Pratite generaciju svojih mališana, družite se, razmjenjujte iskustva, mišljenja i dijelite sve ono lijepo i manje lijepo što donosi život s djecom!
Odgovori

Knjizevni kutak ;) (od prvih koraka do prvog razreda)

05 svi 2009, 23:04

Da, da, sto ne bi i nasi malisani imali svoj knjizevni kutak na ovom pdf-u. :dada

Volite li knjigice? Citate li im, zanimaju li ih-ili samo frknu nasom na prvoj stranici? Jesu li vam knjige i slikovnie razbibriga i prilika za ucenje, ili vasoj djeci skuze za zvakanje, guzvanje i trganje? :mrgreen: Koje su im knjigice omiljene, a koje su vas odusevile?

P je veliki knjigoljubac. Ima vec citavu kolekciju, a vec je i uclanjena u gradsku knjiznicu. OD ranih dana pozornost su joj privlacile gumene slikovnice za kupanje, ali ih je vukla sa sobom svuda naokolo i divila se slikicama. Ubrzo su gumene zamijenila slikovnice sa tvrdim okvirima, a favoriti su bile knjigise sa prozorcicima. I njih je prerasla i presla na obicne, sa tankim listovima i trebalo je dosta objasnjavanja da ih ne guzva i ne kida, ali shvatila je brzo.

Od favorita definitivno moram izdvojiti Lupka i njegove sestrice u "Lupko pronalazi prijateljicu" , te jos jednu sa nazivom "Volim vas, zecici moji". Prekrasno ilustrisane slikovnice u izdanju Egmonta.
Zatim takodjer Egmontove slikovnice o Poohovim dogodovstinama- "Sto se to cuje u mom trbuscicu?", "Dar za prijatelja", "Zabavno je traziti sa Poohom" ...
Jezurka jezic je vec vrlo omiljeni dijelove zna napamet.
Ali hit u zadnje vrijeme je "Frenklinova rodjendanska zabava" iz ciklusa Frenklinove zgode, u izdanju Tehniske zalozbe Slovenije. Iz te serije postoje jos "Frenklinove TV zgode", "Frenklin i beba" i "Frenklinova kaciga"
Prekrasne slikovnice, mene su odusevile, a nju pogotovo. Svakako preporucam.

Osim ovih, jako voli "Pliva patka- pjesme i brojalice za najmladje", u izdanju Mozaik knjige. Pjesmice i brojalice koje je ona jako brzo usvojila i sd pjevamo i brojimo svasta zanimljivo :dada Odlicno za ucenje novog vokabulara i vjezbanje memorije.
Znatizeljni pacic u izdanju Nasa djeca je isto jedna od omiljenih. Cijela je rimovana, ilsutacije krasne, tvrdi uvez i listovi.
Tu su, naravno, "Tomica i prijatelji" i njihove pustolovine, takodjer u tvrdom uvezu.

Sad sam joj upikirala Petru, iako mislim da je jos premala, ali posudit cemo i probati.

Koje su vase omiljene, koje biste nam preporucili?

Re: Knjizevni kutak ;)

