen nego odgojiti dite!I to je istina ziva.

samo mi je strasno zao diteta,ali vjerujem da kad ona dodje u pravu obitelj i jos daj Boze da je posvoje da ce procvjetati...
Mala Flor 2011
Mali Flor 2010
Avatar
Floribunda
rodila srcem
 
Postovi: 3572
Pridružen/a: 19 ožu 2009, 14:33
Lokacija: na kamenu

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la moj(a) djeca(k) » 11 ožu 2013, 23:38

Flor, :kiss :kiss :kiss :kiss :kiss
djecak 02.03.2003.
djevojcica 05.01.2011.


-Novi dan, nova nafaka-
Avatar
moj(a) djeca(k)
Sa čokoladom u kosi
 
Postovi: 4251
Pridružen/a: 16 pro 2002, 20:03
Lokacija: Zlatna dolina smjestena u srcu "Zemlje u obliku srca"

Re: udomili curicu,a kad su dobili svoje dijete,vratili je n

PostPostao/la Kaya071 » 12 ožu 2013, 08:10

moj(a) djeca(k) je napisao/la:ali ostaje jedno pitanje: 'sta ce sutra uraditi sa vlastitim djetetom ako bude pokazivalo slicne ili mozda i vece probleme???'
nece ga sigurno dati u dom bez obzira koliko veliki problem bio.
ili mozda....?????

Mislim da je ovo malo previse.

Eh, sad, samo se pitam sta je trebala ta zena da uradi. Da pusti da joj se brak raspadne? I ne znam zasto svi Maju posmatraju ko malo, neduzno bice, koje se udomiteljima uvlacilo u krevet, doruckovalo s njima, drzalo ih za ruku... A, sta ako su oni svim silama pokusavali to postici, a Maja nije odgovarala na njihove pokusaje? Mozda pregrozno zvuci da je Maji samo bitna soba i bicikl, ali mozda je to zaista tako. Zasto se polazi od pretpostavke da je cetverogodisnjakinja kad su je ovi uzeli samo uskliknula "u jeeeee, konacno me neko udomio" i odmah se krenula umiljavati, ljubiti ih, grliti, uvlaciti u krevet...
Mozda jeste, pa su ljudi grozote koje su je odbacile kad im se brak poceo raspadati, a mozda i nije.

Neko je u prethodnim postovima pravio paralelu sa udomljavanjem pasa. Ne bi nikada ni psa vratio. Sigurno? Onoga koji se ne moze dovesti u red, koji te ujeda, koji ujeda slucajne prolaznike, koji ti moze rastrgati onog tvog psa kojeg vec imas? Sigurno ne bi vratili?

I meni je zao Maje, zao mi je od starta sto je ni kriva ni duzna rodjena od majke umobolnice i oca alkoholicara, sto je maltretirana od strane prethodnih udomitelja, sto je bila u domu, sto je opet uzeta, pa vracena, sto i dalje kontaktira sa svojim bioloskim roditeljima. Tek mi je to uzas, to mi je tretiranje djeteta kao igracke. Haj ti sine malo kod mame i tate, ali oni ne valjaju, pa cemo te mi uzeti i dati nekom drugom ko valja. Sta tek to pravi u njenoj glavi.
Znaci cijeli sistem je od starta umobolan. I OK mi je kriviti sistem, ali ni u kom slucaju Majine udomitelje. Pogotovo kad niko ne zna sta se tu desavalo.
Mr Ostrozubic 17/02/2010

Mr Loptic i Zujalica 08/03/2012
Avatar
Kaya071
Sveta krava
 
Postovi: 6204
Pridružen/a: 12 vel 2009, 10:08

Sljedeća

Natrag na Posvajanje

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.