Sada je: 13 svi 2024, 06:18.

1. Trudnoća - INFO

Informacije i razmjena iskustava vezanih uz trudnoću, rodilišta, porod, priprema za dolazak novorođenčeta. Trudnice, pridružite se i svakodnevnom ugodnom čavrljanju na svom generacijskom topicu!

Moderator/ica: Diami

1. Trudnoća - INFO

PostPostao/la mery_91 » 21 pro 2015, 01:35

Pozzz svima koliko vas ima.. imam 24 god i kasni mi menstr. Prema krvnim nalazima mi je kućna dr potvrdila da sam trudna aa 1. Termin imam 4.1. Jako sam sretna ali mi je 1. Trudnoća i dobro bi mi došla svaka informacija. Šta se dešava na 1. Pregledu. Da li će mi reći u kojoj sam tačno sedmici i kad bi trebao biti porođaj ?? Hvala unapred na odgovorima
mery_91
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 21 pro 2015, 01:26

Re: 1. Trudnoća - INFO

PostPostao/la Diami » 21 pro 2015, 09:22

Na prvom pregledu pregledava se vaginalnim ultrazvukom i utvrđuje se koliko je točno trajanje trudnoće, razvija li se do sada plod uredno, a ovisno koliko si u tom trenutku trudna može se eventualno vidjeti već kuca li srce (najčešće ne prije 7/8 tjedana trudnoće). Daju se uputnice za razne pretrage iz krvi (krvna slika, utvrđivanje krvne grupe i rezus faktora, provjera na antitijela na sifilis i eventualno neke druge bolesti) i provjeru mokraće na bakterije. Ovisno o tome kada ti je bio zadnji sistematski kod ginekologa doktor može uzeti uzorak za papa test, a neki doktori rade i briseve na bakterije/gljivice.

Termin poroda određuje se u kombinaciji termina zadnje mjesečnice i nalaza ultrazvuka. Ako ti je ciklus bio donekle redovit, možeš datum početka zadnje menstruacije ukucati u razne internet stranice da saznaš približan termin poroda. Npr. na ovoj stranici http://www.poliklinika-harni.hr/racunalo_poroda.asp

Sretno, neka ti je školska trudnoća!
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing


Natrag na Trudnoća i porod

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.