Sada je: 28 ožu 2024, 09:59.

obroci i međuobroci

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la Diami » 09 kol 2015, 17:17

Sunčica bitno je da vama paše ritam, ne mora biti po knjigama. Možda lasnije promijenite ritam pa željezo daš popodne ili se ona počne ranije buditi, budeš vidjela.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la Diami » 09 kol 2015, 17:20

SuperNova ako vi ručate oko 14 do 15h, možeš eventualno probati zamijeniti voćni obrok njegov s ručkom, pa da jede skup s vama, a voće kasnije (još uvijek je dovoljno rano da ne bi trebalo smetati za spavanje). No osnovno je da vama paše.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la morena » 10 kol 2015, 10:21

Da, Supernova, ja bi u tvom rasporedu isto probala zamijeniti ručak i voće. Moje ima sličan raspored (cica kao tvoj ako sam doma, ima još jedan voćni obrok kad sam na poslu) + što ima večeru jer je stariji od tvog. Mislim da u toj dobi može već lijepo sudjelovati u zajedničkim obrocima, čak i jesti dio namirnica koje vama pripremaš, pa bi bilo super kad bi jeli ručak skupa. Mislim da ne bi trebalo biti problema, možda da samo poslužiš ručak malo kasnije nego što mu je bio voćni obrok, ovisno o tome koliko ti se čini da je gladan nakon cice i spavanja. Ne znam za vašu djecu, moj oduvijek "pati" na našu hranu, tj. znali smo imati problema kad vidi da on jede nešto "drugačije" nego što vidi da mi imamo u tanjurima :mrgreen Tako da je uvijek na tacnu morao dobiti svoju verziju našeg ručka (ako je naše prženo, njegovo je recimo kuhano, ako je pečeno u rolu, onda bi njegov dio zamotala u foliju i pekla skupa s našim, samo ne bih začinila i slično).
slika slika
Avatar
morena
nemam door
 
Postovi: 984
Pridružen/a: 28 ožu 2012, 12:42

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la SuperNova » 10 kol 2015, 16:44

Super, hvala na savjetima, probat ću tako. :liza
Mamino zlato 3.10.2014
Avatar
SuperNova
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 268
Pridružen/a: 10 pro 2014, 18:18

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la Emmalia » 26 kol 2015, 16:47

Cure, primjetila sam da vise puta se spominje vecera kao mlijecni obrok, moze pojasnjenje zasto? Kod nas je mlijecni obrok (osim sise jel) jogurt, sam ili s bananom, iskljucivo kao medjuobrok, a za veceru zitarice na vodi ili eventualno na biljnom mlijeku cisto za okus, ali najcesce na vodi.
Zanima me i koliko prije spavanja bi bilo idealno da bude vecera? Kod nas je sad preko ljeta spavanje u 21, a vecera izmedju 19 i 20. Nisam sigurna kako bi bilo najbolje tocno, da mu ne bude pretesko od vecere, a opet da ne bude gladan. Doji netom pred spavanje.
Emmalia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 149
Pridružen/a: 11 tra 2014, 13:28

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la nevenera » 26 kol 2015, 17:20

Večera ide sat (više manje) prije spavanja
Dijete i dalje treba oko 500 ml mliječne hrane a ona je lako probavljiva i pogodna za pred spavanje
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la morena » 27 kol 2015, 09:40

Moj nema mliječnih obroka osim cice. Povremeno pokaže želju za par žličica jogurta ili mu umješam žličicu-dvije u žitarice (jer mu okus očito ne odgovara pa neće jesti). Kad jednom uvedem kravlje mlijeko (ukoliko ga prihvati) onda će imati konkretniji mliječni obrok. Do tad koliko pocica, to je to. Ili ako mu se s vremenom svidi jogurt. Ako već jede većinu namirnica i doji, neće mu ništa faliti i bez mliječnih obroka.
slika slika
Avatar
morena
nemam door
 
Postovi: 984
Pridružen/a: 28 ožu 2012, 12:42

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la Emmalia » 27 kol 2015, 11:00

Da i ja se toga drzim... posto jos dosta doji, uvjerena sam da pola litre mlijeka dnevno popije...a kao medjuobrok dobije pola jogurta s pola banane, recimo svaki drugi dan, nekad i cesce jer to voli. Ali smatram da dokle god doji ovako konkretnije kolicine, nema frke za mlijecnim.
Emmalia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 149
Pridružen/a: 11 tra 2014, 13:28

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la nevenera » 27 kol 2015, 11:07

jogurt je i mojima bio problem. nudila sam ga ujutro. svaki dan
tin je počeo jesti nakon mjesec nuđenja
a damjanu sam stavljala banane unutra i polako smanjivala količinu banane

dojenje je dovoljno, da. pogotovo ako se doji na zahtjev
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la Emmalia » 06 lis 2015, 12:02

Zanima me vase misljenje.... zasad smo jos uvijek vecinu dana na dva spavanja pa imamo stari, vise manje ustaljeni raspored. Spavanje je oko 10:30 (najranije 10, najkasnije 11 kad zaspi). Zaspe uz dojenje, doji jos uvijek jako efektivno pa racunam sisu kao uzinu iako ima 16 mjeseci, ali vidim da ga jos drzi sitim. Probudi se oko podne, i rucak je onda izmedju 13 i 14. Znaci 3 sata od sisanja, to mu je taman.
Medjutim zadnje vrijeme se zna dogoditi da bude i samo jedan spavanac u danu, nije jos, ali kad bude, pokusavam osmisliti novi raspored. To spavanje bi onda bilo oko 12, 13 sati, kako vec se pokaze najbolje i ovosi kad ce se ujutro dizati. Znaci do tad bi ujutro vec i sisao (rano), jeo voce i dorucak, i opet zaspao uz sisanje. Ne znam koliko dugo ce spavati, ali po mojoj procjeni rucak bi bio oko 15 sati. Nama kao obitelji tako i pase, nismo od onih koji rucaju u podne. Pretpostavljam da malome to nece biti prekasno za rucak? Jer druga opcija mi je da ruca najkasnije u 12, a to meni osobno ne pase jer ne znam kad bih skuhala tako rani rucak, vani smo ujutro itd.

Kako vasi rucaju u odnosu na spavanje??? Vecinom gdje citam vidim da djeca rucaju prije spavanca?

E, i jos nesto...ako je rucak tako kasniji, oko 15, a vecera oko 19, ima li smisla jos ubacivati nesto izmedju? Zapravo mi tu onda ne pase nikakva popodnevna uzina, jer nece biti gladan za veceru. Mozda radije pomaknut veceru jos mrvu ranije, ionako prije spavanja opet dosta posisa... Spavat bi tad isao 20-21, vidjet cemo kako ce se to mijenjati s jednim spavancem. Sad ide lec u 21.
Emmalia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 149
Pridružen/a: 11 tra 2014, 13:28

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la nevenera » 06 lis 2015, 12:13

ako je sit ne bih ubacivala ništa a ovo da malo pomakneš večeru mi se čini kao ok plan
ja sam nedavno mijenjala raspored baš zbog spavanja. sad spava oko 10.30 (prije je oko 9) pa sam stavila da ima doručak oko 7.30/8 pa cica prije spavanja. i onda kad se probudi jede marendu - voće (to je oko 13) i onda oko 14-15 jede ručak.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la morena » 06 lis 2015, 15:10

U to doba kad su prelazili na jedno spavanje, ja sam znala rastaviti ručak - prije spavanja bi dala juhu (što mi ne djeluje preteško prije spavanja, a i uvijek bi stigla barem to skuhati ujutro), a kad se probudi onda bi bilo "glavno jelo". Tj. tako sam sa starijim, koji u to doba niti nije više sisao. Sad znam tako skombinirati i s mlađim ako se zalomi jedno spavanje. Makar on još onda i sisa nakon juhe, pa opet ruča kad se probudi. Ak može, neka mu :lol E, mi smo familija koja za ručak uvijek ima neku juhu kao "predjelo", ne znam kak vi.
I dok su na čuvanju kod bake, ona isto tako napravi.
slika slika
Avatar
morena
nemam door
 
Postovi: 984
Pridružen/a: 28 ožu 2012, 12:42

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la Emmalia » 08 lis 2015, 13:51

Hm da ja baš nemam običaj davati mu juhu, jer najčešće su za ručak varijante na žlicu, variva, saftovi, i tako to. A i bolje jer nije baš nešto bucko nikd ni bio, pa mislim da bi mu juhom samo napunila želudac...
Emmalia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 149
Pridružen/a: 11 tra 2014, 13:28

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la morena » 12 lis 2015, 08:52

He he, ja pod juha računam i varivo i sve što se može na žlicu jesti :lol Jučer je prije spavanja jeo bistru juhu s rezancima, a unutra sam na komadiće nasjeckala kuhanu mrkvu i trećinu velikog krumpira (koji su se kuhali u juhi). Bila je to više kaša nego juha, hehe, i bolje mi je kad je gušće, onda može jesti sam. Ali moj je požderuh, on sa svakim jede, pa se ne brinem da svaki obrok mora biti "kaloričan", jer znam da će on opet jesti (i opet). I recimo ti kažeš da ti nakon sisanja izdrži 3 sata do ručka, a moj za manje sat vremena nakon cice uđe u kuhinju i viče "Mam". A ja računam da sam sad mirna s hranom bar 2 sata jer je on sisal :roll Možda više ne sisa tako efektivno.
slika slika
Avatar
morena
nemam door
 
Postovi: 984
Pridružen/a: 28 ožu 2012, 12:42

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la Emmalia » 12 ožu 2016, 14:41

Da li dijete (21 mj.) baš mora imati 5 krutih obroka dnevno? Ja ih iskreno baš nemam gdje ugurati. Odnosno jedna užina, da bi bilo 5 obroka, mi je višak... ispada 4 kruta i 3 dojenja.

Ujutro doji (jednom rano oko 5-6, i onda još malo kad se probudi oko 7:30. Doručkuje najkasnije do 9. Onda 11-12 jede voće kao užinu prije spavanja (pokušala sam tu stavit ručak, ali nije mi zgodno, najčešće ne stignem skuhati tako rano pogotovo kad je lijepo vrijeme pa smo 9-11 vani. Iza podne ide spavat, u dojenje. Ruča u 15 jer prije toga nije raspoložen, kad se probudi cendrav je za poludit i moram ga samo nosati i zabavljati. Večera je u 18:30, 19:30 opet doji prije spavanja. Znači nema popodnevne užine. Nekad uspijem ubaciti do 17 popodne, ali to samo ako je slučajno bio raspoložen da ruča u 14, ili ako je baš slabo ručao, onda ponudim. Ali inače kad je sve uobičajeno, ne uklapa mi se... jer ako forsiram, sa premalim razmakom, onda mi neće baš večerati i tako...

Pa se pitam treba li se opterećivati s tim? Mislim, nakon godine dana imao je 3 glavna i dvije užine, a sad sa skoro 2 godine ima manje :shock ali tad je bilo tako jer je ljeti kasnije išao spavati, spavao je noću samo 10 sati, dok sad ispadne preko 11, skoro 12 sati spavanja.
Emmalia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 149
Pridružen/a: 11 tra 2014, 13:28

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la nevenera » 12 ožu 2016, 14:52

Prilagodi se njemu. Ako je sretan s 4 super
Moj npr ima 3 obroka i 3 međuobroka
Voće za doručak pa musle pa jogurt pa ručak pa voće pa dvopek/kruh pa večera
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la Emmalia » 13 ožu 2016, 08:59

Ajme, pa kad stigne to sve :lol još i doji, jel da? I koliko tu brojim, 6, 7 obroka :D pa kad ti je ručak, kad večera? A još ide i rano spavati, pa stvarno kako stigne :lol
Emmalia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 149
Pridružen/a: 11 tra 2014, 13:28

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la nevenera » 13 ožu 2016, 09:04

Budi se u 6.30
7 voće
9 musle
11 jogurt
Spava 12-14
14.30 ručak
15.30 voće
16.30 kruh
17.30 večera
Nije baš u minut ali više manje tako
Jede manje porcije ali jede često
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la zara01 » 13 ožu 2016, 14:37

I pojede ponudeno?Gledam popodne svakih sat vremena :D.
Moja kako kad.S obzirom da slabo jede nekad meduobrok nit ne nudim....jer onda tek ne jede.
Radi kako njemu odgovara ;).
T&T
Avatar
zara01
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1367
Pridružen/a: 11 vel 2011, 16:04
Lokacija: Zagreb

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la nevenera » 13 ožu 2016, 15:09

Jede. Ali male količine.
No nije svaki dan isto
Danas npr je u šetnji pojeo poveće pecivo pa doma nisam dala ništa. Samo sam ga legla
Banana i pecivo sve skupe
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la Emmalia » 19 ožu 2016, 15:19

Kod nas izmjene (u skladu sa promjenom sata uskoro hehe), i mislim da će biti ok, zasad sam zadovoljna. Imamo obrok više napokon, i pojede sveukupno u danu više ipak... trik je u tome da sam iiiiipak uspjela sebi u glavu utuviti da ručak bude prije spavanja, a spavanje mu malo pomakla naprijed. Sad bi dakle ovako trebalo bit:

5/6 sisa
7:30 sisa još malo nakon buđenja
8 doručak
10 užina (najčešće voće)
12:30 ručak (čini mi se da možda malo manje pojede jer je vjerojatno već umoran tad, ali možda se samo treba naviknuti...a ovisi i što ima za ručak)
13 spavanje uz sisanje do 14, ako se probudi ranije ili cendravi, onda mu dam još da se nasisava (prije nisam ''mogla'' jer je tek trebao ručak pa da ne pokvari)
15, 16- kroz popodne užina (to je novi obrok jeeeeijjj :D) voće ili ako imam nešto drugo zgodno doma napravljeno i sl.
18 večera
19:30 sisa
20 spava

E sad, ono što me potencijalno maaalo brine, sad bi mu večera bila ranije nego dosad. Dosad je večeru završavao u 19 i išao ravno na spremanje za spavanje. Pa me brine da ne bi po noći bio gladan pošto više ne dojim noću, da ne bi bilo frke sa spavanjem :/
A opet, još i doji pred spavanje pa valjda bi trebalo biti dosta... mislila sam ubacit možda još direkt pred spremanje za spavanje, jogurt, neki krekerić ili tako nešto...ali opet je to nagurano onda i još sisanje... sinoć sam ga recimo tako napunila, i vrtio mi se cijelu noć i lošije spavao što već neko vrijeme ne radi, pa sam pomislila da nije možda jeo previše tako kasno.

Ono što mi se čini da je ovo bio dobar potez sa ručkom prije, je što stvarno pojeo, i doručak, pa vani bananu i fruit pouches, i doma nešto ručka. Dakle dosad sam mu jadnome davala, nudila prerijetko, a takav mi je žgoljavac :( htjela bih da malo se ipak popuni, ima 21 mjesec, visok je, a 10.5 kila ima :ajme i ja budala ga na 4 obroka držala... e mama, mama :roll
Emmalia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 149
Pridružen/a: 11 tra 2014, 13:28

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la nevenera » 19 ožu 2016, 16:08

Ne bi trebao jesti tik pred spavanje
Ne moraš se brinuti da će biti gladan, već su toliko veliki pa je to drukčije
Često spavanje ima veze s svime osim s onim što jedu (zubi, aktivnosti i sl)
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Prethodna

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.