Sada je: 28 tra 2024, 08:39.

problemi s gotovo 10-godišnjakom

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la black_lady » 08 stu 2013, 00:09

Sjećam se ja sebe, a bila sam mirno dijete, po svemu super do puberteta, uh kad se sad sjetim kako sam mamu znala izludit, koliko bi mi puta ponovila, je je i opet ja ne bi poslušala, znam da nije da nisam tila, jednostavno mi se nije dalo... To je bilo u vrime pravog puberteta.

Ja se držim sljedećeg:
jedne stare: osnove se stječu do treće, posli je kasno. Da se razumijemo, znam da stalno ulaze u nove faze, ali to njima i meni nije opravdanje.
ako sad ne mogu svojim djetetom ovladat, kako ću tek posli
dijete se rodi ko prazna ploča, barem dok ne krene u vrtić kad dođe pod utjecaj drugih, njegovo ponašanje je isključivo moja odgovornost. Ja se svađam sa mm-om, mamom, svekrvom, susjedom, ma sa cijelim svijetom ako treba, ali barem za sad smatram da smo mi roditelji jedini i isključivi krivci za ponašanje svog djeteta, pa bilo ono dobro ili loše.
Prijateljica mi je nedavno dala zlata vrijedan savjet: bij bitke koje su stvarno važne i tu ustraj.

Nemojte me krivo razumjeti, i u nas ima problema, kriza, šiza.... ali nema šanse da to ide u nedogled. MM to rješava brzo i jasno, ja sam sklona malo više objašnjavat. Njegova je tehnika učinkovitija, od njega učim i sad mi je puno lakše, manje se nerviram i imam prostora i za uživanje s djetetom. Ne držimo mi vojnički režim, naše dijete (jer mlađa je još presitna i ne pruža nikakav otpor) je maženo i paženo, ima sve šta joj treba, nekad mislim i previše, mnogi pa i naši roditelji misle da je previše mazimo (jer smo kod njih 7 dana u godini i normalno da pustim dijete da se izguštira kod bake i djeda). Ali kad dođu kod nas u svakodnevni život onda skuže da je totalno obrnuto.
Svaku večer pruža otpor za pranje zuba, teško joj je, bole je noge (zar mi nećeš pomoć kad vidiš da me toliko noge bole da plačem - emocionalne ucjene su sve češće, a tek joj je 4,5), ne zna di joj je roba, ne može spavat jer joj fali tata... ne vičem je, ali ne popuštam i gotovo. Ako iti malo popustim, sutra slušam: kako sam sinoć smila? Ma ne da mi se to slušat i gotovo.
Neko je nedavno reko da pravi idiota od svog diteta, ja se uvik kad mi dođe da popustim sjetim one priče o lopovu kojeg su trebali kaznit vješanjem radi krađe. Došla mu je mama i plače nad njegovom sudbinom a on se sagnuo i odgrizao joj uho i reko: evo ti, jer ti si kriva šta će mene objesit.

MM od nedavno puno izbiva zbog posla, nekad i po dva tri tjedna u komadu. Sama sam doma po cijele dane s njih dvije, nemam rodbine blizu, sve je na meni, ja sam im i mama i tata i rodbina. Ja MORAM imat situaciju pod kontrolom. Svi me pitaju kako uspijevam, moram, eto kako :lol
Evo večeras se vuče za spremanje u krevet, lipo sam je upozorila seka će se probudit, morat ću ić dojit i nećemo se stić pomazit. Tako je i bilo. I bilo joj je žao. Ok, došla sam je posli pomazit, je ne treba bit extreman, ali je posljedicu ipak osjetila. Sutra ću joj samo napomenit šta je sinoć bilo. Odma se ubrza.
Mi ne ponavljamo sto puta, to kod nas ne valja ništa. Kažem jednom i pitam jedi me čula? To pitanje ponavljam. Ako kaže da nije onda ponovim opet šta tražim od nje. Opet pitam jesi sad čula? Aha. Ok, onda znaš šta trebaš. Ako počne gunđat odma joj kažem, rekla sam ti i više ne ponavljam. Ako opet neće počnem brojat 1,2,3, istog trena se diže. Zna šta slijedi ako dođem na tri.

Ali to je samo za onih par stvari kako je neko spomenuo. Pranje zubi, presvuć se ujutro i navečer i pranje ruku kad se dođe izvana.
Sad pokušavam uvest da stavi rajf na kosu prije jela. Sama se neće sjetit nema šanse, ne ponavljam više, sama vidi kako je grubo kad se kosa uprlja pa je posli čupa dok se češlja.
Ja tako objašnjavam, drekom ništa ne uspijevam, podsjeća me na mene, dok se sam uu nešto ne uvjerim nema šanse da povjerujem ili poslušam

Meni je trebalo 4 godine da dođem do ove faze... A kažu da sad počinje mini pubertet, i meni se čini da upravo ulazimo u njega :lebdi
J. 11.06.2009.
M. 13.06.2013.
Avatar
black_lady
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 661
Pridružen/a: 05 kol 2008, 18:05

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la tanjabb » 08 stu 2013, 00:26

Nemoj mi zamjeriti black_lady... ali ti imas prvo 2 cure. Drugo obje su male i koliko iscitavam iz tvog pisanja ovdje lako odgojive.
Na ovo cu se samo nasmijati
osnove se stječu do treće, posli je kasno

:lol

Mi ne ponavljamo sto puta, to kod nas ne valja ništa. Kažem jednom i pitam jedi me čula? To pitanje ponavljam. Ako kaže da nije onda ponovim opet šta tražim od nje. Opet pitam jesi sad čula? Aha. Ok, onda znaš šta trebaš. Ako počne gunđat odma joj kažem, rekla sam ti i više ne ponavljam. Ako opet neće počnem brojat 1,2,3, istog trena se diže. Zna šta slijedi ako dođem na tri.

Sta slijedi?
Jel ti zaista mislis da nitko od roditelja koji su ovdje pisali nije postupao potpuno identicno. I mislis li da su sva djeca na to reagirala identicno? Mozes li zamisliti da napravis sve ovako kako ti, dijete te ne slusa, opalis kaznu, i za 10 minuta ce ponoviti isto. Pa iduci dan ponovo, ujutro, prijepodne, popodne, pa dan iza ponovo.

Ja imam dvoje karakterno potpuno razlicite djece. Cak sam prema mladjem bila stroza i on je divlje, inatljivo, tvrdoglavo dijete. Jos uvijek. A mislila sam kako sam pametna i sposobna kada sam imala samo prvo :lol .
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26100
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la black_lady » 08 stu 2013, 00:49

Kao prvo nisam pisala post na đir vidi mene ja najpametnija, nego dala primjer kako ja razmišljam i djelujem.

Naslušala sam se ja komentara tipa: blago vama kako dobro i mirno dijete imate (opet ponavljam, mlađa još ne spada u ovu kategoriju), ali mislim da je to više stvar odgoja, jer vidim kakva je kad sam popustljiva i kakva kad uspostavim kontrolu. Vidim da ću morat opet ponovit da nisam Hitler, ali kontrola u smislu jasnih granica, pravila i obaveza i da se istih pridržavamo, da. Ne 100%, jer idealno ne postoji, ali šta je više moguće. Nisam savršena, ni moje dijete, samo sam tila pomoć mami koja kaže kako je prepopustiljiva, da, radi sebi i djetetu medvjeđu uslugu.
J. 11.06.2009.
M. 13.06.2013.
Avatar
black_lady
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 661
Pridružen/a: 05 kol 2008, 18:05

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la black_lady » 08 stu 2013, 00:55

tanjabb je napisao/la:Nemoj mi zamjeriti black_lady... ali ti imas prvo 2 cure. Drugo obje su male i koliko iscitavam iz tvog pisanja ovdje lako odgojive.


a ja ću se na ovo nasmijati, trebal bi vidit koliko sam ja sijedih dobila otkad sam postala mama

tanjabb je napisao/la:Jel ti zaista mislis da nitko od roditelja koji su ovdje pisali nije postupao potpuno identicno. I mislis li da su sva djeca na to reagirala identicno? Mozes li zamisliti da napravis sve ovako kako ti, dijete te ne slusa, opalis kaznu, i za 10 minuta ce ponoviti isto. Pa iduci dan ponovo, ujutro, prijepodne, popodne, pa dan iza ponovo.

Ja imam dvoje karakterno potpuno razlicite djece. Cak sam prema mladjem bila stroza i on je divlje, inatljivo, tvrdoglavo dijete. Jos uvijek. A mislila sam kako sam pametna i sposobna kada sam imala samo prvo :lol .


Da, mogu zamislit, jer se i meni to događa, interesantno da si preskočila dio u kojem pišem da učim od mm-a, da sam trebala 4 godine da dođemo do ovog di smo ssad, da ni sad nije savršeno, ali je puno bolje i lakše, a da mogu mislit šta nam još slijedi.

Nemoj se nervirat, ja sam pokušala pomoć mami koja je to tražila svojim iskustvom, to je sve, nemoj se ti zbog toga nać uvrijeđena.
J. 11.06.2009.
M. 13.06.2013.
Avatar
black_lady
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 661
Pridružen/a: 05 kol 2008, 18:05

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la tanjabb » 08 stu 2013, 01:08

Ne osjecam se nimalo uvrijedjena, prestara sam za to :lol , samo ti hocu reci da je lako biti pametan kad doma imas lakoodgojivo dijete. I da to sto ti mislis da je TM zasluzan za njezino lijepo ponasanje ne mora znaciti da bi bio jednako uspijesan na nekom drugom, trecem, cetvrtom djetetu.

Mislim da su svi savjeti na ovom topicu isli u smjeru jasnih granica.
I nije bila prica o maloj djeci nego o tome kako se do jucer lijepo odgojena djeca povampire, promijene kada je pubertet pred vratima. Ti ne mozes sada znati da tvoje cure nece copiti slicno ludilo kad dodju u te godine.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26100
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la black_lady » 08 stu 2013, 01:14

Zašto kažeš da je moje dijete lakoodgojivo?

Zato šta je žensko? :conf
J. 11.06.2009.
M. 13.06.2013.
Avatar
black_lady
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 661
Pridružen/a: 05 kol 2008, 18:05

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la moj(a) djeca(k) » 08 stu 2013, 01:16

tanjabb je napisao/la:Nemoj mi zamjeriti black_lady... ali ti imas prvo 2 cure. Drugo obje su male i koliko iscitavam iz tvog pisanja ovdje lako odgojive.
Na ovo cu se samo nasmijati
osnove se stječu do treće, posli je kasno

:lol

Mi ne ponavljamo sto puta, to kod nas ne valja ništa. Kažem jednom i pitam jedi me čula? To pitanje ponavljam. Ako kaže da nije onda ponovim opet šta tražim od nje. Opet pitam jesi sad čula? Aha. Ok, onda znaš šta trebaš. Ako počne gunđat odma joj kažem, rekla sam ti i više ne ponavljam. Ako opet neće počnem brojat 1,2,3, istog trena se diže. Zna šta slijedi ako dođem na tri.

Sta slijedi?
Jel ti zaista mislis da nitko od roditelja koji su ovdje pisali nije postupao potpuno identicno. I mislis li da su sva djeca na to reagirala identicno? Mozes li zamisliti da napravis sve ovako kako ti, dijete te ne slusa, opalis kaznu, i za 10 minuta ce ponoviti isto. Pa iduci dan ponovo, ujutro, prijepodne, popodne, pa dan iza ponovo.

Ja imam dvoje karakterno potpuno razlicite djece. Cak sam prema mladjem bila stroza i on je divlje, inatljivo, tvrdoglavo dijete. Jos uvijek. A mislila sam kako sam pametna i sposobna kada sam imala samo prvo :lol .


X
djecak 02.03.2003.
djevojcica 05.01.2011.


-Novi dan, nova nafaka-
Avatar
moj(a) djeca(k)
Sa čokoladom u kosi
 
Postovi: 4251
Pridružen/a: 16 pro 2002, 20:03
Lokacija: Zlatna dolina smjestena u srcu "Zemlje u obliku srca"

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la black_lady » 08 stu 2013, 01:17

tanjabb je napisao/la:Ne osjecam se nimalo uvrijedjena, prestara sam za to :lol , samo ti hocu reci da je lako biti pametan kad doma imas lakoodgojivo dijete. I da to sto ti mislis da je TM zasluzan za njezino lijepo ponasanje ne mora znaciti da bi bio jednako uspijesan na nekom drugom, trecem, cetvrtom djetetu.

Mislim da su svi savjeti na ovom topicu isli u smjeru jasnih granica.
I nije bila prica o maloj djeci nego o tome kako se do jucer lijepo odgojena djeca povampire, promijene kada je pubertet pred vratima. Ti ne mozes sada znati da tvoje cure nece copiti slicno ludilo kad dodju u te godine.


Ćopilo je jednu ludilo već sad, ali ti izgleda ne pratiš sve šta ja pišem. Ja sam napisala kako ja to rješavam. Nigdi nisam napisala da su druge mame nesposobne, ali valjda mogu napisat da trenutno imam uspjeha s nečim, a da to ne izgleda kao samohvala? :ajme
J. 11.06.2009.
M. 13.06.2013.
Avatar
black_lady
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 661
Pridružen/a: 05 kol 2008, 18:05

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la black_lady » 08 stu 2013, 01:21

tanjabb je napisao/la: Mislim da su svi savjeti na ovom topicu isli u smjeru jasnih granica.
I nije bila prica o maloj djeci nego o tome kako se do jucer lijepo odgojena djeca povampire, promijene kada je pubertet pred vratima. Ti ne mozes sada znati da tvoje cure nece copiti slicno ludilo kad dodju u te godine.


Stvarno? I kad ja napišem da kad se držim tih jasnih granica da imam uspjeha, onda se pravim pametna i imam lakoodgojivo dijete :hahaha

Za ludilo tih godina sam sigurna da će doć, ja pričam o ludilu ovih godina. I već neke mame su na ovom topicu spominjale ove godine. Valjda onda smijem i ja? Ili ne? :liza
J. 11.06.2009.
M. 13.06.2013.
Avatar
black_lady
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 661
Pridružen/a: 05 kol 2008, 18:05

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la black_lady » 08 stu 2013, 01:25

tanjabb je napisao/la: I da to sto ti mislis da je TM zasluzan za njezino lijepo ponasanje...


strašna si, iz čega si ovo zaključila? :hahaha
J. 11.06.2009.
M. 13.06.2013.
Avatar
black_lady
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 661
Pridružen/a: 05 kol 2008, 18:05

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la tanjabb » 08 stu 2013, 01:26

Zašto kažeš da je moje dijete lakoodgojivo?


Zato sto citam sto pises. :lol I sve to preslikam na svoje mladje dijete koje je takodjer 4 i samo se nasmijem. I ne, ne mislim da si ti uspjesniji roditelj od mene, samo imas lakse odgojivo dijete.

Curice su drugacije od deckiju i to je znanstveno dokazano razlikom u zenskim i muskim hormonima.

Ti si dosla savjetovati majke duplo pa i vise starije djece od tvoje vlastite kako se trebaju ponasati. Ja to sa iskustvom kojeg imam sada ne bih nikada. :dunno
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26100
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la black_lady » 08 stu 2013, 01:33

Šteta da si se osjetila prozvana, znaš kako se kaže da se češe onaj koga najviše svrbi.

Znači odsad samo probleme iznosimo, ne smijemo reć da imamo uspjeha jer je to automatski samohvala i pravimo se pametni prema drugima.

Klasika, šta ja neiskusna mogu savjetovat tebi iskusnijoj?
J. 11.06.2009.
M. 13.06.2013.
Avatar
black_lady
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 661
Pridružen/a: 05 kol 2008, 18:05

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la olja » 08 stu 2013, 01:40

Ja bih se samo osvrnula na 1-2-3 metodu.
Imam dvije curice (uskoro 8 i 7 godina), obje lako odgojive, skoro pa od prvog dana.
Neku večer ih tjeram na spavanje ajdeajdeajdeajdeajde i padne mi na um 1-2-3, što nisam već dugo koristila.
Samo sam stigla reći "jedan" i one su zbrisale u krevet :lol
Doduše, ne bez kolutanja očima i onako glasnog i dramatičnog uzdisanja, naravno da starija ništa ne može uraditi bez toga :nesvist
I odmah sam se sjetila ovog topica i kako ću sad to tu napisati pa će me sustići forumsko prokletstvo :lol
Avatar
olja
Od sad me zovite Šime!!!!
 
Postovi: 11203
Pridružen/a: 24 srp 2001, 19:22
Lokacija: ...tamo gdje je sve po mom...

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la tanjabb » 08 stu 2013, 01:48

Black_lady, nisam sklona svadjama niti me igdje ista svrbi.
Ovo nije podforum gdje ocekujem ovakav nacin komunikacije pa cu prestati.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26100
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la black_lady » 08 stu 2013, 01:52

Da, drugi put nemoj pisat nekome da pametuje, tu na forumu svak ima pravo na svoje mišljenje
J. 11.06.2009.
M. 13.06.2013.
Avatar
black_lady
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 661
Pridružen/a: 05 kol 2008, 18:05

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la moj(a) djeca(k) » 08 stu 2013, 09:51

tanjabb je napisao/la:
Zašto kažeš da je moje dijete lakoodgojivo?


Zato sto citam sto pises. :lol I sve to preslikam na svoje mladje dijete koje je takodjer 4 i samo se nasmijem. I ne, ne mislim da si ti uspjesniji roditelj od mene, samo imas lakse odgojivo dijete.

Curice su drugacije od deckiju i to je znanstveno dokazano razlikom u zenskim i muskim hormonima.

Ti si dosla savjetovati majke duplo pa i vise starije djece od tvoje vlastite kako se trebaju ponasati. Ja to sa iskustvom kojeg imam sada ne bih nikada. :dunno



X


Nemam vremena pisati pa za sada samo potpisujem.
djecak 02.03.2003.
djevojcica 05.01.2011.


-Novi dan, nova nafaka-
Avatar
moj(a) djeca(k)
Sa čokoladom u kosi
 
Postovi: 4251
Pridružen/a: 16 pro 2002, 20:03
Lokacija: Zlatna dolina smjestena u srcu "Zemlje u obliku srca"

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la zara01 » 08 stu 2013, 10:35

Ja se ne slazem s dijelom da se osnove stjecu do 3. Godine....Mi do toga doba,a i cijelo predskolsko razdoblje nismo imali problema.Divno dijete doma,u vrticu...i tako jednog dana milo dijete postalo ne vise tako milo :lol
A da ne pricam da sam cesto imala u vrticu djecu istih roditelja,a razlika u ponasanju ajme....
T&T
Avatar
zara01
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1367
Pridružen/a: 11 vel 2011, 16:04
Lokacija: Zagreb

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la folne » 08 stu 2013, 10:38

Ah, black_lady s ovim godinama u guzici i ovim iskustvom mogu ti samo reći da se možeš nadati da te život neće demantirati kako vrlo često hoće napraviti. Moji dečki imaju 11. i 13. i isto mi ne pada ni na pamet objašnjavati koje metode sad kod njih pale mamama koje imaju klince par godina starije, u punom pubertetu jerbo kad čitam njihova iskustva mislim si samo -bog zna što mene čeka s mojima.

Razdoblje od 4,5 je kod većine djece jedno od najmirnijih, taman su prošli tantrumi, a još nije stigao "mali pubertet" koji ih hvata tamo između 6 i 7. Nakon toga je par godina zatišja (kod curica kraće jer ih predpubertet, a time i pubertet ranije kači) i onda kreće dernek koji kažu da traje bar do dvadesete.

I ja ne mislim da pametuješ, i naravno da svako od nas ima pravo na svoje mišljenje, nego mislim da kao što ne znamo kako izgledaju trudnoća i porod dok ne probamo, tako ne znamo niti za druge stvari. Možemo samo imati više ili manje sreće pa dobiti lakše odgojivo dijete/djecu ili teže.

Ono što mi je fantastično, nevezano uz tebe, je što sam kroz svoje dugogodišnje roditeljsko iskustvo uvijek nailazila na roditelje lako odgojive djece koji su sebi pripisivali zasluge što je dijete takvo. Onda bi dobili drugo ili treće i svemir bi se potrudio da im smrda koncepciju do temelja. :mrgreen
Moj vlastiti brat bi svoju kćer mrgodno pogledao bez riječi i ona je reagirala. Mene je smatrao nestabilnom :lol dok sam trčala za svojima okolo kao sumanuta (dvojica, mala razlika) i bio 100% uvjeren da je do mene to što mi ne stoje uz mene i ne mrdaju nego moram imati oči i na leđima (a svoje smatram lakše odgojivom kategorijom).
Onda je dobio sina. :mrgreen
The basis of your life is freedom; the purpose of your life is joy.
AH
Avatar
folne
Mladenka
 
Postovi: 31648
Pridružen/a: 11 kol 2001, 13:26
Lokacija: So who what no

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la Barbi » 08 stu 2013, 10:42

Olja :lol
A za folninog brata i priču već znam :hahaha kao i za još mnoštvo takvih situacija.
I da, živa je istina da roditelji lako odgojive djece najčešće smatraju svojom odgojnom zaslugom što su im djeca takva kakva jesu.

Ja sam jednom čula poslovicu, pojma nemam otkud potječe, "Imaš djecu kakvu zaslužuješ." :lol
We do not see the things as they are, we see the things as we are. :proljece
Avatar
Barbi
gospođa pukovnica
 
Postovi: 28727
Pridružen/a: 07 vel 2002, 12:29
Lokacija: Zg

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la folne » 08 stu 2013, 10:45

Pitanje je samo slažeš li se s istom?
I što ako imaš jedno za poželit i jedno divlje? Jel to znači da ti se karma promijenila u nekom trenu?

:lol
The basis of your life is freedom; the purpose of your life is joy.
AH
Avatar
folne
Mladenka
 
Postovi: 31648
Pridružen/a: 11 kol 2001, 13:26
Lokacija: So who what no

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la Barbi » 08 stu 2013, 10:48

Ne znam, nisam išla u dublju analizu. :mrgreen
We do not see the things as they are, we see the things as we are. :proljece
Avatar
Barbi
gospođa pukovnica
 
Postovi: 28727
Pridružen/a: 07 vel 2002, 12:29
Lokacija: Zg

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la patkica » 08 stu 2013, 10:51

Htjela sam puno napisati, ali Folne je rekla većinu toga mudro i smireno pa nema potrebe da ponavaljam, bit nejnog posta potpisujem (znam i priču o burazu :lol)

Što se tiče teorije da što napraviš u prve tri - napravio si - to zaista može vjerovati netko ko ima jako malu djecu, što u kontekstu ovog topika četverogodišnjaci zaista jesu.
Iskustva i razmišljanja roditelja četverogodišnjaka (kao prvog tj. najstarijeg djeteta) i iskustva i razmišljanja roditelja desetogodišnjaka su jako jako različita, dovoljno različita da ne vidim smisao uspoređivati odgojne metode i rezultate istih :dunno
Avatar
patkica
svizac
 
Postovi: 24388
Pridružen/a: 11 vel 2001, 22:34
Lokacija: u ormaru

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la patkica » 08 stu 2013, 10:56

Ovo "kakvu zaslužuješ" mogu promatrati samo u kontekstu neke duhovnije brije - ono - kako prihvatiš uopće to neko "strano" biće koje je pod tvojim krovom i ingerencijom :lol tj na koji način - recimo - za malog Peru će netko reći da je veselo i razigrano dijete, netko drugi će reći da je naporno brbljavo i neposlušno, treći će reći da je nepristojno i preglasno itd itd. Za Ivicu će netko misliti da je smiren i pouzdan, drugi će reći da je povučen i sramežljiv a treći će brijat da je asocijalan i neprilagođen...
Isto tako mi i vlastitu djecu doživljavamo kroz naše vlastite karakteristike i doživljaj osobina i navika.
Avatar
patkica
svizac
 
Postovi: 24388
Pridružen/a: 11 vel 2001, 22:34
Lokacija: u ormaru

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la danni » 08 stu 2013, 11:04

joj joj.......
stvarno ovdje ne može nitko napisati ništa čija su djeca mlađa od dobi navedene u naslovu teme.
inače bi naslov teme bio drugačiji.
ja šizim s mojim inertnim, nezainteresiranim, u oblacima, i još + zaljubljenim 9-ogodišnjakom :ajme
Avatar
danni
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1624
Pridružen/a: 24 vel 2010, 14:12

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la Stefanova_mama » 08 stu 2013, 11:05

Ja cu izazivati forumsko prokletstvo, ali moram se pohvaliti da smo usli u neko hiperrazumno razdoblje, kako i zasto nemam pojma, ali sve sto kazem je - da. Cak mi se i on nasmeje kad vidi da sam iznenadjena, vec spremljena na otpor. :lebdi

Dokle ce da potraje ne znam.

Ono sto je verovatno uticalo, je da sam od desetak mama dobila potvrdu onoga na sta se on zalio na uciteljicu (a da budem iskrena, ja sam prethodno vise drzala njenu stranu). Od kad on vidi da ja shvatam kakve probleme ima i pruzam mu podrsku (ne smes joj prkositi ili pokazati nepostovanje, ali mi kazi sta je i ja cu se truditi pomoci-tipa), s tim da vise ne trcim na razgovor sa njom svakog sekunda, vec stvari resavamo interno on i ja, nema vise shiza i uci mnogo vrednije i priljeznije, jer nam je mantra ucimo zbog toga da bi ti imao znanje, a ne zbog uciteljice.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la patkica » 08 stu 2013, 11:09

A i raste, sazrijeva, i to je uz tvoje razumiejvanje problema i podršku također bitna stavka.
Nivo zreslosti i razvojnih iksušenja je upravo to što razliikuje tako jako djecu po godinama.
Danni, ne mislim da ne može nitko ništa napisati ako ima mlađe dijete, ali mislim da ne možeš uspoređivati 4godišnjaka i 10godišnjaka, ko što ne možeš uspoređivati 10godišnjaka i 16godišnjaka :)
Avatar
patkica
svizac
 
Postovi: 24388
Pridružen/a: 11 vel 2001, 22:34
Lokacija: u ormaru

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la danni » 08 stu 2013, 11:13

patkica, pa to sam i htjela reći.
može te netko utješiti ali primjeniti iste metode na 4-godišnjaka i10-godišnjaka ni u snu.
a da ne pričam o različitim karakterima.
ma sve je već rečeno uostalom.
ja imam 5-godišnjaka i 9-godišnjaka, pa definitivno znam o čemu pričam.
Avatar
danni
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1624
Pridružen/a: 24 vel 2010, 14:12

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la † Volvo » 08 stu 2013, 11:16

Ne s kim si takav si nego s kim si tako ti je :lol

Ovo su stojbe, sto je mogućih (najmanje) rješenja pa zato :gace

Nije ipak loše poslušati one s iskustvom par godina ispred believe you me :mrgreen a to da je najjača lekcija naučena na svojim greškama isto stoji ;)

Višegodišnje vrijeme :roll i :roll je pred nama svima.

Mama sam lakoodgojivom djetetu, naizgled Ivici iz Patkine priče ;) i opet potpisujem svoju prethodnu rečenicu :mrgreen

Prve 3 su najvažnije gledam samo kao Unicef priču u smislu odgovaranja na zahtjeve bebe i brižnost i sigurnost koju djeca diljem svijeta nemaju nažalost ali da tu staje formiranje osobe, bilo bi :shock
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la pčelica_maja_23 » 08 stu 2013, 14:23

Volvo je napisao/la:Prve 3 su najvažnije gledam samo kao Unicef priču u smislu odgovaranja na zahtjeve bebe i brižnost i sigurnost koju djeca diljem svijeta nemaju nažalost ali da tu staje formiranje osobe, bilo bi :shock


slažem se.
ali taj dio je jako važan jer se u tom razdoblju formira mozak (do 6te god otprilike se malo mijenja i mozgić po načinu funkcioniranja postaje sličniji našem, a još sličniji iz 12te).
i zato je važno da se taj intenzivan period odradi dobro.
no sve mi se više čini da ljudi krivo shvaćaju preporuke za te prve tri i to preslikavaju na sva životna razdoblja pa danas imamo poplavu permisivnog roditeljstva.
08.09.2011. jesenska šefica mekog srca
14.04.2013. blaženi nestaško među ženama
05.12.2015 adventska princeza
Avatar
pčelica_maja_23
Kvočka zvana pčela
 
Postovi: 8579
Pridružen/a: 12 sij 2011, 10:43
Lokacija: dječji vrtić

Re: problemi s gotovo 10-godišnjakom

PostPostao/la black_lady » 08 stu 2013, 16:52

Meni se čini da je na ovoj temi baš super reć drugome da ima lakoodgojivo dijete i onda si sebe opravdao. Nema veze šta većina mama tu priča kako su prepopustljive, ipak je to zato šta su dobile teško odgojivo dijete ;)

Mi koji nemamo tih problema s djecom, naša su lakoodgojiva, šta se mi imamo javljat, skoro da bi nam se djeca i sama mogla odgojit :drink
Zadnja izmjena: black_lady; 08 stu 2013, 16:57; ukupno mijenjano 1 put/a.
J. 11.06.2009.
M. 13.06.2013.
Avatar
black_lady
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 661
Pridružen/a: 05 kol 2008, 18:05

PrethodnaSljedeća

Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron