Sada je: 28 tra 2024, 22:07.

dojenje i mrsavljenje

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la ella roo » 26 svi 2008, 22:30

Vidim da nisam tu nabacila svoj komentar, pa da ispravim nepravdu. :mrgreen:
Kad je curka imala 8 mjeseci kod pedice smo snimile info dvd za mlade majke.Nas par je bilo u dijelu za dojenje(nije bilo baš previše dobrovoljki) i najbolji dio je:
Pedica priča o dobrobitina dojenja i kaže"a dojenje pripomaže i gubljenju suvišnih kilograma nakupljenih u trudnoći" i na to pokažu nas 3 nasukana kita na trosjedu. :rolf
U međuvremenu smo skinule taj višak, ali ne tijekom dojenja.
"Would you like to try an Australian kiss? It is just like a French kiss, but down under."
Avatar
ella roo
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 134
Pridružen/a: 08 ruj 2007, 22:19
Lokacija: napokon na svome

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la Makova mama » 26 lip 2008, 16:59

ja sam ostala trudna sa 65 kila. u bolnicu sam otisla sa 84, znaci +18 kila. dosla kuci sa 74 i dan danas imam toliko, a bebac je dosao 10. februara ove godine na ovaj svijet.. znaci 9kila viska vucem vec skoro 5 mjeseci, koliko ima moja beba. od ovog ponedjeljka sam odlucila ne jesti poslije 5 popodne i ni trunka slatkog u usta strpat. do sad sam uspjela izdrzat.. nadam se da mom bebacu nece mlijeko izgubiti na kvaliteti.. :proljece
Avatar
Makova mama
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 26 lip 2008, 14:23

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la thalia » 26 lip 2008, 17:04

ella roo je napisao/la:Pedica priča o dobrobitina dojenja i kaže"a dojenje pripomaže i gubljenju suvišnih kilograma nakupljenih u trudnoći" i na to pokažu nas 3 nasukana kita na trosjedu. :rolf


:rolf :rolf :rolf
Doorbells and sleigh bells and schnitzel with noodles
Avatar
thalia
Von Trapp
 
Postovi: 14371
Pridružen/a: 31 sij 2007, 22:58
Lokacija: cicely, alaska

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la JTS » 04 ruj 2008, 13:47

joooj, ja sam napokon uspjela vratit' se na staru kilazu....prije trudnoce 56 kg (170 cm visine),
pred porod 75...+19 kg...uzas....rodila ove godine 1.5., dojimo, i sad napokon nakon 4 mj. se vratila na staro,

Ali je bilo jaaaako tesko, puno vjezbe, odricanja...i jos uvijek je ostalo 3-4 cm viska na struku, pa to
sad zadnjim snagama pokusavam :nevi
moje najdraze Teo- 16.october 2001
moje najdraze Nino - 1.may 2008
Avatar
JTS
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 189
Pridružen/a: 02 tra 2007, 18:41
Lokacija: Predaleko :-)

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la ivana7997 » 04 ruj 2008, 14:02

svaka cast, JTS. a za skidanje viska s trbuha odlicna je prehrana u zoni, koja je preporucljiva i dojiljama. ne znam jesi li je proucila i je li ti izvedivo jer u pocetku zahtijeva dosta racunanja, ali mozda neka varijanta dolazi u obzir...
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la † Sanika » 13 stu 2008, 22:18

u prvoj trudnoći dobila sam +18, sve je otislo u prvih 6 mjeseci, uvjerena sam da je dojenje pomoglo jer druge metode nisam prakticirala :proljece
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
Avatar
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4152
Pridružen/a: 16 kol 2002, 14:24
Lokacija: Zagreb

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la penny » 14 pro 2008, 01:02

zatrudnila sa 67(u startu previse za moju visinu) -prije poroda 80kg.po porodu-ne kuzim kako nisam izgubila ni jednu jedinu kilu,opet bilo 80-ili sam 5 kila natukla cekajuci zadnjih tjedan dana-tad se nisam vagala.a mozda je vaga poludila :p malac se rodio sa 4,i racunam da plodova voda i posteljica imaju bar kilu,pa sam po tome trebala 5 izgubit.
da se vratim na bit price-dojim 2 mjeseca i 7 dana-kilaza se vec vratila na pocetnu,al masa nije :mrgreen:
...always look on the bright side of life...

slika slika
Avatar
penny
teta mačka, teta kučka
 
Postovi: 1940
Pridružen/a: 10 ožu 2008, 17:15
Lokacija: 8 Nm od Du

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la ivica05 » 31 pro 2008, 19:23

...nikako se ne slažem s idejom da dojenje potiče mršavljenje, dapače iz mog iskustva (dojila sam dvoje djece po šest mjeseci), sve do prestanka dojenja nisam mogla smršaviti. u obje trudnoće dobila sam oko 10 kg, kući se vratila sa jedno 5 ili 6 manje, još dvije kile su otišle u slijedeća tri-četiri tjedna, a onda ništa sve do prestanka dojenja, isto tako (jer očito nisam bila dovoljno "okrugla"), djecu sam dojila vrlo često cijeli period dojenja (svakih sat-dva), mlijeko je bilo kao ono kupovno 0.9% masti, a djeca gladna. nakon nekoliko razgovora s pedijatricom, bila je ljubazna i priznala da biti dobra, uspješna dojilja zahtijeva i dobru, jaku kilažu, dakle treba prilično jesti i to pretežno ugljikohidratnih namirnica. obzirom da niti u jednoj trudnoći nisam imala niti sekundu ničije pomoći, zaista nije bilo moguće niti pretrpavanje hranom. drage majke, želim vam reći da see riješite onog groznog osjećaja krivnje i pitanja "što ja to radim krivo" ako primjećujete da vam je dijete i poslije čestih podoja gladno. nažalost, ne mogu sve žene biti jednako kvalitetne dojilje.
ivica05
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 31 pro 2008, 19:10

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la ivana7997 » 31 pro 2008, 20:36

ivice, a kako si ti to primijetila da ti je dijete gladno?
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la VIPmama » 01 sij 2009, 17:50

uspješna dojilja zahtijeva i dobru, jaku kilažu,



Ajme meni.... dobro da sam prvo dijete dojila 9,5 mjeseci, zahvaljujući pedijatrici koja mi je rekla da je dijete gladno :baba i tako mi zeznula dojenje, a drugo SAMO ČETIRI GODINE, sa svojih 178 cm visine i u najmršavijem periodu dojenja PEDESET ČETIRI kile, jer sigurno bih ih dojila puno duže :xgrin da sam imala dvajst kila više :xlol

Kilažu sam vratila svoju (60 kg), ali sam dugo bila stvarno kost i koža, najviša kilaža za vrijeme dojenja mi je bila 58 kila. PEDEST OSAM NA 178 CM VISINE!
Vrag nosi Pradu
Avatar
VIPmama
mirisni cvjetić, jutarnja rosa
 
Postovi: 23259
Pridružen/a: 14 sij 2002, 18:32
Lokacija: na zapadu

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la zauvijekmama » 01 sij 2009, 20:21

VIP mama... :5
:rolf
R. - 2008.:cool
L. - 2015.
:mali
L. -2017. :mala
Avatar
zauvijekmama
Najljepše je biti mama!
 
Postovi: 4082
Pridružen/a: 11 pro 2006, 10:00
Lokacija: Zg

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la nina » 01 sij 2009, 21:13

o da,ja sam dojila skoro 3,5g. imala oko 55kg.
a niš,sad moram doći bar na 20kg koliko sam bila debela u vrijeme dojenja. :salut
slika
Avatar
nina
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 518
Pridružen/a: 06 pro 2005, 22:42
Lokacija: Rijeka

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la any » 22 sij 2009, 17:32

ja sam opet dobila vise od 20 kg, ostalo mi jos 10 viska..
slabo ide nadolje, zadnjih mjesec dana ni grama nisam izgubila, ali sam sretna da nisam ni dobila, s obzirom na prezderavanja uoci Bozica i NG
sad sam pocela polako sa vjezbanjem 2-3x tjedno, i pokusavam paziti da ne jedem previse slatkoga
valjda ce se poceti vec jednom otapati
procitala sam neki dan i to me utjesilo da se kile pocinju brze skidati nakon 5-6 mjeseci dojenja pa se eto nadam da ce se onda dogoditi cudo
slika slika
Avatar
any
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1399
Pridružen/a: 12 vel 2001, 21:49

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la Krumpirić » 22 sij 2009, 19:17

ivica05 je napisao/la:...nikako se ne slažem s idejom da dojenje potiče mršavljenje, dapače iz mog iskustva (dojila sam dvoje djece po šest mjeseci), sve do prestanka dojenja nisam mogla smršaviti. u obje trudnoće dobila sam oko 10 kg, kući se vratila sa jedno 5 ili 6 manje, još dvije kile su otišle u slijedeća tri-četiri tjedna, a onda ništa sve do prestanka dojenja, isto tako (jer očito nisam bila dovoljno "okrugla"), djecu sam dojila vrlo često cijeli period dojenja (svakih sat-dva), mlijeko je bilo kao ono kupovno 0.9% masti, a djeca gladna. nakon nekoliko razgovora s pedijatricom, bila je ljubazna i priznala da biti dobra, uspješna dojilja zahtijeva i dobru, jaku kilažu, dakle treba prilično jesti i to pretežno ugljikohidratnih namirnica. obzirom da niti u jednoj trudnoći nisam imala niti sekundu ničije pomoći, zaista nije bilo moguće niti pretrpavanje hranom. drage majke, želim vam reći da see riješite onog groznog osjećaja krivnje i pitanja "što ja to radim krivo" ako primjećujete da vam je dijete i poslije čestih podoja gladno. nažalost, ne mogu sve žene biti jednako kvalitetne dojilje.

kakva hrpa idiotarija
ja sam nakon skoro 2g dojenja imala 50kg
Na 175cm :lol
a dijete najveće moguće, dobivao 1500g mj. :lol

Ja molim moderatorice da pogledaju malo ovakve postove i MALO ŽEŠĆE reagiraju, zbilja su obeshrabrujući za mršavije mame i puuuuuni neistina i predrasuda...

vipice :lol ajd vidim da si reagirala, al opet mi je ovo upallo u oči, nedobog da ovo neka mama pročita i posustaje zbog toga
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la eli » 22 sij 2009, 20:09

kvaka je i u tehnici dojenja. treba znati kako dojiti da mlijeko ne bude vodenasto i dijete gladno.
inače, slažem se sa time da dojilja treba dobro jesti i paziti da unosi dovoljno ugljikohidrata, no ako to podrazumijeva svako veče kutiju domaćica sa pola litre kakaa teško da će mama smršaviti.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la Zwerka » 30 sij 2009, 13:43

Ja sam zatrudnila sa 75 kg, a u trudnoći sam dobila 13, i dr mi stalno pisao da moram paziti na prehranu i da sam pretila... :svadja
Na visinu od 173 cm... :whew

Uglavnom, dva tjedna nakon poroda sam stala u svoje stare traperice prije trudnoće i vratila se na istu kilažu-75 kg. Međutim, u srijedu sam bila na pregledu 6 tj nakon poroda i zamolila sestru da me izvaže s obzirom da se na toj vagi pratila moja težina od početka.
A kad ono-73 kg. :dj

Ne da se žalim, ali mi nikako nije jasno kako jer stvarno jedem puuuuuno. Naravno, pazim šta s obzirom da mi mali ima grčeve, ali imam užasnu potrebu za slatkim, na dan pojedem sigurno pola kruha, a kile idu dolje.

Kažem, ne žalim se ... :lol
Stariji brat - 14.12.2008
Mali covjek - 16.03.2013

...nećete znati sinovi moji koliko vas volim
tako dugo dok i sami ne postanete roditelji...
Avatar
Zwerka
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2177
Pridružen/a: 23 ruj 2008, 18:45
Lokacija: ...tamo gdje je i Bog rekao laku noć..

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la VIPmama » 30 sij 2009, 20:23

krumpiriću :5 :mah
Vrag nosi Pradu
Avatar
VIPmama
mirisni cvjetić, jutarnja rosa
 
Postovi: 23259
Pridružen/a: 14 sij 2002, 18:32
Lokacija: na zapadu

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la Crvena » 11 vel 2009, 16:29

Dvije trudnoće - dvije skroz različite priče: u prvoj trudnoći dobila 9 kg, bio jako težak porod (3x me slsli u rađaonu, pa na odjel, klistirali me 3x...) pa sam iz rodilišta došla doma lakša nego prije trudnoće :cheer
Drugi put, koma! Završila u bolnici dva mjeseca prije termina na strogom mirovanju i infuzijama glukoze uz pojačanu prehranu (a već sam bila fanjska jer su mi prvo rekli da beban ne raste jer ja previše radim i ne jedem dosta, pa me MM našopao na +13kg do 7.mj.) Do poroda sam uhvatila 90kg, a onda se Mali Princ rodio Vrlo mali, a i bila sam na carskom pa osim plodne vode i posteljice nisam izgubila niš. Na stranu svi problemi s malenim, osjećala sam se ko stranac u svom tijelu. :shock:
E, a onda niš od dojenja jer gospon neće ni pod razno (mjesec dana na bočici u bolnici u našem slučaju= nepopravljiva šteta), ali se izdajam 7-8x dnevno tako da je na mojem mlijeku. Samo, kći je bila proljetna beba i bile smo stalno vani u duuuuuuuugim šetnjama, a sad smo dosta vezani za stan. Osim toga, skužila sam da izdajalica doslovno nema što izvući ako ne jedem pošteno - nema ko kod dojenja da ćeš preskočit obrok, ali će beban ipak imati što jesti. Tako da nema ni dijete. Mislim da mi se rastopilo cca 5-6kg, ali sam preukomirana da stanem na vagu i suočim se s istinom. I tako nosim trenirke i trudničku robu, al bar pokušavam vježbati čučnjeve i trbušnjake s Princom na rukama/trbuhu - ionako mora vježbati dizanje glave :znoj pa oboje radimo nešto pametno. Samo što njega primi očajno urlanje kad ga stavim na trbuh, ali to je druga priča :/
Principessa 11.03.2000., 3450g /54 cm
Vrlo Mali Princ 13.10.2008., 1690g / 39cm
Avatar
Crvena
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 205
Pridružen/a: 23 stu 2008, 22:07
Lokacija: Gdje je srce tu je dom

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la JTS » 19 vel 2009, 15:24

Da i ja sam skontala da ako ne jedem (zbog brojanja kalorija) je manje mlijeka....
ali zato upali konzumirati vise tekucine...voda, mlijeko, cajevi (nezasladjeni ako se broje
kalorije), sportska pica (ion balance drink), juhice, ....tako ipak supijem kontrolirati i kalorije
a bude i mlijeka ;)
moje najdraze Teo- 16.october 2001
moje najdraze Nino - 1.may 2008
Avatar
JTS
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 189
Pridružen/a: 02 tra 2007, 18:41
Lokacija: Predaleko :-)

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la eli » 21 vel 2009, 21:58

ja ipak ne bi uz dojenje pila te kemije od sportskih pića. istina je da su minerali jako važni jer održavaju količinu vode u tijelu, a kod dijeta se lako dehidrira. ipak, tome se može doskočiti sa dosta povrća, obavezno posoljenog.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la žuža » 04 ožu 2009, 13:25

ja sam rodila prije godinu i pol i dojim skroz,a nisam izgubila ni gram :dada
žuža
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 2
Pridružen/a: 26 stu 2008, 16:05

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la KORINA » 06 ožu 2009, 17:38

Rodila prije 3 mjeseca, dojim, kile stoje :bonk
KORINA
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 04 ožu 2009, 20:31

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la NataliK » 12 ožu 2009, 16:40

zatrudnila sam sa 64 kg, na porodu sam imala 72 kg, a sad kad dojim (2mjeseca skoro) sam spala na 62 kg na visinu 185 cm :(:(:(
i koliko god da jedem (hranim se zdravo, tako da imam puno zdravih obroka - bez slatkisa i cipseva i sl. stvari) imam manje kila nego sto bih htjela. 64 kg mi je uvijek bila najdonja granica, ispod koje nisam isla i sad... 2 kg manje u 2 mjeseca s tim da se jako malo krecem.
slika
slika
NataliK
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 16 stu 2008, 13:44
Lokacija: Finska, Helsinki

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la Minna » 19 ožu 2009, 10:40

Iz našeg iskustva dojenje i mršavljenje idu zajedno; u trudnoći sam dobila 13kg, mjesec dana nakon poroda bila sam na +3, a ubrzo sam došla ispod predtrudničke kilaže (sad sam na 48kg na svojih 167cm). Leon me je "popapao" mada jedem normalno i unosim dosta tekućine (najviše vode).

uspješna dojilja zahtijeva i dobru, jaku kilažu,
ovo ne stoji što je vidljivo iz prije napisanog, a mi se uspješno dojimo. :proljece
...Mrvica moja...
Leon, 22.07.2008.
Avatar
Minna
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 877
Pridružen/a: 09 srp 2007, 21:09
Lokacija: Rijeka

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la eli » 23 ožu 2009, 22:12

minna, negdje si na graničnoj kilaži i obavezno jedi pet obroka dnevno. i zbog sebe i zbog malog. imaš sreće i brz metabolizam pa možeš slobodno tući i po slatkišima i masnijoj hrani. važno je da nema umjetnih dodataka.
to ti ja onako iz nekih svojih starih neprežaljenih postupaka. bila sam sličnih brojki kao ti kad je beba zaštrajkala i više nisam uspjela vratiti količinu u prvobitnu. vjerujem da je i mršavost igrala ulogu.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la djavolcica » 04 lip 2009, 16:26

Pa vi ste super prosle!Ja sam imala 60kg,a na porodu vagala 102kg.17.juna ce puna tri meseca og poroda i imam 85kg.Dojim,pazim sta jedem mada nekad ne mogu da odolim slatkisu,pici...Ma uzas licim na sve osim na zenu.KO god me sretne zacudjeno me gleda ko u smislu kako sam se toliko udebljala i govore mi da moram pod hitno smrsati.
Ako imate neki recept za mrsanje,javite mi.Ima neka dijeta,pratis mijeseceve mijene i ne jedes nista otprilike 12 sati 4 puta mesecno.Znate li nesto o toj dijeti.Kazu da gubis kilo za jedan mijesec !
Avatar
djavolcica
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 11
Pridružen/a: 01 ožu 2009, 22:45

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la VIPmama » 05 lip 2009, 08:19

Imaš na podforumu fitmama, nešto o UN dijeti, dijeti u zoni, pa si pogledaj, možda ti nešto bude odgovaralo :mah

viewforum.php?f=42
Vrag nosi Pradu
Avatar
VIPmama
mirisni cvjetić, jutarnja rosa
 
Postovi: 23259
Pridružen/a: 14 sij 2002, 18:32
Lokacija: na zapadu

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la Helena71 » 18 lip 2009, 09:41

Iz brojnih postova vidi se da imamo razliciti metabolizam pa tako nekim mamama dojenje topi kile, dok druge muku muce da skinu koju kilu uz bojazan da ce izgubiti mlijeko. Dojenje jos ukljucuje i faktor kakav sisac je beba, to sam se uvjerila kod svoje dvije kceri jer je prva bila strajkalica i nije htjela cicati, a druga je izjelica samo takva koja bi vrlo brzo navukla potrebnu kolicinu mlijeka.
Nakon prve trudnoce nisam mogla skinuti visak od 6-7kg, cim bi manje jela, kolicina mlijeka bi se smanjila a velim i beba je bila strajkala.
Druga curka je rado cicala i temeljito :p a ja sam se nasla u uzasno stresnoj situaciji jer sam bila primorana odradjivati neke stvari na poslu vec 3 tj. iza poroda, od nervoze su kile nestale ali mlijeko je ostalo :up
Avatar
Helena71
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2616
Pridružen/a: 08 vel 2003, 00:34

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la Krumpirić » 18 lip 2009, 09:57

moji su oboje žderci :mrgreen:
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: dojenje i mrsavljenje

PostPostao/la lamb » 27 lip 2009, 19:14

zatrudnila sa 55,u trudnoći dobila 13kg na 1,70.
danas ima 6mj.i 20dana i dalje sisa svakih 2-3 ure uz 1put kašica-imam 58kg znači 3 viška,jedem normalno,i slatko također :joy
lamb
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 273
Pridružen/a: 24 ožu 2009, 12:41

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.