Sada je: 25 tra 2024, 21:45.

PRVA MRKVICA - topic za početnike

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la titirlica » 16 ožu 2013, 20:42

mrs. eastwood je napisao/la:kažeš da joj već par dana nudiš povrće, a očito ti se to čini kao vječnost - jer si u drugo postu napisala da joj "stalno nudiš". :hug

počeli ste dohranu s rižom - koja je inače slatka i vrlo slična mlijeku, pa onda s voćem - koje je slatko. i sad odjednom - povrce! mora malo proci vremena. strpljenja. mozda vec sutra.
u ovom pocetku, kada govorimo o tih par žlica - nije ideja nahraniti dijete, nego ga upoznati s novim okusima. probaj s rižom miješati.

koje povrce? ako si primjetila da riža zatvara, onda oprezno s kombinacijom riža - mrkvica.

možda da uvedete žitaricu - proso npr ili kukuruznu krupicu? tako da dobije odmak od vocnih okusa.

koliko ste stari?


6,5 mjeseci smo stari, mrkvu joj nudim već tjedan dana , znam da nije bit nahraniti dijete već ga upoznati sa okusom, ali kažem ona odbija taj okus :lol , jabuku, krušku, rižu je prihvatila odmah već nakon 5-6 dana bi pojela finu količinu , ali evo mrkvu i tikvicu nema šanse ...pokušati ću sa palentom, a hoću li joj prvo dati čistu palentu ili da odmah ubacim i malo mrkve unutra ?

stolica je i dalje mekana i 2 puta dnevno :)
Avatar
titirlica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1549
Pridružen/a: 05 pro 2010, 23:05
Lokacija: zabreg

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 16 ožu 2013, 20:45

prvo čistu, barem dva dana, treci dan nesto dodaj.
od kud vam tikvice? jos nije doba. mozda ipak da pricekas da krene sezona tikvica, pa da probaš pronaci domace ili iz eko uzgoja. sad vam je na raspolaganju korabica. ona je slatkastog okusa. možeš nju uvesti.

isto možeš uvesti i luk. luk ne daješ sam nego ga skuhas s necim sto ste vec probali. on daje dodatnu slatkocu. Isto obrati paznju da u prvom mjesecu dohrane ne uvedes previse namirnica.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la nevenera » 16 ožu 2013, 20:52

ti samo nudi, kao što mrs E kaže, 3 dana jednu namirnicu pa onda miješaj. imaš dnevnike dohrane kao inspiraciju.
nema veze ako nešto ne voli, nudiš i nudiš i nudiš. ili ubaci s nečim što voli (ali ako nešto što se uvodi onda prvo 3 dana samo daješ)
moj trenutno odbija sve (zdravstveni razlozi) pa jedemo bananu sa svime. al doslovno sa svime, doručak, ručak, međuobrok, banana u sve.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la titirlica » 16 ožu 2013, 21:01

našla sam zadrugu mrav , sve je eko i puno jeftinije od severa ;) luk mi nije pao na pamet ..eto nove ideje .
Sutra ću probati sa palentom pa ćemo vidjeti , muči me taj njen nagon na povraćanje , stvarno izgleda kao da ju mučim :/
Bili smo na pregledu sa 6 mj i ped. kaže da joj je od voća za sada dosta kruška i jabuka i da krenem već na ručak ( kao već sam i trebala ) , a do 7 mj da već ima i večeru :cool a mi ni ručak nismo savladali

A kakva je situacija sa bananama , kupujete li normalno ove banane na tržnici ili i to ima eko ? Koliko znam sa bananom je problem u sazrijevanju , ne prirodno sazrijevaju, beru se zelene i špricaju svačim ...to me isto muči :conf
Avatar
titirlica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1549
Pridružen/a: 05 pro 2010, 23:05
Lokacija: zabreg

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la titirlica » 18 ožu 2013, 19:59

I dalje ista situacija i sa mrkvom i sa palentom :kima izludit će me :gaah
Avatar
titirlica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1549
Pridružen/a: 05 pro 2010, 23:05
Lokacija: zabreg

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la nevenera » 18 ožu 2013, 20:06

možda je muči ne samo okus nego kakve je konzistencije
nemoj se brinut o količina, nije joj to sad glavna hrana niti joj život o tome ovisi
sad je bitnije da idete lagano i isprobavate
probaj paletnu s jabukom, i mrkvu s kruškom pa vidi jel ide
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la nevenera » 18 ožu 2013, 20:14

polako uvodi obroke, bar mjesec i pol nakon prvog uvedi drugi.

