Sada je: 19 ožu 2024, 04:12.

2 god: GER, intolerancija na gluten i mala kilaža! :O

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

2 god: GER, intolerancija na gluten i mala kilaža! :O

PostPostao/la mamax2 » 23 tra 2017, 09:39

spisala sam cijeli post preko mob i nije mi htjelo učitati :ajme
Uglavnom,malac rođen 3330g i 49cm. Sve ok. Dojili nismo, jednostavn nije islo. Sa 4 tjedna je dobio grčeve koji su trajali do 2 i pol mjeseca. Počelo povraćanje i nenapredovanje na težini. Hospitalizirani smo sa 9mj starosti. U 3tjedna bolnice ništa konkretno nije napravljeno niti otkriveno osim povišenih antitijela za celijakiju. Moram napomenuti da nas u ta tri tjedna u bolnici niti jedan put nije posjetila gastroenterologica nego nas je vodio doktor koji nije gastroenetrolog..užas. Otpušteni kući za uputama za BG prehranu. sa 11mj opet u bolnicu na 2 tjedna zbog jakog urinoinfekta. Tada nas posjećuje gastroenterologica i daje dijagnozu intolerancije na gluten. Malac napreduje na težini,ali jako sporo. Svi nalazi drugi u redu Bogu hvala. Na kontroli kroz ambulantu gastrićka kaže da mali ima GER i daje nam sirup Ranidil. To povraćanje se javlja na neke periode. Bude po mjesec, mjesec i pol da ne povrati pa opet počne. Još jedan problem plus je taj što smo jeli miksano sve do sada, do 2. god i sada je to show za krutom hranom..jedan zalogaj žvače po 10min :place :place :place
Sada imamo 2 god i 1 mj i imamo 11, 11,2kg.Visinom smo super (nezz točne centimetre,al u zadnja 2mj je narastao 5cm u visinu).
Molim za savjet ako neka mama ima/imala sličan problem: sada kad pojede nešto s glutenom (dopustim mu kad traži nešto od sestre samo da bi žvakao, da stvara taj refleks žvakanja) nema nikakvih reakcija. Niti povraćanja na to, niti napuhivanja..ništa od simptoma koji bi ukazivali na intoleranciju..da mu davam il ne?? Mislite li da je 11kg baš drastično malo?? Ubedirana sam totalno!!! Savjet za nešto dobro za apetit/imunitet??
Ukratko netko sa sličnim problemima javite se plizzzz :gaah :gaah
U Splitu nas vodi gastoenterologica Žitko..inače malac je preaktivan. Ne staje niti na sekund po cijeli dan (jedino kad spava) i veseljak je pravi :nata
mamax2
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 19 tra 2017, 13:47

Re: 2 god: GER, intolerancija na gluten i mala kilaža! :O

PostPostao/la tanjabb » 23 tra 2017, 11:36

Ako je djetetu diagnosticirana celiakija on ne bi smio gluten ni u tragovima i toga se trebas pridrzavati cijeli zivot.
Slabo napredovanje na kilazi i rast su jedan od glavnih pokazatelja celiakije. Napuhnut trbuscic i smrdljiva stolica takodjer.
Ja ih znam dvoje kojima je to diagnosticirano i oboje su djece nakon strogog pridrzavanja bezglutenske prehrane poceli normalno dobivati na kilazi i rasti.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26098
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: 2 god: GER, intolerancija na gluten i mala kilaža! :O

PostPostao/la palunkica » 23 tra 2017, 11:58

Jesu li radili gastroskopiju?

Celijakija se ne moze dijagnosticirati samo iz nalaza krvi.
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38137
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: 2 god: GER, intolerancija na gluten i mala kilaža! :O

PostPostao/la Sreca najveca » 23 tra 2017, 12:24

Ja bih se samo osvrnula na kilazu, moja starija rodjena s 3 kg, s dvije je imala 11. i nije ni meni ni pedijatrima bila premrsava. Za ostalo nemam iskustva.
P 07.02.2007. :luv
I 27.11.2009. :luv
Avatar
Sreca najveca
je sada precool
 
Postovi: 4484
Pridružen/a: 23 vel 2006, 17:34
Lokacija: Zg

Re: 2 god: GER, intolerancija na gluten i mala kilaža! :O

PostPostao/la Diami » 23 tra 2017, 17:38

Ako se dobro sjećam kod celijakije dolazi do upalnih procesa u crijevima kada dolaze u kontakt sa glutenom. To pak umanjuje apsorpciju hranjivih tvari općenito i tako usporava ili onemogućava bormalan rast i razvoj. Ako se uzrok ne ukloni (dakle gluten ostane u prehrani), dolazi s vremenom do kroničnog, nepovratnog oštećenja resica i posljedično do trajnih problema sa apsorpcijom hranjivih tvari.

