Sada je: 29 ožu 2024, 07:35.

Prehrana i njega kod infekcija probavnog sustava

Sve o zdravlju, bolestima i preventivi.

Prehrana i njega kod infekcija probavnog sustava

PostPostao/la IINA » 28 pro 2010, 15:49

Infekcija probavnog sustava u dječjoj dobi česta je bolest koja se očituje povišenom temperaturom, proljevom, povraćanjem i bolovima u trbuhu. Stručni naziv za tu bolest je GASTROENTEROCOLITIS.
Uzročnici su različiti virusi, bakterije i paraziti. U djece se ipak najčešće radi o virusnoj infekciji uzrokovanoj rota ili adenovirusima.
Od bakterijskih uzročnika značajnije su salmonele, šigele i kampilobakter. Valja istaknuti da proljev i povraćanje u dječjoj dobi mogu
biti i neinfektivne prirode, npr. nepodnošenje nekih vrsta hrane, emocionalno uzbuđenje ili tek usputna pojava neke druge osnovne bolesti.
Crijevne infekcije u dječjoj dobi imaju obično SAMOIZLJEČIV TIJEK.

Nakon dan-dva prestaje povraćanje, a nakon 2-5 dana dolazi postupno do pada temperature i smanjivanja stolice te njenog formiranja.
Za potpunu normalizaciju stolice potrebno je 7-14 dana. Zbog učestalih vodenastih stolica i povraćanja, te povišene temperature
i znojenja tijekom ove bolesti može doći do gubitka tekućine iz organizma (dehidracija) ili gubitka natrija, kalija, klora iz organizma
(elektrolitski poremećaj). Takvi su poremećaji češći ako su djeca mlađa od 3 godine, te ako je bolest teža. U takvim je slučajevima
katkad neophodno smjestiti dijete u bolnicu radi nadoknade tekućine i elektrolita infuzijama te nadzora nad djetetom.
U liječenju bolesnika, bez obzira na to provodi li se kod kuće ili u bolnici, potrebno je:

1. NADOKNADITI TEKUĆINU I SOLI
2. OSIGURATI PRIMJERENU PREHRANU

Davanje lijekova (antibiotika) najčešće nije potrebno. Bolesnik s gastroenterokolitisom je za okolinu zarazan, a u njegovoj stolici
se nalaze uzročnici bolesti. Do prijenosa uzročnika od stolice bolesnika do usta osobe u okolini dolazi direktnim kontaktom (prljave ruke), indirektnim kontaktom (preko predmeta, igračaka), zagađenom hranom i vodom. Stoga je neophodno nakon svakog kontakta s bolesnikom dobro oprati ruke sapunom, onemogućiti prijenos uzročnika indirektnim kontaktom i osigurati kvalitetan sistem prehrane i vodoopskrbe.

Nadoknada tekućine i soli

Nadoknada tekućine može se provoditi na usta ili intravenskim putem (infuzijom).
Preporučuje se nadoknada tekućine na usta uvijek kada je to moguće, a koriste se već pripremljene otopine koje sadrže elektrolite
(natrij, kalij i druge) i glukozu npr. REHIDROMIX (prodaje se u obliku praška koji je moguće prema uputama pripremiti kao otopinu).

U liječenju treba istodobno voditi brigu i o temperaturi djeteta, te ukoliko je ona povišena iznad 38,5°C snižavati je fizikalnim
metodama (oblozi hladne vode, kupke u vodi temperature stupanj-dva nižoj od temperature djeteta). Kada se temperaturu ne uspije sniziti fizikalnim mjerama treba dati lijekove (antipiretike).
Kod kuće se mogu liječiti djeca koja nisu dehidrirana ili ona koja su blago do umjereno dehidrirana.
Sve slučajeve teže dehidracije treba liječiti u bolnici. Bez obzira na stupanj dehidracije u bolnici treba liječiti svu
onu djecu koja obilno povraćaju, koja odbijaju tekućinu, te djecu s komplikacijama (poremećaj svijesti, grčevi uz temperaturu)
U pravilu treba naglasiti da djeca koja povraćaju najčešće dobro podnose davanje tekućine na usta. Daje se jedna čajna žlica (5 ml)
ohlađene tekućine za rehidraciju svakih 1-2 minute.
Kada dijete nije dehidrirano i ima blagi proljev tekućina se daje na usta. Nadoknađuje se tekućina izgubljena svakom stolicom u količini
10 ml/kg tj. mase za svaku stolicu. Koliko proljev dalje ostane blag može se nastaviti normalnom prehranom primjerenoj dobi djeteta.
U slučajevima dehidracije (gubitka tekućine) izgubljena tekućina se daje na usta u količini 50-100 ml/kg tjelesne mase, uz nadoknadu
daljnjih gubitaka stolicom i povraćanjem tijekom prva 4 sata. Za svaku daljnju stolicu doda se tekućina u količini od 10 ml/kg
tj. mase. Volumen povraćanog sadržaja treba procijeniti i nadoknaditi tekućinom.
Kontrolu stanja djeteta i nadoknadu gubitaka treba procjenjivati svaka dva sata. Čim se uspostavi hidracija, treba započeti primjerenu prehranu. Za uspostavu pune hidracije potrebno je najmanje 4 sata.

Preporuka prehrane za kućnu njegu

Kod djece koja imaju proljev, a nisu dehidrirana preporučuje
se:

1. DJECI KOJA SU ISKLJUČIVO NA MAJČINOM MLIJEKU
PREHRANA SE NE MIJENJA. DOJENJE SE NE PREKIDA
AKO DIJETE IMA PROLJEV!

2. PREHRANA PRIMJERENA DOBI ZA OSTALU DJECU:

Kod djece koja su dehidrirana i ona koja povraćaju potrebno je najprije nadoknaditi izgubljenu tekućinu, a nakon toga započeti prehranom
primjerenom za dob. Ranim uvođenjem prehrane može se prolazno povećati broj stolica u 24 sata, ali se ne produljuje trajanje bolesti, a osiguravaju se kalorijske potrebe i supstancije za obnavljanje oštećene crijevne sluznice, te sprečava nastanak stanja malapsorpcije.

Hrana koja se ne preporučuje:

Masna hrana, sve prženo, pečeno, voćni sokovi i pića s jednostavnim šećerima

Hrana koja je dopuštena:

Riža, žitarice, krumpir, povrće (sve kuhano), banane, jabuke, nemasni mliječni proizvodi (svjež kravlji sir), nemasno meso (piletina, teletina)

Klasična dijeta (BRAT- banane, riža, ribane jabuke, tost) zbog manjka energetskih sastojaka, proteina i masti ne preporučuju se
kao isključiva prehrana, već samo kao dodatak ostaloj dopuštenoj hrani.

Dojenčad koja su na prehrani majčinim mlijekom ostaju na njemu, a dojenčad u dobi do 6 mjeseci koja uzimaju adaptirano mlijeko
trebaju za vrijeme trajanja proljeva nastaviti uzimati istitvornički pripravak, samo ga se može prvi dan razrijediti s
rižinom sluzi u omjeru 2:1 (prva 3 mjeseca života) ili 2:1 (3-6 mjeseci).

Kada treba zatražiti liječničku pomoć?Ako dijete ima visoku vrućicu, treskavice ili krv u stolici;
ako jezik postaje obložen bijelim naslagama, ako dijete počne
povraćati, ako izgleda iscrpljeno i ne želi uzimati tekućinu i hranu.

Autpr:
Milivoj Jovančević i suradnici
GODINE PRVE: ZAŠTO SU VAŽNE
Vodič za roditelje i stručnjake koji
rade s djecom predškolskog uzrasta
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Prehrana i njega kod infekcija probavnog sustava

PostPostao/la Mamaidjeca » 21 ožu 2011, 18:29

Drage moje! Imam sina starog godinu i 10 mjeseci.
Još ga uvijek dojim, jede svu hranu. Evo trenutno ima visoku temperaturu ,stolica ima kiseli miris, imao je dvije, tri danas bile su rjeđe, boja im je bila normalna.
Ima fimozu koja je za sad pod kontrolom,nema upala na piši, piški normalno. Što se tekućine tiče pije normalnu količinu vode. Ovo je drugi put da se je ovo dogodilo, nije inače bolesno djete.
Da li je problem toga što on baš sve jede i ako ne pojede sve uglavnom sve proba. Molim savjet. Hvala
:) sve što jako volim, sve što jako ljubim, sve za što bih život dala to su moja djeca :*
slikaslika
Avatar
Mamaidjeca
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 75
Pridružen/a: 21 ožu 2011, 17:52
Lokacija: Gori nebo visoko-doli more duboko-a ja u sredini.

Re: Prehrana i njega kod infekcija probavnog sustava

PostPostao/la IINA » 22 ožu 2011, 10:37

Dobrodošla na forum! :mah
Možeš li molim te pojasniti svoje pitanje, nisam
shvatila kakav točno savjet tražiš.

Ukoliko ti dijete ima crijevnu virozu, nastavi ga dojiti čim češće, time će nadoknađivati izgubljenu tekućinu.
Na početku ove teme imaš članak o ostalim
namirnicama koje se preporučaju za prehranu kod proljeva i povraćanja.
Ako imaš još kakvo konkretnije pitanje - tu smo. :mah
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Prehrana i njega kod infekcija probavnog sustava

PostPostao/la Mamaidjeca » 24 tra 2011, 19:27

Drage moje, nadam se da ste tu negdje.
Mi u ovih par mj. nikako naprijed.
Od sinoć maleni povraća, jutros proljev žuti ,miris pokvarena jaja.
Za hranu po malo jede, vodu pije.Bili smo kod pedi rekla je sve ovo navedeno gore na početku ove teme.
Prolife je rekla da mu dajem po pola, da mu se malo želudčić smiri.
Danas popodne povratio je jednom.Trenutno ležimo, papa ciku, pava,drži me za prst. :)
susjedina kćer isto povraće.
Nadam se da će to brzo proći.
:) sve što jako volim, sve što jako ljubim, sve za što bih život dala to su moja djeca :*
slikaslika
Avatar
Mamaidjeca
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 75
Pridružen/a: 21 ožu 2011, 17:52
Lokacija: Gori nebo visoko-doli more duboko-a ja u sredini.

Re: Prehrana i njega kod infekcija probavnog sustava

PostPostao/la Mamaidjeca » 26 tra 2011, 20:52

Izluđuje me ovo stanje. Od ponedjeljka ne jede ništa, samo pije vodu i dojim ga, stolice su žute,smrde,proljevaste.
Od ponedjeljka pije Linex prasak 2x1. Ne vidim nikakav rezultat.
Ovo mi je prvi susret s tim stanjem, ima li tko da mi da malo hrabrosti,jos koji savjet.
Jucer se prosetao po kuci, hodajući kao pijanac, kad iscrpi snagu padne,(uvjek sam blizu da ga uhvatim) stavim ga na krevet,traži vode ,ciku,zaspe. I tako od jutra do mraka.
Da li je to normalno da ne jede ništa?
Molim vas. Tesko mi ga gledati ovakvog, do prije par dana jeo sve, pio, trckarao a sada,oslabio .Srce mi puca od tuge.
Da li ima pomoci ako ja jedem hranu koja je namjenjena njemu (djeta) da kroz moje mljeko dobije koje vitamine?
:) sve što jako volim, sve što jako ljubim, sve za što bih život dala to su moja djeca :*
slikaslika
Avatar
Mamaidjeca
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 75
Pridružen/a: 21 ožu 2011, 17:52
Lokacija: Gori nebo visoko-doli more duboko-a ja u sredini.

Re: Prehrana i njega kod infekcija probavnog sustava

PostPostao/la IINA » 27 tra 2011, 07:29

Ukoliko ima neku crijevnu infekciju, sasvim je normalno da ne
želi jesti i nemoj ga siliti. To je normalna obrana organizma čime se
crijeva i želudac brane od ajmoreći, preopterećivanja.
Ako je jako malaksao, trebala bi ga odvesti doktoru,
da ga pregleda da nije dehidrirao.
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Prehrana i njega kod infekcija probavnog sustava

PostPostao/la Mamaidjeca » 27 tra 2011, 15:35

Ne vjerujem da je dehidrirao, po dva-4 dcl vode popije i više ,po malo, ne dajem mu odjednom.

Jedino zbog hrane mislim da nema snage.
Ruku na srce, voda je voda, ja na vodi nebi mogla zivjeti 4 dana, bez ikakve hrane, jedan dan pa već tjelo ne funkcionira a kamoli 4-5 dana.

Ili je to tako mehanizam napravljen da kad si bolestan mozes bez hrane?

Malo je pojeo jutros svježeg sira četri žličice, popio jogurta malo.
Za ručak pojeo 5-6 žličica juhe kokošje, domace ne jako masne niti začinjene.

Nekad se zacrveni kao rak u licu, na dodir bude vruć jako, a temperatura u guzi 37,2-5c.

Po noći se probudi dva puta za piti vodu i dojenje.
:) sve što jako volim, sve što jako ljubim, sve za što bih život dala to su moja djeca :*
slikaslika
Avatar
Mamaidjeca
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 75
Pridružen/a: 21 ožu 2011, 17:52
Lokacija: Gori nebo visoko-doli more duboko-a ja u sredini.

Re: Prehrana i njega kod infekcija probavnog sustava

PostPostao/la ivana7997 » 27 tra 2011, 17:13

to je sasvim normalno da nece nista, ali u vasem slucaju nije da nista ne jede, ako doji, pa to je super.
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: Prehrana i njega kod infekcija probavnog sustava

PostPostao/la Mamaidjeca » 27 tra 2011, 18:38

Ivana ali nema više toliko mljeka, a i nije baš neki obrok. Jedino kad se dobro najede ma ni tada nema neku funkciju.
Dva puta malo jače povuče i ona je iscjeđena.

Neznam možda sam magare u tim stvarima, ali u hrani dobivaš sve potrebne vitamine i sve ostalo šta je bitno za razvoj i rast. Nije mi drago da odjednom ne jede .

Nadam se da će se to što prije vratiti, apetit.
:) sve što jako volim, sve što jako ljubim, sve za što bih život dala to su moja djeca :*
slikaslika
Avatar
Mamaidjeca
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 75
Pridružen/a: 21 ožu 2011, 17:52
Lokacija: Gori nebo visoko-doli more duboko-a ja u sredini.


Natrag na Bubini sam!

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.

cron