Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.
Odgovori

Re: "Doručak kojem vjerujem"

04 lis 2011, 15:06

mamashnita od noje je napisao/la:
Koje dijete voli varivo?

moje :1


a bome i moje

voli i svo povrce, svu zelenjavu
voli sve...osim jetrica

bas sve ostalo jede

Re: "Doručak kojem vjerujem"

04 lis 2011, 15:07

i bojanine kuglice?

Re: "Doručak kojem vjerujem"

04 lis 2011, 15:28

ma i to :yess

Re: "Doručak kojem vjerujem"

04 lis 2011, 16:42

melita je napisao/la:
naša djeca naša odgovornost, a ne bojane gregorić ili nestlea.


Daisy, može li se znati na koji je način tvoja profesija povezana s prehranom? Ako nije zadiranje u intimu. Naime, zanima me zbog toga što dosta ležerno komentiraš činjenicu da proizvođači redovito svojim reklamama i deklaracijama dovode potrošače u zabludu. Nije li to čak i protuzakonito? Ne znam, ja sam u drugoj profesiji ali ako uređujem i prodajem časopis na kojem piše da je za djecu pa unutra ubacim, onako ispod žita, mrvicu pornografskog sadržaja očekujem burne reakcije roditelja, pogotovo na ovom forumu. :dunno



ja vjerojatno gledam sliku iz drugog ugla.
ne osporavam važnost zdrave prehrane, pa i auto tenkiram na OMV ili tifonu jer želim da mu motor dulje dura :mrgreen s hranom je isto tako. samo ne volim isključivost ni u čemu tako ni u ovome, pogotovo kad vidim da to stvara kod jednog dijela majki osjećaj krivice, a nema razloga za to.


nestle i slične korporacije su komercijalne tvrtke koje se bore za svoju egzistenciju na tržištu i čine to onako kako im je dopušteno. iz osobnog iskustva ti mogu reči da tako velika imena nema šanse da krše propise i imaju cijelu vojsku ljudi koja poznaje zakone bolje od onih koji su ih napisali. budi sigurna da nitko od njih ne laže, već jednostavno izvrću istinu. po meni odgovornost leži u manjkavim propisima koji im to dozvoljavaju. trgovac ko trgovac, ide za zaradom. nema tu romatike i altruizma.

inače dio sam službene kontrole. moj posao je provođenje jednog dijela tih zakona, odn. napraviti analizu i ustvrditi je li nešto u skladu s propisima ili ne.

netko će reči pooštrimo onda kontrolu i propise; europa ima najrigoroznije propise u području hrane, no praksa je nažalost pokazala da ne jedemo zato kvalitetnije već samo skuplje od ostatka svijeta.

ono što svako od nas može učiniti je educirati svoje dijete i usaditi mu zdrave osnove, sve ostalo je utopija.

Re: "Doručak kojem vjerujem"

04 lis 2011, 17:07

i ja tankam na OMV. tj. nastojim INU zabobići u širokom luku. :lol

ovaj nesquik koji bojana reklamira - prema procjeni švic. udruge potrošača - fakat ima previše šećera. tj. slični proizvodi ga imaju dosta manje. tako da nesquick s iritantnim zekom ne kupujem (dva tri puta sam kupila čisto da je želja mine). ali kupujemo čokoladne pahuljice sa psićem. isto od nestlea, ako se ne varam.

jednom sam nadobudno napravila djetetu friško skuhane žitarice i prelila ih rižinim sladom (to je bilo vrijeme kad sam bila pod uticajem :ajme ), dijete samo što mi se nije izrigalo na perzijski ćilim.

kao i barbi - ne podnosim mlijeko posebno ne ujutro. dugo mi je trebalo da skužim zašto.

Re: "Doručak kojem vjerujem"

04 lis 2011, 19:48

mamashnita od noje je napisao/la:
Koje dijete voli varivo?

moje :1

još dva

Re: "Doručak kojem vjerujem"

04 lis 2011, 20:49

Krumpirić je napisao/la:
mamashnita od noje je napisao/la:
Koje dijete voli varivo?

moje :1

još dva

mojih dvoje obožavaju variva svih vrsta. :D

Re: "Doručak kojem vjerujem"

05 lis 2011, 07:36

mamashnita od noje je napisao/la:i bojanine kuglice?


stvaram novu sliku o prozvanoj reklami

:lol

Re: "Doručak kojem vjerujem"

05 lis 2011, 08:40

Nisam pročitala zadnje 2 strane ali vidim da se priča o varivu...
moje jede sva variva.

Kroz tjedan ga budim u 6.30, jede u 6.45 i ostaje još pola sata s tatom koji ga onda vodi u vrtić (ja izlazim u 6.55..budim se u 5.30 :cacka )
U vrtiću pojede doručak, najčešće samo dio jer mu nije po volji.
Kasnije ručak + popodne oko 5 doma moj ručak, dakle 2 x kuhano. Neka voćna užina (jer neće voće u vrtiću) i lagana večera.

Ujutro zna pojesti i šnitu kruha uz vrhnje,
već sam napisala putar+med,
žgance sa vrhnjem, jogurtom,
namaz od slanutka, patlidžana,
proso, zobene,...
Ima izbora, kako nema :dunno

Dok je veći dio onoga što pojede zdravo neće naškoditi tu i tamo zdjelica čokolina i sl.

I ručak kuham navečer (često za 2 dana) jer mi ne pada na pamet buditi se u 5 zbog kuhanja. Ujutro neznam ni kako se zovem :coffy

Ali ja i dalje nisam vidjela tu reklamu.

Re: "Doručak kojem vjerujem"

05 lis 2011, 08:48

ZacKa je napisao/la:A sretna sam kad se vesele npr. grahu,....

:lol I moj se veseli grahu...i varivu od leće.
Samo što nikad ne zaboravi dobaciti kak će biti rafala poslije..

Re: "Doručak kojem vjerujem"

05 lis 2011, 09:00

lara.b je napisao/la:
ZacKa je napisao/la:A sretna sam kad se vesele npr. grahu,....

:lol I moj se veseli grahu...i varivu od leće.
Samo što nikad ne zaboravi dobaciti kak će biti rafala poslije..

Moji se više vesele rafalima poslije graha :hahaha
Baš smo jutros komentirali kako nas u stvari reklame, bez obzira što na svjesnoj razini znamo da im je jedini cilj prodati proizvod, "okolo kere.." dovele do stresa. Stalno gledamo kako stan treba biti sterilan jer ćemo inače svi poumirati od raznih boleština, treba imati u kući svega i svačega, jesti i piti određene proizvode jer je to jedini način da budemo sretni. :loce Znam da je sve to glupost, ali sam u isto vrijeme frustrirana ako prozori nisu oprani bar svaki drugi tjedan, pod bar dva puta dnevno, kupaona i kuhinja moraju blistati, a u isto vrijeme bih htjela biti s djecom: pomoći im oko učenja, poigrati "čovječe ne ljuti se", razgovarati o tome kako su proveli dan u školi... družiti se s mužem, baviti hobijem, popiti kavu (colu ili fantu jer je to jedina garancija dobre zabave :bidan ) s prijateljicama..... Za sve to obaviti u jednom tjednu dan bi trebao trajati bar 50 sati i ne bih trebala uopće spavati, a bome niti ići na posao - novce bi mi trebale poklanjati banke koje su tu za sve naše potrebe (ili kreditne kartice koje u reklamama nitko ne treba na kraju podmiriti).

Re: "Doručak kojem vjerujem"

05 lis 2011, 09:06

Duga je napisao/la:
mamashnita od noje je napisao/la:i bojanine kuglice?


stvaram novu sliku o prozvanoj reklami

:lol


:hahaha
Joj Duga, sad već vidim na koji ću način gledat reklamu (kad ju napokon odgledam) :lol

Re: "Doručak kojem vjerujem"

05 lis 2011, 09:08

Crazy Daisy je napisao/la:ono što svako od nas može učiniti je educirati svoje dijete i usaditi mu zdrave osnove, sve ostalo je utopija.


Ovo je tako lijepo rečeno.

Re: "Doručak kojem vjerujem"

05 lis 2011, 09:18

mislim da smo se manje vise složili da je neprilično da ambasadorica za djecu reklamira nestle hranu za djecu kao zdrav dorucak. to je poanta cijele priče, prvo lažno oglašavanje nečeg punog šećera i upitnog ostalog sadržaja kao ZDRAVOG odabira, a drugo izbor osobe koja će to izrecitirati naciji :(
Sad, ima li netko razumijevanja za Gregurićkinu financijsku situaciju, dajemo li i mi nekad ili često djeci da jedu i ono što ne smatramo zdravim izborom, može li se danas uopće zdravo hraniti kad su zagađeni i zemlja i zrak i voda... to su druge teme.

Re: "Doručak kojem vjerujem"

05 lis 2011, 09:26

Mda, nismo se jedino složili u to koliko ozbiljno prihvaćamo reklame i vjerujemo im (mislim, TO je jedino osiguranje koje nas spašava iz nevolje za razliku od svih drugih prevaranata, pivo uz navijanje je najbolja stvar koja se muškom stvorenju može dogoditi u životu, djeca koja imaju te-i-te medvjediće spavaju najslađe ako su ih sve skupila, bez TOG toalet papira život je puno grublji, nastavi niz :mrgreen)

Re: "Doručak kojem vjerujem"

05 lis 2011, 10:06

a bogami se nismo svi ni slozili oko toga da bojana, kao unicefova ambasadorica, nije dobar izbor za kuglice ;)

Re: "Doručak kojem vjerujem"

05 lis 2011, 10:09

sa stajališta oglašivača, ona je odličan izbor.

Re: "Doručak kojem vjerujem"

05 lis 2011, 10:28

to svakako :dada

Re: "Doručak kojem vjerujem"

05 lis 2011, 11:41

evo još malo:
http://www.tportal.hr/lifestyle/obitelj ... skoli.html

dobro mi je ovo s oslićem i morskim psom. Kuhaju oslić, a ne morskog psa jer on ima kosti. :yess Mislim, pas ima kosti (po teti kuharici, a ne oslić)

Re: "Doručak kojem vjerujem"

05 lis 2011, 12:28

ako uređujem i prodajem časopis na kojem piše da je za djecu pa unutra ubacim, onako ispod žita, mrvicu pornografskog sadržaja


časopis koji vjerojatno isto ne bi odbio reklamu za te kuglice?

što bi urednik i suradnici takvog časopisa trebali napraviti, dati ostavku u znak protesta?

Re: "Doručak kojem vjerujem"

07 lis 2011, 15:53

različiti šećeri različitih svojstava.

i nisu ljudi pretili zbog fruktoznog sirupa, nego jer se ne kreću, a hrana je lako dostupna i ima je u izobilju


Crazy daisy , previse je simplicisticki tvoj pristup ovoj tematici zapravo veliki industrijalci uvijek kad su upitani zbog nezdrave i vrlo stetne hrane koju prodaju koriste to kao odgovor: nije do nas, to djeca nemaju dovoljno fizicke aktivnosti i zbog toga eto tolike pretilosti.

Mozemo diskutirati o tome da li je fruktoza -fruktoza i jel' isto voce i corn syrup.. Prije svega, fruktoza dobivena iz corn syrupa je nesto nezdravo od kojeg trebamo bjezati a ne nalaziti izgovore i misliti "ma nije to nista".
Fruktoza dobivena preradjivanjem kukuruza je dobiena sintetickim putem a ono kaj je najvaznije je kako nas organizam reaguje i kako metabolizira tu 'fruktozu'. Vise puta je dokazivano kako hfcs uzrokuje brzu pretilost dok sa obicnim secerom to nije slucaj.. postoje vise objasnjenja zasto je to tako. Jedan interesantan podatak je to da receptori u organizmu i mozgu, hfcs i ne registriraju kao secer i mozemo jako puno jesti/piti namirnice zasladjene sirupom a sa secerom imali bi "overdose".
Vazan element je to da ova corn fruktoza je metabolizirana u jetri gdje direktno preradi se u masnocu pa zbog toga receptori "ne rade" jer ne registruju to kao viabilnu energiju za razliku od toga sukroza je matabolizirana u pankreasu kao brza energija.

Razlog zasto napadamo velike industrije jer igraju podle igre, stvaraju ovisnike ,pretile jer su u velikoj trci zaraditi sto vise i vise. Sve te velike tvrtke umjesto da zarade 10-20-30 bilijuna cistog profita mogu zaraditi 30% manje no stavili bi bar pravi secer pa snalazicemo se mi dalje.

Zbog toga i koriste izraze fruktoza ili dekstroza (obicna glukoza) jer ukoliko napisu pravu rijec znaju da imamo negativne konotacije u vezi toga i sigurno ne bi djeci dali tek tako.

Ovako su neki govorili i o trans-fats (obicni margarin) kojeg ima u svemu.. kolacica,peciva.. i neki su govorili kako je to do nas da odlucimo sto cemo jesti ,kolicine i sl. a Californija je u medjuvremenu zabranila koriscenje istih jer postoje dokazi da je vrlo nezdravo za kardiovaskularni sustav ,arterije , buduci da ova masnoca je isto "nepoznata" za organizam i metabolizam iste od jetre je komplikovan pa zbog toga i 10 puta jetra vraca istu u krvnim sudovima nakon cega javljaju se razne bolesti.

Re: "Doručak kojem vjerujem"

07 lis 2011, 16:26

"izrazi" fruktoza, dekstroza, maltoza, saharoza... nisu neki izrazi koji "oni" koriste za prikriju "pravu istinu" već nomenklatura šećera, nema drugačije.

rekla sam x puta već da o podlim industrijama, bilokakvima više neću raspravljati jer me glava već boli od slušanja senzacionalističkih teorija zavjera bez pokrića
truć-bljuć :bidan

Re: "Doručak kojem vjerujem"

07 lis 2011, 17:42

crazy daisy, ja ih licno tako nazivam dakle moja pjesnicka sloboda :mrgreen

drugo, da da i te kako koriste razlicita imena za istu stvar ima tu poprilicno igre i ne znam zasto ne bi smjeli o tome pricati bez da automatski budemo etiketirani kao konspirativci itd.
primjer, evo ovdje se prica malo o tome a valja i zabiljeziti da u svjetu postoje puno profesora znanstvenika koji isto kritiziraju food industry sa njihovim metodima rada..
http://well.blogs.nytimes.com/2010/09/1 ... orn-syrup/

ukoliko zelis -trazis informacije sa pokricem onda to nije problem. Procitaj studiju Princeton univerziteta koji je radio ozbiljne pokuse u vezi hfcs i pretilosti.. Zbilja ne znam zasto netko zeli da brani praktike multimilionerskih tvrtki koje su sporne, mutne i prije svega u interes samo njihovog licnog profita i ne znaju stati a ne interes potrosaca ,zdravlja i slicno.
Na kraju dana, nasa djeca jedu slatkise pune raznih otrova ,svjesno se trujemo svi i sto je najgore ispada da ne mozemo ni o tome malo popricat jer pazi, ispadamo tvorci zavjera !! :mrgreen

Re: "Doručak kojem vjerujem"

07 lis 2011, 17:47

voljela bih da su osobe koje kontroliraju hranu bas najzagrijanije za praćenje svih indikacija (pa i "konspirativnih zavjera") da industrija hrane (i lijekova i ostaloga) ide nauštrb zdravlja.

Re: "Doručak kojem vjerujem"

09 lis 2011, 20:36

A reklame za sokove :loce sve od netom ubranog voća ,haujesnou nije to voća vidlo ,voda ,šećeri ,arome ,i promil voćnog koncentrata. :bidan
To potvrdila i jedna mamina prijateljica ,sad već u penziji koja je radila u zavodu za kontrolu hrane ne znam točno naziv. Voćni su jedino dječji sokići ,ostalo sve kemija.

A punoooo mama šopa time djecu jer kao ne vole voće ,jako jako puno. :dunno

Re: "Doručak kojem vjerujem"

09 lis 2011, 21:14

čitam od početka i jednostavno nemogu vjerovati ni shvatiti kako, ali kako mogu plasirati neki proizvod i predstavljati ga zdravim kad on to nije.
Pa čime uopće hraniti dijete i ne samo dijete?
Što je zdravo s polica uopće, znači od te "gotove hrane", npr. pahuljice koje samo preliješ mlijekom (i to njihovo mlijeko, obična bijela voda) koje kupiti :conf


Kojem doručku vi vjerujete?

Re: "Doručak kojem vjerujem"

09 lis 2011, 21:18

mi volimo jesti kruh+maslo (veronika)+marmelada
kruh+abc sirko
griz alnatura s čokoladom
palentu i jogurt
...

Re: "Doručak kojem vjerujem"

09 lis 2011, 21:51

to se traži :dada :up
Doručak kojem vjerujete.

Mi volimo kruh-abc sirek
kruh-jogurt
kajgana s povrćem
pahuljice-neznam koje su zdrave :/ pa preporučite neke :D
griz
i stalno se s time vrtimo u krug, rado bih mu dala i nešto drugo, al jednostavno neznam što.

Re: "Doručak kojem vjerujem"

09 lis 2011, 22:44

ja još nisam vidla reklamu :cigle

Re: "Doručak kojem vjerujem"

10 lis 2011, 10:06

pahuljice-neznam koje su zdrave pa preporučite neke

ono sto je moj jeo svaki dan za dorucak, do neke 4. godine (poslije toga vise nisam mogla niti zlicu ugurati u njega :( ) su obicne zobene pahuljice sa sojinim / rizinim mlijekom, kasnije kozjim (vrucim, tako da zobene potpuno omeksaju) u koje je umijesano sezonsko voce - banana, maline, ribana jabuka..., ponekad uz dodatak susenih brusnica, ili grozdjica. prefino i zdravo :D
Odgovori