Sada je: 19 tra 2024, 09:49.

dijete ludo za bakom!a šta s menom?

Pratite generaciju svojih mališana, družite se, razmjenjujte iskustva, mišljenja i dijelite sve ono lijepo i manje lijepo što donosi život s djecom!

Moderatori/ce: latica, snowwhite

dijete ludo za bakom!a šta s menom?

PostPostao/la aqua » 16 sij 2008, 13:33

molim vas jedan savjet.mij dvogodišnjak kad je u blizini bake( moje svekrve) doslovno poludi za njom.( živimo u istoj kući, svaki na svom katu).
kad sam ja u blizini ne šljivi me ni pola posto, već samo viče baka baka baka. a meni kosa raste!!!!kad ga uspijem kroz plač viku i dreku vratiti k nama na kat, tada ne dopušta da ga hranim, kupam ili bili šta već se dere ko lud.a baki to paše, ona cvate dok vidi kak ju unuk jako voli.a dok smo negdje u gradu on se priljepi njoj, a ja hodam iza njih ko zadnji krteten.
jako se lloše osjaćem, šta da radim?
Avatar
aqua
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 129
Pridružen/a: 17 lip 2007, 15:57

PostPostao/la patkica » 16 sij 2008, 13:43

pa kaj bi bilo s tebom? Dijete voli baku, to je normalno. :dunno Ne znaci da ne voli tebe, al ima potrebu odmaknut se. Klinci u to doba obozavaju starije osobe, moji na zalost nemaju djeda, al kad su bake u pitanju odreknu me se odmah. Meni zao sto iz raznih organizacionih razloga ne mogu vise biti s bakama.
Odnos s bakom je velika sreca i zadovoljstvo, nema veze s vasim odnosom, i neka njeguje tu ljubav i odnos. Ne opterecuj se ljubomorom, jer ti svoje mjesto prve i jedine imas po difoltu. Kad poraste, za par godina ionak najcesce dodju do toga da su im prespore, premirne i sl. Neka uziva.
Avatar
patkica
svizac
 
Postovi: 24388
Pridružen/a: 11 vel 2001, 22:34
Lokacija: u ormaru

PostPostao/la mamashnita od noje » 16 sij 2008, 13:46

moj bi dao i mene i cacu i djeda i drugu baku i djeda u paketu i cuvalicu i sve na svijetu i okolici za baku J., svi se mozemo skriti u misju rupu kad je ona u pitanju.
hvala bogu da je tako, barem nemam nikakvih dvojbi kada joj ga ostavljam na cuvanju.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

PostPostao/la Ana M » 16 sij 2008, 13:56

Vito je lud, ali doslovno lud za tatom i didom. Mene i bake baš ne šljivi.
Avatar
Ana M
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 19 pro 2005, 13:17
Lokacija: zauvijek Zagreb

PostPostao/la Krumpirić » 16 sij 2008, 14:43

kad se u blizini pojavi mm-ov mali brat il cura moga brata,mom Marinu svi drugi prestanu postojat. :mrgreen:
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

PostPostao/la olja » 16 sij 2008, 15:17

Ma to je bas super! Moje obe obozavaju tetku (sestra mm) i kad je ona tu, niko drugi ne postoji :)
N. obozava i mmamu - ona ume savrseno da se igra s njom, da bude stroga a opet uravnotezeno popustljiva - onakva kakve bake i treba da budu ;)
Avatar
olja
Od sad me zovite Šime!!!!
 
Postovi: 11203
Pridružen/a: 24 srp 2001, 19:22
Lokacija: ...tamo gdje je sve po mom...

PostPostao/la sanelina » 16 sij 2008, 15:21

Ah oprosti draga aqua,ali mogu samo reći da ti zavidim. :oops:
U wc ne mogu otići kad poželim.Samo što izađem iz sobe istog trenutka
pita sve oko sebe-a gdje je maaaamaaaaa? :ne
H.-04.09.1989-moja velika curka
A.-L. -09.12.1998 TORNADO
T. -24.12.2005 Zimski slatkachi 2005/2006
Avatar
sanelina
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 787
Pridružen/a: 28 vel 2007, 10:32
Lokacija: TUZLA

PostPostao/la watani » 16 sij 2008, 15:21

a kaj tek kad si nadje curu, kad se zaljubi, pa te ne bu htel ni pogledat? ;-)


je, moramo se pomalo navikavat da nismo njihov cijeli svijet.

eto, moja je neki dan urlala, ronila krokodilske suze, kad smo odlazili od mojih.
Jezik ima pravo: uteci znaci spasiti se.
Ako umires, kreni.
Ako patis, pokreni se.
Kretanje je jedini zakon.


vap-su-varivari
Avatar
watani
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 705
Pridružen/a: 10 ožu 2006, 16:16
Lokacija: Pymistan-Ministarstvo uzdravlje

PostPostao/la Hajdi » 16 sij 2008, 15:26

Mislim da treba razlikovati dječje oduševljenje bakom i zamjenu uloga u kojoj neka druga osoba zamjenjuje majku po važnosti. Moja djeca vole bake i djedove ali kad je kriza samo je jedna osoba važna, i to sam ja. Dijete vrlo dobro zna koga može manipulirati i tko je šef. Malo se zamisli odakle ta njegova velika privrženost baki .. da li mu baka udovoljava svim željama, da li si ti prestroga, da li mu je baka zabavnija .. ima tu puno pitanja na koja moraš sebi odgovoriti. Moji su kod bake ako treba, ali čim ja dođem oni silaze (mi smo u istoj kući) i vrlo dobro znaju gdje su doma. Navečer J. luduje na gornjem katu jer ne želi ići spavati. Pustimo ga nek se ispuše a kad je umoran sam želi sići.

Nikako se ne bih upustila u bitku za dječju naklonost sa svekrvom. Najprije potraži prave razloge za veliku bakinu omiljenost.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

PostPostao/la olja » 16 sij 2008, 16:08

Slazem se sa Hajdi. :mah
Naravno da N. ako npr. padne, udari se ili sta vec nikad nece otrcati prvo baki/tetki umesto meni - niko ne ume tako da utesi kao mama ni da poljubi bolno mesto kao mama - u kriznim situacijama ne pomaze ni 15 baka i tetaka zajedno ( samo je jedna mama :drink ).
I ja tacno znam zbog cega su moje dve male odusevljene bakom i tetkom - kao sto sam i napisala - one se taaaako dobro i zabavno igraju s njima - sto nije uvek slucaj s mamom ;)
Avatar
olja
Od sad me zovite Šime!!!!
 
Postovi: 11203
Pridružen/a: 24 srp 2001, 19:22
Lokacija: ...tamo gdje je sve po mom...

PostPostao/la Stefanova_mama » 16 sij 2008, 16:15

Hajdi je napisao/la:Najprije potraži prave razloge za veliku bakinu omiljenost.


Da i ja sam se zapitala, daj opisi kako je to sve pocelo, kako se demonstrira u konkretnim situacijama.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

PostPostao/la Stefanova_mama » 16 sij 2008, 16:16

Ko ga cuva preko dana?
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

PostPostao/la folne » 16 sij 2008, 16:17

a meni kosa raste!!!!


iz svega pretpostavljam da ti ne gajiš baš neke pozitivne osjećaje prema svekrvi. ajde probaj zamisliti da je u pitanju tvoja mama. bi li te privrženost toliko živcirala?
nikad dijete ne bi silom čupala i odvodila u svoj stan (i nisam u 5 godina suživota), jer sve zabranjeno i nedostupno postaje slađe i možda se on bori za vrijeme s bakom puno više nego što bi inače da ne osjeća tvoj antagonizam.
Avatar
folne
Mladenka
 
Postovi: 31648
Pridružen/a: 11 kol 2001, 13:26
Lokacija: So who what no

PostPostao/la maryca » 17 sij 2008, 00:39

npr. ja sam uzivala dok su moji roditelji bili tu za vrijeme ovih blagdana, moja cura se nije odvajala od njih, kao da ne postojim, niti ja, niti MM, a iskreno ja sam uzivala i odmorila se kao nikada do sada..

eh sad da je sveki u pitanju?!?! :conf
ne vjerujem da bih tako uzivala i opustila se, zato ne znam sto bih ti rekla, osim ako ti sveki nije super ( neke kazu, da ima i takvih i ja im vjerujem), pa da i ti malo uzivas, jer ce biti faza kada ces zeljeti da malo odahnes, a nece ti dati!
Avatar
maryca
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 725
Pridružen/a: 29 pro 2006, 22:49
Lokacija: sg

