Sada je: 16 svi 2024, 05:10.

Nestajanje mlijeka

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: ostajem bez mlijeka

PostPostao/la sany » 01 stu 2012, 22:32

jeste bile na drugoj kontroli sa dva mjeseca? koliko je dobila?
Avatar
sany
la plus jolie petite aux yeux bleus
 
Postovi: 1918
Pridružen/a: 07 ožu 2002, 18:58

Re: ostajem bez mlijeka

PostPostao/la titirlica » 02 stu 2012, 23:26

još nismo, drugi tjedan idemo ;)
Avatar
titirlica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1549
Pridružen/a: 05 pro 2010, 23:05
Lokacija: zabreg

Re: ostajem bez mlijeka

PostPostao/la olja2208 » 03 stu 2012, 00:31

a joj, nemoj odustati, tretiraj i oporavljaj bradavice pa se postepeno vracajte na cicu, a smanjuj ad.
to s ad je zacarani krug, cica ce tako izgubiti bitku, to je sigurno,
potpis na cure, sve su rekle,
ja samo da te probodrim da ne odustanes,
imala je skok, ti nisi dovoljno jela/pila, brinula si, nista vam nije islo u korist,
prosla sam to sa srednjom curkom, imale smo čupav početak, produžile u bolnici 10-ak dana, dobijala je izdojeno na bočicu i skroz slabo cicala tih prvih 10, kasnije sam se mjesecima izdajala za taj večernji obrok, bilo je dana kad sam joj sve obroke tokom dana morala izdajati i dati na bocicu, njoj je smetao slab LD, urlala je na cici,
ali smo nekako izgurale 14 mjeseci, i to prvih 6 mj. iskljucivo dojila,
poslusaj savjete cura, odmaraj, pij, jedi, makni dudu,
i ako ima dovoljno mokrih pelena, ok je,
to što ne možeš izdojiti ne znači da mlijeka nema, isto tako, neke bebe sisaju jako kratko, a opet se dovoljno nacicaju ako to rade efikasno.
S. 2007. G. 2010. V. 2012. P. 2014.
slika
Avatar
olja2208
ja bih htjela imati more 24 sata
 
Postovi: 5662
Pridružen/a: 09 ruj 2007, 23:08

Re: ostajem bez mlijeka

PostPostao/la sany » 03 stu 2012, 15:57

titirlica je napisao/la:još nismo, drugi tjedan idemo ;)


ajde onda gurajte jos bar do kontrole, da vidimo koliko se dobilo
znam da nije lako :hug
Avatar
sany
la plus jolie petite aux yeux bleus
 
Postovi: 1918
Pridružen/a: 07 ožu 2002, 18:58

Re: ostajem bez mlijeka

PostPostao/la † Sanika » 03 stu 2012, 16:17

Titirlica ono sto ja ne kuzim tvojoj prici je to izdajanje?? Zasto nedas cicu za obrok nego se izdajas? Pa to izdajanje toliko iritira bradavice, pogotovo ako ih je beba nacela, da nije ni cudo davte bole.
Inace, purelan je genijalan. Nista ne pomaze kao ta mast.
I naravno pravlan polozaj dok beba doji. A najlaksi nacin za biti siguran da beba dobro drzi cicu je taj, da joj glavicu onako 'gurnes' u cicu, i nosic neboj se da ne bu mogla disati. U tom trenu beba otvori usta koliko treba i sama uzme cicu pravilno. To je najpametniji, da ne kazem jedini koristan, savjet poznatog pedijatra sa Sv. Duha.
I jos, znas da je za ocuvanje dojenja potrebno pri hranjenju dati prvo cicu, pa tek onda dohranu, i jos ako je sto ostalo u cici izdojiti. Da se ne smanji produkcija.
Iako su cure sto puta napisale ja cu jos jednom, kolicina izdojenog mlijeka nije nikakvo mjerilo stvarne kolicine!
Ja sam, reda radi probala izdojiti, jedva 20 ml. A mali je dobio preko kg u prvih mj dana.
O da, cvilio je non stop, bio je na cici non stop, bila sam luda, umorna, zivcana i uvjerena da je gladan. A vidis, nije bio.
Nemoj odustati.
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
Avatar
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4152
Pridružen/a: 16 kol 2002, 14:24
Lokacija: Zagreb

Re: ostajem bez mlijeka

PostPostao/la titirlica » 04 stu 2012, 13:41

ne odustajem ja jel mislim da je ona gladna žene drage nego zato jer ne želi sisati iz istog razloga se i izdajam , ona toliko počne vrištati kad joj guram cicu da se počne gušiti od plakanja, vrišti, izvija se, grize , vrti glavu , sva se zajapuri :place
purelan sam već 2 tube potrošila, kao i multi mam komprese za bradavice , ma sve sam poduzela al džabe :/
s obzirom da ona već 7 dana neće sisati ja se izdajam da joj bar nešto svoga dam, ali toga je svakim danom sve manje ...do prije par dana sam u cijelom danu uspjela izdojiti 100 ml, a jučer jedva 40 ml u CIJELOM danu .
...očito smo krivo startali i sad nam nema povratka :/
Avatar
titirlica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1549
Pridružen/a: 05 pro 2010, 23:05
Lokacija: zabreg

Re: ostajem bez mlijeka

PostPostao/la milka » 04 stu 2012, 20:27

a joj.... pa ako ne ide, fala bogu, dala si sve od sebe, nemoj da te to pokoleba...ja sam isto imala problema velikih sa mojom, al moja je i dan danas zeznuta...a mi smo još odlično bile započele....
drži se, i samo slušaj svoj instikt. nije smak svita ako je ne uspiješ dojit
Avatar
milka
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 577
Pridružen/a: 01 kol 2011, 21:49

Re: ostajem bez mlijeka

PostPostao/la † Sanika » 05 stu 2012, 15:33

Titirlica, naravno da vrišti i plače jer joj mlijeko u bočici odmah krene, a na cici ne. A nema strpljenja ni snage čekati i potaknuti let down.
Zato se kompresijama potakne let down, pa kad krene, beba nije tako živčana, a malo po malo s vremenom sama skuži stvar.
Isto tako ne znam jesi li, kada ste krenule s adaptiranim, kupila onu bočicu s najmanjom rupom ili neku veću prema dobi? Trebala si kupiti s najmanjom, da joj nejde prelagano, da bude što sličnije ciki.
No, sad si tu gdje jesi. Ono što bi ja u ovom trenutku napravila je sljedeće:
Nakon hranjenja bočicom, stavila bi je na cicu, s time da bi svakako potakla let down, pa neka joj curi u usta, možda joj se omili pa počne cicati.
I tako više puta na dan. Kad je odmorna i ne pregladna. I svaki dan sve više, a sve manje adaptiranog.
Prva tri mjeseca dojenje je jako teško i zahtjevno, rijetke su mame kojima krene glatko. Ali vidljiva količina mlijeka (izdajanjem, veličinom cica, curenjem po noći i sl.) stvarno nije pokazatelj.
Ima mama kojima mlijeko teče u potocima, a ima i onih (većina) koje se trebaju namučiti dok se uspostavi potrebna ponuda prema potražnji. I kod tih prečesto (a i ja sam bila među njima) dođe do problema i brzog odustajanja.
Evo npr. meni je dojenje s Paulom bilo od početka puno problema. Stalno je spavala, popila bi samo ono prvo, nemasno mlijeko, (pre)često sam mijenjala cice itd.
Nakon mjesec dana prirast je bio jedva 30 grama. Probale smo još neko vrijeme dojenje, i sa izdajanjem nakon podoja, no ništa se nije promijenilo.
Nakon mjesec i pol nedobivanja na težini, uvela sam adaptirano. Tužna ko pas, ali nisam znala što drugo. Kupila sam bočicu s najmanjom rupom i davala ad uvijek nakon dojenja. Zaboravila sam sad količine, ima negdje na MiB, no cca jedan obrok je bio ad. I počela je dobivati na težini. No i ja sam u međuvremenu skužila gdje griješim s dojenjem, polako smo se uštimavale i s tri mjeseca je opet samo dojila. Sveukupno 2 i pol godine. Naravno i dalje sam stalno bila opterećena s time jel gladna ili ne, često nisam ni osjetila let down od silnog stresa. Mogu reći da je tek s cca 6 mjeseci, uvođenjem kašica, u mom mozgu nastao neki klik, opustila sam se, i dojenje je krenulo, mlijeka bilo sve više itd.
Hoću ti samo nekako dočarati kako je sve to normalno, kako se problemi dešavaju svima, i kako nije istina da nemaš mlijeka. Jednostavno se niste uštimale. A stres je grozna stvar za dojenje.
S malim sam već imala loše iskustvo iza sebe, pa sam uvela kompresije od početka, i podoj od bar dva sata na svakoj cici. Visio je non stop, to sam već pisala. I tako 3 mjeseca. Al trud se isplatio. Napredovao je predobro prva tri mjeseca, kasnije je prirast bio manji ali u granicama normale.
Uglavnom sad je sve na tebi, možeš odustati, a možeš uz adaptirano, i kad beba nije pregladna (probaj jedan obrok dati trećinu manje), nastavti s cicom. Špricaj joj u usta da skuži kako je to fino. S vremenom bude sve jača, ti sve opuštenija, adaptirano s vremenom mogu zamijeniti kašice, a ostale obroke cica. Sve je moguće.
I prestani se izdajati. To stvarno umara i uništava bradavice. Radije radi kako sam napisala, "izdajaj" se bebi u usta, da krene let down. Može ona još naučiti cicati, ne brini za to.

Probaj. Sad stvarno nemaš što izgubiti.
Sretno :kiss
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
Avatar
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4152
Pridružen/a: 16 kol 2002, 14:24
Lokacija: Zagreb

Re: ostajem bez mlijeka

PostPostao/la titirlica » 05 stu 2012, 15:58

sanika hvala puno na trudu i ovolikom postu :kiss sve stoji kako si rekla , bočica je tt sa skroz malom rupicom, baš moraš stisnuti da bi krenulo curiti. Kompresije sam radila od samog početka podoja pa do kraja al svejedno :/ jedino što nisam probala je da joj dam cicu iza bočice , svi su uvijek govorili prvo cica pa onda dodaj bočicu :conf a to nam nikako nije uspjevalo jer je gladna i živčana i neće , probat ću još ovako kako kažeš ...možda nam se desi čudo :lebdi
Avatar
titirlica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1549
Pridružen/a: 05 pro 2010, 23:05
Lokacija: zabreg

Re: ostajem bez mlijeka

PostPostao/la † Sanika » 05 stu 2012, 16:09

titirlica je napisao/la:jedino što nisam probala je da joj dam cicu iza bočice , svi su uvijek govorili prvo cica pa onda dodaj bočicu


pa da, zato što je to pravilno, ali ako nedje, probaš kombinacije ;)
ajde vibriram za čudo :mah
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
Avatar
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4152
Pridružen/a: 16 kol 2002, 14:24
Lokacija: Zagreb

Re: ostajem bez mlijeka

PostPostao/la Plantea » 08 ožu 2013, 01:45

I kako se nastavila priča? Jeste li uspjeli ili ?
Plantea
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 2
Pridružen/a: 08 ožu 2013, 01:15

Nestajanje mlijeka

PostPostao/la Mlada mama » 23 srp 2014, 00:41

Drage majke potrebna mi je vasa pomoc..dakle prije 3 mj sam rodila svoj sincica kojeg od pocetka dojim, tj dojila sam ga prva dva mjeseca a sad zadnjih mjesec dana mu moram dati dohranu jer mu moje mlijeko nije dovoljno..problemi su prvo poceli kad mi je odbijao sisati desnu dojku i dojila samo ga samo na lijevoj tako da je desna ostala skroz bez mlijeka a lijeva ga je imala da pokrije njegove potrebe...zatim je i ona pocela imati sve manje mlijeka..poslje svakog njegovog podoja ja se izdajam i ne uspijem nikad izdojiti vise od 10 ml sto znaci da on popije svei trazi jos..e sad da ne duljim moje je pitanje da li je to znak da gubim mlijeko ili mozda jos ima nade, jer stvarno bi htjela dojiti jos to mi je stvarno predivno, i dali je problem to sto dojim samo na jednu dojku pa to i nije imalo neke budnosti...molim vas odg ako imate koji savijet i hvala unaprijed punoo :)
Mlada mama
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 23 srp 2014, 00:31

Re: Nestajanje mlijeka

PostPostao/la Diami » 23 srp 2014, 15:23

Dok god on doji, mlijeko neće nestati. Problem je što nekad bebe počnu "zezati" na dojci ili je odbijati, nemirno sisati, mame se često uspaniče, pa počnu dodavati adaptirano. E, onda se beba često vrlo brzo navikne na brzi tok mlijeka iz bočice, bez ulaganja nekog napora, te počnu manje efikasno sisati i eto ga, onda se počne smanjivati mlijeko, jer dojke rade po principu - koliko se popije, toliko se stvori novog.

To što ne možeš izdojiti nije znak da nema mlijeka, samo da ga ne možeš izvući izdajalicom. Plus što pokušavaš izdojiti nakon što on popije. Ja dojim evo treću bebu, a nikad nisam uspjela izdojiti više od 20ak ml, jednostavno mi nejde.

Ono što je kod vas bitno je imaš li volje izboriti se za povratak na isključivo dojenje, jer to nie lak put i traje ovisno o tome koliko sad dobiva adaptiranog tijekom dana. Ako ga dobiva, jer nisi to izričito napisala.

Ako dobiva adaptirano, onda ga nikako ne smiješ naglo ukinuti, nego postepeno, ili svaka tri dana po 30ml manje, ili tri dana svaki dan po 10ml manje, pa dan pauze, pa opet.

Bez obzira na adaptirano, potrebno je posvetiti se sljedećih dana i tjedana isključivo dojenju ako se želite vratiti. Daj mu da sisa kad god se uznemiri, dojite u polumračnoj ili mračnoj prostoriji. Doji noću bar jednom ili dva puta, jer su noćni podoji blagodat za povećanje i održavanje produkcije mlijeka. Ako imaš vremena izdajaj na prazno. Mada je meni bolje pomagalo na svaki kme stavljati bebu na dojku i poticati je da aktivno siše.

Obzirom da ti u krvotoku i dalje kolaju hormoni bitni za dojenje, ja bih pokušala vratiti mlijeko i na drugu dojku. Može on i na jednoj se zasititi, ali zašto ne probati, stavi ga kad je dobre volje, neka vuče i na prazno, može potrahati dulje vrijeme, možda se nikad neće vratiti na puni kapacitet, ali možda ipak malo "oživi" i dobiješ nešto više mlijeka.

Prije svega dakle posvetiti se tome, pustiti kućanstvo i obveze i dojiti na svaki kme. Pogledati video snimke na linku http://www.breastfeedinginc.ca/content. ... ame=videos i vidjeti da li beba efektivno sisa, ako ne poraditi na tome, jer ako ne vuče, onda se ništa neće postići ni cjelodnevnim boravkom na dojci. Raditi kompresije pred kraj podoja.

I najvažnije - oboružati se sa puno, puno strpljenja i volje!
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Prethodna

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.