Sada je: 19 tra 2024, 07:04.

:(

Za sve koji su u postupku posvajanja, udomljenja. Sve o zakonima, centrima za socijalnu skrb, ali i osobne priče kako smo uspjele. Tu smo da damo potporu i snagu za krenuti dalje do cilja - postati roditelj!

Moderator/ica: ančica28

:(

PostPostao/la Dory » 31 kol 2014, 12:30

Avatar
Dory
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 901
Pridružen/a: 30 stu 2009, 10:49

Re: :(

PostPostao/la Beppa Joseph » 31 kol 2014, 18:06

to je baš tužna priča.
jadna djeca, jadna... A mislili su da su dobili roditelje :(

Meni je žao i posvojitelja koji su sasvim pogrešno procijenili svoje sposobnosti, a to očito ni tim u czss-u nije uspio napraviti, a to je njihov posao. Teško se lomiti između želje za djetetom i situacije u kojoj dobiješ neku ponudu pa ti se čini ružno odbiti jer su to djeca u potrebi.

Zbog toga je potrebno ozbiljno preispitati svoje motive i sposobnosti jer posvajanje nije humanitarni čin spašavanja djeteta već način zasnivanja obitelji. Ponekad je teško biti iskren prema sebi i drugima (u ovom slučaju centru) i reći da ne možeš prihvatiti toliko djece, posebne potrebe, stariju dob.
Odlično je da ima ljudi koji mogu, ali je najvažnije biti realan i iskren prema sebi i drugima.
Nadam se, doista, da će se uskoro naći, ili su se već našli, posvojitelji za njih, unatoč novoj i sad još težoj adaptaciji i da će na kraju ovo za njih biti samo put do pravih roditelja.
MOžda je doista i bolje da je na početku ovako završilo jer što bi tek moglo biti kasnije.
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: :(

PostPostao/la Beppa Joseph » 31 kol 2014, 18:06

to je baš tužna priča.
jadna djeca, jadna... A mislili su da su dobili roditelje :(

Meni je žao i posvojitelja koji su sasvim pogrešno procijenili svoje sposobnosti, a to očito ni tim u czss-u nije uspio napraviti, a to je njihov posao. Teško se lomiti između želje za djetetom i situacije u kojoj dobiješ neku ponudu pa ti se čini ružno odbiti jer su to djeca u potrebi.

Zbog toga je potrebno ozbiljno preispitati svoje motive i sposobnosti jer posvajanje nije humanitarni čin spašavanja djeteta već način zasnivanja obitelji. Ponekad je teško biti iskren prema sebi i drugima (u ovom slučaju centru) i reći da ne možeš prihvatiti toliko djece, posebne potrebe, stariju dob.
Odlično je da ima ljudi koji mogu, ali je najvažnije biti realan i iskren prema sebi i drugima.
Nadam se, doista, da će se uskoro naći, ili su se već našli, posvojitelji za njih, unatoč novoj i sad još težoj adaptaciji i da će na kraju ovo za njih biti samo put do pravih roditelja.
MOžda je doista i bolje da je na početku ovako završilo jer što bi tek moglo biti kasnije.
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: :(

PostPostao/la nevenera » 31 kol 2014, 18:18

ja bih mislila da su trebali vidjeti za vrijeme posjeta,a prije posvojenja, da su djeca aktivna.
imam dakle tina od 5g i damjana od 2.5g i tko god dođe do nas na 5 min ili nas vidi na cesti komentira uvijek koliko su "živahni".

imati dijete je teško i pitam se je li period od 2 dana premalo da se vidi situacija

slažem se s beppom, bolje ovako nego da je kasnije tko zna što bilo
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: :(

PostPostao/la skorpionka » 31 kol 2014, 18:54

situacija u kojoj odjednom postajes roditelj troje djece razlicite dobi sama po sebi je toliko slozena i teska, a istovremeno je prirodno nemoguca, tako da bi preskocila bilo kakvo cudjenje. Zao mi je djece, ona su ostecena stranka u prici. Za posvojitelje je bolje da su odustali u tom trenu nego kasnije, a za one ljude iz struke koji su spojili bas te posvojitelje s to troje djece se nadam da ova situacija nije rezultat njihovog propusta. Mislim da ovakva posvajanja traze definitivno vise vremena za procjenu i prilagodbu jednih na druge, nego posvajanje jednog djeteta. Zamisljam kako bi meni, koja sam vec trostruka mama i imam odredjeno iskustvo, bilo da mi netko sad da istovremeno troje nove djece razlicite dobi. Moguce bi se pogubila vise nego sto bi itko mogao predvidjeti.
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: :(

PostPostao/la Ina66 » 31 kol 2014, 19:05

skorpionka je napisao/la: Mislim da ovakva posvajanja traze definitivno vise vremena za procjenu i prilagodbu jednih na druge, nego posvajanje jednog djeteta. Zamisljam kako bi meni, koja sam vec trostruka mama i imam odredjeno iskustvo, bilo da mi netko sad da istovremeno troje nove djece razlicite dobi. Moguce bi se pogubila vise nego sto bi itko mogao predvidjeti.

