Sada je: 01 stu 2014, 05:37.

Proljetne mame i bebe (3.dio)

Trudnoća je podforum tematski posvećen trudnoći i pripremama za dolazak na svijet vašeg djeteta. Ovo je mjesto gdje možete izmjenjivati iskustva, rješavati nedoumice, veseliti se i, ponekad, tugovati, gdje možete postavljati pitanja o svemu što vas zanima o trudnoći.

Moderatori/ce: Diami, IINA

Re: Proljetne mame i bebe (3.dio)

PostPostao/la penny » 25 lis 2012, 11:55

evo mene s pregleda :luv
sve je ok, jos uvijek je tjedan manja bebica nego sto bi bila po zm, tako da je 13+1 pa se ne vidi spol, a i bila je tocno na boku i mrdala nogicama tako da se nebi ni vidjelo vjerujem :lol
pregled mi je proso bas u smijehu s dr, usla ja u ordinaciju i skuzila da sam zaboravila skinut gace, smije se dr, kaze: gace se skidaju jos na ulazu u bolnicu :hahaha
pogledala sam onaj kineski prediktor, prognozira mi decka, al tjesi me jer je marin po tom kalendaru bio curica :lol

za bolove kaze da mi to samo tijelo govori da treba usporiti tako da uvijek moram reagirati, kaze jedino ako bi bili dosta jaki,onda odmah doci

onu vijest nebi komentirala, rade ljudi i gore gluposti, uvijek ima budala, ne opterecujte se time...i ne citajte vijesti, za ime zdravog razuma :hug

a popis...hm... onaj na forumu mi je bolji... sazetiji je...ali opsirniji
i recimo za d3 kapi, to ce vam pedijatrica rec, a mi cemo mozda to i preskocit do jeseni posto smo preko ljeta,ovisi o pedici, al nebi uzimala na svoju ruku
izdajalice i silikonske sesirice za bradavice to cete mozda vec u bolnici trebat al lako javite svojima da vam donesu jer ih ima u skoro svakoj ljekarni a i dude i bocice i gluposti, na to stvarno netreba mislit
a vipere, gymove i sl isto cete vidjet jel vam prakticno tek kad dodjete doma s bebom
stvarno ima puno toga sto vam mozda nece trebat pa s tim pricekajte...drugo su toplomjeri. smrkljosisaci i to

:kiss
...always look on the bright side of life...

slika slika
penny
teta mačka, teta kučka

PostPostao/la penny » 25 lis 2012, 11:55

da se nadodam posto mi je ispao dupli post :lol

dao mi je termin 28.04

po racunalima po netu po zm mi je ispadalo 21.04, dr reko 28.04 al kaze da cu pocetkom petog :lol
Zadnja izmjena: penny; 25 lis 2012, 12:06; ukupno mijenjano 1 put/a.

slika slika
penny
teta mačka, teta kučka

PostPostao/la Peggy Sue » 25 lis 2012, 11:58

Cici cijena za popravak je ajme :strah

penny super za pregled, nastavlja se niz dobrih vijesti s pregleda :luv samo polako, minut rada, dva odmora ;)
slika

" Na svijetu postoji samo jedno lijepo dijete i svaka ga majka ima. "
Peggy Sue
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la Zwerka » 25 lis 2012, 12:15

Cici, 200 eura...Za toliko kupiš i novu veš mašinu, neće biti Boschova, al će biti nova :oops:
Uglavnom, puno previše..

Penny, super za pregled. :luv
Kažeš, gaće...

Pa jel vama rade vaginalni uzv ili??

A po tom kineskom kalendaru svima ispadaju curice. ja ga još nisam gledala, trenutno kuham ( i tipkam ).
Nego me danas sinko pitao da šta će biti beba kad izađe iz trbuha? Pitam ja njega -a šta bi ti? Kaže on meni - ja bih htio seku i da se zove Ilina :le

A o imenima nemojte :ajme
Nit imamo ime, nit znamo spol, nit imamo kumove, tako da... :bigno

Netko je spominjao za dizanje kredita za kupovinu stvari za bebu...
Kad sam ja zatrudnila s sinkom i rodila, bila sam bez posla. Otplačivali smo kredit za novi auto, plačali režije...a beba na putu s jednom plačom, koja je bila jedva 3500 kn. I isto mi je bila muka oko stvari, pogotovo kad sam vidjela cijene baby opreme.
Ali... Kumovi su kupili kolica a auto sjedalicom, moji roditelji i sestra komodu za prematanje, svekriva- deke, robicu, vreće za spavanje, šogorica- baby phone...
Tako da sam skupila od obitelji sve potrebno.
Onda kako dolaze gledati bebu, dobili smo oko 900 kn, za krštenje smo skupili preko 2000 kn, pa je došla jednokratna pomoć od 2000 i nešto kn...
I sve se to nekako lijepo pokrpa.

Tako da, bez straha, sve bude to fajn :mrgreen

Onaj video...Ne znam da li bih uopće nešto i komentirala. :strah

I da, D3 kapi nikako uzimat na svoju ruku. Prvi pregled kod pedijatra nakon rođenja djeteta ide s nekih 3-4 tjedna??? Već sam zaboravila, al bitno da pamtim da je prvi ginekološki 6 tj nakon poroda..
U glavnom, na prvom pregledu kod pedijatra ćete sve saznat.

Jedino se treba oboružati s jastučićima za dojenje jer mlijeko curi na sve strane ( naravno ako odlučite dojiti ) i sa ulošcima Vir 80. Ja sam npr. nakon prvog poroda krvarila cijelih 6 tjedana, tako da..
Stariji brat - 14.12.2008
Mali covjek - 16.03.2013

...nećete znati sinovi moji koliko vas volim
tako dugo dok i sami ne postanete roditelji...
Zwerka
volim kukat al se ne dam

PostPostao/la latica » 25 lis 2012, 12:48

penny, super za pregled!

još moram dodat nešto u vezi opreme, ja nikad gotova :lol nemojte se ustručavat nekad kupit i nešto rabljeno, npr. s njuškala. nekad ljudi prodaju stvari koje su gotovo ne korištene za dosta manje novaca. baš zato što mnogi nakupuju koješta unaprijed i onda im uopće ne treba. ja sam prije kupila trudnički jastuk, predivan, rađen po narudžbi, dvije navlake, žena ga nije nikad koristila jer nije dojila, a u trudnoći joj nije odgovarao za spavanje. a upravo sam kupila i torbu, tj. ruksak za kolica (kukala sam o tome neki dan) - našla na njuškalu za 200 kn isto u super stanju, a mislila sam da neću nigdje naći uz ta moja kolica originalnu torbu, a nova (iz nove kolekcije) košta 650 kn :shock pojas za trudnice sam isto našla za 200 kn, a u trgovini je 450. mislim, može se stvarno svašta naći ...

nego, jel ja jedina očekujem da će bit dečko :lol iako nam je puno toga uniseks, kolica su tirkizno plava, a sad kad je i torba u kompletu, ne znam šta ću ako na kraju bude cura. ali ja nekako imam osjećaj da je dečko :srca vidjet ćemo...
slika slika
latica
alfa i omega pakiranja

PostPostao/la cakorka » 25 lis 2012, 13:03

Peny-super za pregled :joy
i ja se isto neustrucavam kupiti polovno :dunno neuzimam bodice ali ostale stvari zasto ne.ovdje imaju stalno bazari sa djecijim stvarima,bas u nedelju idem na jedan,nadam se da cu naci sta dobro :)
sreca moja 2008
slika
cakorka
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la srečica18 » 25 lis 2012, 13:58

Peny super za pregled i samo laganini meni su rekli da se ponašam ko da mi je 90 god.Mada nije lako ali sve za babu zar ne.
Pegy kad je sajam u ST i di ce bit bilo bi ga dobro posjetit zaista.
Mi nastojimo papat zdravo i kuhano ali kili ko priljepak se ljepe.

Mene zanima sta treba napravit za prijavu pedijatru dali to rade odmah u bolnici dali ga biras sam ili ti odrede.

Baby prediktor kaze cura o jessss aja mislim da je decko a dok se nempze odlucit pa se veselimo iznenadjenju.
slika
I believe in angels, something good in everything I see
srečica18
strpljenje se isplati

PostPostao/la cici » 25 lis 2012, 14:16

Penny super za pregled :joy Sad samo polako. Posao neće nigdje pobjeći. ;)

Što se tiče opreme mi smo imali sponzore: viper i kolica je kupila moja sestra tj.dala dio novaca,a ostatak smo mi dodali jer sam ja baš htjela PP :mrgreen
Krevetić je kupila sveki, mama kadicu,dekice,nešto robice,podlogu za presvlačenje i druge sitnice. Ostalo smo kupili u hodu kad smo vidjeli da treba.

Zwerka je napisao/la:Cici, 200 eura...Za toliko kupiš i novu veš mašinu, neće biti Boschova, al će biti nova :oops:
Uglavnom, puno previše..

Previše je da. Najveći crnjak što mi mašina i je Bosch i stara jedva 4 god. :gaah Je da se naprala veša,ali moja mama ima mašinu 15 god i još uvijek pere samo su 2x mijenjali ležaj.
Nema nam druge morati ćemo uzeti novu :ajme a to nam baš i nije u proračunu.

Zwerka je napisao/la:Pa jel vama rade vaginalni uzv ili??

Kod nas vaginalni do 13 tj,a onda slijedeći preko stomaka tek u 20-om tj.

srečica18 je napisao/la:Mene zanima sta treba napravit za prijavu pedijatru dali to rade odmah u bolnici dali ga biras sam ili ti odrede.

Mi smo nakon prijave djeteta u hzzo sami izabrali pedijatra. Mislim da je i dalje tako. samo zavisi da li primaju nove pacijente.
D3 kapi dobijete po preporuci kod pedice tijekom prvog pregleda.

Nadam se da nisam ništa preskočila (i nikog) moj koka mozak ne radi najbolje u zadnje vrijeme- :mrgreen
Idem se malo ispružiti,nešto me mučnina opet hvata-dokle više :dunno
slika slika
cici
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la Peggy Sue » 25 lis 2012, 14:19

srečica18 je napisao/la:Pegy kad je sajam u ST i di ce bit bilo bi ga dobro posjetit zaista.

http://www.danibeba.com/ST12/index.php

Evo ga, u Solinu je točnije u Mercatoru, imaš detalje na stranici! Ja ću se u nedjelju iza posla prošetat, nisam nikad bila pa da vidim malo šta ima :mrgreen
slika

" Na svijetu postoji samo jedno lijepo dijete i svaka ga majka ima. "
Peggy Sue
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la Tinica » 25 lis 2012, 14:54

Mi smo nakon prijave djeteta u hzzo sami izabrali pedijatra.
Da tak i mi i još uvijek je tamo samo sam zbilja imala takvu sreću da to dijete nije uopće viđalo doktora bez obzira što je sa 14. mjeseci krenulo u jaslice. :up Imunitet ima ko stijena...otporan je ko zvijer :joy
Meni su do sada uvijek radili i vaginalni i ovaj preko trbuha ;) mislim da će sad samo ovaj gornji :lol
nego, jel ja jedina očekujem da će bit dečko
Latica ja ti držim fige da to bude tako barem do srijede :hahaha
Cici i meni se čini da ti ne gine nova perilica pogotovo što ti uskoro dolazi malena štruca ;)
slika
slika
Tinica
Sveta krava

PostPostao/la modesty blaise » 25 lis 2012, 16:38

Peggy Sue je napisao/la:
srečica18 je napisao/la:Pegy kad je sajam u ST i di ce bit bilo bi ga dobro posjetit zaista.

http://www.danibeba.com/ST12/index.php

Evo ga, u Solinu je točnije u Mercatoru, imaš detalje na stranici! Ja ću se u nedjelju iza posla prošetat, nisam nikad bila pa da vidim malo šta ima :mrgreen

Cure, mogle bi se onda nac i na kavi ;)

Penny super za pregled :luv

Hehe imena MM i ja nikako se dogovorit. Cini mi se da ce mali doc doma, a mi se jos necemo slozit oko imena :hahaha

Od opreme smo vec dobili krevetic :yess ,moram vidit sta ce mi jos tko donirat pa cu tek onda pocet kupovat.
Jel glupo posudit izdajalicu? Ima mi prija pa mi bez veze kupovat.
slika
modesty blaise
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la Britney_25 » 25 lis 2012, 16:50

Ja sam isto posudila izdajalicu!Pa tko će dat 400 kn a ne znaš da li će ti trebat. Kad zagusti onda je kasno trčat u trgovinu ;)
Sunce moje malo 2010
Sunce moje manje 2013
Britney_25
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la penny » 25 lis 2012, 17:34

nikako nije glupo posudit izdajalicu :dada

a britney, :lol nije kasno...ni kad zagusti, meni su je moji kupili i donijeli u rodiliste jer dojenje nije islo a mlijeka je bilo tako da su se odmah sjurili (neznam jel se i kod vas u bolnicama ostaje 5 dana za prvorotke...) i odmah je isla u ipotrebu, iskuhavala sam je (i silikone za bradavice) u kuhinjici za sestre
tako da je mali ipak gutnuo koji gutljaj na onaj poklopac od bocice ( a kad je naucio sisat nije stao iducih 18mjeseci :p )

i jos koja rijec o izdajalicama, nije avent jedina firma, ima jos pokoja firma sa jeftinijim varijantama, al meni nikako nije zao sto sam kupila bas aventovu, em je kvaliteta vrhunska, naucila sam se na sistem tako da sam bez problema izdajala kad je trebalo spremat i zamrzavat mlijeko kad bi negdje isla, a i dodatna oprema za papanje njihova mi je super, puno sam koristila one male plasticne spremnike-prvo za zamrzavanje mlijeka, a kasnije za spremanje i nosanje kasica
i jos... brzo sam izgubila onaj silikonski nastavak za izdajalicu, kontaktirala sam dobavljaca , (cak i racun nisam nasla pa su mi u ljekarni isprintali novi, jer sam znala otprilike datum) i dobila ga besplatno, inace kosta stotinjak kuna, tako da je i zastupnik fenomenalan i dostupan i svi dijelovi se mogu ili kupiti ili dobiti novi

al cure...de ne panicarite tolko oko stvari jos je rano...panicarit cemo u finalu :lol

slika slika
penny
teta mačka, teta kučka

PostPostao/la srečica18 » 25 lis 2012, 17:45

penny je napisao/la:al cure...de ne panicarite tolko oko stvari jos je rano...panicarit cemo u finalu
:hahaha :hahaha :hahaha imaš pravo
modesty blaise je napisao/la:Evo ga, u Solinu je točnije u Mercatoru, imaš detalje na stranici! Ja ću se u nedjelju iza posla prošetat, nisam nikad bila pa da vidim malo šta ima

Cure, mogle bi se onda nac i na kavi
ni ti loša ideja ja svakako tamo idem u nedjelju pa da vidite šta je trudnica sa stomkom :hahaha slobodno detalje na pp ;)
Mi čemo posudit izdajalicu to je prva stvar koju su mi obečali svečano :mrgreen
A kako kažu iskusne cure sve se može u hodu ;)
cici je napisao/la:Mi smo nakon prijave djeteta u hzzo sami izabrali pedijatra. Mislim da je i dalje tako. samo zavisi da li primaju nove pacijente.
super jer su mi rekli da bez obzira novorođenće nemogu odbit bili puni ili ne a imam jednog u planu koji je fulll ali svejedno ga hoću :hahaha
slika
srečica18
strpljenje se isplati

PostPostao/la Zwerka » 25 lis 2012, 18:07

U Virovitici su prvorotke 3 dana, a navodno za svako iduce dijete se ide odmah drugi dan doma ukoliko je sve u redu. :dunno

Naravno da nije glupo posudit izdajalicu.
Ja svoju platila famoznih 400 kn, da bi ju na kraju prodala za 160 kn, samo isprobanu :ajme
A i vec sam prije pisala da sam ja vise izdojila rucno, s izdajalicom nije islo ni kapi, uzas.
Tako da sad znam da nju definitivno necu ni kupovat a ni nabavljat.
Mali covjek - 16.03.2013

Zwerka
volim kukat al se ne dam

PostPostao/la Britney_25 » 25 lis 2012, 19:25

Penny kod nas Rijeka se treći dan ide doma iz bolnice a sedmi ako je bio carski. I ja sam kupila one plastične posude koje mogu ići direktno na izdajalicu.Poklopiš i ravno u duboko bez pretakanja.Suuuper stvar. Čula sam da je tommie tippie odličan i čak imam jednu bočicu doma ali šta kad nigdje u blitini od 60 km nema za kupiti rezervne djelove.
Sunce moje malo 2010
Sunce moje manje 2013
Britney_25
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la Tinica » 26 lis 2012, 08:34

Zwerka kao prvo u nedjelju od 20-22 ne gledati RTL :lol
Ja sam sa Franom ostala 10 dana u bolnici i mogu reći da mi je bilo zbilja superm ko u hotelu na bazi punog polupansiona :lol ma kaj pulupanisona imala sam ALL Inclusive :liza ...pupak mu je otpao u bolnici, nisam se brinula dal bi ja mogla eventualno nešto krivo napraviti, imao je žuticu pa je bio na solariju :lol tak da ga nisam trebala ja sunčati doma. :joy
Izdajala sam se u bolnici, koristila sam Aventovu, iskreno nemam pojma gdje je ali ona mi je negdje pri samom vrhu popisa jer sam je zbilja maksimalno iskoristila.
U bolnici su sa mojim mlijekom hranili klince od rodilja koje su bile samnom u sobi a nisu još imale mlijeka...a Frana sam dojila pune dvije godine.
Mene je ova Aventova izdajalica doslovce spasila, jer sam imala toliko mlijeka da to nije bilo normalno :lol
E da već sam rekla dragom da proba dogovoriti neki discount sa bavariom... koliko sam ja piva popila tijekom dojenja :hahaha naravno one 0,0% alkohola ali Franči je bio isključivo na prsima prvih 6 mjeseci i dobivao je strahovito puno na kilaži a samo uz moje mlijeko. Rođen je sa 4.950 a sa mjesec dana je imao preko 6 kila :lol
pravi pravcati odojček...i da sječam se kako sam uvijek govorila kako je tako jednostavno sa velikom bebicom :lol
slika
slika
Tinica
Sveta krava

PostPostao/la Zwerka » 26 lis 2012, 08:40

Necu, Tinice, svecano obecajem da necu gledati :mrgreen

A pupak kod sinka... To mi je bila najveca nocna mora.

Mi polako krecemo s malim u sportsku grupu pa po speceraj.
Pisemo se kasnije.
Mali covjek - 16.03.2013

Zwerka
volim kukat al se ne dam

PostPostao/la sunceko29 » 26 lis 2012, 09:23

penny super za pregled!
i moji će biti djelomični sponzori :lol - moji će kupiti kolica, starci od MM-a će nam kupiti krevetić... obzirom da je moja prva beba ja kad gledam sve te popise se unezvjerim :hahaha
Samo pozitiva :-)
L. 13.05.2013.
slika[/url]
sunceko29
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la srečica18 » 26 lis 2012, 09:49

Ma i nama ce sigurno moji puno pomoc kao i uvjek.Sad njegove necu komentirat rekao je mm da je to njegov zadatak,pa sretno mu bilo.
Kad je djever dobio bebu kupila su se 3 u 1 kolica i to za ono vrime najskuplja ja trazim Peg perego i to samo kolica jer ostalo posudjujem valjda ce skontat.Ako ne vec cu se snaci kao i inace.
Danas divan dan a najavili kišu no dobro.
slika
srečica18
strpljenje se isplati

PostPostao/la Tinica » 26 lis 2012, 09:58

Srečice kod mene isto u obzir dolazi isključivo Peg perego :up Ova nova linija mi je super ;)
Mi sve kupujemo sami :lol
slika
slika
Tinica
Sveta krava

PostPostao/la latica » 26 lis 2012, 10:01

jutro drage sutrudnice,

ja sam jučer bila na prvom vježbanju za trudnice, preporodilo me :lebdi nekako, imam osjećaj da je to bilo prvih sat vremena kojih sam uistinu posvetila svojoj bebi. bez razmišljanja o sinu, o poslu, o kući, o obavezama, o bilo čemu, onako, sami beba i ja, vježbamo i uživamo ... kao da sam prvi put postala svjesna da je to stvarno dijete u meni i da raste i da me treba i psihički, ne samo da pazim da popijem folnu i da jedem redovito ... čini mi se da do sada uopće nisam imala taj osjećaj, osim kad bi otišla na ultrazvuk pa me vizualno sve podsjeti na to.
uglavnom našla sam doma svoju knjigu o prenatalnoj stimulaciji i moram si sad malo prolistat da se prisjetim, sad će to sve bit uzbudljivije jer će i sinko sudjelovat, joj baš se veselim da krenemo :srca

mi smo od opreme od mojih i svekija dobili krevetić i kolica, što je bila daleko najskuplja opcija, sjedalicu smo posudili, a ostalo smo kupili sami. ali ta kolica su u upotrebi preko 3 godine, jer nećak ih je naslijedio, i nagodinu nam ih vraćaju, dakle vozaju svai dan po svakakvim terenima, snijegu, makadamu, gradskim ulicama, i dalje su ko nova, a da ih odlučim prodat, mogla bi za njih i dalje dobit hrpu love.
slika slika
latica
alfa i omega pakiranja

PostPostao/la sunceko29 » 26 lis 2012, 10:03

i ja razmišljam o Peg Peregu, znači preporučate :) ?
L. 13.05.2013.
slika[/url]
sunceko29
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la sunceko29 » 26 lis 2012, 10:04

latice super za vježbanje, ja idem na pregled za 10-ak dana pa kad dobijem amen za vježbanje od ginića krećem i ja!
L. 13.05.2013.
slika[/url]
sunceko29
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la srečica18 » 26 lis 2012, 10:07

Tinice to bi i ja volila da mogu sama i da mi nitko ne pametuje.Ali nažalost bit ću sretna ako nam uskoče.
Meni su ok kolica prijateljice ih imaju i prošle su sa njima sve terene i najvažnije lagana su.To mi je najvažnija stavka.
Latice blago ti se ja nesmijem jer spadam u rizične ali ide mi prijateljica i koda čujem tebe.Uživaj i za mene plizzz
slika
srečica18
strpljenje se isplati

PostPostao/la Tinica » 26 lis 2012, 10:17

Sunčeko - apsolutno preporučam ;) da mogu ja bi opet isti model ali taj Atlantico više ne proizvde. Meni je najvažnije bilo u odabiru kolica da imaju spojene drške a ne odvojene a ova njihova nova book linija je upravo takva :joy
Latica - bravo, svaka pohvala ;) ja sam dobila onaj baby watcher pa sam jučer bezuspješno pokušavala čuti otkucaje ali jednostavno to je bila nemoguća misija. Valjda imam previše pokrova po trbuhu pa i ne može dohvatiti signal :hahaha :hahaha
slika
slika
Tinica
Sveta krava

PostPostao/la srečica18 » 26 lis 2012, 10:21

TiniceMoraš skoro pa skroz bit u ležećem položaju i radit lagane pokrete.Beba ti je još nisko ispod pupka.Vidit češ super osječaj ,
slika
srečica18
strpljenje se isplati

PostPostao/la Tinica » 26 lis 2012, 10:26

Ja sam pak ležala na lijevom boku i išla od jedne do druge strane po trbuhu ali nema šanse. Misliš da je ispod trbuha ;) Ja sam išla onak kak mi doktor kad radi UZV. On uvijek tu sondu stavi na desni gornji dio trbuha ali nje tu nije bilo... :lol
slika
slika
Tinica
Sveta krava

PostPostao/la srečica18 » 26 lis 2012, 10:31

Ne na bok na leđa draga,je beba ti je ispod pupka sigurno još je malena a doktor ima jači uzw od ovih kučnih.Vidit češ kako buba,najlakše ceš naći ako staviš tamo di ti se beba javila.
slika
srečica18
strpljenje se isplati

PostPostao/la sunceko29 » 26 lis 2012, 10:33

taman gledam ova kolica http://djecjakolica.blogspot.com/2012/0 ... ystem.html, boja Pois grey ;)
L. 13.05.2013.
slika[/url]
sunceko29
Ovisna sam
Ovisna sam

PrethodnaSljedeća

Natrag na Trudnoća

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.