Sada je: 28 ožu 2024, 14:49.

Dojenje i lijekovi

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Dojenje i lijekovi

PostPostao/la eli » 06 lis 2006, 18:22

Ako imate nedoumice da li je lijek koji morate piti kompatibilan sa dojenjem ili da li postoji alternativa prepisanom lijeku koji se ne smije uzimati dok se doji, možete se obratiti na:

Zavod za kliničku farmakologiju Kliničkog bolničkog centra Rebro, tel 01/2388275.

Tamo se možete raspitati o utjecaju pojedinog lijeka na dojenje, dobiti najrelevantnije informacije o tome potkrijepljene bazama podataka koje su dostupne samo strucnjacima tog podrucja ili cak doci osobno s uputnicom svog doktora opce prakse naslovljenom na Ambulantu za kl.farmakologiju, znaci besplatno, svaki dan, u zelenu zgradu KBC Rebro.

Ako želite da vam preporučimo nekog od njihovih stručnjaka, možete se obratiti moderatoricama na pp.
Zadnja izmjena: eli; 06 lis 2006, 19:51; ukupno mijenjano 1 put/a.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

PostPostao/la anchie76 » 06 lis 2006, 19:24

Izvrsna inicijativa :up
anchie76
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 9
Pridružen/a: 05 lis 2006, 14:16

PostPostao/la Pticica » 19 lip 2007, 06:24

I. 12.05.06
Avatar
Pticica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 339
Pridružen/a: 26 kol 2005, 19:31

PostPostao/la ivana7997 » 20 lip 2007, 00:18

Pticie, hvala ti na informaciji, ali mozda je ipak bolje ne nabadati po svom kad vec imamo mogucnost dobiti konkretan odgovor za svaki odredjeni slucaj
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

PostPostao/la watani » 22 srp 2007, 18:35

ivana, a kaj ti mislis da oni na Zavodu za farmakologiju ne koriste izmedju ostalog i podatke sa takvih sajtova? nije bas da imaju sve u malom prstu, vjeruj mi. znam sigurno jer sam i sama jednom trazila neke informacije pa im je trebalo vremena da ih pronadju i odgovore mi - do drugog dana. a nekad, kad je frka, ti svaka minuta traje beskrajno dugo.

a ova stranica je dobra. jedini uvjet je da se pomalo kuzis u lijekove; da znas sto znaci genericki a sto tvornicki naziv lijeka, jer imena lijekova u drugom stupcu su tvornicka i mogu biti drugacija od lijkova registriranih na nasem trzistu. treba zato gledati nazive u prvom stupcu-to su genericki i oni su isti za sve lijekove u cijelom svijetu.

ja sam svojedobno postavila topic o lijekovima tijekom dojenja, popis koji je prepisan iz udzbenika za pedijatriju:

link na topic
Avatar
watani
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 705
Pridružen/a: 10 ožu 2006, 16:16
Lokacija: Pymistan-Ministarstvo uzdravlje

PostPostao/la eli » 22 srp 2007, 18:44

kako sam saznala preko osobnih poznanastava ;-) na zavodu za farmakologiju koriste se podacima koji nisu dostupni javnosti, tj. sajtovima u koje se ulazi sa pretplatom i gdje su najnovija istraživanja, te stručnom literaturom iz njihove uže specijalizacije koja isto nije dostupna ostalom medicinskom osoblju.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

PostPostao/la watani » 22 srp 2007, 21:03

to je istina. djelomicno.
ali isto tako pouzdano znam da im treba ponekada i podosta vremena da dodju do nekih informacija. ne sipaju ih samo tako iz rukava. pa ak si netko moze sam pomoci, brze doci do informacija, zasto ne.

vjeruj mi , sve su te informacije dostupne i “obicnom puku“ na nekim stranicama. pa to ti sve ionak pise u uputstivma koje dobijes uz svaki lijek. samo sto je na tim/nekim stranicama sistematizirano na jednom mjestu.
Avatar
watani
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 705
Pridružen/a: 10 ožu 2006, 16:16
Lokacija: Pymistan-Ministarstvo uzdravlje

PostPostao/la natasha32 » 14 kol 2007, 01:26

isto tako, ovakve stranice s generickim imenima lijekova su korisne za forumasice koje ne zive u hrv. i ne bi im koristilo zvati Zavod. babycenter ima ozbiljne i provjerene tekstove, nije neki neozbiljni site

a zasto bi se na zavodu koristili podacima nedostupnim javnosti :dunno pa nije to neka atomska tajna
natasha32
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 773
Pridružen/a: 08 ruj 2001, 13:27

PostPostao/la eli » 14 kol 2007, 08:15

nato, ti podaci su unutar knjiga i radova koji su zaštićeni autorskim pravima, a i ne radi se o jednostavnim tablicama može/ne može, već stručnim objašnjenjima za koje razumijeti treba imati završen bar medicinski fakultet.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

PostPostao/la skorpionka » 14 kol 2007, 09:02

Radi se o pristupu bazama podataka koji su dostupni tzv. strucnoj javnosti a ne javnosti opcenito. Jednako kao sto se besplatno preko neta ne moze pristupiti svim medicinskim clancima u on line izdanjima medicinskih casopisa pogotovo clancima iz najnovijih brojeva jer je to rezervirano za one koji su platili pretplatu i imaju sifrirani pristup. A isto tako nisu ko sto netko kaze "atomska tajna".

Zavod za farmakologiju ima placen godisnji pristup odredjenim jako specijaliziranim bazama podataka vezanih za lijekove u trudnoci i dojenju gdje su potanko nabrojana iskustva s odredjenim lijekom, opisani slucajevi itd...kojima ja kao lijecnik ne mogu pristupiti samo tako. Cak je za neke od tih baza potrebno biti clan odredjenih strucnih drustava I imaju placenu pretplatu na najjrelevantnija on line izdanja casopisa iz podrucja klinicke farmakologije. Ove baze na tzv.popularnim stranicama su dobre samo kao okvir u vecini slucajeva ali se isto tako ne mijenjaju u njima podaci onako kako se osvjezuju podaci u pravim strucnim bazama.

Isto tako stranice tipa baby center obicno stavljaju disclaimer jer ne preuzimaju odgovornost i upucuju te da se prije uzimanja konzultiras s lijecnikom.

Jednako tako se bez godisnje pretplate (koja je uzasno skupa, pogotovo za ustanove)ne mozes pristupiti recimo jako korisnoj i jednoj od najboljih medicinskih stranica "Up to date" na kojoj najeminentniji strucnjaci odredjenog podrucja pisu revijalne clanke temeljem svega sto je o odredjenoj temi objavljeno u ostalim casopisima. Jako korisno, nije atomska tajna a opet nedostupno sirokoj javnosti.
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

PostPostao/la skorpionka » 14 kol 2007, 09:54

Pogledajmo samo jedan od najcesce koristenih lijekova Aspirin (acetilsalicilna kiselina). U tablici Baby centra ne spominje se medju onima koji se mogu uzimati tijekom dojenja a ti su navedeni pod naslovom "sigurni za uzimanje u uobicajenoj dozi". O.k. tamo nij enaveden. Ali je isto tako medju lijekovima nabrojanim u tablici "Not safe to take" je upozoreno da se ne uzima u velikim dozama, koje se koriste za lijecenje artritisa. Sto je za prosjecnog korisnika velika a sto mala doza Aspirina??? U ovim tablicama nije razgraniceno. Čovjek na temelju napisanog a bez dodatne provjere moze donijeti pogresan zakljucak da se ne smije uzimati samo u dozama kojima se lijeci artritis a sve druge indikacije da su dozvoljene. I zato se Baby centar na samom vrhu clanka o lijekovima za vrijeme dojenje OGRAĐUJE:

Reviewed in October 2005

Whether you're suffering from congestion brought on by allergies or pain associated with a more serious health problem, you're probably ready to head to the medicine cabinet for some relief. Although many medications are safe to use while breastfeeding, almost any drug will get into your milk to some degree and can occasionally affect your milk supply. To be safe, you should always check with your child's doctor before taking any kind of medication, even over-the-counter drugs.


Btw, ono sto sam rekla o azuriranju, njihov je clanak azuriran u listopadu 2005.

Isto tako bi pod hitno izbrisala link na citat udzbenika Pedijatrije autora prof Mardesica koji je divan pedijatar, ali njegov udzbenik je pregazilo vrijeme i isto tako ima neutemeljen podatak o aspirinu i navodi da ga se bez rizika moze uzimati.
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

PostPostao/la watani » 14 kol 2007, 10:12

skorpionka, nije mi sad namjera braniti taj popis iz pedijatrije. ali ako tako krenemo, onda bi trebalo jako puno toga pod hitno brisati iz raznih postova.
ali ovo nisu strucne stranice. i svatko tko prihvaca bilo kakav savijet dobiven ovdje treba biti svjestan da to radi na vlastitu odgovornost.

konacno, svaki lijek koji nije primjenjen u odgovarajucoj dozi moze i te kako biti stetan. ali primjenjen u odgovarajucoj dozi je lijek.
a to i onako pise na svakim uputama pod rubrikama “doziranje“ i “predoziranje“.
Avatar
watani
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 705
Pridružen/a: 10 ožu 2006, 16:16
Lokacija: Pymistan-Ministarstvo uzdravlje

PostPostao/la eli » 14 kol 2007, 10:17

ali ako tako krenemo, onda bi trebalo jako puno toga pod hitno brisati iz raznih postova.


watani, molila bi te da, ako na ovom pdf-u primijetiš savjet koji bi mogao štetiti za zdravlje djeteta, napišeš svoje mišljenje. možeš i na pp, ivani ili meni.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

PostPostao/la skorpionka » 14 kol 2007, 10:20

Mardesic navodi Aspirin pod lijekovima koji se mogu uzimati u dojenju kao sigurni. Bez ikakvih upozorenja i ograda.

I ja na to vidim potrebu reagirati. Nista vise od toga.

I ovdje uopce ne razgovaramo o neodgovarajucim dozama lijekova. Govorim o terapijskima koje ne moraju biti iste za isti lijek koristen u razlicitim indikacijama, u ovom slucaju govorim o aspirinu.

ne vidim cemu vadis termin predoziranje kad isto nigdje nije spomenuto.
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

PostPostao/la lilly » 23 pro 2007, 23:45

Ne znam da li je pravo mjesto da postavim pitanje, pa se unaprijed ispricavam!! Jucer sam imala napadaj zuci i to strasno boli. Popila sam ibuprofen i knavon i poslije sam procitala da se knavon "izlucuje u mlijeko i da treba odvagnut korist u odnosu na stetne posljedice". U tom trenutku uopce nisam razmisljala; glavno da popusti bol, ali sad mi je malo bed!!! Kakve bi to uopce mogle biti stetne posljedice???
Avatar
lilly
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1213
Pridružen/a: 16 sij 2007, 21:44
Lokacija: u 777 2' 22''

Re: Dojenje i lijekovi

PostPostao/la ina_sa » 15 vel 2008, 01:09

Ni ja ne znam gdje da postavim pitanje,nadam se da je ovo pravo mjesto,ako nije sorry!

Naime,hemoroidi me ubijaju,ne mogu normalno ni da sjedim, ni da ležim, ni da hodam...Koristim neku kremu na bazi propolisa,koja mi ne pomaže puno.Smijem li koristiti FAKTU čepiće,oni mi inače pomažu?Ako ne,šta da radim?Molim vas da mi brzo odgovorite,jer me užasno boli,moram nešto poduzeti.

Help!

Unaprijed hvala :3srca
Ema 5.7.2004.
Una 3.11.2007.
Avatar
ina_sa
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 144
Pridružen/a: 28 ožu 2007, 20:19

Re: Dojenje i lijekovi

PostPostao/la ivana7997 » 15 vel 2008, 11:22

ina, odi u apoteku, najbolje neku koja ima i prirodne preparate, i pitaj tamo. stvarno nemam iskustva s tim, maglovito mi se cini da sam cula da faktu krema moze, ali provjeri svakako. drzim fige da prodje brzo, zvuci zaista grozno :(
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: Dojenje i lijekovi

PostPostao/la ina_sa » 15 vel 2008, 12:17

Hvala ti,otići ću svakako,čim se mala probudi,ovako više ne ide :|

pitala sam prijateljicu koja je magistar farmacije,ona kaže da mogu,ali eto ja bih da vidim i s vama

Hvala još jednom :mah
Ema 5.7.2004.
Una 3.11.2007.
Avatar
ina_sa
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 144
Pridružen/a: 28 ožu 2007, 20:19

Re: Dojenje i lijekovi

PostPostao/la lely & angelo » 24 vel 2008, 18:58

Možda pitam na krivom mjestu, ali... Od petka sam jako bolesna. Imam temeraturu preko 39. Danas je i moja beba zakurila preko 38. Dobila sam antibiotike, amoksil. Smijem li ju dojiti? Na lijeu piše da nije preporučljivo.
17.08.2007 Ana Marija- tatino i mamino
Avatar
lely & angelo
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 25
Pridružen/a: 11 sij 2007, 19:51
Lokacija: poreč

Re: Dojenje i lijekovi

PostPostao/la ivana7997 » 24 vel 2008, 20:00

ne znam za amoksil. trebala si napomenuti lijecniku koji ti je prepisivao lijek.
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: Dojenje i lijekovi

PostPostao/la rejjan » 13 ožu 2008, 11:26

Lijekovi uz dojenje su pravi problem. Nekada imam jake glavobolje i ne usudim se ni pola analgina popiti, a on mi u svakom slucaju pomogne. To je jedini lijek koji pijem i uminu me bolovi. Sada posezem za cajevima, odmaram (kad mogu), masiram glavu i pijem puno vode. U zadnje vrijeme cujem da povezuju glavobolju sa nedovoljnim unosom vode, ne znam ima li veze ali pijem svakodnevno dosta vode.
Rejjan, 05/07/06
rejjan
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 01 pro 2005, 13:30

Re: Dojenje i lijekovi

PostPostao/la melita » 28 kol 2008, 08:21

Što se tiče Faktu kreme, na zadnjoj viziti prije otpusta iz rodilišta doktor ju je upisao u moj karton kao preporuku za terapiju.
žuti pojas prvi dan :sumo
Avatar
melita
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1562
Pridružen/a: 12 kol 2005, 23:53
Lokacija: Zagreb

Re: Dojenje i lijekovi

PostPostao/la Stefanova_mama » 27 ruj 2008, 07:07

Trenutno mi se, po recima mog lekara, razvija bakterijska upala nakon virusa (ne nije zeleo da mi izvadi krv i uradi bris grla, pa zaboga svi simptomi su tu), kasljem suvo neproduktivno i kasljanje je bolno, bole me pluca (cela pluca), dr je video da mi je levo uho lagano zapaljeno i nos mi je zastopan, ali curi prozirno i povremeno, ne sve vreme, bronhitisa za sada nema. Temperature nemam (bila je par dana oko 37, ali sad je 36,3), uzasno sam umorna i imam bolove u zglobovima i grlu.

Oba decka su mi bila bolesna i znatno lakse prezdravila, Milan jos uvek kaslje nocu, ali produktivno. Ja sam bolesna vec 6 dana i ne ide na bolje.

Dr mi je dao CEC od HEXAL-a 500mg 3x1 na dan, sedam dana terapiju. Lek sa Cefaclor-om. Zna da dojim i samo me upozorio da moze izazvati alergijsku reakciju prvi put kad Milan bude sam uzimao takav antibiotik (?). Apotekarka mi je rekla da moze izazvati proliv kod bebe i da li dr zna da ja dojim? A onda mi je vrlo ozbiljno savetovala izdajanje.

Rekla je da je to staromodan lek i da ovde daju antibiotike uglavnom koji se uzimaju 3 dana po 1 pilula (ukupno 3) sa depo efektom, koje mi takodje ne moze savetovati dok dojim.

Nisam pocela da ga koristim. Da li je ovaj lek bezbedan u kombinaciji sa dojenjem (ako npr. malisi dam neki probiotik)?

Milan ima 12meseci (skoro 13) i 9kg.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: Dojenje i lijekovi

PostPostao/la watani » 27 ruj 2008, 07:25

pa sad, uvijek treba odvagnuti koristi od mogucih stetnih ucinaka primjene nekog lijeka. ako je tebi stvarno lose, onda bi trebala popiti taj antibiotik.
on spada u cefalosporine, koji se daju trudnicama i dojiljama, ne smatra se da su za njih (i dijete) stetni.
prema FDA klasifikaciji (food and drug administration; prema njoj se klasificiraju lijekovi u cijelom svijetu) ovaj lijek spada u grupu B, i po tome se drzi da ga mozes piti bez straha.
naravno da te apotekarka upozorila, to joj je posao.
daj malcu probiotik, to ce mu sigurno pomoci.

to sto se neki lijek krace uzima ne znaci da je manje stetan , konkretno za tebe u ovoj situaciji.
drzi se :hug
Jezik ima pravo: uteci znaci spasiti se.
Ako umires, kreni.
Ako patis, pokreni se.
Kretanje je jedini zakon.


vap-su-varivari
Avatar
watani
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 705
Pridružen/a: 10 ožu 2006, 16:16
Lokacija: Pymistan-Ministarstvo uzdravlje

Re: Dojenje i lijekovi

PostPostao/la Jabučica » 21 sij 2009, 22:10

kao sto znate imam diskus herniju i isijas. Od sutra mi počinje fizikalna terapija (vježbe, masaža, struja, lediranje...).
Uglavnom nagkasila sam da dojim, te da ne uzimam nikakve lijekove. Dr mi je prepisala gel deep relief i fastum gel. Na prvom piše:
"gel se ne smije upotrebljavati tijekom trudnoće i dojenja" (čak ne piše ni onaj dio osim u slučaju konsultacije sa ljekarom), na drugom piše preporučuje se izbjegavati ketoproefen u slučaju trud i dojenja. Gel bi se trebao koristiti samo u slučaju da je zaista neophodan i uz striktni nadzor ljekara.
Naravno da ih neću koristiti, ali me brine što mi je rečeno da jedan donesem sutra sa sobom, jer će mi sa njiom biti urađen UZ :dunno
prvo ne kontam zašto UZ sa tim gelom, a ne onim standardnim??? ili da ja ponesem konjski gel sa sobom, pa neka se ona j...
slika

nikakve riječi nemaju snagu dječijeg plača
najljepše je zvati se mama
Jabučica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 288
Pridružen/a: 22 stu 2006, 13:34
Lokacija: gdje Miljacka protiče

Re: Dojenje i lijekovi

PostPostao/la watani » 21 sij 2009, 22:29

Jabučica je napisao/la:prvo ne kontam zašto UZ sa tim gelom, a ne onim standardnim???

tako sad to rade, jer se pokazalo da je tako taj UZ djelotvorniji.
bez toga ce vjerojatno djelovanje UZa biti slabije, ali trebalo bi ti djelovat - bolje nego nista.

ako si odlucila ne koristiti te gelove, nemoj ga uzeti. reci da to ne smijes koristiti jer dojis. i tocka.
i budi spremna na :roll: , ako im kazes koliko ti je beba stara :mrgreen:
Jezik ima pravo: uteci znaci spasiti se.
Ako umires, kreni.
Ako patis, pokreni se.
Kretanje je jedini zakon.


vap-su-varivari
Avatar
watani
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 705
Pridružen/a: 10 ožu 2006, 16:16
Lokacija: Pymistan-Ministarstvo uzdravlje

Re: Dojenje i lijekovi

PostPostao/la JTS » 18 vel 2009, 14:02

Hm...sve sto ide u krv, mislim da nije sigurno...i ne treba se zezati s lijekovima :/

Hm...nema druge nego se boriti prirodno protiv prehlada, temperatura i sl....i za svaki lijek
bih pitala doktora konkretno.

Super zvuci ovo za taj centar sto je eli napisala da se moze provjeriti telefonom....BTW, eli, da li
ima i mozda neki mail...za one koji ne mogu zvati ? Ne znam da li imaju vremena odgovarati na mailove... :dunno pa pitam...ako ima, javi ! fala
moje najdraze Teo- 16.october 2001
moje najdraze Nino - 1.may 2008
Avatar
JTS
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 189
Pridružen/a: 02 tra 2007, 18:41
Lokacija: Predaleko :-)

Re: Dojenje i lijekovi

PostPostao/la ivana7997 » 18 vel 2009, 14:06

imaju mail. klinfarm@zkf.hr
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: Dojenje i lijekovi

PostPostao/la JTS » 18 vel 2009, 14:18

Fala :mah

Pisem im odmah...problem s jakom peludnom alergijom od 2-5 mj...ocaj... :roll:
moje najdraze Teo- 16.october 2001
moje najdraze Nino - 1.may 2008
Avatar
JTS
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 189
Pridružen/a: 02 tra 2007, 18:41
Lokacija: Predaleko :-)

Re: Dojenje i lijekovi

PostPostao/la ema emily » 03 stu 2009, 23:05

Dobila sam antibiotik zbog upale mjehura i kompatibilan je sa dojenjem. Ono što mene znaime jest kako mogu spriječiti eventualne probavne poteškoće moje 7mj bebice?
Naime, kad sam dojila starijeg i jednom prilikom pila antibiotik on je ubrzo po mom početku uzimanja terapije dobio osip po guzi (sve crveno oko analnog otvora). Tada to uopće nisam povezala sa mojim lijekom , nego tek cca 2 godine kasnije kada je on po prvi put dobio antibiotik i kada mu je to skroz poremetilo normalnu probavu. Sada mu uvijek uz antibiotik odmah dajem i Prolife, no što sa malom bebicom, jel postoje neki probiotici za tako malene, ili možda da ja konzumiram neki probiotik -hoće li to na nju imati pozitivan učinak?
slika slika
slika slika
Avatar
ema emily
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 561
Pridružen/a: 15 pro 2005, 14:16
Lokacija: Zagreb

Sljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.