Sada je: 28 ožu 2024, 09:59.

Visoki krvni tlak

Moderator/ica: direktorica svemira

Visoki krvni tlak

PostPostao/la mrava » 06 srp 2013, 18:32

Na hitnu sam došla zbog visokog krvnog tlaka prije manje od mjesec dana. Tlak je bio 215/125. Dobila sam dijagnozu primarne hipertenzije, pijem Tyrez 5 mg i Amlopin 5 mg. Mjerim svaki dan tlak 3x dnevno po uputi. Rečeno mi je da šetam, hodam, ali ne po vrućini, da smanjim unos soli i povećam unos vode. Svjesna sam da moram skinuti kile koje su mi ostale nakon 2 trudnoće. Zanima me, koje bilje pomaže u smanjenju krvnog tlaka, usput i za mršavljenje, u obliku hrane i čajeva. Hvala!

p.s. Nalazi uzv abdomena, kks, urina, hormona štitnjače - svi su uredni
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44

Re: Visoki krvni tlak

PostPostao/la danijela81 » 06 srp 2013, 18:47

čaj od peršinovog lista (i općenito diuretici), sok od rajčice (koncentrirani, kuhani).

to je jako visok tlak :/ pazi se :hug
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: Visoki krvni tlak

PostPostao/la mrava » 06 srp 2013, 19:29

Je, da, svi se čude kako sam taj tjedan hodala s takvim tlakom :ajme :nesvist

Znači, diuretici pale, češnjak isto... Još da mi je smršaviti, bila bih na konju pa bi možda i taj tlak netragom nestao :roll
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44

Re: Visoki krvni tlak

PostPostao/la danijela81 » 06 srp 2013, 19:41

da, i češnjak. možeš ga kombinirati s rajčicom (skuhaš ga u pasiranoj rajčici)
ali to je tek mala pomoć lijekovima koji su neizbježni za ovoliko visok tlak.
nisu kile jedini faktor (iako jesu jedan od presudnih). ja isto imam poveći višak, pa je tlak ok.

kupi si tlakomjer, nekoliko dana si bilježi tlak u razna doba dana. odredi mjerenja najmanje 4x dnevno, ne moraš svaki dan u isto vrijeme, čisto da se vidi profil.
u ono doba dana kada ti je tlak visok, nemoj piti kavu, niti malo.
ako baš ne možeš bez nje, onda smanji količinu. zavaraj se tako da ju razrijediš (ako ju skuhaš bez šećera, onda je fina i razrijeđena. kad je slatka, ne valja razrijeđena). izbjegavaj čajeve, gazirane sokove tipa cole.
kuhaj si domaću hranu. nju možeš i malo zasoliti. izbjegavaj gotove proizvode, pogotovo one koji sadrže puno natrijevog glutaminata (salame, paštete, hrenovke, razne juhe iz vrećice, vegetu - navikni se na čitanje deklaracije). ne bi vjerovala koliko skrivene soli ima unutra. tu je natrij u takvom obliku da ga ne osjetiš kao slanog, i onda je još na to dodana sol :ajme toliko je opasno da je bolje pojesti koju šnitu domaćeg slanog prštuta nego jednu, dvije hrenovke.
izbjegavaj i slatko i škrobasto (uz put ćeš i smršaviti). od škroba nastaje šećer. a šećer također veže vodu, kao i sol.

ako ćeš uvoditi neku fizičku aktivnost, budi jako, jako oprezna. za sad samo lagane šetnje.

i ono najvažnije, nauči izbjegavati stres.

kak stojiš s masnoćama u krvi? kolesterol, trigliceridi i to
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: Visoki krvni tlak

PostPostao/la Daniela32 » 06 srp 2013, 20:08

Mrava, smršavi hitno, upotrijebi Atkins dijetu za prvih 10 kila. MM pije upola manje tableta za tlak kad smršavi na 118 kg (sad ima 130) a kad bi smršavio na malo preko 100 mogao bi izbaciti tablete. Kod Atkinsa je problem prvih 7 dana, poslije padne apetit na minimum i mršaviš ludo. Za 4-5 tjedana bi mogla skinutii oko 10 kg.
Avatar
Daniela32
Forumski Mastercard
 
