Sada je: 16 svi 2024, 10:25.

posjedanje i sjedenje (spojene teme)

Podforum posvećen prvoj godini života vašeg djeteta.

Moderator/ica: Hajdi

Re: posjedanje i sjedenje?

PostPostao/la nevenera » 16 kol 2011, 22:27

ne spriječavaj u ničemu ali imaj na umu da često mi krivo protumačimo ono što beba radi. stavi je na trbuh, nek se igra na podu. to je najbolje za motoriku.
tin je s 5,5 mj 8,6 kg, 72,5 cm (a rođen je u 34 tt, dakle prije vremena), čisto usporedbe radi

s njom možeš sad se kroz dobro zabavit na podu
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: posjedanje i sjedenje?

PostPostao/la suki » 17 kol 2011, 21:07

da, stalno smo na podu!
i na buši, na leđima neće biti uopće
u petak idemo na cijepljenje pa ću s pedijatricom o sjdenju
baš me zanima
javim vam :mah
suki
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 17
Pridružen/a: 21 lip 2011, 09:37

Re: posjedanje i sjedenje?

PostPostao/la suki » 20 kol 2011, 13:23

evo bili kod pedice i razgovarale nas dvije
i kaže da beba smije sjediti, ali ne po cijele dane naravno..i da sjedi slobodno u stolici za hranjenje i u krilu..i ako se sama diže super, staviti je u poluležeći položaj i ako se sama podigne odlično
ako ću čekati da se sama posjedne da će to biti tek sa otprilike 8 mjeseci i da je poželjno, dapače i potrebno pustiti bebu da ranije sjedi, da vježba mišiće i stabilnost, da vse igra, istražuje svijet i gleda oko sebe iz te perspektive

i da to što sam ju posjela par puta na kartko je okej :znoj
uglavnom, sve umjereno i zdravorazumski :)
kao uostalom i u svemu drugome
suki
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 17
Pridružen/a: 21 lip 2011, 09:37

Re: posjedanje i sjedenje?

PostPostao/la danijela81 » 20 kol 2011, 14:37

pedijatrica ti je vjerojatno "starog kova", slabije informirana. tj. nije proučila preporuke novije od onih koje su vrijedile u doba kada je ona studirala.

suki je napisao/la:dapače i potrebno pustiti bebu da ranije sjedi, da vježba mišiće i stabilnost,

totalno krivo! beba treba sama jačati mišiće u određenim kada za to dođe vrijeme. a ne da mi forsiramo nešto prije nego joj razvoj to dozvoljava. inače bi mogla pokupiti krive obrasce, što može dovesti do nekih posljedica. srećom, kod zdrave djece ništa alarmantno, ali opet, ako se može izbjeći...
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: posjedanje i sjedenje?

PostPostao/la nevenera » 20 kol 2011, 15:06

potpis na danijelu. mogu sam citirati opet
U ovom periodu roditelji čine veliku grešku: pasivnim postavljanjem djeteta u sjedeći stav, dolazi do sabijanja lumbalnog segmenta što je nepoželjno i može biti štetno. Kod dojenčeta od šest mjeseci koje sjedi s podupiranjem može se čak uočiti i deformacija u predjelu L2–L5, kao i fleksija trupa prema naprijed. Oslonac je smanjen i sveden na svega 30% od potrebnog, dijete je nestabilno, nesigurno. Sva njegova pažnja usmjerena je na održanje ravnoteže, a koordinirana igra rukama jako otežana.
S obzirom da u ovom uzrastu nije razvijena bočna zaštitna ekstenzija, dijete lako gubi ravnotežu i pada u stranu ili prema naprijed.

Pasivno posjedanje ne koristi ničemu, a može biti štetno za lumbalni segment kralježnice (sabijanje), dovodi do destabilizacije djeteta zbog smanjenja površine oslonca za oko 70%, kao i do usporenog razvoja funkcije hvatanja.


osim citiranja mogu potvrditi to jer su mi to rekli i fizijatar, neuropedijatar i fizioterapeut, mi smo naime ex vježbači.

ima se na umu da je svako dijete različito i da razlčito napreduju, i naravno da treba bit umjeren, ali nikakvo pomaganje djetetu ne treba, pod uvjetom da je zdravo.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: posjedanje i sjedenje?

