Sada je: 12 svi 2024, 18:50.

DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Tonkicapalonkicafrr » 12 ožu 2015, 23:10

Nisam u mogućnosti pretraživati, a zanima me slijedeće:
- molim prijedlog sa čime uvesti skutu/svježi kravlji sir
- također i za kus-kus

Hvala puno!!!
Kod:
slika
Tonkicapalonkicafrr
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 17 pro 2014, 00:09

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la nevenera » 13 ožu 2015, 07:19

kus kus je u rangu s rižom, tjesteninom, krumpirom - što god bi miješala s njima, miješaj i s njim.

svježi sir sam uvijek radila s voćem il bih ga kao namaz mazala na kruh/dvopek (ukoliko ste ih uveli)
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 13 ožu 2015, 07:41

kus kus je pšenica, tako da to je meni uvijek prilog kao što je i neve rekla.
opet ako inače ne koristite kus kus u vašoj prehrani - čemu uvoditi i malcima.
No, ako će vas to potaknuti da uvrstite ovu namirnicu u vašu svakodnevnicu - super! Vrlo je jednostavna za pripremu i posebno je zgodno kad si u stisci s vremenom složiti neki prilog uz meso ili salatu.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Liv Tyler » 13 ožu 2015, 09:36

Sir s voćem, na kruh ili s palentom. Može i neka druga žitarica.

Kus kus s nekim povrćem ili u variva na žlicu. Staviš povrće koje je već kušalo za varivo.

Nisi napisala koliko je dijete staro pa da možda ponudimo više ideja.
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Tonkicapalonkicafrr » 17 ožu 2015, 23:50

Beba je 8 mjeseci. Već ste mi sada dale puno više ideja, pa sada kužim kako funkcionira. Sutra isprobavam kus-kus, pa zašto da ne da ga i mi probamo? ;)
Kod:
slika
Tonkicapalonkicafrr
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 17 pro 2014, 00:09

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la morena » 18 ožu 2015, 09:10

Nisam mogla naći da li se negdje pisalo o tome, pa pitam tu - prema tablici ovdje maslac ide s godinu dana. Zašto tek onda? Jer je masnoća ili jer je mliječni proizvod? Inače u kuhanju preferiram korištenje masti i maslaca prije nego ulja, pa me zanima.
slika slika
Avatar
morena
nemam door
 
Postovi: 984
Pridružen/a: 28 ožu 2012, 12:42

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 18 ožu 2015, 10:46

zato jer je mliječni proizvod.
ionako im ne treba kuhati na uljima - tipa dinstanje. ja radim kao "lažno dinstanje" tako da luk prodinstam, odnosno prokuham na malo vode, tipa toliko da ne zagori i onda dalje slažem varivo. ulje stavim žličicu prije serviranja i to samo u povrtni obrok.

mi koristimo maslinovo i ulje repice u prehrani i inače
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la morena » 18 ožu 2015, 14:19

Ok, ni ja ne dimstam na ulju za D., dodam malo ulja na kraju u povrće ili žgance kad skuham, tak sam mislila i maslac dodati. Onda ću pričekati dok ne počnemo s mliječnim proizvodima. Hvala :)
slika slika
Avatar
morena
nemam door
 
Postovi: 984
Pridružen/a: 28 ožu 2012, 12:42

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Liv Tyler » 01 tra 2015, 17:16

I ja maslinovo dodam na kraju kad vec zavrsim kuhanje. U palentu, juhu i u povrce.
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Wiki » 14 tra 2015, 08:13

Pozdrav, ako može pomoć, odnosno pitanje.. (isprike ukoliko je već negdje pojašnjeno). Kod uvođenja drugog obroka (odnosno užine), mora li ovaj prvi obrok (ručak) biti u potpunosti zamjenjen. Obzirom da curka još uvijek nakon obroka želi dojiti pa ne znam trebam li čekati s drugim obrokom dok se u potpunosti zamjeni obrok? I druga nedoumica, ako je ovaj jutarnji obrok još uvijek dojenje, i sad ponudim neku voćkicu za međuobork, treba li tada samo dati malo čaja ili vode ili isto treba dojiti koliko joj fali?
Wiki
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 26
Pridružen/a: 04 ožu 2015, 19:23

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la nevenera » 14 tra 2015, 08:21

koliko je dijete staro? ukoliko ste krenuli s oko 6 mj, i isprobali nove namirnice već mjesec i pol do dva možete uvesti drugi obrok (oko 8 mj) iako dijete nije u potpunosti zamijenilo obrok tj doji nakon njega. ukoliko je dijete mlađe možete još pričekati malo.
nakon obroka nudite vodu, slobodno, ako želi. ako ne, nek i dalje doji.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Wiki » 14 tra 2015, 09:53

nevenera je napisao/la:koliko je dijete staro? ukoliko ste krenuli s oko 6 mj, i isprobali nove namirnice već mjesec i pol do dva možete uvesti drugi obrok (oko 8 mj) iako dijete nije u potpunosti zamijenilo obrok tj doji nakon njega. ukoliko je dijete mlađe možete još pričekati malo.
nakon obroka nudite vodu, slobodno, ako želi. ako ne, nek i dalje doji.


