Sada je: 13 svi 2024, 04:21.

Partusistem - zašto je ukinut?!

Informacije i razmjena iskustava vezanih uz trudnoću, rodilišta, porod, priprema za dolazak novorođenčeta. Trudnice, pridružite se i svakodnevnom ugodnom čavrljanju na svom generacijskom topicu!

Moderator/ica: Diami

Partusistem - zašto je ukinut?!

PostPostao/la kittyilevin » 14 ožu 2014, 13:52

Moderatorice drage, please, ako je tema na krivom mjestu, šaljite je na drugo :buket

Pitanje je u naslovu teme: zašto je ukinut partusistem? ja sam, naime, 2011. bila više od pet tjedana na partusistemima + normabeli (u infuziji), pa me brine to ukidanje... zašto je ukinuto, zna li tko?

:mah
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: Partusistem - zašto je ukinut?!

PostPostao/la Cathy » 14 ožu 2014, 14:11

Već 2007 nisi mogao nabaviti tablete kod nas, ali u susjedstvu su se normalno prodavale. Meni ih je muž nabavljao iz Srbije.
Valjda je do naših dobavljača.
I mene zanima ako netko zna odgovor. :conf
2000
2002
2007
2016
Avatar
Cathy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1914
Pridružen/a: 02 svi 2007, 22:28
Lokacija: Zagreb

Re: Partusistem - zašto je ukinut?!

PostPostao/la zara01 » 14 ožu 2014, 15:26

U Petrovoj je do mene cura bila na njemu i normabelima isto u infuziji....u 12.mj.prije 3 mjeseca znaci :dunno
T&T
Avatar
zara01
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1367
Pridružen/a: 11 vel 2011, 16:04
Lokacija: Zagreb

Re: Partusistem - zašto je ukinut?!

PostPostao/la Maja. » 15 ožu 2014, 12:50

ja san ga friško primala u ST rodilištu...
slika
Avatar
Maja.
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 60
Pridružen/a: 14 ruj 2013, 23:00

Re: Partusistem - zašto je ukinut?!

PostPostao/la kittyilevin » 15 ožu 2014, 13:05

znači, nije ukinut? odnosno, ukinute su (no već davno) tablete? onda moj ginekolog širi neistinite glasine (ili sam ja poistovjetila tablete s infuzijom...). thanx :mah
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: Partusistem - zašto je ukinut?!

PostPostao/la Cathy » 15 ožu 2014, 14:20

2000
2002
2007
2016
Avatar
Cathy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1914
Pridružen/a: 02 svi 2007, 22:28
Lokacija: Zagreb

Re: Partusistem - zašto je ukinut?!

PostPostao/la RasteBuša » 15 ožu 2014, 17:16

Ja sam krajem 2011.bila od 28.-37.tjedna na Partusistenu, na tabletama....I meni 1.glas da je ukinut :znoj
RasteBuša
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 952
Pridružen/a: 29 lis 2011, 09:56

Re: Partusistem - zašto je ukinut?!

PostPostao/la alexandra » 15 ožu 2014, 18:32

sad ću ja jedan laički osvrt.
nije zabranjen, ali je povučen, može ga se koristiti, ne postoje studije o učinkovitosti sprečavanja prijevremenog poroda, ne postoje studije o štetnosti za majku i plod.
ja imam ružno iskustvo, pila sam kapsule (tada je bio pod nazivom pre par) od 20. tj., od 27. tj. sam bila na infuziji u ogromnim količinama, do kraja trudnoće, tj. 38. i pol tjedana.
vene su mi se doslovno raspale u paramparčad, ruke su me bolile krvnički, ko god mi je došao u posjetu bi plako pri pogledu na ruke mi :nata imala sam tahikardije i uz lijekove za srce i apaurine. dakle imala ih je i moja kćer. i cijelo vrijeme sam imala kontrakcije, žestoke.
ona je imala krvarenje u mozak u 29. tjednu trudnoće. do tada se vodila kao vitalan i zdrav plod. :|
nikada nisam tražila krivca za to što joj se dogodilo, nisam imala ni volje ni vremena.
razmišljajući kasnije - ako je njen krvožilni sustav izgledao kao moj, a moj je izgledao prejadno, uz pomoć jakih kontrakcija, sasvim je moguće da je ta kombinacija izazvala krvarenje u mozak.
pitala sam ginekologa, puno godina kasnije, rekao je, gledajte, ja vam to ne smijem reći. :dunno

da sam se usudila ići u drugu trudnoću, probala bi ih izbjeći kako god.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: Partusistem - zašto je ukinut?!

PostPostao/la kittyilevin » 16 ožu 2014, 18:27

jao, alexandra, da, i meni je tako bilo. na koncu više nisu mogli naći neispikanu venu... o tahikardijama da ne govorim, jao, kad se sjetim. moje dijete nije, barem zasad nije vidljivo, imalo nikakvih posljedica...
meni slijedi vejrojatno i druga trudnoća, mislim htjela bih i drugo dijete, nemam pojma kako ću i hoću li moći izbjeći partusisteme, pa me i zbog toga zanima...
:mah
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: Partusistem - zašto je ukinut?!

PostPostao/la IINA » 16 ožu 2014, 21:22

Ja sam obje pr0ovela na tokoliticima.
Prvu sa Partusistenom, drugu sa PreParom.
Pošto sam dugo bila u bolnici sa prvom curom na čuvanju trudnoće nagledala sam se svega.
Ne vjerujem u vezu ovih lijekova i nekih trajnih štetnosti za dijete.
Barem ne u največem broju slučajeva.
No kao i sa drugim lijekovima i cjepivima ljudi ih različito podnose, pa tako i fetusi. :/
Iskreno ja sam sigurna u djelotvornost. Na svojoj koži sam isprobala. A isto tako sam uvjerena da moje starije kćeri ne bi bilo bez tih lijekova. :(
Svakako je činjenica da ih manje prepisuju nego ranije, sada forsiraju Normabel, koji nije niti blizu toliko djelotvoran, a zdrav svakako nije...
Kitty, što bude biti će. Nadam se da ti neće niti trebati ovaj puta. Malo pripazi sama na sebe, sad znaš kako to ide. Uspori odmah, odmaraj, lezi, ne penji se po stepenicama, ne čuči, ne isteži se vješajući veš,...
Sretno :hug
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Partusistem - zašto je ukinut?!

PostPostao/la kittyilevin » 16 ožu 2014, 21:26

IINA, hvala ti na željama, no nisam trudna (podebljavam da ne bi sada moje s generacije, ako "ćire" ovdje, podivljale od sreće :p) zapravo sada ni ne planiram još trudnoću, no vidjet ćemo vremenom :dada

kod mene je cerviks kratak (zbog konizacija i ostalih problema s time povezanih), sumnjam da će proći druga trudnoća bez zahvata (recimo serklaža) i mirovanja, no stvarno bih voljela izbjeći partusisteme na kraju. to me baš namučilo u ovoj trudnoći... iako - ni kod moje malene ne vidim nikakve posljedice, bila je malo hipotona, ali to je posljedica brzog izgona, kako su mi objasnili.
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: Partusistem - zašto je ukinut?!

PostPostao/la IINA » 16 ožu 2014, 21:31

Skužila sam da nisi trudna, svejedno sretno kad bilo :)
Ako je u pitanju insuficijencija cerviksa vjerojatno ti serklaž ne gine, al mirovanje i oprez od samog početka možda te spasi lijekova, koji su zbilja izuzetno neugodni.
Kreni sa magnezijem odmah, on opušta mišiće maternice.
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Partusistem - zašto je ukinut?!

PostPostao/la alexandra » 17 ožu 2014, 00:12

IINA je napisao/la:Ne vjerujem u vezu ovih lijekova i nekih trajnih štetnosti za dijete.
Barem ne u največem broju slučajeva.
No kao i sa drugim lijekovima i cjepivima ljudi ih različito podnose, pa tako i fetusi. :/


ne vjerujem ni ja u vezu za sve, mi smo ušli u lošu statistiku.
iskreno, da su mi u onom trenu rekli da će mi davat arsen al da ću iznijet trudnoću, ja bi ga uzimala :lol
i da, mada studije ne pokazuju, trudnoću sam završila s potpuno zatvorenim cerviksom i išla na carski. :mrgreen
to sad da ne bi ispalo da plašim buduće trudnice. :nata
al da mi se zamjerio, bome mi se zamjerio.

sada daju i magneziji svima i u velikim količinama, a osobno mislim da je u slučajevima prijetećeg prijevremenog to efikasno kao šećer recimo.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: Partusistem - zašto je ukinut?!

PostPostao/la IINA » 17 ožu 2014, 10:24

Da ko šećer I još so ma wc-u kuhan I pečen.:-D
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Partusistem - zašto je ukinut?!

PostPostao/la kittyilevin » 17 ožu 2014, 13:39

alexandra je napisao/la:sada daju i magneziji svima i u velikim količinama, a osobno mislim da je u slučajevima prijetećeg prijevremenog to efikasno kao šećer recimo.


:lol exactly. yeah right, sada mi je smiješno. onda mi bogami nije bilo nimalo smiješno :p
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: Partusistem - zašto je ukinut?!

PostPostao/la Maja. » 17 ožu 2014, 21:07

evo sam taman smanjila ukapavanje ovog famoznog partusistena jer jedva dišem :/ kakav se to magnezij daje...? meni niko ništa ne govori.
slika
Avatar
Maja.
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 60
Pridružen/a: 14 ruj 2013, 23:00

Re: Partusistem - zašto je ukinut?!

PostPostao/la nevenera » 17 ožu 2014, 21:15

običan, šumeći, 500mg. ja sam ga uzimala 3x dnevno.
koristila sam duphastone i utrogestane. nisam uzimala ništa drugo iako je prvi porod bio prijevremen. na kraju i drugi.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Partusistem - zašto je ukinut?!

PostPostao/la RasteBuša » 17 ožu 2014, 23:17

Mene su na Partusisten stavili zbog staaalnih kontrakcije koje su počele oko 24. tjedna (preko 50 na dan). Počeo se skraćivat cervix, koji se i nakon 5 dana mirovanja vratio na staro :dada . Međutim za Partusisten su mi rekli da nastavim.

Tahikardije srećom nisam imala, pa sam te tablete kao i Normabele sama odbacila...Ruke su mi se tresle ko....... Uh kad se samo sjetim...Magnezij sam pila od početka trudnoće, no iskreno ničem mi nije služio. Nit sam imala manje kontrakcija, nit manje grčeva u nogama...baš ništa. Al, ajde- bio mi je ukusan.

Isto tako, meni ni Partusisten nije ničem služio zapravo. Kontrakcija za kontrakcijom, strogo mirovanje, Ctg uvijek isti.

Sve se to dogodilo kad je moj gin. bio na godišnjem (podužem, ljetnom) i kad se vratio reakcija na to što su njegovi kolege i šefica propisali Partusisten u mom stanju je bila :gaah :gaah

Na moje pitanje zašto on to meni nikad ne bi propisao, odgovor je bio

-jer je u vašem slučaju sasvim nepotreban, nije bezazlen, a vama je itekako mogao nanijeti više štete nego koristi.

Krasno, bilo je to oko 34.tjedna i počela sam se polako skidat s njega do kraja 36.-og.
Po prestanku, sve je bilo isto. Preko 50 kontrakcija dnevno, rodila na termin zdravu djevojčicu.

Od 34. do termina sam umirala od straha jer su me njegove riječi uznemirile. Al budi ti pametan, i ja bi kako Alex kaže tada pila arsen ako mi kažu da će pomoć bebici.
RasteBuša
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 952
Pridružen/a: 29 lis 2011, 09:56

Re: Partusistem - zašto je ukinut?!

PostPostao/la IINA » 22 ožu 2014, 14:58

Dakle imam novu informaciju o ovome.
Prakticira se davanje Utrogestana vaginalno umjesto tokolitika.
I to kroz cijelu trudnoću.
Navodno broj prijevremenih poroda nije povečan kod terapije utrićima u odnosu na terapiju PreParom ili Partusistenom.
A nuspojave su nemjerljivo manje i sliče na simptome rane trudnoće (umor, lagana mučnina).
Eto ako ti je to utjeha ima alternative, barem nekakve :zivili
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Partusistem - zašto je ukinut?!

PostPostao/la kittyilevin » 22 ožu 2014, 17:42

ozbiljno, IINA? utrogestani tijekom cijele trudnoće? to je zaista neusporedivo s tokoliticima... i utogestane sam dugo uzimala, no to je stvarno pjesma u odnosu na tokolizu. hvala ti na informaciji... :mah
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: Partusistem - zašto je ukinut?!

PostPostao/la MALA2006 » 22 ožu 2014, 19:51

Meni su jos pred 4 god radi kontrakcija dali dabroston do 30 tt.
Iako te konrakcije kod mene nisu imale bas nikakvog utjecaja na otvaranje.
Osjetila ih jesam, vidjele su se na uzv, ali porod sam svaki put docekala potpuno zatvorena.
:luv :luv :luv
Avatar
MALA2006
katodiler
 
Postovi: 5065
Pridružen/a: 27 lis 2006, 09:20

Re: Partusistem - zašto je ukinut?!

PostPostao/la IINA » 23 ožu 2014, 15:49

Je skroz do 36.tjedna ih daju.
200mg vaginalno.
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib


Natrag na Trudnoća i porod

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.