Sada je: 28 ožu 2024, 10:33.

Ubod krpelja - vadjenje rila

Sve o zdravlju, bolestima i preventivi.

Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la TinaL » 19 svi 2006, 11:47

L je upiknuo krpelj i ona ga je otrgnula, zapravo otrgnula je tijelo a glava, odnosno rilo ostalo je u kozi. Njen pedijatar nije ga uspio izvaditi pincetom i iglicom pa mi je rekao da ju mogu, ali i ne moram vodit na kirurgiju da joj skalpelom izvade to rilo.
I da ce rilo ako ju ne vodim na kirurgiju njen organizam odbaciti kao strano tijelo (nesto kao kad se naspranjimo pa organizan sam izbaci spranju nakon nekog vremena) kroz neko vrijeme.
Jedan drugi dr (inace nas poznanik) veli da se to rilo MORA izvaditi na kirurgiji.
Sad ja ne znam sta da radim?
Da li da odem da joj to izvade ili da cekam da se to rijesi samo?
p.s. antibiotik za boreliozu je dobila preventivno
Avatar
TinaL
sretnica s krilima
 
Postovi: 4234
Pridružen/a: 12 tra 2001, 13:39
Lokacija: na putu

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la JiA » 19 svi 2006, 12:05

Borelioza nije jedina boleščina koju krpelji prenose, znaš i sama...
Ne znam, ja se užasavam krpelja. Imala sam ga prošle godine i u 22:00 h sam zvala svoju dokicu da ga izvadi.
Ja bi svakako izvadila to rilce, odi kirurgu, sigurno je sigurno!
Bijah slijep, a sada vidim...
Avatar
JiA
Vjetropir
 
Postovi: 7830
Pridružen/a: 07 tra 2006, 13:02
Lokacija: na štikli

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la † zmijac » 19 svi 2006, 12:13

neki dan bila neka dr. na HRT1 i pričala o krpeljima, između ostaloga rekla da ( po novom ) krpelje ne poljevati uljem, alkoholom, lakom... jer kod grčenja mogu puštati otrove u organizam, a za vađenje krpelja da ide u svim smjerovima ravnom pinceom, i najbitnije izjavila je da ako izvadimo zadak rilo organizam sam izbaci van.No ako nisi mirna.....
nije više AKO,već KAD !
† zmijac
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 177
Pridružen/a: 01 srp 2005, 18:05

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la koko mamac » 19 svi 2006, 13:44

ja ne bi cackala sama, vec bi osla da to dr izvadi. pa makar i na kirurgiju. zasto cekati da organizam sam to baci van, kad tijelo mora razvit infekciju i producirat gnoj da se rijesi tog nesretnog rila? da ti docaram - strano tijelo bioloskog porijekla vec je donijelo sa sobom nekakve bezvezne bakterijice. tijelo reagira ogranicenom upalom oko tog mjesta i tu salje svu silu obrambenih vojnika, koji zajedno s tim bakterijicama sa rila i okolne koze i cega vec stvara gnoj. pa se to sve zacahuri i tad iz toga izlazi i gnoj i rilo. to malko ofkros i boli.. pa mi se cini bolje pretrpit minimalan zahvat i sve pet, ides dalje kuci pjevajuci.

preventivno si dobila sumamed jerbo je cesta kontaminacija krpelja borelijama, da je bolje ne riskirat bolescinu. moja ema je dva puta to prosla, prvi puta je dobila i tzv. putujuci eritem (migrans) koji je prvi stadij lajmove borelioze. srecom, i u tom stadiju je kura sumameda dovoljna.
koko mamac
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 127
Pridružen/a: 29 lip 2004, 00:41

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la Mirci » 19 svi 2006, 14:02

i ja bih otisla kirurgu
Kad se male ruke sloze, sve se moze, sve se moze...
Avatar
Mirci
lovac na trag
 
Postovi: 29425
Pridružen/a: 28 stu 2002, 17:11

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la TinaL » 19 svi 2006, 14:27

Hvala na odgovorima
Otici cemo danas popodne, al dal cemo ici kuci pjevajuci nisam bas sigurna, prije urlajuci.
Koko, tvoje detaljno obrazlozenje stava me najvise nagovorilo
Avatar
TinaL
sretnica s krilima
 
Postovi: 4234
Pridružen/a: 12 tra 2001, 13:39
Lokacija: na putu

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la koko mamac » 19 svi 2006, 16:33

cuj, pa reko ides kuci pjevajuci - mislim, dite ide deruc se, a ti pjevas jerbo si rjesila problem
koko mamac
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 127
Pridružen/a: 29 lip 2004, 00:41

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la TinaL » 23 svi 2006, 09:44

Evo otisle kuci nit pjevajuci niti deruci
Dosle smo u Klaicevu, gdje nam je dr. rekao istu stvar kao njena pedijatrica (iako ja nisam njemu rekla sta je ona govorila)
Uglavnom, nije joj izvadio to rilce jer je rekao da im je prije bila praksa da to rilo cupaju van, ali da to vise ne rade, jer da organizam sam izbaci strano tijelo ili ga cak razgradi. I da on nju ako ja bas hocu moze tu "maltretirati" da to izvadi, al da nema potrebe
Avatar
TinaL
sretnica s krilima
 
Postovi: 4234
Pridružen/a: 12 tra 2001, 13:39
Lokacija: na putu

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la watani » 23 svi 2006, 11:38

i kakva je sad situacija? jel izaslo ista van?
inace, ima za kupiti nekakve pincete za vadjenje tih krpelja. mi smo to kupili za psa, ali iste su takve i za ljude samo kaj su skuplje.
sva sreca ne upotrebljavamo je. bar nismo do sada trebali.
Jezik ima pravo: uteci znaci spasiti se.
Ako umires, kreni.
Ako patis, pokreni se.
Kretanje je jedini zakon.


vap-su-varivari
Avatar
watani
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 705
Pridružen/a: 10 ožu 2006, 16:16
Lokacija: Pymistan-Ministarstvo uzdravlje

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la tutijeva mama » 23 svi 2006, 21:31

Mene interesuje kako se otkrije krpelj, znam da se može pokupiti u travi, da naj češće ovčja vuna ima krpelja. Da li se na mjestu uboda pojavi neki svrab ili otekne. Strah me je da se to ne uvuče u kožu ispod kose pa se ne vidi . Hvala unaprijed na odgovoru.
Čovjek mora biti dovoljno velik da prizna svoje greške,dovoljno pametan da od njih ima koristi i dovoljno jak da ih ispravi...
Avatar
tutijeva mama
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 27
Pridružen/a: 20 lis 2005, 22:08

Re: s cime ih mazati-krpelji, komarci...

PostPostao/la Ivana » 24 svi 2006, 03:48

Kada smo vec kod tih zivina s cime ih mazati kada su u prirodi, mislim na komarce, krpelje itd
Jel ima kakvo sredstvo da se moze mazato po rucicama i po licu , a da nije stetno ak polizu(moj jos uvijek stavlja ruke u usta , ima 20 mj)
Prosle godine smo u sestom mjesecu hodali po Maksimiru , a krpelji su padali s grana ko kisa, ma zivi uzas, srecom nikom sa nije niti jedan zakeljio.
Ivana
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 147
Pridružen/a: 12 sij 2001, 21:50

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la TinaL » 24 svi 2006, 12:52

i kakva je sad situacija? jel izaslo ista van?

Sad to izvana izgleda kao da se malo ogrebla pa se stvorila krastica. Jucer je bila skoro skroz suha pa sam ju lako skinula i onda se ispod nje vidi kao neka mala rupica gdje je bio krpelj. Sad vise ne vidim to rilo - ili je izaslo (ostalo na krastici) ili sam ja skroz ocoravila gledajuc joj to svako malo
Inace, mislim da te pincete koriste kod cijelog krpelja, ali ako ostane samo rilo, kao kod nas onda se vadi (odnosno po novom ne vadi) skalpelom.
A u ovo aktivno doba krpelja svi preporucuju one klasicne repelente sta se i inace koriste za komarce. Problem je s dijelovima tijela koji se ne premazuju time, a krpelj moze i do njih - npr. vlasiste, trbuh i sl. Tako da bi se nakon svake setnje po prirodi trebalo detaljno pregledati cijelo tijelo, a kosa (po mogucnosti) oprati.
Tako sam i ja na sebi nasla jednog krpelja, na glavi, na tjemenu i skoro da se potpuno napio krvi dok sam ga slucajno skuzila, a drugog na mjestu gdje ide rub gaca - njega sam odmah skuzila.
Avatar
TinaL
sretnica s krilima
 
Postovi: 4234
Pridružen/a: 12 tra 2001, 13:39
Lokacija: na putu

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la Lena » 26 svi 2006, 09:07

Mom tati je ostala "glava" pa su mu izvaditi skalpelom. A s zivotinjske strane, pri tome ne zelim vuci paralele nego samo dati primjer, bili smo kod veterinarke kad nam je Snjupavcu ostala glava od dvije bestije i veterinarka je rekla da tijelo to samo izbaci bez ikakvih problema ili u iznimkama uz upalu koja izgleda kao prist koji se onda istisne van jer je vec sve mekano okolo.
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la lukina mama » 29 svi 2006, 11:05

Mi smo jucer Luki nasli krpelja na ruci. Nije bio dugo jer je jos bio sasvim mali. Natopili smo ga uljem, vrtili s pincetom, al je rilo ostalo. Otisli smo na Salatu i izvadili su rilce s iglom u cas posla. Meni to zvuci nekako sigurnije nego pustiti da organizam sam izbaci. Ja i ovako nisam dobro spavala cijelu noc. Uf, bas sam panicarka
Avatar
lukina mama
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 10
Pridružen/a: 16 lip 2005, 11:14

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la TinaL » 05 lip 2006, 15:22

izvadili su rilce s iglom u cas posla

e, da kad ide - i mojoj su probali al nije islo, neg bi je trebali rezat skalpelom
No, za sad je sve u redu
Avatar
TinaL
sretnica s krilima
 
Postovi: 4234
Pridružen/a: 12 tra 2001, 13:39
Lokacija: na putu

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la VIPmama » 05 lip 2006, 18:49

tijelo to samo izbaci bez ikakvih problema


je, važno je izvaditi ga unutar 24 sata od uboda, jer ako je zaražen tada je najveća vjerojatnost da će prenijeti zarazu na čovjeka
Vrag nosi Pradu
Avatar
VIPmama
mirisni cvjetić, jutarnja rosa
 
Postovi: 23259
Pridružen/a: 14 sij 2002, 18:32
Lokacija: na zapadu

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la Neda3kids » 07 lip 2006, 10:37

Ajd sad da ne kopam po arhivi.
Pa da vam napišem par riječi o krpeljima

Kao prvo. Nemojte, NEMOJTE, premazivat guzicu mu, koja mu viri iz kože vašeg djeteta, ili vaše, ili nekog bližnjeg - NIČIM.

Naime, zašto, pitate se sad.
Zato, što se dotični gad uvuče u vašu kožu, upikne i usvrdla u nju i krvcu vam siše. A diše, gad jedan - na guzicu. Dovoljno da diše na guzicu, da ti se zgadi.
E, pa kad vi uzmete vatičicu, umočite je u raznorazne kemijske preparate - ulje, petrolej (bilo nekad), aceton, ili šta ti ja već znam šta.... prvo kaj se dogodi - gad se počne gušit. U tom grču, svojem, smrtnom hropcu, možda prije negoli rikne - izbacit će iz svojeg rilca i ono kaj ne treba. U čemu će možda bit poneki virus - kojeg ćete onda morat tjerat. Kojekakvim, ne baš kratkotrajnim tretmanima.

Dakle, kad gada nađete. Prvo ga locirajte. Zatim uzmete pincetu, primite ga za guzicu, i .... sad se nemojte smijat, pincetu stisnutu, ali ne prejako, okrećite u smjeru obrnutom od kazaljke na satu.
Gad se uvlači u kožu sa pipaljkama, nožicama, koje na sebi imaju male trepetljike. Da vam vude lakše zamislite se da se ušerafi u kožu. Pa ga treba odšerafit.
Ovakav način je jedini ispravan, da ga možete čitavog iščupat, bez da rilce ostane unutra. Dakle, odvrtite pola kruga, o
nuto od kazaljke na satu, lagano povučete pincetom, ali stvarno lagano, ako se i dalje držite, odvrćite još.
Kad ste ga uspješno izvukli, smlavite ga, spalite, prepolovite... radite s njim što god želite. Ali ga nemojte pustiti i pomilovati.

Nakon što ste ga uspješno izvadili, premažite mjesto nekom antibiotskom kremom ili praškom - i pratite mjesto uboda sljedećih 14 dana.
Ako dođe do bilo kakvog otoka, crvenila ili vas mjesto jako, jako svrbi - idite liječniku, prijavite što se dogodilo. Može bit borelioza, i onda ćete dobit kuru Sumameda.
Borelioza se mora na vrijeme liječit, jer ako ne, onda vam nakon par godina može izbit. Pa ćete ležat u Zaraznoj, i liječit se dva tjedna.
Nemojte sad odmah u paniku, ali treba bit sabran, i to napravit kak treba.

Ovo sa čupanjem rilca, i odbacivanjem organizma. OK, priznajem struku. Ali ja to tak ne radim.
Ja iglicu u alkohol, pa čupkam. Odrežem malkice višak kože. Dezinficiram mjesto alkoholom. Namažem antibiotskom kremicom. I izvadim rilce. Sama. Isti postupak kao i sa bodljama od ježa.
Djecu sam naučila da se nakon što smo u prirodi po cijele dane presvuku odmah nakon izlaska iz šume, livade... barem čarape, majice, hlače... To se sve opere - pa makar vam se i ne čini da je zmazano. Doma se obavezno istuširaju, pa makar se nisu oznojili - i pregledam im cijelo tijelo.
Prije odlaska u prirodu špricam ih Autanom, ili nekakvim takvim sredstvom. Sličnim.
Jopet se nismo cijepili. Sad čekamo zimu.
Ali moj vam je savjet, ako se jako, jako plašite krpeljnog meningitisa - priuštite si cijepljenje. Negdje u studenom.
Protiv borelioze se ne mrete cijepit.
"I had found my true place in the world, the place I fit, the place I shined." slika
Avatar
Neda3kids
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 558
Pridružen/a: 19 sij 2005, 16:54

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la VIPmama » 07 lip 2006, 12:32

Ovakav način je jedini ispravan


Nedo, čista petica!
Vrag nosi Pradu
Avatar
VIPmama
mirisni cvjetić, jutarnja rosa
 
Postovi: 23259
Pridružen/a: 14 sij 2002, 18:32
Lokacija: na zapadu

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la koko mamac » 07 lip 2006, 14:34

dodat cu nesto jako vazno o boreliozi

PRVA faza borelioze je eritema migrans. to je crvenkasti, nepravilni prsten sa unutrasnjim dijelom nesto svjetlijim od koze. naziv migrans dobio je po nezgodnoj osobini, a ta je da se moze pojavit bilo gdje na kozi, neovisno o mjestu uboda krpelja. jos je nezgodnije ako se taj prsten pojavi u vlasistu (a moze) i tako prodje nezapazen. zato uz pregled i cekiranje mjesta uboda treba neko vrijeme (i do dva tjedna) cekirat cijelo tijelo, ukljucujuci vlasiste, na pojavu eritema. samo crvenilo na mjestu uboda moze znaciti i sekundarnu infekciju koze bakterije i nije strogo vezano za borelije.

eritema migrans faza je u kojoj je bolest posve i lako izljeciva kurom sumameda. ako se previdi, dolazi do onog kaj je neda pricala...

da bi krpelj izbacio svoje podstanare, borelije, dovoljno je i da zagrize, jerbo bestija ima u slini. tako da izvlacenje zivog krpelja ne znaci automatski i da on svoj opaki teret nije ispustio. no ta mogucnost je daleko manja nego da smo ga sredili/ubili i time mu omogucili da u samrtnom hropcu izbaci sve kaj ima iz sebe ..to pricam jer je moja kcer imala taj eritem iako smo krpelja neostecenog izvukli dok se tek priheftao ..i tako dva puta. cinjenica da je dobila eritem nakon dva ugriza, dovoljno govori o tome da je velik postotak krpelja kontaminiranih borelijama. jedan ju je uvatio u rakovom potoku, drugi na srednjacima.
koko mamac
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 127
Pridružen/a: 29 lip 2004, 00:41

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la Neda3kids » 08 lip 2006, 17:17

Mene u Maksimiru
"I had found my true place in the world, the place I fit, the place I shined." slika
Avatar
Neda3kids
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 558
Pridružen/a: 19 sij 2005, 16:54

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la LiKmama » 09 lip 2006, 12:50

neda i koko izvrsno objasnjeno. puno hvala. evo i ja pamtim (iako tu nema krpelja)
dh: I hate work. It interferes with life.
Before you decide to criticize someone, try walking a mile in their shoes. That way, if you do decide to criticize them, you'll not only be a mile away but you'll have their shoes as well.
Avatar
LiKmama
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2671
Pridružen/a: 01 svi 2005, 22:03
Lokacija: u nekoj tamo pokrajini čudnog imena, a možda i u trgovini

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la kalea » 09 lip 2006, 22:38

Nedo , tako nekako smo i mi radili. Jedino sto smo mi upotrebljavali nesto kao plasticnu pincetu (za ovu metalnu me malo frka da slucajno prejako ne stisnem, pa da glava ne ostane unutra).<
> <i></i>
kalea
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1726
Pridružen/a: 22 tra 2004, 11:42

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la Lena » 12 lip 2006, 10:21

Nedo, iako je ozbiljna tema tvoj post me
jedan ju je uvatio u rakovom potoku

For the record i mene je zarazeni boreliozom copio u Rakovom potoku.
Samo ja sam vec usla u fazu s bolnim zglobovima.
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la Lucy25 » 15 lip 2006, 13:03

Joj, ja se uzasavam tih malih stvorenjca! Nemas ih sta vidjeti, a mogu prouzrociti dosta ozbiljne probleme. Evo i moja starija curica je nedavno pokupila doticnog pa smo isli na vadenje. Ja se to nekak ne usudim sama doma izvesti, pogotovo kad je u pitanju malo dijete! <
Melani 09.09.2004.
Lara 09.01.2006.


slika
Avatar
Lucy25
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 261
Pridružen/a: 22 ožu 2006, 15:25

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la Mrkvica » 05 lip 2012, 09:36

Dajte mi pomozite ako Boga znate..
dijete mi je prije otprilke 4-5 tjedana ugrizao krpelj. mi ga nisamo primjetili.. :( :( :(
primjetili smo crveni otok i ugriz, ali smo mislili da je pauk. nakon toga se pojavio crvenu krug koji se vremenom počeo širiti..
nije imao temperaturu, nikakve simptome..
otišli smo pedijatrici jučer i rekla je da je ovo Lajmova bolest. dala mu je sumamed kojeg je danas počeo piti.
Zanima me da li je moguće u ovako već poodmakloj fazi da mu sumamed pomogne?
jutros mi je rekao da ga boli koljeno, pokazao je otraga.. da li je to već znak artritisa?? :( :( :(
van sebe sam od brige.. :(
Mrkvica
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 10 tra 2012, 11:25

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la Hajdi » 05 lip 2012, 09:42

Mrkvice nek vas ped pošalje u laboratorij na vađenje krvi i testiranje za boreliozu. Mi smo imali lani misteriozne bolove u zglobovima (N je imala nekoliko krpelja u životu, nikad reakcije na koži nije bilo, ali nije obavezno da se pokaže reakcija na koži), testirali se i test je bio negativan. Da napomenem da joj je na biorezonanciji žena potvrdila boreliozu, a lab je tu hipotezu opovrgao.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la Mrkvica » 05 lip 2012, 10:24

navodno nisu pouzdani ti labaratorijski nalazi u prvih mjesec dana.. :(

mislila sam poslije sumameda otići negdj na nekakvo testiranje.. pitati cu privat.polikliniku Helena da li oni to rade.
i sada gledam po netu, svuda preporucuju amoxicilin.. zvala sam fran mihaljevic, tamo isto daju amoxil, a nama je ped dala sumamed.
jako jako me strah da mu sumamed ne rijesi problem :(
Mrkvica
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 10 tra 2012, 11:25

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la saptacica » 05 lip 2012, 10:27

Nama su na Fran Mihaljević dali sumamed. I na sumamedovim uputstivma piše konjska doza baš za krpelje.
I moja mama je pila sumamed za to.
Avatar
saptacica
Skoro doula
 
Postovi: 4316
Pridružen/a: 22 stu 2005, 17:24

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la Hajdi » 05 lip 2012, 10:28

sad kad ste počeli sumamed morate popit kuru do kraja, a onda se posavjetuj još dodatno dal bi trebalo i drugi atb
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Ubod krpelja - vadjenje rila

PostPostao/la teutonija » 05 lip 2012, 10:33

Za Boreliozu se daje Sumamed ,udarna doza po kilaži i to min 5 dana.
Budilica, 2003.
Mudrica, 2006.
Avatar
teutonija
sex blau aviona
 
Postovi: 9686
Pridružen/a: 10 sij 2003, 15:18
Lokacija: lepe ti je ,lepe ti je...

Sljedeća

Natrag na Bubini sam!

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.