Mi smo mali, veliki borci.
Odgovori

AS za nedonošče?

28 tra 2010, 10:48

prije 20dana sam rodila u 34+6 tjednu trudnoće......moja F. je hvala Bogu u najboljem redu, evo već dva i pol tjedna smo domeka i nadam se da se debljamo......da ne duljim....F. je rodjena sa 44cm i 2340 gr a otpuštena iz bolnice sa 2200 gr! sada računam da je porasla u kilaži (vagati ću je krajem slijedećeg tjedna) ali još je uvijek majušna......praktičan mi je problem u čemu ju voziti u autu?
naime, iz bolnice smo ju dopeljali u onoj košari od kolica pošto u AS jaaako "propadne" (imamo Pegperego kolica Pliko P3 i pripadajuću autosjedalicu tzv. "jaje" (onu najmanju kategoriju od 0-neznamkolikokila )!
sada mi je totalan bed vozikati ju okolo u toj košari obzirom se ona ne može pričvrstiti ni na koji način (event. provizorno zavezati remenjem) a opet u AS mi ju bed gurati tako malenu......
kako vi rješavate taj problem?

Re: AS za nedonošče?

28 tra 2010, 10:50

mi smo imali 2500 g kad smo izasli iz bolnice i od prve voznje smo bili u toj najmanjoj sjedalici.
jesu bili sitni, ali remencici su se dali dobro pricvrstiti :dunno .

Re: AS za nedonošče?

28 tra 2010, 10:52

mi smo Tea, nakon razgovora s našom fizioterapeutkinjom, vozili u najobičnijem jajetu, s tim da smo mu pod guzu stavili onaj jastuček što je došao s njim (Graco), i pod koljena mali ručnik zarolali. Jer bila je bitnija sigurnost u prometu u tom trenu od bilo čega drugoga.
I da, nismo išli na nikakve duge relacije, samo po terapijama lokalno, ev. za Zgb (60-tak km) kad smo morali na preglede.

Re: AS za nedonošče?

28 tra 2010, 10:55

Svakako je vozi u autosjedalici.

Pogledaj ovaj link: :)
http://forum.roda.hr/threads/23179-nedonosce-u-autosjedalici-)

Re: AS za nedonošče?

28 tra 2010, 10:55

ako dijete nema problema s disanjem, može se od rođenja voziti u običnoj autosjedalici grupe 0/0+

Re: AS za nedonošče?

28 tra 2010, 11:37

Barbi je napisao/la:Svakako je vozi u autosjedalici.

Pogledaj ovaj link: :)
http://forum.roda.hr/threads/23179-nedonosce-u-autosjedalici-)


:mrgreen upravo htjedoh staviti link na svoj topic tamo ;) al me barbi preduhitrila :kiss

Re: AS za nedonošče?

28 tra 2010, 11:44

To je tvoj topic? :D Nisam znala. :proljece

Re: AS za nedonošče?

28 tra 2010, 11:47

:proljece

Re: AS za nedonošče?

28 tra 2010, 12:01

I ja sam bila na tom postu kada su me mučili problemi sa autosjedalicom i kilažom od 2200 grama :) Prekrasna ti je curica :)
Nama je fizioteraputkinja isto rekla da je slobodno možemo u staviti u jaje, da joj taj položaj čak i paše puno više nego ležanje na skroz ravnoj površini. Imali smo neke kombinacije sa peškirom ispod guze jer joj je neko vrijeme bila malčice preduboka...

Re: AS za nedonošče?

28 tra 2010, 12:14

hvala curke, sad mi je sve jasno!
htjedoh samo naglasiti da sam ja u kategoriji majki koja nikada ne vozi dijete (mislim na svog prvorođenoga sineka) bez AS i užasno sam protiv toga!
kako nas je moja F. sve zatekla i kako je početak u bolnici oko dojenja i svega bio teeežak (ali uspjeli smo :dada ) bila mi je konfuzija u glavi i jednostavno rečeno bili smo svi nespremni....ni torbe za rodilište, ni robice za malenu....ni ništa...tako da sam ja to sređivala sve iz bolnice a u međuvremenu sam se svakih sat vremena izdajala, pa nakon sat vremena nju u sterilonoj sobi dojila, pa opet izdajala, dojila i tako u krug.... ukratko težak početak!
i kada smo došli u fazu izlaska iz bolnice, draga frendica (inače full savjesna majka i dojilja i pobornik as) mi je rekla kako je njena kćer (nedonošće slične porođajne težine kao moja F.) bila toliko sitna da su je isto furali u košari iz rodilišta i da ja F. isto neću moći staviti u as jaje!
tako sam pokleknula i iznjeli smo je iz rodilišta u košari....no odmah sam bila svjesna da to nije u skladu sa mojim stavom o sigurnosti djece u autu i kako ja to ne želim tako raditi!
no, došli smo kući.....i sada je naravno ponovno savjest proradila.......znam sve o zakonskoj regulativi na temu vožnje djece u autu (to mi je i struka) a i kao što sam rekla.....nije mi običaj dijete voziti u autu ni na koji drugi način osim u as!
malo me zbunjivala F. veličina (da ne kažem malenkost :lol ) i to kako da je točno smjestim u jaje!
zato vam svima hvala i nemojte brinuti.....od sada moja Principessa nikud bez AS! časnapionirskariječ :mrgreen

Barbi draga, fala za link s roda (miki link ti je fantastičan!) ...slike su definitivno to kaj mi je trebalo.....
Krumpiric hvala Bogu nemamo nikakvih problema s disanjem niti kakvih drugih zdr. problema

....btw. relacije nece biti duge....event. do vrtica po starijeg brati i do jaruna u setnjicu.....

jos jednom hvala svima!

Re: AS za nedonošče?

28 tra 2010, 12:15

Mia je također bila jako sitna bebica iako rođena na granici 36 tjedana,ali zbog niza dijagnoza nije napredovala nego je u prvih par mjeseci samo gubila grame.Rođena je sa super kilažom i dužinom 2890 gr. i 48 cm,ali je nakon 2 tjedna pala na 2340 gr.,pa za 4 tjedna na 1900 gr. Nakon operacija smo otpušteni kući sa 2560 gr. i centimetara isto kao pri porodu ,a bila je stara skoro 4 mjeseca.
Po povratku iz Linza(Austria),a putovali smo 9 sati sa stajanjima vozili smo ju u AS,ali po preporuci kardiologa morali smo staviti pod leđa i guzu(u ono udubljenje) mali jastučić mekani i još preko podložak debljine 2 cm,da bude više na ravnom odnosno blago zaobljenom položaju,jer je imala problema sa disanjem i hipotonijom pa joj se tako maloj vrat preklapao prema naprijed.

Re: AS za nedonošče?

28 tra 2010, 12:47

...slike su definitivno to kaj mi je trebalo.....

Baš zbog slika sam ti najviše i stavila link. :dada Kad vidiš kako se malena fino ugnijezdila :le stvarno nemaš brige.

Re: AS za nedonošče?

28 tra 2010, 13:04

još samo da kažem da smo u autu sjedalicu namjestili pod kutom od nekih 45° (u starom autu nam nije bio dovoljan onaj gumb za podešavanje nagiba na bazi nego smo još pod samu bazu morali podmetnuti srolani ručnik), a kako je rasla povećavali smo kut prema sigurnijem za vožnju

:kiss
drago mi je da su slike pomogle - zato sam ih i stavila :proljece
i hvala na komplimentima- dijete je naravno totalno na mamu :mrgreen :lol

Re: AS za nedonošče?

28 tra 2010, 15:41

Miki hvala još jednom.....upravo ganjam Mm-a po bazu i po jaje........pa bum mam to oprala i postavila Misicu da vidim kako ce to ici.....sjecam se da imam i onaj umetak za glavu....ali u ovoj mojoj pegperego nema nikakvog podloska za skroz malu bebicu! ako se ne varam i tvoja je Pegperego.....
svakako cemo podesiti bazu u odnosu na tlo pod kutom od 45-50 stupnjeva....a brijem i da bumo se vidjeli na prakiralištu Heinzelove na slijedecem Rodinom pregledu AS......kaj je ziher-ziher je!
hvala jos jednom! :kiss

Re: AS za nedonošče?

28 tra 2010, 21:03

je i moja je sjedalica peg perego i imali smo onaj nastavak za novorođenče koji ide pod glavu (i dio leđa), ne ide od guzu- za PP mislim da ni nema drugog nastavka
imaš još one jastučiće za remene koji idu preko ramena (i koji usput jako dobro pridržavaju glavicu) i onaj nekakav okugli jastučić koji ide ispod kopče

i nama je terapeutica predlagala da stavimo pelenu pod guzu jer joj se činilo da previše "sjedi", ali kad smo joj pokazali pod kojim je kutem zapravo sjedalica (dovezli namontiranu na kolica) rekla je da ne trebamo ništa stavljati, da joj je sjedalica izgledala preokomito kad je stajala na podu, ali da sad vidi da je dobro prilagođena i da je samo ne ostavljamo u sjedalici na podu - imali smo dozvolu držati je (ne previše) u sjedalici kad je na kolicima i naravno u autu

mi se nećemo vidjeti na pregledu ;) nisam uključena u projekt (bila sam samo na tečaju)

Re: AS za nedonošče?

28 tra 2010, 21:07

neka nabavi i onaj dio za glavu. mene je moju puno krupniju prvih mjesec dana bilo strah voziti u sjedalici jer bi joj glavica u đirevima čudno padala dok je spavala.

Re: AS za nedonošče?

28 tra 2010, 21:14

eli, ja sam shvatila da ima umetak za glavu :dunno ali se pita da li ima još neki podložak - a za moju PP je bio samo taj dio

sjecam se da imam i onaj umetak za glavu....ali u ovoj mojoj pegperego nema nikakvog podloska za skroz malu bebicu!


edit:

išla sam sad na stranice od PP pa novija sjedalica od moje ima drugačiji nastavak za bebu

2007:
http://www.pegperego.com/page.php?pageid=UJVNL001&idf=06&idp=0000000159&cl=N

a ovo je N. u našoj sjedalici, izgleda sasvim drugačije:

http://i157.photobucket.com/albums/t63/Miki_73/album2/P5220215.jpg

Re: AS za nedonošče?

28 tra 2010, 21:16

nisam to upratila. čim sam vidjela da je sjedalica ona koja ide uz kolica sjetila sam se da u moje vrijeme takve nisu imale ni jastučić za guzu ni jastučić za glavu.

Re: AS za nedonošče?

28 tra 2010, 21:18

sad većina sjedalica može na kolica.

Re: AS za nedonošče?

28 tra 2010, 21:25

eli je napisao/la:nisam to upratila. čim sam vidjela da je sjedalica ona koja ide uz kolica sjetila sam se da u moje vrijeme takve nisu imale ni jastučić za guzu ni jastučić za glavu.


da nisi pisala prošli post, ja uopće ne bi skužila kako je sad nastavak drugačiji - i meni je u glavi sjedalica iz "mog vremena" :mrgreen

dakle, za ovaj novi nastavak ne znam kako drži glavicu, ovaj moj je bio dobar, ali nije smanjivao kut pod guzom, što mi se čini da ovaj novi radi :dunno

Re: AS za nedonošče?

28 tra 2010, 22:24

Miki dobro si me shvatila; ja imam upravo taj podlozak za glavu (koji je na tvojoj slici) i od dodataka tocno ovo kaj velis za remenje i onaj kao okrugli dio za kopcu! i to je to!
po ovom linku cini mi se da je ovo novo rjesenje podloska bolje.....no nisam bas sigurna da se moze nabaviti samo taj podlozak i koliko je i da li je on kompatibilan sa starim modelom stolice (btw. kolica su stara 3,5 godine....od starijeg brata su i full iscuvana)

eli ovo kaj velis da je glavica cudno padala u zavojima... i meni se tako znalo uciniti s R. koji je bio daleko krupnija beba od F.
No u svakom slucaju F. cu staviti apsolutno sve dodatke koje imam......plus kaj cu narihtati bazu pod 45-50 stupnjeva.

ali kad smo joj pokazali pod kojim je kutem zapravo sjedalica (dovezli namontiranu na kolica) rekla je da ne trebamo ništa stavljati, da joj je sjedalica izgledala preokomito kad je stajala na podu, ali da sad vidi da je dobro prilagođena i da je samo ne ostavljamo u sjedalici na podu - imali smo dozvolu držati je (ne previše) u sjedalici kad je na kolicima i naravno u autu

Miki, ja sam te shvatila da taj kut pod kojim je sjedalica dobivas montiranjem baze na nacin koji si opisala (da si stavila podvrnuti rucnik pod bazu) u auto....ne kuzim kako si taj kut dobila i na kolicima kad je na kolicima sjedalica bez baze :conf !

sorry kaj davim .... ali kako stvari stoje od ponedjeljka cu je morati furati u autu (samo kratke relacije) na dnevnoj bazi, pa bi htjela rijesiti sve nedoumice.......

Re: AS za nedonošče?

28 tra 2010, 22:29

Gle, nekad se ne može postići dobar kut nagiba sjedalice montiranjem na bazu jer nagib jako ovisi o činjenici kakva su stražnja sjedala u konkretnom autu u koji se montira, kako su položena, jako varira od auta do auta.
Nekad je jednostavno bolje staviti u auto sjedalicu bez baze, naravno ukoliko sjedalica ima varijantu montaže i bez baze, nisam sigurna da svaka Peg Peregova ima. :|

Re: AS za nedonošče?

29 tra 2010, 15:29

naša sjedalica je u auto mogla biti montirana samo s bazom :dada

Miki, ja sam te shvatila da taj kut pod kojim je sjedalica dobivas montiranjem baze na nacin koji si opisala (da si stavila podvrnuti rucnik pod bazu) u auto....ne kuzim kako si taj kut dobila i na kolicima kad je na kolicima sjedalica bez baze !


da dobro si shvatila, kut u autu je bio oko 45 :dada

u kolicima je nagib bio koliko sam mogla namjestiti, ne mogu se više sjetiti točnog kuta - htjela sam reći da je fizio prvi puta vidjela N samo u sjedalici na podu kad smo je iznijeli iz auta i kad ta sjedalica stoji na podu stvarno djeluje jako okomito - ali kad se stavi na kolica (naravno u autu je još bolje) taj kut je manji i beba bolje leži (ne sjedi)

sorry, malo sam zbrkana, počela sam ovo pisati jutros pa su me prekinuli, a sad već moram dalje

Re: AS za nedonošče?

01 svi 2010, 12:48

Miki je napisao/la:naša sjedalica je u auto mogla biti montirana samo s bazom :dada


tako i naša isto!
uglavnom sad mi je sve jasno...hvala puno za detaljne info i slikice!

Miki je napisao/la:sorry, malo sam zbrkana, počela sam ovo pisati jutros pa su me prekinuli, a sad već moram dalje

ma nema frke....sorry kaj sam ja tak udavila s detaljima.....

uglavnom, jucer sam oprala presvaku AS i sutra ju namontiramo u auto......jos vas izvijestim kako je prosla montaza ;) !

Barbi znam da ovisi o sjedalima u samom autu.......sjecam se da je sjedalica tj.baza lijepo prijanjala u starom autu....u medjuvremenu imamo novi auto...i nadam se da ce tu jos bolje prijanjati......uglavnom, hvala i tebi za info i link!

bile ste mi od super pomoci!

Re: AS za nedonošče?

01 svi 2010, 22:25

Mia je izasla iz bolnice sa 1800g i tamo nam je fizioterapeutkinja napravila sa pelenama da Mia lijepo sjedi u sjedalici.
Tako smo je dugo vremena vozali,zarolali pelene i kad bi nju stavili sa strane smo ojacali da nema mjesta za mrdanje.
http://i2.photobucket.com/albums/y17/an ... MG1226.jpg
http://i2.photobucket.com/albums/y17/an ... MG1200.jpg
Odgovori