Sada je: 16 svi 2024, 02:20.

selo ili grad?

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

selo ili grad?

PostPostao/la pinkis » 18 ruj 2011, 11:48

pozdrav curke!
prvi put pišem na ovom podforumu, nakon mjeseci na trudnoci :mah

moj malac sad ima dva mjeseca i mm i ja upravo razmisljamo o preseljenju (duga prica) pa bih htjela cut objektivnih misljenja...
sad smo na selu, koje je 10 min voznje udaljeno od grada (u kojemu radim). taj grad i nije nesto, mali je (16 000 stanovnika :D ) ali ipak je grad.
e sad... stvar je u tome sto dvojimo izmedju prepredivne kuce tu u selu: nova, uređene dvije etaze, uređeno dvoriste, dvorisna zgrada na kat, garaza, miran dio sela (nije na glavnoj cesti), iza je mala sumica, kraj kuce livada. idila. i moji starci preko puta :hahaha (bez sale, baka servis, a u ulici puno djece!)
druga kuca je u gradu, isto u mirnijem dijelu di su kuce, ali skroz blizu centra (i mog posla i skole za frana). ta lokacija joj je jedini adut protiv ove na selu. inace je stara gradnja, ali obnovljena. ima malo dvoriste i to je sve.

sad kad sam to opisala :mrgreen da predjem na ono sto me muci. di je bolje odgajati dijete danas? ovo boldano sam uvijek cijenila iznad svega i rekla da to zelim za svoje dijete... ali poznajem dobro gradsku i seosku djecu i razlika je ogromna. mislim na manire, ponasanje, odnos prema skoli i drugoj djeci. da napomenem, u gradu su skole jos i bozepomozi, ali ova u koju bi isao da ostanemo u selu je najzloglasnija u kraju. uzas. da ne pricam o raznim aktivnostima koje bi dijete mozda zanimale, a u selu su mu nedostupne. s druge strane, tocno tako sam ja odrasla i nista mi ne fali, bila sam dobar djak i zavrsila fax. ali zbilja sam (nas par) iznimka od pravila, kad gledam cijelu generaciju u selu. moja braca voze traktore i ostale strojeve otkad su uspjeli dohvatit komande rukama i nogama, nekako mi se ne mili ideja da franu jedini cilj u danu bude ici s didom u njivu. iako mu ne bih zacrtavala zivotni put nikad, ali nekak kontam da, ak vec bude volio poljoprivredu, nek bude npr. inzinjer mehatronike, a ne sljaker ko dida :mrgreen
znaci sve dileme oko izbora mjesta svode se na frana i okolinu u kojoj ce odrasti.
onda se to proteze na pitanje sto ima veci utjecaj na dijete, geni, odgoj, ulica? al necu toliko razvlacit.
Avatar
pinkis
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 159
Pridružen/a: 06 srp 2010, 22:01

Re: selo ili grad?

PostPostao/la mamashnita od noje » 18 ruj 2011, 12:00

odgoj ima najveci utjecaj.
a sto se tice grada i sela iz ove zagrebacke perspektive gradic od 16000 stanovnika i nije neki 'ozbiljan' grad i zivot u njemu mi se cini miran i idilican, s puno vremena za sve i svasta. i ako jos k tome djetetu nudi bolje mogucnosti ne bih puno dvojila.
s druge strane, ako je ova kuca na selu znatno bolja od one iz grada, dilema postoji.
mislim da odluka ipak ponajvise ovisi o vasim preferencijama i navikama :dunno
netko ne bi uopce bio u dilemi.
ako je kuca u gradu dovoljno dobra i odgovara otrebama moje obitelji, izabrala bih grad.
ali to sam ja :dunno
Zadnja izmjena: mamashnita od noje; 18 ruj 2011, 12:03; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: selo ili grad?

PostPostao/la nevenera » 18 ruj 2011, 12:02

ako si na 10 minuta od grada dijete može i u grad na aktivnosti. ima dosta djece sa sela koja se skoluju iako su sa sela, tako da ako bude ambicije s njegove strane mislim da neće bit problema.
imate srednju ili bi išao u srednju u grad? ako bi išao u srednju u grad onda dileme nema.
ja se ne bih selila u tvojoj situaciji.

ali ja isto tako ne bih nikad mogla živjeti na selu. preferiram grad.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: selo ili grad?

PostPostao/la ivanaiv » 18 ruj 2011, 12:09

Ista situacija je i kod mene,ogromna kuca na selu sa ogromnim dvoristem i pomocnim zgradama,
ali ja bi to sve mijenjala za dvosobni stan u gradu :mrgreen ,udaljeni smo od grada 7 km.,
isto smatram da je za djecu sto se tice aktivnosti bolje u gradu,na selu ni nemaju nista.
MM inace vozac ne zeli ni cuti za stan,a djeca vec sanjaju o tome kako ce kad porastu
voziti kamion,ici na utovare,istovare itd... :ajme tak da dobro razumijem sta govoris za njivu.
2006
2008
Avatar
ivanaiv
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 604
Pridružen/a: 05 sij 2006, 15:25

Re: selo ili grad?

PostPostao/la pinkis » 18 ruj 2011, 12:10

mamashnita od noje je napisao/la:odgoj ima najveci utjecaj.
a sto se tice grada i sela iz ove zagrebacke perspektive gradic od 16000 stanovnika i nije neki 'ozbiljan' grad i zivot u njemu mi se cini miran i idilican, s puno vremena za sve i svasta. i ako jos k tome djetetu nudi bolje mogucnosti ne bih puno dvojila.
s druge strane, ako je ova kuca na selu znatno bolja od one iz grada, dilema postoji.
mislim da odluka ipak ponajvise ovisi o vasim preferencijama i navikama :dunno
netko ne bi uopce bio u dilemi.
ako je kuca u gradu dovoljno dobra i odgovara otrebama moje obitelji, izabrala bih grad.
ali to sam ja :dunno


sto se mene tice, svejedno mi je, zbilja. toliko sam se puta selila i zivjela na raznim mjestima, od majušnog sela preko milijunskog grada do udaljenog otoka... meni sve pase. jedino mi ova kuca zapela za oko, strasno.
kuca u gradu je ok, odgovara nasim potrebama jer samo nas je troje. zasad :/
Avatar
pinkis
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 159
Pridružen/a: 06 srp 2010, 22:01

Re: selo ili grad?

PostPostao/la pinkis » 18 ruj 2011, 12:15

nevenera je napisao/la:imate srednju ili bi išao u srednju u grad? ako bi išao u srednju u grad onda dileme nema.
ja se ne bih selila u tvojoj situaciji.


djeca idu u grad u srednju skolu.
s druge strane, mozda mi dijete strasno pozeli ici u neku srednju koja je u brodu, zg il jos dalje, a ja se odselila u taj mali grad radi njega :/
Avatar
pinkis
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 159
Pridružen/a: 06 srp 2010, 22:01

Re: selo ili grad?

PostPostao/la pinkis » 18 ruj 2011, 12:22

ivanaiv je napisao/la:Ista situacija je i kod mene,ogromna kuca na selu sa ogromnim dvoristem i pomocnim zgradama,
ali ja bi to sve mijenjala za dvosobni stan u gradu :mrgreen ,udaljeni smo od grada 7 km.,
isto smatram da je za djecu sto se tice aktivnosti bolje u gradu,na selu ni nemaju nista.
MM inace vozac ne zeli ni cuti za stan,a djeca vec sanjaju o tome kako ce kad porastu
voziti kamion,ici na utovare,istovare itd... :ajme tak da dobro razumijem sta govoris za njivu.


:dada
djeca (pogotovo muska, zenska nisu tako povodljiva :lol ) u njima vide idole, bar dok su maleni. al na kraju ipak krenu nekim svojim putem... zar ne? il se ja to samo tjesim... dize mi se kosa na glavi kad dida kaze kad ce fran s njim na traktor...
onda promatram tu djecu iz susjedstva... ima i nekih koji ce postici puno... onda mislim, ak je dijete dobro i tome sklono, bit ce takvo bez obzira zivjelo u gradu il na selu. joj ne znaaaam
Avatar
pinkis
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 159
Pridružen/a: 06 srp 2010, 22:01

Re: selo ili grad?

PostPostao/la Bubidea » 18 ruj 2011, 13:07

meni se cini da ti nekako malo navijas za selo ;)

tesko da ce ti itko od nas dati neki univerzalni i tocan odgovor, svatko vuce na svoju stranu, naravno, onako kako njemu pase.
prednosti i mana ima i jedno i drugo

evo, recimo, iz moje perspektive, mali gradic nema bas nikakvih mana :dunno drugo je ako pricamo o milijunskom gradu

jedina ti je prednost sela-kuca kakvu zelite.

ja nikada nisam zivjela nigdje osim u zagrebu, tako da meni selo ne bi bila opcija
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

Re: selo ili grad?

PostPostao/la ciklama24 » 18 ruj 2011, 13:17

Ja bih izabrala grad...
Baš zbog svojih nekih događaja iz djetinjstva.
Slično kao i ti, bila sam izuzetak, tim više što nisam imala ni babu ni dedu u selu, nisam išla u berbe i šta ti ja znam...oduvijek sam prolazila odlično i znala da ću u gimnaziju i na faks, ja sam njima bila čudak :dunno Okej, sada se sve to promijenilo, stabiliziralo ajmo reć, ali svejedno. Nisam primjerice mogla trenirati što sam htjela, jer me ne bi uvijek imao tko voziti itd itd.
Sada živim u gradu, moje dijete neće morati ustajati u pola 6, da je u 8 u srednjoj školi, neće morati ići sat vremena ranije da stigne na trening nečega, moći će se baviti čime god bude htjela...a da ne pričam da je neću morati buditi u pola 5 kao moja mama mene, da stigne u pola 8 na posao.
E sad koliko sam koristi imala od života na selu, ne znam...ja bih izabrala grad
slika
Avatar
ciklama24
iš iš iš FP
 
Postovi: 2045
Pridružen/a: 11 sij 2011, 21:03
Lokacija: Zagreb

Re: selo ili grad?

PostPostao/la Potica » 18 ruj 2011, 15:26

ciklama24 je napisao/la:Sada živim u gradu, moje dijete neće morati ustajati u pola 6, da je u 8 u srednjoj školi, neće morati ići sat vremena ranije da stigne na trening nečega, moći će se baviti čime god bude htjela...a da ne pričam da je neću morati buditi u pola 5 kao moja mama mene, da stigne u pola 8 na posao.

Mislim da opasno idealiziraš život u Zagrebu. :dada
Moje cure su do srednje škole putovale 45 minuta u idealnim uvijetima, dakle da budu sigurne da će stići do škole u 8 morale su prije 7 izaći iz kuće. Trenutno radim blizu kuće, 15 min autom (7 km u jednom smjeru autom ;) s obzirom na slabe veze autobusom bi morala ići pola sata ranije ), većinu staža skupila sam na drugom kraju grada i putovala svaki dan minimalno 45 min na posao. S obzirom na silne mogućnosti odabira u Zagrebu moja djeca vole izabrati aktivnosti na koje ih moram voditi ili na drugi kraj grada ili u centar tako da mi svaka od tih aktivnosti odnese barem sat i pol vremena. :roll
Iz te perspektive meni selo 10 km od gradića ne izgleda daleko :dunno ali s obzirom da čitav život živim u Zagrebu vjerojtno ja idealiziram takav život. Rado bi otišla živjeti u neki manji gradi i uštedila barem sat dva dnevno koliko sada provedem na putu na ili sa posla i putujući na razne aktivnosti.

pinkis je napisao/la:poznajem dobro gradsku i seosku djecu i razlika je ogromna. mislim na manire, ponasanje, odnos prema skoli i drugoj djeci. da napomenem, u gradu su skole jos i bozepomozi, ali ova u koju bi isao da ostanemo u selu je najzloglasnija u kraju. uzas. da ne pricam o raznim aktivnostima koje bi dijete mozda z

Ovo što sam boldala je stvar odgoja, i po meni je jedina dilema koju bi imala je kvalitetnija škola i možda bi zbog toga izabrala život u gradiću a ne na selu.
Avatar
Potica
No. 1 baka
 
Postovi: 21825
Pridružen/a: 12 ožu 2003, 21:38

Re: selo ili grad?

PostPostao/la Bubidea » 18 ruj 2011, 15:44

potice, ovdje se ne govori o zagrebu, tako da vjerujem da ce im na put, ako se odluce za gradic, otpadati min vremena.

inace se slazem s tobom da se ponekad zna idealizirati zivot u gradu ko sto je zgb :dada
i meni mi trebalo ohoho vremena do posla da ne idem autom..sigurno 45 minuta, ako ne i sat vremena, ne znam kakve su veze, pa ne mogu nista tvrditi, s obzirom da bih morala koristiti i autobus i tramvaj.
stoji i ono sto pricas o slob. aktivnostima, doci na drugi kraj grada, poslije posla, u najvecoj spici, je gotovo pa nemoguca misija ili oooogromna zrtva, kak uzmes.

ja na tu zrtvu nikada nisam pristala, nije mi padalo voditi ga na plivanje na drugi kraj grada (svaka cast onima koji to rade) i izgubiti tri sata, dva na putu, jedan na treningu, okvirno govoreci.
a on ce, nakon godinu, dvje reci da on ne biii viiiseee..kako da ne

veliki grad znaci i veliki, ma, sto veliki, ogromni stres, to se osjeti tak kad odes na odmor i osjecas kako stres izlazi iz tebe i cudis se kako si tako mirna, odjednom.

ali ovdje se ne prica o zagrebu

ja ne vidim prednosti zivota na selu, ako mozes birati izmedju sela i nekog gradica.
drugo je ako govorimo o selu ili velegradu.
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

Re: selo ili grad?

PostPostao/la Krumpirić » 18 ruj 2011, 15:47

Smatram da je mali grad-koji ima autonomiju (svoje "centre") najjednostavnije i najbolje mjesto za život.
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: selo ili grad?

PostPostao/la Beppa Joseph » 18 ruj 2011, 15:53

Meni se čini da ima još dosta vremena do polaska u školu i da su prve godine ljepše djetetu na selu, pogotovo ako je okruženo obitelji.
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: selo ili grad?

PostPostao/la Zira » 18 ruj 2011, 17:06

u tvom slučaju odlučila bih se za mali gradić jer vjerujem da ćete tako živjeti kvalitetnije :dunno , a selo ti je blizu pa možeš kod bake i dede svratiti poslije podne kad god djeca požele malo divljanja po livadama i šumi.
Možete im dati svoju ljubav, ali ne i svoje misli...
H.Dž.
Avatar
Zira
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 572
Pridružen/a: 17 pro 2006, 23:34
Lokacija: ... kad ga očima zagrlim nek me čuva kao mati...

Re: selo ili grad?

PostPostao/la Potica » 18 ruj 2011, 17:11

Bubidea je napisao/la:potice, ovdje se ne govori o zagrebu, tako da vjerujem da ce im na put, ako se odluce za gradic, otpadati min vremena.

Znam Bubi ali citirala sam Ciklamu kojoj piše da je iz Zagreba. :dunno
Avatar
Potica
No. 1 baka
 
Postovi: 21825
Pridružen/a: 12 ožu 2003, 21:38

Re: selo ili grad?

PostPostao/la ciklama24 » 18 ruj 2011, 17:17

Potica je napisao/la:Mislim da opasno idealiziraš život u Zagrebu. :dada
Moje cure su do srednje škole putovale 45 minuta u idealnim uvijetima, dakle da budu sigurne da će stići do škole u 8 morale su prije 7 izaći iz kuće.

Yep, ali to je ipak sat vremena više spavanja nego npr. meni, ili onima koji su živjeli na udaljenosti kao ja. S tim da sam ja išla u praktički najbližu školu :ajme
Pa ti računaj koliko je to sati tjedno koje je tvoje dijete provelo doma, ili negdje na nekoj aktivnosti, a ja u busu :ajme
škola od 8-14,a mene ne bi bilo od 6-15.45. ili popodne, redovito smo imali od 1 do 8, dakle od 11.30-21.30
I da, nisam imala nikakve dodatne aktivnosti, jer ih nisam imala kamo ugurati, odnosno da sam ih imala, dolazila bih doma u tko zna koja doba.
I u ovom slučaju gdje se radi o malome gradu, ja bih ga definitivno izabrala, možda ZG i ne bih, ali mali grad koji ima srednju bih.
slika
Avatar
ciklama24
iš iš iš FP
 
Postovi: 2045
Pridružen/a: 11 sij 2011, 21:03
Lokacija: Zagreb

Re: selo ili grad?

PostPostao/la Krumpirić » 18 ruj 2011, 17:19

Moje trenutno stanje svijesti :mrgreen je da, ako živiš u ZG, moraš raditi od doma ili blizu doma, ili živjeti i raditi u finoj tramzoni,da bi ti život bio ugodan. Ako živiš na selu, ono baš selo, daleko od svega, moraš imat posao tamo, dvorište, kućetinu, da bi te to uveselilo
ako živiš u manjem gradu ala štajaznam, našice, trogir..., sve prolazi, i u istom gradu imaš posao-mislim da imaš sve dobrobiti sela-nema previše prometa (osim u sezoni u turističkim gradovima), igranje vani je pod normano, kuća je pod normalno i dobrobiti grada...kazalište, kino...barem nešto

budite realni, koliko vas/nas zapravo iskoristi sve to što ima u Zg, a nema u drugim gradovima?
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: selo ili grad?

PostPostao/la pinkis » 18 ruj 2011, 17:37

je, ja malo navijam za selo ;)
nesto vazno sam zaboravila reci, a to je kakav je to mali grad. da, ima autonomiju. ali osim toga je vrlo siromasan sadrzajima. govorim s pozicije odrasle osobe - za odraslog covjeka taj grad nema nikakve posebne posebnosti ni sadrzaje koje vi sad pretpostavljate (zbilja nema).
tak da, to je miran gradic, ali i vrlo dosadan.
ne kazem da je na selu zanimljivije, jednako je. ali na selu je ta divna kuca :lol tak da selo kicks ass tom "gradu" :lol

i da, ovdje bi bio doslovno okruzen obitelji: svi prvi susjedi oko te kuce (5 kuca) su moja rodbina.

mm i ja se ne bavimo poljoprivredom, ali moj tata da, na veliko.

sad mi je mm pomogao da rijesim dilemu... jednostavno, gdje bi TI voljela zivjeti!?
- ja? pa mozda... bi ja ovdje...
- pa onda je to to.

to stoji, al moje je pitanje bilo vezano uz odgoj na selu... a zakljucak vecine vas je da je u gradu kvalitetniji zivot. s tim da je samo Beppa rekla da je najljepse djetinjstvo na selu.

edit: tek sad vidim da sam napisala "posebne posebnosti" :ajme
Avatar
pinkis
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 159
Pridružen/a: 06 srp 2010, 22:01

Re: selo ili grad?

PostPostao/la danni » 18 ruj 2011, 17:43

ja živim u tako jednom malenom gradiću,
a oboje (i ja i muž) radimo u velikom gradu u blizini (pola sata vožnje)
mm niakd ne bi živio u tom velikom gradu, a ja bi se odma preselila :roll

...uglavnom, idi ug rad, ako je tako blizu, možete kad god se zaželite mira ili nečega ići tamo, svakid an,s vaki vikend..,,, kad god :dunno
Avatar
danni
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1624
Pridružen/a: 24 vel 2010, 14:12

Re: selo ili grad?

PostPostao/la mamashnita od noje » 18 ruj 2011, 18:09

pinkis, ti si, ustvari, vec odlucila i hoces nasu potvrdu da si dobro izabrala ;)
ako je selo tvoj izbor, go for it! :)
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: selo ili grad?

PostPostao/la pinkis » 18 ruj 2011, 18:22

recimo da jesam (tj. znam za sto ja navijam). al pitanje je bilo s aspekta odgoja i zivota djeteta u selu. nisam dovoljno naglasila da je to ono sto me zanima pa smo se udaljile od teme
Avatar
pinkis
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 159
Pridružen/a: 06 srp 2010, 22:01

Re: selo ili grad?

PostPostao/la Beppa Joseph » 18 ruj 2011, 18:45

Odgoj na selu ne mora biti ni malo lošiji, štoviše mnogi vrlo vrijedni i obrazovani ljudi koje znam su prava seoska djeca. To doista dolazi od kuće. Ja nisam odgojena na selu, ali nemam nikakve predrasude prema takvom načinu života. Preselila sam se u gradić gdje mi dijete neće moći na hokej jer ga nema, ni na skokove u vodu, ev. na nogomet. U gradu koji nam je najbliži također nema tih stvari, ali ima muzička, nekih drugih sportova i sigurna sam da će naći nešto za sebe.
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: selo ili grad?

PostPostao/la Adorabla » 18 ruj 2011, 22:04

sigurno je da odgoj na sellu ima puno prednosti. Najveca prednost za dijete je da je vani i da se uci ranije samostalnosti.
S druge strane mi smo odustali od selidbe u manji grad na periferiju bas radi udaljenosti od skole, trgovine i vrtica ( i popratnih sadržaja koje Zgb nudi), tako da sam tu vrlo vrlo subjektivna :mrgreen
Na selu je divno kad imas djecu do 13 godina. Poslije kad krenu izlaziti onda nastaju problemi. I kada dodje vrijeme srednje skole i tu su onda problemi.
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: selo ili grad?

PostPostao/la kimama1 » 18 ruj 2011, 22:20

tamo gdje te srce vodi. ozbiljno. tamo gdje staneš i kažeš -tu bih rado odgajala djecu.
čini mi se da i grad i seloimaju pluseve i minuseve, pa onda si mozes priustiti ici na filing
BAKA - NALIJA
Avatar
kimama1
obična palunkica
 
Postovi: 12975
Pridružen/a: 09 sij 2003, 09:49

Re: selo ili grad?

PostPostao/la skorpionka » 18 ruj 2011, 23:27

kimama1 je napisao/la:tamo gdje te srce vodi. ozbiljno. tamo gdje staneš i kažeš -tu bih rado odgajala djecu.
čini mi se da i grad i seloimaju pluseve i minuseve, pa onda si mozes priustiti ici na filing


xx

ovo sam potpisala iz pozicije nekog tko je do pola osnovne živio u gradu, pa su mi roditelji sagradili kuću izvan grada i tamo smo preselili. Nije selo u pitanju, ali je isto podrazumijevalo drugačiju organizaciju, udaljenost je ista kao što ti pišeš 10 minuta autom, 15 busom od centra. To su sve udaljenosti koje su mi sa sadašnje pozicije smiješne, odnosno možda će moja djeca u Zg imati 3x više putovati do srednje škole nego što je meni trebalo. Jedino što smo svo troje išli u centar u osnovnu školu, ja i brat zato što smo nastavljali u istu školu u koju smo do tada išli, a sestra koja je rođena kasnije je išla u centar jer se roditeljima nije sviđala područna škola i način rada u istoj (tamo gdje smo preselili tada nije bilo škole, odnosno mogao si ići u područnu prva tri razreda, kasnije je sagrađena nova škola jer se naselje u međuvremenu jako izgradilo). Ne znam na kakve sve opcije možeš računati za osnovnu školu, jel ti nužno da ide u seosku ili imate mogućnost izbora. Do srednje je isto tako jaaaako daleko, i možda ti, ko što sama kažeš, neovisno o vašoj sadašnjoj odluci, dijete odluči ići u neku srednju koja u vašem gradiću koji vam je opcija, ne postoji.

Nije za zanemariti da smo isto imali baka i dida (mladi i u snazi) servis, oni su nas razvažali i u školu i na aktivnosti kada roditelji nisu stigli.
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: selo ili grad?

PostPostao/la skorpionka » 18 ruj 2011, 23:39

onda mislim, ak je dijete dobro i tome sklono, bit ce takvo bez obzira zivjelo u gradu il na selu. joj ne znaaaam


ovo ti je točno, jer ako ima roditelje koji mu znaju i žele pomoći da ostvari svoje ambicije (ma kakve one bile) onda su sve prepreke zanemarive.
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: selo ili grad?

PostPostao/la mama141705 » 19 ruj 2011, 10:54

Meni je na selu puno bolje.Neznam..imamo neki svoj mir ,stignemo sve što želimo.U mom selu nema aktivnosti za djecu osim karatea koji moji ne preferiraju.Zato ću ih voditi u 30 km udaljeni grad na plivanje.Meni se sviđa što ih mogu pustiti u dvorište bez da se mislim gdje su ,vrti li se neka budala oko kuće i slično.Škola im je blizu a u srednju će isto ići u grad.Živjela sam i u gradu pa nam nije odgovaralo.Odgoj je na tebi bila ti u gradu ili na selu.A baka servis NEPROCJENJIVO.....
mama141705
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 335
Pridružen/a: 24 svi 2009, 22:14

Re: selo ili grad?

PostPostao/la Kris2 » 19 ruj 2011, 11:41

kimama1 je napisao/la:tamo gdje te srce vodi. ozbiljno. tamo gdje staneš i kažeš -tu bih rado odgajala djecu.
čini mi se da i grad i seloimaju pluseve i minuseve, pa onda si mozes priustiti ici na filing

X
Ja sam odrasla na selu, ali sam imala "gradski" odgoj ako to tako možemo nazvati, ne vidim da zbog toga imam ikakve probleme (osim što nisam išla na balet i muzičku jer me nije imao tko vozati).
Teško za odlučiti sa strane, nama iz perspektive ZG sve je daleko, tako da ovih 15 minuta je u ZG blizu ...
Avatar
Kris2
Danadadila
 
Postovi: 11421
Pridružen/a: 28 srp 2002, 11:21
Lokacija: Zagreb

Re: selo ili grad?

PostPostao/la latica » 19 ruj 2011, 12:22

ja bi mogla reći da sam živjela ili barem dulje boravila u mjestima različite veličine i znam ljude koji su iz tih različitih sredina na kraju odabrali različita zanimanja, od visoko kvalificiranih do manje kvalificiranih, ali sve prilično nevezano uz veličinu mjesta u kojem su odrasli. moji roditelji su oboje rođeni na selu i odrasli tamo, a oboje završili fakultete. sve ima svoje prednosti i mane, a djeca budu velikim dijelom onakva kakvima ih odgojimo i kako ih usmjeravamo. jer u suprotnom, moj sin će sigurno biti smetlar, vatrogasac, policajac ili bauštelac, ako je suditi prema trenutnim interesima i fascinacijama i to neovisno što živimo u većem gradu. evo za primjer - neki dan nabrajamo tko od rodbine i poznanika vozi koji auto jer ga auti fasciniraju i voli znat kako se koji zove i onda jedva čeka da ja pitam: a tetak M, a on viče traktoooor! jer to što netko ima mercedesa ili audija njemu ništa ne znači kad tetak M ima traktor star 20 godina ;) ali se ja nadam da će s godinama njegovi interesi preći s traktora na to npr. kako radi motor traktora, pa kako potrošnja goriva zagađuje zrak i šta ja znam - dakle u nekom malo drugačijem smjeru za kojeg bi bilo potrebno i pokoju knjigu pročitat i tako :lol

meni je recimo bilo krivo što kod nas nema nekih stvari koje bih ja htjela, npr. ono plivanje za bebe, pa helen doron škola engleskog i sl., ali onda opet - mi imamo puno nekih lijepih stvari koje drugi gradovi nemaju pa se to kompenzira. usotalom, ne možeš imat sve, samo je važno znati što ti je važnije, a to ipak malo manje važno ... eto, to je neko moje trenutno razmišljaje, možda sam i malo otišla s teme...
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7413
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: selo ili grad?

PostPostao/la bubica11 » 19 ruj 2011, 16:53

Pinkis a da se preselis kod mene 4 miliona :hahaha :mrgreen (u drzavi u kojoj sam ima 13 miliona stanovnika)

jedan komsija crnac,drugi indijac,treci meksikanac,cetvrti poljak a u zgradi je europska unija nema kakve boje i nacije nema :lol

salim se malo.

Ja sam dijete sa sela do svoje 14 god onda se preselila u Zagreb tu sam isla u srednju i onda pravac drugi kontinent i vjeruj mi sve je to do odgoja kad ti stara stavi strah u kosti nema kradje,lopovluka i problema :mrgreen

definitivno preferiram grad :pusac isla sam prosle godine nazad u svoje selo i vidim koliko ta djeca nemaju opcija da bilo sto rade u zivotu osim sto su vani stalno bez roditeljeskog nadzora dok u gradu to nemozes.
Avatar
bubica11
uporna ko magare
 
Postovi: 999
Pridružen/a: 11 vel 2011, 16:35

Sljedeća

Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.