05 svi 2009, 23:54

I mi imamo vec zavidnu biblioteku :dada Doduse, na vecini moze zahvaliti starijoj seki koja ce u svako doba izmedju najpopularnije lutke i knjige odabrati knjigu :luv Na nju se M. ugleda u svemu, pa je tako upravo od nje "pokupila" ljubav prema knjigama i dj.. casopisima. Tako je M. naslijedila sve sekine knjige koje je ova prerasla, pa su joj tako omiljene:
Petra (tj. Milica :) )
Jakov (tj. Perica :) )
Zuca (za dob od oko 2 god., s naslovima kao sto su "Zuca ide u vrtic", "Zuca na maskenbalu", "Zuca zna da broji", "Zuca je dobio sestru"...)
Vlada (takodjer za dob od oko 2 god. i mladje, knjizica-preklapalica, s puno prozorcica iza kojih se kriju pojmovi tipa "Odjeca", "Hrana", "Zivotinje"...)
Misko (ovo su i mojim necacima bile omiljene slikovnice i naslovi tipa "Miško-piško", "Misko stidljivko", "Misko ljutko"...)
Ana (e, ovo mi je omiljena serija, a i N. ih voli jako (M. voli zato sto kopira N. :lol ) - "Lijepo ponasanje", "Zdrava hrana", "Drugarstvo", "Dobri susedi", "Cuvanje prirode"...)
Naravno, medju omiljenom literaturom su i one 4 Disney knjige, knjige mog djetinjstva :luv
Ima jos par knjiga s naslovom tipa "Najljepse bajke svijeta" koje sadrze price kao sto su Snjeguljica, Tri prascica, Ruzno pace... - njih voli listati i meni i N. "citati" pricu :luv
...
Ako se sjetim jos necega, dopisem, sad sam vec pospana :mah

Re: Knjizevni kutak ;)

06 svi 2009, 09:17

Divan topic.

Isidora voli knjige sa mnogo prozorcica,pogotovo gde su likovi zivotinje.

Juce smo se vozili u javnom prevozu i kad je spazila devojku sa psom,brzo je trazila svoju knjigu sa kucom (koju smo imali uz nas),da pokaze kuci.Bas je bilo simpaticno,svi okolo putnici koji su videli su se nasmejali.

Olja kako se mogu kupiti Perica i Milica?Vidim ima kontakt email,samo na taj nacin?

Re: Knjizevni kutak ;)

06 svi 2009, 09:48

mi volimo knjigice iz kolekcije Medo Tobi :)

Re: Knjizevni kutak ;)

06 svi 2009, 10:03

I moj K obozava knjige i imamo ih stvarno puno. Uvijek kad ga neko pita sta ces da ti kupim on kaze "Kigu"
Olja vidim da imamo dosta istih knjiga, recima Ana i Zuca ( mi imamo jos Zucina prva setnja i Gde je Zuca)
Prva knjiga koju sam mu kupila je Najljepse basne svijeta, tad je imao 10 mjeseci i uzela sam je jer su ilustracije prelijepe, i to mu je jedna od omiljenih.
Imamo jako puno knjiga na temu zivotinja : domace, zivotinje iz dzungle, zivotinje iz sume, rijetke zivotinje, zivotinje iz okeana, i on im svima zna nazive a ima ih tu za koje ja i mm prvi put cujemo.
Onda Piju piju trazim mamu i Medo - zvucne slikovnice, to je Toni Vulf, od njega isto imamo Paja, hrabro pilence.
Jako dobra knjiga je Zekini zubi, sad K stalno prica kako cokolada ne valja, od nje se kvare zubi, i svima govori jedi puno voca i povrca.
Onda imamo od Kreativnog centra "Sta cemu sluzi" i Cveta kravica isto super knjiga , uci djete suprotnostima, pojmovima mrsav, debeo, gore dolje, unutra van, ispod iznad... a na prvim stranicama su muzicki instrumenti, zivotinje, igracke, skolski pribor, alat - bas
sve moguce u samo jednoj knjizi.
Onda Azbuka, zatim slikovnice uklapalice - njih je 20 u kompletu, na svakoj po jedna zivotinja,, zanimljive ilustracije i tekst u stihu. Ove su jako jeftine, kao i minijaturne knijge sa odjecom, posudjem, vocem, povrcem a dobre su kad dijete pocinje uciti te pojmove, cim vec nesto malo prica.
I naravno bajke uz koje smo i mi odrasli.

Re: Knjizevni kutak ;)

06 svi 2009, 10:53

Jako dobra knjiga je Zekini zubi..pa Onda Azbuka, zatim slikovnice uklapalice ,ima li neki link,da vidim kako to ozgleda?

Re: Knjizevni kutak ;)

06 svi 2009, 13:02

Servuz, ne mogu naci link, pogledacu kad budem kod kuce ko je izdavac i da ti slikam

Re: Knjizevni kutak ;)

06 svi 2009, 14:01

hvala unapred ako stignes...mi volimo knjigice a cini mi se da je tek pun pogodak kupovina kad je po preporuci,tj.kad vec neko ima pozitivno iskustvo.

Re: Knjizevni kutak ;)

06 svi 2009, 19:31

Tema me pogodila jer bar citam knjigu "Igrom do citanja" Mira Cudina-Obradovic. Ima odlicnih ideja pa je preporucam mamama.
A klinci... Dora cita Petru i njezine pustolovine, voli knjige sa pricama od Disney-a, klasicne bajke, sad smo u fazi ucenja boja pa sam kupila par na tu temu (npr. Sta je iz vrata Miffy - iako je vise za 2 nego 3 godine) i knjige preko kojih ucimo brojati. Citamo brojalice i pjesmice, Jezevu kucicu...
A Matija - on obozava Piko i Dumbo. I nosa ih sa sobom gdje god ide. Njemu su jos najzanimljivije knjige o zivotinjama, knjige sa prozorcicima, skrivalice...

Re: Knjizevni kutak ;)

06 svi 2009, 19:36

Super su mi za tu dob:
Kraljevska pusa
Juha od bundeve
na drugom linku lijevo je hrpa super pričica isto, npr. Nećko.

Re: Knjizevni kutak ;)

06 svi 2009, 22:22

Jedan i jedini, neponovljivi Jovan Jovanović Zmaj i Riznica pjesama za djecu :da

Re: Knjizevni kutak ;)

07 svi 2009, 09:37

Servuz imas pp

Re: Knjizevni kutak ;)

07 svi 2009, 10:54

servuz je napisao/la:...mi volimo knjigice a cini mi se da je tek pun pogodak kupovina kad je po preporuci,tj.kad vec neko ima pozitivno iskustvo.

bas tako, servuz :zivili Zato sam i otvorila topic, jer kad se nadjem u knjizari i moooru knjiga, lakse mi je kad znam sto trazim i sto mi je netko vec preporucio :dada

Tako cu slijedeci puta potraziti ove koje je Krumpi stavila, cine mi se super :up

A ja sam jucer trzila nasu prvu Petru (oliti Milicu :lol) i jako joj se svidja. I novog Frenklina, ali kao sto rekoh, on joj je vec dugo omiljen. A kako i ne bi bio kad je tako sladak, ima puno prijatelja zivotinja i ona jednostavno uziva u tim knjigama.

A onda bih jos htjela neku knjigicu i o pranju zubica, iako ona pere bez pogovora, ali cisto da joj jos malo priblizim. I naravno, o piskenju i kakanju u lonku. :loce

Re: Knjizevni kutak ;)

07 svi 2009, 11:11

O piskenju imas isto Petru :dada
Pronasla sam kako se Zuca zove na hrvatskom - Piko :)
Iva, vidi ovu knjizicu ;) (edit: nemamo je ali planiram kupiti curici mm sestre koja treba roditi bebu uskoro)
Servuz, mi smo Milicu i Pericu ;) kupovale u knjizarama u kojima i inace kupujemo knjige, a ima ih i kod prodavaca knjiga na ulici. E sad, da li se mogu naruciti netom, to vec ne znam :dunno
Rado cemo Isidori pokloniti koju Milicu ako se budemo nasli u avgustu ;)

Re: Knjizevni kutak ;)

07 svi 2009, 11:12

Iva za pranje zubica ti je onda super Zekini veliki beli zubi, izdavac je IPS Beograd, uz knjigu dodje i mala cetkica za zube da dijete opere zube zeki nakon sto je ovaj pojeo razne slatkise od kojih mu se kvare zubi, evo sad se ponavljam ali K posle te knjige kad mu neko da cokoladu kaze kako cokolada nije dobra, od nje te bole zubi i kako moras da trljas gore dolje i lijevo desno kad peres zube i onda treba mama da vidi jel su cisti.
Evo ti link na neke od knjiga koje sam slikala za Servuz

http://s610.photobucket.com/albums/tt181/Dany80/Slikovnice/

Re: Knjizevni kutak ;)

07 svi 2009, 11:31

E, Piko je valjda jedina zivotinja za koju nije zainteresirana :p KAd sam joj pokazala knjigu, pitala me tko je to, ja rekla da se zove Piko, a ona ce meni 'ladno da to nije Iko-Piko i okrene se i ode. I vise ga nije ni pogledala, unatoc mojim nastojanjima.

Olja- znam za Petru i lonkicu, ali je u ovoj knjizari nije bilo, pogledat cu u knjiznici ili cu je proanci slijedeci put. I iznenadile su me Petre cijenm, samo 30-tak kuna, bas povoljno. :up

KM- ne znam koliko su kod nas dostupne knjige srpskih izdavaca, ali pronjuskat cu, knjigica mi se cini super!

Re: Knjizevni kutak ;)

07 svi 2009, 12:15

Prva knjiga koju sam mu kupila je Najljepse basne svijeta, tad je imao 10 mjeseci i uzela sam je jer su ilustracije prelijepe, i to mu je jedna od omiljenih.
Imamo jako puno knjiga na temu zivotinja : domace, zivotinje iz dzungle, zivotinje iz sume, rijetke zivotinje, zivotinje iz okeana, i on im svima zna nazive a ima ih tu za koje ja i mm prvi put cujemo.

KM, pošto smo, vidim , lokacijski blizu, otkrij mi tajnu gdje si kupovala sve ove knjižice koje navodiš? Rado bih ih uvrstila u svoju biblioteku, jer su se moje princeze i previše dale na crtaće u posljednje vrijeme :roll:

Re: Knjizevni kutak ;)

07 svi 2009, 12:24

Najljepse basne sam kupila na setalistu ka Starom gradu u Budvi kod onih prodavaca knjiga na ulici. Skoro sve ostale sam kupila u knjizari Alfa (posle sam tamo vidjela i ove Najljepse basne) - ovdje im je poslovnica u osnovnoj skoli, a znam da imaju radnju i u Tivtu, ako ti je to blize. Zekini beli zubi u Dlta City-ju u Podgorici u onoj velikoj knjizari, i jednog Zucu sam isto tamo kupila.

Re: Knjizevni kutak ;)

07 svi 2009, 16:37

Iva, pogledaj ovdje za tematske slikovnice:
http://www.hkdrustvo.hr/datoteke/132?se ... 6fe68444fd
http://www.hkdrustvo.hr/hr/strucna_tije ... kacija/94/

Re: Knjizevni kutak ;)

08 svi 2009, 22:52

Evo da se i mi uclanimo :dada
Moja Ivana je veliki ljubitelj knjiga nikada je nisu zanimale igracke ali od kako zna sama rukicama uvijek su joj knjigice bile u rukama,i tako je i dan danas od svih igracaka ona ce uzeti knjigu i sjediti i listati je .One sto cesto citamo zna napamet i tako da ona nama cita :D
Posto smo mi preko bare nemam vam sto za preporuciti jer stvarno neznam sto ima tamo,ali mi vam imamo kolekciju Thomas,Pepeljugu,Morsku Sirenu,Mickey Mouse,............ imam onu Disney kolekciju na kojoj smo vecina odrasli znate onaj set sto je bio crvena,plava,narandzasta,zelena..........imam takodjer Najljepse bajke brace Grimm :D .Moja i dan danas idemo u ducan ona prvo ide di su knjige i sjedne na pod i listaj i koja joj se svidi ta se kupuje ako je bila dobra (jako je ziva nema mira nikada i zna vristati kada izlazi iz ducana ako nije dobila ono sto je ona htijela citaj ono s cim ce se igrati 2 min........i sada sam uvela da ako je dobra moze dobiti malu knjigu ili igracku sto izabere i mogu reci da radi ne kupim svaki put ali ako slusa i mirno prodje dan onda dobije i to je vecinom knjigica)

Re: Knjizevni kutak ;)

09 svi 2009, 19:52

ancica je napisao/la:http://www.hkdrustvo.hr/datoteke/132?se ... 6fe68444fd
http://www.hkdrustvo.hr/hr/strucna_tije ... kacija/94/


ancice, super su linkovi :)
za ovaj prvi link znam odavno, no ovaj drugi nisam dosad vidjela.
bas ti hvala :mah

Re: Knjizevni kutak ;)

09 svi 2009, 21:56

mi jako, jako volimo knjigice, još najranije dobi. prvo smo čitali slikovnice-rječnike, Tobi mu je i danas najdraža "knjigica" kako je od milja zove.
Moj L. je upisan i u gradsku knjižnicu pa tamo dižemo novo štivo... ko bi toga nakupovao.... :)
Jako lijepe i poučne su mi slikovnice Winnie Pooh, tj. kolekcija Pouke iz stojutarske šume.

L. jako voli i enciklopedije, a super mi je dječja zbirka Svijet oko nas, pa tu ima o serija o prirodi i neobičnim fenomenima, životinjama, dinosaurima, mitologiji, šuma, otkrića, ... ma genijalne su! :up

Btw, jako lijepa tema... :zivili

Re: Knjizevni kutak ;)

12 svi 2009, 14:38

smijem se nadovezati?
kad je "optimalno" uvesti citanje recimo prica pred spavanje? jel rano sa 18 mjeseci?

Re: Knjizevni kutak ;)

12 svi 2009, 14:44

Nikad nije rano :)
Moja starija je s nekih godinu dana sama trazila pricu pred spavanje (i popodnevno i vecernje) :dada Tako se uspavljivala. Zapravo bi gotovo svaki put zaspala prije kraja price tako da nikad nije ni cula one gadne detalje iz recimo Crvenkapice :lol
Mladja ne trazi - ona jednostavno nema mira i zivaca saslusati pricu do kraja :lol

Re: Knjizevni kutak ;)

12 svi 2009, 14:49

olja :kiss
mislila sam cisto zbog koncentracije na pricu jer ova moja mora odivljati prije spavanja, gasi pali svjetlo, namjesta se po 15 minuta i uzdise...
probacu sa nekom slikovnicom cisto da vidim da li ce upaliti..

hvala :kiss

Re: Knjizevni kutak ;)

12 svi 2009, 15:52

evo i nas,ako možemo i mi bismo se ovdje uključili,naime Matija je veliki knjigoljubac,i obožava kad joj se čita
dosta smo rano počeli sa slikovnicama( prije nego je napunila 1 god),sada ima ravno 3 god i još od zimus je učlanjena i u gradsku knjižnicu kao najmlađi član :mrgreen: i svake subote idemo vratiti stare slikovnice i uzeti nove...a i doma ih imamo puno

Sreca najveca je napisao/la:mi volimo knjigice iz kolekcije Medo Tobi

potpisujemo :mrgreen: osim toga voli knjige bajki(Ivica i Marica su dugo bili favorit),Disneyeve bajke,općenito slikovnice s životinjama,Miffy,knjige pjesmica i brojalica itd itd...jednom riječju,sve
neke zna napamet,pa ako slučajno želim "skratiti" priču,jao si ga meni(citiram"nisu je nazvali, nego plozvali Clvenkapica!)
meni je jako drago da voli knjige,jer sam i sama knjigoljubac i priznajem da uživam u čitanju slikovnica skoro pa jednako kao i ona :oops:

Re: Knjizevni kutak ;)

12 svi 2009, 17:57

Kraljevska pusa je jedna od Anjinih najnajdrazih knjigica, i jos uvijek cesto posegne za njom prije spavanja.
Moja stariija cura (skoro 6) je strastvena knjigoljupcica. Sakupila je vec pozamasnu biblioteku. Poceli smo s listanjem jako, jako rano, oko prvog rodjendana poceli sa citanjem i nismo stali do danas. Rijetko se zalomi mjesec u kojem ne kupimo barem jedan naslov. Naravno da je dosta toga vec prerasla i da je Katja (16mj) te slikovnice nasljedila, ali, ALI, to dijete knjigice uopce ne zanimaju. Na moju preogromnu zalost. Dzabe se trudim, dzabe ju animiram, divim slicicama, oponasam zivotinje, pustam pjesmice na Piki ili Ulici Sezam. Ona samo ovlas pogleda preko ramena i ode svojim putem :( No, ne dam se, sve se nekako nadam da ce se razbuktati ljubav prema knjizi.

Re: Knjizevni kutak ;)

21 svi 2009, 11:14

ma zavoljet ce ih, ne brini ;) Trenutno ona ima neke druge prioritete :)
Mi se ponovili sa:
http://www.superknjizara.hr/index.php?page=knjiga&id_knjiga=11950
o-du-se-vlje-na je. Kud obozava zivotinje, a i Winnieja, knjiga je pun pogodak. Jucer smo ju citale skoro dva sata :shock: Trebate cuti kako se izgovara moruzgva :mrgreen: Lomi jadna jezik, ali sve hoce pravilno izgovriti...

Usanjpala sam i Petru koja se prodaje skupa sa medom Kresom, ima vise prica, receptica i tak...moram malo stati na loptu, tak da nam je to na repertoaru sljedeci mjesec...

Re: Knjizevni kutak ;)

21 svi 2009, 13:26

Iva ova enciklopedija je omiljeno štivo mog četverogodišnjaka od kad sam ju kupila, mislim da je tad imao 1,5 godinu. Fotografije su fantastične, on je isto obožavao životinje pa smo u početku samo gledali fotografije, pa pomalo čitali, sad zna točno što je na kojoj stranici, pa sam nađe i traži da mu čitam. Imaš iz iste kolekcije, još enciklopediju o prirodi i zemlji, ali to je ipak za malo starije, recimo oko tri godine.
Mi baš ne pripadamo u ovu dobnu skupinu ali napisat ću još par naslova koje je moj maleni jako volio:

Jakov ide spavati
Jakov gleda televiziju
Maca papučarica
Maša i medvjed
Zmaj Gordon
Pikove priče za laku noć( tek odnedavno)
Miffy
Ježeva kućica
Juha od bundeve

Imamo ih još ali recimo da su te bile najomiljenije. Slikovnice više skoro da ne kupujem, posuđujemo u knjižnici. Kupijem samo enciklopedije i poneku koja mu se jako svidi kad ju posudimo iz knjižnice. Juče smo malo kupovali u Profilu, na sniženju od 20 posto. Nije baš neko ludo sniženje ali opet bolje išta nego ništa. :mase

Re: Knjizevni kutak ;)

21 svi 2009, 15:39

Jale, kako ide s citanjem prica pred spavanje? Hoce li slusati?

Tu kod nas u gradu je jucer otvoren mini sajam knjiga :joy Bile smo na otvaranju :) I kupile dvije knjige uz obecanje da cemo ovih dana opet otici i kupiti jos neku. Jos jednu je slikovnicu pikirala za sebe - Petar pan sa nekim magnetima koji se koriste pri rjesavanju zadataka iz knjige - jako interesantno uradjena knjizica :dada (ne mogu naci link nigdje)
Odgovori