Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.
Odgovori

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

23 lis 2013, 10:56

patkica je napisao/la:Adorabla, nemaš sina pa bolje ne otvaraj pandorinu kutiju :lol
Što se higijene tiče (pogotovo tuširanja) otkrila sam da mi je najefikasnija otrovni sarkazam. Nije baš da uvijek upali u smislu da se ode prat, al bar vidim da ga pogodi :lol

ja ću potpisati ovaj dio o higijeni i otrovnom sarkazmu (to je valjda svojstveno nama škorpijama :mrgreen )
al' kad se presvuče, opere... pa mi kaže - evo, jesi sad zadovoljna!? - na mjesec bih je ispalila

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

23 lis 2013, 11:39

a dio o Pandorinoj kutiji te ne zanima? :lol

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

23 lis 2013, 11:57

patkica je napisao/la:Rucho, mozda si zaboravila, al ovi stariji su nekad isto imali 3 godine. To je kao prvo.

Kao drugo, ako mislis da je s 10godisnjacima donekle lako a s trogodisnjacima tesko mogu se samo namijati. Ja slatko. A ti ces bome za koju godinu gorko :lebdi



naravno da je lakse.... sa svakim s kim se mos dobro raspravit o problemu na ovaj il onaj nacin makar te poslalo u organ i onda zatisje dok premislja... lakse je neg kad samo vrsis monologe *zidu*..... bar sto se mog slucaja tice.... ;) i nisam bas neka popustljiva.... za mnom ide zmajeva sjena.....


Nana1971 je napisao/la:muzevima ne govorimo im da idu oprat zube i napisu zadaću


daaa???? gdje nadje takvog?

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

23 lis 2013, 12:11

Rucho, i mi smo svojevremeno govorile 'zidu'
Cesto sam znala reci: ' Govorila I ili zidu svejedno je.' :znoj
E sada je taj moj 'zid' postao bezobrazan, pa mi je jos teze, jer dok su mali, kontas 'procice', sad vise nista ne kontam jer ne prolazi vec se samo komplikuje. :p
I da, dok su mali mislis da ne dopire do njih, a sada znas da dopire, ALI vise ne znas odgovor, zasto???
Pubertet ili pred, tjesim se sada. :kima

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

23 lis 2013, 12:25

Potpisujem Dunju koja potpisuje folnusu :lol
Ja sam prosla pubertet i s kćerkom i sa sinom. Lakse mi je bilo sa sinom jer je on lakse (ne i lako) odgojio dijete. Ona je bila :ajme preživjele smo, ona je sada vrlo uspješna studentica završne godine faksa. Trenutačno je u Trstu i falilo joj :luv
I dalje je neuredna, lijena za pospremiti, ali bar se tušira. Njena cimerica, Talijanka, je puknuo gora, pa me to tjesi.

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

23 lis 2013, 12:26

Potpisujem dunju. Rade ono sto im dopustimo da rade i ponasaju se onako kako im dopustimo da se ponasaju.
Dakle, i moji su isti. Jedan malo vise, a tome je kodno ime "gospodin budem". Naime, ne kaže nikad neću (ne dao mu Bog da mi kaže "neću" :nokti ), ali bude, naravno... nakon sto ponovim 325 puta i na kraju se počnem drečiti. Onda odmah poslusa.
Svakodnevno naguravanje oko pranja zubi i tuširanja je, vidim, opća pojava, pa mi je odmah lakše :lol

Ja sam prepopustljiv roditelj. MM je jos gori. U zadnje vrijeme ih gledam i svjesna sam da radim idiote od djece, ali ne mogu si pomoci.
Vjerujem u strogi odgoj (ne grubi, samo strogi), ali nisam ga uspjela provesti.

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

23 lis 2013, 12:29

I da, dok su mali mislis da ne dopire do njih, a sada znas da dopire, ALI vise ne znas odgovor, zasto???

mene moja frendica sa starijom djecom stalno tjesi da nek nastavim pricati i ponavljati jer sve to sto ja pricam i ponavljam mozda ipak ostane malim dijelom u mozgu pa se onda jednom sjete u kljucnom trenutku :up

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

23 lis 2013, 12:33

Pročitala vas malo ovako turistički i - požalila :lol
Jel moguće da će se moje milo i za sad lako odgojivo dite za koju godinu pritvoriti u bahatog, hormonalnog prgavca :shock :nesvist
Šalu na stranu, ja vas čitam da uhvatim prednost :lol da sasječem u korjenu moje krive obrasce iz vaših iskustava :mrgreen
kako bilo, želim nam svima i sriće i pameti :hug

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

23 lis 2013, 12:40

Adorabla je napisao/la:
I da, dok su mali mislis da ne dopire do njih, a sada znas da dopire, ALI vise ne znas odgovor, zasto???

mene moja frendica sa starijom djecom stalno tjesi da nek nastavim pricati i ponavljati jer sve to sto ja pricam i ponavljam mozda ipak ostane malim dijelom u mozgu pa se onda jednom sjete u kljucnom trenutku :up



ovo i ja sama sebi svaki put ponovim, tek toliko da me ne ubije u pojam posao Sizifa. :zub

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

23 lis 2013, 12:43

Adorabla je napisao/la:
I da, dok su mali mislis da ne dopire do njih, a sada znas da dopire, ALI vise ne znas odgovor, zasto???

mene moja frendica sa starijom djecom stalno tjesi da nek nastavim pricati i ponavljati jer sve to sto ja pricam i ponavljam mozda ipak ostane malim dijelom u mozgu pa se onda jednom sjete u kljucnom trenutku :up

:dada tamo nakon dvadesete se počne pojavljivati ono dobro dijete sa početka školovanja, samo treba preživjeti do tada i po mogućnosti ne poluditi negdje putem. :lol

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

23 lis 2013, 14:39

Poti još znači 7+9 :znoj :lol

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

23 lis 2013, 14:49

da sasječem u korjenu moje krive obrasce iz vaših iskustava

To je nemoguce. Hocu reci nemoguce je po meni izbjeci period kad ih pocnu prati prvi hormoni (pa drugi, pa treci...) jer to bude i za njih iznenadjenje, kaj tek za nas.

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

23 lis 2013, 15:08

:lol

eh, da se to da predvidjeti, već bi neko izdao upute za upotrebu.

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

24 lis 2013, 07:51

:kiss
Vicky & Mama je napisao/la:Pročitala vas malo ovako turistički i - požalila :lol
Jel moguće da će se moje milo i za sad lako odgojivo dite za koju godinu pritvoriti u bahatog, hormonalnog prgavca :shock :nesvist
Šalu na stranu, ja vas čitam da uhvatim prednost :lol da sasječem u korjenu moje krive obrasce iz vaših iskustava :mrgreen
kako bilo, želim nam svima i sriće i pameti :hug

Hoce,vjeruj mi hoce.Muz i ja cesto analiziramo gdje smo fulali :ajme ,komentiram i sa sestrom koja ga je dosta cuvala.....
Kad vidim djecu prijateljica vrticke dobi kako se ponasaju stvarno mogu reci moj to nikad nije radio..ali otkad je krenuo u skolu ,pogotovo 5.(sad je 6.)bahatost na vrhuncu :strah
Srezem ja to,nije da ne,ali toliko filozofije oko nekih stvari,strasno,strasno.....I ponavljanje jedno te istog iz dana u dan....Gdje je tome kraj?
Ujutro prije skole obavlja sve bez problema,al razvlacenje navecer me izluduje .
Rekla sam da mu do Bozica vise ne ponavljam uci,pospremi i sl. :lol a onda radim cistku u sobi- ostaje bez svega.

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

24 lis 2013, 13:32

Moj djecak je potpuno druga osoba kad ne ide u skolu.
Cinjenica je da nasu djecu ne mozemo vjecno drzati pod 'zlatnom zvonom' tako da je utjecaj sredine neizbjezan.

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

29 lis 2013, 10:15

Iskreno, pronalazim se u svakom problematičnom postu :lol
Moj urla, inati se, bahati se, odgovara, neće, pravi se gluh (e to mi je najgoree :shock ) al ima "već" 11,5g. :lol pa smo se već naviknuli, a šok oko 10. je bio isti :strah

Ne znam ni sama :dunno . Pokušavam biti i dosljedna i stroga i blaga i puna razumijevanja, al teško je :znoj . Umorna sam u nekim trenucima i onda razmišljam što to toliko krivo radimo s njim.. jer sestra mu je potpuno drugačija. Mirna, staložena, razumna. On je nervozan, napet, nabrijan, glasan, nemiran, svadljiv, filozofira.. uh, da ne nabrajam.. kao da s njim ne mogu nikako na kraj, vječita borba :(

Dosljednost i granice. Jasno mi je.
Al kosa mi je puna sijedih i osjećam da me pije na slamčicu. Do kad ću izdržati, pitanje je sad :drink

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

29 lis 2013, 10:22

mmar je napisao/la:
I takvi su svi klinci koje znam. Samo nekom moraš ponovit deset puta, nekom je dovoljno reći jednom. Kod mojih je najčešće ovisno kojim tonom im to kažemo. Recimo ako kažem više onako usput da trebaju otić oprat zube i umit se, najčešće ću morat ponovit.
Ako kažem ovako: "Kad pojedeš otiđi oprat ruke i umit se. Ponovi šta sam rekla." Onda ponovi za mnom i napravi to bez da moram ponavljat.

.


Mi smo tek na 6 godina, ali sam potaknuta ovom temom i ovime kaj je mmar napisala počela tražiti da ponovi kaj sam ju tražila i malo je reći da sam ostala šokirana :nesvist

Ona mene gleda u oči, odgovara - može - da - hoći - naravno - stižem - odmah - itd - i ne sluša NIŠTA. :shock totalnim automatizmom odgovara.
Mislila sam da je mala, pa zaigrana, pa normalno je da joj pet puta ponovim.

Nakno par puta kaj je mm čuo da ju to pitam i skužio i on da nas ne ferma dok ne vrisnemo, sad je i on počeo tražiti da ponovi kaj se traži od nje.

I gle čuda, sad napravi od prve :nata

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

29 lis 2013, 10:28

moj mene u zadnje vrijeme iznenađuje :shock
pokazuje mi kako je očistio i oprao četkicu nakon pranja, kako se blista....
sam nakon treninga ulazi pod tuš....
već je naučio da sam slaže robu nakon što se presvlači.....
čudno nešto se događa :znoj

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

29 lis 2013, 11:04

ma mmar je zakon. i mamainana. to su majke od formata. i pravila.
i to čine sa stilom, kreativno.
moji idoli... :nata


PONOVI ŠTA SAM REKLA!!!
:hahaha
al fakat pali, ne sliušaju, ništa niiiišta

možda bit to mogla i na muža primijeniti ionako se žalio da mu dam praviše zadataka odjednom i da ih ne izgovorim dovoljno sugestivno da ih on zamijeti i izvrši

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

29 lis 2013, 13:37

Uh. Ja sam znala kad bih mu nešto govorila što treba napraviti, usred rečenice istim tonom počet pričat gluposti da vidim hoće li reagirati.

Obično ne reagira. Jer ne skuži. JEr ne sluša.
Zato kad je nešto bitno, uvijek krećem sa Gledaj me u oči dok ti govorim. Al ovo s ponovi... moram isprobati i to :lol

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

29 lis 2013, 14:50

kruna je napisao/la:Ne znam ni sama :dunno . Pokušavam biti i dosljedna i stroga i blaga i puna razumijevanja, al teško je :znoj . Umorna sam u nekim trenucima i onda razmišljam što to toliko krivo radimo s njim.. jer sestra mu je potpuno drugačija. Mirna, staložena, razumna. On je nervozan, napet, nabrijan, glasan, nemiran, svadljiv, filozofira.. uh, da ne nabrajam.. kao da s njim ne mogu nikako na kraj, vječita borba :(



ovo kao da sam ja pisala. J je isti takav, Z je sušta suprotnost. baš kako si napisala.

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

29 lis 2013, 14:51

Buhtilica - ja te skroz razumijem :drink

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

29 lis 2013, 14:59

potpisujem krunu :lebdi


patkice, kad je moj djecak bio mali, nista do njega nije dopiralo, osim 'gledaj me u oci', a on bi onda gledao ali nije slusao sta govorim (uvijek je bio u nekom svom svijetu)....smirio bi se sto je u to vrijeme bilo revolucinarno s obzirom na njegovu hiperaktivnost.

Evo sad sam jedva uvela u kucu Princezu....vrsiti, baca se....i sjetih se da je u ovoj kuci i na ovom mjestu (selo pored grada) md isto tako radio kada je bio njenih godina.
Nista ga nije moglo smiriti jer on nije htio da udje u kucu a uz to je i uporan 'do bola' dok mu ne udovoljis. Nisam nikad nase probleme rjesavala silom, ali sam primjenjivala sve moguce metode, od ucjene, poklona, razgovora....i tako sam jedne prilike totalno nemocna da 'prodrem' do njega pocela plakati.
Moje suze su ga zaustavile.....Priznajem da sam jedno vrijeme koristila suze kao sredstvo da ga smirim. :oops:
'Gledaj me u oci' znacilo je 'stop' koji je on uvazavao.
Osim tog gledanja u oci 'palilo je' (i jos uvijek 'pali') razgovor, pricanje prica....
'Sad cu ti ispricati 'cicu pricu'' i on bi se odmah smirio.
Tako bismo mi setali gradom, isli u kupovinu, placali racune, obavljali bezbroj svakodnevnih poslova a ja bih cijelo vrijeme pricala 'cice price'. :ajme
I danas ima nevjerovatnu potrebu da razgovara sa mnom ali non stop....dok kuham, ili ako smirujem Saru, perem zube....
Ali danas je on 'najpametniji'....Prije par noci radili smo social studies predmet za skolu i kazem mu da nije dobro napisao ime rijeke (Pliva, on napisao Pilva)
'Pitaj gospodjice draga uciteljicu. Ona je to tako napisala.'
'Pogresno si prepisao' pokusavala sam da objasnim.
Ali neeeeee, nije on pogrijesio, samo ja pojima nemam.
Onda u svesci prva recnica govori kako je BiH medju pet top destinacija u Evropi za rafting i ribolov jer je bogata rijekama(vodama), a u narendom dijelu ili novoj lekciji, kolika ima vode u BiH, pise 0 ??????
Pitala sam ga zasto nije prepisao cifru, a neeee tako je uciteljica napisala, a on je samo prepisao kako je ona napisala.
Nema sanse da je on pogrijesio.
Izludi me njegova tvrdoglavost i to da sve zna. :bigno
Zadnja izmjena: moj(a) djeca(k); 29 lis 2013, 15:12; ukupno mijenjano 1 put/a.

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

29 lis 2013, 15:10

a to da sve zna i da mu se ništa ne smije reći mi je koma, komaa :roll
MM na to najčešće odmah gubi živce tako da dolazi do povišenih tonova među njima ekspresnom brzinom :/

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

30 lis 2013, 08:31

kruna je napisao/la:a to da sve zna i da mu se ništa ne smije reći mi je koma, komaa :roll
MM na to najčešće odmah gubi živce tako da dolazi do povišenih tonova među njima ekspresnom brzinom :/


jesmo li ti i ja ista osoba, s istim muževima i djecom? :lol
TOČNO TAKO. J sve zna, mm odmah poživčani. imam osjećaj da imam troje djece jer i mm-u moram vječito nešto objašnjavati. :roll

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

30 lis 2013, 09:33

Buhtlica je napisao/la:jesmo li ti i ja ista osoba, s istim muževima i djecom? :lol
TOČNO TAKO. J sve zna, mm odmah poživčani. imam osjećaj da imam troje djece jer i mm-u moram vječito nešto objašnjavati. :roll


jesmo! :lol

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

30 lis 2013, 11:01

Md i moj kad krivo prepise kriva je uciteljica :lol

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

30 lis 2013, 14:02

kruna je napisao/la:
Buhtlica je napisao/la:jesmo li ti i ja ista osoba, s istim muževima i djecom? :lol
TOČNO TAKO. J sve zna, mm odmah poživčani. imam osjećaj da imam troje djece jer i mm-u moram vječito nešto objašnjavati. :roll


jesmo! :lol


:lol

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

31 lis 2013, 12:24

Buhtlica je napisao/la: imam osjećaj da imam troje djece jer i mm-u moram vječito nešto objašnjavati


potpisujem! vecina nas ima i muza ko dijete..... ja jos nisam naisla na nekog odraslog..... :nata

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

07 stu 2013, 19:50

Cure bit ce bolje,vjeruj te meni :lol
Moja starija A je mirnije prirode i bilo sta da kazes ona samo suti.Ako bas krenes u napad onda si place :dunno Dok je bila manja to je bilo ubistvo koliko joj puta moras ponoviti da se ide kupati ili da opere zube.Sad je 3 srednji i ja i mm ludimo jer je nemozes istjerati iz kupatila :ajme Ili se kupa ili pere zube,pegla kosu itd.
Sa njom smo kako tako rijesili problem ali sada ista stvar sa mladjom (8.5) :znoj Po stotinu puta,hajde kupaj se,ides prati zube.Jesi ispisala zadacu,nikad tome kraja.
Mislim da kad mala dodje sebi onda si idemo stariju traziti po gradu da vidimo jel uopce ziva :nata
Mame koje imaju vise djeca,vi ste za mene kraljice,klanjam vam se do poda :klanja
Ja zaista vise nemam ni trunke zivaca a sta me jos ceka :bidan
Odgovori