Switch to full style
Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.
Odgovori

autosjedalica na mjestu suvozača

23 sij 2011, 12:18

Moja curica ima 4 mjeseca,vozim je u tzv. "jaju" i kad smo same u autu non-stop se okrečem i gledam da li je sve ok! Vidjela sam u nekim autima montiranu tu sjedalicu na suvozačevom mjestu,pa me zanimaju vaša iskustva i mišljenja :mah

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

23 sij 2011, 13:26

zakonom je dozvoljeno staviti jaje na suvozačevo sjedalo uz isključene zračne jastuke

moje osobno mišljenje je da dijete ne treba gledati dok voziš, osim na npr. crvenom na semaforima, a ako želiš gledati da nabaviš duple retrovizore. Zato (zbog skretanja pogleda) mi je nekako draže da je dijete otraga i da se navikneš ne gledati ga u vožnji :dunno (ali pazit da ne jede u vožnji i da nema čvrste niti sitne igračke). Gledanje djeteta u vožnji (bilo naprijed il nazad) oduzme barem 5 sekundi. Minimum.
Ako voziš 60 km/sat, to je 80ak metara. Svašta se dogodit može u 80ak metara, samo mi ne računamo na to.
Osim toga, suvozačko je mjesto statistički najnesigurnije.
Al opet, to je sve samo moj stav. :mrgreen

Svakako, zakonski nema prepreke stavljanju jajeta na suvozačevo sjedalo.

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

23 sij 2011, 13:36

ja sam 2-3 puta vozila na prednjem sjedalu dok je bio maleni jer sam bila opsjednuta s tim da ga gledam, i skužila sam da onda samo blejim u njega pa sam ga ipak prebacila iza, smanjim glazbu fino i čujem svaki zvuk pa se ne brinem, a kad stanem na semaforu onda ga malo škicnem!! ipak je iza sigurnije!

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

23 sij 2011, 14:17

Ja nisam nikad vozila mišicu na prvom sjedalu. Bio je period kada je plakala cijelu vožnju, jer me nebi vidjela, pričala sam joj pjevala, stala sa strane ako je baš neutješan plač i to je to. Sigurnost na prvom mjestu, a onda komoditet moj i njezin ;)

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

23 sij 2011, 15:14

Mi smo svu djecu do godinu dana vozili naprijed. Jedino na autocesti smo izbjegavali. Mislim da po našem zakonu to nije dozvoljeno. Zapravo, negdje sam pročitala da jedino sto piše u zakonu je da se naprijed ne smiju voziti djeca do 12 god.starosti te da su policajci znali to kazniti.

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

23 sij 2011, 15:19

po našem je zakonu dozvoljeno voziti dijete do 2g u smjeru suprotnom smjeru vožnje naprijed, tako da to nisi pročitala na pravom mjestu (jer se zakon promijenio prije 3-4 godine)

ili doslovno:

4) Vozač motornog vozila može prevoziti dijete mlađe od 5 godina samo na stražnjim sjedalima i to u posebnoj sigurnosnoj sjedalici, koja je za vozilo pričvršćena sigurnosnim pojasom vozila ili posebnim kopčama u vozilu.

(5) Vozač motornog vozila može prevoziti dijete starije od 5, a mlađe od 12 godina samo na stražnjim sjedalima, a dijete mora sjediti na posebnom postolju prilagođenom njegovoj visini tako da se može vezati sigurnosnim pojasom na tri točke vezivanja. Ako se dijete veže sigurnosnim pojasom na dvije točke vezivanja nije potrebno koristiti posebno postolje za sjedenje.

(6) Vozač motornog vozila može prevoziti dijete do dvije godine starosti na prednjem sjedalu vozila ako vozilo nema suvozački zračni jastuk ili ako je suvozački zračni jastuk isključen i ako se dijete prevozi u sigurnosnoj sjedalici postavljenoj suprotno od pravca vožnje koja je pričvršćena za vozilo pomoću sigurnosnog pojasa na tri točke vezivanja ili posebnim kopčama u vozilu.

(7) Dijete u posebnoj sjedalici u vozilu mora biti vezano.

(8) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač i druga osoba ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.
Zadnja izmjena: Krumpirić; 23 sij 2011, 15:26; ukupno mijenjano 1 put/a.

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

23 sij 2011, 15:22

dodajem, ja to nebi preporučila baš
i dodajem još, djeca se ozbiljno ozljeđuju i ginu u gradskoj vožnji, jer većina roditelja zaključuje da su gradske vožnje bezopasne, a autoceste opasne, ne treba se ponašati drugačije u gradu nego na AC.

70ak na sat, koliko se vozi po ZG, je dovoljno da nevezano ili loše vezano dijete leti kroz šajbu ko s trećeg kata zgrade.

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

23 sij 2011, 21:36

Opčenito me strah voziti moju bebicu u autu i uvijek mi treba priprema da krenem igdje sa njom sama. Ustvari mislim da je njoj jako ljepo u vožnji jer uvijek je mirna,a ja sam nemirna i mislim što radi?
Svjesna sam da tako zapravo ugrožavam i nju i sebe kad se vrtim i gledam kako je,ali jednostavno jače je to od mene. :ajme
Znam isto tako da zračne jastuke nije tek tako on-off isključiti i mislila sam majstoru voziti da mi to sredi.
Mislila sam zbog svega ovog što sam navela da je bolje da je kraj mene...
Hvala krumpirić što si mi ovo sa zakonom pronašla,sad bar znam da je sa te strane dozvoljeno,e sad sigurnost to mene brine....
Čini mi se da je taxi meni najbolja opcija :oops: :oops:

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

24 sij 2011, 00:04

Ne znam koliko ti je bebica stara ali naviknut ćeš se na to da je nema potrebe gledati u autu.
Vjerujem da je ni kad ste doma ne gledaš neprestano.

Što se tiče isključivanja zračnog jastuka, mene su u ovlaštenom servisu samoinicijativno upozorili da i kad je zračni jastuk isključen postoji mogućnost njegove aktivacije kod sudara i da zato ne preporučuju voziti autosjedalicu na prednjem sjedalu jer ne mogu garantirati da se zračni jastuk neće otvoriti. Bila je riječ o Toyoti.

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

24 sij 2011, 09:18

mmar je napisao/la:Što se tiče vezivanja naprijed znam da se može ako je isključena funkcija zračnog jastuka. Ali, to ne bih preporučila iz više razloga. Prvi, manje je sigurno nego iza. I uostalom ako je dijete zdravo nemamo ga šta posebno nadgledat za vrijeme vožnje. Znači ako nema nikakve napadaje, probleme s disanjem itd., normalno se vozi iza bez stalnog maminog ili tatinog pogleda.


Prvo sam htjela napisati da sam ja svoju najmanju kad bi bila sama u autu vozila uvijek pored sebe, ali ti si naglasila tu jadnu bitnu stvar ''ako je dijete zdravo''. Najmanja nam je priredila i bolnice i svega u prvih 10 dana i meni njen plač nikad nije smetao u vožnji (to bez problema sam ignorirala kod sve djece), umirala bi od straha ako bi se zahliknula (taj zvuk je malo teže opisati) i zato sam je htjela imati na oku

ne može sve uvijek biti idealno, ali napraviti sve što je u našim mogućnostima za sigurnost djece već je dovoljno

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

24 sij 2011, 10:05

baš tako, ako je dijete zdravo, a kad je dijete puno šlajma i povraća onda mi nekako draže da ga vidim, osim ak se netko vozi samnom pa sjedne s njim iza

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

24 sij 2011, 10:26

Kad razmišljam sad shvačam da je sigurnije da je bebica iza u vožnji,moram se samo naviknuti i sve će biti uredu!

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

25 sij 2011, 20:28

Hvala na info u vezi zakona. Protiv sam ne vezanja djece svakako, ali mislim da je svakako bolja opcija voziti dijete kraj sebe zavezano pa mirno što te vidi, nego u nečijem naručju iza, jer dijete vrišti u autosjedalici, ili npr. voziti ga iza kad sama voziš, a ono vrišti jer se jednostavno uopće ne voli voziti zavezano u sjedalici. Treba razmišljati i o stresu vozača koji uz neku buku može i skriviti sudar, a i o stresu djeteta također. Bilo bi lijepo isprogramirati djecu, ali ne ide. Nekad nemaš vremena stati jer npr. kasniš kod doktora. Npr. za nas je grozno iskustvo što nam je npr. vrištala u autosjedalici iza, na autocesti sve dok nije zaspala, a mi nismo imali prilike stati. Hvala Bogu da je to samo jednu godinu. U renaultu se opcija zračnog jastuka isključuje kad otvoriš vrata suvozača. Ali sam čula da nije dobro stalno uključivati/isključivati. Puno stvari je u životu rizik, ali neke preuzimaš kao najbolju opciju u datom trenutku. Ali drago mi je da se iznesu svi rizici pa da ljudi odluče. Super onima mamama koje imaju mirnu djecu u autosjedalicama vezanu otraga. Nitko se proziv toga ne bi bunio. :)

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

25 sij 2011, 21:04

mare10 je napisao/la:Ja nisam nikad vozila mišicu na prvom sjedalu. Bio je period kada je plakala cijelu vožnju, jer me nebi vidjela, pričala sam joj pjevala, stala sa strane ako je baš neutješan plač i to je to. Sigurnost na prvom mjestu, a onda komoditet moj i njezin ;)


Ne znam kako si ti zaključila da moja mišica miruje i da obožava AS. Sada više ne negoduje, ali povraća u vožnji moš mislit kako mi je voziti se tako. Ali nikad, ama baš NIKAD mi se ne žuri toliko da nemam vremena stati. Moje dijete ne obožava AS, nego NE ZNA za drugo, misli da to tako ide i nema pojam da bi mogla skakati po zadnjem sjedištu, a sigurno bi joj se svidjelo :dada

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

28 sij 2011, 19:22

Nama je K znao jako puno plakati, a kad je bio manji nisu se sve vožnje dale izbjeći gdje netko nije sjedio pored njega (na dužims tazama smo ili ja ili mm sjeli iza), tak da je nekad morao i proplakati. Ne može se na svim autima isključiti airbag na suvozačevom mjestu, a i ovaj rizik da se pri sudaru ipak otvori mi je nekak prevelik... Onda bolje pomoćno ogledalce, dodatni retrovizor, da baš možeš škicnuti bebu.

postalo je lakše kad se prebacio u sljedeću sjedalicu, koja gleda naprijed.

Sad kad se drugo rodi - ionako neće nitko moći sjediti iza, nema mjesta... :dunno Nadam se da ćemo i to rpegurati.... :loce

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

28 sij 2011, 21:08

gigo, to da beba place i urla ne treba ti biti najvaznije vec sigurnost a zaista statisticki mjesto suvozaca je i mjesto smrti . Ja sam puno vozila i jako me nerviralo to kad place pa i strah me ubijao pogotovo kad je bila noc . Par ljudi su mi rekli da postoje da se kupe nekakva ogledala i da ako ih dobro postavis onda mozes gledati sto se događa ja sam ih trazila i nisam nasla. Zanimljivo je i to da znaju tako da placu ali i spavaju , to drmuckanje ih uspava no treba stici do te faze :)

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

28 sij 2011, 21:57

Uvijek na stražnjem sjedalu :dada

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

13 ožu 2011, 15:03

A ja svoju moram voziti u autosjedalici na suvozacevom sjedalu, jer nasa folcika jedinica nema ugrađene pojaseve iza tako da sjedalicu nemam s cime pricvrstiti, al hvala Bogu, zakon dopusta sjedalicu na suvozacevom sjedalu, pa smo barem tako spaseni

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

13 ožu 2011, 15:50

SuperGirl je napisao/la:A ja svoju moram voziti u autosjedalici na suvozacevom sjedalu, jer nasa folcika jedinica nema ugrađene pojaseve iza tako da sjedalicu nemam s cime pricvrstiti, al hvala Bogu, zakon dopusta sjedalicu na suvozacevom sjedalu, pa smo barem tako spaseni

Zakon dopušta samo "jaje" na mjestu suvozača.

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

14 ožu 2011, 15:05

Ja sam stavila jaje naprijed svega 2 puta i to na jako kratke relacije jer me bilo strah.

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

14 ožu 2011, 18:16

Nisam nikad to radila ako bi beba zaplakala secekala bi stala u stranu vratila dudicu u usta ili je malo smirila i nastavila dalje :dada

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

16 ožu 2011, 12:11

Da, dopusta samo "jaje" na prednjem sjedalu, al opet se da iskemijati i druge sjedalice staviti iza ako nemate remen odotraga, to se sa gurtnama pricvrsti i namjesti, tako da, ju doslovce morate rakopati kad ju vadite, al opet, bitno je da je cvrsta

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

22 ožu 2011, 22:35

ne dolazi to u obzir raditi
ode se u automehaničara i za malo para ugradi pojaseve
nikakve egzibicije ne mogu zamijeniti pojas, i nikakva sjedalica nije ni blizu adekvatna osim one učvšćene pojasom/spojene na isofix
nije sjedalica igračka, nisu to kolica, to je kao da zamjenite dio u autu nečim iz kućne radinosti, pa sad-ko voli glavu u torbi-a nek izvoli.

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

22 ožu 2011, 22:37

Krumpirić je napisao/la:ne dolazi to u obzir raditi
ode se u automehaničara i za malo para ugradi pojaseve
nikakve egzibicije ne mogu zamijeniti pojas, i nikakva sjedalica nije ni blizu adekvatna osim one učvšćene pojasom/spojene na isofix
nije sjedalica igračka, nisu to kolica, to je kao da zamjenite dio u autu nečim iz kućne radinosti, pa sad-ko voli glavu u torbi-a nek izvoli.


xxxxx uvijek sjedalica i samo ispravna sjedalica naravno pravilno pričvršćena :dada

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

23 ožu 2011, 00:14

titirlica je napisao/la:
Krumpirić je napisao/la:ne dolazi to u obzir raditi
ode se u automehaničara i za malo para ugradi pojaseve
nikakve egzibicije ne mogu zamijeniti pojas, i nikakva sjedalica nije ni blizu adekvatna osim one učvšćene pojasom/spojene na isofix
nije sjedalica igračka, nisu to kolica, to je kao da zamjenite dio u autu nečim iz kućne radinosti, pa sad-ko voli glavu u torbi-a nek izvoli.


xxxxx uvijek sjedalica i samo ispravna sjedalica naravno pravilno pričvršćena :dada


podržavam i slažem se u potpunosti. :zivili
meni kad malena plače pjevam, pričam bilo šta.. ako nemogu nikako je smiriti stanem sa strane na minut dvije i nastavljamo dalje.. duda ili medo ako joj padne il bilo šta drugo mora čekat do crvenog semafora ili da stanem sa strane :)

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

10 srp 2013, 23:00

Slučajno sam doguglao do ovog foruma, jer sam htio vidjeti mišljenja o sjedenju bebe na prednjem sjedalu (u jajetu okrenutom suprotno od smjera vožnje), ali vidim da je razina nestručnosti zadivljujuća (npr. izjava kako treba malo posla da se isključi suvozački zračni jastuk, a nakon nje izjava da to treba napraviti mehaničar). Po mom mišljenju je bebi puno bolje biti naprijed kad je u autu samo jedan roditelj, a to mjesto je i dovoljno sigurno. Što se otvaranja isključenog zračnog jastuka tiče, moguće da kod nekog automobila s greškom postojala iznimka, ali mislim da je i rizik od toga sveden skoro na nulu, jer autoindustrija ne smije dopustiti takve greške zbog tužbi i ugleda.

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

11 srp 2013, 07:56

Da malo ponovimo gradivo na ovom prastarom topiku.

U Republici Hrvatskoj sva djeca do 12 godina smiju se prevoziti u vozilu samo ako su pravilno vezana u autosjedalici. Sva se djeca moraju prevoziti isključivo na stražnjem sjedalu, s iznimkom djece do 2 godine starosti, koja se smiju prevoziti na mjestu suvozača, ali samo ako su u autosjedalici postavljenoj suprotno od smjera vožnje te ako to mjesto ima isključene zračne jastuke. Sva djeca do 12 godina moraju koristiti njihovom uzrastu prilagođene autosjedalice, osim ako se prevoze na mjestu na kojem se nalazi pojas u dvije točke vezanja.

A jako puno korisnih i relevantnih informacija možete naći ovdje http://autosjedalice.info

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

11 srp 2013, 10:12

bbsantic je napisao/la:(npr. izjava kako treba malo posla da se isključi suvozački zračni jastuk



hm, mislim da si nesto krivo vidio, bas izricito pise da to nije samo on-off

Re: autosjedalica na mjestu suvozača

13 srp 2013, 01:07

ivana7997 je napisao/la:
bbsantic je napisao/la:(npr. izjava kako treba malo posla da se isključi suvozački zračni jastuk

hm, mislim da si nesto krivo vidio, bas izricito pise da to nije samo on-off


Zato i ismijavam tu izjavu, jer je samo kod mene samo on-off (Malim slovima: s kajanjem priznajem da sam u međuvremenu shvatio da nije tako u svim automobilima, pa onda izjava nije nužno bila glupa :gace )
Odgovori