Sada je: 19 tra 2024, 03:51.

finger food u dohrani

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

finger food u dohrani

PostPostao/la swenova mama » 24 sij 2007, 00:12

u kojem se uzrastu pocinje i sto se daje, sve sam pozaboravljala...
Avatar
swenova mama
Sveta krava
 
Postovi: 7219
Pridružen/a: 11 tra 2001, 23:50

PostPostao/la damdam » 24 sij 2007, 00:38

eto mene neiskusne.... :mrgreen:
meni rekoše oko 10-11mj. daje se kuhana mrkva, brokula ili napr. cvjetača, koleraba (u komadima kad se ohlade)...mi ćemo uskoro
pa ako ima netko iskusan da me korigira... :mrgreen:
mama, ja te volim i obožavam do plavog neba! ovih 29 srca je za tebe! prosinac,2009
damdam
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1183
Pridružen/a: 01 lis 2005, 00:39

PostPostao/la Ina66 » 24 sij 2007, 00:56

mi smo i ranije krenuli jer je cura bila zainteresirana. e sad, točan trenutak ne bih baš znala (morala bih proroštati starije postove), ali s devet smo sigurno već jeli
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

PostPostao/la mamashnita od noje » 24 sij 2007, 09:06

mislim da je najbolji uzrast za početi s finger food onaj kada dijete pokaže interes za time, ali uvijek možeš probati pa ako ide ide. :mrgreen:
viš kak sam pametna. ;-)
kad je smrdo počeo otimati klopu rukom i grabiti je sa stola tad sam mu je počela tako i davati.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

PostPostao/la ingas » 16 vel 2007, 20:22

Kad pocinjete s dohranom, pocnite i sa finger foodom.
Sve sto klincima meljete u kasicu mozete mu dati i u komadu (kuhano povrce npr., ali i voce - sta fali mekanoj kriski kruskici?). Luka je npr. dobio prvi zubic sa 5mj., ali i bez zubica klinci znaju gristi.
ingas
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 76
Pridružen/a: 07 ožu 2005, 00:03

PostPostao/la eli » 16 vel 2007, 22:31

mi smo preskočili tu fazu. :dunno
a i samostalno sa žlicom je kaskalo. totalni nedostatak interesa za samostalno hranjenje. je li to normalno?
znam, totalni offtopic. :oops:
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

PostPostao/la tanjabb » 17 vel 2007, 01:31

totalni nedostatak interesa za samostalno hranjenje

Imam i ja takvog. Ljenguza teska po pitanju samostalnosti. Mi faze "sam cu" prakticki nismo ni imali. Pa ja i dalje poticem njegovu samostalnosti na svim podrucjima (to jest hranjenje, oblacenje, pravovremeni odlazak na wc....). Ja sam to okrenula s druge strane: ne mogu ga prisilit da sam jede, jel tako?

Ne slazem se nikako da se djetetu na pocetku dohrane moze dati komadic kruske u ruku. I jedan odlomljeni komadic moze biti koban.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

PostPostao/la ingas » 18 vel 2007, 09:18

Tanjabb, nisam rekla komadic jabuke koja se hrda vec komadic vrlo mekane kruske koja se topi u ustima. Uostalom, stvarno ovisi o djetetu, L. je bio takav da je jednostavno ispljunuo ono sto mu nije islo tako da sam mu bez ikakve bojazni sa 8mj. davala suhi cornflakes - cim je bilo sitnije to je sa vise zanimanja papao. Opet, ovisi o djetetu i o mamama naravno (znam jednu mamu koja svom skoro dvogodisnjaku nikad nije dala suhe grozdjice iz straha da se ne zahikne ). :dunno
ingas
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 76
Pridružen/a: 07 ožu 2005, 00:03

PostPostao/la mamashnita od noje » 18 vel 2007, 09:35

kada smrdi dajem bilo što u ruku, komadiće ili cijeli komad (npr. veći komad kruha), uvijek pazim da stoji uz mene, ili ga grlim, ili ga držim u krilu jer je on dijete koje vječito trči po kući i nikad nema mira. i čuvalici sam rekla da mu nikada ne da ništa jesti "u letu". upravo radi straha od moguceg zaletavanje hrane krivim putem.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

PostPostao/la Duga » 20 vel 2007, 09:54

Finger food - kad je pokazala interes...negdje s godinu dana, mozda nesto ranije...u sjedalici kuhano povrće (mrkva, celer, koraba,čak i krumpir, mlade mahune...sve u zalogajčićima...onda sam joj davala jabuku da gricne, ali sam joj strogo kontrolirala koliko će krišku gurnuti u usta jer me bilo, a i ostalo frka pa jako pazim na to...kruhojed nikad nije bila baš neki tako da je bila lijena držati koricu i malo ju "močiti" pošto je jako kasno dobila zube - bez obzira na silne priče kako djetetu ne trebaju zubi za žvakanje mislim da njoj nije bilo nimalo lako bolnim desnima grickati tvrdu koricu pa ni takvo što nisam prakticirala, a komadić peciva nekad želi pojesti.
Danas, prstićima jede rižine pahuljice (to joj dođe kao smoki), jede pirove pahuljice, korn-fleks gricka - sve pod budnim okom i za stolom...bez trčkaranja okolo.

S godinu i po ja ju hranim, žlicu želi imati u ruci - nekad nešto zagrabi, nekad ju gura "na kant" nekad joj služi kao lopata za izbacivanje hrane...mislim da će tako biti još izvjesno vrijeme dok se ne osamostali po tom pitanju...i ne zna piti iz čaše - još uvijek uzme gutljajčić u usta pa ga izbacuje - to joj je kao igra...svaki savjet po ova dva pitanja dobrodošao (iako je off topic :oops: )...više me zanima kako ju naučiti piti iz čaše...žlica joj kako tako nekad i ide :dunno
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6944
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

PostPostao/la Ina66 » 20 vel 2007, 10:09

više me zanima kako ju naučiti piti iz čaše...

pravila nema, svako je dijete drugačije i nisu svi podjednako zainteresirani. ja mislim da to ima najviše veze sa starijim djetetom tj. ima li dijete od koga učiti.
moja Ema zna piti iz čaše i zna sama jesti jer gleda stariju sestru (točno skida sestrine pokrete), ali ni gledanje sestre ne bi bilo dovoljno da ona nije po prirodi radoznalo dijete
ona, na primjer, već sada s nepunih 16 mjeseci zna pravilno držati olovku, a starija je to znala tek s debelo napunjenih tri godine
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

PostPostao/la eli » 20 vel 2007, 10:12

ja svoju nisam nikad učila piti iz čaše. valjda su je to naučili u jaslicama.
dan danas, radije joj vodu punim u bocu sa sportskim čepom jer će se tako manje proliti ako je sruši, spusti na neravno i sl.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

PostPostao/la mamashnita od noje » 20 vel 2007, 10:14

noa pije samostalno iz čaše kada mu dam, iako u pravilu pije iz čaše s kljunom.
ali ne jede sam. žlicu drži i prinosi je ustima jedino ako je ja držim skupa s njim. :dunno
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

PostPostao/la tanjabb » 21 vel 2007, 00:10

Lukas je isto rano naucio piti na casu. Pa i koristiti svoj pribor (dakle sam se hraniti) ali to izgleda ajme majko.... em jede stravicno sporo, em uzima mikroskopske kolicine na zlicu :a? ... pa bi jogurt jeo valjda dva sata, a vec bi mu prije i dosadilo sjedit za stolom, ah... On tako i sladoled lize, beskonacno to traje. Jedino meso pojede u normalnom vremenskom roku i mrkve, jabuke ili drugo voce.
A najbrze pojede rizinu cokoladu u pauzi na skijanju :mrgreen: .
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

PostPostao/la Duga » 21 vel 2007, 09:14

Jučer sam odlučila odbaciti sve one famozne čaše s kljunom (tvrdim i mekim, prorezom i rupicama, bočicu sa sportskim čepom, plastičnu šarenu čašu...) i uzela običnu staklenu (dovoljno debele stjenke kad zagrize) i ispijale tako svaka u svojoj stolici...ništa nije izbacivala iz usta i progutala je par gutljaja...nakon toga je podrignula od nagutanog zraka da smo upadale od smijeha...izgleda da nam je dobro krenulo s najobičnijom čašom.
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6944
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

PostPostao/la Ana M » 29 lip 2007, 16:56

Podižem ovaj topic jer baš on govori o mom problemu.

Vito je do negdje 10.,11. mjeseca života papao prstićima, odnosno uzeo bi keksić i papao ga, uzeo kruh i papao ga itd....

Samo preko noći, to je prestalo, od onda pa do dana današnjeg, više nema šanse primiti neku hranu u ruke (jedino sam drži bocu). Misleći da je to samo faza, ja sam mu držala keksić, odnosno trgala komadiće i hranila ga. Uvijek je sve pojeo i ljutio bi se kad mu nebi još ponudila a on bi dalje papao. Svaki put kad mu stavim keksić ispred njega da ga uzme iz moje ruke, on neće, nego se naginje prema njemu, kao da mu se gadi uzeti ga. Moram priznati da sam sad polako izvan sebe, jer sva dječica u parku papaju sama.

Što da radim? Da mu ostavim hranu ispred njega pa kad će htjeti nek si sam uzme....ili... :dunno ...pomoć !
Avatar
Ana M
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 19 pro 2005, 13:17
Lokacija: zauvijek Zagreb

PostPostao/la mamashnita od noje » 29 lip 2007, 22:46

i moj je imao tu fazu. proslo ga je.
samo bi urlao i gledao u to ispred sebe. pa gledao mene zasto mu ne dajem jesti.
proslo ga je, kao sto rekoh.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

PostPostao/la Duga » 09 srp 2007, 09:23

Što da radim? Da mu ostavim hranu ispred njega pa kad će htjeti nek si sam uzme....ili... ...pomoć !


Ma daj, proći će :mrgreen: (evo kod nas se to malčice smanjilo...) gdje bih ja bila da sam tjerala "mak na konac" i čekala da sama uzme u ruku kad neće pa neće...i sada zna doći i pružiti mi komadić koji je do tada grickala i samo naredi "mama..." i zna se, ja pridržavam dok ona "u hodu" gricka :mah
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6944
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

PostPostao/la SuperNova » 25 svi 2015, 16:36

Imam pitanje u vezi početka s fingerfood-om, ne znam je li ovo pravo mjesto...
Uglavnom, ima li smisla početi prije nego se razvije pincetni hvat jer koliko kužim, bez toga ne mogu hvatati male komadiće?

Da režem na štapiće npr. kuhanu mrkvu? I koliko dugo kuhate mrkvu?
Kako rezati bananu, na kolutiće ili na štapiće?

Uskoro ćemo napuniti 8 mjeseci :)
Mamino zlato 3.10.2014
Avatar
SuperNova
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 268
Pridružen/a: 10 pro 2014, 18:18

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

PostPostao/la nevenera » 25 svi 2015, 19:48

slobodno počni s finger foodom, ja sam rezala banane na kolutiće. oni to zgrabe i gnječe u ruci. nešto završi i u ustima. ti imaj sa strane još pa između pokušaja hrani.
kad bude vještiji onda nećeš više morat "uskakat" :lol

mrkvu kuham dugo, dok je ne mogu zgnječit. ne bi trebalo ali me strah da se ne zagrcne.
rezala sam je isto na kolutiće. mekano skuhano

ja sam davala do godine isključivo maslinovo. domaće. nema boljeg.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

PostPostao/la Diami » 28 svi 2015, 13:33

Prilagodi veličinu komadića. Recimo ja sam istrgala brokulu na veličinu (njihove) šake i tako skuhala, ne premeko i ne pretvrdo (to onak dođe s iskustvom) i tako nudila, isto tako i krumpir i mrkvu na veće komade. Sad na ljeto meke kruške, lubenica (to bi više sisali nego jeli)...

Od ulja je jako dobro i laneno (hladno prešano, samo preko gotovog jela par kapi, ne kuhati) i uljane repice je isto zdravo.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

PostPostao/la morena » 11 lip 2015, 21:04

Vidim da je prije koji tjedan bilo pitanje o finger foodu... Tko se ne boji zagrcavanja može nuditi komade kad god hoće, i s početkom dohrane. Bitno je samo da se beba može nagnuti naprijed i pljunuti prevelike komade. Meni je bilo zgodnije početi kad se posjeo, pa sam ga bez straha stavila u hranilicu i dala mu komade da brlja. Za početak sam nudila kuhano povrće i mekše voće. Preporuka je rezati na prutiće veličine koje beba može uhvatiti dlanom. Kao neki pommes frites. Ne preporuča se rezati na kolutove (mrkvu recimo) jer je to taman oblik koji može zatvoriti dušnik. Kasnije kad je postao spretniji rezala sam i na manje komadiće da vježba hvatanje ;)
slika slika
Avatar
morena
nemam door
 
Postovi: 984
Pridružen/a: 28 ožu 2012, 12:42

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

PostPostao/la nevenera » 12 lip 2015, 08:46

da odvojimo temu i napišemo nešto općenito o fingerfoodu

uvodi se s oko 8-9 mjeseci, ukoliko dijete pokazuje interes može i ranije

dijete mora sjediti, ne ležati kad se nudi finger food

dijete će na početku gnječiti hranu no polako se razviti pincetni hvat i moći uzeti hrani s kažiprstom i palcem i staviti u usta

hrana se nudi u obliku prilagođenom djetetu, mekana hrana isjeckana na komadiće koju može zgnječiti u ustima ili koja se rastapa u ustima

hranu prilagodite dobi djeteta

keksići i tome slične stvari nisu finger food primjeren djeci

primjeri fingerfooda za djecu:
komadići voća- mekane breskve, banane, kruške....
komadići povrća - skuhana mrkvica, tikvica, krumpir, batat...
cvjetići brokule ili cvjetače
komadići kruha ili peciva
mekano meso isjeckano na komadiće
komadići sira

Ideje s wholesomebabyfood
slika
slika
slika
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18


Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron