Sada je: 29 ožu 2024, 08:03.

Kako da poboljsam zeljezo

Moderator/ica: direktorica svemira

Slabokrvnost

PostPostao/la Štefica Cvek » 04 sij 2003, 22:28

Cure koje prate podforum djeca 1-3 već znaju da se žalim kako Kira JAKO često ima povišenu temperaturu (otprilike jednom u 8-9 dana) i da joj dr čim uđemo na vrata prepiše antibiotike. Elem, prije neki dan smo otišli kod druge dr, jer je naša na godišnjem, i ova nas je poslala na vađenje krvi. Ustanovljeno je da je Kira dosta slabokrvna, da joj je imunitet oslabljen i da se zato na nju lijepe sve viroze, prehlade, upale i sl. Uglavnom, dala nam je da pije željezo i poslala nas kući. Napominjem da je to prvi put što Kira pije željezo, jer je njezina dr smatrala da joj nije potrebno. Odonda Kira, kao za inat zeza s klopom. Neće ni špinata, ni ribe, ni jetricu, ama baš ništa što bi joj sad bilo preporučljivo. Ono što me još izbezumljuje jest to što je potrebno, prema riječima dr. bar 3 mjeseca da joj se stanje popravi, da uz pomoć željeza i prehrane pojačane željezom stvar krene nabolje.<
>Imate li vi kakav prijedlog?Znate li za kakav preparat koji bi mogao u
zati stvar? Nekakav čaj, biljčicu i sl?<
>Hvala unaprijed <i></i>
Štefica Cvek
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 25
Pridružen/a: 23 pro 2001, 21:23

Re: Slabokrvnost

PostPostao/la AstraKT » 04 sij 2003, 22:40

Ja bih preporucila zelenu magmu, spirulinu, suho voce, puno svjezeg voca, svjezeg povrca (narezi i stavi na tanjur, jedi pokraj nje, mozda ce i ona htjeti), cikla, crveno zelje, spinat (probaj ga smiksati sa mlijekom i malo secera, mozda bi to pojela). <i></i>
AstraKT
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 74
Pridružen/a: 22 ožu 2001, 10:48

Re: Slabokrvnost

PostPostao/la † nina i nika » 05 sij 2003, 00:04

Kad se pije željezo i općenito za apsorpciju željeza jako je bitno da se ne pije u kombinaciji s mliječnim proizvodima i onim što ima kalcij. Željezo se jako voli vezati na kalcij i time se izlučuje zajedno s kalcijem. Dakle, gubi se i jedno i drugo. Time špinat kao namirnica otpada jer se mora raditi s mlijekom zbog nekih kiselina koje se neutraliziraju s mlijekom. <
><
><
>S druge strane, željezo se jako do
o apsorbira u kombinaciji s C vitaminom. Zato svakako preporučam koristiti svaki preparat sa svježe iscijeđenim sokom od neke voćke; limuna ili sl. Može se i kupiti tekući C vitamin (npr. od Twin Laba - to moja Katarina koristi) i onda u sok dodati taj C vitamin i Ferrum Lek. Svakako, zelena magma i spirulina. Zelena magma sadrži izvrsnu kombinaciju željeza i C vitamina, a spirulina (ili Clorella, novije na tržištu isto jako do
o) ima vitamin B12 koji se inače nalazi samo još u namirnicama životinjskog porijekla, a bitan je za obnovu crvenih krvnih stanica. <i></i>
Avatar
† nina i nika
bosoglava karmelićanka
 
Postovi: 3263
Pridružen/a: 12 ožu 2002, 01:19

Re: Slabokrvnost

PostPostao/la swenova mama » 05 sij 2003, 00:47

eto nina i nika mi otela rijeci iz usta. jos da dodam da juha od
okule i opcenito
okula nije na odmet. Spirulina ce podici i imunitet, a preporucujem i homeopaticu. <i></i>
drzavni neprijatelj No.1
Avatar
swenova mama
Sveta krava
 
Postovi: 7219
Pridružen/a: 11 tra 2001, 23:50

Re: Slabokrvnost

PostPostao/la AstraKT » 05 sij 2003, 04:43

Vis imas pravo ja sam to skroz smetnula s uma jer ja ne koristim mljecne proizvode, vec sojino pa je meni mlijeko = soja. Cure pametno zbore. Probaj napraviti spinat (sirovi) na salatu i neka jede dosta naranci, kiwija i sl. <i></i>
AstraKT
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 74
Pridružen/a: 22 ožu 2001, 10:48

Re: Slabokrvnost

PostPostao/la Štefica Cvek » 05 sij 2003, 12:25

zelena magma -???ima li topic o tome? <i></i>
Štefica Cvek
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 25
Pridružen/a: 23 pro 2001, 21:23

Re: Slabokrvnost

PostPostao/la Štefica Cvek » 05 sij 2003, 12:27

i da, ko za inat, Kira izgleda uopće ne podnosi citrično voće-ospe joj se strašno guza i zacrveni i peče... da , ni ja nisam mogla vjerovati da je to od toga, ali vjerujt mi, jest, već smo je par puta testirali.. <i></i>
Štefica Cvek
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 25
Pridružen/a: 23 pro 2001, 21:23

zelena magma

PostPostao/la mamaizsplita » 05 sij 2003, 18:26

Ako vec nisi, pogledaj pod topic Spirulina, tamo imas i o zelenoj magmi, kao i link na istu temu na Dojenju <i></i>
mamaizsplita
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 49
Pridružen/a: 13 pro 2002, 13:12

špinat

PostPostao/la † nina i nika » 05 sij 2003, 21:14

Astra, sojinim mlijekom, ako nije ono oplemenjeno s kalcijem se ne može "uništiti" štetno djelovanje oksalne kiseline u špinatu. Ona se vezuje na kalcij i stvara nerastvoriv spoj kalcijev oksalat koji organizam onda odbacuje. Da li će se kalcij spojiti s željezom ili s oksalnom kiselinom teško je reći, ali svejedno špinat je nužno pripremati s nečim što ima puno kalcija. Ta kiselina je inače štetna za bu
ege, njezini kristalići mogu začepiti bu
ežne kanale. (ovo je priča iz vegetarijanske kuharice, da ne mislite da ja sve to držim u glavi ) <i></i>
Avatar
† nina i nika
bosoglava karmelićanka
 
Postovi: 3263
Pridružen/a: 12 ožu 2002, 01:19

Re: špinat

PostPostao/la djecakovamama » 06 sij 2003, 01:41

Ne mora biti citricno voce, i obicna jabuka ima vit C, bitno je da prije i nakon uzimanja zeljeza 1,5 sat ne jede nista mlijecno.<
>I "crveno" meso je bogato Fe, a s jetricom ne bi smjela pretjerivati - samo me nemoj pitati zasto - znam da se ne preporucuje vise od 1-2x tjedno. <i></i>
Life is not about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain!


slika

slika
Avatar
djecakovamama
pošla ALFAkoka u dućan
 
Postovi: 3671
Pridružen/a: 21 lis 2001, 23:57
Lokacija: Prag

Re: špinat

PostPostao/la Krkica » 06 sij 2003, 02:11

Kimama, za tvoju dragu Kiricu (moju buducu snahu )<
>preporucam sok od borovnice, maline, kupine ili nekog bobicastog voca.<
>Moja sumoderatorica se sjetila homeopatskih pripravaka, al ja ih nisam koristila pa nemam iskustava.<
>Inace sam sklona homeopatiji jerbo te pripravke koristi i moj muz, prof. sportas. <
>Nadam se da cete se
zo izlijeciti. <
>Pogledaj malo topice o homeopatiji, pa se konzultiraj s nasim homeopatima.<
>Npr. dolje nize imas topic o homeopatsim pripravcima, i Jasenu koja se u to kuzi <i>Edited by: Krkica at: 1/6/03 12:13:42 am<
></i>
slika

Umjesto učenja kako to rade odrasli, od djece se očekuje da rade onako kako odrasli kažu.
Avatar
Krkica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 472
Pridružen/a: 12 sij 2002, 18:46
Lokacija: Zagreb, Bukovac

spirulina

PostPostao/la Štefica Cvek » 06 sij 2003, 12:52

Jutros sam u apoteci kupila Spirulinu. Piše na kutiji samo SPIRULINA DIET 100<
>Nije Santiveri. Ne piše ništa osim da je uvoznik slovenski Sanolabor i da se proizvodi u Finskoj.<
>E sad, ono što me zbunilo jest da piše da ga trudnice, dojilje i djeca do 14 godina mogu uzimati samo uz liječničku preporuku. također piše da je to pripravak koji se koristi kad su osobe na dijeti, a nigdje se ne spominje slabokrvnost i sl. I da smanjuje osjećaj gladi (Kiri samo još to treba!!!)<
>Evo i sastava:Alga spirulina 99%, Silkagel E 551,Magnezijev stearat E 470B<
>Brzo mi recite jesam li štogod krivo kupila, da vratim ako se može <i></i>
Štefica Cvek
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 25
Pridružen/a: 23 pro 2001, 21:23

Re: spirulina

PostPostao/la † nina i nika » 06 sij 2003, 14:13

Mislim da nisi fulala. Nije mi poznata ta verzija, ali ne možeš previše pogriješiti. To ti nije 100% zamjena za preparate sa <
>željezom već je dodatna pomoć za obnavljanje crvenih krvinh stanica. Svi proizvodi koji nisu strogo lijekovi i kojima nije dokazana učuinkovitost, koliko je meni poznato dobivaju titulu da su "dieteski" i zato se zbog toga ne trebaš
inuti. <i></i>
Avatar
† nina i nika
bosoglava karmelićanka
 
Postovi: 3263
Pridružen/a: 12 ožu 2002, 01:19

Re: slabokrvnost

PostPostao/la Martina007 » 06 sij 2003, 14:28

Slabokrvnost uzrokuje pad imuniteta organizma, pa ti je zato curica tako sklona temperaturi.A homeopatski pripravci služe da bi se povećao imunitet, a ne da bi se povećalo željezo u krvi, za to bi trebala koristiti baš pripravke za povećanje željeza. Homeopatski pripravci ti samo mogu pomoći u cijeloj stvari.I najbolje da se posavjetuješ sa pedijatrom koji uzeti ili kako je Krkica napisala da pitaš Jasenu koji ti pripravak može preporučiti za dijete te dobi.Nadam se da će ti se Kiri vratiti apetit, to ti je rješenje pola problema, samo da ona papa.<
>A inace najveca iskoristivost Fe iz namirnica, kad se kombiniraju npr. dvije ili tri koje ga zadrže,npr.crveno meso i sok od borovnice, kupina itd.(ovo znam jer sam ja svojevremeno imala problema s tim prije par godina, ali se
zo popravilo prehranom i Heferolom (pije se minimalno 3 mj.) za koji ne znam da li ga mogu koristiti djeca)<
> <i>Edited by: Martina007 at: 1/6/03 12:57:06 pm<
></i>
Martina007
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 20 stu 2002, 00:17

Re: slabokrvnost

PostPostao/la selma27 » 06 sij 2003, 14:54

din 24 mj. pije djeciji sirup za povecanje apetita zove se "multisanosvit sa zeljezom" (narandzasta kutija) mislim da je njemacki. ovdje kosta oko 20 km (80kn), mogu ti reci da je dobar - bar sto se tice apetitia... <i></i>
selma27
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 309
Pridružen/a: 09 pro 2002, 14:54

Re: slabokrvnost

PostPostao/la swenova mama » 06 sij 2003, 17:05

kimama, za svaki proizvod koji nije testiran na kontrolnoj skupini pr. djece ili trudnica mora pisati da se treba posavjetovati s lijecnikom, inace bi, u slucaju nepozeljnih pojava (za koje ne znaju jer nisu testirali) bili pod mogucnoscu tuzbe.Isto mora pisati i na antibioticima itd., itd.<
>E sad, ne znam zasto spiruline pomazu kod zeljeza, ali pomazu. S druge strane gledajuci, osobno sam bila oprezna kad sam ih davala swenu (dobivao je jednu na dan iako je preporucena doza 4) jer sadrze arsen u tragovima, s cim doduse se ne moze otrovati, ali nisam htjela niti najmanju mogucnost preodoziranja. <
>Osobno ti toplo preporucujem homeopaticu, jer ce ona znati, izmedju ostalog, hoce li spiruline pomoci. A i sama sam nesklona uzimanju/davanju necega bez konzultacije. Iako sam spiruline dala sw, al to je zato sto imam povjerenja u njih, a i swen nije imao ozbiljnijih problema, vec sam sama imala virozu i on je par puta kihnuo, pa sam to htjela sprijeciti. I uspjela sam <i></i>
drzavni neprijatelj No.1
Avatar
swenova mama
Sveta krava
 
Postovi: 7219
Pridružen/a: 11 tra 2001, 23:50

Re: slabokrvnost

PostPostao/la natasha32 » 07 sij 2003, 05:31

ja sam u hrvatskoj uvijek koristila iskljucivo Zelenu magmu, ovdje je neme (siromasni irci ) pa sam presla na Spirulinu. u hrvatskoj znam da je spirulina od Pure Planeta ok, uglavnom trebala bi imati neku oznaku da ima certifikat, jer za razliku od Z.magme koja postoji samo jedna, spirulina ima raznih, od kojih su neke nazalost imitacije. <i></i>
natasha32
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 773
Pridružen/a: 08 ruj 2001, 13:27

Re: slabokrvnost

PostPostao/la swenova mama » 07 sij 2003, 13:17

ja nemam losa iskustva sa santiverijem i pure planetom, vidla sam i neke ostale, al ih nisam uzimala. <i></i>
drzavni neprijatelj No.1
Avatar
swenova mama
Sveta krava
 
Postovi: 7219
Pridružen/a: 11 tra 2001, 23:50

Re: slabokrvnost

PostPostao/la † RLmama » 08 sij 2003, 12:24

Uz spirulinu ja ti savjetujem da odeš u DM drogeriju i kupiš Breussov sok od Biotte... To ti je sok od povrća, imam dugačku priču oko njega da sad ne davim, daj joj prije jela jednu veliku žlicu soka (možda i više s obzirom da je jako slabokrvna, ja sam pila po četvrtinu bočice za svaki o
ok, a djeca po čašicu onu malu od deci). Pokazao se i više nego izvrsnim... <i></i>
Show must go on...
Avatar
† RLmama
Quatrrrromama
 
Postovi: 1018
Pridružen/a: 09 svi 2001, 12:55
Lokacija: Zion

Re: slabokrvnost

PostPostao/la lunahor » 08 sij 2003, 16:58

kad sam bila trudna uzimala sam spirulinu od santiverija jer su mi za ostale rekli das nesmiju trudnice. kupi santiverijevu a ovu popi sama- tako bih bar ja. jos su mi rekli u ljekarni da ima vise vrsta spirulina! <
><
> <
><
><i></i>
Avatar
lunahor
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 155
Pridružen/a: 11 vel 2001, 21:33
Lokacija: cro

Re: slabokrvnost

PostPostao/la malamaja » 10 sij 2003, 14:04

slažem se sa svim savjetima, još bih dodala sok od cikle (isto u DM-u) biološki. Ako joj se ne sviđa probaj ga mješati sa sokom od mrkve i jabuke ili nekim drugim (Hipp multić ili neki sl). Uglavnom, i sokovi su dobar izvor C vitamina koji pomaže resorbiranju željeza.<
>Možeš joj probati dati neki đem od šumskog voća, maline, kupine(isto bogate željezom, a sad ih možeš koristiti iz kompota). Mi nekad za doručak jedemo takav đem (D'arbo on je najbolji ako nema bakinog) i to Maja sama jede žlicom.<
>Isto ne konzumiramo puno agruma (ne radi alergije), no zato jedemo jabuke, kruške,banane, mango,papaju, ananas....<
>Meso je dobar izvor željeza. Do
o je kombinirati mesni o
ok i zaliti ga sokićem u kojem ima C vitamina . Obavezno poslije ručka smažemo jedan sokić <
>
zo se oporavite <
>potvrđujem za špinat, blitvu, raštiku,rabarbaru - sve sadrže u velikoj količini oksalnu kiselinu koja je štetna za bu
ežne bolesnike koji bi trebali izbjegavati takve namirnice (moj tata pripada u iste) Oksalna kiselina pomaže stvaranju kamenaca i jako opterećuje bolesne bu
ege<
> <i></i>
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: slabokrvnost

PostPostao/la Štefica Cvek » 11 sij 2003, 21:53

Kupila sam
eusse od biotte. Kira ga ful tamani, jako joj se sviđa. ma skužila sam da oće sve što je crveno (štaš, komunjara) <i></i>
Štefica Cvek
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 25
Pridružen/a: 23 pro 2001, 21:23

Re: slabokrvnost

PostPostao/la djecakovamama » 12 sij 2003, 01:55

E kad je komunjara, napravi joj nekad crvenu lecu - to ti je puno Fe <
> <i></i>
Life is not about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain!


slika

slika
Avatar
djecakovamama
pošla ALFAkoka u dućan
 
Postovi: 3671
Pridružen/a: 21 lis 2001, 23:57
Lokacija: Prag

Re: slabokrvnost

PostPostao/la † RLmama » 13 sij 2003, 15:59

Super za Brojsa! Osim za željezo odličan je i za upale i druge boleščurine! Provjereno!! <i></i>
Show must go on...
Avatar
† RLmama
Quatrrrromama
 
Postovi: 1018
Pridružen/a: 09 svi 2001, 12:55
Lokacija: Zion

Re: slabokrvnost

PostPostao/la Krkica » 17 sij 2003, 01:10

SAmo da mi se Kirica izlijeci <
><
><
> <
> <i></i>
slika

Umjesto učenja kako to rade odrasli, od djece se očekuje da rade onako kako odrasli kažu.
Avatar
Krkica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 472
Pridružen/a: 12 sij 2002, 18:46
Lokacija: Zagreb, Bukovac

Re: slabokrvnost

PostPostao/la Patagonia » 15 ožu 2003, 16:36

A meni tupe da imunitet nema veze sa slabokrvnosti .<
>Dan je slabokrvan i stalno bolestan....ipak dakle... Vita 06.09.2000.<
>Dan 13.10.2001.<i></i>
slika slika slika
Avatar
Patagonia
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 669
Pridružen/a: 10 srp 2001, 00:07
Lokacija: Zagreb

Re: slabokrvnost

PostPostao/la † nina i nika » 15 ožu 2003, 20:25

Koliko je meni poznato, imunitet ima veze s bijelim krvnim zrncima, ponajvise leukocitima. Slabokrvnost je vezana za crvena krvna zrnca, ponajvise hemoglobina. (ovo je nestrucno, ali uglavnom nama tako govore) Katarina (15.03.2000.) <i></i>
Avatar
† nina i nika
bosoglava karmelićanka
 
Postovi: 3263
Pridružen/a: 12 ožu 2002, 01:19

hemoglobin

PostPostao/la swenova mama » 20 ožu 2003, 16:40

tocno jesu crvena krvna zrnca i naizgled nemaju veze s imunitetom. Medjuti, isto laicki, on sluzi za dovod kisika u organe, ako ga nema dovoljno (a nema ukoliko si anemican) pada i opce stanje organizma, u tezim slucajevima dolazi i do ostecenja vitalnih organa. Ako si anemican stalno si umoran, pa onda je i logicno da imunitet pada (iako nije uzravno povezan s leukocitima). <i></i>
drzavni neprijatelj No.1
Avatar
swenova mama
Sveta krava
 
Postovi: 7219
Pridružen/a: 11 tra 2001, 23:50

Re: hemoglobin

PostPostao/la malamaja » 20 ožu 2003, 18:20

mali dodatak, željeza ima dosta u suhom voću<
>suhe smokve, grožđice,marelice,šljive <
>narežite ih na manje komadiće i ponudite klincima umjesto slatkiša<
>kod mene se tamane grožđice i marelice. može se skuhati i kompot od suhog voća (ak je pretvrdo za žvakanje)<
>sjemenke bundeve,sezam, pistacie - imaju dosta željeza<
>mogu se samljeti i dodati u voćnu kašicu ili neki drugi o
ok<
>jedino treba o
atit pažnju kod suhog voća na količinu sumpora - ono tamnije ima manje sumpora (posebno marelice)<
>znakovi anemije su: umor, bezvoljnost, bljedoća i nedostatak zraka...ko što kaže swmama, ak si takav nemreš se
anit od bolešćina <i></i>
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: hemoglobin

PostPostao/la † nina i nika » 20 ožu 2003, 18:32

swmama: istina. <
><
>malamaja: Katarina (15.03.2000.) <i></i>
Avatar
† nina i nika
bosoglava karmelićanka
 
Postovi: 3263
Pridružen/a: 12 ožu 2002, 01:19

Sljedeća

Natrag na Bakina apoteka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.