nama je palenta ok išla kad je bila jako rijetka, skoro kao juha, pa sam kasnije davala sve gušće
mrkvu sam dala s 8 mj tako da sam ju stavila s drugim namirnicama i nismo je probali solo pa nemam neki savjet
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la nevenera » 18 ožu 2013, 20:16

bananu sam uzimala eko prvih mjesec - dva a kasnije običnu. dakle s nekih 9 mj je jeo onu s tržnice
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la olja2208 » 18 ožu 2013, 20:26

nevenera je napisao/la:polako uvodi obroke, bar mjesec i pol nakon prvog uvedi dru
X
nema potrebe niti je uputno tako zuriti, mi smo po 2 mjeseca usvajali svaki obrok, sa punih 6 poceli, zatim drugi sa 8 i tek sa 10 punih stigli do 3.
kad pogledas tablicu vidjeces da je taman toliko potrebno (ili nesto krace) za uvođenje određenih grupa namirnica,
osim toga, sve i kad bi beba prihvatala broj i kolicinu cvrstih obroka, bebina probava nije spremna takvom brzinom prihvacati cvrste obroke i zamijeniti broj dnevnih dojenja/ad obroka cvrstom hranom.
znam da neki pedijatri (i moja pedi je među njima :roll ) daju takve savjete, nazalost, ali to je među onim savjetima koji trebaju na jedno uho ući a na drugo izaći.
S. 2007. G. 2010. V. 2012. P. 2014.
slika
Avatar
olja2208
ja bih htjela imati more 24 sata
 
Postovi: 5662
Pridružen/a: 09 ruj 2007, 23:08

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la titirlica » 19 ožu 2013, 01:07

a ne znam meni se ovo ne čini brzo , ako ćemo ovim tempom ići onda ćemo sa godinu dana imati 4 namirnice na jelovniku :lol imam jednog doma koji je živi problem sa jelom bilo koje vrste i nebi si opet priuštila isto , punih 5 godina ga molim, kumim, silim, prijetim i tako to :mrgreen ne bi li u usta stavio koju žlicu , umorna sam od toga :nesvist

neve - pokušati ću onda dati palentu u kombinaciji sa nečim slatkim , mrkvu je danas pojela u kombinaciji sa jabukom :) samu nema šanse

gdje se kupe te eko banane ? :) jel govorimo o gotovim kašicama ili baš banana ma eko za kupiti ?
Avatar
titirlica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1549
Pridružen/a: 05 pro 2010, 23:05
Lokacija: zabreg

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 19 ožu 2013, 08:54

imaš u dućanima eko proizvoda, u biobio.

glavu gore, vidiš krenulo je. samo pazi na kombinacije riža-mrkvica koje nekoga znaju dobro zatvoriti.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la nevenera » 19 ožu 2013, 09:41

titirlitice - samo polako, i desit će se klik. nama je trebalo malo više od mjesec dana da pojede više od 20-30 ml (pola one najmanje kašice). kad se klik desio, samo je jedan dan pojeo više. i nastavio je jesti stalno velike količine hrane. samo strpljivo. ako je jedno dijete problematično, ne znači da će bit drugo. a tim je i više bitno da se stvori ok stav o hrani.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la olja2208 » 19 ožu 2013, 10:56

nevenera je napisao/la:ako je jedno dijete problematično, ne znači da će bit drugo. a tim je i više bitno da se stvori ok stav o hrani.
debeli X.

ja mislim da moji jedu super (prvo i trece dijete :mrgreen ) između ostalog zbog nacina na koji smo uvodili namirnice, i zbog njihovog izbora.
na svemu zahvaljujem svetoj tablici dohrane. :dada
druga curka slabo jede, nju i ja moram cesto moliti, bdijem nad svakim zalogajom, ali je izbor namirnica i dalje super,
a s njom smo cak nesto brze uvodili svaki sljedeci obrok, cca svakih mjesec i pol.

titirlica je napisao/la:ako ćemo ovim tempom ići onda ćemo sa godinu dana imati 4 namirnice na jelovniku
ma nije, taman uspijes dati sve namirnice preporucene za dob, prema tablici dohrane.
kombinacije su beskrajne.
a osim toga, opet ponavljam, bebina probava nije spremna za takav tempo i forsiranje velikog broja krutih obroka na pocetku dohrane.
bolje je biti postepen.
nista ne brini, naravno da ce se desiti klik. :hug
moja starija je sa 8 mjeseci jela nesto vise od 2 zlice krute hrane, mogu slobodno reci da je punih 8 iskljucivo dojila, a izjelica je neviđena,
nikad nikakvih problema sa papanjem.
S. 2007. G. 2010. V. 2012. P. 2014.
slika
Avatar
olja2208
ja bih htjela imati more 24 sata
 
