Sada je: 30 tra 2024, 03:33.

vase i njihove prehrambene navike

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

vase i njihove prehrambene navike

PostPostao/la ivana7997 » 11 ožu 2006, 13:49

koliko su problemi s prehranom uzrokovani vasim odnosom prema hrani?<
>kakvu im sliku dajete? npr mame neprestano na dijeti, ne jedu s gustom, ili se prejedaju pa mrze i sebe i hranu, i sl<
>ili njima nudite zdravo, integralno i super balansirano a vi jedete svasta<
>koliko zdvajate kad ne jedu i sto ste spremni poduzeti za 'jednu zlicu za mamu' i sl?<
><
>moji su savrseni jelci po mojim mjerilima i usudjujem se reci da to nije samo stvar kako su se rodili nego si laskam da sam tome pridonijela <i></i>
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: vase i njihove prehrambene navike

PostPostao/la kruznica » 11 ožu 2006, 15:04

I po mom mišljenju roditlji definitivno imaju utjecaj na to kako i koliko nam se djeca hrane, a moram priznati da je i mene tvrtkov "režim prehrane" natjerao da pripazim što i sama jedem. U pravilu isto doručkujemo i ručamo, jedino mi još muke zadaje MM koji pije coca colu u hektolitrima i već vidim da će jednog dana tvrtko njegovim stopama. sad mu još i mogu za
aniti, ali poslije teško. <
>Ponekad razmišljam je li stvarno potrebno toliko truda i tako će kad tad krenuti stopama fast fooda i sl., ali tješim se da će bar imati zdrave temelje i da će zbog ovakvih prehrambenih navika to nezdravo razdoblje života trajati kraće.<
>Živi bili, pa vidjeli!!! <
><
><
><
><
><
><i></i>
Avatar
kruznica
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 81
Pridružen/a: 05 ožu 2004, 19:44
Lokacija: zagreb

Re: vase i njihove prehrambene navike

PostPostao/la MjesecevaZraka » 11 ožu 2006, 16:31

Mi imamo ok odnos prema hrani, bar mislim. Ja ocito jedem (pre)vise u odnosu na to koliko potrosim, ali jedem iskljucivo zdravu hranu i nikad nisam na drasticnim dijetama u kojima bi dijete primijetilo da ja nista ne jedem ili izbjegavam citave skupine namirnica. Nisam sklona prezderavanju pa nakon toga napadima griznje savjesti, ulovim se da si smirujem nervozu klopom, ali nikad velikom kolicinom ili nekom specijalnom hranom (npr. slatkisem i sl.) pa sumnjam da moze skuziti relaciju stres-klopa kod mene.<
><
>Do sad je nismo ucili niti pokazivali svojim primjerom da je hrana nagrada ili nesto sl.<
><
>Jede sve, ali je gotovo uvijek pustimo da sama bira od vise ponudjenog i nikad je ne silimo da jede jer je bas sad vrijeme za jelo. <i></i>
Life is simple. Breathe in. Breathe out. Repeat.
Avatar
MjesecevaZraka
Sveta krava
 
Postovi: 7818
Pridružen/a: 16 tra 2004, 08:01
Lokacija: Pumpkin patch

Re: vase i njihove prehrambene navike

PostPostao/la zeljka35 » 11 ožu 2006, 17:56

Ja smatram da moja djeca do
o jedu.<
>Ni MM ni ja nismo neki izbirljivci oko hrane, a isto ucimo i svoju djecu. Nema sanse da kuham 2-3 rucka jer ovaj ne jede ovo, a onaj ono. Ako nesto ekstra ne vole smiju preskociti, ali to je iznimka od pravila, a ne svakodnevna pojava.<
>Darjan je svejed, sve voli i mislim da se hrani zdravo. Mladji je veca izbirljivica i ima faze odbijanja hrane, ali ne panicim. Ponudim mu vise puta u toku dana, a ako nece ne mora. Ali nema sanse da pojede grickalice ili slatkise, a da prije toga nije pojeo konkretan o
ok.<
>Protivnik sam svakog pretjerivanja. Moju sam djecu drzala podalje od slatkisa, sokova, flipsa...dokle god sam mogla. A sad pojedu povremeno, uglavnom kad dodju gosti ili mi odemo u goste. Ovako redovnim danima pojedu jedan slatkis dnevno, a grickalice skoro nikada. <
><
>slike sa kupanja<
>Adrian videoDarjan,28.07.2000<
><
>Adrian,07.07.2003<
><i></i>
Avatar
zeljka35
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 726
Pridružen/a: 12 vel 2003, 20:44
Lokacija: osjecam se kao mis na ploci

