Sada je: 29 ožu 2024, 07:18.

Prehrana mame dojilje - spojene teme

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Hajdi » 05 sij 2010, 10:18

Ne znam za zeleno lisnato povrće, ali sjećam se kad je dijete jedne forumašice (tako su pretpostavljali) imalo zelene stolice od bijelog grožđa. Ja osobno nisam to nikad doživjela :dunno
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Ina66 » 05 sij 2010, 10:24

zato i pitam kako je to moguće da se oboji stolica hranom jer je to suprotno svemu onome što sam do sada čitala i naučila o dojenju.
za grožđe mogu samo prepostaviti da može biti povezano sa šećerom, ali bi to onda morale biti pojedene velike količine grožđa
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Hajdi » 05 sij 2010, 10:30

Janja, ovi grčevi što spominješ mogu biti dojenačke kolike i ne moraju imati konkretan uzrok, tj. na kolike može utjecati više stvari, progutan zrak, prehrana majke, nervoza, stres, nezrelost probavnog sistema, osjetljivost na adaptirano ... . N. je imala jake kolike, isključivo sam dojila, pazila ... prošlo nekako nakon tri mjeseca.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la boysmama » 05 sij 2010, 11:19

ina, točno je to, ne znam koliko jedeš zeleno (ja jedem često), ali kad budeš jela, obrati pažnju, uvjerit ćeš se! a na to su mi obratile pažnju i pedica i patronažna čim smo došli doma iz bolnice jer je vidila da spremam blitvu pa mi je savjetovala da ne bi bilo dobro prvo vrijeme jer bi ona htjela kontrolirati boju stolice, a ovako ne može... očito tu veliku količinu klorofila organizam ne uspije razgraditi pa se nađe u kakici.
A... bebica...... 06.10.'16.
M... hrabrica... 02.07.'11.
R... mazica...... 06.10.'09.
L... mrcina ..... 21.04.'08.

"Sve mogu u Onome koji me jača" (Fil 4,13)
Avatar
boysmama
imam neke švapske gene
 
Postovi: 4452
Pridružen/a: 27 lis 2009, 21:14
Lokacija: Zagreb

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la boysmama » 05 sij 2010, 11:43

evo i par postova na tu temu, doduše, radi se o dohrani, ali svejedno...

viewtopic.php?f=9&t=19782
http://www.ringeraja.hr/forum/kakica-na ... 683/tm.htm
http://www.forum.hr/showthread.php?t=275604&page=8

janja, ako se radi o kolikama, meni je tekućina Nurse Harvey's nakon par dana uzimanja strašno pomogla :)
A... bebica...... 06.10.'16.
M... hrabrica... 02.07.'11.
R... mazica...... 06.10.'09.
L... mrcina ..... 21.04.'08.

"Sve mogu u Onome koji me jača" (Fil 4,13)
Avatar
boysmama
imam neke švapske gene
 
Postovi: 4452
Pridružen/a: 27 lis 2009, 21:14
Lokacija: Zagreb

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Megan » 05 sij 2010, 11:51

Emi je bas osjetljiva na mlijeko i mlijecne proizvode pa to jos uvjek izbjegavam. Luka je dan danas osjetljiv na kravlje mlijeko, njemu je to dijagnosticirano u Klaicevoj (mikrokrvarenja u stolici), no na kozje ne reagira tako da vec godinama pije kozje mlijeko.
Ja sam na sojinom, rizinom ili zobenom za sada.
Neki sam dan, nakon dva tjedna, pojela sirni namaz (ABC) i ona je taj dan pojacano bljuckala kiselis i dobila kiselu stolicu, da li je povezano ne znam, pokusati cu za 10-tak dana opet jer toliko treba da mlijecni proizvod izadje iz sistema.
Megan
ježim se par puta dnevno
 
Postovi: 4299
Pridružen/a: 10 sij 2003, 10:26

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Janja » 05 sij 2010, 11:54

Znam za zelenu hranu, ali primjetila sam da nakon tog mog sa graškom im jako puno problema bolno joj je i kad treba ispustit vjetar. A grčevi su se pojačali, ipak mi se čini da je danas malo bolje. Zašto je nemirna na bočici?
Koje voće dojilja smije jesti?
slikaslikaslika
Avatar
Janja
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1857
Pridružen/a: 18 pro 2009, 18:17
Lokacija: među zvijezdama

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Janja » 05 sij 2010, 11:57

Davala sam joj nurses i ok je malo, isla sam ga opet kupi i u ljekarni su mi rekli da ga za sada nema na tržištu pa sam uzela Sab Simplex.
slikaslikaslika
Avatar
Janja
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1857
Pridružen/a: 18 pro 2009, 18:17
Lokacija: među zvijezdama

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Megan » 05 sij 2010, 12:03

Janja, iskreno, reci cu ti sto sam rekla i nakon Luke, beba ili ima ili nema grceve, ponekad se nakon nekog pripravka (caja, kapi, sirupa, promjene hrane i sl.) stanje popravi, no vec za koji dan krene po starom, a nekad bude i gore.
S prvim djetetom je taj cirkus trajao 3 mjeseca i bilo je gadno, po cijele dane nikad nisi znao kad ce ga uloviti i onda je jednostavno prestalo i postao je mirna beba.
Sad s drugim djetetom je trajalo 4 mjeseca i nije bilo tako intezivno kao s prvim, ali je bilo i dan i noc s par jako jako teskih razdoblja i cini mi se da je proslo.
Mozes pokusati sve sto je u tvojom moci, ali vjerojatno treba proci 3 ili 4 ili kod nekih beba cak i 6 mjeseci da se smire.
Lako je biti general polsoje bitke ;) ali drugi put sam to prosla i zbilja mi se cini da je tako.

No kako je ovo topic o prehrani dojilje, iako nije sasvim sigurno, izbjegavaj sve sto izaziva nadutost za svaki slucaj (bar ces znati da si ucinila sto je u tvojoj moci) i provjeri kako reagira na kravlje mlijeko. Kod moje djece je to najveci problem.
Megan
ježim se par puta dnevno
 
Postovi: 4299
Pridružen/a: 10 sij 2003, 10:26

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Janja » 05 sij 2010, 12:28

Hvala vedi već sam luda od svega toga. I koje voće mogu jesti cure??????? :liza
slikaslikaslika
Avatar
Janja
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1857
Pridružen/a: 18 pro 2009, 18:17
Lokacija: među zvijezdama

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Megan » 05 sij 2010, 12:34

Ja nisam niti jedno osim kuhanih jabuka, a sada jedem zrele jabuke.
Uvodim i bananu i krusku. zapravo sad jedem najvise hranu koja se prva uvodi njima na dohrani :D
Megan
ježim se par puta dnevno
 
Postovi: 4299
Pridružen/a: 10 sij 2003, 10:26

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la boysmama » 05 sij 2010, 12:47

vedi, suparnice moja na soji :hug moj mali je isto alergičan na kravlje mlijeko i čim pojedem nešto mliječno (osim jogurta) on se cijeli ospe po licu, sad sam za božić jela neke kolače kojima su kreme bile od mlijeka i baaam, opet, sad smo na odvikavanju kao i ti, vedi :dunno

janja, vama je onda to vjerojatno bilo od graška kad kažeš da se popravilo :/ a sva adaptirana mlijeka su ipak sintetski derivati na bazi kravljeg mlijeka i ne sadrže u sebi sve one sastojke (enzime) za lakšu probavu kao majčino.

potpisujem vedi za voće, sezonsko voće, po mogućnosti ne prskano, ako se to uopće danas može sa sigurnošću znati :dunno tj. jabuke, kruške (banane ne zbog zatvora, kiwi ne zbog koštica i kiseline, agrume isto ne, grožđe ne zbog šećera)... ma, najbolje probati postupno uvoditi voćku po voćku pa ćeš vidjeti... ja uredno sad jedem agrume nakon tri mjeseca jer R nije imao problema sa stolicom
A... bebica...... 06.10.'16.
M... hrabrica... 02.07.'11.
R... mazica...... 06.10.'09.
L... mrcina ..... 21.04.'08.

"Sve mogu u Onome koji me jača" (Fil 4,13)
Avatar
boysmama
imam neke švapske gene
 
Postovi: 4452
Pridružen/a: 27 lis 2009, 21:14
Lokacija: Zagreb

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Janja » 05 sij 2010, 14:14

Kupila sam jabuke pa ću skuhati kompot. Ma najgore je što pola toga ne smiješ jasti. A kesten pire?
slikaslikaslika
Avatar
Janja
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1857
Pridružen/a: 18 pro 2009, 18:17
Lokacija: među zvijezdama

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Diami » 05 sij 2010, 14:37

Uh, kad ovo čitam, bome nekima nije lako. Ja sam jela praktički sve. POčela sam još u rodilištu s mandarinama (prvo malo, pa sve više) i nije bilo nikakve reakcije, a pomoglo mi je za stolicu. Karlo je vrlo rano počeo imati grčeve i imao ih je 6 mjeseci - ali totalno neovisno o tome što sam jela. Probala sam izbaciti sve redom, i na dulje vrijeme, čak 2 tjedna nisam pila i jela ništa mliječno (ni jogurte, sir, ništa što sadrži mlijeko ili bjelančevine mlijeka) i činilo mi se da mu je bilo još gore u tom periodu kad nisam jela jogurt, kojeg sam inače pila. Nikad problema od "kiselog" voća, zelene stolice od blitve ili nečeg drugog zelenog...

Iako više ne znam gdje i nemam članak spremljen, ipak ću napisati - čitala sam da su novija istraživanja pokazala da jako malo (dojene) djece ustvari reagira na stvari iz mamine prehrane, velikom većinom je stvar jednostavno kako Vedi veli - ili imaju grčeve ili nemaju. Ima nešto o tome i u knjizi pedijatra Harveya Karpa "Najsretnija beba u kvartu". A najviše u prilog tome ide i to da ima jako puno djece na adaptiranom, koja dakle ništa ne dobivaju preko mame, a ipak se jadna muče s grčevima i kolikama, neka manje, druga više.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Ina66 » 05 sij 2010, 14:44

boysmama je napisao/la:ina, točno je to, ne znam koliko jedeš zeleno (ja jedem često), ali kad budeš jela, obrati pažnju, uvjerit ćeš se! a na to su mi obratile pažnju i pedica i patronažna čim smo došli doma iz bolnice jer je vidila da spremam blitvu pa mi je savjetovala da ne bi bilo dobro prvo vrijeme jer bi ona htjela kontrolirati boju stolice, a ovako ne može... očito tu veliku količinu klorofila organizam ne uspije razgraditi pa se nađe u kakici.

boysmama - zeleno jedem svaki dan, možda preskočim kad imamo kombinaciju mahunarke-žitarica, a u mojih preko 50 mjeseci dojilačkog staža ovo nisam primijetila
i moje patronažne su imale sasvim drugačije savjete što se prehrane dojilja tiče, mislim da se spominjalo samo da izbjegavam sok naranče i limuna u početku.
što se čokolade i banane tiče - to je kombinacija koja me "otvorila" nakon prvog poroda pa sam ju prakticirala i kasnije :)
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Ina66 » 05 sij 2010, 14:59

našla sam jedan link koji navodi laktogene (one koje pomažu u produkciji mlijeka) namirnice
http://www.mobimotherhood.org/MM/article-diet.aspx
i jo jedan o prehrani dojilja
http://www.kellymom.com/nutrition/mom/mom-diet.html
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la boysmama » 05 sij 2010, 17:27

kod tebe je onda sve obrnuto nego kod ostalih, ina, sorry, nisam znala da čokolada i banane otvaraju...

a za ovaj link gore o prehrani, ma pitala bi ja njih kad ti se dijete kompletno ospe ili ima strahovite konvulzije da li ćeš jesti i piti kako ti se svidi sve i svašta ili ćeš malo pripaziti dok je malo, a ako se ne varam tu se spominje i alkohol i kava u umjerenim količinama, to je dosta relativno, nekome su umjerene količine i 3 L dnevno :loce i da je i to bolje nego AD mlijeko, to se apsolutno slažem, ali nitko nije ni spominjao da se treba odreći dojenja, samo pripaziti malo što se jede i istraživati reakcije svoga dijeteta probavanjem i uvođenjem jedne po jedne namirnice polako u prehranu

a kao bitna namirnica za povećanje produkcije mlijeka se tu navodi između ostalog i češnjak, možda i je, ako ti dijete prvo izdrži taj silni smrad mlijeka i ne okrene glavu u stranu kad mu ponudiš cicu, meni se to desilo i onda sam malo mlijeka izdojila i probala pomirisati i sve mi je bilo jasno.
A... bebica...... 06.10.'16.
M... hrabrica... 02.07.'11.
R... mazica...... 06.10.'09.
L... mrcina ..... 21.04.'08.

"Sve mogu u Onome koji me jača" (Fil 4,13)
Avatar
boysmama
imam neke švapske gene
 
Postovi: 4452
Pridružen/a: 27 lis 2009, 21:14
Lokacija: Zagreb

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Ina66 » 05 sij 2010, 19:52

boysmama - mi se očito ne razumijemo. može se jesti sve uz dozu opreza. ako primijetiš da nešto djetetu smeta, normalno da ćeš izbacivati namirnice dok ne skužiš što mu smeta
pitala bi ja njih kad ti se dijete kompletno ospe ili ima strahovite konvulzije da li ćeš jesti i piti kako ti se svidi sve i svašta

ovo su ekstremi što spominješ i pokazuju alergijsku reakciju ili intoleranciju

što se čokolade i banane tiče to samo pokazuje da nismo svi jednaki i da ne mora ono što vrijedi za jednu osobu vrijediti i za drugu (primjer s dohrane: Diaminog malca proso zatvara, moju otvara, malenom MaminomMačku je proso omogućilo da se prvi put pokaka bez pomoći sa strane)
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Janja » 05 sij 2010, 21:55

Danas je mojoj curi super dan, mislim da se smiriva sve i dolazi u normalu. Ipak joj je kakica još malo zelenožuta
ali redovna što je opet dobro. Počela je opet cijelu bočicu :alc do kraja iskapiti (120ml). I zbog toga sam jako :joy .
slikaslikaslika
Avatar
Janja
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1857
Pridružen/a: 18 pro 2009, 18:17
Lokacija: među zvijezdama

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la MAJKO MILA » 08 svi 2010, 11:58

Mini Me je napisao/la:za vodu je rekla da ne smijem puno piti, da ne bi razvodnila mlijeko!!!???? :shock:




pa da umjesto 3,5 mm imaš mlijeko od 1,7mm :mrgreen
Avatar
MAJKO MILA
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 15 sij 2010, 15:42
Lokacija: grad Zagreb

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Krumpirić » 08 svi 2010, 14:29

MAJKO MILA je napisao/la:
Mini Me je napisao/la:za vodu je rekla da ne smijem puno piti, da ne bi razvodnila mlijeko!!!???? :shock:




pa da umjesto 3,5 mm imaš mlijeko od 1,7mm :mrgreen

:lol :lol

koja genijalka ti je rekla da voda razvodnjava mlijeko? :lol :lol
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la boysmama » 08 svi 2010, 22:45

MAJKO MILA je napisao/la:pa da umjesto 3,5 mm imaš mlijeko od 1,7mm :mrgreen


:rolf :rolf :rolf
A... bebica...... 06.10.'16.
M... hrabrica... 02.07.'11.
R... mazica...... 06.10.'09.
L... mrcina ..... 21.04.'08.

"Sve mogu u Onome koji me jača" (Fil 4,13)
Avatar
boysmama
imam neke švapske gene
 
Postovi: 4452
Pridružen/a: 27 lis 2009, 21:14
Lokacija: Zagreb

Sto (ne) jesti kod dojenja

PostPostao/la Tinica » 21 ožu 2013, 17:28

Dakle, uskoro vam se i ja pridruzujem i kako je od mojeg zadnjeg dojenja prošlo jako puno godina (dojila sam Frana 2 godine) zaboravila sam sto dojilje smiju odnosno sto je zabranjeno papati barem u početku dok beba malo ne ojača. Ja se sjećam samo da sam jako puno jela tjestenine i krumpira i da sam pila puno piva. Ovo ostalo uopće nemam pojma sto se moze naći na jelovniku a da beba ne dobije grceve. Fran ih nije uopće imao ali nikako da se sjetim sto sam izbacila iz menija. Puno hvala!!!
slika
slika
Avatar
Tinica
Sveta krava
 
Postovi: 10473
Pridružen/a: 03 vel 2003, 11:56
Lokacija: ZAGREB - PURGERKA

Re: Sto (ne) jesti kod dojenja

PostPostao/la Peggy Sue » 21 ožu 2013, 17:30

:liza samo da se predbilježim jer i mene zanima.
slika

" Na svijetu postoji samo jedno lijepo dijete i svaka ga majka ima. "
Avatar
Peggy Sue
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 357
Pridružen/a: 07 ruj 2012, 22:09

Re: Sto (ne) jesti kod dojenja

PostPostao/la Zwerka » 21 ožu 2013, 17:33

Ako me skecanje ne vara, ne bi se trebale jesti mahunarke, citrusi... I dalje nemam pojma, cekam iskusnije.
Stariji brat - 14.12.2008
Mali covjek - 16.03.2013

...nećete znati sinovi moji koliko vas volim
tako dugo dok i sami ne postanete roditelji...
Avatar
Zwerka
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2177
Pridružen/a: 23 ruj 2008, 18:45
Lokacija: ...tamo gdje je i Bog rekao laku noć..

Re: Sto (ne) jesti kod dojenja

PostPostao/la tanjabb » 21 ožu 2013, 17:36

svi alergeni i hrana koja napuhava te jako zacinjeno
time da bebe cesto zna smetati i mlijeko

za pocetak bi izbacila samo velike alergene tipa citruse, jagode i grah, paprike i slicno sto jako napuhava. ostalo po potrebi jer neku djecu ne smeta nista, a neku svaki kiki.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: Sto (ne) jesti kod dojenja

PostPostao/la Hajdi » 21 ožu 2013, 17:37

jako puno jela tjestenine i krumpira i da sam pila puno piva


ovo ti je super recept ako se želiš udebljati ;)
šalim se naravno

Neki preporučuju da dojilja jede normalno a da izbaci namirnice za koje opazi da smetaju bebi, npr namirnice koje poznato napuhuju (grahorice, kupus), zatim da izbjegava jake i poznate alergene (citrusi, kravlje mlijeko, orašasti plodovi, kakao itd) te da izbjegava kavu i pravi čaj. Za početak je dobro uzimati više tekućine, a ako je potrebno regulirati probavu preporučuje se jesti juhe, kuhano povrće, kompote. Ovo ja ovako nabrzinu. Svakako je važno da dojilja redovno i raznovrsno jede kvalitetnu i zdravu hranu.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Sto (ne) jesti kod dojenja

PostPostao/la silki » 21 ožu 2013, 17:38

za početak nemoj baš puno pit piva :lol
sa srednjim sam jela apsolutno sve, smetale su mu samo mandarine. ovaj najmlađi je bio najkompliciraniji, još uvijek mi recimo reagira na zelenu salatu.
za početak opleti po juhava, mesu, krumpiru i tjestenini a ostalo kao kad uvodiš dohranu. izbjegavaj jake alergene, mahunarke, citruse. ono što inače tebe napuhuje izbjegavaj.
Avatar
silki
ni kljun ni krila ni nogice
 
Postovi: 12826
Pridružen/a: 08 lip 2006, 15:04
Lokacija: kvatrić

Re: Sto (ne) jesti kod dojenja

PostPostao/la silki » 21 ožu 2013, 17:39

zaboravih, lešo karfiol nam nije dao spavati par dana i noći, i svježa paprika :ajme
Avatar
silki
ni kljun ni krila ni nogice
 
Postovi: 12826
Pridružen/a: 08 lip 2006, 15:04
Lokacija: kvatrić

Re: Sto (ne) jesti kod dojenja

PostPostao/la nevenera » 21 ožu 2013, 17:45

ja sam jela sve. nije bilo ograničenja osim u količini
ako su mi se jele jagode, pojela bih dvije, ako nema rekacije kod bebača sutra dan malo više. i tako sa svime
ali ne bih u isti dan jela jagode, cvjetaču i npr mlijeko.

silki je napisao/la:za početak opleti po juhava, mesu, krumpiru i tjestenini a ostalo kao kad uvodiš dohranu. izbjegavaj jake alergene, mahunarke, citruse. ono što inače tebe napuhuje izbjegavaj.

X
kao da dohranu uvodiš
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.

cron