O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.
Tema je zaključana

Re: Dijete od 11 mjeseci slabo jede

19 lip 2011, 23:19

Diami je napisao/la:Ima na netu dosta recepata, sigurno i tu na forumu pokoji, pa samo treba prilagoditi sastojke onome što već papate.

Sjetila sam se sada da možeš napraviti i namaz od slanutka (googlaj pojam humus) i time "ukrašavati" komadiće kruha ili tjestenine. Slanutak može čak i sam jesti prstićima kuhani, bez ikakve obrade, a tako u biti i mahunarke poput meko kuhanog graha.

A po pitanju mesa - moj ga i trenutno jede najradije rukicama. A i tu možeš napraviti svoje mljeveno meso pa pomiješati sa začinima koje već koristite i napraviti čak i u oblicima - ne trebaš peći nego prodinstaš malo. Ili male mesne okruglice. Ako jedete jaja već možeš napraviti klasične "noklice" od griza i jaja, pa i to može jesti rukicama. Ili pak skuhati žgance/palentu na gusto i izrezati na kockice (ili opet zabavne oblike) pa i to može papati rukicama - to je mojemu jedno vrijeme bio hit.

i opet telepatija, ja danas razmišljala o namazu o slanutka :D

probat ću, super ideje, s mesom sam ja osobno malo slaba jer ga ne jedem pa ga slabo i znam pripremit, najlakše je bilo dok je jeo samo piletinu i puretinu kuhanu i miksanu :hahaha
a palentu ću probat ujutro narezat!!!

Re: Dijete od 11 mjeseci slabo jede

01 srp 2011, 22:51

koliko bi bilo normalno za jednogodišnjaka da pojede za ručak npr?
200,300,400 grama?
kako se to mjeri uopće?
gledala sam da one kupovne kašice za jednogodišnjake teže mislim oko 250g, al kako mi to nije jeo, pojma nemam jel bi pojeo cijelu :dunno

Re: Dijete od 11 mjeseci slabo jede

01 srp 2011, 23:38

To se nikako ne mjeri u gramima. Beba treba pojesti koliko joj je potrebo za zdravi rast i razvoj. Nekome ce biti dovoljno 100g po obroku, nekome 400. Imas i bebe/malu djecu koji su nejedaci (ja bila takva kao dijete, totalni nejedac a zdrava ko riba) i one koji su izjelice i samo bi trpali. I jedno i drugo roditeljima trenira zivce :mrgreen , nije dobro ni kad djeca lose jedu i kad treba od njih skrivati hranu.
Ja bih rekla da je bitno ne prisiljavati djecu na vise od onog sto sami zele pojesti, i ne dozvoliti im prezderavanje ako je vidljivo da to vodi u pretilost.

Re: Dijete od 11 mjeseci slabo jede

02 srp 2011, 08:43

thanks tanjabb
i mislila sam da je to bolji način, al nekako se čovjek uvijek pita jel mu puno, malo, treba li ponuditi još ili :dunno
al dok lijepo napreduje, nema se smisla zamarati previše time

Re: Dijete od 11 mjeseci slabo jede

02 srp 2011, 23:02

Ja imam problem sa mesom :ajme Nikako da sazvace, kako god da ga izmiksam, sameljem, pomjesam sa bilo cim...Jednostavno mrlja po ustima, zvace nesto i na kraju se sve zalijepi za nepce i tako stoji, a ona zinula, hoce jos :shock Sad vec super rucka, nista ne miksamo, samo viljuskom malo usitnimo i nema problema sem sa mesom. Sve sam mislila polako, ima vremena, ali vec par mjeseci je trebala da jede meso, a ne zna ili ne moze, pojma nemam...
Savjet :conf
Help pliiiz :mrgreen

Re: Dijete od 11 mjeseci slabo jede

03 srp 2011, 00:46

Fansy je li joj suho,da joj malo razrijediš ( ne previše) dok ne navikne :dunno Samo polako,bez forsiranja,stavljaj manje količine,pa povećavaj po malo.

alki i ja sam se pitala koliko bi trebala pojesti količinski.moja uvjek traži još :ajme stavim joj onako pun pijat,ne znak koliko stane u njega.Ali mislim da joj je to i više već dovoljno.
Neka on samo sisa i jede koliko želi,kad budeš na poslu i sika ne bude tu on će sigurno prihvatiti papanje. A on stvarno super napreduje pa nemaš razloga za brigu :kiss

Re: Dijete od 11 mjeseci slabo jede

03 srp 2011, 13:15

Ma, sve sam pokusala, i da dodam malo vise supice, pa da bude kasastije, ne zna...Pa sam sitno skroz sjeckala i davala sa paprikom, jer paprika nekako klizi, opwt nista, koliko god da miksam, koliko god da usitnim, sve ostalo proguta, a par komadica mesa zalijepi za nepce i to tako stojiiii i stoooojiii... :ajme
Ostalo jede super, voce i povrce obozava, nekad mi se cini da pojede i previse, super zvace sve ostalo, nema vise onog curkanja i ispadanja iz usta toliko, zato se do sad nisam ni brinula za meso, kontala sam polako...ali vec me panika hvata...

Re: Dijete od 11 mjeseci slabo jede

03 srp 2011, 22:34

Ne brini ako sve drugo jede.naravno meso i dalje nudi,pa kolko pojede.

Jos uvijek nece jesti

17 lis 2013, 17:00

Vec ima 1.5 mj kako maleni jede krutu hranu,tj.vecinskim djelom ju ne jede nego jede.
Vocnu kasicu pojede jos nekako,al na povrtnu place.
Nema sanse da mu uvodim 3 dana jednu namirnicu,samu
Kad smo probali uvesti korabicu,imao je nagon na povracanje,plakao i uopce nije htio gutati.
Probali smo mrkvu,ista stvar. Onda sam u mrkvu stavila jabuku i nekako pojeo.
Kroz 3 tjedna je dobio samo 60 g.
Sa strane su me svi vec poceli napadati da je to zato jer mu ne stavljam ni sol ni secer,pa da mu dam juhe,mesa,sokova..
Luda sam vec od opravdavanja drugima koji me gledaju kao osobu koja izgladnjuje dijete,a opet i ludim jer ne znam kako da ga nahranim.
Svaka zlica koju stavi u usta zavrsi vani. Pljuje,zatvara usta,place..
I uopce nije uspio zamjeniti jedno sisanje.
Nakon kasice obavezno trazi dojiti.
Ima 6 zubica,al ne zvace uopce.
Luda sam vise..
Da mu dajem samo vocne kasice s zitaricama???
A sta cu s povrcem?? Ja ovakva nemajka :/

Re: Jos uvijek nece jesti

17 lis 2013, 17:05

Jako si konfuzno sve napisala. Kada ste poceli s dohranom? Sta ste sve probali? Dijete ima koliko vidim tek 7 mjeseci prema tome nista nije alarmantno kao sto zvucis. :hug

Re: Jos uvijek nece jesti

17 lis 2013, 17:07

Koliko ima mjeseci ?
Nemoj se brinuti, ionako je u prvoj godini kruta hrana samo dohrana. Trudi se kombinirat sa namirnicom koju voli, kao npr sa jabukom. Pokusaj potom ponovo nakon nekoliko dana jer ne znaci da ju kasnije nece prihvatit.

Re: Jos uvijek nece jesti

17 lis 2013, 17:12

tanjabb je napisao/la:Jako si konfuzno sve napisala. Kada ste poceli s dohranom? Sta ste sve probali? Dijete ima koliko vidim tek 7 mjeseci prema tome nista nije alarmantno kao sto zvucis. :hug

Tanja,tako se i osjecam kao sto sam i napisala :(
Ima 7 mj, poceli smo s kasicama s 5.5 mj.
S tim da postoji sumnja da je alergican na kravlje mlijeko pa ja nista od tog ne jedem, i kaze pedica da mu je i zelucana sluznica vjerojatno ostecena,ili sta vec.
Al kakve to veze ima s neprihvacanjem hrane??
Probao je rizu,proso,palentu,butternut tikvu,ciklu,korabicu,mrkvu,jabuku,krusku
To je to za sad od namirnica.

Re: Jos uvijek nece jesti

17 lis 2013, 17:13

sasvim dovoljno namirnica
je li prihvatio ista od toga?
Koliko pojede kolicinski, koliko zlicica?
na koji nacin mu spremas hranu?

Re: Jos uvijek nece jesti

17 lis 2013, 17:34

tanjabb je napisao/la:sasvim dovoljno namirnica
je li prihvatio ista od toga?
Koliko pojede kolicinski, koliko zlicica?
na koji nacin mu spremas hranu?

Na palentu i proso se guti, na korabicu i mrkvu ima nagon na povraćanje. Jako dobro je jedino jeo tikvu butternut, a sad place i na nju.
Od 10 malih zlicica vise od pola zavrsi vani.
Par puta se toliko davio dok nije sve povracao.
Hranu mu kuham i miksam u kašicu, jer cim osjeti komadic, krene se gutiti.

Re: Jos uvijek nece jesti

17 lis 2013, 17:41

ako ne prihvaća, onda miksaj
do tad pogledaj količine koje bi trebao pojesti
http://www.mameibebe.biz.hr/phpBB2/viewtopic.php?f=40&t=74191

Re: Jos uvijek nece jesti

17 lis 2013, 17:47

nevenera je napisao/la:ako ne prihvaća, onda miksaj
do tad pogledaj količine koje bi trebao pojesti
http://www.mameibebe.biz.hr/phpBB2/viewtopic.php?f=40&t=74191

Miksam Neve, miksam..
Probala sam mu dati finger food pa se skoro zadavio s skroz raskuhanom mrkvom.

Re: Jos uvijek nece jesti

17 lis 2013, 17:53

spojila sam temu s temom odbijači dohrane :mah

Re: Odbijači dohrane (spojene teme)

28 lis 2013, 22:12

imamo 6mj. i ne želi jesti.
sjetila sam se da mu umočim žličicu i dam da cucla. tako ide, može dvije tri tako i to je to.

Re: Odbijači dohrane (spojene teme)

29 lis 2013, 07:20

polako pčelo :hug
kad ste počeli? koje namirnice? kako to izgleda, neće ni da pogleda ili?
mi smo imali foru sa žlicom vode između žlica hrane kad bih vidjela da ne ide.

Re: Odbijači dohrane (spojene teme)

29 lis 2013, 07:49

mome je trebalo 3-4 tjedna da pojede više od par žličica.
Ja sam isto nudila vodu između zalogaja

Re: Odbijači dohrane (spojene teme)

29 lis 2013, 08:54

Da utješim mame malih nejedača :hug
Ne triba se uopće nervirati i raditi od toga issue, nekoj djeci jednostavno treba duže da prihvate dohranu.
Ja sam sa V dohranu počela sa 6 ipo mj. - a prvi obrok, dakle neku mimimalnu količinu hrane koju bi mogli nazvati obrokom je postigao tek sa punih 8 mj.
Do tad je bilo žličica-dvi, čisto da kuša.
Brinulo je u početku to i mene, ali onda sam prelomila sama u sebi - najbitnije je da on super cica i napreduje, a dohrana... ja ću kuhati i nuditi i jedan dan će mu sigurno klikniti. I tako je i bilo. I danas jede odlično, zdravo i raznovrsno. Da smo dramili i nervirali se oko obroka možda bi mu se stvorija otpor.
Zato, pripremajte, nudite, a bebač koliko pojede pojede, doći će im, shvatit će već, dok cicaju/piju mliko nisu gladni :kiss

EDIT: vidila kasnije u Radosnicu, prvi pravi obrok je prihvatija tek sa punih 9 mj. (količina otprilike ka jedna najmanja Frutek ili Hipp staklenka) ;)
Zadnja izmjena: Vicky & Mama; 29 lis 2013, 12:00; ukupno mijenjano 2 put/a.

Re: Odbijači dohrane (spojene teme)

29 lis 2013, 08:56

Nama je trebalo jako dugo dok dohrana nije kliknula. A, isto ovako k'o kod Neve se dugo jelo par kasikica. I, zaista nema potrebe za uzrujavanjem. Svrha dohrane nije da se bebe debljaju.

Zwerka, nije mi jasno zasto stalno vagas malca?

Re: Odbijači dohrane (spojene teme)

29 lis 2013, 10:10

meni je dohrana sa drugim djetetom grozota i užas živi :gaah
sa prvim je od prvog dana išlo super i krenulo je lijepo uzlaznom putanjom. dok se sjetim jedno pozitivno iskustvom.
sa drugim sam u prvih mjesec dana skužila da će biti problemi.
danas nam je 10 mjeseci i na dohrani smo punih 4 mjeseca i još par dana (malo ranije smo krenuli).
jedini period kad je on jeo dohranu je bio period od 2 tjedna kad smo bili na moru (onda je imao 7 mjeseci) i sad ovih zadnjih 2,5 tjedna od kad smo na željezu i od kad nam je sastavni dio ručka slana, masna juha.
dok velim jeo mislim na neku normalnu količinu od oko 100-150ml, ja ne očekujem od njega da jede 500ml.
najgori period mi je bio od njegovih 8-9,5 mjeseci (tu je dobio 50grama). jeo je doslovno oko 5 žličica po obroku i počeo postepeno smanjivati dojenje jer se digao na noge i općenito je jako aktivan.
tu smo imali i zelene stolice i gubitak težine.
uglavnom krvna slika mu je užas, sad pije željezo, od njega je procvjetao, sad trenutno jede jakooo puno, udebljao se u 2 tjedna 400grama. gledam u to željezo i baš me zanima šta će biti kad ga popije.
dok više ne želi šta se najčešće dešavalo nakon koje 5 žličice (10 je bio plafon) to mi je jasno davao do znanja. stisnuta usta, mahanje rukom, plač, okretanje glave. ako sam se nekako uspjela probiti i ugurati mu žlicu u usta bilo je automatsko dizanje želuca i napinjanje na povraćanje. tako da sam odmah odustajala i nažalost nisam ga mogla "šopati".
za 2 mjeseca slavi prvi rođendan i 30.12. će u tanjur dobiti ono šta ćemo i mi jesti, znači sarmu :lol
više nemam uopće živaca za tu dohranu a o hrani koju sam pobacala da ne pričam.
da bar skupljam napoj za neku pajcu, bila bi to već prava pajca :mrgreen
cure držim vam fige da vam bebe "kliknu" kako se to kaže.

Re: Odbijači dohrane (spojene teme)

29 lis 2013, 10:48

mrs E, imala sam negdje već jedan post, ali izgleda da se izgubio, tamo sam sve objasnila pa sam sada bila više nego kratka.

ja se ne uzbuđujem baš previše.
mislim da nije spreman i nije neka preša s moje str.

