Sada je: 29 ožu 2024, 11:19.

obroci i međuobroci

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la frrr » 03 ožu 2009, 17:18

jap, onda mlijeko u 22 ili kad mu već treba..ne treba bit neposredno prije spavanja, osim ako se ne uspavljuje na bočici
even i as sick as i am
i would never be you
Avatar
frrr
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2825
Pridružen/a: 06 kol 2007, 13:40

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la Plusic » 03 ožu 2009, 17:30

ne zaspe na bocici nikada :)

pa tako sam nekako i odlucila, necu mu nista dati izmedu.....
Ne možeš upoznat ocean ako plivaš dva metra od obale, uostalom, ako zaroniš možda shvatiš da si riba.
Plusic
Sveta krava
 
Postovi: 6225
Pridružen/a: 08 ruj 2007, 09:24
Lokacija: Pymystan - mali covjek pri Ministarstvu obitelji za povećanje nataliteta

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la frrr » 03 ožu 2009, 17:58

i ja bih, štreberica kakva jesam, s obzirom na njegovu dob i na to da nema problema s jelom na žlicu, samo neposredno prije i poslije spavanja davala bočicu, ostalo sve obroke na žlicu
even i as sick as i am
i would never be you
Avatar
frrr
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2825
Pridružen/a: 06 kol 2007, 13:40

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la majuska » 11 pro 2013, 23:22

:mah evo malo da podignem temu....zanima me sto dajete djeci od cca 1-1.5 god. za obrok i meduobrok

Kod nas je otprilike ovako..
6.00 100 ml mlijeka
9.00 voce+zitarica
12-13.00 rucak
16.00 vecera (palenta+jogurt, griz.)
19.00 100 mlijeka, spavanje
00-01.00 100 ml mlijeka

Znam da ne bi trebala jesti po noci i znam da nije gladna. Probala sam s vodom na kljun, nece, smiri se samo kad dobije mlijeko.

Mislim da mi je razmak izmedu voca i rucka prevelik. Razmisljala sam da izmedu ubacim jos jedno voce, ali mi se cini previse voca. Ili da rucak
pomaknem naprijed, u 12.00, a u 15.00 stavim neki meduobrok. Koji? Onda bi oko 18.00 bila vecera.
slika
Avatar
majuska
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 294
Pridružen/a: 11 pro 2012, 14:32
Lokacija: Zagreb

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la nevenera » 11 pro 2013, 23:40

naš je raspored isti već dugo
8 jogurt
10 kruh+ namaz
12 voće
spavanje
15 ručak
17 žitarice za večeru
19 jogurt

Ja bih dodala jogurt kao zasebni međuobrok- ili doručak tj ujutro voće i jogurt ili voće i kruh s namazom. izbacila bi možda jutarnju bočicu
a onda ručak i sve kao i ti
9 jogurt
11 voće
13 ručak
itd
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la majuska » 12 pro 2013, 10:06

To mi se cini dobar plan. Samo da pitam, koliko jogurta za dorucak, jer mi imamo vec 300 ml mlijeka kroz dan, a jos bi trebala i vecera biti mljecna. Znaci za veceru oko 100 ml jogurta (+jos nesto) i onda tako i za meduobrok? I jos nesto...voce da dam samo ili sa zitaricama?
slika
Avatar
majuska
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 294
Pridružen/a: 11 pro 2012, 14:32
Lokacija: Zagreb

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la nevenera » 13 pro 2013, 09:14

ja sam davala jedan jogurt, mislim da su oni od 180 ml. nekad bi jeo i dva u danu
žitarice stavljam u jedan obrok u danu pa kako ti paše s obzirom na tvoj dnevni meni
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la majuska » 13 pro 2013, 11:38

Neve, stvarno si mi slozila super plan, hvala ti :kiss ja se toga nikad sama ne bi sjetila.
Jedino sto sam zamjenila jogurt i voce, tj najprije voce pa za 2 sata jogurt. A ako npr za dorucak ima kuh.jab, stavim joj malo 3 korna, a kad je jabuka i banana, onda ne. Uglavnom kombiniram :)
A jogurta cu joj dat 100-150 ml. Vidjet cu.

Al kazem, super raspored, zaljepljen je na kuh. ormaric !!
slika
Avatar
majuska
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 294
Pridružen/a: 11 pro 2012, 14:32
Lokacija: Zagreb

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la nevenera » 13 pro 2013, 12:38

javi kako ide i prilagodi se u hodu da vama paše
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la srečica18 » 14 sij 2014, 11:36

Evo i mene cure,Nevenera ;)
Znači mi smo na ad od 4,5mjeseca do tada izdajanje malo cikenje i ad i grčevi i svašta nešto.
Sad nam je za koji dan 10mj. imamo treči obrok za ubacit sad sto mene muči ili nemuči ujutro kad se probudi več od početka dohrane neče bocu pojede voče s žitaricama ili samo ako idemo van zaspe u autu ili šetnji opet neče bocu ili popije 20-30ml.Tu bocu mislim zamjenit čajem ili vodom mada popije poslje jela.
Kad se probudi traži jest do sad bi to bila boca a sad mislim tu ubacit drugi odnosno treči obrok,kako nam ide sad i kruh i jogurt dali da joj ubacim to i postepeno kruh sa nečim tipa abc sir.
Drugi ubrzo treči obrok joj je ručak meso s povrčem,žitaricama ovisi o doručku,riba.... poslje pola sata sat ide spavat i popije bocu nekad pola nekad sve (60-120ml) nako sto se digne nece bocu nikako i kad se uzgrinta pojedeopet nekih 60-130ml večinom manje. spavanje je oko 20h i tad nakon kupanja popije 240ml budi se opet oko 23-24h i traži jest i popije 130ml pa opet ko novorođenče za tri sata oko 2-3-4 i traži jest i opet 130ml.
Nekako mi te nočne boce čudne neznam jeli to "normalno" i kako ih probat ukinut ili ju pustit. I savjet šta da uvedem kao treči obrok prije ili poslje ručka. meni se čini da bi joj mogla i jedno i drugo.
Sve ja s brda dola :ajme valjda čete skužit.
slika
I believe in angels, something good in everything I see
Avatar
srečica18
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2802
Pridružen/a: 05 srp 2007, 18:21
Lokacija: blizu mora

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la nevenera » 14 sij 2014, 14:04

meni je oba puta treći obrok bio doručak
imali smo voće oko 9-10-11, i ručak oko 14-15. pa sam uvela s tinom jogurt u 8, a s damjanom žitarice (čiste) u 8. tako da ja savjetujem to, još je mala i ima toga za probati pa da ne bude prekasno
dakle čiste žitarice za doručak- ja sam davala jedan dan palentu, drugi dan proso... a u ostatku dana većinom nisam davala više žitarice
i onda uvedeš kruh, dvopek, jogurt, namazi (abc) i to ti isto bude za doručak, svaki dan nešto drugo
oko boca nemam pojma kako ide
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la srečica18 » 18 sij 2014, 15:22

probali prvo zitarice ma jok voce mora prvo zitarice poslje.
hvala Nevenera
slika
I believe in angels, something good in everything I see
Avatar
srečica18
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2802
Pridružen/a: 05 srp 2007, 18:21
Lokacija: blizu mora

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la majuska » 18 sij 2014, 20:30

Opet ja :mah sad imamo novi ritam. Zadnjih par dana ne pije mlijeko po noci pa sad moram preko dana pojacati unos mljecnog. Ima 14 mj.

Budenje je oko 7.
Pa sam mislila ovako:
8- griz
11- voce
spavanje
14- rucak
17-vecera mljecna
19- mlijeko, spavanje

Jel to previse mjecnog?
Ali najvise me muci jel dobar razmak izmedu obroka?

Ili ovako:
8- griz
11- voce
spavanje
14- rucak
16- jogurt ili kruh i namaz
18- vecera mljecna

Jel sad previse obroka i pretrpano??!!
slika
Avatar
majuska
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 294
Pridružen/a: 11 pro 2012, 14:32
Lokacija: Zagreb

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la nevenera » 18 sij 2014, 20:36

mislim da je dobar raspored
meni je drugi bolji
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la majuska » 19 sij 2014, 13:04

Hvala. Jel malo da u jednom danu ima samo jabuku i pola banane od voca?
slika
Avatar
majuska
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 294
Pridružen/a: 11 pro 2012, 14:32
Lokacija: Zagreb

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la nevenera » 19 sij 2014, 13:28

ovisi od djeteta. starijem je bilo dosta, mlađi pojede dvije voćke
meni je bilo samo bitno da jede nakon toga u okviru 2-3h, tj da ne ispadne da se prejeo pa ne traži sjedećih 5h ništa.
ja voće dajem odmah ujutro - jer se ide u vrtić pa je to najbrže (dam u ruku i idemo) i nakon ručka (ne kasnije). jutros je nor pojeo jednu bananu i jednu krušku, nakon toga dvopek (2-3 komada mala) i namaz, te jogurt i još kruh(jedna šnita) s namazom prije spavanja. sad spava do 15 kad je ručak. jede često, svakih sat-dva po malo.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la majuska » 19 sij 2014, 18:04

Jel mi je u 16 h kasno da joj dam neku vocku ili napravim vocni jogurt ponekad?

Kad ti tak cesto jede jel to uvijek u hranilici ili mu das dok se igra na podu?
slika
Avatar
majuska
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 294
Pridružen/a: 11 pro 2012, 14:32
Lokacija: Zagreb

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la nevenera » 19 sij 2014, 18:41

ovisi kad ide spavati
nekima to ne paše, smeta probavi
ali nekima nema problema
vidi kako bi bilo kod vas

moj jede 90% u hranilici. voće ili dvopek dam u ruku pa može gdje hoće
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la majuska » 19 sij 2014, 20:30

Ide spavati u 19. Probat cu joj dat pa cu vidjet
Puno si mi pomogla. Hvala ti
slika
Avatar
majuska
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 294
Pridružen/a: 11 pro 2012, 14:32
Lokacija: Zagreb

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la nevenera » 19 sij 2014, 20:32

moj isto ide spavati tad. oko 15 je ručak, pa voćka ili jogurt oko 16, oko 17.30 je večera i onda spavanje. mislim da će bit ok
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la majuska » 12 svi 2014, 09:21

Opet ja :ajme
Neve, ovaj raspored sto si mi slozila je super. Drzimo ga se mjesecima i nema problema. Ali nesto me pati. Vecera.

Znaci mjesecima joj je griz za veceru ( bio je i za dorucak ali sam ga maknula jer sam vidjela da je dosta zasitan pa sad kombiniramo puding, kruh, burek ili tako nesto).
Sad joj je griz postao jaaako dosadan. Trebala bi stavit nesto drugo a neznam sto. A da je zasitno isto ko griz.
slika
Avatar
majuska
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 294
Pridružen/a: 11 pro 2012, 14:32
Lokacija: Zagreb

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la mrs. eastwood » 12 svi 2014, 09:32

isto neke žitarice, ali u nekom drugom obliku - zobene pahuljice ili sl. ili neke musle? Isto kruh s nekim namazom, pa kombinirate, pa opet neki dan vratiš griz... i tako

e, da - grizove možeš i posuti s malo cimeta ili kakaa tako će isto biti zanimljiviji.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la majuska » 13 svi 2014, 09:32

Vec zadnjih mjesec dana joj posipam griz kakaom. Znaci, iscrpila sam tu mogucnost :)

Mislila sam mozda obican corn flakes na gusto joj napravit. Jel to dosta zasitno?
Ti musli, oni se prave s mlijekom isto? Jel mi mozes konkretno reci koje da uzmem, na sto da obratim pozornost? Nisam ih jela nikad, pa neznam....
slika
Avatar
majuska
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 294
Pridružen/a: 11 pro 2012, 14:32
Lokacija: Zagreb

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la nevenera » 13 svi 2014, 09:42

može u jogurt corn flakes.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la mrs. eastwood » 13 svi 2014, 11:42

mi jedemo razne musle, gledam da su kvalitetne, po mogucnosti s bio ili eko markicom. Imaš razne stvarno i u DMu, Mulleru i na odjelu djecje hrane.
isto s jogurtom. tako ih ja jedem, pa tako i ona
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la majuska » 15 svi 2014, 12:27

Hvala cure. Probat cemo musle.

Probali smo cornflakes, sa malo meda. Nije dobro proslo. Ne svida joj se.
slika
Avatar
majuska
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 294
Pridružen/a: 11 pro 2012, 14:32
Lokacija: Zagreb

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la monique » 01 lip 2014, 18:02

Dižem malo temu... Moja curka ima 9 mj. i ima 2 kruta obroka dnevno i 3 bočice AD-a. Super je prihvatila kašice i obrok pojede u roku od 5minuta. Sad polako pokušavam pohvatiti konce oko tog trećeg obroka da budem spremna kad to krene. Ali sad sam još više zbunjena nego što sam bila na početku dohrane :znoj

Ovako izgleda naš dnevni raspored:

6.30-7.00 - AD (180ml) neposredno nakon buđenja
10.00 - voće (ponekad dodam i žitaricu i to one dane kad jede meso ili ribu za ručak jer joj s mesom/ribom kombiniram samo povrće)
13.30 - ručak (povrće + žitarica ili meso/riba + povrće)
17.00 - AD (180ml)
20.30 - AD (210ml) i nakon toga spavanje (najkasnije u 21h)

Povremeno mi se činilo da joj je 180ml premalo ujutro i popodne pa sam joj u par navrata dala 210ml, no kako je počela puzati i jako je aktivna, uglavnom uvijek nakon te doze dosta izbaci van (iako pije anti-reflux formulu). Dakle, prije svega me zanima jel takav raspored ok.

Nadalje, treći obrok koji ću uvesti kroz mjesec dana trebao bi zamijeniti ovu popodnevnu bočicu u 17h, jel tako? Vi spominjete da to treba biti mliječni obrok. Što to znači? Kravlje mlijeko još ne smije. Planirala sam tu staviti jogurt kad ga uvedemo (btw, koji jopgurt mogu?) i možda koju voćku. Ili jogurt i malo kruha? Jogurt, voće + žitarica (pirov griz, palenta, zobene pahuljice...)? Što još? Trebam savjet i prijedloge. Samo da napomenem da sam jako stroga i štreberski nastrojena po pitanju prehrane, želim da malena usvoji zdrave navike i ne dajem joj čak ni rižine pahuljice, već kuham rižu i sl.

I kad sam već tu da odmah priupitam kada se uvodi večera? Što pripremiti, u koje vrijeme dati djetetu i hoće li onda ta večera zamijeniti bočicu? Fakat sam zbunjena. :oops:
slika
Avatar
monique
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 159
Pridružen/a: 05 tra 2013, 08:31
Lokacija: Pregrada

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la nevenera » 01 lip 2014, 18:15

meni se raspored čini ok, no moji su bili dojeni. no sve se čini kako treba, koliko vidim.

treći bi obrok mogao biti doručak npr
to bi za vas bilo umjesto ove jutarnje boce
mliječni - misli se na jogurt, maslac, vrhnje, kiselo mlijeko, svježi sir, mliječni namazi i tome slično
zato se ne većinom treći obrok ne uvodi prije 10 mj jer ništa od toga ne ide prije 10 mj

ja sam uvela treći obrok s prvim s 10 mj i to sam uvela jogurt za doručak. nakon toga sam uvela kruh/dvopek i onda sam krenula s kombinacijama za doručak tipa jogurt (s kruhom/dvopekom), vrhnje, sir i ostalo.... prvo sam čekala da prihvati jogurt kao takav. trebalo je za tina oko mjesec dana. niti jedan mu se svidio nije.
za prijedloge vidi u dnevnike dohrane što su cure davale.

s damjanom sam uvela treći obrok s 9 mj zbog povratka na posao. bio je to opet doručak i to čiste žitarice, svaki dan druge (jedan dan amaranth, proso, kvnoja....) - ovaj sam prijedlog uzela s topika dnevnik dohrane i kod nas je super prošlo ako- i onda kad je napunio dovoljno mjeseci sam uvela mliječne proizvode. on je lakše prihvatio jogurt jer sam ga miješala s bananom. povećavala sam udio jogurta i smanjivala bananu.

što se tiče samog jogurta - evo teme - http://www.mameibebe.biz.hr/phpBB2/viewtopic.php?f=40&t=73605 možeš bilo koji masni. neki vole bioaktiv, neki megle.... ovisi o djetetu. bitno je da čist jogurt a ne neki danonino il nešto tako

večeru kao takvu sam uvela zadnju. s godinu dana. jer se do tad još dosta toga isprobava. ja bih za večeru predložila jogurt jer je jako lagan i probavljiv. miješala bih ga s nekom žitaricom.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la monique » 02 lip 2014, 15:24

Hvala! Znači voće ne bi onda dolazilo u obzir s jogurtom kao doručak? Ili neka žitarica? Čisto dok ne uvedemo kruh i ostale mliječne proizvode.

A ova večera bi onda jednog dana zmijenila ovaj obrok u 17h ili bi oko 17h išao neki međubrok, tipa voće, a onda večera pred spavanje?
slika
Avatar
monique
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 159
Pridružen/a: 05 tra 2013, 08:31
Lokacija: Pregrada

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la Diami » 02 lip 2014, 16:14

Zašto ne bi žitarica s voćem ili jogurt s voćem mogao biti doručak? Nema tu nekih stroguh pravila, gledaš da preko dana izjednačeno papa od svega po malo.

A večera u konačnici jednom bude išla direkt prije spavanja, a oko 16/17 međuobrok, al dok još nemate toliki broj obroka onda se slobodno taj kasnopopodnevni zove ili tretira kao "večera".
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.