Sada je: 19 tra 2024, 01:42.

Jasličari - nova generacija!

Pratite generaciju svojih mališana, družite se, razmjenjujte iskustva, mišljenja i dijelite sve ono lijepo i manje lijepo što donosi život s djecom!

Moderatori/ce: latica, snowwhite

Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la mrs. eastwood » 24 kol 2013, 13:48

Evo novi listak za sve nove jasličare koji tek kreću s prilagodbom, a i stare jasličare koji možda mijenjaju vrtić !

Uskoro će početak nove školske, vrtićke godine, a s tim i nove prilagodbe u jaslicama.
Prošlogodišnja iskustva možete pogledati na starom topicu „jasličari - kako ide adaptacija“, a ovdje ste dobrodošle podijeliti sve vaše osjećaje, trenutke, suze, plakanja i naravno sreću i sretne trenutke.

Ovo je težak trenutak za sve i za dječicu i za roditelje. Posebno za roditelje, možda čak i više nego za njih malene.
Gotovo svaki vrtić ima svoje upute i savjete za roditelje kako pristupiti adaptaciji. Važno je pratiti odgajatelje i slušati njihove upute, jer one vode prilagodbu. Ne brzati i ne očekivati da će sve proći brzo i glatko, ali znati da će proći. Dobro odrađena prilagodba znači sretne odlaske u vrtić, a jednio sa sretnim dijetetom u vrtiću možemo mi biti sretni i normalni otoći na posao.

Evo ja sam ovaj put odabrala Vrtić Srednjaci i evo dio savjeta iz njihove preporuke. Sretno svima!

- Uskladite stavove o vrtiću unutar obitelji
- Imajte suradnički i pozitivan stav prema vrtiću, predstavite djetetu vrtić kao zabavno i veselo mjesto a ne „nužno zlo“
- Potičite dijete na druženje s drugom djecom i odraslima
- Razvijajte samostalnost djeteta u hranjenju, higijenskim navikama i pospremanju igračaka kod kuće (primjereno dobi i mogućnostima djeteta)
- Uskladite ritam života kod kuće s vrtićkim
- Poštedite dijete dodatnog stresa poput odvikavanja od pelena, bočice ili dude, učinite to u neko drugo vrijeme, ali nikako ne za vrijeme prilagodbe
- Budite dosljedni pri dovođenju djeteta u vrtić, pri ostavljanju djeteta kratko i srdačno se rastanite (a ne dramatično i dugo, rastanak je bolan i treba ga skratiti na minimum)
- Pridržavajte se dogovorenih termina postupne adaptacije i na taj način pružite djetetu šansu da se postepeno prilagodi na svoj novi način života
- Izmjenjujte informacije i dogovarajte se o svemu s odgajateljem


Cijeli tekst pronađite ovdje Preporuke vrtića Srednjaci
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la magdalenaa » 27 kol 2013, 12:48

i mi spadamo u ovu grupu,moja malena ide u ptv.vrtić i od slj.tj. je u gradskom, tako da će morati opet proći adaptaciju.U ptv.nikje bilo problema ,svladala je sve za 3 dana,ali problemi su počeli kad smo bili na .g.odmoru pa ni ona nije išla u vrtić,tako da se opet morala prilagođavati,bude tu i suza i vriske.neću u vrtić,ali čim mi odemo ća ,ona se brzo smiri.
što ćeš brže -to ćeš sporijeeeeeeeeeee
Avatar
magdalenaa
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 412
Pridružen/a: 06 stu 2010, 13:43

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la IPZ » 27 kol 2013, 13:36

Dijete mi kreće u jaslice na jesen, imat će godinu i pol. Najviše me muči što vrtić (privatni) u koji smo ga upisali nema dvorište i što jasličare ne izvode van. S gledišta teta mi je to razumljivo, ali kao roditelja me muči što će cijeli dan biti u zatvorenom prostoru. Kakva iskustva imate po pitanju toga?
Kakvi su privatni vrtići u Zd, iskustva?
IPZ
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 23 kol 2013, 12:19

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la mrs. eastwood » 27 kol 2013, 13:44

u pocetku oni neće niti ići vani. prilagodba osim na odvajanje od roditelje podrazumijeva i između ostalog i prilagodbu na novi prostor.

Dugo će vremena proći dok i oni koji imaju dvorište budu išli vani. postoje i iznimke, ali ako je potpuno nova grupa u pitanju, onda mislim da će vecina teta prilagodbu prvo provesti u sobi.

Dalje, jest nezgodno kad vrtić nema dvorište, posebno u tim toplijim krajevima gdje se dugo može biti vani. U Zagrebu, kad dođe zima, već padne mrak kad bi oni završili sa svim aktivnostima da bi izašli van.