PostPostao/la sjemenka » 17 sij 2008, 02:48

I ja ću samo reći - blago tebi. :drink
Voli te dijete itekako, ali budi sretna i za socijalizaciju i za odnos s bakom i za trenutak mira. ;-)
M. i R. 9.6.2005.
V. 19.11.2009.
Avatar
sjemenka
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 543
Pridružen/a: 14 srp 2006, 11:05
Lokacija: Zg

PostPostao/la aqua » 17 sij 2008, 08:50

da priznajem, ja sam ta koja ne voli baš previše svekrvu, ali iz razloga jer se ona nekako od samog početka nameće u moj način odgoja, ona bi to radila kak je sa svojom djecom, a mene to iritira.
i da , ja djetetu branim, tj.pazim na prehranu jer ima alergiju na hranu, pa ne dozvoljavam svakave slatkiše, a ona mu ih da.tako on jedva čeka da baka dođe doma pa da mu da bonbone:a kod nas ih nema.
ili još gora situacija-kad svi odemo bakinoj mami koja ga isto tako mami svim i svačim-da to vidite to je borba dviju baba za naklonost djeteta-jadno!
kad mali ima neki ispad ja imam neka pravila i metode koje bi provela-ali onda se ona ugura i veli a nemoj tako,bla bla bla i mali odma k njoj u zagrljaj.ako joj nešto kažem naljuti se.
e da i obavezno jedva čeka priliku da mene nema da odem negdje da može s malim otići svojoj mami.
evo i njezinih riječi koje je rekla i jako me povrijedila: "evo sad ti pe mama uskoro na posao, radila bu dvije smjene-joj kak pemo svaki dan baki(njenoj mami) dok ti mame ne bu.
neznam jako je napeto, mene to frustira.nisam neki karakter da se suprotstavim, nego samo često plačem.
a mislim i da nisam neki autoritet djetetu, jer dok ja velim idemo ka na kat sad je vrijeme za....nema šanse da sluša, ni mene ni muža.
smatram se dobrom majkom,brinem se za malog,igram se, uvijek sve najbolje, trrudim se da mu ništa ne nedostaje, ali eto sveki me muči.
jako sam tužna i frustrirana i stvarno neznam kako dalje! :cry:
Avatar
aqua
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 129
Pridružen/a: 17 lip 2007, 15:57

PostPostao/la badada » 17 sij 2008, 09:02

neznam kao bih ti pomogla ali šaljem ti jedan :hug

drži se :3srca

PS:neznam kakva je stambena situacija,možda možete preseliti :dunno
07.09.2006. veliki zvrk
09.09.2013. mala zvrkica
Avatar
badada
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1621
Pridružen/a: 22 ožu 2007, 20:36

PostPostao/la Krumpirić » 17 sij 2008, 09:29

nego..ja sam puno "blaži" roditelj nego su moji i mm-ovi blagi kao baka i dida.Nebi rekla da ga baba i dida kod nas mogu razmazit nit umilit se.Lakše je mmami povisit glas,nego meni.
ALi zato kad je s njima M ima tristopostotnu pažnju,a ja uvijek imam "još nešto za obavit".. :(
i...kad je kriza,naravno,samo mama pali



BTW,volili ili mrzili svoje svekrve i mame,bitno je kakve su prema djeci i poštuju li vaše odgojne metode,ništa drugo.
Tek kad oboje radite i nema mama,svekija,teta ni strina,a dijete se razbolilo,a vrtić ne radi,a moraš hitno oobavit nešto,a...nije te briga što te svekrva nemamtipojma npr.ogovara šogorici,bitno ti je da je dijete voli i da mu/joj je s njom lijepo i sigurno. :mah
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

PostPostao/la aqua » 17 sij 2008, 09:32

da planiramo kroz godinu ili dvije negdje daleko!ali to su dvije godine-ja ću poludit za to vrijeme!
a što je najgore, ispred njihove kuće je nekakvo zemljište i sveki potajno kuje plan da tu gradimo kuću!!!
pa bi onda bili kao u "Svi vole raymonda".
nadam se da je moja moć uvjeravanja muža dovoljno velika da ga nagovorim da odemo daaaaaljeee!!! :oops:
Avatar
aqua
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 129
Pridružen/a: 17 lip 2007, 15:57

PostPostao/la bambolina » 17 sij 2008, 11:01

aqua kako tuzno! Ja nemam taku situaaciju meni pak mali svaki put kad treba ostati kod sveki place (vec vise od godinu dana)...Ali bilo bi mi jos teze da sam u tvojoj situaciji! Ajme....
O.k. je voljeti baku ali...
Nasa srecom se ponasa onsko kako mm joj kaze ako kaze bez soka bez soka, ako kaze nema slatkisa nece davati - strogo se drzi "uputa" i nikad ne napravi suprotno od onog sto joj kazemo!
Ako ne (ako napravi nesto a mi smo joj rekli da ne) ja pop... i odma se jadam mm i onda on reagira i to se vise ne ponavlja-sad je vec dovoljno da ga pogleam ne moram ni pricat da on vidi da sam poludila!
aqua a sta tvoj muz kaze?
Avatar
bambolina
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 213
Pridružen/a: 31 kol 2007, 11:31

PostPostao/la LiKmama » 17 sij 2008, 11:11

aqua, ti bi morala prvo s bakom rascistiti osnove djetetova odgoja tj. objasniti joj granice. moze ona onda uvesti manje odmake od toga, ali ne tebi kvariti odgoj. karikiram, ali, primjerice, moze ona dopustiti da dijete pola sata gleda crtic, ali ako se po cesti hoda drzeci se za ruke - onda tu nema ona sta biti blaza ili popustljivija.
druga stvar je sto je to tesko, mozda i gotovo nemoguce, no tu ti muz mora pomoci.
a onda nek ju dijete voli koliko hoce - super, dokgod ti ona ne narusava odgoj.
dh: I hate work. It interferes with life.
Before you decide to criticize someone, try walking a mile in their shoes. That way, if you do decide to criticize them, you'll not only be a mile away but you'll have their shoes as well.
Avatar
LiKmama
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2671
Pridružen/a: 01 svi 2005, 22:03
Lokacija: u nekoj tamo pokrajini čudnog imena, a možda i u trgovini

PostPostao/la bambolina » 17 sij 2008, 11:20

LiK mama ja se slazem s ovim sto ti kazes!
Ja mislim da bi mozda trebla prvo popricati s muzem - mislim to je njegova mama pa nek i on malo utjece! Mislim da je njemu lakse rec njegovoj mami da nesto nije o.k. nego njoj da kaze svekrvi!-bar je meni tako! Ja svojoj mami on svojoj mami -mi tako funkcioniramo! O.k. naravno da on moze mojoj mami reci i ja njegovoj ali je ovako lakse i jednostavnije i bolje bar nama.
Avatar
bambolina
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 213
Pridružen/a: 31 kol 2007, 11:31

PostPostao/la aqua » 17 sij 2008, 11:32

puno sam se posvađala s MM zbog toga, jer on ne želi biti između mene i nje.
i on joj zna reći nemoj dati ovo, ono, ali kad malog ostavim samog kod nje i kad mi se vrati sav je ljepljiv od slatkiša, a ona se izgovara-je a htio je, plakal je , morala sam mu dati.
grozna je situacija, kad ako ja nešto kažem to odmah ona shvaća kao napad na nju.
sa mojom mamom nije tako, ne zato jer ja moja , već je nenametljiva i mirna kao i ja, i ne želi raditi krivo.s njom se mali vidi samo preko vikenda, i ona ga ne želi podmićivatic slatkišima,jer se boji da mu ne naškode jer zna imati grozne kožne reakcije.MM to ne vjeruje kad kažem da moja mama nije takva, misli da ju štitim, a nije tako.

jako malo vremena uspijem provesti s malim-do 3 je u jaslam, kad se najed, presvuče i sve ostalo, odemo gore kod sveki-bude negdje do 6-tada je polako vrijeme za papanje, kupanje,,,,i dođe večer i gotovo.
ako MM kažem daj danas nejdemo gore-onda se razljuti
Avatar
aqua
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 129
Pridružen/a: 17 lip 2007, 15:57

PostPostao/la badada » 17 sij 2008, 11:38

meni se čini da ti imaš i više od jednog problema
07.09.2006. veliki zvrk
09.09.2013. mala zvrkica
Avatar
badada
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1621
Pridružen/a: 22 ožu 2007, 20:36

PostPostao/la aqua » 17 sij 2008, 12:08

da znam da imam.
možda sam sama kriva što nisam na početku se ogradila i postavila jasna pravila.a kako bi i mogla-tako mlada, trudna dođeš u tuđu kuću;baš i nisam bila u poziciji da nešto zahtjevam.
boli me to što ne želi slušati kad joj lijepo kažem.
i ne znam nekako se bojim da mali više voli nju, bojim se da ne izgubim njegovu ljubav.
znam možda to blesavo zvuči-ali sad sam u banani i jedino mi je to na pameti! :cry: :cry: :cry: :cry:
Avatar
aqua
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 129
Pridružen/a: 17 lip 2007, 15:57

PostPostao/la Stefanova_mama » 17 sij 2008, 12:18

Ona to radi namerno, a on je mali i naravno da se moze manipulisati sa njim. Bori se za sebe i za svoje dete, ali nije sve u direktnim konfrontacijama.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

PostPostao/la Stefanova_mama » 17 sij 2008, 12:19

Ljubi ga, voli, mazi i pazi, ne moze on zaboraviti ko mu je mama.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

PostPostao/la bambolina » 17 sij 2008, 12:22

Stefanova_mama je napisao/la:Ljubi ga, voli, mazi i pazi, ne moze on zaboraviti ko mu je mama.


Potpisujem! Bas si to lijepo rekla!
Avatar
bambolina
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 213
Pridružen/a: 31 kol 2007, 11:31

PostPostao/la Natasa36 » 17 sij 2008, 13:48

Aqua, draga, toga ti, u raznim varijantama ima svuda, pa i - kod mene.

Ima ovoga:
je a htio je, plakal je , morala sam mu dati

svaki dan

pa ima i ovoga:
kad ako ja nešto kažem to odmah ona shvaća kao napad na nju

ista moja sveki

Moj sinko (govorim za njega jer je kod princeze drugačije) voli baku, koja ga je navukla na kekse i napolitanke i daje mu sve to i čokoladu čim zine (i ne stigne još ni proplakati), ali taj čas kad ja dođem doma - nema više nikog (osim još tateka, naravno).

Ja tjeram svoje, čuvalica svoje, sveki svoje. Znam da se to može nazvati "nekonzistentnim odgojem" ali računam na sposobnost svog djeteta da razluči što od koga može očekivati. (i ide to njemu :3srca )
Prije me je sve to daleko više mučilo i izjedalo, sada više ne toliko.
Sveki ima 84 godine, bolesna je i stara. Nju se više ne može preodgajati a treba joj se priuštiti ljepotu imanja unučadi, još ovo malo što je s nama.
I MM je svjestan svega toga i potpuno se slažemo da puno toga nije u redu, ali više ne poduzimamo nikakve mjere, puštamo... iz naprijed navedenih razloga.

Nego, iz tvog posta mi vire dvije stvari:
jako malo vremena uspijem provesti s malim

Mislim da bi to trebalo mijenjati... Tu bih ja pritisla, prvo muža da se ne ide baki, nego recimo - van ako je već problem da ste doma. Bilo što- samo da si/ste više s djetetom.

ako MM kažem daj danas nejdemo gore-onda se razljuti

Ne mogu ti dati recept, ali nekako trebaš TM-a pridobiti na svoju stranu ili ga bar učiniti neutralnim, potaknuti ga da vas dvoje sa klincem provodite više vremena, svejedno gdje, samo ne kod sveki.
Probaj potražiti nešto što bi za malca biti zanimljivo, neke sadržaje za klince, predložiti TMu da odete svi zajedno, možda vam prijeđe u naviku :dunno

Vjerujem da je puno toga teško izvesti, ali isto tako vjerujem da vrijedi truda.
I ne se odmah posvaditi, probaj provući neke ideje potiho.

Sretno :bye
Everything will be fine at the end.
If it is not fine, it is not the end :)
Avatar
Natasa36
Anka Partizanka
 
Postovi: 13264
Pridružen/a: 10 sij 2003, 14:56
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la aqua » 18 sij 2008, 13:28

hvala vam curke na razumijevanju, trudim se i trudit ću se i dalje.
neće mene jedna stara zekat!
Avatar
aqua
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 129
Pridružen/a: 17 lip 2007, 15:57

Sljedeća

Natrag na Od prvih koraka do prvog razreda

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.