krenuli smo 14. 10 na 06 mj točno.
palenta 3 dana
rižina sluz 3 dana
jabukica 3 dana
pa opet riža
pa opet palenta
pa jabukica riža
i to po par dana na jednoj kombi
pa amatant 2 dana
pa jabuka amarant 2 dana
sada smo palenta i jabuka

probao je na vrhu žličice dva puta u prvom hranjenju
jako se mrštio
nakon toga jeo je samo što sam mu strpala za vrijeme osmjeha, ostalo vrijeme rukama miče žlicu, stišće usta i odmiče glavu
to što je dobio u usta brzo bi ispljunuo i malo mumio ostatke

u kakici sam našla male dokaze o progutanom, gotovo uvijek

sada već zna i pametniji je pa odmah stišće usta
dam mu žlicu u ruke da si njome svrbi desni i tako probaje okuse

ne želi niti pola žličice a kamoli dvije tri kao vaši klinci

hranjenje nam jako kratko traje - da li griješim
ja ga ne želim siliti, probam malo, dam mu žlicu, gurnem mu na silu jednom i ostavim ga na miru jer me već molećivo gleda da ga pustim

čini mi se da je važan kontinuitet a ne količina ili nešto takvo

cilj mi je da mu okus postane interesantan a to mu sada nije tako

Re: Odbijači dohrane (spojene teme)

29 lis 2013, 11:00

:hug
sori, nisam naišla na post. znači sad već mjesec i pol ste na dohrani. po meni je sve ok što radiš, ja ne bih silila žlice ili na prevaru turala zalogaj, to si i sama skopčala da nema smisla.

a kako bi izgledalo da svi zajedno sjednete za stol jesti. ti možeš jesti tri mrvice necega, ne mora uopće biti isti obrok. i sestra isto - cijela obitelj za stolom, pa neka brljavi on svoju žlicu, ali isto neka vidi da se i svi hranite za stolom.
to je po meni isto jako bitno - kad je god moguce, ritam dana i obveze kako dopuštaju - da ste svi ukljuceni u obrok.

Re: Odbijači dohrane (spojene teme)

29 lis 2013, 11:07

dobra ideja to znamo raditi.
njega u viper i na povišeno kraj stola onda nas sve gleda

ali to znači obrok iz 15 h oko 16 bliže
nije ni to loše ali kad uvodim novu namirnicu biti će malo vremena za reakciju do noći

Re: Odbijači dohrane (spojene teme)

29 lis 2013, 11:33

meni se ovo sa zajedničkim obrokom isto čini kao super ideja :zivili
jer mi uskoro počinjemo i baš sam mislila da mi je malo glupo prijepodne samoj joj davat, a popodne kad veliki u 3 dođe iz vrtića i mi ručamo, ona jadna stalno gleda u nas i gura prste u moj tanjur ako je držim, a ovako bi i ona napokon sudjelovala pa bi joj se možda odmah to sve skupa dopalo :mrgreen
jer ja već vidim da ćemo mi kao i tvoj P pčelice :ajme samo ja nisam sigurna da ću moć bit tako skulirana :lol

Re: Odbijači dohrane (spojene teme)

29 lis 2013, 11:37

pčelica_maja_23 je napisao/la:ali to znači obrok iz 15 h oko 16 bliže


ma velim, ne mora to biti obrok za tebe ili L.
Ona može dobiti i krišku mandarine, ma bilo što - samo da se klopa

Re: Odbijači dohrane (spojene teme)

06 stu 2013, 22:27

neće i neće
uzme mi žlicu i onda ja sa drugom krenem prema ustima a on sa ovom svojom mlatara po meni i ruci ne bi li me otjerao.
presladak je.
ja se ni ne trudim...
malo je jutros čak otovrio usta al čim je okus osjetio počeo me tjerati zamasima ruke.

ponekad mu žlica odleti zbog siline zamaha.

smiješan momčić

Re: Odbijači dohrane (spojene teme)

08 stu 2013, 10:34

probaj češće nuditi vodu ili promijeni vrijeme obroka.
za starijeg je voda bila ključ da pojede, ili da je hrana malo vodenastija- ostavila bih malo vode od kuhanja u ono što gnječim. nekad bi češće nudila vodu u obroku
mlađem je pomicanje obroka na ranije za sat bilo dosta uspješno.

još je rano i Ima još dosta vremena pred vama. mnogi dobiju klik tek iza 9 mj :hug
Tema je zaključana