Sada je: 13 svi 2024, 02:09.

kombinirani probir / amniocenteza

Informacije i razmjena iskustava vezanih uz trudnoću, rodilišta, porod, priprema za dolazak novorođenčeta. Trudnice, pridružite se i svakodnevnom ugodnom čavrljanju na svom generacijskom topicu!

Moderator/ica: Diami

Re: kombinirani probir / amniocenteza

PostPostao/la karla » 06 kol 2015, 16:11

evo me s lijepim vijestima!

nakon nepuna tri tjedna - nalaz - uredan! stiže nam mala djevojčica! :le

uh koje li je ovo olakšanje!! :joy
karla
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 2
Pridružen/a: 08 srp 2015, 12:18

Re: kombinirani probir / amniocenteza

PostPostao/la IINA » 06 kol 2015, 16:13

Aaa, čestitam.
Uživaj sad u miru<3:-)
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: kombinirani probir / amniocenteza

PostPostao/la † Sanika » 25 kol 2015, 01:25

Naravno! <3
Uživaj :joy :kiss
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
Avatar
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4152
Pridružen/a: 16 kol 2002, 14:24
Lokacija: Zagreb

Re: kombinirani probir / amniocenteza

PostPostao/la Autumn » 19 svi 2016, 09:46

Pozdrav! radila sam kombinirani u Petrovoj i sad me zanima da li netko ima neki broj koji bi mogla nazvati da provjerim da li je nalaz gotov. rečeno mi je desetak dana, ne baš specifično, a ne bježi mi se s posla bezveze.
Autumn
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 22 ožu 2016, 11:21

Re: kombinirani probir / amniocenteza

PostPostao/la Diami » 19 svi 2016, 10:53

A da probaš nazvati centralu pa pitati da te prespoje?
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: kombinirani probir / amniocenteza

PostPostao/la arthurica » 22 lis 2016, 21:13

Može li mi netko reći iskustva s amniocenteze. Planiram ići na amnio no o samome postupku ne znam ništa. Bojim se uraditi one Nifty testove i Harmony jer po meni je to samo statistika i jedina pouzdena metoda mi se čini amnio. Hvala puno svima
arthurica
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 65
Pridružen/a: 06 sij 2010, 17:15
Lokacija: Rijeka

Re: kombinirani probir / amniocenteza

PostPostao/la Diami » 27 lis 2016, 19:35

Evo u ovoj temi jedna poruka gdje je opisan postupak
viewtopic.php?f=35&t=71132&start=150#p3477739

Ima malo prije toga još jedna korisnica koja je opisala kako je bila zadovoljna kod dr. Kosa, kako je dva puta prao operacijsko područje, dugo promatrao pokrete bebe prije i poslije zahvata itd.

S time da čini mi se po pitanju Harmony i Nifty testova to nije isto kao kod probira koji daju vjerojatnosti. Razlika je da se kod amniocenteze uzima plodna voda i iz nje se vade stanice djeteta i one se onda analiziraju i utvrđuje se kariogram djeteta i mogući kromosomski poremećaji.

Kod Harmony testa i sličnih se stanice djeteta odn. dijelovi dječje DNA "probiru" iz majčine krvi. Kako je to dosta zahtjevno i delikatno raditi, testovi su jako skupi jer je potrebna i visoka tehnologija da se provedu (jer tih dječjih stanica nema toliko puno u majčinoj krvi kao u plodnoj vodi).

Testira se slobodna fetalna DNA koja se nalazi u majčinoj krvi tijekom trudnoće
Ciljano se analiziraju kromosomi od interesa što povećava točnost i preciznost prilikom određivanja rizika
Analiza se provodi pomoću mikročipova što omogućuje veću preciznost i bržu analizu
Testom se utvrđuje fetalna frakcija (koncentracija fetalne DNA u majčinoj krvi) koja povećava pouzdanost rezultata
U vrlo malom broju slučajeva, analiza se ne može provesti npr. zbog nedovoljne fetalne frakcije
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: kombinirani probir / amniocenteza

PostPostao/la IINA » 30 lis 2016, 15:54

Da Harmony nije statistika no manje je pouzdan od amnio koja daje sasvim realan rezultat. Amnio je pouzdanija jer se pregleda veći broj stanica pa se moze iskljuciti i tzv. mozaicizam.
Što se postupka tice dozivljaj je dosta subjektivan. Meni je bilo bolno i jako neugodno. No moja maternica ima povecan tonus pa ju je i teze 'probiti". Mozda i od tuda bol.
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Prethodna

Natrag na Trudnoća i porod

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.