Sada je: 19 tra 2024, 06:04.

Gdje kupujete hranu

O kuhanju, receptima, sezonskim i zdravim namirnicama, najboljim pečenjima, najfinijim kremama, najslađim kolačićima... o hrani.

Moderatori/ce: Hope77, mrava

Gdje kupujete hranu

PostPostao/la sany » 17 sij 2017, 23:26

mozda je za ovaj topic..
jedno pitanje, nakon svih ovih cuda nadjenih u pojedinim proizvodima
gdje kupujete hranu i koju
npr. meso, ribu, ako je smrznuta, koju najvise, ledo ili? cije voce, povrce, iz centara ili s pazara i sl.?

meni je izbor suzen na dva-tri manja ducana (jedan za meso, jedan opg s vocem i povrcem..) , a nemam uvijek vremena otici tamo pa kupim u lokalnom ducanu sta mi fali, u velike centre idemo puno manje
Avatar
sany
la plus jolie petite aux yeux bleus
 
Postovi: 1918
Pridružen/a: 07 ožu 2002, 18:58

Gdje kupujete hranu

PostPostao/la sany » 18 sij 2017, 00:22

znam da su ledo proizvodi zapravo iz jako udaljenih drzava ;), iz tog razloga ih ne kupujem
u nasem ducanu je i fazol (grah)/leca/slanutak iz kine ili kanade, nema drugog
Avatar
sany
la plus jolie petite aux yeux bleus
 
Postovi: 1918
Pridružen/a: 07 ožu 2002, 18:58

Gdje kupujete hranu

PostPostao/la Adorabla » 18 sij 2017, 09:33

Ledo smrznute kozice su iz Indije ;) i vecina drugih smrznutih proizvoda su uvoz, samo ubaceno u ledo vrecicu da nas zavara..

neki dan sam kupila lososa na snjizenju iz Kine :lol ali Ledo. Necu da me Frozy truje :lol
Ovo je stvarno za novi topic. Otici cemo u kupus :lol
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Gdje kupujete hranu

PostPostao/la sany » 19 sij 2017, 13:25

Adorabla je napisao/la:
Ledo smrznute kozice su iz Indije ;) i vecina drugih smrznutih proizvoda su uvoz, samo ubaceno u ledo vrecicu da nas zavara..

neki dan sam kupila lososa na snjizenju iz Kine :lol ali Ledo. Necu da me Frozy truje :lol


dosla sam u fazu da onda radije necu kupiti, pa mi se izbor suzava, a jela vrte po vrlo slicnom obrascu :lol
Avatar
sany
la plus jolie petite aux yeux bleus
 
Postovi: 1918
Pridružen/a: 07 ožu 2002, 18:58

Gdje kupujete hranu

PostPostao/la Nana1971 » 19 sij 2017, 14:36

a ja da na poslu razmjenjujem s frendovima namirnice :lol jedan ima bratića koji ima med, druga drži kokoši... tako da imamo zelenu tržnicu uvijek aktivnu
Zemlja je smrtnim sjemenom posijana Ali smrt nije kraj Jer smrti zapravo i nema
I nema kraja Smrću je samo obasjana Staza uspona od gnijezda do zvijezda. Mak Dizdar
Avatar
Nana1971
blissful reduša
 
Postovi: 24552
Pridružen/a: 18 tra 2002, 13:33
Lokacija: ovčica na Božjem pašnjaku

Gdje kupujete hranu

PostPostao/la Ina66 » 19 sij 2017, 14:46

Nana1971 je napisao/la:a ja da na poslu razmjenjujem s frendovima namirnice :lol jedan ima bratića koji ima med, druga drži kokoši... tako da imamo zelenu tržnicu uvijek aktivnu

To je najbolja varijanta :dada
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Gdje kupujete hranu

PostPostao/la Mirci » 19 sij 2017, 15:04

podijelila sam postove, al ne mogu staviti novi naslov. Budem probala aksnije opet.

i kod mene u zadnje vrijeme uglavnom radi zelena trznica, szo god mogu kupim od poznatih.
Kad se male ruke sloze, sve se moze, sve se moze...
Avatar
Mirci
lovac na trag
 
Postovi: 29427
Pridružen/a: 28 stu 2002, 17:11

Gdje kupujete hranu

PostPostao/la Hajdi » 19 sij 2017, 16:27

Menza u kojoj jedem sutra ima hobotnicu i lignje na meniju. Bit će da su jadranski, svježi ;)
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Gdje kupujete hranu

PostPostao/la Barbi » 19 sij 2017, 16:33

Ja ponešto kupim na tržnici i ribarnici, meso u domaćim mesnicama, ali kupujem puno češće u velikim centrima jer nemam baš izbora. Najčešće kad ja mogu ići kupovati tržnica odavno više ne radi :p i odlazak na tržnicu je onda kad mogu skoknuti s posla na pola sata, a ne mogu to uvijek unaprijed planirati.
U centrima gledam šta kupujem i trudim se da bude od domaćih proizvođača, kupujem mliječne proizvode malih mljekara poput Veronike, Đurđevačke mljekare, Ludbreške mljekare i slično. Piletinu samo domaću.
I jednostavno se ne opterećujem previše time. :dunno
Dišemo zagađen zrak, djeca jedu u školskoj kuhinji, pijemo vodu iz pipe, sve da mi hrana s bio-eko certifikatom raste u kućnom frižideru to bi bilo možda četvrtina onog što unesemo dnevno u organizam.
We do not see the things as they are, we see the things as we are. :proljece
Avatar
Barbi
gospođa pukovnica
 
Postovi: 28727
Pridružen/a: 07 vel 2002, 12:29
Lokacija: Zg

Re: Gdje kupujete hranu

PostPostao/la mrava » 19 sij 2017, 18:40

Uredila sam naslov pa možete dalje pisati ;)
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44

Re: Gdje kupujete hranu

PostPostao/la Duga » 19 sij 2017, 19:17

Kad nije doba godine za tržnicu, povrće i voće i ostalu hranu kupujem u Kauflandu, piletinu u trgovini Perutnine Ptuj, drugo meso i ribu u Interšparu, po potrebi kupujem i domaće piliće i rezance za juhu od jedne tete na tržnici i imam jednu dobru privatnu mesnicu u sklopu tržnice (šuplje kosti za juhu, fina teletina...).
...I potpisujem Barbi u završnoj riječi.
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6944
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: Gdje kupujete hranu

PostPostao/la sany » 20 sij 2017, 01:20

Ina66 je napisao/la:
Nana1971 je napisao/la:a ja da na poslu razmjenjujem s frendovima namirnice :lol jedan ima bratića koji ima med, druga drži kokoši... tako da imamo zelenu tržnicu uvijek aktivnu

To je najbolja varijanta :dada


da, najbolja!
med uzimam godinama od iste zene, jaja ali povremeno, kad dodjem na red, jer ih nema puno, od sigurno sretnih koka koje trce slobodne oko kuce :lol

zapravo ni na pazaru ne kupujem previse jer je pola toga isto kao i u centrima
i ne uzimam sto nije sezonski (npr. pome usrid zime i sl.)
Avatar
sany
la plus jolie petite aux yeux bleus
 
Postovi: 1918
Pridružen/a: 07 ožu 2002, 18:58

Re: Gdje kupujete hranu

PostPostao/la Duga » 20 sij 2017, 08:58

i ne uzimam sto nije sezonski (npr. pome usrid zime i sl.

Šta , onda, ostaje u periodu od cca 10. - 4. mjeseca?
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6944
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: Gdje kupujete hranu

PostPostao/la snowwhite » 20 sij 2017, 09:11

Barbi je napisao/la:Dišemo zagađen zrak, djeca jedu u školskoj kuhinji, pijemo vodu iz pipe, sve da mi hrana s bio-eko certifikatom raste u kućnom frižideru to bi bilo možda četvrtina onog što unesemo dnevno u organizam.

To je to :5

Najviše me muči ta hrana iz školske kuhinje jer za vrtić nekako mislim da više paze. A i u vrtiću se ipak pronalazi puno više zdravih i raznoilikijih namirnica.

Za doma meso uglavnom kupujemo u jednoj mesnici na tržnici. Odličan je lik, ima dobro meso i smisla i ruku za rad s mesom.
Piletinu kupujem od prijeteljeve mame koja ponekad ima za prodat, ako ne onda od kud stignem ali trudim se da barem bude hrvatsko.
ribu na žalost rijetko jededmo, kupim ponekad od kolegice na poslu čiji se muž bavi time ali to bude svega par puta godišnje. ako ne uzimam ili cromaris ili u ribarnici na placu. ne znam jesam li ikad kupila ledo ribu. a jesam kozice a par puta godišnje im kupim one riblje štapiće. znam, znam sve znam ali progledam kroz prste tih par puta.
Povrće isto imamo neku tetu na tržnici koja ima svoj opg. samo sezonsko. uvijek je baš fino sve. a imamo i svoj mali vrt gdje pobiremo plodove najčešće ljeti. Tome nema konkurencije :luv

na poslu se povremeno udružimo pa naručimo od jednog opg-a sireve i mliječne proizvode, imaju i povrće u sezoni. Sada i citruse naručujemo preko neke poznanice. a imamo i jednu curu za jaja. To mi je ok jer mi dođe na posao. prodavaču bude ok jer nas ima dosta pa na jedom mjestu proda više.

snalazimo se na sve strane
Veliki 13.10.2008.
Mali 21.12.2010.
Bebač 07.07.2012.
Avatar
snowwhite
Nije unikat!
 
Postovi: 6318
Pridružen/a: 20 svi 2008, 10:18
Lokacija: Zagreb

Re: Gdje kupujete hranu

PostPostao/la Adorabla » 20 sij 2017, 09:16

kupus, kelj, pak choi, prokulice, cikla, raštika, batat ako je toplije poriluk i brokula i špinat i blitva. Pa tu onda dodaj grah, slanutak i td . Nije bogato ali uz mrkvu, celer itd se može nešto skombinirati. Pogotovo ako imaš bundeve u zalisi. A meni je skorz ok bundevu u centrima kupovati. Na placu ako sad kupim 90% šanse je da im je smrzla i da će biti nejestiva.
Kod nas u kvartu ima nekakva udruga koja nudi prostor za lokalne opgovce. Volim tamo otici iako je sve bar 50% skuplje nego u centrima. Najvise se tjesim zapravo kad kupujem da je tamo spinat ipak nesto bolji Barem znam da nije dugo u procesu prerade sudjelovao.
Volim i Bofrostovo smrznuto povrce ali mi je isto jako skupo i nedostupno najcesce.
Piletinu kupujemo najcesce u Veronici jer znamo dobavljaca. Jaja kupujemo domaca osim kad usred tjedna ostanemo bez njih.
A ostalo :dunno Po cijeni. Di je najjeftinije. Ucimo kataloge napamet.
Riba me zapravo uzasno muci. Toliko je skupa da mi je najcesce preskupa osim ako necemo jesti samo srdele, incune i pastrve. Mislim jedemo ih ali nam dosadi nakon nekog vremena stalno isto. Tu i tamo kupim jednu sipu za crni rizot. Zapravo najvise volim ribarnicu od 3. mjeseca ali najcesce nista na kraju ne kupim.
A smrznuto je :ajme :zub Zabava za kupovati :lol
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Gdje kupujete hranu

PostPostao/la Ina66 » 20 sij 2017, 09:35

Duga je napisao/la:
i ne uzimam sto nije sezonski (npr. pome usrid zime i sl.

Šta , onda, ostaje u periodu od cca 10. - 4. mjeseca?

ostaje ti zimsko povrće i grahorice, Adorabla je nabrojala, a ja bih dodala još cvjetaču i mrkvu koje uvijek ima, barem kod nas :)
to je i moj princip - jesti sezonsko
nema šanse da bih usred zime jela tikvice ili salatu od poma i kukumara ili musaku od balancana
od smrznutog povrća jedemo samo grašak, bundeve imamo naše
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Gdje kupujete hranu

PostPostao/la Duga » 20 sij 2017, 09:39

Pronašla koje je sezonsko voće i povrće po mjesecima.

http://www.vidi.hr/Zdravlje/Znate-li-ka ... a-i-povrca

Napomena: Zimski mjeseci (prosinac – ožujak) su izostavljeni. U to vrijeme sezona je zimnice pripremljene od voća i povrća u fazi pune zrelosti (kiselog kupusa, repe, cikle, paprike, kuhane rajčice, voćnih pripravaka poput džema i pekmeza...) te voća i povrća koje je prikladno uskladišteno nakon berbe.

Da, ovako je bilo i u mojoj kući dok si imao mogućnost konzumirati samo sezonsko.
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6944
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: Gdje kupujete hranu

PostPostao/la snowwhite » 20 sij 2017, 10:15

a ovisi iz kojeg se kraja. nakontinetu sad možda nema puno toga no na obali može biti kupusnjača cijelu zimu :dunno

ja imam još svojih smrznutih tikvica, mahuna, čak i cherryca...
Veliki 13.10.2008.
Mali 21.12.2010.
Bebač 07.07.2012.
Avatar
snowwhite
Nije unikat!
 
Postovi: 6318
Pridružen/a: 20 svi 2008, 10:18
Lokacija: Zagreb

Re: Gdje kupujete hranu

PostPostao/la Mirci » 20 sij 2017, 10:55

Adorabla je napisao/la:kupus, kelj, pak choi, prokulice, cikla, raštika, batat ako je toplije poriluk i brokula i špinat i blitva. Pa tu onda dodaj grah, slanutak i td . Nije bogato ali uz mrkvu, celer itd se može nešto skombinirati. Pogotovo ako imaš bundeve u zalisi.


Ne podnosim povrće van sezone, nije mi ukusno, ne kupujem sad ni paradajze ni paprike, jedino ponekad koju tikvicu. Al zato jedemo puno više zelenog lisnatog i kiselog kupusa. A tu je i kisela repa koju je adorabla zaboravila ;). I karfiol.
Kad se male ruke sloze, sve se moze, sve se moze...
Avatar
Mirci
lovac na trag
 
Postovi: 29427
Pridružen/a: 28 stu 2002, 17:11

Re: Gdje kupujete hranu

PostPostao/la Duga » 20 sij 2017, 11:02

snowwhite je napisao/la:a ovisi iz kojeg se kraja. nakontinetu sad možda nema puno toga no na obali može biti kupusnjača cijelu zimu :dunno

...

Tako je, na kontinentu ovih par mjeseci nema ničega sezonskog (dakle, da se uđe u bašču i ubere :) ).
Tako da je meni, ako se odlučim za kelj, cvjetaču ili rajčicu u ovom periodu, sasvim svejedno - i jedno i drugo su ispod nekog plastenika/staklenika i nije sezonsko.
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6944
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: Gdje kupujete hranu

PostPostao/la Adorabla » 20 sij 2017, 11:17

Mirci je napisao/la:
Adorabla je napisao/la:kupus, kelj, pak choi, prokulice, cikla, raštika, batat ako je toplije poriluk i brokula i špinat i blitva. Pa tu onda dodaj grah, slanutak i td . Nije bogato ali uz mrkvu, celer itd se može nešto skombinirati. Pogotovo ako imaš bundeve u zalisi.


Ne podnosim povrće van sezone, nije mi ukusno, ne kupujem sad ni paradajze ni paprike, jedino ponekad koju tikvicu. Al zato jedemo puno više zelenog lisnatog i kiselog kupusa. A tu je i kisela repa koju je adorabla zaboravila ;). I karfiol.

zaboravila je Adorabla cvjetaču to se slažem s Inom i repu, i crnu rotkvu je Adorabla isto zaboravila. A nije za zanemariti da salate s crnom rotkvom, ciklom i repom su doza vitamina koja te dize iz zivih i bomba koja ti osigurava vitaminsko zdravlje tjedan dana.

Da ne govorim da u sve to mozes dodati i gljive pa kombinirati i s njima jer njih uvijek ima. Eno zovu me sada na radionicu uzgajanja šampinjona i bukovača doma :nata
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Gdje kupujete hranu

PostPostao/la Adorabla » 20 sij 2017, 11:21

i jedno i drugo su ispod nekog plastenika/staklenika i nije sezonsko.

a zašto ti smeta plastenik? Plastenik je izvrsna stvar jer osim što nam omogućuje da se prehranimo omogućuje i eko proizvodnju jer ne zahtjeva špricanje obzirom da je u svojevrsnom getu pa štetočine možeš i ručno kontrolirati.
Da ne kažem da se vani u razvijenim zemljama plastenici grade na vrhu zgrada i da se kombiniranim gredicama prehranjuju cijele zgrade. Samo sezonsko, kaj uberes. Cijela multi kompanija je bazirana na tome; Urban Farmers.
Npr sada je i mini rajčica cjelogodišnja biljka. I zapravo idealna za saditi doma u pitaru (i u plastenicima) jer se nevjerojatno dobro drzi cijelu sezonu. I mini paprike koje su postale ove godine popularne kod nas.

Tako je, na kontinentu ovih par mjeseci nema ničega sezonskog (dakle, da se uđe u bašču i ubere :) ).

ja sebe vidim na kontinentu :nata i sve kaj sam nabrajala je nekaj kaj recimo ima kod nas u vrtu. Naravno da moras štiti od smrzavanja ali ne vidim kak bismo ikada išta jeli ako ne bismo pazili na to; brali kad je vrijeme, štitili od smrzavanja, štitili od štetočina spremali u ostavu itd.
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Gdje kupujete hranu

PostPostao/la Ina66 » 20 sij 2017, 11:24

snowwhite je napisao/la:a ovisi iz kojeg se kraja. nakontinetu sad možda nema puno toga no na obali može biti kupusnjača cijelu zimu :dunno

X
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Gdje kupujete hranu

PostPostao/la Duga » 20 sij 2017, 12:38

Adorabla, pitanje je bilo šta je u ovom periodu sezonsko voće i povrće. Toga nema u kontinentalnom dijelu, sigurno, u ovom periodu. To što netko čuva krumpir i luk u trapu ne znači da je to sezonsko povrće u ovom periodu.
Ovo sezonsko možemo, komotno, izbaciti iz rječnika u današnje vrijeme.
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6944
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: Gdje kupujete hranu

PostPostao/la Adorabla » 20 sij 2017, 13:12

a čuj očito svatko sezonsko tumači na svoj način. :dunno
Ali ako gledaš kroz prizmu nekakvog tradicionalnog, lokalno dostupnog onda moraš uzeti u obzir da se određene namirnice moraju i čuvati nekako. Pohraniti nekako. Očuvati neki kraći period. što ne znači da nisu zdrave. Čuvale su se tako i prije 100 godina. Kupus se kiseli i da sad mu je sezona baš u kontinentu i repa. I krumpir pod zemljom se još uvijek vadi ako gore baciš slamu. I to je sezonski. Jabuke pobogu su bile glavni izvor vitamina do kraja siječnja. Sezonski sigurno sada nije kupina. Dok npr jagoda mjesečarka, uzgojena u teglici na prozoru još u 11 mjesecu je. Ma i u 12. obzirom koliko je toplo bilo. Sada više nije. Sad mora mirovati.
Sad je i sezona čokolade. A di je čokolada :lol
Ako ćemo bukvalno gledati onda samo žitarice moramo jesti od sredine prosinca do kraja ožujka. Od tuda dolazi i korizma :nata

Ja se, što se hrane tiče, benefita globalizma neću nikada odreći jer to znači da bih jela siromašno i dosadnjikavo. A vjernik nisam :nata Ne bih onda nikada jela ni ribu jer meni riba nije lokalna :lol namirnica jer jedem morsku ribu. Ne mogu osim pastrva niti jednu riječnu. Ali riba mi je sezonska jer ću bome u svibnju uživati u škampima, a sada u lignjicama i sipicama. A u srpnju i kolovozu mi nije sezona ribe. ne zato što joj nije sezona, o jee moje omiljene fratra ili ovčice recimo, ali si ju tada ne mogu stvarno priuštiti niti naći na placu nego samo na koči ili potkupljivanjem lokalaca.
Meni je recimo trenutno sezona ananasa i banana. Jedem ih sada, ne u ljeto. Ko što sada jedem limun a limetu ostavljam za ljeto :dunno

Ma zapravo ja samo dijelim namirnice na one koje mi škode i ne škode. Kad kupujem po centrima onda gledam iz koje zemlje namirnica dolazi i da li je u toj zemlji kultura te namirnice. Pa ću uvijek recimo izabrati turske kisele krastavce ispred mađarskih ali nemam ništa protiv mađarskog kukuruza ili talijanskog slanutka. Ili makedonskog grožđa u jesen.
Ali recimo neću kupiti u centru niti na placu ako prodavača ne poznam, rikolu ili potočarku. Taman bila i iz Karlovca. Užasno mi šteti iz trgovine sve one salate koje su kakti oprane i pakirane. Umrem isti čas kad to pojedem.
Konzerve ne kupujem. Izbjegavam u širokom luku. Ali ću bez beda kupiti npr sada komorač u Lidlu. Ili smrznute mahune u Billi (ono bijelo pakiranje bosansko je mrak mrakova). Uglavnom ja sam svežder s filozofskim i vrlo minucioznim :lol pristupom hrani. I da nemam limit para bome bi se kod nas samo najfinije jelo. Ko na dvoru :nata
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Gdje kupujete hranu

PostPostao/la Margot » 20 sij 2017, 13:37

Meso kod provjerenog mesara.
Slatkovodnu ribu nalovi rođak, pa kupim od njega ili napravim neki barter. :mrgreen
Morsku ribu kupujem od poznanika, provjerena veza.
Hobotnicu također, iako je ta veza sad izgubljena... :(
Začinsko bilje sama sadim, povrće kombiniram plac i trgovački centar... salata mi je problematična, tu nikad nisam baš sigurna, salatu s placa perem u 4 vode, dodam i sol i sodu bikarbonu.
Voće... i tu imam neke, nadam se, provjerene dobavljače.
Od bio dućana, imam dobra iskustva s Grgom Čvarkom.
samozvana špijunka
Avatar
Margot
konkavna
 
Postovi: 459
Pridružen/a: 05 lip 2007, 11:42

Re: Gdje kupujete hranu

PostPostao/la Duga » 20 sij 2017, 13:48

Napisala sam da u ovom periodu kupujem u trgovačkom centru, ne idem na tržnicu jer ne vidim neki poseban razlog obzirom na doba godine i iako je sve iz plastenika/staklenika i to prihvaćam kao sasvim ok izvor povrća (tako da nemam apsolutno ništa protiv plastenika). Mislim, ja sad kupujem i zelenu salatu i rajčicu i papriku...

Sezonsko je sany spomenula pa me zanimalo, a šta je u ovo doba godine sezonsko jer kod mene toga nema. Sezonsko povrće i voće je ono koje sazrijeva u nekom kraju u određeno doba godine (ono, ne u laboratorijskim uvjetima :lol ) - ja ne znam ni jedno koje sad sazrijeva ovdje kod nas.
Naravno da se neko povrće i voće može sačuvati i konzumirati ga u hladnijem periodu, pa kako bi ljudi živjeli dok ne krene sezona...

Auuu, koliko si temu proširila :lol

Da dodam, ne trebaš mene uvjeravati, ja ti, ionako, kupujem vrlo slično kao i ti i sve u svako doba godine :lol.
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6944
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: Gdje kupujete hranu

PostPostao/la latica » 20 sij 2017, 14:33

ja kupujem svuda, a o sezonskom slično razmišljam ko adorabla, jako slično. nemam ništa protiv zelenila iz plastenika u zimi ;)

najviše volim otić na tržnicu, tamo kupit povrće, meso u mesnici, i u malim mljekarama domaći maslac, sir, vrhnje, maslac, slatko vrhnje, kore za burek i lazanje. imam jednu ženu koja prodaje svaki petak i subotu domaće piliće pa uzmem i za juhu i za ispeć njezinu piletinu. njezin muž prodaje kruh iz krušne peći pa isto nekad uzmem. i jaja njihova znam uzet ili ako idem drugim danima, onda kod drugih malih proizvođača na tržnici.
kupim uvijek i domaće rezance na tržnici i mlince ako trebam.

kad moram kupit u centru uvijek gledam odakle je. uvijek. danas sam išla i htjela uzet brokulu za uz ribu, ali neću jer je talijanska.

meso sam znala uzimat domaće piliće ili junetinu na veliko pa smrznut, ali onda to nemam baš gdje držat jer imam mali zamrzivač pa nisam više redovita s tim. dobijem od svojih koji nabave domaće junetine pa imam neko vrijeme u frizeru i to mi je super!

žitarice koje često jedemo kupim on line preko malinice ili preko greencajga, oni imaju recimo kvinoju u rimfuzi i sl.

riba mi je bolna točka. volimo ribu i ja i djeca, ali doći do friške morkse ribe u slavoniji je gotovo nemoguće. još cijena :roll srećom pa moji svekar i svekrva povremeno odu u istru i tamo dobiju od prijatelja po dva putna hladnjaka različite smrznute ribe, a pazi ovo - sveki ne podnosi ribu, tako da ja uvijek dobijem sve i uživam na maksimalno :lol
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7412
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: Gdje kupujete hranu

PostPostao/la latica » 20 sij 2017, 14:36

ja sezonsko više shvaćam kao ono što se jede u sezoni, a ne što je upravo tada uzgojeno :p
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7412
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: Gdje kupujete hranu

PostPostao/la nevenera » 20 sij 2017, 15:03

imam lokalnu voćaru u kvartu, točnije u dvorištu, također i mesnicu (pivac, vindija). tu kupujem većinu. ostalo mm odlazi po centrima i kupuje ovisno o akcijama.
jedan ribar dolazi svako koji dan ispred voćare ili mesnice i tamo prodaje ribu, pa tako i nju uzmem. rijetko kupujem smrznuto. a ako kupujem to su najčešće ledo
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Sljedeća

Natrag na Recepti

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron