Sada je: 28 ožu 2024, 10:47.

Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la nevenera » 17 srp 2016, 10:24

Low impact i lower body samo
Ništa plyo ni skakanje
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la pčelica_maja_23 » 17 srp 2016, 11:51

ma daj a tek sam se zahuktala. a šta ću
08.09.2011. jesenska šefica mekog srca
14.04.2013. blaženi nestaško među ženama
05.12.2015 adventska princeza
Avatar
pčelica_maja_23
Kvočka zvana pčela
 
Postovi: 8579
Pridružen/a: 12 sij 2011, 10:43
Lokacija: dječji vrtić

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la nevenera » 17 srp 2016, 13:43

pčelica_maja_23 je napisao/la:ma daj a tek sam se zahuktala. a šta ću

Kuhaj donji dio par dana
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Diami » 22 srp 2016, 12:28

Par dana možeš izdržati, jer ako je neki upalni proces u pitanju može prijeći i na srce, a i tijelo ti daje signal tako da se loše osjećaš, onda je bolje strpiti se koji dan. Uz (hladni) kupus bi moglo već za koji dan biti bolje.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la pčelica_maja_23 » 22 srp 2016, 20:27

sve je u redu
ja radim donji dio i malo već i skakanja al nije pretjerano

nema simptoma
kupus i puno cicanja na toj strani i odmarala sam
08.09.2011. jesenska šefica mekog srca
14.04.2013. blaženi nestaško među ženama
05.12.2015 adventska princeza
Avatar
pčelica_maja_23
Kvočka zvana pčela
 
Postovi: 8579
Pridružen/a: 12 sij 2011, 10:43
Lokacija: dječji vrtić

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Ana2010 » 18 tra 2017, 09:07

cure, sestra mi je rodila u subotu popodne (znači, prije 2 i pol dana). nažalost ne uspijeva dojiti :(. ja bih joj jaaako htjela pomoći. malena nikako ne može uloviti sisu kako treba. bradavice u dosta velike i skoro pa ravne. u rodilištu su joj sestre pokušavale pomoći, samo jednom je malo uspjela potegnuti. jučer popodne su je pustili već doma i ja sam joj pokušavala pomoći s dojenjem ali nismo uspjele. u bolnici su počeli s nadohranom na čašicu... često ju pokušava podojiti, ima i one šeširiće, pa kad ne uspije da nadohranu. rekli su joj 20-30 ml svakih 2-3 h. pokušava izdajati, da se simulira proizvodnja mlijeka, često (dvakih 1-1,5 h), ali zasad samo po nekoliko kapi. kad bi bar to mlijeko krenulo pa da joj daje izdojeno. nadam se da će se to dogoditi uskoro.
ja sam dojila 3 puta po godinu i pol. uvjerena sam da se jaaaako rijetko dogodi da dojenje (ili bar izdajanje) ne uspije ako se pokušava puno. sugerirala sam joj da joj muž kupi ona Syntocin sprej - oksitocin da se lakše otpušta mlijeko, to je meni patronažna savjetovala s prvim djetetom na početku...
uf.
J. 2009.
D. 2012.
J. 2015.
Avatar
Ana2010
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 30 sij 2010, 12:57

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Diami » 18 tra 2017, 09:18

Neka pothitno proba nabaviti ili sama sastaviti sns sistem (bočica sa tankom dugom cjevčicom koja se na slobodnom kraju utakne bebi u usta dok doji) i nadohranu daje tim putem.

Neka pokuša bradavice ledom potaknuti da se ispupče neposredno prije podoja. Inače i dojenje na šeširić je isto bolje nego nikako. Bočicu neka pokušava što dulje odgoditi pa ako ikako može da dohranu daje preko šprice ili čašice ili idealno preko tog sns-a, jer s tim sustavom beba uči dojiti na prsima i istovremeno dobiva nadohranu.

Bradavicu prije podoja treba "spljoštiti" i vrh bradavice usmjeriti prema gore malo kad se ista bebi stavlja u usta.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Diami » 18 tra 2017, 09:22

I neka nastavi izdajanje svakako. To isto potiče proizvodnju, bilo kakva stimulacija potiče proizvodnju. A bebe reagiraju na protok, čim mlijeko krene bude i malena imala više interesa dojiti. Zato bi taj sns bio idealan jer bi već sad simulirao bolji protok, pa bi se malena dulje zadržavala na dojci.