Hvala Nevenera. Počeli smo s 5 mjes i 3 tjed, sada je 7,5 mjeseci. Željela bih uvesti jutarnji međuobrok, pa pomaknuti ovo što sam joj dosad davala da bude ručak. Slijedimo u potpunosti tablicu. U biti me najviše muči to, što nakon količine koju joj pripremim bude gladna, a i toga se držim s onog topika ''koliko po obroku'', mislim da si čak ti to stavila.
Al dobro, ako je to normalno, onda bih joj danas dala voćkice i ručak, pa nek doji poslije. Mislila sam da se smije krenuti na drugi obrok tek nakon što se u potpunosti zamjeni prvi :roll
Wiki
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 26
Pridružen/a: 04 ožu 2015, 19:23

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la nevenera » 14 tra 2015, 11:34

trebali bi zamijeniti ali neka djeca su drukčija i vole obrok zasladiti cicom :lol
radiš sve dobro. polako uvedi drugi obrok. probaj promijeniti vrijeme. pola sata prije il poslije i njima zna biti velika razlika. cicu nek traži sama

priključi se na generacijski, ne znam pod koji točno spadaš pa se nađi - http://www.mameibebe.biz.hr/phpBB2/viewforum.php?f=48
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 14 tra 2015, 15:12

drugi, odnosno sljedeći obrok se obično uvodi oko mjesec dana nakon, kako se ne bi naglo smanjila količina mliječnog u danu.

Vidjet ćeš kod trećeg obroka, obično onda jedan od ta tri nekako izvisi. računaš da će dobro pojesti, a ono se zbrlja.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Wiki » 29 tra 2015, 09:52

Pozdrav mamice, opet ja s nedoumicom. Kad se može bebici malo propeći meso (piletina, puretina), kao na vodi, ili nešto.. da nije uvijek kuhano? I ima li netko savjet kako pripremiti brokulu bebici od 8 mjeseci (imamo svježu u vrtu, pa bih nešto kombinirala al sam bez ideje)
Hvala
Wiki
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 26
Pridružen/a: 04 ožu 2015, 19:23

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 29 tra 2015, 10:33

brokulu skuhaš, nema se tu što - ona je vrlo brzo skuhana. ako pitaš za kombinacije, nama je za sada hit u palenti zamješano, a voli je i s krumpirom. Nekad je brokule više, nekada manje u kombinacijama. Ali kombiniram sve što mi je za taj dan po redu, svježe ili nama na meniju, pa njoj odvojim u nekom trenutku...
Sad je jede rukom kao fingerfood.

neki drugi način pripreme mesa, osim kuhanje se preporuča nakon godine dana. ali možeš pirjati na vodi recimo.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Wiki » 29 tra 2015, 11:56

mrs. eastwood je napisao/la:brokulu skuhaš, nema se tu što - ona je vrlo brzo skuhana. ako pitaš za kombinacije, nama je za sada hit u palenti zamješano, a voli je i s krumpirom. Nekad je brokule više, nekada manje u kombinacijama. Ali kombiniram sve što mi je za taj dan po redu, svježe ili nama na meniju, pa njoj odvojim u nekom trenutku...
Sad je jede rukom kao fingerfood.

neki drugi način pripreme mesa, osim kuhanje se preporuča nakon godine dana. ali možeš pirjati na vodi recimo.


Super puno hvala :) mislial sam upravo to, na kombinacije. Probat ću onda s krumpirom. Što se mesa tiče, mislila sam si da se smije samo kuhati, ali sviđa mi se npr ideja o pirjanju. To bi recimo mogla. Hvala na idejama
Wiki
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 26
Pridružen/a: 04 ožu 2015, 19:23

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Wiki » 26 svi 2015, 10:28

Pozdrav svima, opet ja s pitanjima i podpitanjima.. uveli bi mahune, tj već smo trebali, al trenutno ih nema na tržnici, savjet?
Wiki
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 26
Pridružen/a: 04 ožu 2015, 19:23

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la nevenera » 26 svi 2015, 10:37

uvodi samo sezonsko. što nema, preskoči
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Wiki » 26 svi 2015, 10:38

Hvala Nevenera, nažalost nisam zamrznula mamine, a ove iz trgovine se ne usudim kupovati :(
Wiki
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 26
Pridružen/a: 04 ožu 2015, 19:23

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Wiki » 26 svi 2015, 11:10

mrs. eastwood je napisao/la:možda da mu učiniš taj fingerfood malo zanimljivijim. pogotovo onu hranu za koju si primjetila da posevno voli. duge prutiće kuhane mrkvice, pura ili krupica rezana na kockice i sl. neka bide veselo i šareno - i sigurno naravno!

isto, nemoj se zamarati oko nereda i ako uprlja sto. pustite ga da melja okolo, lako se pocisti.

hoće li doržali žlicu u ruci dok jede?
naravno, ne mora on s njom jesti. ali neka mu je i ona na dohvat. doći će neka faza, neki klik - koji mi nećemo ni primjetiti - i hop on će krenuti lopatati sa žlicicom.


Draga Eastwood, može pitanje vezano za ovaj post. Ne znam što radim krivo, curka je sada 9 mjeseci, i neće nikako dirati hranu, a baš joj i razdvajam da bude šareno i svašta nešta, al ne ide. žlicom se samo igra, ja ju nahranim i to je to. Ne brlja s hranom, uvijek pojede sve,al nikako neće ništa sama :(
Wiki
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 26
Pridružen/a: 04 ožu 2015, 19:23

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la nevenera » 26 svi 2015, 11:27

Wiki je napisao/la:i neće nikako dirati hranu
kad joj staviš hranu ispred nje, da li je dira, gnječi, pipka rukama? ili je baš ono- ne dira nikako. samo stoji i miruje.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Wiki » 26 svi 2015, 11:48

nevenera je napisao/la:
Wiki je napisao/la:i neće nikako dirati hranu
kad joj staviš hranu ispred nje, da li je dira, gnječi, pipka rukama? ili je baš ono- ne dira nikako. samo stoji i miruje.


samo ponekad stavi rukicu u tanjur i gnječi prstima, češće samo sjedi i čeka da ju ja hranim. uzmem joj rukicu i stavljam u tanjur ili pružim namirnicu da ju stavi u ruku, al ne želi, a sve ostalo (igračke, knjige, patkice..) sve stavlja u usta
Wiki
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 26
Pridružen/a: 04 ožu 2015, 19:23

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la nevenera » 26 svi 2015, 11:52

diranje i igranje bi bilo dobro no ako ide sporije bit će bolje. bito da želi dirati
stavi svaki put na stol, probaj razne oblike i strukture, kolutiće, kockice, prutiće... i samo nudi i nudi. jedan dan će se desiti klik
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Wiki » 26 svi 2015, 12:02

nevenera je napisao/la:diranje i igranje bi bilo dobro no ako ide sporije bit će bolje. bito da želi dirati
stavi svaki put na stol, probaj razne oblike i strukture, kolutiće, kockice, prutiće... i samo nudi i nudi. jedan dan će se desiti klik


Hvala ti, nadam se da će nekako krenuti. Hvala na savjetu i što ti nikad nije teško uputiti me i odgovoriti.
Wiki
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 26
Pridružen/a: 04 ožu 2015, 19:23

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la nevenera » 26 svi 2015, 14:49

ma nemaš na čemu, tu smo za tebe :hug
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Diami » 28 svi 2015, 13:29

Nedavno sam čitala da klinci znaju imati probleme sa senzorikom i zato ne vole hranu u rukama, no tvoja cura je želi dirati i to ti je velika prednost, uz to što je jede kad je ti hraniš. Nudi joj razne teksture, i svježe i kuhano i suho (prikladne "kekse", rižine kolutiće i slično), već sve prikladno dobi, očito joj samo fali klik da može i jestivo sama stavljati u usta. A to će doći prije ili poslije, samo treba ostati uporan i nuditi.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la nevenera » 28 svi 2015, 13:55

Diami je napisao/la:Nedavno sam čitala da klinci znaju imati probleme sa senzorikom i zato ne vole hranu u rukama

da, na to sam i ja pomislila
zato neki i vole samo miksano npr.
bitno je zato nuđenje i sve polako
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la SuperNova » 29 svi 2015, 08:06

Wiki je napisao/la:Pozdrav svima, opet ja s pitanjima i podpitanjima.. uveli bi mahune, tj već smo trebali, al trenutno ih nema na tržnici, savjet?


Ne znam u kojem si gradu i gdje kupuješ, ali mahuna (zelenih) ti ima kod Eko Severa, mi smo ih baš kupovali i fine su. :)
Koliko znam sad im je sezona, mi smo ih uspješno uveli.
Mamino zlato 3.10.2014
Avatar
SuperNova
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 268
Pridružen/a: 10 pro 2014, 18:18

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la SuperNova » 29 svi 2015, 08:07

Zaboravila sam dodati da osim kod Severa imaš mahuna i po zagrebačkim tržnicama (ako ti to šta znači...)
Mamino zlato 3.10.2014
Avatar
SuperNova
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 268
Pridružen/a: 10 pro 2014, 18:18

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.