Re: vase i njihove prehrambene navike

PostPostao/la melita » 11 ožu 2006, 19:26

Ovaj topic mi je zanimljiv. Zita je još dovoljno mala da ne kuži kaj mi jedemo, ali već duže vrijeme razmišljam o tome kako radi nje izbaciti iz svog jelovnika te enormne količine čokolade i coca cole što ih svakodnevno konzumiram. <
><
><
><
> <i></i>
žuti pojas prvi dan :sumo
Avatar
melita
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1562
Pridružen/a: 12 kol 2005, 23:53
Lokacija: Zagreb

Re: vase i njihove prehrambene navike

PostPostao/la ina dvaputmama » 11 ožu 2006, 20:05

S obzirom da su nasa djeca vec veca, oni jedu ono sto i mi, i vise sam nego zadovoljna onime cime se hrane. Nasu hranu jedu negdje od trece godine zivota i nikada nismo imali vecih problema s njihovim izborom. Moram priznati da nisam nikada nudila izbor za rucak, jer rucak je rucak, pa nismo u restoranu. I jede se kada je rucak, a ne sat prije ili poslije. <
><
>Zato je nama rucak i dan danas glavni kucni o
ok. Volimo sjesti svi zajedno (sada je to tek oko pet) za stol, popricamo sto je tko radio taj dan, pojedemo bez vecih prigovora i dogovaramo se sto i kako dalje u tom radnom tjednu. Taj rucak traje minimalno pola sata, pa cak i duze, ali to je meni najdrazi dio dana. M 1997.<
>Jo 1999.<
>.<
><i></i>
Avatar
ina dvaputmama
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 709
Pridružen/a: 10 ožu 2003, 15:09

Re: vase i njihove prehrambene navike

PostPostao/la LiKmama » 11 ožu 2006, 20:40

ja sam vec na temi "djecji jelovnik" rekla o cemu mislim da ovisi djetetovo (ne)jedenje, pa da se ne ponavljam samo cu reci:<
>otkad je liam poceo jesti krutu hranu moj stav je bio: "jede se to sto se jede, to je rucak, ako ne jedes to - ne jedes nista."<
>i nikada s njim nisam imala problema. imao je fazicu kad me testirao, ali mu to bas i nije naislo na plodno tlo i shvatio je da nesto drugo nece dobiti, pa se jadan pomirio s tim. tada sam mu "popustila" jedino u smislu da sam ga, kad nije htio jesti, odvela u dnevnu sobu, pustila da se poigra 10 min i vratila za stol. faza prosla u nekoliko dana.<
>sto se mog muza i mene tice: oboje iznimno uzivamo u hrani, obozavamo fino jesti, eksperimentirati, kuhati, sjediti za stolom, jesti i pricati, i to je liamova svakodnevica.<
>za rucak jede isto sto i mi, dorucak tata preskace (ali i odlazi prije nego mi ustanemo), a liam i ja papamo skupa, a veceru preko tjedna on jede kad mi rucamo (pa onda nama mazne jos malo rucka ), tako da mislim da sve u svemu ima vrlo do
e uzore po tom pitanju i nadam se da se njegov stav prema hrani nece bitno promijeniti kad malo vise dodje u kontakt s drugim ljudima i njihovim prehrambenim navikama <
><i></i>
dh: I hate work. It interferes with life.
Before you decide to criticize someone, try walking a mile in their shoes. That way, if you do decide to criticize them, you'll not only be a mile away but you'll have their shoes as well.
Avatar
LiKmama
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2671
Pridružen/a: 01 svi 2005, 22:03
Lokacija: u nekoj tamo pokrajini čudnog imena, a možda i u trgovini

Re: vase i njihove prehrambene navike

PostPostao/la MjesecevaZraka » 11 ožu 2006, 21:57

Liam, ne mora uopce znaciti da bi inace imali problema. Nama E ima potpunu slobodu iza
ati hoce li jesti i kada (ok, necu joj napraviti zitarice deset minuta prije nego je gotov rucak, ali ako bas ne zeli jesti, ili bas zeli nesto drugo, uvijek smije i ne mora sjediti s nama za stolom ako ne zeli jesti). Mi s njom nemamo problema s klopom, jede redovito, vrlo zdravo, cak i kad sama bira (s povremenim izletima) i svoje pravo veta na rucak iskoristila je mozda nekoliko puta.<
>Mi za rucak uvijek imamo nekoliko stvari - povrtnih, mesnih, povrtno-mesnih i uvijek moze sama iza
ati ili ne uzeti nista.<
><
>Obiteljsko zajednistvo i prisnost ne vezemo osobito uz (zajednicke) objede, odatle i nase nepridavanje velike vaznosti tome jesmo li bas svi okupljeni oko stola u nekom trenutku - meni je vazno sto se zna da smo tu svi za sve, bilo kad, od objeda ne radimo veliki dogadjaj (ali zato oko nabavke i pripreme se svi angaziramo i to nam je vikendom dozivljaj).<
><
>Mislim, ispadne da nikad ne jede s nama, u biti, u 90% slucajeva jede kad i mi, ali ako ne zeli, ne pravim problem oko toga. Neka jede kad je gladna. <i></i>
Life is simple. Breathe in. Breathe out. Repeat.
Avatar
MjesecevaZraka
Sveta krava
 
Postovi: 7818
Pridružen/a: 16 tra 2004, 08:01
Lokacija: Pumpkin patch

Re: vase i njihove prehrambene navike

PostPostao/la corazon » 11 ožu 2006, 23:44

Sa svima se slažem ama baš u svemu. Bravo mame!<
>Samo mislim da mi koje nemamo problema sa papanjem i otvaramo ovaj topic...ili barem pišemo.<
>Pisala sam i ja o ovoj temi tamo na receptima, pa da se ne ponavljam...<
>Uglavnom i moje cure jedu skoro sve, ali im ne za
anjujem ni slatkiše ni grickalice ( u malim količinama), naravno kad se pojede ručak.<
>Mm i ja smo im dobar primjer, a kad cure legnu priuštim si nezdravi fini čips. S.09.2001.<
>R.05.2003.<i></i>
Avatar
corazon
ledena kraljica
 
Postovi: 3175
Pridružen/a: 20 vel 2006, 16:53

Re: vase i njihove prehrambene navike

PostPostao/la Matilda » 12 ožu 2006, 00:36

M nema problema s jelom. I ima jako dobar ukus u odabiru hrane. Povrće, voće, žitarice, meso tu i tamo, ponudite li joj čokoladu, ona će je odbiti.<
>Neku večer pojela je zdjelu zelene salate za večeru. Nije htjela ništa drugo. <
><
>I mislim da sam ja kao roditelj imala zasluge u tome, kuhalo se svaki dan, sva tri o
oka, obavezno povrće, dva međuo
oka, obavezno voće svaki dan, jela sam zajedno s njom, učili smo što je zdravo, što nije. I nikad sa silom. Oš neš. Pa ispalo da uvijek hoće. I traži kad je gladna.<
><
>Ja sam bila kao dijete jako slaba u jelu, ništa nisam htjela, mučili su me s tim jelom, izigravali predstave, vozili avione, samo da otvorim usta. Veli moj dida da je M jedino dijete u obitelji unatrag 70 godina koje ne moraš moliti da nešto pojede. <i></i>
I uvijek ću te voljeti i gorjeti, od prvog trena za tobom žeđam.
slika
slika
Avatar
Matilda
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 453
Pridružen/a: 11 pro 2002, 01:18

Re: vase i njihove prehrambene navike

PostPostao/la LiKmama » 12 ožu 2006, 01:32

mz, bog te pitaj. mislim da sve ima svoj utjecaj, manji ili veci. evo sad kopiram sto sam tamo napisala:<
>ja mislim da djecje (ne)jedenje ovisi o (pisem random redoslijedom):<
>djetetu kao takvom, znaci dijelom samom djetetu, dijelom genetici<
>prehrambenim navikama roditelja<
>tome KAKO roditelji jedu, kakav odnos imaju prema hrani, da li sjede za stolom i u miru jedu, pricaju usput recimo, ili jedu s nogu i svatko sam....<
>toma kako se roditelji postave prema (ne)jedenju<
>uvodjenju raznovrsne prehrane od pocetka dohrane<
> <
><i></i>
dh: I hate work. It interferes with life.
Before you decide to criticize someone, try walking a mile in their shoes. That way, if you do decide to criticize them, you'll not only be a mile away but you'll have their shoes as well.
Avatar
LiKmama
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2671
Pridružen/a: 01 svi 2005, 22:03
Lokacija: u nekoj tamo pokrajini čudnog imena, a možda i u trgovini

Re: vase i njihove prehrambene navike

PostPostao/la Megan » 12 ožu 2006, 11:54

MM i ja puno jedemo i jedemo sve i svašta. Luka je izbirljivko i imamo problema s njim.<
>Najviše me smeta kad nešto ubaci u usta, ne sviđa mu se, pa zine i čeka da mu netko podbaci ruku da pljune...na to poludim... Ne znam uopće od kud mu ta navika <
>Mi jedemo relativno zdravo, ono, ništa pretjerano, domaću juhicu, meso, povrće i sl. vikendom, radnim danom uglavnom variva i gulaše stvari koje mogu dan prije pripremiti, voća uvijek ima i jedemo ga svakodnevno... Luka zafrkava, iz vAriva vadi samo mrkvice ili krumpirić, iz gulaša pojede komadić mesa ili dva, kad je pečenje obično malo zvače pa pljune, ma užaš... Juhicu jedino čistu voli, palačinke isto i još pojedine stvari, ali jako malo u odnosu na drugu djecu... <i></i>
Megan
ježim se par puta dnevno
 
Postovi: 4299
Pridružen/a: 10 sij 2003, 10:26

Re: vase i njihove prehrambene navike

PostPostao/la Krkica » 12 ožu 2006, 14:40

E, pa kod nas baš nije tako. M. je daleko od savršenog jedača, usprkos tome što niti ja, niti MM nikad u životu nismo bili na dijeti, on je sportaš, znači hrana je tiptop, raznovrsno, obavezno puno povrća i voća, da ne duljim, zdrava prehrana. Tak učimo i maloga, od prvoga dana, ali više ne ide nego ide. Zapravo, ja sam poluzadovoljna s njegovim hranjenjem, jer će prije pojest nešto žlicom, nego konkretno znači meso, prilog, salata.<
>MOram napomenuti da kuham barem 2 o
oka, znači ručak i večeru obavezno+kad je MM doma i doručak. Sad sa mnom kuha i mali, obavezno pita što je ovo što je ono, tu i tam proba, ali daleko je to od idealnog.<
><
> <i>Edited by: Krkica at: 12/3/06 13:42<
></i>
slika

Umjesto učenja kako to rade odrasli, od djece se očekuje da rade onako kako odrasli kažu.
Avatar
Krkica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 472
Pridružen/a: 12 sij 2002, 18:46
Lokacija: Zagreb, Bukovac

Re: vase i njihove prehrambene navike

PostPostao/la SlucajniGost » 12 ožu 2006, 15:25

Moj mali sin je oduvijek bio dijete koje je trcalo (a prije toga puzalo) prema svojoj stolici kad bi ja rekla papati. I to do unazad 10tak dana. Od tada gubim svaku bitku u kojoj bi mu nesto trebala ugurati u usta. Buduci je to za mene jedna sasvim nova situacija onda Quote:koliko zdvajate kad ne jedu i sto ste spremni poduzeti za 'jednu zlicu za mamu' i sl?<
>sam spremna napraviti stogod samo da mu utrpam zlicicu u usta. To je skontao, i kao sto sam na jednom drugom topicu rekla, cini mi se da me sad totalno provocira. Sjedne na svoju stolicu (sam ode) i cim ja uzmen zlicu pocne drama i urlanje. <
>Znam da bi ga onda jednostavno trebala skinuti sa stolice, jer ako nece - nece. Jest ce kad bude gladan. Ali ja jednostavno nisam jos dosla do faze o kojoj Zeljka pise Quote:Ponudim mu vise puta u toku dana, a ako nece ne mora.. <
>Mi se dosta do
o hranimo. Ja u svojem zivotu nisam nikad bila na nekoj dijeti (ne sto mi ne bi trebala, nego eto), sjednemo za stol zajedno i jedemo. On bi uvijek sjeo s nama i kad je poceo jesti nasu hranu, ma koliko god sit bio, uvijek bi pojeo jos nesto od nas (pod uvjetom da nije jako zacinjeno i sl.). Danas, ne jede ni svoje ni nase. Zasto? To samo on moze znati, a mene to izludjuje i znam da sam pogrijesila sto je to uspjeo shvatiti. Ali mozda se i ja naviknem, pa on vidi da mi to 'nije bitno' i vrati se na staro. Caram sad. 27 VII 2004<
><i></i>
Jedi mind tricks ;)
Avatar
SlucajniGost
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2322
Pridružen/a: 18 tra 2004, 10:11

Re: vase i njihove prehrambene navike

PostPostao/la milanica » 12 ožu 2006, 15:48

Kod nas se jede sve.Milana obozava jesti variva,povrce,voce jedino muku mucimo sa mesom.Nije uopste ljubitelj mesa i zao mi je zbog tog.<
>No,mi svi obozavamo jesti variva pa tako valjda i ona.pasulj,kupus,grasak,mahune,krumpir su nam svake sedmice na jelovniku.Voce jedemo izmedju o
oka,mlijeko pije uglavnom ujutro uz dorucak a jedini nas grijeh je to sto svaki dan ima jednu kinder cokoladicu.<
>I mi smo imali problema s njom kad danima nije htjela otvoriti usta da pojede par kasika variva ili bilo cega drugog.No,sve je to valjda i bila posljediva njenog boravka u bolnici,pa kad smo to prosli sve je bilo do
o poslije.<
>Sad kad nece jesti,pustim je pa nek i preskoci o
ok.Vec sljedeci o
ok je normalan i zadovoljna sam time kako se uopste hranimo kao porodica..<
>Prvenstveno zdrava ishrana,pa tek onda si dozvolimo i malo luksuza <
><
>Milana 20.07.2003<i></i>
Milana 20.07.2003
Marko 17.10.2008.
Avatar
milanica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 256
Pridružen/a: 01 lip 2005, 11:33
Lokacija: tamo daleko...

Re: vase i njihove prehrambene navike

PostPostao/la iris » 12 ožu 2006, 15:52

Meni je ovo bolna tocka.<
><
>Quote:ili njima nudite zdravo, integralno i super balansirano a vi jedete svasta<
><
> Inace su mi obje cure prirodno do
e jedilice - Lena je do sada bila za pozeliti, do
og apetita, voli svjeze voce i povrce, nezacinjeno, juhasto. Slatko ne ljubi pretjerano.<
>Vanja je pak malo izbirljivija, ono sto nece nema sile da proba a kamoli pojede, hirovita je ( ovaj tjedan jedemo mandarine, a drugi tjedan ne) ali zato ono sto hoce tamani u pozamasnim kolicinama. ( npr. tijesto joj moramo ograniciti jer bi trpala u sebe dok ne pukne)<
>Sve u svemu i na svu srecu ne poznajem ( osim sporadicno s Vanjom) one muke djeteta koje skoro nista ne jede.<
>I za njih se trudimo, mogu reci da mi djeca jedu relativno zdravo. <
><
>Ono sto je meni koma je cinjenica da se ja ne mogu natjerati da mi jedemo isto - ako za njih kuhamo juhu, odvojit cemo pa nama velikima staviti vegetu. I posoliti, zaciniti.<
>One ce dobiti "zdravo" a mi cemo uz to zdravo jos ispeci i cevape. ( karikiram ali shvatili ste)<
>Ja cu se sakriti u kuhinji i pojesti sendvic u tri sloja, MM tamani cokolade i pije Colu.<
>O onome sto se dogadja kad legnu da ni ne pricam.<
><
>Mislim, kakvo licemjerstvo. <
>Svaki put kad izgovorim " to nije za djecu" dodje mi da se ubijem.<
>I znam da to tako nece moci opstati, ili cu se ja morati odreci salame ili cu i njima to morati dati.<
><
>Sto se tice molbe za zlicu vise, tu sam vec malo oguglala s Vanjom iako nas je znala izludjivati.( sa L. za to nikad nije bilo potrebe iako u zadnje vrijeme jede kao vrapcic ) <
>Os, nes, Banglades. <
> <
> <
>Lena 21/10/02<
> Vanja 30/08/04<
><i></i>
L. Jesenarka 2002.
V. Zmajica 2004.
Avatar
iris
slavonska gazela
 
