Sada je: 28 ožu 2024, 10:49.

prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la Wiki » 01 srp 2015, 22:34

nevenera je napisao/la:adaptirano, kao i majčino bi trebalo do dvije godine. kravlje se može uvesti s godinu dana, ali ako je moguće radije ostati na adaptiranom do dvije godine
a topiku POČETAK ima pred kraj o uvođenju kravljeg mlijeka, evo novija tema

o tome kad ćete zamijeniti obrok sve ovisi o djetetu. vidjet ćeš za koji mjesec da li će vam trebali neka marenda i popodne. pa zadnje uvodiš večeru. prati dijete. ako ti je zadovoljno ne moraš ništa još neko vrijeme.
pošto ne koristim ad ne znam kako točno ide s tim ali mislim da su mi frendice rekle da su "prednoćnu" bocu držali dugo, tj dok se dijete nije samo rješilo. no najbolje da otvoriš temu il pitaš točno (možeš oživiti stariju temu - pretražnik koristi il otvori novu pa ja spojim čim i ako iskopam da već ima ista) - da ne fulam ja


Hvala ti, malo ću još sutra ''prostudirati'' forum, da ne otvaram novu temu ako već negdje ima nešto slično. Za sada je sve super. Kao da mi čitaš misli, večeru tj AD mlijeko prije spavanja bih ostavila sve dok vidim po njoj da joj tako odgovara, samo mi je zbog tog popodnevnog najviše.. ne bih za sada ništa mjenjala al kad dođe vrijeme za to, ni sama ne znam što dati, jel taj ostane onda mliječni :dunno
Wiki
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 26
Pridružen/a: 04 ožu 2015, 19:23

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la zauvijekmama » 02 srp 2015, 08:08

kaj nije preporuka za adaptirano da ide do trece godine zivota?

tako je bar bilo prije 6 godina
sada se to promijenilo?
R. - 2008.:cool
L. - 2015.
:mali
L. -2017. :mala
Avatar
zauvijekmama
Najljepše je biti mama!
 
Postovi: 4082
Pridružen/a: 11 pro 2006, 10:00
Lokacija: Zg

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la nevenera » 02 srp 2015, 12:41

za adaptirano ne znam, napisala sam da je preporuka da se doji/ad do dvije godine. dalje kako tko želi. ako žena može dojiti do 3g onda valjda može i ad do tad. tj do kad dijete želi
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la IINA » 15 srp 2015, 11:52

Što dajete kao mliječni obrok?
Ja planiram treči uvesti predvečer. Oko šest-sedam.
Jutro nam je zgusnuto ionako i nema mjesta za treći obrok.
Kaj da radim?
Je l to znači žitarice sa mlijekom? Ad naravno.
Jer jogurt još ne jedemo. Ni kruh
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la Hajdi » 15 srp 2015, 12:20

Ja sam uzimala alnaturine žitarice, imaš baš usitnjene za bebe.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la dalinda » 21 kol 2015, 10:03

Pozdrav, zanima me s čim ste i kako davali jogurt. I koji? Mogu li joj dati čvrsti dukatov (za večeru ili za neki drugi obrok) - imamo 3 obroka žlicom.
I imate li ideja za večernji obrok????

Takoder me zanima kako dati žumanjak? Pedijatrica rekla da sam joj već trebala pokusati dati :/
dalinda
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 31 ožu 2015, 22:50

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la nevenera » 21 kol 2015, 10:13

imaš temu jogurt pa baci oko, ima savjeta i mišljenja o davanju, kako koji i tome slično
jogurt se po tablici daje s 11 mj, obični, čim masniji. princip kao i kod svega, prvo žličica pa sutradan malo više. ako ćeš davati prvi put radije nemoj navečer odmah dok ne vidiš ima li reakcije, ako nema, slobodno za večeru

žumanjak - kuhani prvo četvrtina, pa nakon par dana pola, pa onda nakon par 3/4 pa cijeli žumanjak. staviš ga u nešto (npr ručak), jaje zamjenjuje meso. pogledaj u tablici kad ide žumanjak i nemoj žuriti s njime

ideje za obroke imaš na topiku recepti možeš davati sve što je u skladu s dobi tvog djeteta a već ste isprobali (npr dijete ima 11 mj, možeš sve što piše pod 6,7,8,9,10 i 11 mj.)

ideja ima i na topiku -što im danas kuhate
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la Dinaa » 27 kol 2015, 15:54

Drage mame, što dajte svojoj dječici nakon godinu dana za popodnevnu užinu? Znači između ručka i večere. Prijepodne papamo voćkice a za poslije podne ne znam što bih dala maloj šmizli.. svaka ideja dobrodošla!!
Dinaa
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 10
Pridružen/a: 03 lip 2015, 15:46

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la morena » 28 kol 2015, 08:08

S obzirom da tada dolazim s posla i ručam, mom je popodnevna užina ono što mu se svidi od našeg ručka (uglavnom meso :lol ). Ponekad voće, zapravo češće jede voće popodne nego prijepodne, a ako sisa, onda preskočimo užinu. Da hoće, dala bi mu možda jogurt. Ako imam volje i pečem nešto tipa palačinke, muffini, onda nam je i to užina...
slika slika
Avatar
morena
nemam door
 
Postovi: 984
Pridružen/a: 28 ožu 2012, 12:42

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la zara01 » 30 kol 2015, 02:18

Muffine slane,pecivo,popecke od tikvica,omlet,keks,voce,stapice sa sirom....
T&T
Avatar
zara01
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1367
Pridružen/a: 11 vel 2011, 16:04
Lokacija: Zagreb

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la Dinaa » 31 kol 2015, 13:36

zara01 je napisao/la:Muffine slane,pecivo,popecke od tikvica,omlet,keks,voce,stapice sa sirom....

Hvala svima, imamo hrpu novih ideja!!!
Dinaa
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 10
Pridružen/a: 03 lip 2015, 15:46

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la SuperNova » 31 kol 2015, 22:10

Planiram uvođenje četvrtog obroka - večere i s obzirom da su preporuke da taj obrok bude mliječni ili nešto drugo lagano mislila sam davat jogurt. Malenom sam nedavno uvela jogurt, ali zasad ga želi jedino u kombinaciji s voćem ili s voćem i žitaricama (te kombinacije sam davala za doručak jer nam je jogurt nova namirnica). Sad ne znam je li mogu npr. jogurt s bananom davati za večeru, pošto se voće ne preporuča navečer... Ili možda postoje neke druge ideje s čim dati jogurt za večeru dok se ne navikne na čisti okus jogurta?
Mamino zlato 3.10.2014
Avatar
SuperNova
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 268
Pridružen/a: 10 pro 2014, 18:18

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la Liv Tyler » 01 ruj 2015, 10:10

Ja bi za nabe er radije jogurt ili sam ili sa zitaricom nekom pa mijenjala zitarice. Voce nekako ne bi.
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la morena » 01 ruj 2015, 10:15

Od svog voća, banana skoro da nije voće :lol Ako ga banana ne zatvara i nisi primjetila da mu smeta, valjda može i banana s jogurtom za večeru. Ja osobno dam za večeru i zobene pahuljice sa svježim voćem (kruške, jabuke) jer nisam primjetila da mu to po bilo čemu smeta. Inače mi je čak finija kombinacija banana + svježi sir (ako ste uveli sir), i nekako mi je čak više "obrok" od jogurta. Ja jogurt mješam sa žitaricama - najdraži su mu žganci. Počela sam sa žlicom do dvije u žgancima, pa svaki put stavila malo više jogurta, tako da sad više nije na pustim žgancima. Prvo ga jogurt nije oduševio, sad ga polako prihvaća (čak hoće probati samo jogurt bez ičega, s voćem unutra mu se i dalje ne sviđa)
slika slika
Avatar
morena
nemam door
 
Postovi: 984
Pridružen/a: 28 ožu 2012, 12:42

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la SuperNova » 01 ruj 2015, 12:34

Da, razmišljala sam i o kombinaciji sa žitaricama, ali nisam bila sigurna iz 2 razloga: prvo zato što ne znam je li možemo sad već davati žitarice u dva obroka (mi ih jedemo ili za doručak ili za ručak, a ako ih stavim u kombinaciji za večeru onda bi to bilo 2x dnevno), a drugo jer mi se onda to čini dosta kaloričan obrok za večeru makar bi trebalo biti probavljivije od voća... A nemam pojma, možda previše filozofiram, moram mu nešto počet davat za večeru i to je to :whew
Mamino zlato 3.10.2014
Avatar
SuperNova
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 268
Pridružen/a: 10 pro 2014, 18:18

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la nevenera » 01 ruj 2015, 14:09

voće radije ne za večeru. jogurt. ili dvopek kruh i nešto s namazom
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la Emmalia » 01 ruj 2015, 17:04

Ja za veceru dajem cjelovite zitarice, ili ''slatku'' varijantu skuhane kao griz, eventualno nekad ''slana'' varijanta dakle s povrcem. Proso, zobene, riza, amaranth, pir, quinoa... a ako je frka s vremenom da ne stignem kuhati ili smo negdje vani, onda mu dam Babylove pahuljice. Sat i nesto nakon toga netom prije spavanja ima sisanje koliko hoce, tako da dobije sve, i mlijecni dio hehe, i posten obrok za veceru. Ne znam zasto vecera ne bi smjela biti kaloricna (osim ako pazite na tezinu), ja sam uvijek za zitarice jer bi trebale najduze drzati sitim, radi vlakana i polagane razgradnje. Ne mogu zamisliti da mu za zadnji kruti obrok u danu dajem recimo, samo jogurt. To mi je bas medjuobrok. Ili dorucak uz jos nesto, kruh, muffin, palacinku, sto vec napravim. Ali volim da mu vecera bude na zlicu, jer tako najbolje pojede i znam da je pojeo. I da nocno budjenje onda nije zbog gladi hahaha...
Emmalia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 149
Pridružen/a: 11 tra 2014, 13:28

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la latica » 06 ožu 2017, 14:40

da malo dignem temu, možda vas ima još koji ste u sličnoj fazi a čitate...

dakle moja cura je 7.5 mjeseci. zadnjih 10-ak dana, možda 2 tjedna je počela jest tak da mogu reć daje pojela obrok. do tad je bilo jedna-dvije žličice. i sad bi joj zapravo počela uvodit još jedan obrok. ali eto, taman zadnjih par dana je jela znatno manje. ok, bili smo na putu i sve se poremetilo, ali nekako ipak mislim da ćemo sutra probat voće ujutro, povrće popodne.
i sad me zanima šta mislite - jel previše ako joj u oba obroka stavim malo žitarica? ona je jako sitna, sa 6 mjeseci je imala 5.5 kg, jako je živahna i nije mršava, samo je cijela sitna. dr je rekla da je to ok i da krenemo s dohranom što i jesmo. ja joj do sad uglavnom skoro uvijek stavim malo žitarica i maslinovog ulja da dobije koju kaloriju više.
onda opet, od kad je uopće krenula s dohranom malo teže kaka. pa samo zadnje vrijeme jeli dosta amaranta, palentu - zapravo osim još i pira nismo ništa drugo od žitarica ni uveli. to joj uvijek stavim u povrće ili voće...

ma ne znam, zapravo sam morala nešto napisat da malo saberem misli. probat ćemo ujutro samo voće, a kasnije povrće i žitarice pa ćemo vidjet...
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7412
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la zara01 » 06 ožu 2017, 16:08

Moja curka je jako sitna bila u toj dobi,morala bi pogledati mjere.Mislim nije ni sad sa 3krupna.
Gastrica mi je tad rekla da podebljam zitarice tj.stavim u oba obroka plus m.ulje.
Samo je moja pak onda jako cesto kakala.....
Slobodno dodaj,pa vidi.....
Proso ti super otvara :)
T&T
Avatar
zara01
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1367
Pridružen/a: 11 vel 2011, 16:04
Lokacija: Zagreb

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la Diami » 06 ožu 2017, 19:41

Ja bih dodala, možda ne prvih par dana, ali onda da. :dada I žitarice i par kapi ulja, jer se mnogi vitamini bolje iskoriste uz mrvu masnoće.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la latica » 06 ožu 2017, 20:08

Hvala cure, probat ćemo tako ;) Možda ne uvijek i sigurno ne odmah, ali ipak ću u većinu obroka stavit i žitaricu i maslinovo. Samo nek se mala mrva podeblja.
Ja se ne brinem nešto za nju, jer je starija seka bila isto tako sitna i dok je dojila uvijek malo dobivala na težini iako nije bila nezadovoljna i sl., vesela, aktivna i sve 5. ali sitna i lagana. a sad, sa skoro 4 godine je višlja od puno djece svoje generacije, još kad zine, svi misle da je barem godinu dana starija. valjda će i mala seka tako kasnije krenut :dada
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7412
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la Diami » 07 ožu 2017, 12:01

Hehe, vidiš kako su djeca različita. Kod nas je Karlo recimo uvijek dok je dojio bio negdje na 90oj percentili po visini i nešto manjej po težini. Otkako je prestao dojiti usporio i rast i debljanje. Sad je po rastu oko 50te percentile, a po težini ispod 13. I nikako ga udebljati. A i jako je izbirljiv sa klopom.

Bitno da ona fino papa i da je vesela, živahna beba. Genetiku ne možemo prevariti, svatko je svoje veličine. :dada

A mi mame ćemo uvijek pokušati malko ih udebljati dok su nam tako mršavi da im rebra vidimo. :mrgreen :liza
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la april » 08 ožu 2017, 19:58

latica je napisao/la:i sad me zanima šta mislite - jel previše ako joj u oba obroka stavim malo žitarica?

ja mislim da možeš staviti u oba obroka žitarice. možda ne svaki put, ni previše, nego onako procijeniš, nekad žličicu, nekad više, promisliš kako je jela dan prije...
i ja sam bila u sličnoj fazi, sa sličnim pitanjima koja postavljaš, ali sad je sve ok. sve ove dileme sam zaboravila. moj dječak jako lijepo jede, dobro, kvalitetno....

a vezano za teže kakanje- pije li vodu?
školarac i kokolo
Avatar
april
ja bih za njega skinula zvijezde s neba
 
Postovi: 607
Pridružen/a: 09 pro 2011, 15:15

Re: prvi, drugi, treći...obrok - kad? [spojeno]

PostPostao/la latica » 08 ožu 2017, 21:42

april - ne pije vode osim uz jelo. onda iz one čašice na kljun potegne koji gutljaj između zalogaja i nakon jela. inače ne pije ništa jer doji. glupo mi je inače joj nudit vodu jer uvijek mislim da onda manje posisa, a kako je tako sitna, vjerujem da joj svaka kap mlijeka treba.

neki dan sam joj namočila par suhih šljiva, to je valjda jedino što imam svoje domaće sa sela, sušene i vakumirane. i to sam malo prokuhala i u toj vodi skuhala palentu i onda vratila šljive i smiksala. to je ujedno i jedino što sam do sad smiksala. dakle drugi dan je kakala ko prava, točno joj je to pomoglo. nije to da se ona inače nešto posebno muči, ali ipak vidiš da je malo nervoznija kad krene i da stenje dok istiska, a prije toga je sve bilo tekuće... valjda treba vremena da joj se probava navikne na konkretno ;)
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7412
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Prethodna

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.