Sada je: 04 svi 2024, 10:00.

Mastitis (spojene teme)

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: Opet mastitis-što dalje?

PostPostao/la Diami » 14 ruj 2011, 23:34

Sad sam išla provjerit, da ne bi bilo da širim dezinformacije i dobro se sjećam - peršin. S time da nekima više paše kupus, a nekima je jači peršin. Tak da probaj oboje, možeš čak i istovremeno. Kak više ne dojiš možeš držat praktički 24h odn. dok ne prođe, jer i je cilj da se smanji produkcija mlijeka.

Meni je kod mastitisa uvijek pomagalo navečer "zalijepiti" list kupusa i tako držati preko noći, uz dojenje doduše, kvrge bi magično otišle. Kad povene promijeniš.

Držim fige da uspiješ i bez doktora!
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Opet mastitis-što dalje?

PostPostao/la justdoit » 15 ruj 2011, 09:23

Diami je napisao/la:Sad sam išla provjerit

išla sam i ja odma, baš smo štreberice :hahaha

pa da te nadopunim, za sljedeće mastitičarke :lol kupus je bolji za upalu, a peršin smanjuje produkciju mlijeka. tako da ja mislim da je meni kombinacija najbolja.
ja sam spavala sa svim tim i jutros mi je odmah značajno bolje. još jednom hvala!
Lara 13.8.2009.
slika
Avatar
justdoit
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 983
Pridružen/a: 24 tra 2010, 22:04
Lokacija: zagreb

Re: Opet mastitis-što dalje?

PostPostao/la Diami » 15 ruj 2011, 12:46

Baš mi je drago. :) Kako nekad jednostavne stvari mogu puno pomoći, srećom pa nije uvijek sve skupo ili komplicirano. :dada
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Opet mastitis-što dalje?

PostPostao/la kerry » 13 vel 2012, 16:54

Eto i mene na ovu temu :(
Znam svu teoriju oko dojenja i sa sinom imam 20 mj. , a sa kćeri 13 mj staža dojenja i sad me prvi put u životu nenadano ulovil mastitis :angry Nije mi baš jasno kak, jer mala cica 2 put dnevno već dulje vrijeme, nismo ni povečavali ni smanjivali podoje i u biti cijela dojka je ok i proizvodi normalno kao i prije, samo se odjednom na jednom mjestu pojavila bol i crvenilo... Primjenjujem masaže, obloge i stavljam ju da češće doji na tu stranu, a i kupus je na putu, ali i kad pocica isprazni cijelu dojku osim te jedne "grane" kanalića, na kojoj unatoč masaži, izdajanju ili dojenju ostaju čvorići :/ pretpostavljam da se negdi zaštopalo pošto se to ne miče, pa ak ima neki još način da to riješim pliz recite? i kolko dugo obično treba da to prođe ak se rješava ovak domaćim receptima i ljekovima, tj. koliko dugo da pokušavam prije nego se javim doktorici za antibiotik?
eto sad mi to traje otprlike 24 sata i samo mi je kad izmasiram i dam joj da pocica malo lakše, ali zbilja samo malo, jer velim čvorići su i dalje tu... :dunno
Avatar
kerry
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 439
Pridružen/a: 24 lis 2009, 13:42

Re: Opet mastitis-što dalje?

PostPostao/la Diami » 13 vel 2012, 19:19

Pogledaj direktno kad pusti bradavicu da li vidiš kakvu bijelu kvržicu na njoj? Meni je tako bilo kad sam imala jedan kanalić na izlazu začepljen, tzv. blister - meni se začepilo tako da se malo kožice nekako prevuklo preko. Al to je bolilo poprilično kod podoja. A vidi se u nekim slučajevima dobro samo direktno nakon što je beba vukla, jer je pun mlijeka onda još. Ja sam svoj probušila i onda je prošlo kroz dan, dva skroz.

A ako nije blister, može biti da je u kanaliću zbog upale zaostalo malo mlijeka koje se zgusne i teže ide van. To može potrajati dok izađe, pomaže masaža, vrući oblozi pri početku dojenja, poteži prstom po duljini kanalića tijekom podoja, prema bradavici. Meni je i u takvim situacijama kupus najbolje pomagao. :dada
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Opet mastitis-što dalje?

PostPostao/la kerry » 13 vel 2012, 19:30

Hvala, evo sve to radim, za blister sam već povjeravala, ali budem opet nakon dojenja provjerila,jer ovak nema niš vidljivo, sad sam baš stavila prvo vrući oblog, krvnički izmasirala taj dio i malo izdojila kolko je išlo :znoj , pa hladni oblog i kupus u grudnjak...meni se baš čini ko da se zaštopalo i to negdi baš ispod bradavice, jer tu i najviše boli i najveća kuglica je bila....ma na samu sebe sam ljuta, tolko dojilačkog staža bez ikakvih problema i sad kad smo skoro na kraju mi se to desi!
Avatar
kerry
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 439
Pridružen/a: 24 lis 2009, 13:42

Re: Opet mastitis-što dalje?

PostPostao/la Stefanova_mama » 13 vel 2012, 21:20

Meni se desavalo da kad su prehladjeni, nesto od kanalica se upali i boli.

Za to kad treba kod lekara ipak moras proceniti sama (meni bi visoka temperatura ili jako crvenilo ili otok, drhtavica... bilo znak da treba da odem).

Pokusaj da se istusiras toplom vodom pa joj das da siki, topla voda siri kanalice. Daj joj da siki cesto na toj strani koja te boli i tako da joj je brada na pravcu kvrge. Izdajanje pomaze manje od podoja. Ja ne bih krvnicki masirala jer mozes napraviti jos gore, budi oprezna.

Kupus naravno, to znas.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: Opet mastitis-što dalje?

PostPostao/la kerry » 13 vel 2012, 21:49

pa ona je prehlađena i šmrkava već 2 tjedna , pa ak ima to kakve veze onda moguće da je od toga... a pod krvnički masirala ,krivo sam se izrazila-mislim da je krvnički bolilo dok sam masirala, probala sam to da joj brada bude na tom dijelu, ali mi je to nemoguća poza pošto je taj dio na gornjem dijelu-i okretala sam nju i visila nad njom ko kravica nad telićem :hahaha , ma da me neko danas vidi sa tim pozama i procedurama završila bi na nekom šaljivom kućnom videu.... a izdajala sam da vidim dal su svi kanalići otvoreni...
uh, javim sutra dal bude kakvog poboljšanja...
hvala na savjetima i podršci! :grligrli
Avatar
kerry
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 439
Pridružen/a: 24 lis 2009, 13:42

Re: Opet mastitis-što dalje?

PostPostao/la Stefanova_mama » 14 vel 2012, 00:10

Drzim fige da prodje sto pre. :hug
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: Opet mastitis-što dalje?

PostPostao/la kerry » 14 vel 2012, 09:02

Danas je malo bolje, ne boli tak jako, pa se nadam da budemo uspjeli bez antibiotika...bilo me strah noći,jer ona u zadnje vrijeme uopće ne doji po noći, eventualno jednom ak ju ulovi neka kriza, ali sam nekoliko puta promjenila zelje i čini mi se da je to puno pomoglo, više od masaže i ostalog.... :klanja
Avatar
kerry
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 439
Pridružen/a: 24 lis 2009, 13:42

Re: Opet mastitis-što dalje?

PostPostao/la Diami » 14 vel 2012, 14:42

Ja sam zakleti fan zelja... :mrgreen Naime, akd je bilo gadno i frkovito - to mi je uvijek najbolje pomagalo, bolje i od obloga, sisanja s bradivom us mjeru kvrge (nemalo puta baš u toj krava-s-teletom pozi... :ajme :lol ), kupus je zakon! :cool Stavim prek noći, pred jutro izvadim i često puta netragom nestali problemi.

Držim fige da bude sad sve bolje!
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Opet mastitis-što dalje?

PostPostao/la angel » 16 vel 2012, 09:35

I ja držim fige da bude bolje ~~~~~~~~~~~~

Meni je isto svaki put pomoglo zelje :klanja :klanja
Avatar
angel
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3868
Pridružen/a: 29 lis 2007, 23:43
Lokacija: Gdje Neretva hladna teče

Re: Opet mastitis-što dalje?

PostPostao/la gaga0305 » 16 vel 2012, 11:04

kerry ja sam takodjer nedavno imala isti problem,i jedino je oblog od kupusa pomaogao.proslo nakon 2 dana,a isto ko kod tebe kvrzica je bila na nezgodnom mjestu,maleni nije ni htjeo dojit u toj krava s teletom pozi.ja sam njemu forsirala tu cicu.
kako ste sada?
Moje srce kuca za vas
Dalibor 21.04.2009.
Toni 07.03.2011.
Borna 22.06.2013.
Avatar
gaga0305
od mama ni m
 
Postovi: 2052
Pridružen/a: 27 tra 2011, 16:48

Re: Opet mastitis-što dalje?

PostPostao/la mrs. eastwood » 16 vel 2012, 11:10

ja isto imam zelja u frizideru spremnog odkako sam se vratila na posao. ponedeljci su mi najgori. nacicava se preko vikedna i u ponedjeljak - bum!

tako sam na rubu febre bila dva dana, sve me zivo bolilo - koma! ali uspjela sam izgurati s kupusom. Ja da opranog drzim u frižideru - tako da mi je to i hladni oblog i kupus u jednom!


to mi se od bozica vec nekoliko puta ponovilo. :roll
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Opet mastitis-što dalje?

PostPostao/la gaga0305 » 16 vel 2012, 11:30

eh da to sam i ja zaboravila napisat,i ja sam ga drzala u frizideru
Moje srce kuca za vas
Dalibor 21.04.2009.
Toni 07.03.2011.
Borna 22.06.2013.
Avatar
gaga0305
od mama ni m
 
Postovi: 2052
Pridružen/a: 27 tra 2011, 16:48

Re: Opet mastitis-što dalje?

PostPostao/la kerry » 16 vel 2012, 11:39

Evo danas je super!! Zbilja to zelje pali! jučer me još malo samo na dodir boljelo i bila kao sitna kvržca, a danas više nema niš, ni ne boli! samo je sad malo više mlijeka opet navukla kad sam ju stavljala češće da mi to izvuče...
Hvala svima! :grligrli nadam se da se nebude više ponovilo!
Avatar
kerry
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 439
Pridružen/a: 24 lis 2009, 13:42

bol u dojci

PostPostao/la latica » 10 lip 2013, 08:34

eto prvi put otvaram temu na dojenju - naravno s problemom...

od jučer popodne me boli desna dojka, prvo me bolila pradavica i taj dio oko nje pa sam mislila da je regada jer smo to jutro malo nezgodno sisale u ležećem položaju. navečer me bolilo više - nisam je recimo mogla naslonit na prsa na tu stranu da podrigne i bolila me cijela dojka, koja je onako tvrda, ko da je prepunjena. onda sam tuširala toplom vodom i masirala i dojila na tu stranu i bilo je bolje. dok ja masiram dok ona sisa i onda ubrzo taj dio više ne boli i tako u krug. noćni podoj prvi je isto bio OK jer sam isto malo izmasirala i izdojila prije podoja. a jutros me baš boli, sva sam nikakva, boli me i kad ruku mičem prema sredini tijela pa pomičem dojku ... sad je moram probudit da sisa,a znoj me obljeva od pomisli :ajme stavila sam oblog od listova kupusa na cijelu dojku, osim na bradavicu, idem sad stavit topli oblog i malo izdojit prije podoja, ali baš sam nesretna ...

jel imate koji savjet? jel se za to ide dr. opće prakse ili ginekologu?
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7412
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: bol u dojci

PostPostao/la Diami » 10 lip 2013, 09:03

Ja sam se uglavnom sama borila ako ne bi imala temp, no ti se već i loše osjećaš, pa procijeni kad je vrijeme za dr, odi dr opće prakse i ako bude potreban atb, traži neki kompatibilan s dojenjem.

Meni je najbolje pomagao oblog hladni od kupusa, a pred podoj što vrućiji oblog i masaža. Iako je početak dojenjja na problematičnoj dojci bolan, najbolje pomaže da beba isprazni. Poslije bude ipak dosta lakše.

Pogledaj da nemas začepljen koji kanalić, blister še to zove - kao bijeli prištić na bradavici negdje. Najbolje (nekad se i samo tada vidi) se vidi direkt kad izvadiš bradavicu iz usta bebi. Ako imaš, to bi trebalo sterilnom iglom probušiti.

Držim fige!
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: bol u dojci

PostPostao/la mrs. eastwood » 10 lip 2013, 09:13

probaj doljiti "četveronoške" polegni bebicu a ti stani iznad nje i tako se namještaj da joj jezik bude na svim tim mjestima koji te smetaju, a koje kod ovih drugih položaja možda ostanu nezahvaceni.

imaš li temperaturu?

ja sam sve te situacije ovako kako diami piše - sama rješavala. i svaki put bi bila tako nesretna misleci - evo to je kraj našeg dojenja.
tek sam s nekih 16mj kad sam se već vratila na posao dobila pravi mastitis - a to su simtomi vrucica i vrlo crvene bolne grudi - kod mene.

definitivno odi dr. opce prakse.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: bol u dojci

PostPostao/la Tinica » 10 lip 2013, 09:40

Draga upravo sam u bolnici i pitala sam doktora i veli da je to za antibiotik.
Daj odi do doktorice nek ona to vidi nemoj odugovlaciti da se stanje ne bi pogorsalo.
slika
slika
Avatar
Tinica
Sveta krava
 
Postovi: 10473
Pridružen/a: 03 vel 2003, 11:56
Lokacija: ZAGREB - PURGERKA

Re: bol u dojci

PostPostao/la latica » 10 lip 2013, 10:06

joj cica je bolje, ali ja imam 38.7 a ja nikad nemam temperaturu :/ idem nazvat doktoricu, do koliko mi smije bit temperatura da smijem dojit?
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7412
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: bol u dojci

PostPostao/la mrs. eastwood » 10 lip 2013, 10:09

nadam se da će ti reci da smiješ dojiti, jer nema razloga da ne dojiš. i jedino tako si možeš pomoci.

javi nam! :hug
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: bol u dojci

PostPostao/la Diami » 10 lip 2013, 10:09

Smiješ dojiti neovisno o temperaturi, popij paracetamol protiv temp, on ide uz dojenje. Možeš i ibuprofen, on se još i manje izlučuje u mlijeko nego paracetamol. Uglavnom to su zastarjela vjerovanja da se ne smije dojiti s temperaturom.

Traži atb kompatibilan s dojenjem, neki doktori ne misle o tome.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: bol u dojci

PostPostao/la latica » 10 lip 2013, 10:17

mrs. eastwood je napisao/la:nadam se da će ti reci da smiješ dojiti, jer nema razloga da ne dojiš. i jedino tako si možeš pomoci.

pa ovo si i ja mislim, ja izdojit ne mogu ni kapi, ne bude li ona sisala onda će tek bit problem... a cica me i manje boli od kad jutros sisa ...

dr se naravno ne javlja :gaah

hvala cure, javim se ...
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7412
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: bol u dojci

PostPostao/la latica » 10 lip 2013, 13:29

evo me, joj jesam se napatila :ajme moja dr naravno na godišnjem, ne znam tko je zamjena, sveki mi otišla vidjet i pitat i kažu da će me odmah primit, neka dođem. ja došla, ostavila malu kod kuće, javila se unutra, rekla da sam bebu ostavila doma - evo samo malo ćete morat pričekat, ma ravno 50 min nakon čega sam išla pitat koliko ću još čekat jer ova se doma razderala, naravno :/ , ja već van sebe - glava mi se raspada, vani sparno za poludit i kaže ona meni još 3 ljudi jedino ako vas puste preko reda. i ja svakog ponaosob idem pitat i jedna me pusti, druga okreće očima,a li ajde i treća neće :dada ali ajde opet sam malo ranije došla na red ... unutra sam se rasplakala od jada :ajme

uglavnom, došla ja kod doktorice i krenula kak se meni upalila dojka i pokazujem, vadim kupus, gleda ona mene i tek kad sam ja došla do dijela da je danas bolje od kad je mala više sisala, kaže ona meni: aha, vi dojite? :hahaha mislim, baš sam glupa, ko da mi na čelu piše da dojim i imam bebu :hahaha
pogledala je i složila se da mi neće sad dat antibiotik ,nego da ako se do sutra ne poboljša da samo nazovem da mi pusti neki koji može uz dojenje. tak sam i ja mislila jer meni je cica ipak bolje. je puno veća, dakle natečenija od lijeve i imam crvenilo oko areole na gornjem dijelu, ali manje je tvrda, puno manje boli i ovako i kad ona sisa (zapravo boli samo kad krene sisat, poslije ne), ja ću čekat još 1 dan s antibiotikom.

na rodama sam našla isti savjet, a ppodne ću ih još i nazvat:
Kako prepoznati nebakterijsku upalu i kako se razvija

Kada se u zastoju mlijeka, prepune alveole razvuku preko svojih granica, mogu se rasprsnuti i malo mlijeka dospije u krvotok. Tijelo tada aktivira svoj imunološki sustav, puls i temperatura rastu, i žena ima simptome jako slične gripi: bol u cijelom tijelu, trese se, ima temperaturu višu od 39 stupnjeva, osjeća se umorno, a ponekad ima i mučninu ili glavobolju. Dojka je upaljena, natekla, boli i crveni se, u nekim slučajevima cijela, a u nekima samo na jednom dijelu.
Ako majka ima simptome gripe, a izostaje bol, tvrdoća, oteklina i crvenilo dojke, ne mora značiti da ima mastitis. Isto tako, ako majka ima bolove u dojci, a izostaje tvrdoća, oteklina i crvenilo, vjerojatno znači da majka ima gljivičnu infekciju, te se moraju provjeriti ostali simptomi prisustva gljivica.
Ako se pravilno ne liječi, nebakterijska upala može se razviti u bakterijsku.

Kod nebakterijskog mastitisa nije potreban antibiotik.

Kod pravilnog liječenja, visoka temperatura obično nestane za 24 sata, bol za 24-48 sati, tvrdoća dojke za nekoliko dana, a crvenilo može ostati i tjedan dana. Nakon prvih 24 sata s težim simptomima sličnim gripi, u sljedećih 12-24 sati mora doći bar do nekakvog poboljšanja, da bi se upala smatrala nebakterijskom.

Obično je napadnuta samo jedna dojka. Bebe SMIJU sisati i upaljenu dojku, što je i poželjno.
Za vrijeme upale mlijeko je malo slankasto. Neke bebe zbog toga mogu odbijati dojiti na upaljenoj strani, ili se ponašati nervozno, dok većini beba to uopće ne smeta.
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7412
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: bol u dojci

PostPostao/la mrs. eastwood » 10 lip 2013, 13:42

:hug grliim te jako

ja sam imala istu scenu u čekaonici. samo ajd, moja je beba bila puno veca. nazivala sam rodin telefon jer nisam znala da odem na hitnu ili da i dalje čekam. onda sam se rasplakala toj nekoj rodi na telefon u hodniku pokraj čekaonice, a onda nakon toga i doktorici u ambulanti.

super je da te je ipak ostavila bez atb. ali ako se imalo pogorsa, javi joj se - valjda te može atb čekati u apoteci.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: bol u dojci

PostPostao/la Tinica » 10 lip 2013, 14:29

Ajoj draga držim fige da to sto prije prođe.
I da malicka puno više papa pa da ti olakša posao.
Bilo bi super da prodes bez antibiotika.
slika
slika
Avatar
Tinica
Sveta krava
 
Postovi: 10473
Pridružen/a: 03 vel 2003, 11:56
Lokacija: ZAGREB - PURGERKA

Re: bol u dojci

PostPostao/la Liv Tyler » 10 lip 2013, 15:16

Latice :hug
Ako se ne mozas izdojiti pokusaj M stavljat cesce na cc da ti je prazni i to pokusaj odradit u razlicitim polozajima da se razbiju grude. I obavezno pazi na pravilan polozaj prihvata ustima.
Temperaturu je i pozeljno skidat da prvenstveno tebi bude bolje i lakse. Odmaraj se i pij dosta tekucine. Nemoj zaboravit ni jesti.
Stavljaj i obloge kako su cure vec napisale.

U slucaju bilo kakvog pogorsanja javi se dr.
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: bol u dojci

PostPostao/la Hajdi » 10 lip 2013, 15:42

Moj mastitis se manifestirao jako visokom temperaturom, dobila sam atb koji se smije uz dojenje.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12219
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: bol u dojci

PostPostao/la Liv Tyler » 11 lip 2013, 17:11

latice kako je danas? Jel išta bolje?
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.