Postovi: 5963
Pridružen/a: 04 vel 2003, 13:24

Re: vase i njihove prehrambene navike

PostPostao/la LiKmama » 12 ožu 2006, 17:09

Quote:O onome sto se dogadja kad legnu da ni ne pricam<
>iris, i mi svasta prozdremo kad liam spava <
>mozda grijesim, ali ne smatram to licemjernim jer njemu ne dajem oblizeke iz vise razloga:<
>1. znam da ce u odredjenoj fazi (bilo to s 3, 7 ili 15 godina) doci vise u kontakt s oblizekima svih vrsta i nezdravog hranom i nece biti tog boga koji ce mu za
aniti, a ja necu ni pokusati, ali ako mu sada usadim zdrave navike i ne naviknem ga na grickalice, oblizeke i sl, onda ce se u toj fazi moci i htjeti sam "o
aniti" i nece ni biti potrebe za mojom intervencijom. mozda idealiziram, ali nadam se da ce to biti tako.<
>2. to sto moj muz i ja imamo neke lose navike i obozavamo se navecer natrpavati smecem, ne znaci da takav uzor moramo i djetetu dati. po istoj smo logici i prestali psovati (u njegovoj blizini, a trudimo se i sire): ne smatram niti to licemjernim jer ne zelim u njega usadjivati svoje lose navike.<
>3. on ima dovoljno o
oka u danu da zapravo nikad nije gladan (osim neposredno prije sljedeceg o
oka), pa mu grickalice zapravo ne bih imala gdje ni ugurati u raspored<
>4. ako imamo nesto tipa kolaca koje sam spekla, ne skrivam ih od njega nego dobije nakon rucka: znaci nije bas potpuno zakinut za neke fine, slatke stvari, nego ga pokusavam nauciti da je to nesto sto se jede tu i tamo, pa se u tome i vise uziva. no primijetila sam (sto mi je drago), da mu i nisu neka pretjerana fora: iako s gustom pojede kolac, nekad ga i odbije, a rucak mi recimo nikad ne odbija.<
><
>tako da se ja ne bih grizla oko toga, pokusavas napraviti ono sto je najbolje za djecu, a ako te to natjera da i svoje navike malo izmijenis, tim bolje <
><i></i>
dh: I hate work. It interferes with life.
Before you decide to criticize someone, try walking a mile in their shoes. That way, if you do decide to criticize them, you'll not only be a mile away but you'll have their shoes as well.
Avatar
LiKmama
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2671
Pridružen/a: 01 svi 2005, 22:03
Lokacija: u nekoj tamo pokrajini čudnog imena, a možda i u trgovini

Re: vase i njihove prehrambene navike

PostPostao/la sandram » 13 ožu 2006, 01:22

Ja sam zadovoljna. Obzirom da smo u Anjinih prvih sest mjeseci prosli totalno nejednje presretna sam kako su se stvari pocetkom dohrane preokrenule. Jede sve sto se tice mesa, voca, povrca i zitarica. Jede i slatkise ali umjereno. Bez griznje savjesti joj dam cokoladu jer tokom dana pojede 5 zdravih o
oka. Redovito pere zubice pa me ni za karijes nije strah. Doruckuje u vrticu (sada po novom vrtickom rezimu prehrane spada u manji
oj djece koji ga je prihvatio), uzina, ruca i opet uzina u vrticu. Prva uzina je voce, druga namaz ili jogurt. Kada dodjemo iz vrtica ja pripremam rucak, a ona za to vrijeme pogleda jedan crtic i usput pojede vocku. Oko 5 svi zajedno rucamo. Prije spavanja vecera i popije bioaktiv, kakao ili cokoladno mlijeko. Ako nije gladna nikada ju ne silim jesti. Ako ogladni, a vrijeme rucka je proslo uvijek ga ponovno dobije sto ce reci da kod nas nija na snazi jede se u to i to vrijeme poslije nema do iduceg o
oka. Dogodi se da danima nsimo svi zajedno za stolom, a dogodi se da danima jesmo, tako da nam zajednicki rucak nije uvijet. Hranu nikada ne predstavljamo ni kao nagradu ni kao ucjenu.<
>Sto se nas tice, mislimda se hranimo zdravo. Zdravije od kada Anja s nama klopa svakako. I prije smo jeli puno variva, juha, voce se uvije kupovalo gotovo svakodnevno. Sada smo, za razliku od prije, izbacili grickalice i prestali vegetiti hranu. Umjesto vegete koristim zacinsko bilje. Gazirano se kod nas ni prije nije pilo, ja i dalje pijem guste sokove na razrjedjivanje, a Anji cjedim svjeze sokove ili dobije hippove. <
> 27.07.2003.<i></i>
Djeca nisu bojanke. Ne mozemo ih ispunjavati svojim omiljenim bojama.
Avatar
sandram
pahuljica
 
Postovi: 9288
Pridružen/a: 10 sij 2003, 14:46

Re: vase i njihove prehrambene navike

PostPostao/la Novamama » 13 ožu 2006, 11:11

ja tek sada nakon skoro 4 godine mogu reći da mi dijete jede relativno do
o.<
>uvijek smo sjedili svi skupa za stolom, nismo ga tjerali, nudili smo mu isto što smo i mi jeli, i to dijete jednostavno neke stvari nije nikad probao, a dosta dugo je jeo takve zanemarive količine da je to bilo za ubit se! zeleno nije dolazilo u obzir do nedavno (sram me reći, ali zahvaljujući ninjama).<
>salatu nije nikad probao.<
>što se tiče junk fooda, ne jede on ni to, niti to voli, ali ne jede ni previše raznovrsno.<
>a opet.. s obzirom da je očito takvo dijete, opet mislim da smo izvukli najbolje..ipak pojede najčešće barem 2 stvari od ručka (juha, grah, rižota, tjestenine, pohano meso..).<
><
>ne tjeram ga ni sada da jede, iako priznajem da mi nekad prekipi..najgore je kad je pregladnio (npr. u 5 kad dođemo doma), pa onda ni sam ne zna što bi ni od kuda bi krenuo, a gladan je. vikendom kad smo doma, super jede, ali jede praktički svaka 2-3 sata po malo. <i></i>
Avatar
Novamama
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4694
Pridružen/a: 04 lis 2001, 15:37

Re: vase i njihove prehrambene navike

PostPostao/la teutonija » 13 ožu 2006, 14:19

Pa nisam potpuno zadovoljna no kad ju gledam,mislim odnos visine i težine ,krvna slika ,zdravlje sve je super.<
>A osim toga kod nje se iz mjeseca u mjesec mijenja i omiljena hrana.<
>Ne mogu prežaliti vrijeme kad je smazala punu zdjelu miksanog povrča s mesom za ručak ,te 1-2 puta dnevno voćnu kašicu.<
><
>Isto ju nikad ne prisiljavam ,ako hoće do
o ,ako ne ,jede kad ogladni ,ali nema grickalica ,soka i slatkiša.<
>Grickalice jede kad smo u gostima ili kad nama netko dodje no i nije nešto pretjerano zagrijana,za čokoladu je i dnevno pojede pola do jedno kinder jaje ,ali uvijek poslije ručka.<
>U vrtiću jede doručak ,užina-voće,ručak i još jednu užinu,a oko 4 kad se svi skupimo i kad mm i ja ručamo jede s nama ako je gladna.nekad pojede nekad ne (valjda ovisi i dal joj je sjeo ručak i užina u vrtiću)<
>Ovisno o tome planiramo i večeru ako se oko 16-17 najede kuhanog, večera je obično samo mlijeko(niti neće niš drugo) a ako ne jede ,onda joj popodne ponudim neko voće pa večera ,obično isto nešto mliječno lagano.Općenito nije baš za večeru.<
>Voće jede al nije baš oduševljena,max jedna voćka dnevno npr jedna jabuka,kruška i sl naranču samo kao sok,no ljeti jede puno ,voli jagode ,
eskve....grožđe ,povrće jako slabo uglavnom su to repa ,zelje ,špinat, krastavci i cikla ,par zrna graška no za vikend skuham povrće pa ispasiram u gustu juhu pa pojede tak . Juhice općenito voli.<
>Jako voli meso, posebno faširano,također i ribu .<
>Tijesto isto obožava i u pravilu jede isto šta i mi.<
>Kad ne gleda maznem čokoladicu,ili popijem sok na razrijeđivanje, al njoj dam Frutek ili ga napravim u sokovniku. Mislim i ja bi radije Frutek da je jeftiniji. <
>Ponekad odemo na Pizzu svi skupa jer se meni npr jede ,pogotovo sada, no ona obično samo proba ili pojede malo tijesta, općenito nije baš za neku
zu hranu tipa pomfri i sl., a to niti mi ne jedemo.U Mc Donaldsu nismo bili nikad ,ja sama par puta kad se otvorio ,mrzim onaj miris kad uđem unutra.<
>Vegetu ne koristimo, imamo sol sa začinskim biljem, koristimo maslinovo i bučno ulje.Sve to kad kuham doma, u vrtiću vjerujem da koriste i vegetu i obično ulje no tam pojede i mrkvu i grašak i kelj im mahune... , pa kompenziramo. <
><
>Jedino kaj joj moram ograničavati i ograničavam su čokolade za drugo ne mari previše,sok dobije 1 i to frutek iza ručka(hoće samo crni)<
> <
>KLARA, 01.06.2003.<i></i>
Budilica, 2003.
Mudrica, 2006.
Avatar
teutonija
sex blau aviona
 
Postovi: 9686
Pridružen/a: 10 sij 2003, 15:18
Lokacija: lepe ti je ,lepe ti je...

vase i njihove prehrambene navike

PostPostao/la wild apple » 13 ožu 2006, 17:26

Mi nemamo problema,imamo ponekad "izlete" u nezdravo ali se
zo vratimo zdravoj prehrani tj sezonsko povrće koje kuham je iz biouzgoja ;jedu sve ,najviše povrće i voće ali ima i grickalica i čokolade ponekad <
>Ne vole meso npr.to me ne za
injava jer ga i ne spremam svaki dan,a jesenas smo išli na vitaminski test pa ih pedijatrica pohvalila,nalazi odlični,odnos težine i visine isto normalan.<
>ali,evo što je mene zanima:kako reagiraju tj. kakav odnos prema hrani imaju djeca(prvenstveno mislim na curice) čije su mame vječno na dijetama i oprezu od debljanja,pa niti ne sjedaju za stol u vrijeme o
oka?<
>moja kći ima 9g i već ima izjave tipa:to jako deblja,to neću..mislim,svakako je prerano za to!<
><
> <i></i>
Avatar
wild apple
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 25
Pridružen/a: 15 vel 2006, 22:37
Lokacija: ispod duge

Re: vase i njihove prehrambene navike

PostPostao/la Narya1590 » 13 ožu 2006, 18:19

Mislim da sa curicama pogotovo u toj u osjetljivoj dobi treba oprezno. Ne govoriti pred njima debela sam, ne gledati se kriticki u ogledalo, ne lisavati se hrane i kuhati za ostale ukucane, a za sebe ne. Ne znam, to je za mene pravo opasno. Pogotovo sto se sama borim vec duzi niz godina da se pomirim sa hranom i onim sto jedem. Ne bih zeljela da moje dijete od mene dobije pogresnu poruku. Jer ne bih da hrana postane izvor frustracije za nju. Hrana je nesto sto treba da joj pomogne da postane velika, zdrava i jaka. Zato mislim da mame koje nikad ne sjedaju za sto sa svojim djevojcicama salju pogresnu poruku "evo jedem, a nisam zadovoljna kako izgledam, poslije cu da kukam kako sam debela i ruzna", pa djevojcica zakljuci "naravno, sad cu i ja da jedem ko pticica, mozda cak necu nikako da jedem, sve da budem lijepa i mrsava ko mama, a ako i mama to radi znaci da to ne moze biti tako lose."<
><
>Potrudicu se da na sve nacine da je naucim da razlikuje da ako jede nesto sto deblja, to ne treba da jede u velikim kolicinama ne zato sto ce biti debela i ruzna, vec zato sto ce biti zdravija. Ida, 24/07/2002 <i></i>
Narya1590
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 151
Pridružen/a: 23 tra 2004, 14:47


Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron