Sada je: 28 ožu 2024, 09:56.

Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Diami » 10 svi 2015, 22:22

Prva tema o raznim pitanjima povezanim s dojenjem već je napunila puno stranica, pa otvaramo novu.

Dakle za sva pitanjca o dojenju, razno razna, koja vas muče, zanimaju ili za koja želite čuti mišljenja drugih mama, ovo je mjesto gdje ih možete postaviti. :dada
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la marijask » 20 lip 2015, 18:39

Pozdrav!
Na početku sam druge trudnoće, koja je započela krvarenjem i smeđim iscjetkom, zbog toga sam dobila Duphaston od svoje gin, ujedno mi je i rekla da bi trebala prestati dojiti, na Rodi kažu da to nije točno, a da niti Duphaston nije razlog prestanka, jer se progesteron ionako normalno izlučuje u trudnoći!

zanima me ima li tko iskustva, najviše ne brine ovo što je dr rekla da dojenje smeta zbog krvarenja jer dojenje potiče kontrakcije maternice?
slika

slika
Avatar
marijask
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 740
Pridružen/a: 03 svi 2013, 13:02

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Diami » 22 lip 2015, 21:13

Ja ti nemogu reći što je točno, samo svoje iskustvo. Treća trudnoća, nije bilo krvarenja, dojila sam, nikakve grčeve ni kontrakcije, srčeko prestalo kucati u ca. 10 tjednu trudnoće. Četvrta trudnoća 5mj poslije, imala smeđi i crveni iscjedak u par navrata, koristila utrogestan vaginalno, dojila, nisam imala kontrakcija, trudnoća do kraja uredna.

Moja srednja je u to vrijeme imala 1,5g odn. 2g (2,5g kad se treća rodila), nije više često dojila, između ostalog jer mije bilo neugodno pa sam skraćivala podoje i pokušala joj maksimalno skretati pažnju da prorijedi podoje.

U osnovi nema točnog i netočnog odgovora. Općeniti stav struke je da se dojenje može naszaviti u trudnoći i da zdravoj trudnoći ne smeta. Krvarenja su najčešće posljedica popucalih kapilara ili hematoma koja se razgrađuju, što nema veze s dojenjem. Oko kontrakcija u biti nema konkretnih podataka jer nema čini mi se ni istraživanja na tu temu, tako da to mora svaka mama za sebe odlučiti.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la marijask » 25 lip 2015, 18:16

Diami hvala ti, tvoj odgovor sam pročitala prije par dana, ali zaboravila odgovoriti, mislim da me već pere trudnički mozak :)

Ja sam odlučila nastaviti s dojenjem, nakon što sam od prijateljice čula njezino iskustvo, u kojem je krvarenje bilo daleko jače od mog, nekoliko doktora joj je odobrilo nastavak dojenja, a i meni je srce govorilo da trebam nastaviti, jer mom cicoljubcu nisam mogla oduzeti nešto najsvetije na svijetu :luv

2 dana nakon što smo normalno nastavili s dojenjem, iscjedak se povukao i tako je do danas :dada

Sada s velikim, oooogromnim nestrpljenjem očekujemo UZV sljedeći tjedan da vidimo kako je naša mrva :luv
slika

slika
Avatar
marijask
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 740
Pridružen/a: 03 svi 2013, 13:02

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Janja » 08 lis 2015, 12:38

Ja mislim da sam tudna, jos treba potvrdit gin. Dojim vec 18 mj i jos bi al neznam smije li se u trudnoci? Zao mi je da mu uskratim to zadovoljstvo.
slikaslikaslika
Avatar
Janja
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1857
Pridružen/a: 18 pro 2009, 18:17
Lokacija: među zvijezdama

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la nevenera » 08 lis 2015, 12:46

dojenje u trudnoći se ne preporuča ako se ima povijest prijevremenih poroda ili ranog otvaranja, krvarenja, bolovi i slično.
zna se desiti da su žene u trudnoći osjetljivije (bradavice posebno) pa im je nelagodno dojiti ili prestanu kako trudnoća odmiče
no dojenje je ok ako je trudnoća uredna. dobar dio ginekologa zna preporučiti da se prekine s dojenjem no to je zapravo tvoja odluka dok god je sve ok s trudnoćom
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la marijask » 08 lis 2015, 14:42

Ja ti mogu reći iz svog iskustva da smo mi nastavili, sada je sin star 22mj i nema nikakvih problema, iako se mlijeko drastično smanjilo, njemu je to i dalje drago, pogotovo ujutro kada se budi :luv
Jučer sam bila u bolnici, zbog GUK profila, pregledali su me, uzv pokazuje da je sve kako treba biti, tako da je trudnoća uredna i zdrava!

Jedino što ja pazim da dobro i zdravo jedem, da se ne preforsiram i mogu reći da se odlično osjećam!

Ti svakako razmisli, odluči kako je za vas najbolje i tako napravi, naravno ako je s trudnoćom sve ok! ;)
slika

slika
Avatar
marijask
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 740
Pridružen/a: 03 svi 2013, 13:02

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Diami » 08 lis 2015, 15:01

Ja sam recimo dojila kroz tri trudnoće od kojih je jedna završila missed ab-om (sasvim nevezano uz dojenje). U zadnjoj trudnoći je bilo u dva navrata smeđeg iscjetka, dojenje sam nastavila, radilo se o hematomu, trudnoća je dalje bila uredna.

Tako da ti u biti moraš odlučiti i vidjeti da li ti je ok. Meni je na mahove bilo dosta neugodno pa sam maksimalno prorijedila i skratila podoje u tom periodu, pred kraj trudnoće je bilo opet lakše. Prednost je i da su bradavice već naviknute, pa je meni bio daleko ljepši početak dojenja nego s prvim. A prednost je i kod prepunjenih dojki...
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Janja » 14 lis 2015, 20:34

Jučer sam potvrdila trudnoću, ali mi je gin savjetovao da kroz mjesec dana prestanem sa dojenjem, ja nebi vec bi nastavila jer i tako imamo samo dva podoja dnevno koja ne traju dugo i naravno kontrolirala jel sve uredu sa bebicom. Zao mi je kad ga vidim kak me trazi cicu pa da mu to oduzmem. I u prvoji i u drugoj trudnoći sam rodila ranije i prirodno se ranije počela otvarati.
slikaslikaslika
Avatar
Janja
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1857
Pridružen/a: 18 pro 2009, 18:17
Lokacija: među zvijezdama

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la nevenera » 14 lis 2015, 20:36

koliko ranije?
ako je rizik prijevremenog ja ne bih dojila
meni je tek treći rođen 37tt
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la mrs. eastwood » 09 stu 2015, 19:35

ja sam u problemu. mala je (17 mj.) odlučila da neće dojiti više. zadnji podoj smo imale prošli vikend prije deset dana. Prije toga je dojila ujutro, nakon posla i navečer i naravno po noći. Jako puno podoja. I odjednom rez. Mučila sam se na ruke dva dana dok nisam nabavila izdajalicu. od tih mojih pokušaja me je već sve boljelo, a cice su narasle pet brojeva :ajme.

uglavnom ,izdajala bih po možda 10 ml iz svake dva puta dnevno. pokušavala sam te kvrge razbiti, a opet da ne izdojim previše. dva dana nisam izdajala, a onda mi je sinoć opet bilo preteško, pa sam izdojila. Ujutro mi se činila jedna cica da je konačno ok, ali opet su kvrge tu. Manje su, samo na jednoj strani, ali su tu. I sve to boli za poludit.

Prošli tjedan sam bila doma jer je starija bila virozna, a danas sam se vratila na posao i naravno sva me odjeća steže. Koma.

Uglavnom, 10 dana, a to mlijeko ne pokazuje naznake da će otići :lol

Mislim da bih se opet trebala izdojiti - samo do kad tako?
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Hajdi » 09 stu 2015, 20:08

East, ovdje ćeš naći puno savjeta
http://www.mameibebe.biz.hr/phpBB2/viewtopic.php?f=38&t=39452

Izdoji samo koliko je nužno potrebno da olakšaš, kupus, peršin, hladni oblozi.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la mrs. eastwood » 09 stu 2015, 20:29

Hajdi tnx na linku ;)
sve sam to pročitala i sve to tako i radim, samo da će trajati preko 10 dana, nisam očekivala.
možda ipak negdje nešto propuštam.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Diami » 11 stu 2015, 01:44

Ne propuštaš, samo što je malena sisala više nego si mislila. Količinski svakako. A i dosta učestalo je sisala za tako nagli rez. Zato sad još uvijek tijelo nije uspjelo skroz stopirati proizvodnju. Dobro je da vidiš poboljšanja i samo nastavi. Kupus ako treba 0-24 (ili bar svo vrijeme dok nisi na poslu :p ) i izdajanje toliko da popusti pritisak.

Može potrajati još par dana, obzirom da je bila tako jaka produkcija. Držim fige da se brzo opusti situacija! :hug
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la mrs. eastwood » 11 stu 2015, 19:44

Tnx Diami. Jučer sam se malo više izdojila i razbila te kvrge i puno mi je bolje. Kupus sam batalila, sad sam na peršinu :lol
Sve sam se nešto ustručavala da ne izdojim previše, jučer stvarno više nisam mogla izdržati.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Diami » 18 stu 2015, 09:33

Kako si sad? Jel bolje već?
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Janja » 21 svi 2016, 08:01

Cure kako da zacjele brze ragade na cici? Strasno me bole, u radaoni ju je izgrizla. Dojim sam na jexnoj cici, ovu bolnu izdajam jer jednostavno nemogu dojit uz tu bol. .azem ju sa svojim mlijekom, luftam i mazem balzamom ali to jako sporo ide. Bojim se da kad zacjeli nece htjet mozda dojit na tu cicu.
slikaslikaslika
Avatar
Janja
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1857
Pridružen/a: 18 pro 2009, 18:17
Lokacija: među zvijezdama

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la nevenera » 21 svi 2016, 09:55

Ja sam bepanthen koji bi ostavila da se upije i malo bih oprala to pred podoja
Nisam Štedila tu cicu
Dojila sam skoro godinu samo na jednu, ne zbog toga
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Janja » 21 svi 2016, 13:53

Joj moram ju stediti, jednostavno nije za izdrzati. Koliko treba da zaraste ragada? Vec tjedan dana ju imam i nikako da zaraste.
slikaslikaslika
Avatar
Janja
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1857
Pridružen/a: 18 pro 2009, 18:17
Lokacija: među zvijezdama

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la zara01 » 22 svi 2016, 15:46

Purelan.
T&T
Avatar
zara01
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1367
Pridružen/a: 11 vel 2011, 16:04
Lokacija: Zagreb

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la nevenera » 22 svi 2016, 21:01

purelan je mastan pa nekima vlaži kožu
uzmi multi mam komprese da te hlade
maži bepanthenom- koji se skida
meni je prošlo u 2 dana
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la zara01 » 23 svi 2016, 00:14

E da i te komprese.
Meni bepanten nije pomogao,ako mislis na mast,pogotovo jer ga moras brisati prije podoja.Purelan ne moras.S prvim sam imala ocajne ragade.S njom sam bila "spremnija"
Ne znam.kakva ti je ragada,ali ja sam dojila s njima.....
T&T
Avatar
zara01
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1367
Pridružen/a: 11 vel 2011, 16:04
Lokacija: Zagreb

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Diami » 23 svi 2016, 15:09

Probaj da li na toj dojci možeš dojiti uz šeširić, umanjuje bol, a bolje prazni dojku od izdajanja.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Janja » 04 lip 2016, 06:31

Ok ragade smo zaboravili dojim lijevo desno, ali postoji problem sto se ona tokom podoja jako unervozi. Napinje se, stenje, migolji, place, navlaci bradavicu ko kaogumu. Neznam u koji vise polozaj da ju stavim, dugnem ju da podrigne i opet nastavi isto. Jesu li to neke probavne smetnje ili nesta trece? Izmori me, a ona pospana. Pokudala sam i zaustavit podoj i ostavit ju da se smiri na pola, ili joj dam dudu da se uz nju smiri.
slikaslikaslika
Avatar
Janja
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1857
Pridružen/a: 18 pro 2009, 18:17
Lokacija: među zvijezdama

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Diami » 05 lip 2016, 20:44

Kada doji i krene mlijeko pokrenu se i crijeva, to malim bebama zna biti neugodno, a treba vremena da se na to naviknu. Možeš pokušati staviti na trbuščić toplu tetru ili onaj jastučić sa košticama ugrijani. Mojoj najmlađoj je pomagalo kad bi lagano masirala trbuščić dok ju je to šarafilo.

Probajte izgurati bez dude, jer vjerojatno još nije gotova s podojem, možda pomogne malo ljuljuškanja, nosanja, pa nastavak podoja ili što od gore navedenih ideja.

Proći će :hug iako je sada teško izdržati.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Janja » 18 lip 2016, 20:14

Diami, baš to što si napisala se dešava
Kada doji i krene mlijeko pokrenu se i crijeva, to malim bebama zna biti neugodno


Počela sam ju nakon takvog podoja nunati i pustit da zakunja, onda ju spustim na krevet i u polusnu joj još dam cicu. Nekad nam uspije pa doji mirno i zaspe čvršće, a nekad se totalno razbudi. Također samju počela motati tako da ne mlatara toliko rukama i da se još tako dodatno ne uznemiri, a toplo joj je oko trbuha i puštam joj šuštanje fena ili usisavača. sve to ponekad upali, kako koji puta. Čini mi se da jednostavno moramo izdržati još jedno 2mj da to sve stane. Nakon toga se nadam da ce početi mirnije dojiti.
slikaslikaslika
Avatar
Janja
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1857
Pridružen/a: 18 pro 2009, 18:17
Lokacija: među zvijezdama

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Diami » 20 lip 2016, 10:12

Sigurno hoće, i super da tako isprobavaš i nalaziš načine kako da si pomognete. A kao i mi i oni tko maleni mogu imati "loš dan" kad ništa ne pomaže, no držim fige da takvih bude što manje! :hug
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la pčelica_maja_23 » 17 srp 2016, 08:00

čini se da mi kreće upala dojke, čini se nebakterijska moguće samo zastoj mlijeka
jako me boli
no inače imam zakrčene kanaliće sa cistama u dojki i u mom 3,5 god dojenju nije bilo mastitisa
masiramo

moguće zbog dohrane
beba je jako zainteresiran za hranu i rastu zubi uopće nema interesa stalno cicati
moguće uz vrućine i to je razlog

stavila sam kelj kupit ću kasnije kupus i eto.. čekam

smijem li vježbati (ne skaknje , noge i donji dio tijela)
nemam temp iako se osjećam gripozno
08.09.2011. jesenska šefica mekog srca
14.04.2013. blaženi nestaško među ženama
05.12.2015 adventska princeza
Avatar
pčelica_maja_23
Kvočka zvana pčela
 
Postovi: 8579
Pridružen/a: 12 sij 2011, 10:43
Lokacija: dječji vrtić

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la nevenera » 17 srp 2016, 08:55

Any kind of exercise that involves repetitive motions of the upper arm may lead to plugged ducts or mastitis- kaže kellymom
Donji dio tijela bi trebao biti ok
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la pčelica_maja_23 » 17 srp 2016, 09:56

nevenera je napisao/la:Any kind of exercise that involves repetitive motions of the upper arm may lead to plugged ducts or mastitis- kaže kellymom


onda se upravo to i desilo
jučer sam radila upper fix extreeme, prsa sa 5 kg pa 3 kg (to je dosta jer sam do sada radila sa 2)


to je to

neve :joy


a cardio i plyo ili tako nešt ne?

dakle lower i pilates?
08.09.2011. jesenska šefica mekog srca
14.04.2013. blaženi nestaško među ženama
05.12.2015 adventska princeza
Avatar
pčelica_maja_23
Kvočka zvana pčela
 
Postovi: 8579
Pridružen/a: 12 sij 2011, 10:43
Lokacija: dječji vrtić

Sljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.