Sada je: 25 tra 2024, 20:54.

ragade, rane, bolne bradavice (spojene teme)

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

ragade, rane, bolne bradavice (spojene teme)

PostPostao/la Anita72 » 16 srp 2002, 16:25

Evo ja opet dobila ranicu na
adavici koja nikako da se opravi (nije mi jasno otkud sad odjednom - i to nije napravila Jana, nego izdajalica!). A moja mala ljenčina koja se ionako na sisi samo mazi i spava, jede samo malo i čeka uglavnom izdojeno mlijeko odbija sasvim jesti ako ta ranica prokrvari kad povuče. Onako samo malo licne i napravi gadljivu facu, a ja onda pokušavam izdojiti tu stranu tako da krv ne dođe u mlijeko (to traje užasno dugo). Na toj strani ionako uvijek imam manje mlijeka (to isto ne znam zašto) pa se sad bojim kako ću pre
oditi tu krizu.....Da ju uopće ne stavljam na tu stranu dok ne zacijeli? Može li ta krv na neki način bebi štetiti? Ako će jesti samo s jedne strane morat ću uvesti nešto više dohrane, a to mi je UŽAS.... A baš nam je do
o krenulo........ <i></i>
Anita72
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 38
Pridružen/a: 12 pro 2001, 18:03

Re: ragade - beba odbija dojiti....

PostPostao/la Barbi » 16 srp 2002, 17:26

Ma ja sam isto imala ranice po
adavicama i Patrik je svejedno jeo a pomalo je krvarilo, sigurna sam, jer sam vidjela kad sam izdajala. Dakle, moj zaključak je da joj od malo krvi neće ništa biti, pa to je tvoja krv isto kao i mlijeko. <
>I kod mene je isti slučaj - lijevo više mlijeka nego desno, općenito lijeva je malo veća. Trudim se zato forsirati desnu da se počne i tamo stvarati više, a i da se malo izjednače u veličini da ne izgledam na plaži ko debil. <i></i>
We do not see the things as they are, we see the things as we are. :proljece
Avatar
Barbi
gospođa pukovnica
 
Postovi: 28727
Pridružen/a: 07 vel 2002, 12:29
Lokacija: Zg

ragade...

PostPostao/la mirjana33 » 16 srp 2002, 20:59

Dojila se bez obzira na ragadu.Stisnula zube i dojila.Sad,nisam pametna da li sam učinila do
u stvar ili ne,ali činjenica je da sam jako dugo čekala da mi zacijeli.Jednu noć Martika se probudila oko pet ujutro na dojenje,a ja onako snena izvadila ciku i dala joj.Kad smo se probudile Martika je bljucnula,i kad ono ima šta vidjeti.Ono što je bljucnula bilo je nešto smeđe,a znam da nije ništa drugo papala osim cike.I onda mi proradi kliker...<
>Dijete se nasisalo moje krvi iz ragade,grozno nešto...<
>Ali ništa joj se nije desilo.Jedino sam ja zaradila infekcijski mastitis,najvjerojatnije od te ragade koju nisam liječila ni mazala s ničim(tako mi je bar doktorica rekla) <i></i>
mirjana33
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 29
Pridružen/a: 08 sij 2002, 23:41

Re: ragade...

PostPostao/la Mala Bornica » 17 srp 2002, 12:24

ja nisam imala bas takve ragade da je bilo krvi, ali sam se za predstojece dojenje pripremila: kupila sam jastucice za grudi od svile, bas za ragade. u bebama sam vidjela reklamu za lotties, i narucila katalog, i sad me ti jastucici cekaju spremni. mozda bi ti pomogli??? imaju u zg ducan. <i></i>
B, 2001.
E, 2002.
D, 2011.
Avatar
Mala Bornica
Sunčeko
 
Postovi: 15993
Pridružen/a: 08 tra 2001, 21:47

Re: ragade...

PostPostao/la patkica » 17 srp 2002, 12:33

ja sam ju imala na pocetku (jos iz bolnice, pa nekih desetak dana). bolilo ko sam vrag, al stisla zube i dala. tad jos nisam znala do
o izdajati, i bilo me strah da necu moci izdojiti toliko koliko bi jeo, pa da ce se manje stvarati.<
>Mazala sam kremom Purelan (rozistep u gotovcevoj) i bila mi je super kremica. probaj staavljati dijete sto vise na cicu, da ti se ne desi da pocnes manje proizvoditi mlijeka. ili stvarno izdoji do kraja... znam da te uzasno boli, al probaj, trebalo bi proci za par dana.. ako te izdajalica ranjava, probaj rucno. traje beskonacno dugo, ali isplati se. <b><i>moja mama najbolje kuha</i></b><i></i>
Avatar
patkica
svizac
 
Postovi: 24388
Pridružen/a: 11 vel 2001, 22:34
Lokacija: u ormaru

Re: ragade - beba odbija dojiti....

PostPostao/la Marty1 » 18 srp 2002, 08:32

Anita72, ja sam također imala krvave rane na obje
adavice kada sam došla iz rodilišta. Na lijevoj dojci je bila krvava duboka rana, a na desnoj "odgrižen" lijevi dio
adavice. Ne moram ti ni opisivati koliko je boljelo. Moja teta, koja je dojila svoje četvero djece rekla mi je da nema ništa bolje nego ih namazati svojim mlijekom i ostaviti na zraku da se suše. Vjeruj mi, doslovce drugi dan, moje su ranice počele cijeliti. Čak ne moraš ni prestajati dojiti na ranjenu dojku. Ja nisam ni mogla jer su ranjene bile obje. Želim ti
z oporavak! <i></i>
Marty1
 

Re: ragade - beba odbija dojiti....

PostPostao/la natica » 23 srp 2002, 09:27

Anita72, ja sam ragadu dobila tek kad su izbili zubici. U pocetku sam stojicki trpila i dojila, ali onda mi je doktorica rekla da ce mi
ze proci ako tu dojku izdajam, perem u kamilici i
adavicu drzim sto vise suhu. I stvarno je
ze proslo, s tim da kad mi nije do kraja uspjelo izdajanje dala sam bebi da sise i na toj strani, recimo jednom dnevno. Da nisam radilo tako mislim da bih navukla upalu. I da, dr. mi je savjetovala da sto manje koristim kreme jer da one cesto otezavaju zacjeljivanje... Sretno! <i></i>
natica
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 03 tra 2002, 10:07

Re: ragade - beba odbija dojiti....

PostPostao/la ana21 » 25 srp 2002, 22:27

I sada mi se ponekada kada ga nesto muci pa je po cijeli dan na cici napravi manja ragada ali sam na pocetku imala i krvavih jer mali vuce gore od usisavaca Dok sam bila u rodilistu jedna cura do mene je imala grozne krvave ragade koje je 2 dana mazala nekakvom kremicom koju su joj sestre dale. To nije nista pomoglo dok joj jedan pedijatar u viziti nije rekao da skine kapice s grudnjaka i uopce ih ne stavlja, prije i nakon podoja premaze svojim mlijekom i ostavi na zraku. Sve je
zo proslo a i sama sam doma primjenjivala uvijek istu taktiku i stvarno je
zo prolazilo.<
>Ako jako krvari moze se staviti silikonski sesiric i tako se ragada nece produbiti, manje boli kada beba doji. Samo je trik da se prije stavljanja
adavica mora formirati prstima da popuni sesiric inace beba ne moze povuci.<
>Sretno! <i></i>
ana21
 

Ragade?!

PostPostao/la mama i ema » 06 kol 2005, 13:40

Molima vas mame, hitno mi dajte savjete kako zalijeciti ragade jer sam na rubu sloma. Svaki put kad joj stavim dojku u usta, pomislim "ovo je zadnji put" ali se onda opet smeksam i nemam srca da prestanem. Najvise me
ine sto meni nije nimalo bolje s vremenom, vec su ragade sve vece i bolnije i ne znam kuda to vodi? <
> <i></i>
mama i ema
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 350
Pridružen/a: 05 svi 2005, 10:48

Re: Ragade?!

PostPostao/la VIPmama » 06 kol 2005, 14:11

kažu da su ragade zbog lošeg položaja bebe na dojci. <
>i ja sam ih imala, ali stisnula sam zube, dojku mu stavljala što dublje u usta i prošle su <
>i ja sam svašta pomišljala onda, ali vidi sad ticker u potpisu <
><
>treba držati
adavice na zraku što više, osušiti ih nakon podoja, i namazati malo svojim mlijekom (pustiti da se osuše nakon toga)<
><
>jesi li zvala sos rodin telefon za dojenje?<
> proljece 2000.<
>moj mali andeo 2003.<
>ljeto 2004.<
><
><i></i>
Vrag nosi Pradu
Avatar
VIPmama
mirisni cvjetić, jutarnja rosa
 
Postovi: 23259
Pridružen/a: 14 sij 2002, 18:32
Lokacija: na zapadu

Re: Ragade?!

PostPostao/la ivana M » 06 kol 2005, 16:47

* Ukoliko vam se pojave ragade na
adavicama to je znak da beba nije do
o obuhvatila dojku. Zapamtite, beba donjom vilicom pritiska tkivo oko
adavice i na taj nacin pretace mleko iz dojke u usta. To je jednostavna tehnika koju ce te primenjivati i prilikom izmlazanja (kada je to potrebno)<
>Eto samo sam ti ovo nasla...bebica se probudila! <i></i>
ivana M
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 65
Pridružen/a: 15 vel 2005, 20:43

Re: Ragade?!

PostPostao/la Llea » 06 kol 2005, 19:27

I ja znam vrisnuti od bola kada svojoj bebolini stavim
adavicu u usta, ali onda dojku izvadim van, čekam da beba otvori usta što više, stisnem
adavicu sa prstima i tako ju "uvalim" bebi. Nekada uspijem,a nekad "duram"<
>Kad god stignem,
adavice namažem sa Melemom, i "luftam" ih na zraku. Prije nego beba opet počne cikiti, operem ih i nježno o
išem. <
>I tak u krug...<
>Sretno (makar ti treba i više od sreće) L E O<
><
><
>E R I N<
><i></i>
Avatar
Llea
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 44
Pridružen/a: 15 pro 2003, 16:10

Re: Ragade?!

PostPostao/la patkica » 07 kol 2005, 19:26

mazi se i s mlijekom, i s Purelanom, ima ga u ljekarni ili u Rozi stepu u Gotovcevoj. Njega ne treba ispirati. <
><
><
><
><i></i>
Avatar
patkica
svizac
 
Postovi: 24388
Pridružen/a: 11 vel 2001, 22:34
Lokacija: u ormaru

Re: Ragade?!

PostPostao/la LedinaMama » 08 kol 2005, 07:22

Kad te tocno boli: na pocetku podoja, tijekom cijelog podoja, na kraju ili izmedju podoja?<
>Koliko beba ima popiskenih i pokakanih pelena dnevno?<
>Koliko je tocno stara? Leda 24.12.2001.<
>beba 14.03.2006.<i></i>
LedinaMama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 147
Pridružen/a: 22 sij 2003, 14:31

Re: Ragade?!

PostPostao/la mamabake » 08 kol 2005, 08:22

mene s užasno bolile
adavice dok sam dojila.prije svakod podoja sam prvo plakala jet me je bilo strah da mu stavim sisu u usta.stavljala sam obloge od kamilice i mazala svojim mlijekom.bolilo je dok mlijeko jako ne krene ali do tada je bilo <
><
>Bakir 11.03.2003. <i></i>
mamabake
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 18
Pridružen/a: 02 stu 2004, 09:51

Re: Ragade?!

PostPostao/la selma27 » 08 kol 2005, 08:27

meni su krvarile, spasila me bepanten krema (roza) <
><
><i></i>
selma27
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 309
Pridružen/a: 09 pro 2002, 14:54

Re: Ragade?!

PostPostao/la ljubilica » 08 kol 2005, 08:55

Kad se ragada stvori, treba dosta vremena da zacijeli. Meni je trebalo oko mjesec dana. I bez obzira sto se beba prikljuci pravilno i ima dobar polozaj boli cijelo vroijeme sve dok ne zaraste. Stisni zube i naprijed, sve za bebu.<
>Nemoj nositi grudnjak, ako ne moras vec sto vise zraci.<
><
>Postoje ti od Avneta, silikonski "leptirici" koji mogu olaksati takve probleme, mada meni nisu, jer nikako nisam mogla dojiti preko njih. __________________________<
>Srecica III 2002<
><
>Palcica X 2003<i></i>
Srecica
Palcica

Slatkis
Avatar
ljubilica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 259
Pridružen/a: 27 pro 2004, 16:58

Re: Ragade?!

PostPostao/la LedinaMama » 08 kol 2005, 08:58

Molim te, odgovori na ona gore pitanja, moramo prvo otkriti uzrok problema. Leda 24.12.2001.<
>beba 14.03.2006.<i></i>
LedinaMama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 147
Pridružen/a: 22 sij 2003, 14:31

Re: Ragade?!

PostPostao/la mama i ema » 11 kol 2005, 18:31

Ledina mama, evo ovako: boli me najvise na pocetku podoja. Stvar je sto sam ja vec stvorila strasne ragade pa sad vise ne znam jel smo mozda vec svladali tehniku dojenja ali dok te ragade ne zacijele mora boljeti? Napravila sam dva dana pauze od dojenja i davala joj izdojeno mlijeko, mazala dojke i zracila pa su sada puno bolje, ali mislim da mi je zbog toga smanjena sada kolicina mlijeka koju imam jer ipak izdajalica nije mogla toliko povuci kao dijete!? I sada dojimo preko sesirica jer jos uvijek mene boli (nesto manje nego prije - najvise kad tek stavi
adavicu u usta, kasnije postane gotovo ugodno)! <
>Sada imam dva druga problema: je li moguce vratiti kolicinu mlijeka koja bi joj bila dovoljna - sada joj dajem 50-ak ml dnevno NAN-a jer joj ovo nije dovoljno. Kada popije tu bocicu (nakon sto isprazni moje dojke, a jos je gladna), onda tako lijepo zaspe i spava oko 4 h, dok je nakon dojenja uvijek nekako nemirna i manje spava?! Znam da je majcino mlijeko lakse probavljivo i krace se zadrzava u zelucu pa su djeca prije gladna, ali je li normalno da se budi svaka dva sata na dojenje i doji po sat vremena?<
>Drugi problem je upravo ovo dojenje po sat vremena - ona doji intenzivno 5 min i onda zaspe, ja nju razbudim, povuce gutljaj-dva i opet spava? Ako je skinem i stavim da spava, razbudi se i place, trazi papati? <
>Ema ima 12 dana. Zadnjih dana ima 3-4 ukakne pelene dnevno, a prije je imala i do 6!<
>Nadam se da sam nesto uspjela pojasniti?!<
>Hvala unaprijed na odgovorima <i></i>
mama i ema
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 350
Pridružen/a: 05 svi 2005, 10:48

Re: Ragade?!

PostPostao/la SonjaV » 12 kol 2005, 15:22

Ragade sam mazala običnim lanolinom, bilo mi je najjednostavnije jer se ne treba prati prije podoja.<
>Uz to sam koristila i bepanthen mast, i luftala kad god sam stigla.<
>Ovo za stolice mislim da ne trebaš
inuti.<
>Luka je imao 6 ukakanih pelena na dan a Ena jednu u 2 dana, sve ovisi.<
>I cicali su oboje stalno, bar se meni tako činilo.<
>Dovoljno joj je bilo 5 minuta i onda spavanja 15 minuta, i tako cijeli dan na ciki.<
>Sad sa 2.5 miseca se sve polako izorganiziralo. <
>ENA<
><
><i></i>
Indijanac '09.2002
Mrvica '05.2005
Bucka '06.2014
Avatar
SonjaV
sa zalihama pelena
 
Postovi: 1720
Pridružen/a: 10 sij 2003, 15:42
Lokacija: Malo misto

Re: Ragade?!

PostPostao/la Llea » 12 kol 2005, 19:12

Mene isto zanima dali MORA boljeti kada bebi stavim dojku (prsa) u usta? Mislim, mene moja cura tak ugrize, poslije je sve bezbolno. Cura ima 14 dana<
>Ne znam koliko je to normalno da boli jer nisam baš primjetila da mame koje doje vrisnu čim bebu stave na prsa... L E O<
><
><
>E R I N<
><i></i>
Avatar
Llea
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 44
Pridružen/a: 15 pro 2003, 16:10

Re: Ragade?!

PostPostao/la eli » 12 kol 2005, 21:59

Llea, nisam nikada imala ragade, ali me prvih par tjedana na početku svakog podoja jako zaboljelo. razlog je tome bio višak mlijeka pod samom
adavicom. kako bi ga ona u desetak sekundi posisala, bol bi nestala.<
>nisam vriskala. samo bi stisnula zube i nožne prste. za nožne prste nisam sama skužila ve&#263; mi je patronažna rekla da je s time podsje&#263;am na nju, na njenim po&#269;ecima dojenja. <i>Edited by: eli  at: 12/8/05 22:00<
></i>
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Ragade?!

PostPostao/la patkica » 13 kol 2005, 19:14

Llea, ne bi trebalo tako boliti. Znaci da kad joj gurnes
adavicu u usta da ju ne primi do
o. Probaj ju lagano stisnuti i gurnuti sto dublje u usta, njena
ada bi trebala biti na rubu areole, znaci da nema samu
adavicu nego sve skupa u ustima, a
adavica je duboko kod nepca.<
>AKo te tako boli, mozda i imas negdje ragadicu pa ju ne vidis. Pregledaj si do
o
adavice. <
>Probaj promijeniti polozaj.<
>MamaiEma, nadam se da ce ti se Ledina mama javit
zo, meni je sad uzasno tesko pisat jer je pisulja na meni... ako se ne javi ona budem ja kad cu imat bolje uvjete za tipkanje. <
><
><
><
><i></i>
Avatar
patkica
svizac
 
Postovi: 24388
Pridružen/a: 11 vel 2001, 22:34
Lokacija: u ormaru

Re: Ragade?!

PostPostao/la mama i ema » 14 kol 2005, 13:32

Drage cure hvala vam, nama ide svaki dan sve bolje, samo sto jos uvijek uzimamo 50-ak ml NAN-a navecer jer mi se nekako cini da nemam dovoljno. Sta da uradim da se poveca kolicina? Stavljam je stvarno cesto na grudi, pijem puno mlijeka, vode, hipp-ov caj za dojilje, juhe, corbice... Sta jos da uradim? Cini mi se da preko dana iscrpi zalihe mlijeka, koje se nakupe nocu, posto je nocu ipak malo manje na grudima, pa onda navecer nema dovoljno, sinoc je bila budna od 20 h do 1 h i samo je trazila jesti!? A ne vristi, pa pretpostavljam da nisu grcevi?! I kako se djeca ponasaju kad je cica prazna: izbacuju je ili? Ona nju nikad ne izbaci nego spava na njoj?! <i></i>
mama i ema
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 350
Pridružen/a: 05 svi 2005, 10:48

Re: Ragade?!

PostPostao/la patkica » 14 kol 2005, 14:25

stavi ju po noci da sto vise doji. nocno dojenje ti je bitno za povecanje kolicine mlijeka, prolaktin se oslobadja, i stvara se vise mlijeka. ostalo kako i radis - sto cesce na grudi, pusti ju nek cicka, povuce si ona bar malo tako.<
>ako imas 5 do6 mokrih pelena u 24 sata i 2 do 5 stolica, uz naravno to da ti ona djeluje OK, znaci da dobiva dovoljno.<
>Probaj se danju nakon podoja jos malo izdojit, bez obzira koliko malo ti ode, to je tijelu signal za proizvodnju.<
>Dobije znaci samo 50 ml adaptiranog? Probaj polako to smanjit. Znam da ti se cini logicnim da joj das navecer (jer imas osjecaj da su ti dojke prazne), al time si radis medvjedju uslugu, jer bi navecer trebala najvise vuci (da ti se napravi vise mlijeka).<
>Mozda da probas sad navecer dati pola od toga (i onda tako tri dana), pa cete malo jace "plivat" dok se ne stvori vise mlijeka, dva, tri dana, al bude.... nakon tri dana (ako je sve OK i podnosljivo) makni bocu ful. <
><
><
><
><i></i>
Avatar
patkica
svizac
 
Postovi: 24388
Pridružen/a: 11 vel 2001, 22:34
Lokacija: u ormaru

Re: Ragade?!

PostPostao/la Hajdi » 17 kol 2005, 16:29

Evo sad vidim da Patkica preporučuje lanolinsku mast PureLan ... a ja otvorila poseban topik. Koristim i super mi je, ali meni se ragade nisu ni napravile pa ne znam koliko je do
a za zacjeljivanje. Nina (7.7.1999)<
>Lucija (21.6.2001)<
>Jakob (4.8.2005)<
><i></i>
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12219
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Ragade?!

PostPostao/la patkica » 17 kol 2005, 16:33

cuj, za zacijeljivanje treba vremena i trpljenja boli. al je najbolja bas zbog neispiranja <
><
><
><
><i></i>
Avatar
patkica
svizac
 
Postovi: 24388
Pridružen/a: 11 vel 2001, 22:34
Lokacija: u ormaru

MOLIM SAVJET

PostPostao/la TEEJA » 08 svi 2006, 16:10

Unazad tjedan dana pijem antibiotike,nisam imala mastitis,nego mi je
adavica doslovce trodupla,i u rani.Sad se na tu cicu izdajam,probala sam i hraniti bebu na toj cici,al onda se rana još pogorša.Mažem je Bepanten kremom.Molim vas za savjet kako da to bolje prođe,sretna sam što beba hoće i cicu,i flašicu. <i></i>
TEEJA
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 21 ožu 2006, 09:32

Re: MOLIM SAVJET

PostPostao/la eli » 08 svi 2006, 18:43

doji je samo na jednu sisu. beba ti je još mala i kako si nedavno rodila tijelo predo
o odgovara na potražnju. kad se
adavica lijepo zacijeli, onda malo po malo vraćaj bebu i na tu sisu. u međuvremenu izdajaj ranjenicu. nije problem ako to ne uspiješ do kraja i ako se količina mlijeka smanji. važno je održati produkciju, a nabildat ćeš je kad se izliječiš. <i></i>
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: MOLIM SAVJET

PostPostao/la jami » 08 svi 2006, 18:58

meni je jako pomogao purelan (ako ga nema nigdje za kupiti mozes naruciti u apoteci na dolcu), s tim da sam ja nastavila dojiti i sa ragadama pa je jos sporije isao oporavak jer bi se stalno radile nove kraste, a stare otpadale, bolilo je vraski al sam nekako stisla zube (mojoj je tehnika cicanja od prvog dana bila losa pa je nisam htjela jos zbunjivati bocicom, a i tesko se izdajam)<
><
> <
>moja bjondina<i></i>
Avatar
jami
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 245
Pridružen/a: 10 tra 2002, 16:17

Sljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.