Postovi: 5662
Pridružen/a: 09 ruj 2007, 23:08

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la titirlica » 20 ožu 2013, 17:55

ja bi rekla da je kod nas definitivno problem u okusu , ona bez ikakvih problema prihvaća slatke i kisele okuse , očito joj samo to paše ...možda je uzrok tomu i to što je sa 4 mj krenula piti brusnicu koja je kisela pa se naviknula na taj okus. Danas sam joj prvi puta dala batat ( odustala sam od mrkve i palente na neko vrijeme jer je to živi horor kako se ona guti ) ,uglavnom batat joj se jako sviđa , pojela je više od pola one male staklenke :shock očekivala sam za prvi dan samo 1-2 žlice ali nije bilo šanse , toliko je zadovoljno mlatila rukama oko sebe , bečila oči , nije mogla dočekati da zagrabim :lol šokirala me
Avatar
titirlica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1549
Pridružen/a: 05 pro 2010, 23:05
Lokacija: zabreg

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la nevenera » 20 ožu 2013, 18:28

Kad daješ prvi put nemoj više od 2- 3 žličice jer u slučaju alergije pola teglice bi bilo previše
Dobro je što se veseli ali samo polako
Batat je sladak i kod nas je bio hit
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la titirlica » 20 ožu 2013, 21:51

znala sam da ćeš mi to napisati :nata ali nisam mogla ne dati joj , baš je tražila . Moram priznati da se baš nešto i ne bojim alergija , one su gotovo uvijek genetske , a kod nas ih u obitelji hdB nema tako da :) a i ove namirnice iz prve skupine nebi trebale biti rizične zar ne ?
Avatar
titirlica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1549
Pridružen/a: 05 pro 2010, 23:05
Lokacija: zabreg

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la nevenera » 20 ožu 2013, 22:14

zna to bi zeznuto. bolje bit oprezan, pogotovo što je njima stvarno najvažnije na početku da vide nove okuse.

ja sam se iznenadila kad mi je jedna učenica rekla da je alergična na bananu. prvi put sam čula za nekog tko je na to alergičan. kćer od moje kolegice je alergična na ribu, makar za ribu sam već čula da je alergen ali nisam znala nikog osobno tko je alergičan na nju.
u obe obitelji nema alergičara

titirlica je napisao/la:ove namirnice iz prve skupine nebi trebale biti rizične zar ne ?
najčešće nisu alergene no znam mamu čije je dijete reagiralo, i to dosta na prvu namirnicu koju su probali, jabuku.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 20 ožu 2013, 22:30

rizicne su - primjerice kukuruz i batat također. mi smo batat uveli tek kasnije jer nam je mali rođak baš imao rakciju na njega.

znači vi ste krenuli s dohranom s 4 mj? s brusnicom?
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la titirlica » 20 ožu 2013, 22:47

za bananu znam da je alergen i to dosta čest , ja sam recimo za to čula . Na jabuku je možda dijete reagiralo jer je bila tko zna čime tretirana , recimo kumi mojoj se desilo da je malom skuhala tikvicu sa korom i kompletno se osuo od glave do pete , nakon 10 dana mu je dala ponovo i apsolutno nikakve reakcije nije bilo . Prvu tikvicu je kupila u Lidlu :roll definitivno se nije radilo o reakciji na namirnicu .

Za kukuruz nisam znala da je alergen ? A neki dan ste mi rekle da joj palentu dam , sunce vam poljubim :lol Batat mi je ped rekao da uvedem kao prvu namirnicu za ručak , kupila sam bio nadam se da neće biti reakcije .

east- sa 4 mj smo dobili ešerihiju i morali smo piti brusnicu , ona nas je spasila , a krutu hranu nismo uvodili do prije 3 tjedna
Avatar
titirlica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1549
Pridružen/a: 05 pro 2010, 23:05
Lokacija: zabreg

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la nevenera » 20 ožu 2013, 22:56

Visoko alergena hrana je pšenica, kukuruz, svinjetina, riba, kikiriki, rajčice, luk, kupus, bobice, lješnjak, orah, začini, citrusno voće i sokovi, čokolada i sva ostala hrana koja uzrokuje alergijske reakcije kod nekog drugog člana obitelji ili se pokazalo da dijete reagira na nju preko majčinog mlijeka.

kod nekih reagira se na nešto, kod nekih ne
meni je npr damjan reagirao na kupovnu kašicu od jabuke, a nije na domaću jabuku
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 21 ožu 2013, 01:24

titirlica je napisao/la:z
Za kukuruz nisam znala da je alergen ? A neki dan ste mi rekle da joj palentu dam , sunce vam poljubim :lol Batat mi je ped rekao da uvedem kao prvu namirnicu za ručak , kupila sam bio nadam se da neće biti reakcije .


zato se namirnice uvode ritmom kakvim se uvode, malo po malo i da se jasno zna ako slucajno reagira - od koje je namirnice reagiralo dijete.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la titirlica » 23 ožu 2013, 23:46

Pa i uvodim ih polako i po redu , nisam joj dala rajčicu :dunno Sve ove namirnice koje sam joj do sada nudila i jesu u prvoj skupini
I dalje jedemo, krušku, jabuku, rižine pahuljice (rižu neće ), batat, mrkva samo u kombinaciji sa jabukom , a palenta i dalje nikako i s ničim :roll .....možda joj nadođe :)
Avatar
titirlica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1549
Pridružen/a: 05 pro 2010, 23:05
Lokacija: zabreg

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la nevenera » 24 ožu 2013, 00:03

samo polako, ti kuhaj i nudi, ako hoće i par žličica super, još ste na početku i s vremenom će to bit dobro
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la venena » 09 tra 2013, 10:39

pozdrav! vec smo se javljali na prvu mrkvicu s pitanjima, a sad bi htjeli malo s vama podjelit nas pocetak dohrane. poceli smo sa 6 mjeseci i 10 dana. ja sam nekako planirala da mu prvo uvedem povrce i zitarice pa tek onda voce u drugi obrok. tako smo do sada uveli od povrca korabicu, mrkvu, batat, bundevu, i jos cemo luk, a od zitarica proso i palentu i jos nas ceka amaranth, uveli smo i maslinovo ulje. Na dohrani smo oko 45 dana i jos uvijek jako malo papamo, kad su nam dobri dani onda ako uhvati 30-40 ml, ustvari se ne zamaram mjerenjem, a ni time koliko pojede jer jos uvijek cekamo klik! Procitala sam cijelu mrkvicu, brosuru o dohrani, dnevnike dohrane i sl. I ovim putem sam se htjela zahvalit svima sto sudjelujete u jednom malom, ali ne manje vaznom, razvojnom procesu moga sina, a to je dohrana!

Htjela sam jos samo postavit jedno pitanje jer mi je sve manje vise jasno, ali kao sta sam rekla htjela sam sinu uvest voce kad zapocnemo sa drugim obrokom. Buduci da smo na dohrani vec odredjeno vrijeme a on nije bas zainteresiran za hranu, a ponestalo nam je povrca koje mozemo nabavit iz bio uzgoja, htjeli bi zapocet sa vocem i glutenskim zitaricama u obliku griza, pa me interesira da li mislite da li bi bilo pametno pomalo pocet sa drugim obrokom a u ovom prvom koji je ujedno zamisljen kao rucak nastavit sa kombinacijama vec isprobanog.
venena
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 19
Pridružen/a: 31 sij 2013, 14:59

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la zvrka » 09 tra 2013, 11:38

sigurno će netko iskusniji odgovoriti ali meni se čini da bi moglo voće u taj prvi obrok. Zašto ne? Ako još nije dobro prihvaćen prvi obrok, zašto davati drugi? Ja bi voće uvela, ali kao dio prvog obroka. Možda se sa voćem dogodi klik!
Ako sam u krivu, neka me netko ispravi ;) !
dražesni pupoljak svibanjski 2012.
Avatar
zvrka
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 815
Pridružen/a: 20 ruj 2011, 09:22

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 09 tra 2013, 12:08

možeš uvesti voće, sad nemaš baš jabuka i kruški iz prve skupine, ali možeš naći kvalitetne kupovne kašice. pazi da nemaju dodanog šećera i sl.

voće je bolje davati ranije u danu, jer se ono teže probavlja, a i budući da ćeš davati nove namirnice - i zbog toga je bolje da su one radnije u danu da možeš pratiti ako bude kakve reakcije.

možda baš uvođenje drugog obroka bude vaš klik. možda mu promjena termina bude odogovarala.

prije nego kreneš s glutenskim žitaricama, možda bi bilo zgodno da uvedeš pir. pir jest glutenska, ali ima nekakav primitivni oblik glutena, pa je zbog toga lakše probavljiva od ostalih - a time i zgodna kako uvod u taj dio prehrane.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la venena » 04 svi 2013, 09:54

Da li bi mogla djetetu od 8 mjeseci dat pahuljice od amarthana ili pak kasnije, samo kada? Kupila sam ih u bio&bio, fine su, mekane, inace jedemo amaranth i jako ga voli.
venena
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 19
Pridružen/a: 31 sij 2013, 14:59

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la nevenera » 04 svi 2013, 10:18

možeš dati slobodno.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la venena » 11 svi 2013, 13:02

od kada beba smije jest kus kus i kako ga pripremit? hvala
venena
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 19
Pridružen/a: 31 sij 2013, 14:59

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 11 svi 2013, 13:30

kus kus je ustvari pšenica, dakle od kad uvedete glutenske namirnice, odnosno pšenicu. pripremati normalno kako i piše na pakiranju.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.