Zato bih ja - iako ti ne vidiš simptome direktno - svakako izbjegavala kontakt sa glutenom ako mu je stvarno potvrđena celijakija. A ako nije, onda bih na tvom mjestu tražila da se pretrage završe tako da dobijete konačnu dijagnozu. A pitala bih i da li ima smisla napraviti alergološku obradu, da vidite nema li i tu nešto što ga smeta.

Preporučila bih ti i da vodiš dnevnik prehrane i evidentiraš kada se pijavljuju simptomi refluksa. Putem dnevnika možda uspiješ uhvatiti da li neka. Konkretna namirnica uzrokuje probleme. Neki roditelji primjećuju recimo pogoršanje simptoma zimi, a drugi baš vezano uz neke namirnice, pa se isplati pratiti.

Jedino što sam u više navrata čula da se za uspješno testiranje na celijakiju testovi rade dok je dijete u kontaktu s glutenom u prehrani, jer inače zna biti lažno negativnih rezultata, ali to ti doktor mora konkretno dati upute, ne znam je li to stvarno točno (ali se to sigurno da izguglati).
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: 2 god: GER, intolerancija na gluten i mala kilaža! :O

PostPostao/la mamax2 » 23 tra 2017, 22:58

Njemu su od testova radili samo ta neka antitijela iz krvi koja su tada bila povećana. Prije mi je imao simptome (proljev, napuhnut stomak, dermatitis), ali sada tih simptoma nema. Mislim da ću poslušat vaše savjete za dnevnik prehrane i za apsolutno uklanjanje glutena. Sutra ga vodim na vaganje i od sutra ću si taj dnevnik počet vodit i uklonit mu gluten skroz pa ćemo vidjeti. A što se tiče kila..meni to malo :ajme Mala mi je imala sa 2 godine 15kg pa mi je sada to velika razlika :ajme
Dajte mi molim vas savjet kako ću mu sa miksanog prelazit na kruto? Ne sjećam se s malom kako smo taj prelaz napravili jer mi je s njom sve glatko išlo bez ikakvih problema..jednostavno je jela sve živo. To me sad isto s njim muči :strah :strah
mamax2
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 19 tra 2017, 13:47

Re: 2 god: GER, intolerancija na gluten i mala kilaža! :O

PostPostao/la Adorabla » 24 tra 2017, 10:25

Celijakija se ne moze dijagnosticirati samo iz nalaza krvi.

da, celijakija se potvrđuje samo i osnovno biopsijom resica tankog crijeva. Antitijela mogu dati sumnju na celijakiju ali ne potvrđuju dijagnozu.
Kod male djece kao sto je kod tebe slucaj, nitko nece bas sugerirati biopsiju jer je previse invazivna pretraga i ne radi se kod tako male djece. Tako da zapravo ako imate potvrdu celijakije onda je to to, nazalost.

Sto se tice simptoma oni mogu i ne moraju biti prisutni u jacoj ili manjoj mjeri (da te ne zavara to kaj mu je sada bolje), ali gubljenje na tezini, nedostatak B vitamina, malsorpcija hrane itd definitivno ukazuju da se najvjerojatnije radi o tome.
Kod celijakije, pogotovo kod djece potrebbno je ne samo izbaciti gluten iz prehrane, nego sve kontaminirane namirnice baciti, ocistiti kucu, stol, radne povrsine i onda se prihvatiti pripremanja hrane bez glutena. Kontaminacija glutenom je jeziva a i najmanja cestica moze i dalje izazvati probleme.
Npr ako je na stolu plata s pršutom, uzme li netko prstima kruh pa nakon toga šnitu pršuta - došlo je do kontaminacije i za onoga koji nije dirao kruh.
Ako je gluten u pitanju, onda se stvarno treba prema njemu odnositi kao prema otrovu. Npr ne dolazi u obzir da se koristi npr putar tako da netko nozem uzme putar i stavi na kruh pa opet na putar jer time dolazi do opce kontaminacije putra.

E sad oko prehrane, prava (npr imas pravo na recept dobiti mislim 2 kile bezglutenskog brašna itd) najbolje ti se obratiti Hrvatskom društvu za celijakiju na stranici http://www.celijakija.hr/
Oni ti često organiziraju predavanja kako se suočiti s bolešću, kako promijeniti način kuhanja itd. Imaju besplatne tribine i tako.
Obzirom da je celijakija autoimuna bolest moraš biti svjesna da će to trajati zauvijek, takvo stanje i da će i vama promjena prehrane donijeti dosta dobrobiti.
Osim toga ako te mogu utješiti danas se možeš puno lakše nositi s celijakijom. Je da su svi proizvodi basnoslovno skupi ali ima već dosta istraživanja o benefitima prehrane s niskom dozom ugljikohidrata tak da to nije situacija kao prije 5 godina.

Drzte se. Bit ce ti tesko, ali vjeruj mi, kada nekako prihvatite, pocnete razmisljati malo na drugi nacin skuzit ces da to nije nikakva ogranicavajuca bolest.
Eh da jedino u vrticu ce trebati jako paziti jer ljudi znaju biti jako zadrti po pitanju celijakije kao da je to nekakvo izvodjenje ili "moderna" bolest a ne autimuna bolest.
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: 2 god: GER, intolerancija na gluten i mala kilaža! :O

PostPostao/la Adorabla » 24 tra 2017, 10:30

celijakiju testovi rade dok je dijete u kontaktu s glutenom u prehrani, jer inače zna biti lažno negativnih rezultata

da, ako prebacis na bezglutensku prehranu i onda ides na biopsiju da, znaju biti lazno negativni rezultati zato se to nikako ne radi. Kod odraslih. Kod djece kazem je to invazivna pretraga pa bas nisu skloni eksperimentima.
Ali to treba gledati i ko na penicilin. Nece ti se nista desiti ako kazes da si alergican na penicilin cak i u slucaju sumnje. E tako i celijakija. Nije da nam je gluten potreban za zivot.
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: 2 god: GER, intolerancija na gluten i mala kilaža! :O

PostPostao/la Diami » 24 tra 2017, 10:56

Što se težine tiče, moja najmlađa je sada 3,5g i ima 14,3kg. :dada

Prelazak na komadiće zna biti nezgodan kod nekih. Jesi pokušala sa meko kuhanim povrćem koje može sam primiti u ruku? Sad će pomalo i voće (banana, pa kasnije breskve, kruške, nektarine, marelice) koje se isto daju fino ponuditi za pojesti iz ruke.

Žvakanje je i stvar vježbe, ako do sada nije bilo potrebe da jede kruto, onda mu se i muskulatura i motorika trebaju priviknuti na taj proces. Ići će to lakše što više prilika za vježbu bude imao. Ako ne odbija hranu sa komadićima, onda od sada samo kuhano i usitnjeno, tako da se vježba. Ako ti se čini da je problem sa žvakanjem, onda eventualno vidjeti sa stručnjacima, vani se logopedi specijaliziraju nekad i za takve probleme, ne znam kako je u hr.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: 2 god: GER, intolerancija na gluten i mala kilaža! :O

PostPostao/la mamax2 » 24 tra 2017, 13:07

Adorabla HVALA na iscrpnom odgovoru :hug
Definitivno moram ja očito promijenit razmišljanje o tome..evo pocela sam i dnevnik prehrane danas voditi. Rekla sam da ako i jest i ako bude celijakija dao Bog da nam to bude najveće zlo. Danas stvarno ima masa proizvoda BG..jest im cijena pod zlato,al dobro.
Evo vidjet cemo kroz iduce vrijeme kako ce biti.
Diami hvala također...javljati cu promjene s mojih dečkom..nadam se povećanje kilaze :ajme
Danas ga nisam uspjela odvesti na vaganje..kad se vagnemo-javim. Moze preporuka za najbolju kucnu vagu???
mamax2
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 19 tra 2017, 13:47

Re: 2 god: GER, intolerancija na gluten i mala kilaža! :O

PostPostao/la zara01 » 24 tra 2017, 15:29

Po meni ono sto ti trebas je dobar gastroenterolog koji ce pogledati nalaze i savjetovati te dalje.
Nije mi uopce jasno da su ti rekli samo da su povisena antitijela bez daljnih uputa.
Intolerancija na gluten i celijakija nisu ni priblizno isto.
Ja osobno naravno ukoliko mi financije dopustaju bi otisla privatno.
Sto se tice kilaze glupo je usporedivati s drugom djecom.Moj je s 2god imao 14kg(ima gerb),a ona sa 3god se vrti oko 13,5-14kg.
AKo je dijete zdravo kg su totalno nebitni.
Celijakija moze biti uzrok tome.
Sto se tice gerba obicno isto dobijes upute vezano od gastro glede prehrane,iako moras sama biljeziti i skuziti sto mu smeta.
Moj ima gerb i nazalost nije prosao ni sad sa 15,5god.
Sto se tice miksanja,jede li ista od komadica?Ili je bas sve miksano?
Moja je donedavno imala poriv na povracanje na velik broj namirnica.Na opce zgrazanje svih,a uz podrsku gastrice i psihice ja sam rucak miksala.I proslo.Sad zvace.I rucak.Sporo,ali zvace.
Meni je gastrica rekla da svako zdravo dijete nauci zvakati i da ju uopce ne forsiram.Nudi komadice,prozvakat ce ;)
T&T
Avatar
zara01
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1367
Pridružen/a: 11 vel 2011, 16:04
Lokacija: Zagreb

Re: 2 god: GER, intolerancija na gluten i mala kilaža! :O

PostPostao/la mamax2 » 24 tra 2017, 22:59

[quote="zara01"]Po meni ono sto ti trebas je dobar gastroenterolog koji ce pogledati nalaze i savjetovati te dalje.
Nije mi uopce jasno da su ti rekli samo da su povisena antitijela bez daljnih uputa.
Intolerancija na gluten i celijakija nisu ni priblizno isto.
Ja osobno naravno ukoliko mi financije dopustaju bi otisla privatno.
Sto se tice kilaze glupo je usporedivati s drugom djecom.Moj je s 2god imao 14kg(ima gerb),a ona sa 3god se vrti oko 13,5-14kg.
AKo je dijete zdravo kg su totalno nebitni.
Celijakija moze biti uzrok tome.
Sto se tice gerba obicno isto dobijes upute vezano od gastro glede prehrane,iako moras sama biljeziti i skuziti sto mu smeta.
Moj ima gerb i nazalost nije prosao ni sad sa 15,5god.
Sto se tice miksanja,jede li ista od komadica?Ili je bas sve miksano?
Moja je donedavno imala poriv na povracanje na velik broj namirnica.Na opce zgrazanje svih,a uz podrsku gastrice i psihice ja sam rucak miksala.I proslo.Sad zvace.I rucak.Sporo,ali zvace.
Meni je gastrica rekla da svako zdravo dijete nauci zvakati i da ju uopce ne forsiram.Nudi komadice,prozvakat ce ;)[/quo

Slažem se da mi treba dobar,dobar gastroenterolog..ići ćemo u Zg na ljeto. Ovo u Splitu mi je apsolutno razočaravajuće..14.06. smo naručeni u Split na kontrolu..baš me zanima šta će tada reć...i nakon toga idemo u Zg..

On ti meni jede komadiće..rado gricka kukuruzni smoki, Kiki i Pez bombone obožava :ajme Znam da u njima nema ništa dobro ni zdravo,al mu ih ne uskraćujem..još su i gluten free :liza

Kad napravim pizzu isjeckam mu na male komadiće i on ih jede...al nam je problemčić kuhano..prije koji dan sam mu sitno nasjeckala špagete sa mljevenim mesom. Jeo je, nije povraćao, al je taj ručak trajao 1h i 10min :strah :lebdi

Budući da mi je zadnja 3-4 dana u nekoj fazi odbijanja hrane, odnosno ne jede mi količine kolike je jeo prije, danas sam mu smiksala pileći batak, mrkvu, krompir i rižu sa juhom i dala mu miksano...da mi više pojede :znoj :znoj
mamax2
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 19 tra 2017, 13:47

Re: 2 god: GER, intolerancija na gluten i mala kilaža! :O

PostPostao/la zara01 » 25 tra 2017, 09:29

Dr.Jaklin i Poliklinika Helena u Zagrebu su ti moja preporuka.
Nemoj miksati da vise pojede.On nije neuhranjen.Moja u toj dobi nije imala vise sigurno.Meni to uopce nisu mrsava djeca.
E sad izbor hrane je tvoj izbor;)
T&T
Avatar
zara01
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1367
Pridružen/a: 11 vel 2011, 16:04
Lokacija: Zagreb

Re: 2 god: GER, intolerancija na gluten i mala kilaža! :O

PostPostao/la Diami » 25 tra 2017, 12:33

Pazi sa bombonima, zubi će nastradati. :zub

I ja mislim da vam kilaža nije problem. Djeca (i odrasli) dolaze u svim visinama i težinama, ne mogu i ne moraju svi biti na 50oj percentili ili iznad. :)

A što se apetita tiče, sasvim je normalno i uobičajeno da djeca - kao i odrasli - imaju faze različite potrebe za hranom. U periodu rasta je to više, pa onda opet neko vrijeme manje, ovisno često i o godišnjem dobu (mnogi preferiraju ljeti lakšu hranu) i općenito raspoloženju. Ne treba nužno odmah intenzivirati pokušaje hranjenja. On mora i naučiti osluhnuti i poštivati signale svog tijela da je gladan/sit/žedan i naučiti adekvatno reagirati, i za to treba vremena.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing


Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron