Sada je: 09 svi 2021, 01:00.

streptokok grupe B i brisevi

Informacije i razmjena iskustava vezanih uz trudnoću, rodilišta, porod, priprema za dolazak novorođenčeta. Trudnice, pridružite se i svakodnevnom ugodnom čavrljanju na svom generacijskom topicu!

Moderator/ica: Diami

streptokok grupe B i brisevi

PostPostao/la Plusic » 12 ožu 2010, 23:09

sve teme koje sam nasla da bi digla su u arhivi zakljucane....

naime nakon cijelog zivota bez ikakvih problema, bas sad ta bestija nadje vrijeme za posjetiti me....
e sad zanima me nekoliko sitnica :)
kako ste se nosile sa tim, odn sa samom informacijom o svim eventualnim posljedicama za bebu?
da li je beba imala kakve reakcije nakon poroda?
gdje ste radile briseve (ako je privatno, mogu vas pitati i cijenu?)

hvala svima
Ne možeš upoznat ocean ako plivaš dva metra od obale, uostalom, ako zaroniš možda shvatiš da si riba.
Plusic
Sveta krava

Lokacija: Pymystan - mali covjek pri Ministarstvu obitelji za povećanje nataliteta

Re: streptokok grupe B i brisevi

PostPostao/la Plusic » 12 ožu 2010, 23:11

Novorođenčad je na neke bolesti puno osjetljivija od starije djece i odraslih. Njihov imunološki sustav još nije adekvatno razvijen kako bi se mogao boriti protiv nekih bakterija, virusa i parazita. Ako se novorođenče zarazi, možda će neko vrijeme biti hospitalizirano. Iako to može biti zastrašujuće za roditelje, ostanak u bolnici često je najbolji put do ozdravljenja.

Streptokok grupe B (ß-hemolitički streptokok, Streptococcus agalactiae, GBS)

Streptokok grupe B bakterija je koja najčešće uzrokuje različite infekcije kod novorođenčeta. Neke od najčešćih su sepsa, upala pluća i meningitis. Bebe obično pokupe bakteriju od majke tijekom porođaja – gotovo svaka peta trudnica ima ovu bakteriju u rektumu ili vagini, otkud može vrlo lako prijeći na novorođenče, ukoliko se majka nije liječila antibioticima.

Bebe s GBS-om obično pokazuju znakove infekcije tijekom prvog tjedna života, iako se bolest može razviti tek nakon nekoliko tjedana, pa čak i mjeseci. Ovisno o tome koju je infekciju bakterija uzrokovala (upalu pluća ili sepsu), dijete može pokazivati znakove otežanog disanja ili hranjenja, nestabilnu tjelesnu temperaturu, nezainteresiranost ili neobičnu mušićavost.

Kako se dijagnosticira i liječi?

Da bi se dijagnosticirao CBS trebaju se obaviti krvne i urinološke pretrage te, ukoliko je potrebno, izvaditi cerebrospinalna tekućina. Infekcije uzrokovane ovom bakterijom liječe se antibioticima, a potrebni su bolnička njega i promatranje.

Ne možeš upoznat ocean ako plivaš dva metra od obale, uostalom, ako zaroniš možda shvatiš da si riba.
Plusic
Sveta krava

Lokacija: Pymystan - mali covjek pri Ministarstvu obitelji za povećanje nataliteta

PostPostao/la Plusic » 12 ožu 2010, 23:12

a evo i mog nalaza i svih prepisanih ljekova :

Pretraga : bris cerviksa - bakterioloski aerobno
nalaz mikrobioloske pretrage
streptococcus haemolyticus
grupe B
S Penicilin
S Eritromicin
S Amoksicilin
S Azitromicin
S Cefaleksin
S Klindamicin

Mikroskopski preparat : PMN se ne vide.