isto mislim!
žao mi je djece, ali žao mi je i posvojitelja koji su, vjerojatno, precijenili svoje mogućnosti. rekla bih da je ovdje struka zakazala, da nisu dovoljno dobro procijenili posvojitelje
ono što mi se ne sviđa je što će ih sada razvlačiti po svim medijima kao da su neki monstrumi.
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: :(

PostPostao/la Potica » 31 kol 2014, 19:15

Ina66 je napisao/la:
skorpionka je napisao/la: Mislim da ovakva posvajanja traze definitivno vise vremena za procjenu i prilagodbu jednih na druge, nego posvajanje jednog djeteta. Zamisljam kako bi meni, koja sam vec trostruka mama i imam odredjeno iskustvo, bilo da mi netko sad da istovremeno troje nove djece razlicite dobi. Moguce bi se pogubila vise nego sto bi itko mogao predvidjeti.

isto mislim!
žao mi je djece, ali žao mi je i posvojitelja koji su, vjerojatno, precijenili svoje mogućnosti. rekla bih da je ovdje struka zakazala, da nisu dovoljno dobro procijenili posvojitelje
ono što mi se ne sviđa je što će ih sada razvlačiti po svim medijima kao da su neki monstrumi.

i meni se čini da bi CZSS ipak trebao svaku situaciju objektivno procijeniti, samo tu opet dolazimo do djece za koju znamo da se u takvim situacijama jako vežu za moguće posvojitelji i nisam sigurna koliko bi oni podnoslili duže probne rokove.
Mislim da je i vraćanje djece drugi dan preuranjeno trebali su ostati kod njih barem tjedan dana da bi se uopće mogao steći neki uvidi u to da li mogu zajedno, možda su djeca bila samo previše uzbuđena i vjerojatno reagirala burnije ... u svakom slučaju žao mi je djece.
Avatar
Potica
No. 1 baka
 
Postovi: 21825
Pridružen/a: 12 ožu 2003, 21:38

Re: :(

PostPostao/la Beppa Joseph » 31 kol 2014, 19:18

meni se čini da su posvojitelji dobili pravi napad panike.

Eh sad, tu bi trebalo uletjeti s onime što najavljuju već godinama, a to je pomoć posvojiteljima nakon posvojenja. Možda da znaju da ima službi koji će im pomoći, prvenstveno psiholoških, i da nisu sami cijelo priči (pogotovo uz posvojenje troje djece), možda bi ova priča završila drugačije.

dory, ti si udomiteljica, pa vjerujem da posebno emotivno proživljavaš ovakve priče. Nadam se da će ovi dječaci dobiti kod svojih udomitelja utjehu i zagrljaje koji će im pomoći da prebrode ovo razdoblje.
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: :(

PostPostao/la MatiMokoš » 31 kol 2014, 20:20

Ja se uvijek sjetim koliko je meni bilo šokantno primiti svoje jedno dijete nakon poroda (a imala sam devet mjeseci da se pripremim). Bilo mi je lijepo, ali većinu vremena mi je stajao upitnik izneda glave koji je značio otprilike: Što ćemo sad nas dvoje??? i Kako ću ja ovo izvesti???

Žao mi je što je priča ovako završila, ali ne osuđujem ljude koji su 'vratili' djecu. Grozno zvuči-kao da su djeca paket koji vratiš u poštu. :place Žao mi je djece i iznevjerenih nada, ali se pitam kako se to uopće moglo dogoditi? Nisam upućena u proces posvajanja, ali mi se čini da on nije baš jednostavan i sve ne mogu vjerovati da je netko ovako zakazao. :conf
slika
Avatar
MatiMokoš
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 381
Pridružen/a: 19 tra 2013, 10:25

Re: :(

PostPostao/la Dory » 31 kol 2014, 20:45

Ma sto upitnika je meni iznad glave u toj priči - kao prvo - kako to da posvojitelji prije nisu uzeli djecu k sebi doma na par dana - da vide kako zajedno funkcioniraju..Imala sam posvojenje iz moje obitelji i djeca su provela 2 vikenda s posvojiteljima...
Teško je i udomiteljima jer se trebaju spremiti na odlazak djece - bez obzira što je posvojenje najbolje riješenje po meni za djecu koja ne mogu odrastati u svojoj biološkoj obitelji i što mi kao udomitelji smo upoznati s činjenicom da se djeca mogu nakon nekog vremena vratiti u biološku obitelj ili otići na posvojenje...ipak je to sve izrazito stresno..
Žao mi je i tih posvojitelja - vjerojatno su u cijelu priču ušli otvorena srca i s puno želja... nije lako priznati samom sebi da se ne možeš nositi s nečim za čim si težio...pa onda priznati i okolini..
Na žalost imala sam prilike vidjeti kako funkcionira posvojenje gdje posvojitelji nisu zadovoljni djetetom...pa mu neznaju postaviti granice..pa ne ispunjava njihova očekivanja..i završava na kraju u udomiteljstvu natrag..pa u domu..Možda da su na vrijeme priznali sebi da se ne mogu nositi s teškoćama tog djeteta dijete bi mirnije provelo život pa makar i u domu - ovako nikad nije znao gdje pripada..
Sigurno je da posvojitelji trebaju bolju pripremu i podršku...u Zagrebu jukoliko znam imaju...ali ne žive svi tamo..i tu je veliki problem...
Avatar
Dory
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 901
Pridružen/a: 30 stu 2009, 10:49

Re: :(

PostPostao/la Floribunda » 12 ruj 2014, 01:44

Dory je napisao/la:Ma sto upitnika je meni iznad glave u toj priči - kao prvo - kako to da posvojitelji prije nisu uzeli djecu k sebi doma na par dana - da vide kako zajedno funkcioniraju..Imala sam posvojenje iz moje obitelji i djeca su provela 2 vikenda s posvojiteljima...
Teško je i udomiteljima jer se trebaju spremiti na odlazak djece - bez obzira što je posvojenje najbolje riješenje po meni za djecu koja ne mogu odrastati u svojoj biološkoj obitelji i što mi kao udomitelji smo upoznati s činjenicom da se djeca mogu nakon nekog vremena vratiti u biološku obitelj ili otići na posvojenje...ipak je to sve izrazito stresno..
Žao mi je i tih posvojitelja - vjerojatno su u cijelu priču ušli otvorena srca i s puno želja... nije lako priznati samom sebi da se ne možeš nositi s nečim za čim si težio...pa onda priznati i okolini..
Na žalost imala sam prilike vidjeti kako funkcionira posvojenje gdje posvojitelji nisu zadovoljni djetetom...pa mu neznaju postaviti granice..pa ne ispunjava njihova očekivanja..i završava na kraju u udomiteljstvu natrag..pa u domu..Možda da su na vrijeme priznali sebi da se ne mogu nositi s teškoćama tog djeteta dijete bi mirnije provelo život pa makar i u domu - ovako nikad nije znao gdje pripada..
Sigurno je da posvojitelji trebaju bolju pripremu i podršku...u Zagrebu jukoliko znam imaju...ali ne žive svi tamo..i tu je veliki problem...



ovo je tako divno napisano...Kad dory to slozi ja se najezim...Ja sam u 4 mjeseca dobila dvoje djece,oboje malih,i vecinom sama,zbog prirode posla moga muza.I bilo je pretesko...tek sam sada nakon malo vise od 3 godine odahnula,i mogu reci lakse je.I onda zamislim da ih dobijem sad,kad imaju 3 i 4 godine,kad oboje imaju izgradjene osobnosti,majke mi ko znam kako bih. Mislim da su novinari napuhali pricu,i da ne treba vjerovati sve sto ta piskarala napisu.

Ne krivim posvojitelje.Treba im sva moguca podrska,obiteljska,od strane centra,psihologa pa nadalje...Pogotovo kad je troje djece u pitanju.Tako bih ja napravila da sam ja u pitanju.Tesko je kad je zelja veca nego mogucnosti...neznam sto reci,zao mi je djece,zao mi je posvojitelja...Pokusavam se staviti u njihovu kozu,i zapravo nezelim ni zamisljati kako im je.I kroz sto prolaze.I sto im sve kroz glavu prolazi.Hoce li im itko vise dati dijete nakon ovoga? sram? Jos su dospili u novine di su doslovce kamenovali...neznam...Mislim da je ovo za njih jako tezak period...
Mala Flor 2011
Mali Flor 2010
Avatar
Floribunda
rodila srcem
 
Postovi: 3572
Pridružen/a: 19 ožu 2009, 14:33
Lokacija: na kamenu

Re: :(

PostPostao/la ančica28 » 12 ruj 2014, 14:01

Vidjela sam i ja tu priču u novinama i s perspektive posvojitelja mogu reći da je teško kad imaš jedno posvojeno i to u dobi kad su već nešto prošli i na neki način odgojeni "na pola", a kamoli kad ih dobiš tri toliko različite dobi. Tu je trebala stalna podrška stručnih osoba, obitelji, prijatelja, itd...Ne znam koliko će djeca osjetiti, barem oni mlađi ako nije bilo puno kontakata i ako su vraćeni udomiteljima šteta je manja.
Treba ti vremena da dobiš osjećaja za dijete, da ga osjetiš svojim i to ne ide preko noći, žao mi je što nije uspjelo tj što ih iz Centra nisu malo više podržali, pomogli... Neću reći da su oni krivi, ionako premalo ljudi radi na važnim poslovima, a previše ih sjedi u saboru...
Nama su udomitelji puno pomogli i mislim da ne bi trebalo prekidati te kontakte radi djeteta (ako dijete nije došlo iz doma u obitelj).
Dory, naravno da posvojitelji bi trebali što više provesti vremena s djecom prije, no nikad ne znaš kako će biti kad bude sve konačno. Svaki početak je težak.
Mi smo se od početka postavili da je dijete naše i tako uvijek bude. Od prvog razgovora znali smo da ga želimo pa da ima i dvije glave. Nije lako i treba puno truda i vremena, ali se isplati.
Majka jednog sina...
Avatar
ančica28
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1036
Pridružen/a: 15 pro 2009, 21:25
Lokacija: sjever


Natrag na Posvajanje

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron