Sada je: 28 ožu 2024, 10:03.

vodene kozice

Sve o zdravlju, bolestima i preventivi.

vodene kozice

PostPostao/la VIPmama » 17 pro 2004, 16:33

Znam da je bio topic negdje, al nemam vremena tražit...<
><
>F mi dobio kozice, a M ima 6 mj. Kak to bebe podnose, kaj ću s njim?<
>Nema šanse da ih izoliram, a mogao je već i po
at.<
><
>Cijepljenje smo morali odgoditi za 2 tj! UH !<
><
>Koliko su vam klinci bili na «bolovanju»?<
Zadnja izmjena: VIPmama; 20 ožu 2012, 10:01; ukupno mijenjano 1 put/a.
Vrag nosi Pradu
Avatar
VIPmama
mirisni cvjetić, jutarnja rosa
 
Postovi: 23259
Pridružen/a: 14 sij 2002, 18:32
Lokacija: na zapadu

Re: vodene kozice

PostPostao/la mama lav » 17 pro 2004, 18:09

svjeze iskustvo.<
>stariji 4,5 je dobio prije tri tjedna. glavna fora je sto je on zarazan dva dana prije nego sto dobije osip i poslije sve dok se ne pocnu susiti kozice. ja sam strahovala od tih kozica cijelo vrijeme i dosta sam razmisljala o cjepljenju.<
>mladji (1,5) je dobio tocno 2 tjedna poslije kao i susjed koji je bio s lukom tih dana.<
>inkubacija traje od 10-21 dan. moje iskustvo je da su oba prosla s kozicama super. imali su veliki osip, ali ne i temperaturu te se nisu cesali. <
>stariji je bio iskljucivo doma 7 dana, a jos 7 nije isao u vrtic. mogao je nakon 7 dana ici u vrtic, ali kako si me upozorili da kozice ruse imunitet (strasno) ja sam ga zadrzala jos jedan tjedan. mladji je bio doma 5 dana, a sesti vec ide k baki koja ga cuva.<
>sve u svemu pao mi je kamen sa srca... <i></i>
mama lav
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 27 svi 2001, 22:25

Re: vodene kozice

PostPostao/la Sarina mama » 17 pro 2004, 18:15

stari topic o kozicama<
><
>Toni je imao 9 mjeseci i relativno lako ih je prebolio. Ali zato Sara <
>Pisala sam sve na ovom gore topicu,pa necu sad ponavljati. Sara 29.08.2001.<
>Antonio 29.09.2003.<i></i>
Sarina mama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 112
Pridružen/a: 14 vel 2002, 01:16

Re: vodene kozice

PostPostao/la VIPmama » 17 pro 2004, 21:10

hvala!
Zadnja izmjena: VIPmama; 20 ožu 2012, 10:01; ukupno mijenjano 1 put/a.
Vrag nosi Pradu
Avatar
VIPmama
mirisni cvjetić, jutarnja rosa
 
Postovi: 23259
Pridružen/a: 14 sij 2002, 18:32
Lokacija: na zapadu

Re: vodene kozice

PostPostao/la lara72 » 18 pro 2004, 01:44

Netko je negdje napisao<
>Kozice=ZDRAVLJE i sa tim se potpuno slazem.<
>Fran je od mene pokupio kozice. Imao je tada 4 mjeseca. Bila sam van sebe od
ige. Na zaraznoj mi je receno da nece imati kozice u blazem obliku (kako obicno bebe imaju) jer ih je dobio od mene tj. nisam mu prenjela imunitet. Bilo nam je gadno dvije noci, jadnicak je bio pun kozica. Nicim ga nismo mazali ali smo ga jako cesto kupali. Vjeruj znam da si sada u panici i bojis se ali moje je misljenje da je bolje da odrade djecje bolesti dok su manji.<
>Uostalom komplikacije kod kozica su rijetke (iskljucujem bebe od mjesec dana i odrasle). <i></i>
sretna mama
lara72
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1435
Pridružen/a: 07 ožu 2003, 17:27
Lokacija: zagreb

Re: vodene kozice

PostPostao/la Wawayuq » 20 pro 2004, 00:02

ovak je kod nas bilo: moj sin je dobio kozice s godinu dana i imao je svega nekoliko flekica po tijelu. Cijelo to vrijeme je divljao po kuci kao inace, super je jeo, nije imao temperaturu, i nije ni primjetio flekice na sebi, a i cijelo vrijeme dok ih je imao sam ga dojila. Zato sam ja pokupila kozice od njega i tocno 3 tjedna kasnije sam bila kompletno prekrivena ranicama, imala sam jako visoku temp., bila sam potpuno bespomocna i ocajna. Eto, nadam se da i tvojoj djeci bude kak je mom sinu bilo. <i></i>
Wawayuq
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 100
Pridružen/a: 22 pro 2003, 17:23

Re: vodene kozice

PostPostao/la medo14 » 20 pro 2004, 11:47

Moja cura je prva dobila kozice i kao da ih nije ni imala. Par točkica i to je sve, niti je svrbilo, bez temperature, ništa.<
>Dečko je dobio 2 tjedna poslije nje i nije bilo dijela tijela na kojem nije imao kozicu, najgore mu je bilo na guzi, još je imao pelene. I nakon 4 dana mučenja završio u bolnici, naime uz kozice dobio je i rota virus, uglavnom bio je u vrlo lošem stanju. Imunitet od kozica oslabi. Pitala sam doktora gdje je mogao pokupiti rota virus kad je bio u izolaciji, kaže on kaže da je možda pokupio u ambulanti kad smo išli na pregled zbog kozica!<
>Eto to su naša iskustva s kozicama, nadam se da ćete bolje proći s kozicama. Sretno!<
> cura 9. mj. 2000.<
>decko 8. mj. 2002.<i></i>
Avatar
medo14
kraljica tablica
 
Postovi: 10108
Pridružen/a: 28 lis 2001, 12:37

Re: vodene kozice

PostPostao/la mama lav » 20 pro 2004, 14:54

samo da dodam,vezano za odlazak lijecniku.<
>mi nismo ni isli buduci da lijek ne postoji, a imunitet je po defaultu nizak. <i></i>
mama lav
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 27 svi 2001, 22:25

Re: vodene kozice

PostPostao/la Sarina mama » 20 pro 2004, 15:35

kod nas je mm prvi dobio pa je on isao - ja mu govorila da su to kozice, a on mi nije vjerovao, mislio je da ima gripu jer ga je sve boljelo. On je dobio tekuci puder i nesto protiv svrbeza. <
>Sa djecom nismo ni isli doktoru jer sam vec bila "uigrana " Sara 29.08.2001.<
>Antonio 29.09.2003.<i></i>
Sarina mama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 112
Pridružen/a: 14 vel 2002, 01:16

Re: vodene kozice

PostPostao/la medo14 » 20 pro 2004, 15:41

Ma mi smo išli kod doktora samo zato što su te kozice bile u toliko intenzivnom i nenormalnom obliku, da eto umirimo sebe. cura 9. mj. 2000.<
>decko 8. mj. 2002.<i></i>
Avatar
medo14
kraljica tablica
 
Postovi: 10108
Pridružen/a: 28 lis 2001, 12:37

koze

PostPostao/la kim » 21 pro 2004, 12:39

M. je kozice imao s 8 mjeseci (dobio na sat - tocno 14 dana nakon
ata). Imao ih je vise nego 3,5-godisnjak i imao je 2 dana malo povisenu temperaturu. No nista ga nije sprecavalo u puzanju i istrazivanju.<
> Kod lijecnika nismo isli - samo smo se culi telefonski. <i></i>
kim
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 60
Pridružen/a: 03 tra 2002, 14:03

Re: koze

PostPostao/la Wawayuq » 23 pro 2004, 10:02

kad smo kod kozice, sto ste cule o tekucem puderu vs. hipermangana? Mislim da je meni bilo receno ne koristiti tekuci puder nego samo kupanje u hipermanganu, al se ne sijecam zasto i ako sam to cula <i></i>
Wawayuq
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 100
Pridružen/a: 22 pro 2003, 17:23

Re: koze

PostPostao/la MamaAna » 26 pro 2004, 12:29

Vipica, javi kak su ti klinci.<
>Jutros sam primjetila jedan mjehurić na Grginoj ruci...ima i grlobolju, Marta ima 3 mjeseca...da li ima šanse da se ne zarazi (dojim)? Stalno je u kontaktu s Grgom...<
>Ja sam se cijepila prije godinu dana (da se ne bih trudna razbolila). Grgur 02.08.2001.<
>Marta 13.09.2004.<i></i>
MamaAna
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 01 pro 2001, 01:27

Re: koze

PostPostao/la mamajapi » 26 pro 2004, 14:25

Quote:kad smo kod kozice, sto ste cule o tekucem puderu vs. hipermangana? Mislim da je meni bilo receno ne koristiti tekuci puder nego samo kupanje u hipermanganu, al se ne sijecam zasto i ako sam to cula <
>Wawa, do
o si čula. Već sam pisala jednom o tome.<
>Mi smo lani imali kozice i samo se kupali ili tapkali koze s vatom namočenom u hipermangan.<
>Doc je objasnila ovako: kada se koze namažu tekućim puderom mogu se zagnojiti, a kako su prekrivene ne vidi se što se stvarno događa s njima. A otopina hipermangana jako do
o ublažava svrab i suši beštije. <i></i>
mamajapi
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 11 ožu 2003, 15:37

Re: koze

PostPostao/la dunja » 27 pro 2004, 10:47

mamajapi, i mi smo isto dobili takvo objašnjenje<
>u kadi smo napravili ljubičastu vodu za kupanje (vrlo vrlo blagu otopinu hipermangana, par zrnaca) i oni su se dva tri puta dnevno u tom kupali, bilo im je fora, tako nam je doc preporučila, i sve je prošlo bez ikakvih problema <i></i>
“We all have two lives. The second one starts when we realize that we only have one.”
Tom Hiddleston
Avatar
dunja
most
 
Postovi: 29549
Pridružen/a: 17 tra 2003, 23:24

Re: koze

PostPostao/la mama lav » 27 pro 2004, 19:01

mi smo koristili i kremu od URIAGE-a koja smanjuje svrabez i preporuca se bas u slucaju kozica. tocno je tako navedeno na kremici. osim toga kupali smo se u hipermanganu sto klinci super prihvacaju i doista nije gnjavaza. pili smo i par dana sirup calretin.<
> <i></i>
mama lav
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 27 svi 2001, 22:25

Re: koze

PostPostao/la Barbi » 30 pro 2004, 15:21

Samo da se javimo i mi u klub prijatelja koza. Jučer su izbile prve, danas se malo proširile, uglavnom po trbuhu i leđima i jedna pored o
ve. Noge, ruke i lice zasad nisu zahvaćeni, nadam se da će tako i ostati. Temperaturu nema, do
e je volje, ne češe se.... ali tek je prvi dan. <
> <
><
> <
> <
>P. 10.06.2002., Blizanac<i></i>
We do not see the things as they are, we see the things as we are. :proljece
Avatar
Barbi
gospođa pukovnica
 
Postovi: 28726
Pridružen/a: 07 vel 2002, 12:29
Lokacija: Zg

Re: koze

PostPostao/la Sarina mama » 30 pro 2004, 15:50

drzimo fige da tako i ostane i da ih se sto manje pojavi Sara 29.08.2001.<
>Antonio 29.09.2003.<i></i>
Sarina mama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 112
Pridružen/a: 14 vel 2002, 01:16

Re: koze

PostPostao/la MamaAna » 31 pro 2004, 03:05

Grga je prvih dan i pol imao jednu jedinu. Sada je osut i kupa se u hipermanganu i tuftamo ga... čak se povremeno i probudi jer ga svrbi pa tufamo s otopinom hm-a, samo s plavim vaticama Grgur 02.08.2001.<
>Marta 13.09.2004.<i></i>
MamaAna
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 01 pro 2001, 01:27

Re: koze

PostPostao/la Kris2 » 31 pro 2004, 03:53

Drzim fige da ih ne bude previse. Moji su oboje odradili to prije cca 2 mjeseca(Prosli 2 godine). Imali su temp ne preveliku, dosta su se osuli, Lea po tijelu (najgore po pisi - e to je bilo gadno), imala je par velikih po tijelu i nekoliko velikih oko usta - te je na kraju ipak razmocila, pa su ostali mali oziljci - kao rupice). Btw. zna li netko ima li nesto s cime bi se ti oziljci smanjili - ma znate sto mislim. Ivo se jako osuo cijeli, imao je punu glavu (u kosi jedna na drugoj) i po licu. Kupali smi ih i mackali s hipermanganom. Nisu se cesali, ja sam im stalno tupila da cu ih ja pocesati ako ih svrbi, pa bi ih ja onda ili malo natapkala hipermanganom ili lagano pogladila. (To je rezultiralo do danas ucestalim zahtjevom Mama ceskaj )<
>Uglavnom, jako sam se bojala kako cemo to kad dobiju preboljeti i sve u svemu proslo je lakse nego sto sam ocekivala.<
> <i></i>
Avatar
Kris2
Danadadila
 
Postovi: 11416
Pridružen/a: 28 srp 2002, 11:21
Lokacija: Zagreb

Re: koze

PostPostao/la Sayock » 31 pro 2004, 12:22

Barbi, Patrik je dobio kozice od moje Ine. <
>Njih dvoje se bas vole. A Ina
ise iz svoje grupe u Patrikovu...<
> Live long and prosper!<
>Forum Sayock - Dispersions<
>Sayock - Dispersions <
><i></i>
Star Trek bajkerica
Live long & prosper!
Avatar
Sayock
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 25
Pridružen/a: 12 ruj 2001, 18:31

Re: koze

PostPostao/la duplamama » 31 pro 2004, 13:33

Znači, koze su krenule.... kod Ivora u vrtiću još ništa....<
><
>Držim fige da ih eba što lakše podnesu! VAGA,2001<
>BLIZANAC,2005<i></i>
duplamama
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 2
Pridružen/a: 04 vel 2004, 11:38

Re: koze

PostPostao/la Barbi » 03 sij 2005, 01:10

Sayock, znala sam da je to od Ine , rekla mi je teta Katarina da je ona nedavno imala i odmah mi je sve bilo jasno. <
><
>Inače, Patrik je u kozama od glave do pete MamaAna, sve mi je jasno , kupa se u hipermanganu i to mu je super "gle mama voda je kao Tinkie Winkie" , ali ne da da ga samo tupkam vaticom na to šizi i ne želi gledati te svoje kozice, samo navlači nogavice i rukave prema dolje da ih ne vidi. <
><
>Ne češe se previše ali već vidim da ima par gadnih i velikih i bojim se da će tu ostati ožiljci. <
> <
><
> <
> <
>P. 10.06.2002., Blizanac<i></i>
We do not see the things as they are, we see the things as we are. :proljece
Avatar
Barbi
gospođa pukovnica
 
Postovi: 28726
Pridružen/a: 07 vel 2002, 12:29
Lokacija: Zg

Re: koze

PostPostao/la borninamama2 » 04 sij 2005, 16:50

Bolje i sada zimi nego u ljeto, Borna mi ih je imao u šestom mjesecu, a Mirta za njim u sedmom.<
><
>Kupala sam ih u hipermanganu, B je imao puno više i dosta po licu i glavi. M je imala samo par po glavici. Nisu ih dirali, a ipak mi je ljepotanu mome ostao ožiljak, na čelu. I još jedan da kraj usnice. Možda se ne vide jako, ali ja vidim. Mazala sam i s jednom kremicom kad su otpale, ali ništa od toga.<
><
>Te su baš velike bile, pa možda zato ostaju ožiljci. A bolovanje sam dobila čini mi se tri tjedna. Jer im jako pada imunitet nakon toga. B 9. 10 2000.<
>M 28. 1. 2003.<i></i>
Avatar
borninamama2
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 273
Pridružen/a: 20 lip 2002, 15:11
Lokacija: na selu u zagrebu

Re: koze

PostPostao/la Neda2kids » 04 sij 2005, 23:18

Evo i mene, odnosno Timpe. Danas prvi dan osipa. Čekamo šta će bit s Lejom. Trenutno kuri. Kad odustanes, izgubio si!!!<i></i>
Neda2kids
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 30
Pridružen/a: 05 sij 2001, 21:36

Re: koze

PostPostao/la Neda2kids » 08 sij 2005, 15:00

Lea još ništa, ali zato kratki izvještaj s Timekovim stadom <
><
>Dakle, najgore je po trupu sprijeda i oko piše. Noge i ruke su manje osipane. Ima još dosta ispod
ade i po vratu. Ličeko je super, odnosno ima ih nekoliko, ali su sitne i decente - koliko to koze moreju bit.<
><
>Terapija je sljedeća:<
>- prva smo dva dana tufali namočenom vatom u hipermangan. Nismo kupali. Prokuhala sam vodu, odnosno zakipila u kuhalu, zatim dodala hipermangana, i vaticama - nekoliko njih - uglavnom sam išla teorijom da svaki dio tijela perem posebnom vaticom, da ne širim zarazu. Prsa i trbuh smo prali s jedno 3 vatice <
>- navečer i prije spavanja sa bebi štapićem namazali smo svaku kozicu, tj. trudili smo se da bude svaka, tekućim puderom (iako je pedijatrica rekla da se to više ne radi), ali je to Timpi omogućilo kol'ko tol'ko miran san.<
>- tijekom prva 3 dana ga je jako svrbilo. Dogovorili smo da se on ne smije češati, i da zove mene. Ja sam bila stalno kraj njega, i onda sam ga mazila preko majice. <
>- kad bi svrab postao neizdrživ ponovno tortura hipermanganom (tu je samo bitno da bude na jako toplom, jer ipak stajati na školjki od WC-ja dok te netko s vatom vlaži po cijelom tijelu nije baš guba).<
>- drugu noć je super spavao (a i ja sam jako ponosna na njega), rekla sam mu da mora malo i izdržati - i stvarno se do
o drži<
>- temperature nema, barem ne visoke - možda je bilo kakvih 37,5 - ali jednostavno nismo mjerili, jer je on super do
e volje i puštam ga da se igra - tak mu je to lakše podnosit<
>- jedino ga muči ovo tufanje s tekućim puderom - veli da ga to jako hladi - i uvijek se na kraju rasplače - ali nekak to uspijemo - i ja ga uvijek pohvalim<
><
>Ovo tufanje s hipermanganom čim jako zasvrbi sam pročitala tu na Forumu, i naše iskustvo je pokazalo da je to super taktika. Naravno, ako dijete nema visoku temperaturu.<
><
>Nećaka mi, od kojeg smo stado i pokupili, kupali su. I njegove su bile veće, i imao ih je jako puno posvuda, nisu bile tak locirane k'o Timpine. Naravno da to ne mora ništ značit, al' kad sam je bila mala, kupanje nije dolazilo u obzir - pa ja to nekak mislim da je ipak pilo vodu.<
><
>Mami sam pokazala Timekovu sliku s kozama - a veli ona meni - ma to ti nije ništ. Ti si jedino jabučicu na vratu imala bez kozice i to je bilo jedino mjesto gdje sam ti mogla stavit vatu s alkoholom jer si kurila 41. E stvarno im je bilo teško sa mnom.<
><
>Sad još 2 tjedna frke da Lea ne dobije. Kad odustanes, izgubio si!!!<i></i>
Neda2kids
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 30
Pridružen/a: 05 sij 2001, 21:36

Re: koze

PostPostao/la Wawayuq » 08 sij 2005, 18:07

Nedo, stizemo ktebi - moj toddler ih jos nije prebolio a bilo bi zgodno da ih se rijesimo. Slavili smo novu godinu s prijateljima cija starija kcer je taman jos imala suhe oziljke po sebi a mladja kcer je dobila prve plikice bas nekoliko sati nakon sto su otisli doma od nas - tak da imamo do 14.1. da se pojave tockice, jelda. Ako ne, evo nas kod vas <i></i>
Wawayuq
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 100
Pridružen/a: 22 pro 2003, 17:23

Re: koze

PostPostao/la Neda2kids » 08 sij 2005, 22:51

Pa dojdite sutra. Nama se doduše već stvaraju krastice, ali eto, ako ste voljni tu smo. Imaš mob pa se javite Kad odustanes, izgubio si!!!<i></i>
Neda2kids
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 30
Pridružen/a: 05 sij 2001, 21:36

Re: koze plus hitno pitanje

PostPostao/la koko mamac » 09 sij 2005, 17:04

nato,<
><
>Vodene kozice <
>(Varičele) <
>Dječje bolesti<
><
><
>Opis<
>Varičela je vrlo zarazna, obično blaga osipna dječja bolest uzrokovana virusom varičele-zostera. Isti virus uzrokuje herpes zoster (bolest koju karakterizira ograničeni osip određenoga dijela tijela /tzv. dermatom/ koju prate bolovi ili osjećaj žarenja i pečenja na zahvaćenom području).<
><
>Uzroci, incidencija i rizični faktori<
>Varičela je zarazna bolest koju karakterizira svrbež (pruritus) i osip na koži (mjehurići ispunjeni tekućinom) koji pucaju i pretvaraju se u kraste. Dan prije nego se pojavi osip, bolesnik može imati blagu vrućicu i osjećati malaksalost. Osip počinje sa svega nekoliko malih crvenih točkica (papula) koje se u
zo napune tekućinom stvarajući male mjehuriće (vesicule). Mjehurići se pojave u skupinama, najprije na trupu, a onda se šire na ekstremitete, lice i vlasište u roku od dva do četiri dana. Osip se može pojaviti i u ustima te na drugim unutarnjim dijelovima tijela. Mjehurić se raspukne i pretvori u svjetlosmeđu krastu koja s vremenom potamni i postane tamnosmeđa dok na kraju ne otpadne, obično u roku dva tjedna od početka bolesti. Rijetko kad ostanu ožiljci od vodenih kozica, ali kada se to dogodi onda su to najčešće ožiljci oko očiju koji izgledaju poput malih udubljenja. Mjehurići se mogu inficirati, obično od češanja. Najčešće se inficiraju bakterijom stafilokokom. Ozbiljnije sekundarne infekcije mogu zahtijevati hospitalizaciju. Varičela se širi s jedne osobe na drugu kapljičnom infekcijom ili kontaktom s tekućinom iz mjehurića. Osoba koja ima ovu bolest može zaraziti druge u razdoblju od dva dana prije pojavljivanja osipa do šest dana nakon pojavljivanja prvih mjehurića, ili čak dok se svi mjehurići ne pretvore u kraste. Inkubacija traje od 10 do 21 dana. Većina djece zarazi se virusom do svoje desete godine. Kad se ova bolest jednom preboli, obično se stekne doživotni imunitet protiv ponovne zaraze. Nažalost, osoba koja je imala vodene kozice može kasnije tijekom života dobiti herpes zoster.<
><
>Simptomi:<
>bolovi i temperatura (dan prije osipa);<
>osip na prsima, leđima, ramenima, vlasištu i drugim dijelovima tijela;<
>lezije u ustima, vagini, rektumu, očima ili drugim sluznicama;<
>osip se nakon nekoliko sati pretvara u vodenaste mjehuriće;<
>nakon dva do četiri dana mjehurić pukne i stvore se kraste;<
>kraste s vremenom postaju sve tamnije;<
>kraste otpadnu u roku od 9 do 13 dana;<
>svrbež može biti i vrlo jak.<
>Obilježja bolesti i pretrage<
>Pojavljivanje karakterističnog osipa dovoljno je za dijagnozu.<
><
>Liječenje<
>Opće metode ublaživanja svrbeža koji nastaje zbog osipa uključuju kupku u mlakoj vodi u koju se doda nekoliko zrnaca hipermangana (kalijeva permanganata) da otopina bude blijedo ružičasta. Hipermangan možete nabaviti u ljekarni. Pripravci s lokalnim djelovanjem koji se mogu kupiti bez recepta u ljekarni, antihistaminici, ili drugi losioni koji sadrže kamfor, mentol ili fenol također mogu pomoći. Nanose se u malim količinama samo na zahvaćena mjesta. Nokte treba podrezati kako bi se spriječilo stvaranje ogrebotina zbog češanja, koje se naknadno mogu inficirati. Djetetu možete na ruku staviti laganu pamučnu ili flanelastu rukavicu kako biste spriječili češanje (ruke nipošto ne smijete vezati!). Izbjegavajte upotrebu acetilsalicilne kiseline!(aspirin) Upotreba acetilsalicilne kiseline za vrijeme virusne bolesti, naročito vodenih kozica, povezuje se s rizikom nastanka Reyovog sindroma. Za snižavanje temperature radije koristite paracetamol (Plicet). Za nesanicu se može prepisati sedativ. Lijek aciklovir dobio je odo
enje američkog FDA-a za liječenje vodenih kozica kod djece nakon druge godine života, ali se on uglavnom koristi kod tinejdžera jer je bolest intenzivnija kod te dobne skupine. Lijek bi trebao ublažiti simptome vodenih kozica, posebice kod starije djece i tinejdžera ako se uzme u roku od 24 sata nakon pojavljivanja osipa. Također se može propisati kod težih slučajeva ili kod pacijenata s imunosupresivnom terapijom. Djeca ne bi smjela ići u školu ili vrtić dok se svi mjehurići ne raspuknu i pretvore u kraste, i dok se ne osjećaju dovoljno do
o da mogu sudjelovati u normalnim aktivnostima.<
><
>Prognoza bolesti<
>Oporavak je odličan u nekompliciranim slučajevima. Rijetka komplikacija vodenih kozica, postinfekcijski encefalitis, ima uglavnom lošu prognozu.<
><
>Komplikacije:<
>Ako žena u ranoj trudnoći oboli od varičele, postoji rizik od urođenih mana djeteta (rijetko). U kasnijoj trudnoći najveći je rizik za dijete mjesec dana prije poroda i neposredno nakon poroda. Novorođenčad su pod rizikom od ozbiljne infekcije ako majka nije imuna, tj. nije preboljela vodene kozice. Ovo je jedna od najrizičnijih skupina i trebala bi dobiti varičela-zoster imunoglobulin (VZIG) u tri slučaja:<
>Ako je majka u zadnjih mjesec dana trudnoće bila u kontaktu s varičelama;<
>Ako je majka 5 dana prije poroda razvila kliničku sliku vodenih kozica;<
>Ako je majka 10 dana nakon poroda razvila kliničku sliku vodenih kozica.<
><
>Može se pojaviti sekundarna infekcija mjehurića (vesicula) stafilokokom ili streptokokom. Incidencija encefalitisa je manja od 1000 i najčešće se pojavljuje u kasnijoj fazi bolesti ili jedan do dva tjedna nakon što su ranice zacijelile. Reyov sindrom, upala pluća, miokarditis i akutni artritis također su moguće komplikacije vodenih kozica. Tijekom oporavka ili kasnije može doći do cerebelarne ataksije koju karakterizira vrlo nestabilan hod.<
><
>Odlazak liječniku<
>Najprije započnite s njegom kod kuće. Ako se kod djeteta koje trenutno ima vodene kozice ili se u protekla dva tjedna oporavilo od te bolesti, pojavi povraćanje ili dijete postane nemirno, uzrujano ili agresivno, odmah otiđite k liječniku. Također otiđite na pregled ako mjehurići izgledaju upaljeno ili sadrže gnoj, te ako se pojavi glavobolja, poremećaj svijesti (stanje slično snu iz kojeg se bolesnik teško budi), preosjetljivost na svjetlo ili ako temperatura ne posustaje.<
><
>Prevencija<
>Varičela-zoster imunoglobulin (VZIG) može ublažiti bolest ili spriječiti njezin nastanak ako se primi u roku od 96 sati nakon izloženosti virusu. VZIG se uglavnom daje osobama visokog rizika jer inače bolest ima dobar ishod. U rizičnu skupinu spadaju osobe koje nisu preboljele vodene kozice, koje primaju kemoterapiju, imaju imunološki poremećaj, AIDS, leukemiju, limfom ili transplantaciju organa, a bile su izložene vodenim kozicama. Vakcina protiv varičele preporuča se između 12 i 18 mjeseci starosti. Kod tinejdžera za koje nije sigurno jesu li preboljeli vodene kozice, može se pretragom krvi utvrditi jesu li podložni bolesti, te ako jesu, treba im dati vakcinu. Vakcina protiv varičele registrirana je u Hrvatskoj.<
><
>p.s. u apoteci bi trebali znat kaj trebas ak im napises formulu za kalij permanganat/kalijev mangant (VII)/ KMnO4 (4 pises u subscript) .. i nikako ne smijes pretjerat s kolicinom kristalica koje dodajes u vodu - otopina treba bit blago ruzicasta (ni u kom slucaju ljubicasta) - jer je hipermangan vrlo jak oksidans (ak ti goli kristal padne na kozu i ne skuzis, mos dobit kao opeklinu na tom (vrlo ogranicenom) mjestu, daklem tih par kristalica dooo
o otopis... i onda nemas nikakvu frku ema 29.10.1999.<
>dina 29.11.2002.<i>Edited by: koko mamac  at: 9/1/05 16:15<
></i>
koko mamac
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 127
Pridružen/a: 29 lip 2004, 00:41

Re: koze plus hitno pitanje

PostPostao/la nata003 » 09 sij 2005, 17:34

u H. vrticu su se pojavile kozice. mi sad cekamo je li po
ala ili ne. meni zapravo odgovara da ih dobije (ima 3,3 godine), zima je, ja jos ne radim, tko zna kako ce biti dok sljedeci put bude 'imala sansu' dobiti ih. <
>a vidim i da ako ih je 'zakacili', bolovat cemo bas u do
om drustvu ( )<
>pitanja su:<
><
>1. je li Hanna sutra onda da ide ili ne u vrtic? (ako do ujutro ne izbiju, naravno). djeca koja vec imaju kozice su od srijede doma, sad ne kuzim ovi sto ce dolaziti, je li bi trebali dolaziti samo oni koji su prebolili ili kako (grupa je mala, nekih dana ih ima samo 5). teta mi je samo rekla da su kozice u djiru, nista drugo<
><
>2. mm nije imao kozice (ma bas je peh ). ja naravno jesam. ps - on isao u vrtic ja nisam <
>matematicko pitanje jer ne mogu skuziti:<
>ako je H. recimo po
ala koze i trenutno je zarazna, koji je trenutak kad ce mm biti potencijalno isto zarazan?<
>kozice su se u vrticu pojavile prvo dijete koje je dakle ostalo doma, je bila utorak ili srijeda.<
>pitam za muza jer mu je kolega stol kraj njega dobio bebu prije 2 mjeseca. je li treba pitati kolegu je li on imao kozice, i moze li recimo u kombinaciji da je kolega imao kozice, prenijeti bebi?<
><
>jesam ga z
kala <
><
><
><
>sretno kozicarima , mi se javimo kako je kod nas<
><
><
>ps - kako se kaze hipermangan na engleskom (ozbiljno pitam!)<
><
> <
><
><
>toddlerica 18.9.2001.<
>teenager 24.11.1989.<i></i>
Just close your eyes, and keep your mind wide open....

slika
Avatar
nata003
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 64
Pridružen/a: 07 sij 2004, 03:53

Sljedeća

Natrag na Bubini sam!

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.