Sada je: 28 ožu 2024, 11:00.

Rim - iskustva i preporuke

Svaštara - informacije o svemu i svačemu, što i gdje kupiti (od haljine do parketa), kamo na izlet, čime i kako čistiti, kako sve to platiti...

Moderatori/ce: Potica, Nana1971

Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la TanjaMT » 22 sij 2015, 15:54

Idemo obiteljski u Rim na 6 dana, kulturno-zabavni program po principu „za svakoga po nesto“ :).
Ovaj kulturni dio sam vec isplanirala, obilazimo vecinu znamenitosti, plus nesto extra vremena za spontane odluke.
Imate li neke zgodne preporuke za bilo sto mimo uobicajenih turistickih ruta?
Neki simpa restoran za veceru, neki bistro gdje se moze pojest neka sitnica za rucak, neki ducan u kojem su dizajnerski komadi odjece skoro pa badava :mrgreen?
Znate li neki pristojan smjestaj u centru, ne bih isla van grada jer zelimo i navecer izlaziti van.

 
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5236
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la Ina66 » 22 sij 2015, 16:05

TanjaMT je napisao/la:Znate li neki pristojan smjestaj u centru, ne bih isla van grada jer zelimo i navecer izlaziti van.
 

mogu pitati nećakinju, ona je bila prije mjesec dana i iznajmili su apartman u Trastevereu - jako povoljno i u centru grada, sve su obilazili pješke
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la TanjaMT » 22 sij 2015, 16:06

E to, to bih i ja. Pitaj pliz, hvala :kiss
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5236
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la Stefanova_mama » 22 sij 2015, 16:07

Pratim i mi bismo u Rim u nekoj blizoj buducnosti sa klincima.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la Ina66 » 22 sij 2015, 16:20

Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la TanjaMT » 22 sij 2015, 16:22

Brzi Gonzales, super hvala :)
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5236
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la palunkica » 22 sij 2015, 16:25

Ja ti samo mogu reći da NE ideš u ovo:

http://www.tripadvisor.com/VacationRentalReview-g187791-d1552867-Domus_Ciancaleoni_Colosseum_Apartments_Hotel-Rome_Lazio.html

Izgleda bajkovito, ali meni je baba 3 dana prije puta otkazala već uplaćen smještaj jer joj se navodno pokvarila kanalizacija. Onda sam skužila da briše review-w na tripadvisoru.

Mi smo bili u hotelu koji je blizu Colloseuma - to sam morala na brzinu naći nakon što mi je ova otkazala apartman.

Ne znam koje ćeš datume ići, ali ako postoji noćni obilazak Vatikanskih muzeja u vrijeme kad si tamo preporučam ti da i to uključite u oblilazak.
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38138
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la TanjaMT » 22 sij 2015, 16:43

Pal, ja se jos dvoumim izmedju hotela i apartmana. Klinci su vec oboje veci nego ja :lol, ne mogu nas vise zamisliti u jednoj sobi, pa jos 6 noci, koliko god ona bila family room i sta ja znam. Ne znam koju bismo prednost imali u hotelu, hranit se tamo ne namjeravam, istali mi ne oada na pamet. U Italiji mi je uvijek bila fora vani doruckovati, tako da ni to ne racunam kao plus. Zato i gledam apartmane, to mi je nekako draze.
Da, idemo za uskrsnje praznike, veliki tjedan.
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5236
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la palunkica » 22 sij 2015, 16:49

Tako sam i ja razmišljala, na kraju nam je u hotelu bilo skroz OK, ipak bi se najeli ujutro, pa bi nešto ručali usput vani i otišli van na večeru.


Bili smo u ovom hotelu, super je smješten, 5 minuta od Koloseuma i preko puta crkve u kojoj je Mojsije. Hotel sam po sebi nije nešto - no doručak je bio OK, soba je bila čista. Kad se samo sjetim svog očaja s otkazivanjem apartmana... a opet nije među onom hrpom hotela oko Terminija, to nisam htjela.

http://koru-hotel.rometravelhotel.com/

Što se tiče kvarta, ovaj apartman koji je Ina stavila zgodno izgleda, ali Trastevere je ipak malo dalje od baš centralnih lokacija, ali isto OK. Onak, zgodan kvart, umjetnički.
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38138
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la TanjaMT » 22 sij 2015, 16:54

Pogledat cu detaljnije hotel doma na lapu, sad kljucam po mobitelu.
Trastevere jest malo boemski, tako su mi svi rekli, to mi se cini zgodno. Vele da ima puno lokala i navecer je zivo.
Ja sam gledala i onaj dio u blizini Tibra pa prema Vatikanu. Oko Terminija ne bih ni ja, imam averziju prema kolodvorskim kvartovima.
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5236
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la mirbi » 23 sij 2015, 14:56

Mene zanimaju cijene. Ako veselje sa jeftinijim gorivom potraje, ko zna... :kino
'Čovječe, vrati se sebi dok još imaš kome.'
-----------------------------
S 2000 / R 2005
-----------------------------
Moj dućan
Avatar
mirbi
volim dinarski look s mozgom
 
Postovi: 8733
Pridružen/a: 06 stu 2005, 11:21
Lokacija: Split

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la Vicky & Mama » 23 sij 2015, 15:29

Blago ti se :p bila jednom, ima već od tog i zaljubila se za cijeli život :le
Obožavam Rim i sigurno ću mu se vratiti ;)
Nemam ti baš savjeta za dati jer smo bili 5 dana s organiziranom turom (ono pravo turistički ;) ) i u ludom stampedu obišli sve "bitno" za obići... bilo je prekrasno, ali drugi put definitivno idemo u svom aranžmanu da uz malo manje strke bolje osjetimo ritam grada... (ovako bi svaki dan imali samo dva sata slobodno za neke svoje aktivnosti).
Uživaj... očarati će te sigurna sam ;)
19.04.2011. V
30.06.2015. L
Avatar
Vicky & Mama
centrifugirana
 
Postovi: 3324
Pridružen/a: 10 tra 2012, 11:40
Lokacija: Šibenik

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la saptacica » 23 sij 2015, 16:11

Mislim da ja imam kontakt od "naše" ženske koja tamo živi, i radi kao turistički vodič za "naše". Mene je zadnji put super provela kroz Vatikaanske muzeje.
Neznam cijene al ako hoćeš mogu Poslat kontakt na pp. Ak ga nadjem :lol
Avatar
saptacica
Skoro doula
 
Postovi: 4316
Pridružen/a: 22 stu 2005, 17:24

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la TanjaMT » 23 sij 2015, 17:28

Sapto, trep-trep moze. Barem mogu vidjet sta ona kaze. Ja sam mislila max koristiti audio guide po muzejima, to nam se do sad pokazalo dobro, djeci je manje dosadno nego vodic :lol.
Vicky, ja sam isto za to da se malo osjeti ritam grada, zato sam radila program sa rupama za salabazanje ;)
Mirbi, vecina muzeja je besplatna za djecu do 18, a ako uzmes Roma Pass imas nesto besplatno, a nesto sa popustima. Tjedna karta za javni prijevoz je 24e sto mi se cini ok
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5236
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la JiA » 23 sij 2015, 19:41

Ajme Rim.... Predivan je! Nemam neke preporuke posebne, osim da sirom otvoris oci i uzivas svaki moment. Ja sam se zaljubila u taj grad.
Bila 4 dana, sa sogoricom, bez plana i reda voznje. Kartu u ruke i pjeske. Obisle smo sve najbitnije, ali 4 dana nikako nisu dosta.
Vratit cu se sigurno.
Bijah slijep, a sada vidim...
Avatar
JiA
Vjetropir
 
Postovi: 7830
Pridružen/a: 07 tra 2006, 13:02
Lokacija: na štikli

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la mirbi » 24 sij 2015, 22:04

Moja starija kćer ide na studijsko putovanje za dva miseca u Rim. Pa ćemo vidit dojmove. :le
'Čovječe, vrati se sebi dok još imaš kome.'
-----------------------------
S 2000 / R 2005
-----------------------------
Moj dućan
Avatar
mirbi
volim dinarski look s mozgom
 
Postovi: 8733
Pridružen/a: 06 stu 2005, 11:21
Lokacija: Split

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la Nana1971 » 24 sij 2015, 23:45

tinejdžerska putovanja su nešto drugo :lol obično se nakon njih jedva mogu sjetiti u kojem su gradu bili :p a ono čega se mogu prisjetiti obično nije za roditeljske uši :nata :hahaha
Zemlja je smrtnim sjemenom posijana Ali smrt nije kraj Jer smrti zapravo i nema
I nema kraja Smrću je samo obasjana Staza uspona od gnijezda do zvijezda. Mak Dizdar
Avatar
Nana1971
blissful reduša
 
Postovi: 24551
Pridružen/a: 18 tra 2002, 13:33
Lokacija: ovčica na Božjem pašnjaku

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la Beppa Joseph » 25 sij 2015, 00:28

Rim mi je jedan od najdražih gradova :luv :luv :luv

Prvi put sa 16 i to je bila ljubav na prvi pogled (što nije čudno kad mi je to bilo prvo "veliko" putovanje :lol ).

Tad sam bila u grupi, ali je definitivno bolje ići ondje sam, osim kad ti treba grupa za ući brže u Vatikanske muzeje :). Zna biti ogroman red i treba doći stvarno rano za ulaz (ili je to bio samo moj dojam jer smo na bračnom putovanju na kraju odustali od ulaska, no kako smo više puta bili ondje, nije mi to bio neki problem).

Trastevere je super kvart za smještaj, meni čak najdraži. Da, puno je življi navečer, iako smo mi kao pravi turisti navečer išli na piazzu Navonu pa ondje zujali. Termini se smatra baš opasnim, to su i meni govorili.

Za smještaj nemam dakle neki poseban prijedlog, ali za jeftinu klopu imam.

S ekipom koja je studirala u Rimu išli smo redovito jesti ovdje:
http://www.pastarito.it/it/home/default.asp?lingua=it

Nije to nešto savršeno, jer je riječ o lancu restorana, ali nama je bilo odlično. Biraš si vrstu pašte i vrstu umaka. Porcije su velike, a za naš budžet je to tada puno značilo (a danas još i više :lol ).
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la TanjaMT » 25 sij 2015, 08:29

Beppa :kiss, hvala, ovaj restoran cu obavezno zabiljeziti.
Joj, kad vas citam, ja bih sutra u Rim :)
Za Vatikanske muzeje uzimam onaj povlasteni ulaz, nadam se da ce funkcionirati. Nasla sam jedan zgodan njemacki forum sa dobrim savjetima u vezi tih muzeja, pa cu se po njima ravnati.
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5236
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la mirbi » 25 sij 2015, 13:31

Nana1971 je napisao/la:tinejdžerska putovanja su nešto drugo :lol obično se nakon njih jedva mogu sjetiti u kojem su gradu bili :p a ono čega se mogu prisjetiti obično nije za roditeljske uši :nata :hahaha



Naravno, al ide u Vatikanske muzeje i to, pa me zanima TA vrsta dojmova. :lol
'Čovječe, vrati se sebi dok još imaš kome.'
-----------------------------
S 2000 / R 2005
-----------------------------
Moj dućan
Avatar
mirbi
volim dinarski look s mozgom
 
Postovi: 8733
Pridružen/a: 06 stu 2005, 11:21
Lokacija: Split

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la sgrafaha » 25 sij 2015, 16:49

Za restorane ne znam bas-nakon 14-godisnje stanke,kad sam se vratila u Rim prije 2 godine ostala sam :shock ,namucila sam se pronaci u centru na relaciji Spagnia -di Trevi neku tratoriu,cak i oko Navone,sve su preuzeli Egipcani,Marokanci,eventualno negdje je jos vlasnik Talijan,ali kuhari i posluga ne-kriza ih vec godinama prati,ista je situacija sa ducanima u centru-vecinu su preuzeli Kinezi.Konacno kad smo pronasli jednu,uvjerili su nas kako je pasta za lazanje home made,ali kad je na molbu da donese parmezana stao i poceo kasikicu po kasikicu posipati,ne ispustajuci zdjelicu iz ruku :ajme . No, ima svijetlih primjera,za ljubitelje pizze svi oni mali lokali na svakom cosku su pravi izbor,ima i jedno novo mjesto u blizini ulaza u Vatikan Sv.Ana,nije na glavnoj ulici,nego u sporednoj prema borgo Pio,mislim da se zove. Puglia-specijaliteti te pokrajine po privlacnim cijenama.http://www.yelp.com/biz/bacio-di-puglia-roma
Smjestaj-preporucujem apartman svakako,imas dobrih i na lokaciji via Merulana,blizina S.Giovanni,ali Trastevere je zaista pravi izbor ako uspijes naci,iako mislim kako mu je mana slaba povezanost sa metro linijama.
Moda-meni su super ducani od. Navone kad krenes ulicicama prema castel S.Angelo,neobicni i cijene za svaciji dzep.
Avatar
sgrafaha
Beznik Too-Neki S'Mastu
 
Postovi: 1650
Pridružen/a: 28 tra 2005, 11:51

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la mao » 12 vel 2015, 15:09

Kada sam živjela u Rimu (a od tada jee prošlo puuuno godina) Trastevere je bio povoljno mjesto za izlazak i dobar provod, ima par skupih restorana (za "fine" turiste), ali ostali restorani i pizzerie su (tada) imali sasvim prihvatljive cijene. Cjenik i ponuda dana je uglavnom (bio) ispisan na ploči ispred terase, a promatrajući klijentelu (domaći ili turisti) možeš s priličnom sigurnošću odrediti i kvalitetu ponude.
Preporučujem ti svakako popiti piće na Campo di fiori, ili u nekoj od uličica u blizini (Gheto). Tamo je, u moje vrijeme, bila jedna fantastična pizzeria a taglio, mislim, pizza je bila fantastična. Potez između Via del Babuino i Via di Ripetta namjenjen je pljačkanju turista. Računaj s time da se usluga donošenja pića za stol (servizio) posebno naplaćuje, u blizini atrakcija čak i dvostruko.
Porta Portese, buvljak, nedjeljom do 14h, gdje možeš naći sve, od igle do lokomotive (ova je, doduše, samo izložena na jednom od ulaza). Ne znam kako je sad, kažu mi da se promijenio (fiskalizacija i slične tegobe :lol ), ali to je stvarno trebalo doživjeti. Čuvajte se džepara.
U Palazzu delle esposizioni, postoji bar i restoran (self service) s pristojnim cijenama, ulaz je sa strane, ako nećeš u muzej, cijene pristojne, higijena dobra, sjedenje se ne naplaćuje, platiš, pa si nosiš sam, jedino što je atmosfera "finarina", ali još uvijek daleko od uštogljenosti.
Javni prijevoz funkcionira dobro, čuvajte se džepara (opet), taxi nije (bio) skup. Postoje dnevne i tjedne karte, mogle su se kupiti na kiosku, vrijede za sav gradski prijevoz, autobus, tram i metro.

Ma bit će vam prekrasno. Sretan put!
Avatar
mao
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 427
Pridružen/a: 23 srp 2012, 12:22
Lokacija: provincija, zapad

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la TanjaMT » 07 tra 2015, 15:46

Evo, duzna sam vam mali izvjestaj :)
Kao prvo, ovo mi je jedno od drazih putovanja do sada. Bila sam dobro pripremljena, izmedju ostalog zahvaljujuci i vasim savjetima.
Znamenitosti:
Ako ste u prilici ostati barem 3-4 dana, onda bih preporucila da dane "podijelite" po dijelovima grada, jer je tako najmanje praznog hoda. Jedan cijeli dan je potreban za koloseum, forum i Palatinum. Mi smo se do ulaza u Foro Romano spustili sa Campidoglia i ta je setnica prekrasna i mogu se napraviti odlicne fotke foruma s druge strane. Izmedju foruma i koloseuma smo otisli na rucak u jedan restoran na Via Cavour u kojem je bilo puno Talijana u odijelima, pa smo zakljucili da je klopa dobra :lol.
Jedan dan smo odvojili za centar grada sa spanj. stepenicama, fontanom di Trevi, Panteonom, Campo dei Fiori, crkvice,Hard Rock Cafe:lol, uglavnom kuliranje, saldoledi, kave i nezaobilazni aperitivo oko 5-6. Vatikan nam je uzeo jedan dan do ranog poslijepodneva (obavezno karte rezervirati tj kupiti unaprijed, na licu mjesta se moze apgrejdati za vodica, sto toplo preporucujem), onda smo i rucali u jednom restorancicu na Borgo Pio. Baziliku sv. Petra i Kapitolske muzeje smo imali u jednom danu, izmedju setnja oko Largo di Zorre Argentina, Piazza Venezia i taj dio.
Iznajmili smo apartman u Trastevereu, tako sa smo isli svaku vecer van tamo na veceru i setnju. Jako mi se svidja taj muving tamo, zivahno je i i prepuno i Talijana, ne samo turista.
Imali smo Roma Pass za tri dana, on pokriva transport i dva besplatna ulaza u muzeje po izboru. Ostali se dobiju po povlastenoj cijeni. Klinci su imali samo karte za javni prijevoz, muzeji su (osim Vatikana) bili besplatni.
To je valjda to. E da, taxi vozi po fiksnim cijenama sa aerodroma do sireg centra grada (unutar aurelijanskih zidina) i natrag, tako da je transfer super rijesen.
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5236
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la Vicky & Mama » 07 tra 2015, 16:29

Znala sam da ćete uživati, Rim je naprosto neodoljiv :srca
Super za odličnu organizaciju!
Joooj sad kad te ovako čitam, sva mjesta koja spominješ... poželim odmah pakirati borše i put pod noge :p
19.04.2011. V
30.06.2015. L
Avatar
Vicky & Mama
centrifugirana
 
Postovi: 3324
Pridružen/a: 10 tra 2012, 11:40
Lokacija: Šibenik

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la mao » 10 tra 2015, 10:24

Drago mi je da vam je bilo lijepo!

ova ponuda baš mami, ako je još uvijek važeća jedino što Rim u ljetnim mjesecima zna biti malo naporan (čitaj: prevruć i prepun turista)
Avatar
mao
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 427
Pridružen/a: 23 srp 2012, 12:22
Lokacija: provincija, zapad

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la Ina66 » 10 tra 2015, 10:34

Vicky & Mama je napisao/la:Znala sam da ćete uživati, Rim je naprosto neodoljiv :srca
Super za odličnu organizaciju!
Joooj sad kad te ovako čitam, sva mjesta koja spominješ... poželim odmah pakirati borše i put pod noge :p

i meni je drago da vam se svidilo, a i ja bih kao Vicky odmah opet u Rim - bacila sam novčić u fontanu :D
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la TanjaMT » 10 tra 2015, 10:44

Ina, i ja sam bacila, po ps-u, desnom rukom preko lijevog ramena (nadam se da vrijedi, jer se fontana renovira i vode nema, nego smo preko improviziranog mostica presli preko nje :lol)
Rim po ljeti, hmmmmm, mi smo imali temperature izmedju 22-25 preko dana, puno toplije nije za puno hodanja :)
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5236
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la Ina66 » 10 tra 2015, 10:55

ja sam bila krajem travnja, uhvatio nas je i 1. maj u Italiji, i bilo je idealno vrijeme za obilaske osim što je jedan dan padala kiša
temperature otprilike kao i vama :)
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la lastavica » 03 vel 2019, 23:16

Tanja, jel mi možeš dati link na apartman u kojem ste bili?
lastavica
Lastatrans
 
Postovi: 15451
Pridružen/a: 16 tra 2002, 11:55

Re: Rim - iskustva i preporuke

PostPostao/la TanjaMT » 04 vel 2019, 09:33

Ovo mi je bas dobar pocetak dana, podsjetila si.me na Rim, hvala ti :).
Idem pogledati imam li jos negdje Link, mi smo tad rezervirali preko airbnb.
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5236
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Sljedeća

Natrag na Mame (i tate!) u akciji

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.