Sada je: 15 svi 2024, 17:46.

Vrtićke bolesti

Sve o zdravlju, bolestima i preventivi.

Vrtićke bolesti

PostPostao/la IINA » 10 lis 2014, 09:02

Opširna i vječna tema.
Sva iskustva kao i pitanja su dobrodošla.
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Vrtičke bolesti

PostPostao/la nevenera » 10 lis 2014, 14:04

evo, nama je danas 4-i dan, bio je 3x po pola sata (sa mnom) i danas sat (ja sam bila ispred sobe)
jutros sam primjetila da je nekako "čudan". nije htio jesti, dakle niti doručak niti išta. sad je 14h i jeo je od jutros malo abc sira na žlicu
temp sam mu jedva izmjerila. nešto sitno 38.3, pod rukom
tješim se da je samo temp i da bar nije bronhitis
pratimo dalje simptome sljedeća 3 dana pa ćemo vidjeti :lebdi
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la Liv Tyler » 10 lis 2014, 16:38

U nasem vrticu trenutno vladaju kozice. Moj sinko se drzi cvrsto, jos ga nisu spopale. Cijela njegova skupina se skoro pa i vratila u redovan vrtic, a on nista.
Ima li jos nade?
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la danijela81 » 10 lis 2014, 17:59

Kod nas su aktualne uši u kosi. Nisu ga još snašle, al sve čekam...
Prošle godine je više bio doma nego u vrtiću. Ove godine ipak nije toliko strašno. Imali smo prehladicu i curenje nosa. On relativno ok, nas u kući satralo
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la Mariachi » 10 lis 2014, 21:03

i moja B je doma, nos nam je gnojan, kapamo antibiotske kapi... bila je 3 tjedna u vrtiću i tap
P - 2003, ME - 2006, K - 2007, B - 2011, IP - 2013, J - 2017
O:) P - 2010

slika
Avatar
Mariachi
ay, ay, ay, ay, canta y no llores
 
Postovi: 6583
Pridružen/a: 11 sij 2011, 14:02

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la ŠokNaŠok » 11 lis 2014, 21:56

mi smo nakon 4 dana adaptacije zaradili bronhitis i bronhiolitis (nisam do tada znala da postoji bronhIOLitis!) i zavrsile smo 5 dana u bolnici. tamo je zaradila proljev koji ju je spopao drugi dan nakon bolnice i trajao tjedan dana.
izgubila je skoro 1kg.
do jaslica je bila gotovo pa sroz zdrava - imala trodnevnu groznicu (sesta bolest- nisam znal niti za tu djecju bolest do tada) i jednom je bila dva tri dana prehladjena lagano (sa tri mjeseca nakon krstitki)

nitko u grupi nije imao bronhitis/bronhiolitis pa sad jel od negdje drugdje pokupila ili je netko kliconosa.....

u srijedu se vracamo na bojno polje.
skupili smo hrabrosti i vracamo ju, al sad kad sam procitala rijec 'usi', samo sam se skljokala i idem izmoliti krunicu ocenas i uplatiti misu.
19.06.2013. carica
20.08.2015. mudrica
Avatar
ŠokNaŠok
pričam na glas
 
Postovi: 1297
Pridružen/a: 30 lis 2012, 10:51
Lokacija: ZG

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la IINA » 12 lis 2014, 11:41

Šok, bronhitis se razvije iz bilo koje infekcije dišnog sustava. Bilo viroze ili bakterijske, tako da ne postoji kliconoša bronhitisa već sklonost pojedinjh ljudi takvoj komplikaciji .

Dakle i običan virus prehlade kod ljudi sklonih tome može uzrokovati bronhitis.
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la ŠokNaŠok » 12 lis 2014, 14:37

a bronhiolitis?
jer su nju zapremili s dijagnozom bronhiolitisa, a onda su treci dan bolnice prosirili dijagnozu i na bronhitis.
19.06.2013. carica
20.08.2015. mudrica
Avatar
ŠokNaŠok
pričam na glas
 
Postovi: 1297
Pridružen/a: 30 lis 2012, 10:51
Lokacija: ZG

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la nevenera » 12 lis 2014, 16:28

Moj je prvi put pokupio od starijeg. no nakon toga stariji nije nikako imao a on svako malo. kao što iina kaže, kod njega bi sve bacilo na bronhitis
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la Hajdi » 12 lis 2014, 16:32

Bronhiolitis je do druge godine starosti, kasnije bronhitis.

Kod nas streptokok, stafilokok, paraziti, alergija. Sve istovremeno.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12219
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la Liv Tyler » 12 lis 2014, 17:38

Kod nekih bronhitis, a kod nekih laringitis. Za ne faliti, svaka prehlada. Onda se nakon trece godine to prepolovi. Nakon cetvrte par puta godisnje. A sad cekamo viditi kako ide nako pete. :)
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la latica » 12 lis 2014, 19:44

ma to s godinama je sve individualno, jer recimo moj M je krenuo u vrtić s u pune tri godine i do tada jedva da je bio bolestan, a onda je krenulo - najčešće upale uha, koje doduše nije osjetio, dakle bez da ga boli, ali ipak mora popit antibiotik. a svuda sam čitala da su upale uha česte do treće godine i da onda obično prestaju ...

i naravno, naša najveća vrtićka pratilja - onaj dosadni virusni kašalj koji traje po mjesec-dva i stalno gledaš hoće li se razvit u nešto :ajme
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7413
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la ŠokNaŠok » 12 lis 2014, 20:34

virusni kasalj?
nikad cula!
ja ne kuzim kak mogu biti takav tudum i ne znati nista o tome svemu?!

zasto ti na upisu skupa sa svom onom hrpom papirologije ne daju i brosuru o bolestima, znakovima tj simptomima?!
19.06.2013. carica
20.08.2015. mudrica
Avatar
ŠokNaŠok
pričam na glas
 
Postovi: 1297
Pridružen/a: 30 lis 2012, 10:51
Lokacija: ZG

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la nevenera » 12 lis 2014, 21:55

meni stariji ima tajkašalj. nije ništa. ne treba terapija (inhaliram fiziološkom) ali nitko od nas, zbog njega, ne spava. zvuči grozno a nije mu ništa. drago ti bude što je zdrav, ali kad satima po noći kašlje dok ti buljiš u prazno...........

Meni je forum tu dosta pomogao

jer sam par puta stvarno krivo procijenila stanje :ajme

damjanu je temp trajala niti 24h, sutra opet ide u jaslice
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la Bellitza » 12 lis 2014, 22:14

kod nas u vrticu isto vlada neka viroza s jednodnevnom temperaturom. moj cetverogodisnjak je upravo zakurio, svi su se vec izredali pa sam se nadala da ce nas zaobici, no nis od toga.
sto se opcenito zdravlja tice, do pred pol godine ako je bio par puta bolestan, jaslicama usprkos. sve do kozica ovo proljece nakon cega svako malo nesto, ukljuujuci atipicnu upalu pluca ovo ljeto :(
Bellitza
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 651
Pridružen/a: 20 pro 2010, 01:38

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la latica » 13 lis 2014, 08:55

šoknašok i bolje da nisi čula za to. mislim, nitko od nas ne čuje dok to zapravo ne doživi ili sa svojom djecom ili sa djecom oko sebe. jer zašto bi inače itko morao znat nešto o dječjim bolestima? ja dok mi stariji nije krenuo u vrtić nisam imala direktno iskustva s boleštinama, ali sam i preko foruma i recimo od kumčeta svašta čula pa sam otprilike bila spremna (iako ja sam takav paničar, da ja nikad nisam sprema :mrgreen ) ali inhalator sam kupila valjda prije nego što je prvi put prošmrcao - čekao je spreman ;)

a taj kašalj je užasno uporan. M recimo nije kašljao nikad noću, dakle noću normalno spava, ujutro se digne i pola sata ništa, taman kad pomisliš - ma je li možda gotovo, krene kašljat - nekad samo kašljuca, nekad onako grozno duboko zakašlje :ajme gdje god odemo čim zakašlje svi nas gledaju ko da zlostavljamo dijete i bolesno ga vodamo okolo, a doktorica kaže da je zdrav :lebdi

moj sin je svašta pokupio do sada, ali ono što me veseli je da je uvijek (puj puj puj) bio neki blaži oblik, pa si mislim da ipak ima razmjerno dobar imunitet. recimo šarlah je pokupio kad se seka rodila, skoro da ni je imao temperaturu, normalno jeo, dakle grlo malo crveno i tako.
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7413
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la erina » 13 lis 2014, 09:06

Bellitza je napisao/la:sto se opcenito zdravlja tice, do pred pol godine ako je bio par puta bolestan, jaslicama usprkos. sve do kozica ovo proljece nakon cega svako malo nesto, ukljuujuci atipicnu upalu pluca ovo ljeto

Kozice jako, jako ruše imunitet :hug

Mi smo taman odbolovali svoje i danas se vraćamo, temperatura bila dan-dva al kašalj je smorio više od tjedan dana. :zub
N 02/07

S 04/12
Avatar
erina
B.Sc. Cicologije
 
Postovi: 2202
Pridružen/a: 18 kol 2011, 17:37

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la Liv Tyler » 13 lis 2014, 10:40

Misljenja sam da sve uhvati taj period nekog zacaranog kruga kad im se izredaju neke bolestine bez obzira kolimo ih pazili, koliko se trudili izbjegavati, koliko imli zdrave navike.
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la † Sanika » 13 lis 2014, 11:11

Da, vrtic i bolestine, uh :ajme
No, cisto kao info, Maksim se staaalno borio s laringitisom, gusio po noci, svaki puta bi zavrsili na hitnoj na pikici kortica ..uzas.
Onda smo poceli s medom Radovana Petrovića, propolis s dodatkom. Na preporuku Petrovica. Rekao je da svaku zimu trebamo na njemu prezimiti i da ce laringitis biti baj baj.
Uz to mu dam i Aconitum (homeopatija...)

Od tada, kuc pljuc... :mah
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
Avatar
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4152
Pridružen/a: 16 kol 2002, 14:24
Lokacija: Zagreb

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la mama njonji » 13 lis 2014, 11:24

moj stariji je svega par puta bio bolestan za vrijeme vrtićkog perioda, a mlađa... :ajme
zapravo, nama su bolešćine krenule puno prije polaska u vrtić, negdje od 9 mj. (zahvaljujući svakom virusu kojeg bi joj stariji brat donio iz vrtića, njemu ništa, mala prehlada a ona na Srebrnjaku, skoro svaki put, na injekcijama, ventolinu, dnevnim bolnicama :gaah )
ona je taj tip koji je sklon bronhitisima, koji su nakon 3 godine prerasli u astmu, odnosno dijagnosticirani su kao astma... s tim da nema alergijsku (bar još ne pokazuje, ima 5 g.) nego imunološku...
uglavnom, ide redovno u vrtić, od kad je dobila terapiju (ispravnu!, jer i to je potrajalo dok se pogodila doza), zadnju zimu je prezimila sa jednim jedinim danom izostanka iz vrtića, ali mislim da je tu puno odigrala i homeopatija (krenuli smo na terapije dizanja imuniteta prošlu jesen)
i da - moram se sjetiti: period nakon preboljenih vodenih kozica nam je bio najgori - tad joj je imunitet valjda bio na nuli, kupila je sve žive bakterije i viruse di je stigla...
M 2005
D 2009
B 2015
mama njonji
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1329
Pridružen/a: 15 svi 2007, 12:16
Lokacija: zagreb

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la fancy » 13 lis 2014, 23:23

Kod nas je mala grupa, ali opet nosi kuci sve sto se pojavi :strah Cijelu godinu, i vise je bila super, bez smrckanja cak, a ova jesen je bas dobro krenula. Prvo stomacni virus, najgori do sad, tri dana obe koma. Onda 10 dana temperature koja ni pored antibiotika nije padala, pa konjuktivitis, upala uha...Od ponedjeljka je krenula redovno u vrtic, svakako nikad ne ostaje cijelo vrijeme, pa se nadam da ce biti OK.
I won't put my hands up and surrender...
There will be no white flag above my door...
Avatar
fancy
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 997
Pridružen/a: 03 pro 2010, 00:05

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la viki » 14 lis 2014, 09:40

- jučer ujutro sam skužila da svi u jaslicama kašlju isto
- a ovak je meni bilo noćas s malom:
nevenera je napisao/la:meni stariji ima tajkašalj. nije ništa. ne treba terapija (inhaliram fiziološkom) ali nitko od nas, zbog njega, ne spava. zvuči grozno a nije mu ništa. drago ti bude što je zdrav, ali kad satima po noći kašlje dok ti buljiš u prazno...........

- ujutro sam popila dvije tablete za glavu da mogu otić na posao normalna :bidan
Avatar
viki
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2490
Pridružen/a: 10 sij 2003, 15:11

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la Bellitza » 14 lis 2014, 23:29

evo nama nakom dva dana sitne temperature buknula urtikarija po cijelom tijelu. nista novo ni neobicno nije jeo, dapace, kad je doma jos vise pazim na prehranu nego sto mogu u vrticu. nikad nije imao nikakvu alergijsku reakciju, a nakon one upale pluca pusem na sve pa smo zavrsili na hitnoj. presuda nis posebno, mislila sam da je mozda neka os osipnih infekcija, no vele da je odvojeno od viroze. kao sto rekoh, u zadnjih pol godine nikako na zelenu granu.
Bellitza
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 651
Pridružen/a: 20 pro 2010, 01:38

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la viki » 15 lis 2014, 12:10

- a kod nas je ipak nešto, prije ili kasnije, uvijek se taj kašalj pretvori u neku boleštinu :nesvist
- ni mi na zelenu nikak, prošlu zimu je stalno bila bolesna, preko ljeta smo imali pauzu, sad se izgleda nastavilo :ajme
Avatar
viki
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2490
Pridružen/a: 10 sij 2003, 15:11

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la Vicky & Mama » 17 lis 2014, 11:38

Evo i nas :roll
Ove jeseni je po prvi put krenuo u vrtić.
Dobro se držao prvih 45 dana (unatoč silnim virozama - crijevnim i respiratornim - koje su harale od početka) i onda zaradio neki grozni kašalj i malu temp. (oko 37,5), mi s njim pedijatru i ovaj mrtvo ladno - Klavocin 5-6 dana!
Mislim, bez vađenja krvi, bez briseva, samo onako ga poslušao stetoskopom, pogledao mu grlo i to je to :lebdi
Ja kažem, zašto Klavocin napamet?
Dr. meni zato jer tako triba, skupija je u vrtiću neku beštiju i šta ćemo sad filozofirati!
Stvarno mu prolazi na antibiotik, ali ono, ne volim ovakvo razbacivanje atb. bez kks, crp i/ili briseva :dunno
I mene je uhvatilo od njega, danas sam vadila krv pa ću vidjeti...

Inače, ja mu već treći mj dajem ehinaceu u tabletama za žvakanje (Echinest) na prijedlog našeg liječnika homeopata i dr. biomedicine dr. Soltyšika kod kojeg odem do Zg par puta godišnje po savjet (to ja za sebe - celijakija, gastritis, hashimoto, slab imunitet... :nesvist pa usput priupitam ako šta treba i za malenoga).
I svakodnevno mu dajem ujutro i navečer po žlicu domaćeg meda s par kapi limuna.
Osim ovog sada, ne mogu se požaliti na njegov imunitet...
19.04.2011. V
30.06.2015. L
Avatar
Vicky & Mama
centrifugirana
 
Postovi: 3324
Pridružen/a: 10 tra 2012, 11:40
Lokacija: Šibenik

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la nevenera » 17 lis 2014, 12:36

ovisi meni to od pedijatra
moja ne daje olako atb, bar ne nama, tako da kad mi kaže atb i bez pretraga znam da nam treba sigurno
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la Vicky & Mama » 17 lis 2014, 19:37

Joj znam Neve, tako sam i ja za našeg držala, ali u zadnje vrijeme kao da strašno štedi na uputnicama :dunno
Evo stigao moj nalaz krvi - tipična viroza (leukociti niski, crp manji od 1,7) drago mi je zbog mene (da ne pijem stoti atb u zadnjih godinu dana), ali ono pitam se jel i njemu trebao?
A šta sad...
Drugi put ću prvo s njim u privatni lab pa tek onda pedijatru :roll pa ću bar biti malo pametnija, tješim se...
19.04.2011. V
30.06.2015. L
Avatar
Vicky & Mama
centrifugirana
 
Postovi: 3324
Pridružen/a: 10 tra 2012, 11:40
Lokacija: Šibenik

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la nevenera » 17 lis 2014, 20:09

meni je damjan 3x zakašljao danas. i mm-u i meni se tresu gaće od straha :znoj
vidjet ćemo noćas i večeras. nije imao bronhitis jako dugo. sve je spremno, terapiju imamo.
baš me prpa uhvatila :lebdi
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la Vicky & Mama » 17 lis 2014, 20:17

neve :hug
moj nije nikad imao ništa takvo, samo viroze i upalu uha par puta (iš iš fp), ali sam se zato ja ka dite "nauživala" bronhitisa :roll
19.04.2011. V
30.06.2015. L
Avatar
Vicky & Mama
centrifugirana
 
Postovi: 3324
Pridružen/a: 10 tra 2012, 11:40
Lokacija: Šibenik

Re: Vrtićke bolesti

PostPostao/la ŠokNaŠok » 17 lis 2014, 20:26

neve :grlim

ja sam pod PTSPom od jednog napada bronhiolitisa... ne znam sta bi da su se zaredali :strah

drzim fige da bude mirna noc :grlim

mi smo evo vec tri dana u jaslicama i za sada hB niti nos ne curi... vratila je skoro ful kilazu i jako smo sretni i pao nam je kamen sa srca da ajde bar se oporavila na tom polju...

vidim da vas puno daje med.... mogla bi i ja to uvesti.. ja ga jako volim, al ona ne zeli probati... al valjda ce nesto preko (•) doci do nje...
19.06.2013. carica
20.08.2015. mudrica
Avatar
ŠokNaŠok
pričam na glas
 
Postovi: 1297
Pridružen/a: 30 lis 2012, 10:51
Lokacija: ZG

Sljedeća

Natrag na Bubini sam!

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.