S= osjetljiv

gin pisao :
preporuca se: sumamem 500 sest dana, istodobno lokalno dalacin vag krema a zatim canesten 1 vag tbl
kontrola obr. na kontrolnom trudnickom pregledu
Plusic
Sveta krava

PostPostao/la † Sanika » 12 ožu 2010, 23:29

Plusic, moj doktor je jednoj curi koja je bila na redu ispred mene i rekla da je imala streptokok na brisu rekao da nije nikakva panika, bolje znati da ga imaš nego da se desi nepredviđena komplikacija. I osim naravno potrebne terapije, obavezno se nalaz mora napomenuti pri porodu, kako bi pratili bebu i po potrebi dali profilaksu.
Tako da se nemoj bojati, biti ce sve ok. :kiss
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la Plusic » 12 ožu 2010, 23:32

Hvala Sanika :kiss
da se zahvalim i Ivi koja me utjesila....

lijepo mi je cuti sva dobra iskustva ;)

znam da je pola brige rijeseno samim time sto je otkriveno, ali eto, ruzne stvari se dogadjaju svaki dan i pogotovo unutar nedavnih dogadjaja sam pojacano zabrinuta :/
Plusic
Sveta krava

PostPostao/la † Sanika » 12 ožu 2010, 23:36

e da, ja ga nisam imala ali sam preventivni bris radila privatno, Poliklinika Brazda u Domjanicevoj. Nije skupo
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la Plusic » 12 ožu 2010, 23:39

sad me eli zaintrigirala sa brisevima...
ako je cijena briseva kod privatnika oko 1000kn, a ja sam svoje platila oko 200kn i to je samo tzv razmaz - sto bi onda iduci put trebala raditi?
koja je razlika?

nalaz koji sam ja dobila - pise "andrija stampar"... nije iz bolnice.....
Plusic
Sveta krava

PostPostao/la † Sanika » 12 ožu 2010, 23:41

Plusic ma znam :place I ja sam koma ovih dana zbog drage cure, a kak je tek vama trudnicama :hug

Nego znam i curu koja ga je imala (a nije znala), pa joj je cak i plodna voda pocela curiti prerano (i tako je saznala), i rodila ranije itd. ali na kraju sve :5 Mali je odmah dobio profilaksu, nije se razbolio...
Decko je sad godinu dana, sve odlicno :srca

Terapija ce ga suzbiti, to je bitno.

Ja sam radila samo bakterioloski bris, koji ukljucuje streptokok, platila 150 kn. Bris je uzela moja gin, mislim da to naplati cca 50 kn, al kak je to bio dio pregleda, nije ga posebno naplatila.
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la pulse » 12 ožu 2010, 23:43

Evo ti moj primjer. Meni je 15 dana prije poroda pronađena streptokoka u vaginalnom i cervikalnom brisu. Prepisan mi je Ampicilin 500 mg da uzimam 8 dana po 1 kapsulu na 6 sati i to sam popila. Više me nisu slali na briseve pa ne znam da li se bakterija povukla prije poroda. Ja sam na netu čitala da je dobro se u toku porođaja dobija antibiotik intravenski da bi beba bila zaštićena. Doktor nije smatrao da je to potebno i da je prisustvo bakterije naročito ozbiljno. Svi drugi u porodilišu koji su znali odmahnuli su glavom u stilu "a nije to ništa". Beba bogu hvala nije pokazala ništa od ovih stvari koje mogu da se jave ukoliko pokupi bakteriju, a nadam se da je već prošlo dovoljno vremena od poroda da bih više brinula.
pulse
atletičarka

PostPostao/la Plusic » 12 ožu 2010, 23:49

hvala pulse :kiss

citala sam negdje da bi dijete trebalo pratiti cak do 90dana :/
Plusic
Sveta krava

PostPostao/la Krumpirić » 12 ožu 2010, 23:52

nemoj puno googlat, samo ćeš se prepasti :(
Krumpirić
Cobra 11

PostPostao/la Strudla » 12 ožu 2010, 23:52

Ja htjela nadopisati da poslije terapije(ako mozes) ponovis briseve.I jako je vazno na porodu reci za streptokok,dobit ces antibiotik tokom poroda,a mozda i beba.
Ja sam ga imala prvu trudnocu i od tada nista-niti cijelu drugu trudnocu,a radila sam 4x briseve radi toga.I svejedno su na drugom porodu odmahivali glavom bi li dali atb ili ne.
Dakle,kod mene sve proslo glatko sto se toga tice,a i neke mame koje znam.
P 18.11.'06.
T 28.9.'09
Strudla
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la Strudla » 12 ožu 2010, 23:53

Krumpirić je napisao/la:nemoj puno googlat, samo ćeš se prepasti :(

Tak je ;)
P 18.11.'06.
T 28.9.'09
Strudla
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la Plusic » 12 ožu 2010, 23:57

Strudla je napisao/la:

Tak je ;)

guglanje me i dotuklo....
Plusic
Sveta krava

PostPostao/la Krumpirić » 12 ožu 2010, 23:58

Plusic je napisao/la:
Strudla je napisao/la:

Tak je ;)

guglanje me i dotuklo....

stvarno nemoj, da je po googlu, ja bi već 17 puta umrla. :lol
Krumpirić
Cobra 11

PostPostao/la Ina66 » 13 ožu 2010, 00:01

moj gini briseve na strepB radi rutinski. ono što je bitno su ti cure već rekle - popiti (i umetnuti :mrgreen ) terapiju, u rodilištu reći da ga imaš i najvažnije - ne guglati dalje
Ina66
kuhinjska fly lady

PostPostao/la Strudla » 13 ožu 2010, 00:01

Ma ne brini :hug
Bitno je krenuti s terapijom.
Ja sam dolazila svom gin i govorila da imam cudne niske bolove i on me vracao kuci s normabelima u dva navrata.Onda sam otisla drugom i ukratko tako saznala imam bhsb,a vukla sam ga barem dva mjeseca i nisam lijecila.Nista se nije dogodilo,sve na kraju ok.
P 18.11.'06.
T 28.9.'09
Strudla
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la Plusic » 13 ožu 2010, 10:53

Ina66 je napisao/la: (i umetnuti :mrgreen )

kad sam sinoc vidila kako izgleda taj dio malo sam ostala zbunjeno sta da radim sa tim "cijevima"..... :lol
Plusic
Sveta krava

PostPostao/la Kolberg » 13 ožu 2010, 12:05

Imala sam ga u prvoj trudnoći, otkriven brisom u 5 tjednu trudnoće kod privatnika. Dobila sam Erotrimicin u 12 tjednu za piti i vaginalete. Imala sam i klamidiju pa je to pokrivalo i to. Sljedeći bris je bio negativan na to sve i vise nikad se nije nikakva bestija pojavila. Beba nakon rođenja nije dobila profilaksu.
Veliki 2002 i mali 2009
veselo kupanje
Kolberg
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la MALA2006 » 13 ožu 2010, 18:38

Plusić već sam napisala na proljetnicama kak je bilo kod mene, pa neću ponovno, nego samo o cijeni briseva ;)

sad kod svog soc gin platim 50 kn vađenje, a on šalje u zg ili ja odnesem kod nas u HZZJZ.

U prvoj trudnoći mi moj soc gin nije htio napraviti briseve jer kao nikad mi nije ništa bilo pa kaj bi bilo sad :angry a ja krvarila u 19 tt :angry pa mi je dr opće prakse dala uputnicu (to se inače ne radi, ali mi je izišla u susret), privatna gin u zg mi je napravila briseve i to naplatila 50 kn i ja sam briseve i uputnicu odnjela u HZZJZ tamo kod Mirogoja. Račun koji sam dobila uz nalaze je bio cca 1200 kn. za svaki nalaz brisa je bila druga cijena, ali iznos za plaćanje je pisao 0,00 jer je bilo na uputnicu.
Bez uputnice bi trebala toliko platiti tj toliko bi trebala platiti kad ti briseve uzima privatnik jer ih i on mora platiti.

