O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.
Odgovori

velike bebe-veliki ljenjivci

20 ruj 2013, 22:11

uglavnom se pronalaze teme male bebe teže cicaju, a što je sa velikim bebama.
Naime, s prvim djetetom i odlučnom željom za dojenjem došla sam do velikog razočaranja. Moja curica je lijepo primila siku i pravilno sisala, ali nije ništa izvukla iz sika. doslovno je na prazno vukla. konstantno je gubila na težini, prešla i dozvoljenih 10% i tada smo morali uključiti dohranu. tek 7 dan nakon poroda je počelo malo nadolazit mlijeko. nakon toga sam počela kombinirati dojenje sa adaptiranim.
poučena s iskustvom sa curicom ovaj put sam bila još ustrajnija u želji da ću dojiti svojeg bebača.
rodio se kao velika beba - 4500g i eto prvih mjesec dana sam stvarno samo forsirala dojenje na zahtjev, u međuvremenu se i izdajala. iako nikad nisam mogla puno izdojiti konstantno sam se tješila da je to zato jer mi bebač sve posisa (istini za volju uvijek izvuče sve kvrge). i bila sam izrazito sretna kada sam ga čula kako lijepo guta.
tokom trećeg tjedna počeli su problemi, ali samo navečer - kao da mu nije bilo dovoljno - "režanje" na jednu dojku, ponudim mu drugu pa nakon nekog vremena "režanje" i na drugu dojku i bjesomučno navlačenje sika. sve sam to pripisivala skoku u razvoju jer tokom dana je on bio dobra beba. i dalje mu nism uključivala adaptirano jer ubrzo idemo u savjetovalište.
došli u savjetovalite i šok. on je dobio samo 340 grama, a trebao je dobiti minimum 500 g.
pedijatrica nas ispituje o dojenju - odgovaram da doji na zahtjev(svakih sat i pol do dva), iza podoja djeluje smireno, ispričam za probleme s večernjim podojem "režanje", navlačenje sike i kako ja istiskujem mlijeko kada pomislim da ga više nema i onda se uvjerim u suprotno -dojka mi nije prazna, mlijeka ima, ali on tada više ne želi ni strpati siku u usta. suprug ga nosi, smiruje i onda na jedvite jade mu uspijem uvalit siku u usta gdje on napokon se smiruje i zaspe.
odgovara doktorica da je to tako sa velikim bebama. velike bebe su poznati kao veliki ljenjivci. naime, on doji dok mu lijepo sve teče u usta bez previše napora, ali kada treba povuči on to jednostavno ne želi i onda radi drame.
preporučila nam je adaptirano uz dojenje. pokušavam se izdajati, ali jednostavno ne mogu mu izvući toliko mlijeka za jedan obrok da bi mu davala svoje i naručeni smo na kontrolu tjelesne težine za 2 tjedna.
da li se tko od vas našao u sličnoj situaciji? što ste učinili?

Re: velike bebe-veliki ljenjivci

21 ruj 2013, 07:39

vidim da se trudis :hug , svaka cast!
u kojim razmacima mijenjas dojke? ako mijenjas svakih sat, sat I pol, a on svaki put posisa samo dok mlijeko samo tece moguce da ni ne dodje do masnijeg mlijeka od kojeg se dobiva na tezini.

jesi probala davati mu uvijek istu dojku unutar 2 h ? Ili zapoceti svaki sljedeci podoj s onom dojkom na kojoj je zadnji put dojio pa nakon sto on nju sasvim isprazni preci na novu dojku?

mozda da pitas na rodinom SOS telefonu, vjerujem da bi tamo mogla dobiti dobrih savjeta kako poboljsati dojenje.

u svakom slucaju sretno :mah
Odgovori