Sada je: 19 tra 2024, 23:09.

Izvijanje

Mi smo mali, veliki borci.

Moderator/ica: nadicab

Izvijanje

PostPostao/la Franka » 30 pro 2001, 02:11

Prvi put se javljam, iako sam vec duze vrijeme pasivni clan vaseg foruma. Konkretno imamo problem sa izvijanjem, odnosno zabacivanjem glavice unatrag. Neuropedijatrica je rekla da je to cest slucaj kod djece koja su rodjena prijevremeno, koja su ostala bez kisika i imala su krvarenje, sto je on sve imao. Rodjen je sa 37 tjedna ali se po nekim lijecnicima vodi kao prijevremeno rodjen. Bio je u inkubatoru, pa su ga treci dan prebacili na Re
o gdje je jos lezao 17 dana, vecim dijelom u intezivnoj. Krvarenje je bilo II-III stupnja. Jos tad sam cula da sestre spominju izvijanje kod njega. Problem je sto jos nemam efikasan nacin kako ga sprijeciti. Buduci da idemo na vjezbe na Goljak, rekli su da to ne bi smio raditi i da ga ispravljamo. U jednoj fazi mi se cinilo da ga je nestalo (sada je star 6,5 mj.), ali sad se vratilo, i to osobito dok ga previjam, sto mi nije problem ispraviti, ali sto da radim kad se po noci u kreveticu izvije i tako hoce spavati? Kad se probudi i nahranim ga on se obavezno stavi s glavom unatrag, ja ga ispravim on opet, pa se na kraju razbudi, i nakon sto se izvrti po krevetu opet zaspe u istom polozaju. Spava s jastucicem, stavili smo mu smotani rucnik ispod koljena, ali nista ne pomaze. <i></i>
Franka
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 212
Pridružen/a: 30 pro 2001, 02:11

Re: Izvijanje

PostPostao/la Lidija » 30 pro 2001, 02:58

Prvo, do
odosla Franka.<
><
>Mislim da se radi o istoj stvari koju sam ja imala kod mladjeg sina. Tada su mi preporucili da ga nosim i drzim svijenog kao lopticu, ledja na mene i primim ga ispod koljena, glavica se ne moze izvijati. A za spavanje su mi ( fizioterapeutica u Vinogradskoj ) preporucili da od plahte napravim "mrezu za ljuljanje" ( svezes krajeve plahte na kinderbet i to stvarno lici na onu kamping mrezu ) u kinderbetu i da tako lezi. U tom polozaju nema sanse svijati glavicu unazad. Nije bio bas zadovoljan, ali jedan dio dana i noci je provodio u toj "mrezi". <i>Edited by: Lidija  at: 12/30/01 12:59:26 am<
></i>
Avatar
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1615
Pridružen/a: 13 tra 2001, 10:22
Lokacija: zg

Re: Izvijanje

PostPostao/la Franka » 30 pro 2001, 03:49

Hvala, hvala.<
><
>Da, znam i za tu mogucnost i ozbiljno razmisljamo da ju uvedemo ako ovako nastavi. Do sada sam oklijevala jer mi se to cinilo strasno neudobno za spavanje, a i fizijatrica (Goljak) nam je rekla da to primjenjujemo po danu (ali to je teze, buduci da on po danu ne boravi u kreveticu), a za noc da ga pustimo da se kvalitetno odmori i da ima mogucnost pokreta. Samo se nadam da mu je to kratkotrajna faza, jer to radi zadnjih nekoliko noci, ranije nije. Inace ga nosimo tako kako si opisala, to su nam sve rekli. Kako je to nestalo kod tvoga sina? I da li to izvijanje ostavlja kakve posljedice kasnije? Meni to nitko nije objasnio, samo znam da mu ne smijem dozvoliti. <i></i>
Franka
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 212
Pridružen/a: 30 pro 2001, 02:11

Re: Izvijanje

PostPostao/la Lidija » 30 pro 2001, 22:37

Moje je dijete imalo krvarenje II stupnja i koliko sam shvatila to izvijanje je posljedica. Sprečavanje je dio fizikalne u onom smislu da dijete ucis ispravnim polozajima. Ne bih se puno petljala u objasnjavanje. <
>Sam polozaj u "ljuljacki" nije neudoban, ali klincima koji se izvijaju smeta jer se ne mogu izvijati. <
><
>Posljedice ? Izvijanje je posljedica.... Sve ostalo ovisi o djetetu i "ostecenju". Svako krvarenje izaziva ostecenje mozga. Pitanje je samo koliko i sto. Kod mog mladjeg djeteta citava stvar je zavrsila bez ikakvih posljedica. Vjezbali smo prvu godinu, kako sam ja bila vec iskusni "mama-fizioterapeut", uglavnom kod kuce, kontrolirali i sve je doslo na svoje. <
><
>Kako je inace klinac, kako napreduje, kako ga ocjenjuju, koliko intenzivno radite ????<
><
><
>Ako si citala na grupama potpore ja inace imam i starijeg sina s kojim sam prosla sve od fizioterapeuta na dalje i on je dijete s mentalnom retardacijom. Hocu reci da sam prosla puno toga i da ti mozda mogu pomoci ako budes trebala, ili pomoci pronaci nekog tko to moze. <i></i>
Avatar
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1615
Pridružen/a: 13 tra 2001, 10:22
Lokacija: zg

Re: Izvijanje

PostPostao/la Franka » 31 pro 2001, 01:52

Moram priznati da mi je još sve prilično konfuzno u glavi i grčevito nastojim saznati što više o djeci sa sličnim simptomima i iskustvima ostalih mama kako bih i ja njemu što više pružila. Jer, kako kažu najbitnija je prva godina. Hvala na savjetima jer svaka pomoć je do
odošla. Ovo nam je prvo dijete tako da nemam nikakvog iskustva s bebicama, a još manje s eventualnim poteškoćama. Zapravo je sve bilo idealno do mog 29. tjedna trudnoće, a onda su mi na rutinskom pregledu ustanovili trudove koje ja, neiskusna trudnica, nisam ni osjetila i odmah me ostavili u bolnici s iglom prepara u ruci i tako sve do poroda. Teo inače do
o napreduje, na prsima je (nakon teških dana prvo samo izdajanja, pa privikavanja na prsa i dohranjivanja mojim mlijekom na dudu jer je naučio jesti na bočicu u bolnici i bio je premali i slab da povuče dovoljno) i danas ima 7660 gr. Tek smo počeli s žitaricama i kašicama, pojede svega par žličica dnevno, a bilo je i povraćanja kad bi prvi dan probao nešto novo (tu sam vjerojatno i ja kriva jer sam mu dala da jede koliko hoće, pa sad to radim pametnije). Rodjen je sa 2980 gr. i nakon 3 dana pao na 2600. Zadnji mjesec je dobio samo 260 gr i to me malo
ine (inače je dobivao iznadprosječno), da li je to možda povezano s onim da djeca nakon 6 mj. dobivaju manje.... Ali i ja sam skrenula na krivu temu. Inače je veselo i zdravo dijete, osim jedne manje prehlade, nije bio bolestan. Tu ne računam grčeve, s tim je bilo problema. Od liječnika koje posjećujemo, s očima je sve u redu, na zadnjem UZV mozga svi su se ugrušci razišli i može se cijepiti (još nismo jer čekamo da nam i neuropedijatar odo
i), sluh mu je u redu, naš pedijatar nas uvijek ohra
uje da će sve biti u redu i da je jako dobar. Još trebamo otići na EEG ovih dana. Jedino nas fizijatar uvijek ubije u pojam. Prvo je neuropedijatar rekla da je sve ok samo da ne drži glavicu (tad je imao 4 mj.) i da djeca s 3 mj. bolje drže glavu od njega. Za nekoliko dana je počeo držati glavu i mi sjajimo od sreće i odemo kod fizijatra, mali je spavao u skafanderu i kad smo ušli on onako pospan nije uopće reagirao na zvečku, imao je stisnute šakice i rekla nam je da ne smije tako držati ruke, tj. zatvorene palčeve jer može ostati invalid. Potonule su mi sve lađe. Vježbanje.... kako piše u onom članku o nedonoščadi, uvijek mi se čini premalo. Zapravo ga polegnemo 2 puta dnevno na vježbu, ali ga ja i između dohvatim pa mazimo igračke, malo ga stavim na trbuh jer mu to teže ide, kao da se umori držati glavu gore, pa počne plakati, a ja to ne mogu slušati. On je mala maza i najviše se voli nositi, ležanje mu
zo dosadi i to mi je sve veći problem za vježbu. Tako da ne mogu reći egzaktno koliko je puta dnevno vježbao. I kako su mi rekli i oni to ne mogu definirati, ali nekakvih 5, 6 puta da bi trebao i ja se pitam da li to ostvarim, da li ga do
o vježbam, hoće li i on
zo propuzati kao što vidim njegove vršnjake.... <i></i>
Franka
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 212
Pridružen/a: 30 pro 2001, 02:11

.

PostPostao/la Franka » 31 pro 2001, 01:56

(This message was left blank) <i>Edited by: Franka at: 12/31/01 12:04:36 am<
></i>
Franka
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 212
Pridružen/a: 30 pro 2001, 02:11

Re: Izvijanje

PostPostao/la nadicab » 31 pro 2001, 23:48

do
o došla!<
>Eh, dok sam čitala tvoj mail, imala sam toliko toga ti ispričati (kao i Lidija). Mislim da bi za detaljnije izvještaje trebale se čuti ili vidjeti.<
>Zašto je izvijanje loše: to je kriva šema pokreta tj. krivi se mišići istežu i grče. Tako se šalje kriva poruka mozgu i u budućnosti će mozak znati samo za taj o
azac. Meni su u Ljubljani rekli da uvijek oštrim glasom Denisu kažem NE, to se ne smije raditi!! Naravno, ispravnim nošenjem i držanjem to sprečavaš i s tim ispravnim o
ascem šalješ do
u poruku mozgu.<
>KOličina vježbanja: kod Vojte je dovoljno 3 puta dnevno po 15-tak minuta, kod pravog Bobatha oko 1 sat, ali razbijeno u nekoliko sesija jer ako ga cijelo vrijeme ispravno držiš i s njim radiš (pružaš mu igračku, hraniš ga i presvlačiš) to je opet jedan vid vježbanja. <
>Prva godina jest najvažnija, zatim slijede prve 3 godine i na kraju se mozak konačno formira s 6 godina. To naravno ne znači da ga još uvijek ne možeš nešto naučiti, nego će za to poslije 6. godine trebati puno više vremena i truda.<
>Moj Denis je sada 19 mjeseci star, a motorički je na nivou 7. mjeseca, govorno na nivou 13-14 mjeseci, a socijlno prati svoju starost. Sada mi je bio u posjeti nećak koji je star 8,5 mjeseci i bili su motorički isti. <i></i>
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17716
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Izvijanje

PostPostao/la Franka » 03 sij 2002, 02:00

Hvala nadicab, i hvala vam objema na savjetima jer mi stvarno puno znače. <
>Sinoć smo imali show skoro do ponoći, izvijao se da to nije normalno. Razbudio se bar 5 puta, isplakao, i kad legne opet se izvije, pa opet ustajanje, plakanje (to je tata radio ja nisam imala srca slušati ga), čak i svezanoj plahti se uspio izviti. Na kraju je uspio zaspati na boku podbočen sa svih strana da ne može prema natrag. Danas je odmah zaspao u plahti, neizvijen. Nešto izgleda u tehnici ne štima kod te plahte, sutra ćemo pokušati spustiti madrac jer on i dalje nalazi mogućnost da se izvije. Inače tata je prihvatio ono sa NE, ne smiješ se izvijati, ali moj NE je puno nježniji pa mi se čak i smiješi kad ga "podviknem".<
>Mi smo na Goljaku, dakle radimo po Bobathu. Nisam baš zadovoljna sobom, čini mi se da bih neke stvari mogla bolje raditi, ali isto tako sam na neke upite dobila proturječne odgovore pa me i to malo zbunjuje. Čitala sam i za Ljubljanu i to me zaintrigiralo, jer uvijek mi ostaje dilema da li radim dovoljno za njega. On je možda još premali da bi se mogli utvrditi neki konkretni pokazatelji da li zaostaje i koliko. Vidim recimo njegovu sestričnu koja je rođena tjedan dana prije njega (ali su po terminu rođenja trebali biti više od mjesec dana razlike), puže, oslanja se na ispružene ruke, okreće se ko od šale, a njemu to sve ide teže ili još ne ide. Pedijatar je rekao da će on možda malo kasnije prohodati ali da se ne
inemo da on misli da će tu biti sve u redu. Isto tako i rodbina "Ma on je super dijete" i sad još mi kao mučimo dijete s vježbanjem, doktorima i sl. A što da mi za godinu dana netko kaže, eh da ste na vrijeme napravili to nešto, sad ne bi imali problema, da lupam glavom u zid? Ove doktore što obilazimo je sve nekako slučajno ispalo, kad je izašao iz bolnice, pisalo je da je kontrola kod oftalmologa za mjesec dana, pa je doktorica na otpustu rekla da provjerimo da li još moramo ići. Nazvala sam i ispalo je da trebamo. Uputa je bila da ide na vježbe, kad nam je pedijatar pisao uputnice rekao je neka odemo i kod neuropedijatra i tako smo i tamo završili. Mislite li da bi trebali još nekoga od specijalista posjetiti, kakva su vaša iskustva? <i></i>
Franka
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 212
Pridružen/a: 30 pro 2001, 02:11

Re: Izvijanje

PostPostao/la Lidija » 03 sij 2002, 03:14

Franka, ajde se vi javite u Savjetovaliste fakulteta edukacije i rehabilitacije na Prisavlju, tel. 6195852 ili jos bolje dodjite jedan utorak ili srijedu od 16-18 u igroteku savjetovalista koja se nalazi u prostorijama PUŽ-a u Veslačkoj 19. Ja sam tamo svaki utorak, a tamo je i jedna krasna zena koja vodi igroteku i koja ti moze pomoci. Mozes mi se javiti na mail, kliknes na moje ime i tamo ti pod My email pise private i send mail, ne vidis moj mail, ali doci ce. Nemoj zaboraviti napisati svoj, da ti se mogu javiti, ostaviti
oj telefona ili nesto slicno, sto se dogovorimo. Mozda rijesis neke svoje dileme, a mozemo i popricati ( makar telefonom ). <
>Jel' vazi ?? <i>Edited by: Lidija  at: 1/3/02 1:17:03 am<
></i>
Avatar
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1615
Pridružen/a: 13 tra 2001, 10:22
Lokacija: zg

Re: Izvijanje

PostPostao/la nadicab » 04 sij 2002, 16:20

drago mi je franka da prihvaćaš naše savjete a ne savjete obitelji. Baš sam i napisala u jednom letku da je jedan od vidova reakcije na probleme s djetetom (naročito ako je 1.) negiranje problema ili bar umanjivanje. To što familija želi da sve bude OK ne znači i da će bez roditeljskog truda i biti OK. U pravu si kad si napisala da gdje će svi ti "do
osavjetovajući" biti za koju godinu kada tvoje dijete bude sve više zaostajalo za svojim vršnjacima?<
>Ako ikako financijski možeš izvući Ljubljanu, savjetujem ti da ideš: rezultati su (bar kod Denisa, a on je jako oštećen) veoma vidljivi i što je najvažnije, on uživa u vježbanju, kao i ja. Istina, vrijeme koje proboraviš s takvim djetetom je ogromno jer ono ništa samo ne može, pa mu ti moraš puno toga pružiti.<
>Ako se odlučiš za Ljubljanu, javi mi se da ti dam kontakt telefone (8 tretmana *50 DEM + 7 noćenja *35 DEM). A Ako ne ide, onda i dalje piši o svojim problemima na forumu, pa ćemo ti Lidija i ja koliko možemo probati pomoći. <i></i>
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17716
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Nadicab

PostPostao/la Lidija » 04 sij 2002, 21:47

Samo da te obavjestim, cula sam se danas s Frankom, napravit cemo sve sto znamo, a i ono sto ne znamo. Glavno da se krene, a Franka mora sama odluciti sto ce i kako ce. Glavno da bebaci idu naprijed !!!!!! <i></i>
Avatar
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1615
Pridružen/a: 13 tra 2001, 10:22
Lokacija: zg

Re: Nadicab

PostPostao/la Franka » 05 sij 2002, 01:54

Hvala Nadicab, na savjetima i podršci. Kako je Lidija napisala, mi smo se danas čule i slijedeći tjedan idemo u PUŽ. To je eto nekakav prvi korak, imamo još i neke doktore onaj tjedan iza pa kad malo sve to obavimo, čujemo mišljenja i ocjene onda bi gledali što ćemo i kako dalje. Bit ću slobodna javiti ti se ukoliko bi poduzeli neke dalje korake, tj. ako nam savjetuju da bi koristilo otići u Ljubljanu, sigurno ćemo to napraviti. Onda ću sigurno imati pitanja. Do tada ću vas zapitkivati ovdje. Kako već rekoh, mladi smo (po iskustvu, na žalost ne i godinama) i neiskusni roditelji i naš bebač je pod stalnom prismotrom i to smo pitanje planirali postaviti na vježbama, ali to je još daleko pa mi možda vas dvije možete reći. Kad ga držimo, dakle on je leđima naslonjen, on je počeo u zadnje vrijeme stalno trljati nogom u nogu, stopalima. Da li je to do
o ili nije? Kako su rekli da je izvijanje loše, da je do
o da odiže nogice dok leži, da li i to ima kakav predznak ili je to nešto banalno i nebitno? (malo sam skrenula s topica ali ako je kratak odgovor nisam htjela otvarati novu temu...) <i></i>
Franka
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 212
Pridružen/a: 30 pro 2001, 02:11

Re: Nadicab

PostPostao/la nadicab » 05 sij 2002, 02:35

sve je OK dok ne počne križati nogice, e to je jako loše. Pozitivno je da diže nogice jer jedna od faza razvoja je i obavezno stavljanje stopala u usta, a to nemre napraviti ak ne digne nogice, jel da?<
>Moj Denis nažalost još uvijek to ne može napraviti iako ima 19,5 mjeseci jer je jako krut u zdjelici, a za tu radnju treba imati gibljivost zdjelice. Taj pokret podizanja stopala do usta ti je dio pokreta u puzanju (savini nogicu i privuci je prema trbuhu).<
>Mi smo savjet za Ljubljanu dobili u pedijatrijskoj ambulanti, ali kao privatnu informaciju od doktorice jer je imala već jednu zadovoljnu majku. Kada smo to rekli u Vinogradskoj dr Klobučar, ona je rekla da mi kao roditelji imamo pravo sve na ovom svijetu tražiti za do
obit našeg djeteta. Ne znam kako će to na Goljaku komentirati.<
>Inače, nisi rekla u kojoj bolnici ti se rodilo dijete i iz koje bolnice su ga otpustili? <i></i>
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17716
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Nadicab

PostPostao/la Franka » 06 sij 2002, 02:09

Sad sam za
inuta jer u biti on ima neke pokrete koji vode ka križanju nogu, npr. stavlja jednu nogu iza druge (prste jedne noge na petu druge) i onda trlja, a gledam ga večeras na kupanju pa dok leži, baš zna i prekrižiti nogice. Eto opet razloga za tjeskobu. <
>On zna staviti nogicu u usta, ali da mu pomognem ili približiti nogu ili malo podići guzu. To je sad odnedavno počeo, prije kad bih mu približila nogu, nije ga uopće zanimala kad on ima svoje ručice koje glođe. Ponekad zna ispružiti noge i skroz ih ukočiti da mu ne mogu napraviti one vježbice za kukove, onda malo škakljanja, nasmijavanja pa se onda opusti.<
>Pretpostavljala sam da ću i ja dobiti sličan odgovor tvome za Ljubljanu, jer tko bi tako nešto mogao savjetovati, ići ili ne ići ovisi samo o nama. Ja sam u biti mislila drugačije formulirati pitanje, da li on do sada ima neke nedostatke u razvoju, nešto po čemu izlazi iz okvira uobičajenih sposobnosti za svoju dob. Ukoliko bih tu imala potvrdan odgovor, onda bih se odlučila za tu opciju. <
>Inače od kada spava u plahti budi se bar 5 puta po noći. Možda nema veze s tim, možda ga i zubići muče (izlazi četvrti). Izgleda da ni noćas neće biti bolje, već je jednom dozivao.<
>Ja sam ti rodila i ležala prije toga mjesec i pol u Merkuru, on je 3 dana bio u inkubatoru, a onda su ga sa sumnjom na infekciju (koja kasnije nije dokazana) prebacili na Re
o gdje je još bio 17 dana. Nakon što je zadnjih 5, 6 dana prebačen na postintezivnu, pustili su ga kući. <i>Edited by: Franka at: 1/6/02 12:16:37 am<
></i>
Franka
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 212
Pridružen/a: 30 pro 2001, 02:11

Franka

PostPostao/la Lidija » 09 sij 2002, 01:02

Vidimo se sutra ? <i></i>
Avatar
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1615
Pridružen/a: 13 tra 2001, 10:22
Lokacija: zg

Re: Franka

PostPostao/la Franka » 09 sij 2002, 02:27

Da, da, dolazimo! Molim te javi mi ako treba nešto posebno ponijeti sa sobom, uzet ću njegove dosadašnje nalaze, više ništa mi nije palo na pamet.... <i></i>
Franka
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 212
Pridružen/a: 30 pro 2001, 02:11

Re: Franka

PostPostao/la Lidija » 09 sij 2002, 09:32

Samo do
u volju.....<
>Doci cu i ja danas, (jer mi mladjem jos nije poceo engleski radi kojeg srijedom ne stizemo inace), samo da vas vidim, skuham kavu..... <i></i>
Avatar
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1615
Pridružen/a: 13 tra 2001, 10:22
Lokacija: zg

Re: Franka

PostPostao/la Franka » 11 sij 2002, 01:54

Samo da izvjestim da smo bili u PUŽ-u i da smo jaaako zadovoljni. Kasnili smo jer je bila besana noć iza nas pa se dijete nikako nije dalo razbuditi, pa smo se još malo i izgubili.... Uglavnom stigli smo a tamo nas je primila jedna strašno draga i ljubazna gospođa koja je ostala sa nama još sat vremena nakon što su svi otišli i dala nam puno savjeta, korisnih informacija, nade i podrške. Ona je zadovoljna pa je i nama odmah bilo lakše. Slijedeći tjedan u ut i sr imamo doktore pa smo se dogovorili da se čujemo i dogovorimo posjet fakultetu. I upoznali smo Lidiju i njenog mladjeg sina! <i></i>
Franka
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 212
Pridružen/a: 30 pro 2001, 02:11

Re: Franka

PostPostao/la Lidija » 11 sij 2002, 02:17

Super !<
>Znaci, Ljiljana vas kani i dalje uputiti, ako sam do
o shvatila...<
>To je do
o, jer kako god okrenes sigurno je do
o pratiti razvoj situacije. I zasto ne imati misljenja vise ljudi. Samo pozitivno razmisljajte i sve ce se polako rijesiti. Nadam se da si ipak malo mirnija nakon ovog razgovora.<
><
>K tome, jako mi je drago da sam vas sve skupa upoznala, zao mi je sto nismo mogli jos malo popricati, ali moji decki su vec bili jako umorni i morali smo otici. Starijeg Ivicu niste vidjeli, jer je bio u kuhinji kad ste dosli, a poslije ste se vi povukli u kancelariju i tako.... A da ste dosli ranije popili bi i kavicu. Nema veze, bit ce mozda i drugi put.<
>A bebac je super, presladak je. Pravi mali muskarac, i zna sto mu godi. Smjesak dok ga je Ljiljana ljuljuskala bio je ocaravajuci.<
> <
> <i></i>
Avatar
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1615
Pridružen/a: 13 tra 2001, 10:22
Lokacija: zg

Re: Franka

PostPostao/la Franka » 12 sij 2002, 00:23

Da, poslat će nas k, sad nisam sigurna profesorica ili dr. Turalija, rekla je da je ona jako stručna i dobit ćemo njeno mišljenje da li se Tin do
o razvija tj. da li je okvirno u granicama za dijete svoje dobi.<
>I meni je žao da nismo ranije uspjeli doći ali kad je tako sve ispalo. <
>Inače ljuti se na plahtu u krevetu da to nije normalno. Sinoć se probudio oko pol 12, obično se tada malo ponosi i odmah zaspe, tj. nije gladan (on navečer pojede moje izdojeno mlijeko, oko 260 ml tako da može s tim i do jutra preživjeti. Ali do
o, ako se probudi poslije 2 mrvicu pocica i spava dalje). A sinoć, zaspe na rukama, spusti se u krevet tj. plahtu, pokušaj izvijanja i plač. Na kraju je proveo 95% noći kod nas u krevetu i to je fino spavao, neizvijen. Kad bi ga i uspjeli staviti u njegov krevet da spava, nakon 15 min bi se probudio i plakao. Namučio se i spavao jutros do 10, i ja skupa s njim <
>Sad više uopće nisam načisto, da li mu smeta to što se ne može izviti u plahti, ili nešto drugo. Bake kažu da mu je tako sigurno hladno odozdo. Možda tako nešto... Ne znam, vidjet ćemo još noćas pa ako ne bude spavao pokušat ćemo sutra bez plahte, možda je zaboravio na izvijanje..... <i></i>
Franka
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 212
Pridružen/a: 30 pro 2001, 02:11

Re: spavanje

PostPostao/la nadicab » 12 sij 2002, 01:55

i ja imam sličnih problema s Denisom, pisala sam o tome na djeca 1-2 godine o problemu spavanja. Već nekoliko mjeseci on savršeno spava između nas dvoje (pri tome ne računam noćna buđenja), a kada ga pokušam prebaciti u kindač onda:<
>1. odmah se probudi i protestira, pa ga vratim u krevet gdje nastavi spavati<
>2. neko kraće razdoblje spava, ali se opet budi i vidi točku 1.<
><
>Odustali smo od ponovnog privikavanja na kindač jer smo i previše umorni i od onih noći kada se često budi ili kada se probudi u 4 i savršeno je budan do 6 (srećom je pri tome i do
e volje, imali smo mi periode kada je ta 2 sata proveo i plačući).<
>U zadnje vrijeme kako smo već 3 tjedna svi doma na praznicima, se i ne budi tako često ili je dovoljno da ga malo ušuškam i nastavi spavati. To znači da polako izbacuje noćno hranjenje. <i></i>
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17716
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Franka

PostPostao/la Lidija » 12 sij 2002, 02:23

Nadica ti ima iskustva s , gospođom Turalijom. Mislim da su do
a. <i></i>
Avatar
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1615
Pridružen/a: 13 tra 2001, 10:22
Lokacija: zg

Re: Turalija

PostPostao/la nadicab » 14 sij 2002, 10:48

jako do
a <i></i>
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17716
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Izvijanje

PostPostao/la frajerica » 03 sij 2009, 20:48

Podižem ovaj topic jer imamo veeeliki problem sa izvijanjem...nešto slično kako je i Franka pisala. Zanima me kada izvijanje prestane? MI smo vježbači sa Goljaka i fizijatar je rekao da će to spontano prestati prilikom početka puzanja, posjedanja. Moje dijete ima skoro 7 mjeseci i od 4 mjeseca se izvija jako često i uopće ga se ne može ostaviti na leđima. Ostale vještine je usvojio za svoju dob osim stavljanja nogica u usta, a u čemu ga vjerovatno izvijanje spriječava. Diže se četveronožno i ljulja, stabilno sjedi, ne posjeda se samostalno, podizanje na šake je odlično, okretanje oko sebe tako-tako, rotacije nepravilne, a sa trbuha na leđa se još ne okreće. Vježbamo već 3 mjeseca i nastojimo ga pravilno nositi, hraniti i sl. ali izvijanje i dalje postoji i to dosta izraženo. Naša fizioterapeutica smatra da je to postalo njegova navika jer nema logike da neke stvari radi za 5, a što opistotonus inače sprječava. Nisam zadovoljna sa odgovorima i fizijatra i fizioterapeutice i u užasnoj sam panici jer ciljanih vježbi za izvijanje nema, a kod nas se ništa ne smanjuje. Čak smo bili i kod Polovine koja je preporučila Vojtu. Ne znam šta da radim i koga da poslušam. Dr. sa Goljaka te čekati da se izvijanje smanji kod podizanja u vertikalu (posjedanj, puzanje i sl.) ili početi raditi Vojtu. Ima li itko da je problem izvijanja riješio Vojtom i molila bih da mi netko na pp pošalje brojeve od Ljubljane pa možda bi i do njih skoknula? Kod Polovina ne bih ostala jer ona bi da je u cijelosti ostanem kod njih na vježbanju (znači Vojta i drugi dio vježbanja), a ja sam zadovoljna sa napretkom kojeg imamo prema ovome vježbanju sa Goljaka. I šta to znači da se zbog izvijanja usvoje krivi obrasci? Koje su to točne posljedice (nesjedenje, nehodanje, nepuzanje...) Dr. Polovina mi je rekla da obzirom na sve ostalo viđeno kod mog djeteta ona misli da će dijete prohodati..., a znamo kako je ista stroga po pitanju dijagnoza (nakon toga mi je bilo malo lakše). Čak mi niti ona nije dala neki precizan odgovor na pitanje: Koje su POSLJEDICE izvijanja? UZV mogza je pokazao ostatke ugrušaka i krvarenje I-II st. Pomagajte, a pogotovu mame koje su imale slične probleme sa izvijanjem
frajerica
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 09 pro 2008, 17:07

Re: Izvijanje

PostPostao/la nadicab » 04 sij 2009, 20:14

da izvijanje nije dobro, vidim da si i sama svjesna. I koliko ja zanm, ono samo od sebe ne nestane, kao što se ne pojavi samo tek tako. Tvoje dijete neke stvari radi OK a neke još ne, znači da terapija još nije do kraja izvedena.
Brojeve tlf os Ljubljane imaš na zastickanom topicu na vrhu stranice.
Ne znam tko ti je fizijatar na Goljaku, ali na tvom mjestu bih se obratili jednoj od izvrsnih fizioterapeutica: Ines, Zorana ili Karolini. Meni je najbolja Zorana jer je bila naša :xhappy i za nju mogu garantirati. Ona ti može pokazati neke zahvate oko izvijanja.
Sretno i piši dalje :xwave
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17716
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Izvijanje

PostPostao/la frajerica » 06 sij 2009, 10:19

Nadicab-imaš pp :xwave
frajerica
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 09 pro 2008, 17:07

Re: Izvijanje

PostPostao/la mare10 » 12 lip 2009, 10:18

Drage mame molim vas za pomoć tj. savjet. Moja malena je rođena u 37 tjednu ali gestacijska procjena je 36 tjedana. Bila je u inkubatoru jedan dan nije bilo nikakvih problema što se tiče krvarenja ili slično znači svi nalazi uzv glave je bio ok apgar je nakon min i pet 10/10 osim početne uspavanosti zbog žutice nije bilo problema. Na vrijeme je počela držati vertikalno glavicu ( nisam napomenula sada ima 4 ipol mjeseca), hvata igračke, pijeva guče....Čitala sam ovaj vaš post sada ne znam dali paničarim ili primjećujem kod nje to izvijanje !!!! Kada spava, hrani se ili leži u kolicima nema problema normalno leži ili se okreće na bok, kod presvlačenja je isto ok. Međutim jučer sam ju stavila na veliki krevet i par puta se izvila glavicom prema nazad sad ne znam jel nešto željela gledat preko glave ( voli zavijese) ili se izvija kako to prepoznat da je problem. Na redovnu kontrolu smo naručeni za 20 dana pa ću se tamo posavjetovati pedijatricom ali bih voljela čuti vaše mišljenje jer sad sam zabrinuta. Do sada mi pedijatrica ni nitko u bolnici to nije spomenuo da pripazim mlada sam mama i za to uopće nisam znala zato vam puno zahvaljujem na trudu i angažiranosti koju pokazujete na forumu :kiss
''Za odgojiti dijete, treba cijelo selo.''
Avatar
mare10
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 344
Pridružen/a: 06 lip 2009, 20:02

Re: Izvijanje

PostPostao/la nadicab » 12 lip 2009, 10:35

Izvijanje koje bi trebalo biti zabrinjavajuće nije samostalno, tj. uz njega bi trebalo postojati još dosta znakova; najlakše je vidjeti po zarobljenom palcu u šakici. S 4,5 mjeseci dijete ga u 99% slučajeva ne bi smjelo imati u šaci
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17716
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Izvijanje

PostPostao/la mare10 » 12 lip 2009, 10:51

Nadicab hvala ti puno na tako konkretnom i brzom odgovoru. Ona kada se igra i kada je u budnom stanju nema palac u šaci ali nekada kada zaspe ili se tek probudi ima palac u šaci s tim da to ne traje tako dugo tj. većinom joj je šakica isprežena sad dali je to 99 % hm :(
''Za odgojiti dijete, treba cijelo selo.''
Avatar
mare10
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 344
Pridružen/a: 06 lip 2009, 20:02

Re: Izvijanje

PostPostao/la mare10 » 12 lip 2009, 14:21

Ajoj sada sam vam već sigurno dosadna :oops: ali nemogu si pomoći imam pitanje dali će pedijatrica moći prepoznati dali postoji problem u pregledu koji traje 15-ak min ili ju moram odvesti kod specijaliste i to kojega :conf
''Za odgojiti dijete, treba cijelo selo.''
Avatar
mare10
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 344
Pridružen/a: 06 lip 2009, 20:02

Sljedeća

Natrag na Nedonoščad

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.