PostPostao/la nevenera » 20 kol 2011, 15:07

tu naravno isključujemo sjedenje da bi dijete jelo - ok je da se dijete stavi u sjedeći položaj da jede. a to je jako kratko i samo koji put dnevno ionako.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: posjedanje i sjedenje?

PostPostao/la suki » 22 kol 2011, 15:40

da, ma na to je i mislila, ja sam skraćeno prepričala naš razgovor
i ovo pustiti dijete da sjedi je mislila kada se bebica sama podigne iz poluležečeg u sjedeći, ne vraćati ju niti spriječavati
uglavnom nije strogo zabranjeno, sve po bebinom tempu
(nije da ju branim :D )
mi ne sjedimo, niti se posjedamo više, osim pri papanju
:mah
suki
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 17
Pridružen/a: 21 lip 2011, 09:37

Re: posjedanje i sjedenje?

PostPostao/la pahuljica_ik » 19 lip 2012, 08:25

pozz svima, nova sam pa vas sve lijepo pozdravljam. :srca
mi imamo problem, ili sam ja umislila....naime R ima 8 mj i još uvijek ne sjedi :( meni se čini da je njemu to gubljenje vremena, nikako ne može biti na miru. Statičan je samo kad pava (manje-više) :hahaha
često se igramo na podu, vojničko puzanje mu super ide, postavlja se i na sve četiri i ljulja se, odiže stražnjicu skroz gore pri čemu ispravlja nogice. jako je čvrst na nogicama. čak se par puta iz tog četveronožnog stava posjeo, ali nije ostao sjediti, samo se prevalio, ili natrag ili u stranu. Sve "babe" mi već kljucaju...........ajme on još ne sjedi, pa stavljaj mu jastuke, uči ga sjediti....blablablaaaaaaaaa
što vi mislite? jel bude taj moj malac uskoro sjeo? :)
pahuljica_ik
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 15 lip 2012, 11:29

Re: posjedanje i sjedenje?

PostPostao/la danijela81 » 19 lip 2012, 08:35

nemoj ga učiti sjediti, nikako.
pahuljica_ik je napisao/la:vojničko puzanje mu super ide, postavlja se i na sve četiri i ljulja se, odiže stražnjicu skroz gore pri čemu ispravlja nogice

po ovome se kuži da će uskoro propuzati na sve četiri :dada
neka djeca prije propužu, pa se posjednu, a neka se prvo iz četveronožnog posjednu, pa onda propužu. sve ovisi o djetetu.
pahuljica_ik je napisao/la:čak se par puta iz tog četveronožnog stava posjeo, ali nije ostao sjediti, samo se prevalio, ili natrag ili u stranu

po ovome mi se čini da nema dobre "obrane" (zaustavljanje ručicama ispruženim prema podu, s otvorenim dlanovima). ali, je li to nešto značajno, ili ne, zahtijeva li nekakvu vježbu, nemam pojma. moj V. je imao dystony, i kasnio u svemu. uz vježbanje puzanje i sjedenja, mi smo vježbali i te obrane. ali on se nije u toj dobi uopće postavljao u četveronožni, niti se ljuljao, a u toj dobi bi baš to trebao i raditi.

ovo
8. MJESEC

S osam mjeseci dijete samostalno sjedi s uspravnim leđima. Prilikom narušavanja ravnoteže dočeka se na ruku one strane prema kojoj se naginje uz otvorenu šaku.
Veseli se gledati u ogledalo i promatrati što roditelji rade te voli igru skrivača iza namještaja. U ovoj dobi dijete počinje puzati potrbuške.
U dobi od osam mjeseci počinje faza brbljanja jer dijete povezuje i kombinira dvoglase ba-ba, da-da, tako da bake i djedovi često s ponosom ističu kako je dijete prvo njih zvalo.

9. MJESEC

U dobi od devet mjeseci dijete se ljulja na dlanovima i koljenima te počinje puzati u četveronožnom položaju s guzom na petama.
Kažiprstom pokazuje što ga zanima te hvata tzv. hvatom pincete.
U svaku ruku uzima kocku i njome udara po podu.
U stojećem stavu, ako ga se pridržava za ruke, stoji čvrsto cijelim stopalima.

je samo okvirno
i zapravo individualno za svako dijete. promatraj malo te bočne obrane, ako si zabrinuta, ništa te ne košta da posjetiš fizijatra
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: posjedanje i sjedenje?

PostPostao/la Hajdi » 19 lip 2012, 08:59

Pahuljice svakako se pokažite fizijatru da vam pokaže prave obrasce posjedanja i ocijeni imate li neki zaostatak u motoričkom razvoju.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12219
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: posjedanje i sjedenje?

PostPostao/la pahuljica_ik » 19 lip 2012, 10:26

hvala vam cure! i mislila sam otići fizijatru, da znamo definitivno na čemu smo :)
pahuljica_ik
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 15 lip 2012, 11:29

Re: posjedanje i sjedenje?

PostPostao/la nevenera » 19 lip 2012, 10:56

djecu se ne uči sjediti. kad se posjednu sami onda sjednu. inače padaju i nemaju obrane.
s 8 mj bi trebao kad se posjedne sjediti s uspravnim leđima, i imati obrane, dakle ako ga lagano gurneš na stranu trebao bi ispružit tu ruku na toj strani i dočekat se.
nemoj ga učit da sjedi već ako misliš da ima problema idi do fizijatra.
osim toga, igranje po podu i on će to već napravit sam, ima još vremena za posjedanje.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: posjedanje i sjedenje?

PostPostao/la lilkillaink » 19 lip 2012, 12:42

@pahuljica moja M je počela sve radit tek s 8ipo miseci..i sjedit i puzat i podizat se..do tada, ja sam mislila da neće nikad :) nemaš straha..a te babe koje ti zvocaju, jel njima važno zbog nečeg da tvoje dijete sjedi? pusti ih..najvsžnije je da se t voje dijete pravilonorazvija i da pravilno prođe sve faze razvoja ;)
slika


slika
Avatar
lilkillaink
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1070
Pridružen/a: 25 kol 2011, 09:10
Lokacija: Split

Re: posjedanje i sjedenje?

PostPostao/la Suncokret » 19 lip 2012, 16:55

ovako, i moj F s 8 mjeseci još nije sjedio nego tek s 8,5, propuzao s 9, koji tjedan poslije digao se na koljena, i tek prošli tjedan (oko 10,5 mj) sam se ustao. Nisam išla na nikakve pretrage ni ništa jer sam samo promatrala njega i puno čitala, širok je raspon onoga što se smatra normalnim motoričkim razvojem, i meni je važno da se on u to uklapa (a ide baš po ovoj tablici s foruma) i da sve radi sam i pravilno. Zabrinjavalo me kad sam čula ova se beba digla s toliko, ova sjela, ova prohodala, a on nikako, ali onda umjesto da idem kod doktora sjela sam i čitala.......... S obzirom da je kasno i sjeo i propuzao bilo bi glupo očekivati da rano prohoda.

Tražeći odgovore na tu temu na netu naišla sam na fora rečenicu koja me pomalo i nasmije: "neki igraju nogomet, a neki navijaju pred televizorom, a ijedni i drugi su sasvim ok".

Naravno treba biti informiran i znati što se smatra normalnim, a kada je vrijeme za posjet liječniku.
slika
slika
Avatar
Suncokret
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 976
Pridružen/a: 09 stu 2010, 22:49
Lokacija: over the rainbow

Re: posjedanje i sjedenje?

PostPostao/la pahuljica_ik » 19 lip 2012, 21:25

:) ma ubile su me više u pojam!
i ja smatram da će on sve to sam...kad mogne... i znam da svako dijete prema svojim mogućnostima i sposobnostima....ali kad se nađete u parku s hrpom njih, klinci manje više iste starosti, i onda svi sjede a samo moj ne...i onda krenu naklapanja..., eto uspjele su mi ubaciti zrnce sumnje a i straha pa sam se obratila vama...
i nikako mi nije sjedala ta rečenica - UČI ga sjediti. ma kako? :roll
pahuljica_ik
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 15 lip 2012, 11:29

Re: posjedanje i sjedenje?

PostPostao/la noah » 19 lip 2012, 22:12

Pahuljice,moje mišljenje je da se ne obazireš na te površne mame iz parka čija djeca pasivno sjede u kolicima jer moraju, a ne samostalno, trebala bi ti njima uzvratiti koji savjet o preranom posjedanju djeteta . Odi fizijatru jedino ako sumnjaš na osnovu tablica i stručnog teksta o razvoju djeteta, a ne na osnovu baba iz parka. Ako imalo sumnjaš isključivši babe odi stručnjaku i olakšat ćeš si brigu. Moj je imao dobre bočne obrane sa devet mj. Ali mi smo počeli sa vježbama pred dva i pol tj. na moju incijativu jer nije bio propuzao,pedica je htjela pričekat da navrši 11 mj. pa da ga pogleda ali ja nisam htjela čekati.
N 18.08.2011.
T 23.01.2008.
Naše dvije zvijezde doputovale sa nebeskog svoda u mamino i tatino srce...
Avatar
noah
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 662
Pridružen/a: 31 ožu 2012, 16:12
Lokacija: u drugoj dimenziji

Re: posjedanje i sjedenje?

PostPostao/la kittyilevin » 26 lip 2012, 14:13

cure, dva kratka pitanjca, ako tko zna...
1. možda bedasto pitanje, ali što znači da se beba sama posjedne? leži na leđima i digne gornji dio tijela, tj. sjedne? ili sve zajedno iz poluležećeg?
2. može li se beba sama posjesti (je li dovoljno jaka) ako se ne okreće s leđa na trbuh sama, ako ne puže "potrbuške" i ne stavlja nogice u usta? (odnosno, ako nije usvojila vještine toga tipa)?
thanx! :hug
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: posjedanje i sjedenje?

PostPostao/la nevenera » 26 lip 2012, 14:17

1. ne sjedi se iz leđnog nego iz četveronožnog. dakle, ne kao mi koji ležimo pa se ispravimo. to nije to.
2. koliko ja znam ne, ali mogu naći načina, znaju bit jako snalažljivi
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: posjedanje i sjedenje?

PostPostao/la danijela81 » 26 lip 2012, 14:25

moj V. se sam posjeo u položaju vrtnog patuljka, znači, ležao je na boku, oslonio na lakat, pomogao si drugom rukicom i sjeo.
iz četveronožnog tek nakon dugog vježbanja. iz tog položaja guza ide na jednu stranu, nogice su savijene u koljenima, ručicama se oslanja na pod.
ima na youtubeu dobrih snimki na kojima se to lijepo vidi.

kittyilevin je napisao/la: leži na leđima i digne gornji dio tijela, tj. sjedne? ili sve zajedno iz poluležećeg?

ni jedno, ni drugo. iz leđa nije posjedanje - beba se iz tog položaja ni ne može sama posjesti, ili se uhvati rukama za nešto (stranice kolica npr.), ili joj netko pomogne
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: posjedanje i sjedenje?

PostPostao/la Hajdi » 26 lip 2012, 14:27

Kao što kaže nevenera, školsko posjedanje ide iz četveronožnog stava kad se dijete nasloni na bok, pridržava se rukama, zarotira tijelo i sjedne. Zato je jako važno stavljati dijete čim više na trbuh, to je najbolji podsticaj razvoju motorike a također u tom položaju na vidjelo dođu problemi u razvoju motorike jer npr. dijete koje je hipotono odbija biti na trbuhu jer "ne može ništa" u tom položaju.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12219
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: posjedanje i sjedenje?

PostPostao/la kittyilevin » 26 lip 2012, 19:40

thanx, cure!
fakat nisam znala, zapravo, kako to sve zajedno treba ići! moja mala se okreće na trbuh već dugo, u zadnje vrijeme ide sama i na leđa; puže potrbuške i trpa nogice u usta već dugo dugo, ali mi se ovo podizanje četveronoške pa posjedanje ne čini baš tako blizu :dunno mislim, jako puno je na trbuhu ali joj rukice nisu uglavnom ispružene. ma, nema veze, nisam ovo ni pitala zbog sebe nego me, eto, čisto zanimalo!
:mah
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: posjedanje i sjedenje?

PostPostao/la nevenera » 26 lip 2012, 20:32

još je rano za posjedanje. imate puno vremena do tad, bez brige.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Prethodna

Natrag na Djeca od 0 do 1

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.