Sada je: 19 tra 2024, 07:29.

Prehrana bebe od 5.mj! Please help

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Prehrana bebe od 5.mj! Please help

PostPostao/la zelja22 » 20 stu 2013, 00:13

Dobra večer mame :)
Imam bebicu koja će prekosutra napuniti 5mj. Dojila je prva tri mjeseca i od tada smo na AD. Prije mjesec dana mi je počela odbijati čisti Bebimil pa sam joj počela davati Bebimil sa Rižinim pahuljicama i super je jela. Počeli smo i sa voćnim kašicama i voli ih. Sad ima nekoliko dana nije mi baš nešto raspoložena za bocu, imam osjećaj da joj se ponovno "zgadio" taj uvijek isti okus Bebimil+Rižine..al sad joj još ne želim uvodit Frutolino, Keksolino i sl. zbog glutena,al željela bih počet s povrtnim kašicama polako. Čitala sam masu toga i glava me boli od toliko svega i ništa mi nije jasno više :znoj Pa MOLIM VAS možete li me savjetovati kako da joj spremam te povrtne kašice? Čime da počmem? Sad mi jede preko dana tri mliječna obroka (na jedvite jade pojede bocu :roll ) i jedan put kašicu (do sada voćnu). Jel to ok????
Hvala vam :luv :luv
slika
zelja22
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 189
Pridružen/a: 25 stu 2011, 18:01

Re: Prehrana bebe od 5.mj! Please help

PostPostao/la olja2208 » 20 stu 2013, 00:42

adaptirano se daje čisto, po principu mlijeko na bočicu (šalicu), kruta hrana na žlicu,
preporuka WHO i dalje je dohrana krutom hranom od navršenih 6 mj., u svakom slučaju se o početku trebate konsultovati sa vašim pedijatrom.

inače, prije početka preporučam upoznavanje sa topicom 'prva mrkvica', na ovom pdfu ima jako puno tema u kojima se piše o pripremi kašica, redoslijedu, količini, izboru namirnica,
nezaobilazno treba proučiti i tablicu dohrane.
S. 2007. G. 2010. V. 2012. P. 2014.
slika
Avatar
olja2208
ja bih htjela imati more 24 sata
 
Postovi: 5662
Pridružen/a: 09 ruj 2007, 23:08

Re: Prehrana bebe od 5.mj! Please help

PostPostao/la Hajdi » 20 stu 2013, 10:17

Frutolino, Keksolino i ostala lina nisu primjereni za početak dohrane jer sadrže namirnice koje nisu primjerene za tu dob (šećer, kravlje mlijeko itd).
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Prehrana bebe od 5.mj! Please help

PostPostao/la nevenera » 20 stu 2013, 10:59

pogledaj tablicu dohrane. čekaš do 6 mj, stani sad do daljnjeg, i onda uvodiš namirnice jednu po jednu u periodu od 3-7 dana. gledaš one koje su pod 6 mj
divnih primjera imaš na topiku dnevnik dohrane, tu ćeš dobiti ideje što i kako
na topiku početak imaš kako početi a i sve važne teme, poput keksolina. keksolino nema u tablici jer se Ne preporuča, zašto - pročitaj na topiku

sama se hrana uvodi na žlicu, ne miješa se s mlijekom.

pogledaj topike koje sam navela pa se javi ako nešto nije jasno
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Prehrana bebe od 5.mj! Please help

PostPostao/la Diami » 20 stu 2013, 11:55

Frutolino joj je pedijatar preporučio... :(

Kod povrtnih kašica nema neke filozofije, uzmeš povrće, skuhaš da bude mekano (bez soli), izgnječiš vilicom ili izmiksaš ili protisneš kroz cjedilo i serviraš, možeš dodati kap, dvije maslinovog ulja. Svaka namirnica 2 do 4 dana sama, onda sljedeća, kad isprobate nekoliko možeš raditi kombinacije.

Probaj prvo promijeniti vrstu adaptiranog, možda joj bebimil jednostavno ne paše, vele da je aptamil najsličniji okusom majčinom mlijeku.

I ja bih isto izbacila pahuljice iz mlijeka u bočici. Napravi ih kao kašicu s adaptiranim i daj na žlicu. I ja bih izbjegavala sva lina i slične kašice s dodanim šečerom, u međuvremenu ima dosta kašica na tržištu bez dodanog šečera (proso, kukuruzne i sl. Pahuljice).
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Prehrana bebe od 5.mj! Please help

PostPostao/la mrs. eastwood » 20 stu 2013, 12:17

ja sve cesce cujem da pedijatri preporuciju da se dodaje riža u mlijeko. ne znam od kud je to došlo.

isto dako vrlo demotivirajuće za bilo koga a posebno za mlade majke je bilo gledati na Dobro jutro Hrvatska prilog u kojem majka 6mj djete hrani smokijem - i to dok je ono u ležećem položaju - uz temu priloga "majčini instikti"

zeljo - cure su ti sve rekle. :hug
ako baš želiš nastaviti s kašicama - odaberi neku tablicu dohrane (našu, rodinu, hugpd-a) i drži se polako toga. ovdje na PRVOJ MRKVICI slobodno šibaj s pitanjima!
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Prehrana bebe od 5.mj! Please help

PostPostao/la zelja22 » 27 stu 2013, 23:46

Drage mooje hvala vam :hug
Najprije sam od početka imala problema s dojenjem. Cura je bila prelijena i proplakala sam dana i noći zbog njenog (ne)dojenja. Upravo smo zato i sa 3mj počeli s AD+moje mlijeko jer sam se do zadnjeg borila i izdajala stalno sve dok nije nestalo mlijeka..sad mi ovo. Pravila sam joj kašicu od mrkvice i krompira i neećeee :( Ima nekoliko dana grozna mi je za jelo. Ne znam šta ću s njom. Večeras sam joj napravila Babylove mlijeko i rižolino i nije ga htjela jest..nema šanse. Onda sam joj ponudila mlijeko i frutolino na kaškicu i tako je pojela sve do zadnjeg..nije mi jasno ništa. Imam osjećaj da polako ali sigurno odbija bočicu i čini mi se da mi bolje papa na kaškicu :roll
A što se tiče Frutolina,da, pedijatar mi je rekao da mogu, nisam na svoju ruku uzimala.
Danas sam joj ponudila kupovnu Hippovu povrtnu kašicu i pojela je pola nje..sutra ću joj dat drugu polovicu.
Izludila me ta prehrana :znoj :strah
Hvala vam..pogledati ću te teme i podforume koje ste mi savjetovale. Puuussssaaa :kiss :kiss
slika
zelja22
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 189
Pridružen/a: 25 stu 2011, 18:01

Re: Prehrana bebe od 5.mj! Please help

PostPostao/la mrs. eastwood » 28 stu 2013, 07:46

prouči linkove i teme koje smo ti gore napisale. i dalje mislim da je vecina tih namirnica prerano za vašu dob.

za sva daljnja pitanja slobodno nam se pridruži na prvoj mrkvici

sretno :mah
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!


Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.