Ak te još kaj zanima pitaj :dada

i opet ponavljam - ne googlaj :hug
:luv :luv :luv
MALA2006
katodiler

PostPostao/la Profimama » 13 ožu 2010, 19:00

Ja sam ga imala u urinokulturi otprilike na dan termina :/ .
Otkrila sam ga slucajno jer me nesto malo peckalo pa samoinicijativno isla.
Moja soc ginicka ne radi rutinske briseve, a na pocetku trudnoce sve je bilo b.o.
Po nalazu mi je ordinirala amoksil kojeg sam stigla popit ravno 3.5 dana (prenijela sam 6 :mrgreen )
Na porodu su me lijepo ispalili kad sam pokazala nalaze i trazila profilaksu za sebe i bebu :angry
Tvrdili su da je taj amoksil profilaksa pa ne treba nista drugo :dunno , iako sam ja bila zbilja preplasena.
Amoksil sam pila jos 3-4 dana poslije poroda i vise ne jer se beba osula kao reakciju na atb.
Nikakav poseban tretman beba nije dobila, a jos manje pracena 90 dana poslije. :ne
Naravno ja sam otvorila šestore oči (četiri su mi inace otvorene :lol )
Sva sreca bilo je sve ok. :znoj
Mislim da si ti bestiju otkrila zbilja na vrijeme pa stignes i popit atb i napravit nove briseve.
:mah
FABJAN 30.05.2005
FRANE 06.03.2009

Srce ponizno stvori mi Gospodine i duh postojan da moli u meni
Profimama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la IvaV » 13 ožu 2010, 19:50

znam da je pola brige rijeseno samim time sto je otkriveno,

eto draga, sama si dala odgovor. Znas da ga imas, vise puta naglasiti pri porodu i sve ce biti ok. Nemoj da cujem da guglas, batina ces dobit.
Ljubica-Zubica '07.
Sinko Janko '09.
IvaV
Sveta krava

PostPostao/la Plusic » 13 ožu 2010, 20:51

prestala sam guglat, zahvaljujuci vama drage moje, i zahvaljujuci vama idem mirno dalje :kiss

danas popila prvu tabletu summameda - popodne mucnine, proljev kakav nisam imala nepamtim otkad,..... opcenito neka slabost...
naravno, danas subota, sutra nedjelja - koga da pitam u svezi toga :/

za opci umor i iscrpljenost mogu okriviti cjelojutarnje peglanje (napokon gotova sa tim) ali ovi drugi simptomi su me dotukli :(
Plusic
Sveta krava

PostPostao/la MON » 13 ožu 2010, 21:01

Plusic draga, ako si zabrinuta zbog reakcije na summamed, nazovi hitnu ginekologiju u Vinogradskoj.
MON
Intelektualni snob

PostPostao/la Strudla » 14 ožu 2010, 00:34

Hm,ja bi tako reagirala ako bi jako gladna popila atb ili bilo koju drugu tabletu.Ne znam,nadam se da ce proci :hug
P 18.11.'06.
T 28.9.'09
Strudla
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la Plusic » 14 ožu 2010, 09:44

bas sam zato popila poslije rucka, da mi ne bi naskodilo....
neznam sta cu sa danasnjom?
vjerovatno popit i vidjeti hoce li biti ista reakcija :/
Plusic
Sveta krava

PostPostao/la Esperanza999 » 14 ožu 2010, 10:35

ajoj Plusić,tako je meni bilo sa ketocefom sad u bolnici,jedan dan sam dobila grčeve u stomaku i proljev,ali nisu mi ga mijenjali,sutradan mi je bilo sve ok :dunno
Esperanza999
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la Plusic » 14 ožu 2010, 10:40

Hvala Esp :kiss
pokusat cu jos danas i vidjeti hoce li biti nuspojava....
sestra mi se smijala da mi je to zato jer nikada ne pijem nikakve tablete pa da je normalno da sad kad popijem nesto "konjsko" da organizam reagira ....
Plusic
Sveta krava

PostPostao/la IINA » 15 ožu 2010, 09:48

Sestra brije...
Ja sam se napila antibiotika za dva života,
od ničag ništa, al Sumamed me ubije...bolovi u trbuhu
grozni i mučnina.
Za streptokok je najvažnije da znaš da ga imaš i da
ga liječiš, jer nije bezazlen, ko što znaš.
Sve bu dobro. :hug
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
IINA
Sveta krava

PostPostao/la Plusic » 15 ožu 2010, 11:19

Hvala :kiss
jucer sam popila drugu tabletu, reakcije nije bilo osim lagane mucnine koja me sprijecila da veceram i jedem ista od rucka na dalje - a to i nije tako lose :lol

puno sam mirnija nakon vasih rijeci i iskustava :buket
Plusic
Sveta krava

Sljedeća

Natrag na Trudnoća i porod

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.