Sada je: 28 ožu 2024, 14:50.

Filmovi, predstave, dob djece, obraćate li pažnju?

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

Filmovi, predstave, dob djece, obraćate li pažnju?

PostPostao/la † Volvo » 24 vel 2015, 11:52

Potaknuta Bond serijalom koji je kao 12+ a prepun svakojakih bedastoća (od kojih su mi u kontekstu 12-i-više+ "najdomljivije" golišave ljepotice koje uglavnom samo arlauču Jaaaaames kad se nađu u nevolji :p, a Ursula Anders mi je definitivno imala "ulogu života" na tu temu :ajme ) ali i nedavnim kino oznakama za preporučenu dob posjetitelja, pratite li nešto u smislu te preporučene dobi, i uopće, šta vam klinci gledaju? Slično pitanju o internetu u dnevnoj sobi, otprilike

Nađem se u situaciji petašu odbiti gledanje filma kojeg smatram po nekim kriterijima neprimjerenim - ne nužno po nešto+ ratingu, ali i da, za nešto označeno s 15+ pokušam pročitati zašto je tako označen pa onda procijeniti je li riječ o dobi neprimjerenom, uznemirujućem, prenasilnom (hm, glupe li formulacije :roll ), vulgarnom, kompliciranom,... i istovremeno mi bude servirana informacija o tome tko je to za vikend odgledao od vršnjaka :mrgreen .

Znam sve na temu, skoči li taj netko s litice, hoćeš li i ti ;) i hendlam to no zanima me do koje otprilike dobi mislite da ima smisla biti neka vrsta korektiva na tu temu a kada se pouzdati u to da je netko sposoban sam kritički se postaviti prema sadržaju kojem je izložen, bez da bude uznemiren na neki način i da ga nekako prije vremena okrzne to? Pratite li taj dobni rating i postavljate li se ikako prema tome?
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: Filmovi, predstave, dob djece, obraćate li pažnju?

PostPostao/la latica » 24 vel 2015, 12:11

ja iskreno nisam puno obraćala pažnju na te oznake, budući da moj sin od 5.5 godina malo šta i gleda na TV-u. Dakle gleda crtiće koji su na TV-u recimo, ali meni su totalno bezveze i ja bi njih zabranila i uglavnom ih i branim iako nemaju oznaku za dob, tipa onih avatara i tako nekih gluposti, ni ne znam kako se zovu - samo neko oružje i neke glupe fore i tučnjave.
Ali on i dalje gleda Boba Graditelja, Peppu i sl. a na kompu gleda Lego filmiće, ono kad ljudi snime igranje s igračkama...

a filmove s druge strane rijetko da je gledao - ALI gleda svaki petak kod svekija Jamesa Bonda. To mu je nešto super bitno i onda mu sveki mora čitat, a on gleda i ispituje. Oni kod "čitanja" malo prilagode sadržaj, a kad mali poslije priča o tome, uvijek izdvoji ono što ga najviše fascinira - da je to tajni agent, da ima super napravice, da ima oružje i tako to ...

Mislim da neke filmove on doživi na svoj način. Osim Jamesa Bonda gledao je u životu Vlak u snijegu, Titanik i ET, eto mislim da je to otprilike to. E da, gledao je i ratove zvijezda! Titanik sam se baš brinula da će ga istraumatizirat, ali on je bio opsjednut Titanikom i on je "gledao" samo da taj brod tone, ono da ljudi umiru on nije uopće doživio.

Tako da, ja za sad nisam baš puno obraćala pažnju na te oznake ...
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7412
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: Filmovi, predstave, dob djece, obraćate li pažnju?

PostPostao/la mazilica » 24 vel 2015, 12:59

pa nisam ni ja obracala paznju doksam mu sama birala ( mislim , jesam, ali nisam njemu objasnjavala, nije bio ni svjestan da je u ponudi i nesto osim onog sto sam mu ponudila).
sa 13, 5 godina , kad je svjestan izbora, puno vise obracamo paznju skupa i biramo skupa, ja objasnim zasto nesto ne moze i amen.

makar, ja sam jako liberalna, pa je moderna obitelj odgledana skoro sva ( s.v. mu se jaaako svidja ), TVP mu je najdraza serija, sa tatom preko neta gleda star trek enterprise (onaj remake sa scotom bakulom), castlea i mentalista gleda sa mnom ponekad.

navucen je na simpsone, pogleda poslije skole jednu epizodu.

ja storgo branim dvaipol muskRca i svijet prema jimu- salju vrlo upitne poruke i utjecu na poimanje opceljudskih i opcemoralnih vrijednosti.

face je dobio ovo ljeto, sa punih 13, ja znam pass, ali tamo samo igra igrice koje je proje igrao na mom profilu i koje smo mu odo rili.

ovaj od 8,5 se slepa uz brata, pa gleda TVP i simpsone, ovo drugo ne (jos).

sto se tice filmova, provjerim onaj rating na imdb za svaki koji misli gledat i satvim veto na ono sto ne smatram primjerenim.

e sad, ponekad se nadju i iznimke - hobbit recimo. ali , kad je procitao knjigu , dala sam mu i da pogleda film.
03.08.2001 kroz život hrabro , dalje udvoje
19.09.2006 stigao sa prvom jesenskom kišom
25.08.2012 kad je već nestala nada, došao kao najljepše iznenađenje
Avatar
mazilica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1530
Pridružen/a: 31 srp 2008, 14:16

Re: Filmovi, predstave, dob djece, obraćate li pažnju?

PostPostao/la Barbi » 24 vel 2015, 14:01

ja storgo branim dvaipol muskRca

Zašto ovo?
Inače se slažem sa svim što si napisala, i slično je i kod nas. Ali 2ipol muškarca skupa gledamo i smijemo se, meni je to super serija i zapravo pokazuje ispraznost života i muškog mozga :lol :lol
We do not see the things as they are, we see the things as we are. :proljece
Avatar
Barbi
gospođa pukovnica
 
Postovi: 28726
Pridružen/a: 07 vel 2002, 12:29
Lokacija: Zg

Re: Filmovi, predstave, dob djece, obraćate li pažnju?

PostPostao/la mirbi » 24 vel 2015, 14:18

Moja je starija na majku. :lol Zanimaju je sve kriminalističke serije i imala je apetita za to još sa 7 godina. U početku sam joj branila, al sam onda vidila da to na nju ne utječe, pa sam je pustila. Naravno, negdi sa cca 10 godina, ne ranije. Mlađa takve serije niti voli, niti želi gledat, jer ima noćne more i boji se, al je zato tip za sapunice. :ajme A kako se takve stvari u mojoj kući ne gledaju, gleda kod bake. :lol Inače, ona sama pita zašto pojedini program ima oznaku 12 ili 15, zanima je u čemu je kvaka.
'Čovječe, vrati se sebi dok još imaš kome.'
-----------------------------
S 2000 / R 2005
-----------------------------
Moj dućan
Avatar
mirbi
volim dinarski look s mozgom
 
Postovi: 8733
Pridružen/a: 06 stu 2005, 11:21
Lokacija: Split

Re: Filmovi, predstave, dob djece, obraćate li pažnju?

PostPostao/la mazilica » 24 vel 2015, 14:27

Barbi je napisao/la:
ja storgo branim dvaipol muskRca

Zašto ovo?
Inače se slažem sa svim što si napisala, i slično je i kod nas. Ali 2ipol muškarca skupa gledamo i smijemo se, meni je to super serija i zapravo pokazuje ispraznost života i muškog mozga :lol :lol


I meni je super serija , ali malko me zulja odnos spram zena , a i charlijev opus moderandi.
Mozda je to samo do mene.
03.08.2001 kroz život hrabro , dalje udvoje
19.09.2006 stigao sa prvom jesenskom kišom
25.08.2012 kad je već nestala nada, došao kao najljepše iznenađenje
Avatar
mazilica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1530
Pridružen/a: 31 srp 2008, 14:16

Re: Filmovi, predstave, dob djece, obraćate li pažnju?

PostPostao/la Adorabla » 24 vel 2015, 14:51

ja isto strogo "branim" 2ipo muskarca :nata
ja branim jer je serija isprazna, tipicna americka iskarikirana serija (cak i kada uzmem u obzir da Sheen glumi samog sebe i da je s te strane serija edukativna :lol ) koja po meni nikako nije primjerena za nikoga a ponajmanje za djecu :nata (iako nije da su moje djeca :nata ). I iz istih razloga branim recimo Big Brother ili XFactor ili Kardashianse ili....
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Filmovi, predstave, dob djece, obraćate li pažnju?

PostPostao/la Barbi » 24 vel 2015, 14:55

ja branim jer je serija isprazna, tipicna americka iskarikirana serija

Ja baš iz ovog razloga odobravam - nadasve je edukativna. :p

Moji ne vole sapunice, big brothere i slično, susretali su se s tim jer bake štošta gledaju :ajme i izbjegavaju. Vole TLP, krimi serije i dokumentarne programe.
Iskreno, meni bi bilo puno gore da gledaju sapunjare jer prikaz muško-ženskih odnosa i općenito odnosa u obitelji u npr. turskim serijama je :zub
We do not see the things as they are, we see the things as we are. :proljece
Avatar
Barbi
gospođa pukovnica
 
Postovi: 28726
Pridružen/a: 07 vel 2002, 12:29
Lokacija: Zg

Re: Filmovi, predstave, dob djece, obraćate li pažnju?

PostPostao/la Adorabla » 24 vel 2015, 14:57

a pa to se podrazumijeva da se ni sapunjare ne gledaju. Mislim čak su i dosadne, nemreš to gledati
Zapravo kad malo bolje razmislim najvolim da gledaju 24Kitchen :lol
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Filmovi, predstave, dob djece, obraćate li pažnju?

PostPostao/la Barbi » 24 vel 2015, 15:25

Mislim čak su i dosadne, nemreš to gledati


Kako kome draga moja, kako kome :lol iznenadila bi se koliko klinaca, mahom curica gleda sapunjare. :ne
We do not see the things as they are, we see the things as we are. :proljece
Avatar
Barbi
gospođa pukovnica
 
Postovi: 28726
Pridružen/a: 07 vel 2002, 12:29
Lokacija: Zg

Re: Filmovi, predstave, dob djece, obraćate li pažnju?

PostPostao/la olja » 24 vel 2015, 15:46

Šta je
Barbi je napisao/la:TLP

?

Moje su djetinjaste i uglavnom gledaju crtiće, Galileo i How it's made i sl.
Od filmova gledaju slabo štošta (H.Pottera recimo ili sl.) i ne traže, a ne postoji niti jedna serija koja ih privlači, da pokazuju želju pratiti :dunno Starija je, doduše, jednom sa mnom neredovito pratila The middle, ali ju recimo niti najmanje ne vuče da skupa s mm i sa mnom gleda Modern Family niti Charlija.

Pratim smjernice u toj mjeri da ako baš pokaže želju recimo s prijateljicama otići u kino, provjerim na IMDB - pa je tako recimo preskočila jednom prilikom odlazak na neku projekciju filma tipa Mali Budo :ajme na koju je išlo nekoliko njih iz razreda :ne

Ali me i tu fascinira ne samo kategorizacija nego i politika raznih kina jer se dobro sjećam da je prije neku godinu na prikazivanju Burtonovog filma Frankenweenie bilo mnooooogo sitne djece predškolskog i mlađeg školskog uzrasta koja su definitivno premala za takav neki film (opet možda ovisi o djetetu, ali znam da moje ne bi to dobro podnijele) međutim samo zato što je film animirani, bez obzira na tematiku, na repertoaru je u prijepodnevnim i ranim popodnevnim satima tako da se zbilja stiče dojam da je film preporučljiv za tako malu djecu :dunno
Avatar
olja
Od sad me zovite Šime!!!!
 
Postovi: 11203
Pridružen/a: 24 srp 2001, 19:22
Lokacija: ...tamo gdje je sve po mom...

Re: Filmovi, predstave, dob djece, obraćate li pažnju?

PostPostao/la Adorabla » 24 vel 2015, 16:31

hm vidiš nisam ni skužila TLP nego sam odmah pročitala Teorija velikog praska :lol
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Filmovi, predstave, dob djece, obraćate li pažnju?

PostPostao/la olja » 24 vel 2015, 16:41

Ok, ni TVP nisam znala šta je :lol
Sad znam :)
Avatar
olja
Od sad me zovite Šime!!!!
 
Postovi: 11203
Pridružen/a: 24 srp 2001, 19:22
Lokacija: ...tamo gdje je sve po mom...

Re: Filmovi, predstave, dob djece, obraćate li pažnju?

PostPostao/la Barbi » 24 vel 2015, 16:45

Naravno da sam mislila na TVP, L je tipfeler. :mrgreen Odnosno BBT. :mrgreen
We do not see the things as they are, we see the things as we are. :proljece
Avatar
Barbi
gospođa pukovnica
 
Postovi: 28726
Pridružen/a: 07 vel 2002, 12:29
Lokacija: Zg

Re: Filmovi, predstave, dob djece, obraćate li pažnju?

PostPostao/la Vicky & Mama » 24 vel 2015, 20:06

Moj je malen (4 godine) i u svemu bi mogla potpisati Laticu (samo šta moj umjesto James Bonda s didom, gleda Pink Panthera samnom :p )...
Crtiće mi mahom još biramo mi, ali sviđa mi se generalno njegov ukus - Peppa Pig, Bean, Leteći medvjedići, Chuggington, Tomica i prijatelji, Arthur... od meni antipatičnih voli Johnny Testa :roll
Ali znam da je s malima lako ;) a kad poraste - ja se tješila da se neće kačiti za trash program jer ni mi to ne gledamo doma, ali sad ste mi srušile iluzije :lol
19.04.2011. V
30.06.2015. L
Avatar
Vicky & Mama
centrifugirana
 
Postovi: 3324
Pridružen/a: 10 tra 2012, 11:40
Lokacija: Šibenik

Re: Filmovi, predstave, dob djece, obraćate li pažnju?

PostPostao/la Tinica » 25 vel 2015, 12:10

Moj Fran će uskoro 12 godina i u biti jedino kaj stigne pogledati doma na televiziji su 2 i pol muškarca :lol
To su u biti jedini trenuci u danu da se nekako "nađemo" na istom mjestu u isto vrijeme :hahaha
Ja to isto volim pogledati pa zajedno s njim zalegnem pred televiziju i onda se smijemo. :hahaha
E da volimo gledati i ovu seriju na RTL-U "Usred ničega" ;)
Inače, u kino ide sigurno jednom u dva tjedna i u biti gleda sve.
Naravno, da ne bude sad išao gledati 50 nijansi sive :lol ali ove akcije, trilere, to gleda normalno.
Kod nas u kući se u 90% slučaja gleda tenis :ajme
Turske serije ne gleda, ma općenito serije ne prati jer u biti nema kad ali i da pogleda jednu ništa mu ne bi značila jer u 99% slučaja ne bi mogao pogledati nastavak :hahaha
Face nema, ali ja mu dam da sa svog pogleda novosti u svijetu tenisa i naravno komentare :lol
Ali kad smo kod zabrana, igra te igrice na plejki na svakoj piše +18 ali ih ima brdo doma.
Jedino me prevozao kod GTA 5 :hahaha ja sam bila uvjerena da je to neka igrica o stvarnom životu ljudi :hahaha
slika
slika
Avatar
Tinica
Sveta krava
 
Postovi: 10473
Pridružen/a: 03 vel 2003, 11:56
Lokacija: ZAGREB - PURGERKA

Re: Filmovi, predstave, dob djece, obraćate li pažnju?

PostPostao/la teutonija » 26 vel 2015, 12:37

Ja u načelu ne branim, nisam sretna kad gledaju KT2 i Krv nije voda, ali pošto su same teško mi je na to utjecati, i to je samo onaj tjedan kad su popodne u školi. No nisu zaluđene da moraju gledati, nekad gledaju pa x dana ne uopće i sl.
Pričale smo o tome da je to gluma, da je glupo,.... i bolje mi je tako nego da branim pa gledaju poskrivečki i misle da je to ne znam što baš zato što branim.

Kad su ujutro TV ne palimo do navečer.
Sapunjare ne gledaju nikakve, ni domaće ni starne niti su ikad gledale uključujući i mene, ne zanima nas to uopće, od sitcoma na tv-u isto tak. (ja ak gledam pogledam 3 i pol muškarca , Modernu obitelj i Big bang, ali rijetko možda jednom tjedno ako.)

K voli pogledati Dr. Housea, pogledamo kakav film zajedno, pucačina ih ne zanima uopće, Bond i sl. ,Ratovi zvijezda... npr.

Sad gledamo zajedno 3 2 1 kuhaj i Odmori se zaslužio si, gledale smo MasterChefa, K voli pogledati i Večeru za pet, vikendom ujutro mislim da to gleda.

To je to od tv emisija. K na kompu pogleda ponekad Malcom in the middle, Slatke male lažljivice, i Merlina.
M u načelu gleda samo ak je kakav crtić ili dj. film ostalo ju ne zanima.

One ustvari jako malo gledaju TV, pa nemam potrebu braniti ili ograničavati. Isto vrijedi i za komp.

K ima smart phone i na njemu igra igrice i preko Vibera se dopisuje s prijateljicama. Face nema niti ne traži.
Mala isto ima neki stari smart ,ali ga ne koristi gotovo uopće, ona je i dalje zaigrana ,puna mašte i igra se u sobi sama ili s nekim nije joj bitno. Ima ona dosta mašte za 10 likova ak treba :luv
Budilica, 2003.
Mudrica, 2006.
Avatar
teutonija
sex blau aviona
 
Postovi: 9686
Pridružen/a: 10 sij 2003, 15:18
Lokacija: lepe ti je ,lepe ti je...


Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.