U hr ima firma Medela zastupništvo pa vidjeti s njima da li mogu nabaviti ili neka ga sama složi iz bočice i cjevčice. Za cjevčicu su žene u apoteci kupovale cjevčice za nazogastrične sonde, one su dovoljno dugačke i tanke.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Diami » 18 tra 2017, 09:25

Na ovoj stranici
https://www.breastfeedinginc.ca/vdeoscat/english/
Može pogledati video snimke, ima sigurno i sns prikazan u nekima.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Ana2010 » 18 tra 2017, 09:36

J. 2009.
D. 2012.
J. 2015.
Avatar
Ana2010
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 30 sij 2010, 12:57

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Ana2010 » 18 tra 2017, 09:56

Hvala na savjetima!
Zna li netko gdje se to moze kupiti kod nas?
J. 2009.
D. 2012.
J. 2015.
Avatar
Ana2010
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 30 sij 2010, 12:57

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Diami » 18 tra 2017, 13:03

Da, to je to. Probaj preko Medela zastupništva vidjeti može li se tu kupiti negdje. Inače se to može i kopirati.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Diami » 18 tra 2017, 13:05

Evo video snimke kako sami možete napraviti:
https://www.google.hr/search?q=diy+supp ... 60&bih=512
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Hajdi » 18 tra 2017, 15:04

Ana, svakako treba provjeriti da li beba ima neku poteškoću u ustima (prirašten jezik ili slično) što joj možda onemogućuje da pravilno prihvati bradavicu.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Ana2010 » 20 tra 2017, 08:03

Hvala. To je pitala pedijatra u rodilistu, rekli su da su usta ok. Jucer smo je dvaput uspjele prikopcati na cicu dok sam ja bila s njom i lijepo je pocicala. Jako tesko ulovi kako treba. Ili se odguruje ili zaspi odmah. A ostale obroke je dobila izdojeno na casicu. Nismo jos ovu cjevcicu nabavili :/.
Sad je nastao jos jedan problem, dojke su ogromne i kvrgave, prijeti mastitis. Kod tisiranja ih masira pod mlazom tople vode, kad pokusava izdojiti stavi tople obloge, dok beba doji ili izdaja radimo kompresije i pokusavamo razbiti te kvrge. Jucer je u par navrata izdojila nesto, ali u principu mlijeko jako tesko izlazi, valjda su kanalici suzeni ili nesto. Nadam se da ce "proraditi" bolje. Jutros kaze da nocas nije uspjela nis izdojiti, a dojke nabrekle :/. Ima i onaj sprej Syntocinon (oksitocin). Imate li jos kakve ideje kako bi se olaksalo otpustanje mlijeka i izdajanje?
Kad ne doji/izdaja stavlja kupus.
U toku jutra ce doci patronazna pa ce joj valjda uspjeti pomoci.
J. 2009.
D. 2012.
J. 2015.
Avatar
Ana2010
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 30 sij 2010, 12:57

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Hajdi » 20 tra 2017, 11:29

Ana, meni je patronažna tako došla i izmasirala kvrge, nadam se da će pomoći. Pomogla mi je ručna pumpica od aventa, pumpa se toliko da popusti pritisak.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Diami » 20 tra 2017, 19:27

Treba paziti sa kupusom, dulje od 8h smanjuje produkciju mlijeka.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Diami » 20 tra 2017, 19:38

Koliko god uvučalo nemoguće, neka se proba opustiti. Možda može pomoći kontakt koža na kožu. Ili da ode prvo pod topli tuš i opusti se (slobodno i isplače). Puno je to stresa, a i hormoni čine svoje.

Je li nazvala rode? Ili preko facebooka ima savjetnica Tereza Kiš-Miljković.

Mlijeka ima, sada treba samo stvoriti uvjete da se beba lakše prikači. Jeste pogledali video snimke? Ima na toj stranici i letak sa savjetima kako da se beba bolje prišteka. I stvarno probajte pod hitno nabaviti cjevčicu, vjerujem da bi mogla puno pomoći.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Ana2010 » 21 tra 2017, 13:46

Hvala :).
Narucila sam jutros taj sustav SNS Medela i bocicu s dudom iz koje ne curi mlijeko nego treba bas napraviti vakuum i vuci ko na dojci (isto Medela).
Gledale smo. Svasta pokusava. Ima vece i manje sesirice. Najcesce ipak zavrsi na bocici ili casici. Patronazna je i jutros bila jako dugo kod nje, vec treci put. I pokusavaju svakako, ali nisu uspjele. Telefonski jos nije zvala savjetnice. Bas kod tog "prikopcavanja" mi se cini da je tesko objasniti telefonski :/.
Sinoc je dvaput uspjela lijepo pocicati. Izdajanje nekad lijepo ide, a nekad skoro nikako. Ali su dojke pod kontrolom, ako ovako nastavi bit ce to ok valjda.
J. 2009.
D. 2012.
J. 2015.
Avatar
Ana2010
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 30 sij 2010, 12:57

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Diami » 23 tra 2017, 17:30

Držim čvrsto fige da SNS pomogne!
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Diami » 25 tra 2017, 13:01

Kako ide, ima li pomaka?
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la latica » 25 tra 2017, 13:42

ana, ja tek sad vidim ove postove. kako ide?

meni je isto problem bio u samom početku da beba uhvati sisu i krene, dakle baš to da se prišteka.
prvi put, s Martom, na kraju mislim da mi je najbolje u svemu pomoglo kad bi je stvarno nekako prištekala da se učim opustit i s vjerom čekat da sve krene dalje - ja bi si vizualizirala kao rijeku koja teče iz dojke u bebu i duboko disala, i nešto kao mrmljala dok ne bi krenuo let down - to pišem jer sam vidjela da kažeš da je problem možda i s kanalićima jer da mlijeko kao da ne ide van. ja bi se mučila da je prištekam i onda bi sva u grču čekala da mlijeko krene, a zapravo mi je pomoglo to kad sam se krenula opuštat ...
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7412
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Ana2010 » 25 tra 2017, 14:51

Cure, hvala na brizi i na savjetima. Nazalost ne ide nabolje. Nemojte zamjeriti, ne bih u detalje jer se ne radi o meni samoj.
J. 2009.
D. 2012.
J. 2015.
Avatar
Ana2010
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 30 sij 2010, 12:57

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la Diami » 25 tra 2017, 15:25

Šteta. No bitno je da je beba nahranjena. :hug
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la nevenera » 25 tra 2017, 16:12

ana :hug veliki zagrljaj i tebi i sestri
tu smo za tebe ako treba
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la mladamama25 » 27 kol 2017, 16:28

Pozdrav,
Nisma dojila 2 mj jer je maleni bio na operaciji i ima problema s obilnim
bljuckanjem pa nam je gastroenterolog preporucio dodavanje rizinih pahuljica u bebimil. Još uvijek imam malo mlijeka i počela bi dojit malenog barem jedan obrok dnevno a ne znam.kako da povećam kolicinu mlijeka (trenutno 20 ml iz obje dojke). Prvih mjesec dana mlijeka je bilo na.potoke da sam cak dobila teski mastitis. Maleni je svega par puta sisao pa me strah da nece htjet prihvatit sisu i da cu potpuno ostat bez i.to malo mlijeka. Ako je netko imao slični problem molim savjet. Hvala unaprijed ;)
mladamama25
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 27 kol 2017, 16:00

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la nevenera » 27 kol 2017, 18:37

više o relaktaciji imaš ovdje http://dojenje.roditelj.org/2016/09/10/relaktacija/

sve korak po korak imaš na ovom linku - http://theleakyboob.com/2011/12/your-guide-to-relactation/

predlažem da potražiš patronažnu il savjetnicu za dojenje u svom kvartu-gradu da vam bude na pomoći

kopiram s rodinog foruma o relaktaciji
U pravilu, relaktacija traje onoliko dugo koliko dugo je dijete hranjeno adaptiranim mlijekom. Ne smije se ukidati obroke adaptiranog naglo, nego se postupno ukida manja kolicina adaptiranog tako da beba stigne navuci dodatnu kolicinu mlijeka u dojkama.

Prije svega, nudi dojku svaka dva, max tri sata, bez obzira je li vrijeme obroku ili nije (pretpostavljam da ce se poklapati vecinu vremena sisanje i obrok adaptiranog, ako izmedju dijete pozeli piti ili utjesiti se na dojci, obavezno dozvoli). Osiguraj bebi puno kontakta koza na kozu, puno se mazite i budite fizicki blizu (bez grudnjaka, majice, da je bebi dojka dostupna u bilo kojem trenutku), nudi joj obje dojke, u raznim polozajima, u hodu, kupajte se zajedno, ako imas kadu, puno beba voljno prihvati dojku u ugodnom vodenom okruzenju. Ako vec ne spavate, spavajte zajedno (informiraj se na nasem portalu o nacinima sigurnog spavanja uz novorodjence).
Ako dijete zeli sisati, neka sisa i izmedju obroka.
Dok dijete sise samo tijekom davanja adaptiranog, a razmaci izmedju obroka su 3 sata ili vise, uzmi si vremena da se izdojis (rucno ili izdajalicom) jednom izmedju obroka. Nema veze koliko ces izdojiti, vazno je da se izdojis do kraja, da ispraznis dojke. Ako su obroci u razmaku max 3 sata, onda nije potrebno da se izdajas dodatno.

Sama relaktacija tece ovako:

Zabiljezi koliko ukupno u 24 sata dobiva adaptiranog mlijeka.
Ukida se maksimalno 30 ml dnevno i drzi ta smanjena kolicina bar 3 dana i onda mozes procijeniti je li ok nastaviti s ukidanjem dodatnih 30 ml. Dakle, ako sve ide po planu, svaka 3 dana, ukidas maksimalno 30 ml adaptiranog (u danu, ne po obroku!). U literaturi se spominje i ritam od 15 ml dnevno, svaki dan, pa ako vam krene jako dobro, mozes i o takvom ritmu razmisliti.

SNS namjesti na najtanje (za novorodjence) cjevcice, da dobijes 20-30 minuta sisanja po obroku. Na pocetku ga (bocicu SNS-a) stavi malo iznad razine bradavica (da mlijeko kaplje polako van) i kad beba pocne sisati, onda ga spusti ispod razine bradavica, kako bi beba morala aktivno vuci da dobije mlijeko (tako ce jos jace stimulirati dojke na produkciju).
Ako u toku hranjenja osjetis let-down ili vidis da beba ocito brze guta (cujes gutanje ili vidis da cesce izduzuje bradicu), na trenutak zaustavi tok mlijeka iz SNS-a i dozvoli bebi da sise samo tvoje mlijeko i uziva u potaknutom let downu.
Takodjer, zalijepi cjevcice uz obje bradavice i svako hranjenje/podoj "odradi" na obje dojke, da ih beba ravnomjerno stimulira sisanjem.

Pazi na polozaj kod stavljanja na dojku, pazi na hvat dojke - sve mora biti skolski kao kod dojenja. Ako beba lose ulovi dojku, prekini hranjenje, pomozi joj da ulovi dojku (i cjevcicu) kako treba. Prati kolicinu mokrih pelena.
Mozda bi bilo dobro, ako imas kako, dogovoriti kod pedijatrice da vas izvaze u pocetku skidanja svaki tjedan, a kasnije u manjim razmacima, ako se ne budes osjecala sigurno oko skidanja adaptiranog. Ali nije nuzno.


sve za SNS imaš ovdje
ako ga želiš kupiti http://bauerfeind.hr/proizvod/medela-sns-sistem-za-hranjenje/
ako ga želiš napraviti http://superbeba.com/2015/02/01/kako-napraviti-sistem-za-relaktaciju/
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Čavrljanje o dojenju (razna pitanja)

PostPostao/la WeltZumerr12hr » 28 ruj 2023, 09:52

[quote="marijask"]Diami hvala ti, tvoj odgovor sam pročitala prije par dana, ali zaboravila odgovoriti, mislim da me već pere trudnički mozak :)

Ja sam odlučila nastaviti s dojenjem, nakon što sam od prijateljice čula njezino iskustvo, u kojem je krvarenje bilo daleko jače od mog, nekoliko doktora joj je odobrilo nastavak dojenja, a i meni je srce govorilo da trebam nastaviti, jer mom cicoljubcu nisam mogla oduzeti nešto najsvetije na svijetu :luv

2 dana nakon što smo normalno nastavili s dojenjem, iscjedak se povukao i tako je do danas :dada

Sada s velikim, oooogromnim nestrpljenjem očekujemo UZV sljedeći tjedan da vidimo kako je naša mrva
dojenje u trudnoći se ne preporuča ako se ima povijest prijevremenih poroda ili ranog otvaranja, krvarenja, bolovi i slično.
zna se desiti da su žene u trudnoći osjetljivije (bradavice posebno) pa im je nelagodno dojiti ili prestanu kako trudnoća odmiče
no dojenje je ok ako je trudnoća uredna. dobar dio ginekologa zna preporučiti da se prekine s dojenjem no to je zapravo tvoja odluka dok god je sve ok s trudnoćom
WeltZumerr12hr
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 17 tra 2023, 13:55

Prethodna

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.