Sada je: 28 ožu 2024, 10:17.

Prehrana malih sportaša

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

Prehrana malih sportaša

PostPostao/la ronin » 28 kol 2013, 16:22

Gledala sam na koji pdf da postavim ovu temu, nekako mi ne ide na dohranu i papanje, ako moderatorice misle da ide nek premjeste :)

Radi se o mom najstarijem sinu. Strašno je zaljubljen u nogomet , trenira ga 4 puta tjedno plus utakmica plus što svaki dan hakla na igralištu i samonicijativno trči i vježba udarac.Talentiran je, svi treneri kažu da će od malog biti nešto, nek mu je sa srećom , ali mene kao mamu zanima nešto drugo:

kako hraniti malog sportaša?

Josip je visok i mršav-izrazito se puno troši, pa je sav jedan živi mišić. Visok je 153 cm i ima samo 36 kila.Ne izgleda kao da je kost i koža, nego baš žilavo,ono, definirani su mu trbušnjaci , ali mislim da na njemu cijelome nema jedan gram sala.

Mislim da ipak mora nabaciti malo mesa na kosti, pa pitam mame koje se kuže u sportsku prehranu,na što trebam paziti, čega dati više.mesa?po mom mišljenju jede ga dovoljno, no pošti izgleda kao glista možebitno mu nije dosta.

problem je u tome da mi kod kuće jedemo mediteransku hranu-sve kuhano, u najgorem slučaju dinstano, s puno povrća.znam da to nije baš najbolja hrana za udebljati se.

ovako izgleda jedan njegov prosječan dan:

ujutro prije treninga pojede žitarice s mlijekom

poslije treninga pojede npr trokut sa sirom ili nešto takvo iz pekare

u 11 pojede npr breskvu i tost

u 1 ruča-danas je jeo pilećću juhu, ječam i kuhana pileća prsa

oko tri jede voće, evo sad je pojeo i sladoled

u 5 jede užinu-sendvič , nekad budu u to vrijeme palačinke, fritulice, ili si namaže nešto na kruh

u 8 večera ono što je i ručao, ako ne ostane slučajno pojede jaja na oko pužiće s vrhnjem i sl, ponekad tost uz to, popije kakao

ja mislim da pojede dosta ..jel vaši klinci jedu više

s čim da ga nahranim i kako da ga malo ojačam? :zub
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: Prehrana malih sportaša

PostPostao/la alexandra » 28 kol 2013, 20:23

on jede idealno (zdravo :mrgreen ) i primjereno sportašima, zato i nema gram sala. a salo mu i ne treba. treba natuć malo mišićne mase eventualno, ali to će doći s vremenom. dotle mu možeš samo podebljat unos proteina (piletina, puretina, ali bi bilo dobro bar 2 puta tjedno i komad kvalitetnog crvenog mesa) i uvest obrok tjestenine sa kojekakvim šalšama (može i od povrća).
ako je zdrav i dobrog imuniteta, nemaš nikakvog razloga za mijenjanje prehrane.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: Prehrana malih sportaša

PostPostao/la ronin » 28 kol 2013, 20:44

ma imaš pravo alex, ne treba njemu salo,nego baš malo mišićne mase jer igra sa starijom grupom i fali mu te eksplozivnosti tj probitačnosti koja ipak ide s mišićima i snagom.i trener mu je rekao da ima noge ko baletan i da ih malo ojača :lol

dakle, meso(proteine)još pojačati, tjesteninu i rižu im dosta često spremam jer vole

inače je zdrav, imam sreće da su mi djeca odličnog imuniteta, on je mislim zadnji antibiotik pio s 4-5 godina.ma ni ne prehladi se zimi a igra po buri i kiši, čudo jedno(tu svakako nije na mene jer ja sam do 7-8 razreda bila stalno nešto bolesna)
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: Prehrana malih sportaša

PostPostao/la mirnela » 28 kol 2013, 21:42

i mi imamo jednog takvog sportaša od 7 godina...
trenira gimnastiku (selekcija) 4 x tjedno po sat i pol-dva, visok je 120inešto i jedva je dogurao do 21kg...
kao što ronin veli, nema ni gram sala - sve sami mišić i kockice na trbuhu...
njegovi treninzi su pretežno snaga i manje elementi, a onda pred natjecanje samo slože vježbu ;)

uglavnom... joooj, kako bi ja bila sretna da moj pojede ovako kao što je ronin napisala...
mi muku mučimo s doručkom - od 5. godine on ne može jesti sat-dva od ustajanja pa su nam doručci samo vikendom...
znači, ujutro u školu/boravak ode "na tašte" sa pecivom/sendvičom u torbi (sad je cjelo ljeto imao treninge od 8,00-9,30/10,00 i na svaki je otišao natašte :ajme - a i trener ga je učio da se sat vremena prije treninga ne jede :/ )...
užina mu često bude neki keks ili voćka, ruča sve što skuhamo, a kuhamo sve osim ribe :oops: (znači svo povrće, meso, rižu, tjesteninu, kaše....), a za večeru čaša jogurta i nešto na kruhu... - ovako je kad je cjeli dan doma (vikend i praznici)

no, sad će natrag škola i mene najviše muči to što njega cjeli dan nema doma i onda njegova prehrana izgleda ovako (recimo kad školu ima poslijepodne):
- buđenje u 6,30 i odlazak "na tašte" u boravak u 7,00...
- oko 8,00 u boravku užina i/ili ono što je ponio sa sobom (znači nešto "suho", rjetko to bude i neka voćka)
- oko 12,00 ručak u boravku (više manje gotova prehrana, manje variva i sl.)
- u 14,05 užina u školi (znate o čemu pričam)
- završetak nastave u 17,45 i odmah direktno ga vozimo na trening - i on opet ne želi ništa jesti prije treninga (eventualno jedna banana)...
- tek navečer oko 20,00 pojede ono što smo mi imali za ručak - znači nešto kuhano, tekuće...
a zdravlje nam nije baš tako super kao kod ronin...
Zadnja izmjena: mirnela; 28 kol 2013, 23:23; ukupno mijenjano 1 put/a.
mi žene ponekad i šutimo... no, to nikako ne znači da i onda nemamo kaj za reći... slika
Avatar
mirnela
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 356
Pridružen/a: 07 pro 2005, 15:45
Lokacija: u 4 zida obiteljske sreće... ČK

Re: Prehrana malih sportaša

PostPostao/la mazilica » 28 kol 2013, 22:45

Ako ujutro ne moze jesti neka pije. Tekuci jogurt sa malo nekih pahuljica ili zlicom meda, to umjesas u bocicu od jogurta i popije do skole.
Moj sportas ima 12 godina, 154 i 40 kg, treninge svaki dan po 2 sata, sav je u midicima i nema trina sala.
Poslije skole ide kod bake na rucak i navecer doma vecera kihano, tako da ima dva konkretna kihana obroka sa dosta povrca i UH, a recimo 5 puta tjedno je meso, crveno 2 puta, perad tri. Jedino ato bas ne ljubi su mlijecni proizvodi, tu malo ratujemo.
03.08.2001 kroz život hrabro , dalje udvoje
19.09.2006 stigao sa prvom jesenskom kišom
25.08.2012 kad je već nestala nada, došao kao najljepše iznenađenje
Avatar
mazilica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1530
Pridružen/a: 31 srp 2008, 14:16

Re: Prehrana malih sportaša

PostPostao/la ronin » 29 kol 2013, 06:49

mazilica e toliko kila koliko vi imate tako i ja mislim da bi moj trebao imati.to bi onda bilo to.

mirnela vi definitivno morate više jesti.ujutro nek barem popije onda kakao, i odmah poslije treninga neka nešto kupi u pekari ili neka pojede sendvič.
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: Prehrana malih sportaša

PostPostao/la Tinica » 29 kol 2013, 08:13

Ronin idealna tema za mene. Vidim ja da mi imamo male sportaše manekene.
Moj Fran ima 10 godina i od svoje 4. godine trenira tenis.
Trenutno trenira po 5-6 sati dnevno 7 dana u tjednu s tim da su mu svaki vikend turniri.
Njegov jelovnik je zbilja raznolik i koliko god to dijete puno jede izgleda mrsavo.
Trenutno ima 35 kila i 148 cm.
Sav je u plocicama, bas onim pravim vretenastim misicima i puno puta mu znam reci da bi bila jako sretna da imam barem 5% njegove mišicne mase.
Svaki dan napravi po tri serije od 30 trbusnjaka, 30 sklekove i 30 lednjaka. Mislim da vam je sve jasno. Od komdicijskog trenera je dobio točne upute sto i kako s time da mu je napomenuo da mora paziti i na prehranu. DORUČAK OBAVEZAN!!!!!
Uglavnom, njegov jedan prosječan dan (od hrane) izgleda ovako:
Oko 8 sati pojede one cookie crisp sa pola litre mlijeka. Nakon dva sata je opet gladan i onda pojede 3-4 tosta onak bogatih i obavezno uz to cherry rajčice i zelenu papriku i activia jogurt.
Na trening uvijek obavezno nosi bananu i one energetske stangice koje kupujem u kozmu. Mislim da ti dođu nekih 3 kune. Uz to na trening nosi uvijek litru vode i još jednu flašu ( kupila sam mu onaj multi power Shaker) u koji stavim pola litre vode i onaj Sportness prah iz dm-a.
Nakon treninga dolazi na ručak. U zadnje vrijeme se bas trudim da uvijek pojede nešto sa zlicom i da obavezno u cuspajze mora biti podmornice.
Jako voli recimo najjednistavniji file onak na grilu i to mu je super izvor proteina.
Popodne poslije treninga obožava one čokoladne krafne, hrenovku u pecivu ili ljesnjak stangicu iz mlinara. Navečer pojede griz sa punoooo kras expressa, ili Švedski kruh sa nutellom, ili neki sendvic u kojem obavezno mora biti ABC sira, ementalera, prsuta i cajne. Nakon večere još pojede lubenicu ili breskvu ili grozde. E da i obožava to čokoladno mlijeko. Njega bi mogao valjda piti umjesto vode. Od sokova nikad nista ne pije.
On uzasno puno jede ali se isto tako u troši pa ga se ne prima.
Inače je pravi mali gurman i puno puta znam reci da će mi ga uskoro biti jeftinije oblaciti nego hraniti.
slika
slika
Avatar
Tinica
Sveta krava
 
Postovi: 10473
Pridružen/a: 03 vel 2003, 11:56
Lokacija: ZAGREB - PURGERKA

Re: Prehrana malih sportaša

PostPostao/la Hajdi » 29 kol 2013, 09:04

ne kužim ove podmornice, Tinice?

Imam doma dva sportaša, i sama sam bila sportaš. Mislim da je najbolje savjetovati se s trenerima ako ste u nedoumici što djeci dati za jesti. U svakom slučaju treba dati naglasak hrani bogatoj bjelančevinama a prehrana treba biti raznolika. Kako se sportaši puno troše mogu pojesti puno ugljikohidrata, ali treba paziti na udio šećera koji u metabolizmu zapravo osiromašuje organizam. Kao dijete poslije treninga mogla sam pojesti burek i šampitu :ajme
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Prehrana malih sportaša

PostPostao/la sanelina » 29 kol 2013, 09:32

Moj trenira taekwondo i trener im je rekao da prije svakog treninga, obavezno pojedu bananu.
H.-04.09.1989-moja velika curka
A.-L. -09.12.1998 TORNADO
T. -24.12.2005 Zimski slatkachi 2005/2006
Avatar
sanelina
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 787
Pridružen/a: 28 vel 2007, 10:32
Lokacija: TUZLA

Re: Prehrana malih sportaša

PostPostao/la Tinica » 29 kol 2013, 09:41

Hajdi he he on ti zove podmornicom svaku vrstu mesa koja pliva u cuspajzu. Bilo da se radi o poriluku, kelju, ricetu...obavezno mora plivati mesina u obliku suhih rebra, kranjskih kobasica, teletine, hamburgera....
Mi se uvijek savjetujemo sa doktorom u sportskoj ambulanti i sa njegovim kondicijskim trenerom.
slika
slika
Avatar
Tinica
Sveta krava
 
Postovi: 10473
Pridružen/a: 03 vel 2003, 11:56
Lokacija: ZAGREB - PURGERKA

Re: Prehrana malih sportaša

PostPostao/la Adorabla » 05 ruj 2013, 16:11

Hajdi je napisao/la: Mislim da je najbolje savjetovati se s trenerima ako ste u nedoumici što djeci dati za jesti. U svakom slučaju treba dati naglasak hrani bogatoj bjelančevinama a prehrana treba biti raznolika. Kako se sportaši puno troše mogu pojesti puno ugljikohidrata, ali treba paziti na udio šećera koji u metabolizmu zapravo osiromašuje organizam.

xxx

Moja kcer je imala prije cca 2 godine predavanje o ishrani sportasa (ako bas govorimo o ishrani sportasa a ne o hrani koja deblja :lol ) Ona je od prosle godine juniorka sto znaci stvarno jaki, redovni treninzi itd. Ono, za ozbač :lol

Sportas ne smije jesti neposredno prije treninga ili nastupa ali bi trebao cca 2 sata nakon treninga nadoknaditi izgubljene ugljikohidrate. Znaci pazis na sve obroke, dajes raznovrsno a nakon treninga pojede hrenovke i pire :lol (odnosno kifla i trokut sa sirom su ok, samo bi bolje bilo da trokut sa sirom nije lisnato jer u ovom slucaju masnoca smanjuje Gi u hrani pa mu to ne nadoknadi ugljikohidrate kako treba).
Zato tenisaci jedu bananu nakon tri seta (ako se tko pitao :lol)
Nadoknađujete, ovo nakon 2 sata, naravno složene ugljikohidrate, ne šećere.

Klinci koji npr smazu kiflu ili cokoladicu prije treninga (ili npr kukuruzne pahuljice s mlijekom) ne izdrze do kraja trening kako treba jer radi GI-a im se prvo pojaca inzulin pa onda padne i onda zapravo imaju manje konde do kraja treninga, ali za eksplozivne sportove (to nije slucaj kod nogometa nego npr kod skoka u dalj) ok je pojesti čokoladicu prije nastupa ne treninga, nego nastupa, jer nastup kratko traje.

Poanta je zapravo u glikemijskom indexu odnosno hrani koja sadrzi GI a to su naravno ugljikohidrati. Obzirom da misici na treningu rade onda trose i energiju i nakon treninga ne nadoknade izgubljene ugljikohidrate. To je razlog zasto su vam djeca mrsava, ako su mrsava, to je prvo pitanje :nata

Proteine moraju jesti da bi izgradili misicnu masu koju ce onda ugljikohidrati hraniti. Masnoce i ostalo su nebitni za ovu pricu. Za njih je najbolje poštovati pravila zdrave prehrane.

Osim toga kod kondicije i bildanja kondicije (npr prije pocetka sezone) trebalo bi jako paziti na unos minerala i vitamina u organizam. Cak je ok dodatno klincu dati magnezij radi opustanja misica (da nema npr muskulfiber) a nakon konde ok je popiti onaj ISO sport ili rehidromix kaj vise volite :lol

Naravno ovo vrijedi za prave pravcate sportase, npr kondicione pripreme tjedan dana prije sezone i slicno. Ne vrijedi za rekreativne sportase jer oni sve to mogu nadoknaditi unosom voca i povrca.
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Prehrana malih sportaša

PostPostao/la Hajdi » 05 ruj 2013, 16:24

Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Prehrana malih sportaša

PostPostao/la kokomamac » 23 stu 2013, 04:43

moja je nedavno navršila 14 godina, trenira atletiku 5 godina, skače motku i vis, državni je prvak u motki :luv i sad već ima do 5 treninga tjedno, ovisi koja je faza sezone. visoka je 169, ima 54 kile. teža je neg ja. već je i zdefinirana fino, mišićna masa joj je iz godine u godinu sve veća. no nikad nije bila žgoljava ko sekica joj recimo, koja isto trenira i još nema disciplinu. djelomice zato kaj nema masu :p i sitna je ko pikula.

u ovih par godina pazim na sljedeće stvari; nema trpanja želuca dve vure prije treninga. mora se dosta piti. mora se jesti sve :nata pazim da dnevno uzme dovoljno proteina. jako često pije sok od cikle. to poboljšava izdržljivost. nije neš fino, al mora se :p nastojim izbalansirati (čitaj zonirat) obrok, iako nam to nije sveto pismo. svaki dan se mora nekaj friškog od voća i povrća pojest. slatkiši nakon obroka, oduvijek. nema čipsa, nema margarina, nema aditiva, boja, aroma, konzervansa. nema salama, hrenovki, može nekad kulen ili pršut, ono - meso. kruh pečem sama.

povremeno :gata i suplementiram ju sa c-vitaminom i b-kompleksom. prek zime dobi d vitamina, krenemo tam negdje prije božića. omega povremeno ak ne jedemo ribu. mlijeko i većinu mliječnih proizvoda ne konzumiramo već dulje vrijeme (tu i tamo friški sir), mlađa mi je intolerantna na laktozu, ko i ćaća i deda joj :whew imam doma litru mlijeka sebi za kavu koja se nekad i pokvari. piju se biljna mlijeka i radimo dosta frapea sa voćem. i nutelu im slažem sama. arašide trebaju. kolko i kad sam u mogućnosti, nabavim domaće i iz eko uzgoja.
svoja najdraža laprdaljka
Avatar
kokomamac
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 681
Pridružen/a: 22 vel 2003, 03:13
Lokacija: zabreg

Re: Prehrana malih sportaša

PostPostao/la Hajdi » 27 vel 2015, 08:31

Ovo su meniji moje prijateljice koja živi u Americi i sama kuha za djecu, ima ih četvero i svi nešto treniraju. Ona im dostavlja ručak u školu (ručak broj 1) i pripremi im marendu jer su obroci u školi nekvalitetni. Grits je griz na mlijeku.

MENU 1:
Breakfast (around 8:10am): farina cooked in milk (grits), 5 slices of apple and 3 butter cookies
Snack (around 10am): raw carrot
1. st lunch (at noon): jota (thin sliced pork combined with beef, beans, sour kraut, potatoes all cooked in one pot), fruit salad (bananas, grapes, pineapple, kivi, blueberries, topped with a little bit heavy creme with maple syrup)
2. nd lunch (at 3:40 pm): stuffed red peppers (rice and ground beef) in tomato sauce with mashed potatoes
snack (around 6:15): two slices of ezekiel bread with peanut butter and apricot jam, mandarin
dinner (around 8:30): grapes and cereal with milk

MENU 2:
Breakfast: bread, butter and honey with a cup of milk
Snack: granola bar
1st. lunch: a bowl of green salad with apple cider vinegar and olive oil, makaronflajs (gluten free elbows with thin sliced beef in tomato sauce), watermelon
2.nd lunch: bacon, eggs with cheese
snack: nuts with raisins, bluberries
dinner: lasagna

MENU 3:
Breakfast: polenta, milk
snack: mandarins
1.st lunch: chicken breast in coconut sauce, kuskus, fruit salad (bluberries, grapes, slices of apple, banana)
2.nd lunch: vegetable soup (chicken, potatoes, broccoli, carrots), apple pie
snack: ezekiel bread with peanut butter and raspberry jam, banana
dinner: a cup of milk with cereal, tuna fish
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Prehrana malih sportaša

PostPostao/la Tinica » 27 vel 2015, 10:15

Hajdi odlično!
Evo Fran je dobio neke smjernice vezane za njegovu prehranu :up

PREHRANA TENISAĆA (JUNIORI DO 10-16 GODINA)
Tenis je sport psihičke i fizičke izdržljivosti. Za vrijeme natjecanja postoji niz nepoznanica koje sve troše psihičku i
fizičku energiju: koliko će meč trajati, kakva uzbuđenja čekaju igrača, koliko će mečeva u jednom danu igrati, kada
igra prvi meč, hoće li se meč više puta prekidati i ponovno započeti. S obzirom na spomenute nepoznanice i na
činjenicu da od sportova s loptom u tenisu ima najviše stanki, očito je da je to sport velike potrošnje energije.
Jedan od osnovnih uvjeta razvoja svakog čovjeka je stjecanje navika pravilne prehrane. Vrlo je važno da se tenisači
naviknu na pravilan način prehrane već u djetinjstvu i da razumiju što je za njihovo tijelo dobro a što loše.
Prehrana prije početka natjecanja
Osnovno je da na početku natjecanja igrač bude zdrav i da se psihički osjeća dobro. Osim kvalitetnog treninga, u
tome će mu najviše pomoći pravilna prehrana.
Nekoliko dana prije početka natjecanja igrač treba početi stvarati zalihe
energije. Hrana treba biti većim dijelom sastavljena od ugljikohidrata:
riže, tjestenine, krumpira, povrća i voća, manjim od nemasnog mesa.
Prehrana na dan meča
Na dan kada se igrač meč, igrač treba prvo saznati vrijeme igranja i po
tome planirati prehranu. Posljednji obrok treba pojesti 2-3 sata prije meča.
Prehrana prije jutarnjeg meča
Kada igrač igra meč rano u jutro, doručak treba biti lagan, ali bogat ugljikohidratima, poput zobene kaše, corn
flakesa, muslija i banane. Obrok se može pomiješati s nemasnim mlijekom. Ujutro se može popiti svježe iscijeđen
sok od naranče i jesti voće.
Prehrana prije podnevnog meča

Osim doručka, igrač treba dva sata prije meča pojesti sendvič i voće.
Prehrana prije popodnevnog meča
Osim doručka i podnevnog obroka, igrač treba dva do tri sata prije meča
pojesti lagani obrok poput sendviča s piletinom ili tunom i banane.
Prehrana između mečeva
Kad igrač igra dva meča u jednom danu, važno je da nakon meča pojede obrok ugljikohidrata i na taj način popuni
zalihe energije.
Na pravilan način prehrane treba paziti ne samo kod priprema za natjecanje, nego tijekom cijele godine.
Neposredno prije i za vrijeme natjecanja rizično je iskušavati nova jela i pića.
Dan prije početka natjecanja treba dovoljno spavati. Odmoren i opušten, igrač neće imati želučanih problema, koji su često
posljedica natjecateljske napetosti.
Ako do slijedećeg meča preostaje:
- manje od jednog sata – preporučuje se piće od ugljikohidrata (banana shake)
- jedan do dva sata – preporučuje se popiti energetsko piće, uz voće i dvopek
- dva ili više sata – preporučuje se sendvič i energetsko piće
prehrana u restaurantima
Tenisači često putuju. Prisiljeni su jesti u restaurantima i hotelima. Na takvim se mjestima hrana mora naručiti s
krajnjim oprezom. Treba se držati ovih pravila:
· Jedi hranu na koju si naviknut
· Jedi hranu poput riže, krumpira i špageta bez masnih preljeva
· Ako naručuješ pizzu, traži manje sira a više povrća
· Jedi kuhano povrće i salate
· Umjesto kolača, jedi voće i jogurt
· Pij stalno i pomalo
· U nepoznatim restaurantima ne jedi plodove mora i sladoled. Ta je hrana najčešći uzrok pokvarenog želuca.
· Ako se natjecanje odigrava negdje gdje je teško osigurati prehranu na koju je igrač naviknut, treba pripremiti
svoju hranu i piće.
Savjeti
· Tenisačima se preporučuje uzimanje vitamina i minerala kao dodatak prehrani. O vrsti i doziranju treba se
savjetovati sa stručnjakom za prehranu ili liječnikom.
· Voće treba jesti ujutro kao prvi obrok i uvijek pola sata do sat vremena prije ili tri sata nakon glavnog obroka.
Voće je lako probavljiva namirnica i ako se jede odmah nakon obroka, trune u hrani koju smo prethodno
konzumirali.
· Ne preporučuje se unos ugljikohidrata i bjelančevina u istom obroku jer je učinak pojedinih skupina namirnica
bolji ako se obroci konzumiraju zasebno. Na primjer, ugljilkohidrati sa salatom ili povrćem i u drugom obroku
bjelančevine sa salatom ili povrćem
· Važno je rasporediti uzimanje obroka na 5-6 manjih dnevno
· Umjesto kolača, jedi voće i jogurt
· Pij stalno i pomalo
· U nepoznatim restaurantima ne jedi plodove mora i sladoled. Ta je hrana najčešći uzrok pokvarenog želuca.
· Ako se natjecanje odigrava negdje gdje je teško osigurati prehranu na koju je igrač naviknut, treba se pripremiti tekućina
Uz boks i košarku, tenis je sport u kojem se najviše znoji. Pri tom igrač gubi više vode nego minerala. Zbog toga je
za vrijeme meča uzimanje vode najvažnije, uz dodatno uzimanje pića s mineralima. Zbog važnosti tekućine za
tijelo, trener bi trebao učiti igrača stjecanju navike uzimanja tekućine na isti način kako ga uči udarce ili taktiku.
Uzimanje tekućine prije meča ili treninga
Da bi se povećale zalihe tekućine u tijelu, dan prije meča ili treninga treba steći naviku uzimanja dodatnih količina
vode i mineralnih napitaka.
Zašto je dobro pojesti zalogaj banane u stankama između gemova.
Banana sadrži ugljikohidrate i minerale, čime se na brz način nadoknađuje njihov gubitak.
uzimanje tekućine za vrijeme meča ili treninga
Male količine tekućine treba početi uzimati na početku meča ili treninga i nastaviti čitavo vrijeme.
uzimanje tekućine poslije meča ili treninga
Odmah nakon meča ili treninga treba nadoknaditi količinu izgubljene tekućine. To je posebno važno ako se igra još
jedan meč ili trening u istom danu.
Savjeti
Piti treba redovno – prije, za vrijeme i poslije meča.
Najveća pogreška je započeti uzimati tekućinu tek kad
se pojavi žeđ. Tada su zalihe tekućine i minerala već
premale.
· Pića trebaju biti hladna, ali ne previše.
· Slatka pića su loša jer usporavaju preradu tekućine.
· Treba izbjegavati gazirana pića, kavu, crni čaj i alkohol jer potiču izlučivanje tekućine.
Vrlo je važno da tenisači piju najmanje 2 litre tekućine dnevno, a za vrijeme povećanih napora i više.
slika
slika
Avatar
Tinica
Sveta krava
 
Postovi: 10473
Pridružen/a: 03 vel 2003, 11:56
Lokacija: ZAGREB - PURGERKA

Re: Prehrana malih sportaša

PostPostao/la Adorabla » 27 vel 2015, 10:36

svaki sport je specifičan u smislu da li je eksplozivan ili zahtjeva dugotrajnu kondiciju. NIje isto trčati maraton ili šprint tako da ove preporuke nikako nisu za primjenu u svim sportovima.
Po meni važno je voditi se zdravim razumom kod planiranja obroka. Naravno da ćeš dijete koje trenira dnevno hraniti s jako puno voća povrća i proteina (i paziti jako na elektorlite i mikroelemente pa ćeš pojačati i ribu i žitarice kod nas :nata a amerikanci za to imaju ovaj totalno raznovrsan dnevni jelovnik sa svim mogućim zastupljenim namirnicama) ali prije i između treninga gledaš po tome kakav je sport. Ako je sport koji zahtijeva dugotrajnu snagu onda bih ja npr davala složenije ugljikohidrate cca 2-3 sata prije meča (zato je sendvič na Franovom popisu) ali za eksplozivni sport u kojem nastup traje do pola sata mislim da je i čokoladica ili žlica meda prije nastupa ok :nata
Recimo kaj se konkretno Frana tiče ja tu ne bih favorizirala sendvič nego bih mu između mečeva skuhala integralnu ili običnu tjesteninu s paradajz sosom i eventualno tunom. Granadir marš mi se isto čini dobar. Ne znam koliko njegov meč traje i koliko se troši ali nekako ne vjerujem da je gotov unutar sat vremena. Naravno da je sendvič super ako nema mogućnosti toplog obroka.
Isto tako mislim da bi super bio i riži biži ali na vrlo malo masnoće i bez luka i vina itd...

ovo kad sam procitala
snack: ezekiel bread with peanut butter and raspberry jam, banana
dinner: a cup of milk with cereal, tuna fish

mam me prošla volja da ikada budem sportaš :lol
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Prehrana malih sportaša

PostPostao/la Tinica » 04 ožu 2015, 11:42

Od kad je ušao u reprezentaciju o njemu ti vodi na natjecanjima cijeli stožar od mentalnog trenera, kondicijskog, nutricioniste, fizioterapeuta, izbornika...:up tak da ja nemam pristupa špagetama i riži :lol tijekom državnih i međunarodnih natjecanja.
Prije mjesec dana napravljena mu je obrada u sportsko dijagnostičkom centru kod prof. Vlatka Vučetića na difu i dobili smo kompletnu analizu od nožnog prsta do ušne resice :dada
Uz normalan četverosatni trening na dnevnoj bazi uveden mu je još i kondicijski trening tri puta tjedno i to pod nadzorom kondicijskog trenera.
Super mi je što je sva ta ekipa manje više sa kineziološkog i dečki zbilja super rade.
Fran je počeo u zadnje vrijeme izbjegavati gluten :lol naravno nakon što je pročitao Đokovićevu knjigu :hahaha http://bestseller.jutarnji.hr/novak-dok ... m-pobjede/
Počeo je dnevno jesti po dvije banane i u biti jako je promijenio neke prehrambene navike. Recimo u Mc donaldsu prije bi se ubio u onim duplim sendvičima a sad kad dođe pojede ili Cezar salatu sa grilanom piletinom ili caprese salatu sa mozarellom.
Adorabla evo zadnji meč u nedjelju trajao je 3 sata i 25 minuta. :ajme Šta da ti kažem sve ti je jasno :lebdi
Naravno da sve ovisi i vrsti sporta jer ono što Franu paše u tenisu ne znači da je dobro recimo za hrvanje ili boks...karikiram sada... ;)
slika
slika
Avatar
Tinica
Sveta krava
 
Postovi: 10473
Pridružen/a: 03 vel 2003, 11:56
Lokacija: ZAGREB - PURGERKA

Re: Prehrana malih sportaša

PostPostao/la Adorabla » 04 ožu 2015, 12:21

o njemu ti vodi na natjecanjima cijeli stožar od mentalnog trenera, kondicijskog, nutricioniste, fizioterapeuta, izbornika...

ajme meni koliko oni imaju para :ajme pa on je pobogu tek kadet, dijete čemu to? Koju on ima HOO kategoriju?
Izgorit će do svoje šesnaeste :ajme
Moje su obje reprezentativke u junirima jos uvijek (HDB) pa ih ne maltretiraju tako :lol nas je jedini benefit placena putovanja i doktor 24/7 čije usluge naravno ne koriste (i ope HDB)
a s njima idu izbornik, trener i doktor (i naravno jos politicke velicine hrvatskog saveza :whew )
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Prehrana malih sportaša

PostPostao/la Tinica » 04 ožu 2015, 12:47

Evo vidi:
http://www.hoo.hr/hr/sportasi/kategoriz ... rzupanija=
O njihovoj kategorizaciji ovisi plasman na državnom prvenstvu ;) on je sada daroviti športaš VI. kategorije.
On je prošle godine ušao u rang natjecanja za godište U12 a igra i turnire na U14 ;)
Od ove godine je u hrvatskoj reprezentaciji i sad su u Austriji na turniru osvojili broncu ;)
Ustvari ove godine bi već mogao igrati i U16 ali mislim da ipak nema što tražiti na tim jačim turnirima jer servisi od šesnaestogodišnjaka i dvanaestogodišnjaka se ne mogu uspoređivati. :lebdi Ovdje ne mislim na tehniku nego na brzinu i jačinu udaraca. To su već dečki skoro 2 metra i 80 kila :ajme
Kod nas su putovanja plaćena samo kad idu sa izbornikom i igraju za reprezentaciju.
Ovako, u hrvatskoj i izvan nje sve ide na trošak roditelja :ajme
Srećom dobio je sponzora tak da sam barem riješila taj dio oko opreme i odjeće. :liza
Sad u subotu idu u Umag na međunarodni turnir i dobio je hospitality tak da mu je sve plaćeno a njemu je nastup na turniru obaveza prema Ugovoru.
Znaš što znači ATP Turnir? AKO TATA PLATI :hahaha
slika
slika
Avatar
Tinica
Sveta krava
 
Postovi: 10473
Pridružen/a: 03 vel 2003, 11:56
Lokacija: ZAGREB - PURGERKA

Re: Prehrana malih sportaša

PostPostao/la Adorabla » 04 ožu 2015, 14:28

VI kategorija je stvarno pocetnicka, znaci d aje tek usao na listu, sto je definitivno vrijedan uspjeh i za svaku pohvalu jer se radi o individualnom sportu ali meni :nata nije objasnilo zasto ga tako mlatretiraju hranom, trenerima itd :lol
ATP :lol
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Prehrana malih sportaša

PostPostao/la Tinica » 04 ožu 2015, 14:45

On je na listu ušao prošle godine kad je imao 10 godina. ;)
A sto se tiče treninga njemu to ništa nije naporno...on živi za taj tenis i u njemu je 24 sata dnevno. :luv
Ako želiš nešto postići u tenisu nije dovoljno trenirati dva tri puta tjedno po sat vremena jer se onda to sve svodi na rekreaciju ;)
On svaki dan ima individualni trening sa svojim trenerom sa kojim radi 3-4 sata. Kako kada ponekad zna i više jer mu dolaze dečki na spariranje.
Ponekad ima treninge dva puta dnevno.
Ovu dijagnostiku na kineziološkom je radio tako da točno trener zna na koje segmente treba obratiti pažnju kod treninga.
Napravljena mu je kompletna analiza morfološkog, motoričkog i funkcionalnog stanja. Tako da ispada po tim nalazima pazi sad da je on u ispodprosječnom stanju treniranosti i da je ustanovljena nezadovoljavajuća razina treniranosti :lol
Prvo sam mislila da su mi poslali krivi nalaz :hahaha jer njegovo tijelo je 80,2% u mišićima.
Ali evo...dobili smo smjernice (odnosno njegov trener) na kojim stvarima treba poraditi... od startne reakcije, eksplozivne snage, frekvencije pokreta, agilnosti...ma ima toga mali milion... :ajme
slika
slika
Avatar
Tinica
Sveta krava
 
Postovi: 10473
Pridružen/a: 03 vel 2003, 11:56
Lokacija: ZAGREB - PURGERKA

Re: Prehrana malih sportaša

PostPostao/la kokomamac » 05 ožu 2015, 20:03

došla sanvan reč da smo uveli umjesto c vitamina ko askorbinsku, natrij askorbat. sama ga pravin od sode i praška askorbinske iz dm-a. uz ca-mg citrat i d-vitamin, to je sad sve kaj uzima od dodataka.

teško je reč, al nakon opako naporne dvoranske sezone di je trebala bit u top formi sve do prošle nedjelje, nije nit jednom zašmrkala.

plus, na bolne mišiće i bilo kakve bolne dijelove mažemo magnezijevo ulje (mg-klorid u vodi) i oporavi se do jutra. do nedavno smo mazali i ibuprofenima i voltarenima (preporuka dr saveza). a nije na odmet ni reč da je bila u cybexu na kraju ljeta di ju je dr. kuvalja poriktal savršeno. obzirom na nesrazmjere u jačini muskulature zbog upornog forsanja jedne strane, dok skače motku.
svoja najdraža laprdaljka
Avatar
kokomamac
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 681
Pridružen/a: 22 vel 2003, 03:13
Lokacija: zabreg


Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.