Postovi: 4676
Pridružen/a: 09 tra 2001, 11:26
Lokacija: Split

Re: Visoki krvni tlak

PostPostao/la mrava » 06 srp 2013, 20:11

Svaka ti čast, danijela, hvala puno na savjetima :p

Kolesterol je ok, šećer isto

Tlakomjer sam kupila, mjerim redovito, sad mi se vrti oko 116/65
Kuham domaće, eventualno nekad sam znala junk pripremiti kad se poželimo ili kad nisam imala kad skuhati.
Kavu pijem inače samo ujutro, a sad ju pijem isto tako ali samo s puno mlijeka pa liči na bijelu kavu.
Gazirano ne pijem inače, pijem vodu i domaće svoje sokove.
Inače jedem manje slano, nije mi to problem, teže mi se odviknuti od slanih grickalica (od tog se debljam).
Stres- radim u školi, učiteljica sam, i ova godina mi je bila strašno teška, puno novih previranja u školi, puno zabijanja noževa u leđa na radnom mjestu... pa muž - hoće li ostati bez posla, danas, sutra, preksutra...
Strah me svake fizičke aktivnosti jer me zna stezati u srcu (možda panika radi svoje), a svi mi govore nek se krećem... :ajme
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44

Re: Visoki krvni tlak

PostPostao/la mrava » 06 srp 2013, 20:12

Daniela32 je napisao/la:Mrava, smršavi hitno, upotrijebi Atkins dijetu za prvih 10 kila. MM pije upola manje tableta za tlak kad smršavi na 118 kg (sad ima 130) a kad bi smršavio na malo preko 100 mogao bi izbaciti tablete. Kod Atkinsa je problem prvih 7 dana, poslije padne apetit na minimum i mršaviš ludo. Za 4-5 tjedana bi mogla skinutii oko 10 kg.

Eto, kao što kažem, skidanje kila je isto jedan od načina, hvala na savjetu :mah
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44

Re: Visoki krvni tlak

PostPostao/la danijela81 » 06 srp 2013, 21:10

mrava je napisao/la:Strah me svake fizičke aktivnosti jer me zna stezati u srcu (možda panika radi svoje)

nije samo panika. to ti je već znak da nešto ne štima. moju mamu je tako stezalo godinu dana pri fizičkoj aktivnosti, dok nije dobila srčani :/
ne znači da ćeš i ti odmah dobiti, nego ti je to alarm da se pokreneš, da nešto poduzmeš. ona je ignorirala, pa se dogodio takav scenarij.

čim je počela paziti na prehranu, smršavila je. ne puno, ali i to malo joj je sredilo tlak, i masnoće i šećer (imala je sve to povišeno).
kada joj se to sve nekako sredilo, počela je sa fizičkom aktivnosti. prvo lagano, skroz lagano, onda je pojačavala do te granice "stezanja", tj. ona je objašnjavala da prije tog stezanja joj dolazi neki nelagodan osjećaj u prsima, počne teže i ubrzano disati, i onda zna da slijedi stezanje.
znači, moraš si odrediti granice fizičke aktivnosti, i stati na vrijeme pod svaku cijenu.

mrava je napisao/la: mjerim redovito, sad mi se vrti oko 116/65

to je super tlak, jel cijelo vrijeme tako ili ponekad skoči? ako ti je tako stalno, terapija ti je odlična, požar si ugasila. sad treba rješavati uzrok požara.

atkins je dijeta koja ima diuretski učinak, automatski ti pada i tlak. ali ak kreneš s tim, moraš paziti na lijekove, da ne bi imala preniski tlak, i preveliki gubitak elektrolita.
obavezno uz tu dijetu uzimaj magnezij i jedi slanije.
možda da za početak kreneš polagano izbacivati jednostavne i procesirane ugljikohidrate (slatko, bijeli kruh, grickalice), čisto da ne bi bilo problema s tlakom. taj način je teži (teže se izdrži, jer kad se držim strogih pravila atkinsa, brzo nestaje glad i želja za hranom), ali za tebe zdraviji u ovoj situaciji.

a stres - ne možeš ga izbjeći, ali bi trebala naučiti nekako nositi se s njim. ne brinuti previše, prepustiti se struji, pa kako bude. razmišljati pozitivno - bitnije je zadržati zdravlje, ostale nedaće ćete već nekako preživjeti, pa i mogući gubitak posla. ignorirati probleme na radnom mjestu - pomiriti se s tim da je to tako i pičiti po svom, ne previše se uzbuđivati. moraš nekako pronaći način da samu sebe umiriš, ne dopustiti da te lovi panika.
nikakva hrana, ni ništa drugo ne može podići tlak toliko kao neka stresna situacija
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: Visoki krvni tlak

PostPostao/la Daniela32 » 06 srp 2013, 21:40

Joj, oprosti Mrava ako je zazvučalo bez veze. I sama se borim i s tlakom i s viškom kilograma godinama. Žurila sam kad sam pisala pa je malo grubo ispalo.

Danijela81 je dobro napisala većinu onoga što bih ti i ja rekla. :hug
Avatar
Daniela32
Forumski Mastercard
 
Postovi: 4676
Pridružen/a: 09 tra 2001, 11:26
Lokacija: Split

Re: Visoki krvni tlak

PostPostao/la mrava » 06 srp 2013, 21:50

ne, ni najmanje, stvarno ti hvala na savjetu jer znam da moram skidati kile, ti si mi isto to potvrdila, joj cure, hvala puno, malo mi je lakše sad

Tlak mi je pod tabletama stalno sad tako niži, djeluju tablete i drago mi je zbog toga samo bih si htjela pomoći sama da ih uopće ne moram piti jer su mi rekli da sam premlada (32 god.) za piti doživotno te tablete.
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44

Re: Visoki krvni tlak

PostPostao/la Daniela32 » 06 srp 2013, 22:13

Mrava, koliko imaš realnog viška kila? Kad kažem realnog, ne mislim manekenskog naravno. Realno je za dob i 2 djece da imaš visinu u cm minus 100 (napr. 170 cm, 70 kg). S tom težinom i malo kvalitetnijom kontrolom stresa bi mogla biti bez tableta vjerojatno.
Avatar
Daniela32
Forumski Mastercard
 
Postovi: 4676
Pridružen/a: 09 tra 2001, 11:26
Lokacija: Split

Re: Visoki krvni tlak

PostPostao/la mrava » 07 srp 2013, 07:54

Realno, morala bih skinuti 25 kg, sve se ti nakupilo između 2 trudnoće i ušla sam u stanje mirovanja, sama sam si kriva za sve ovo, a ovaj tlak je alarm da se nešto pod hitno poduzme. :strah
Čitala sam sinoć da je DASH dijeta za osobe s visokim tlakom, šta mislite?
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44

Re: Visoki krvni tlak

PostPostao/la Liv Tyler » 07 srp 2013, 08:17

Mrava :hug

Ne znam za dijete, cure su ti rekle najbolje. Sjecam se iz trudnoca da limun isto pomaze u prirodnom snizavanju tlaka. Mozes ga cuclati ako ti njie prekisel, piti sok.

Nadam se da ce biti bolje. :hug
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: Visoki krvni tlak

PostPostao/la Daniela32 » 07 srp 2013, 08:28

Istine i laži o hrani

Prevara 20. stoljeća

LCHF ti je blaža varijanta dijete s niskim unosom ugljikohidrata. Prouči malo, sve više doktora tvrdi da piramidu prehrane treba gotovo obrnuti naopako. Ja smatram da su light mliječni proizvodi čista prevara. Izvade iz mlijeka sve što valja, pa onda aditivima iz te vodice pokušavaju dobiti mliječne proizvode.
Avatar
Daniela32
Forumski Mastercard
 
Postovi: 4676
Pridružen/a: 09 tra 2001, 11:26
Lokacija: Split

Re: Visoki krvni tlak

PostPostao/la danijela81 » 07 srp 2013, 09:40

potpis na Danielu :dada

Prehranu ne bazirati na ugljikohidratima, pogotovo ne na ovima koji su u današnje vrijeme uobičajeni
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: Visoki krvni tlak

PostPostao/la Diami » 15 srp 2013, 10:41

Ja sad u trudnoći točno kužim kad koji dan smanjim ugljikohidrate i baziram se na cjelovite žitarice, da kilaža stane ili se čak malo smanji. A čim opet krenem sa uh, slatkišima, grickalicama, kilaža krene na gore,mic po mic.plus što se bolje osjećam kad jedem manje slatkiša, al još uvijek ih se jako teško odričem...

A i domaća hrana nije svaka dobra. Ne znam kako volite jesti, domaće je i pohano i dinstano na panceti i sa zaprškom jela i tjestenine s bogatim umacima i slično, a sve to baš i nije za kilažu pogodno...

Probaj sad za grickanje si uzet povrće sirovo (tipa mrkva, rotkvice, mini rajčice) ili orašaste plodove (bademi, orasi... Ne više od šake dnevno), da bar ove junk grickalice izbaciš. I onda korak po korak.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Visoki krvni tlak

PostPostao/la teutonija » 11 lis 2013, 10:43

LCHF je super, ja na njoj skinula 25 kila. Sad jedem i UH, puno manje nego prije i još ne jedem kruh i peciva npr i održavam kilažu već godinu dana bez problema.
I primjećujem da me UH umaraju, al koji dan pretjeram sva sam troma i nikakva.-
Budilica, 2003.
Mudrica, 2006.
Avatar
teutonija
sex blau aviona
 
Postovi: 9686
Pridružen/a: 10 sij 2003, 15:18
Lokacija: lepe ti je ,lepe ti je...

Re: Visoki krvni tlak

PostPostao/la alkemicar » 04 stu 2013, 16:46

mrava, kakvo ti je sad stanje s tlakom i kilogramima
ja sam u veljači počela s obradom jer mi je, inače niskotlakašici, tlak počeo skakati tako da sam svaku-svako drugu večer završavala na hitnoj na inekcijama za izmokravanje i normabelu
naravno, nisam imala dijagnozu pa ni terapiju samim time
obavila silu pretraga, al ništa nije nađeno
ono što me i danas muči je stezanje u prsima, al kaže kardiolog da je to vjerojatno uslijed lagane bradikardije

sve u svemu, svi nalazi super i zaključak je da me psiha srušila
imala sam groznu prošlu godinu, puno bolesti maloga, ja konizaciju prošla, pa komplikacije posloje, pa upala pluća, astma, panika i svašta nešto iz toga.... grozno u svakom slučaju

nefrolog savjetovao dijetu, izbaciti zasićene ugljikohidrate i krenuti s tim
15kg sam lakša bila nakon 3 mjeseca
sve bijelo sam zamijenila crnim s tim što sam šećer općenito izbacila
znači, integralna tjestenina, malo int.kruha ako moraš (ja mogu i bez njega), int.riža
i navečer sam uglavnom jela ili jabuke ili jogurt s pahuljicama

tlak se dosta stabilizirao, iako i sad podivlja na svako i najmanje uzrujavanje što mi baš i nije drago, ili na promjene vremena, pa čak i mjesečeve mijene....da ne povjeruješ
terapiju nikad nisam dobila jer mi je zapravo tlak kroz većinu dana sasvim ok (105-115 / 56-65)
s te strane mi je vlo nezgodno jer ga liječim simptomatski, kad skoči popijem normabel, a ako se ne snizi, kmoram na hitnu dobiti još nešto za izmokravanje :znoj

pokušaj izbaciti sve bijelo ako možeš pa vidi kud će te to odvesti
zbilja si prevelik tlak imala

ja sad dodatno imam problem što me strah krenuti bilo gdje na put jer mi odmah skoči tlak i moram već na izlasku na autoput stati na nekoj hitnoj i dobiti injekciju fursemida ili tako nečeg
trebala bih vjerojatno sad dodatno do psihijatra, a pojma nemam kad ću do svoje dr da je pitam za to s obzirom na ovaj štrajk koji sad već traje i traje pa nikog ne primaju u bolnici više kod specijalista
slika slika
Avatar
alkemicar
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1774
Pridružen/a: 30 sij 2008, 09:39
Lokacija: župa dubrovačka

Re: Visoki krvni tlak

PostPostao/la mrava » 04 stu 2013, 20:53

Ovako, prestala sam večerati, skinula 5 kg, ali u zadnje vrijeme sam posustala, pa opet krenula s večerama. Tlak je dobar, sve se unormalilo, oko 120/70 je tijekom cijelog dana pod tim tabletama (1,25 mg Tyrez-a ujutro i 5 mg Amlopina uvečer). Dobro se osjećam ali me zna patiti taj niži tlak, kad se spusti ispod 120/70. Tlak raste kad se nasekiram ali sam sama sa sobom odlučila da izbjegavam te ,,male sekiracije'' koje su me prije umarale.
Kilograme sam zapustila, kažem, uspjela jesam nešto skinuti, ali sam svjesna da ih lako i vratim, dakle, potreban mi je karakter :ajme

Hvala ti na savjetima i brizi :zivili
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44

Re: Visoki krvni tlak

PostPostao/la malamaja » 04 stu 2013, 21:43

možda da malo probaš s vježbama yoge. opuštanje, disanje ....da ti pomogne u situacijama u kojima ti "dignu tlak"....recimo duboko trbušno disanje je odlično za to.
ovo za posustajanje :dada :( znam to. meni su pomogle akupunkturne iglice, smanjile su mi osjećaj gladi, s vremenom sam se naučila kontrolirati.
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: Visoki krvni tlak

PostPostao/la koalaa » 10 pro 2013, 15:23

cesnjak ga odlicno snizava :D
isto tako i etericno ulje lavande, ili caj?

Snizava krvni tlak i koristi se kod hipertenzije. cak bih i kadulju preporucila.

Edit by moderatorica: izbrisana reklama
koalaa
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 10 pro 2013, 15:18

Re: Visoki krvni tlak

PostPostao/la mrava » 10 pro 2013, 20:53

Češnjak često koristim u kuhanju

Hvala na savjetima :buket
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44


Natrag na Bakina apoteka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.