Pretpostavljam da vrtić zato ima dvoranu ili neko sličnu primjerenu prostoriju gdje se mogu rastrcati ili sl.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la IPZ » 27 kol 2013, 13:48

Vrtić nema dvoranu. Za jasličare su predviđene dvije manje prostorije. Još ne znam koliko će ih biti u skupini ali sve mi se čini tijesno mada znam da vrtić ima sve odobreno od strane nadležnih institucija. Vidjet ćmo hoće li se držati i pedagoškog standarda o broju djece u skupini.
IPZ
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 23 kol 2013, 12:19

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la IPZ » 27 kol 2013, 14:06

Naravno, planiram dva do tri tjedna godišnjeg upravo zbog prilagodbe. Nadam se da će se adaptirati u tom periodu jer poslije moram na posao i nema ga tko čuvati.
IPZ
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 23 kol 2013, 12:19

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la kittyilevin » 30 kol 2013, 08:26

i mi krećemo uskoro. no čekat ću do 30. 9. jer idem na službeni put od 18. do 22. 9., bojim se bolesti i stresa zbog odvajanja odmah an početku pa smo odlučili odgoditi polazak. nadam se da sam dobro odlučila. ;)

možda mali savjet... postoji opcija da malu ne ostavljam cijelo vrijeme (ja radim od kuće, totalno sam se izvještila dosad, u par sati čuda napravim) nego da je pokupim recimo nakon jasličkog ručka. spava bez problema (mislim, ne treba je posebno uspavljivati, sumnjam da će to biti problem), no, svejedno, budući da imam tu opciju... što mislite? da je privikavam na spavanje i sve ili da je pokupim nakon ručka?
ima skoro 21 mjesec...
:hug
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la mrs. eastwood » 30 kol 2013, 08:54

aktivnosti u vrticu se nižu jedna za drugom - ručak - spavanje - užina - igra.

mlađim jasličarima je ručak ranije nego drugima. već u 11:15 mislim. oni su vec u 12 u krevetima.

opcija da je ostavljaš na spavanju ti naravno, ostavlja puno više slobode. a nakon spavanja ti je netom užina, tako da je bi je u tom slučaju bilo najbolje pokupiti oko 3 sata. da je pustiš da fini pojede.
ovo ti govorim po našem vrtickom ritmu.

po meni je važno nakon adaptacije, držati se uvijek istog ritma dolazaka u vrtić i odlazaka. kasnije to i nije tako važno. ali prvih 6 mj je.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la nevenera » 30 kol 2013, 10:25

mrs. eastwood je napisao/la:po meni je važno nakon adaptacije, držati se uvijek istog ritma dolazaka u vrtić i odlazaka. kasnije to i nije tako važno. ali prvih 6 mj je.

veliki potpis.mi smo isti ritam držali i doma i preko praznika.

ove godine tin ide u državni vrtić, prebacili smo ga. ostavlja prijatelje s kojima je bio 3 godine. zasad nema nekih problema tj ne komentira ništa o tome. zanima ga samo hoće li u vrtiću biti autića

damjana smo odlučili ostaviti doma ove godine. time gubimo mjesto u državnom vrtiću no ne mogu plaćati 700 kn a da on stoji doma.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la mamashnita od noje » 30 kol 2013, 11:21

i moj sad krece. nemam iskustvo jaslica jer je stariji isao u vrtic, ne i u jaslice.
kitty, ja radim do 12, u pocetku cu ga uzimati poslije posla, ali kasnije ga mislim ostavljati na spavanju i kupiti oko 14,30-15h.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la MALA2006 » 30 kol 2013, 11:28

Stariju sam kupila poslije ručka nekih pola godine jer sam bila na porodiljnom, a onda i nekih 2 mj dok sam radila jer mi je bilo žao remetiti joj pred kraj ritam, ali ona je imala drugačiji plan :)
Njoj je bilo fora kak svi nakon ručka idu na spavanje osim nje, pa sam ju na njeno traženje počela ostavljati i od tada spava bez problema.

Sada mali kreće i njega planiram normalno ostavljati na spavanju od početka, ako sve bude išlo kak se spada.


Kod starije, kada je počela spavati, mi je bilo super kaj oko 15h pokupiš dijete naspavano i sito i možeš kamo hoćeš sa njim.
Dok je išla poslije ručka, naravno da mi doma nije htjela zaspati ili bi zaspala prekasno, pa prespavala pol popodneva, pa navečer šou i uz sve naravno nismo stizali mrdnuti nigdje.
:luv :luv :luv
Avatar
MALA2006
katodiler
 
Postovi: 5065
Pridružen/a: 27 lis 2006, 09:20

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la viki » 30 kol 2013, 12:33

- i mi krećemo drugi tjedan :mah
Avatar
viki
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2490
Pridružen/a: 10 sij 2003, 15:11

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la snowwhite » 30 kol 2013, 12:42

i mi krećemo. treće dijete a prvo koje će s mmom odraditi adaptaciju. uf već se sad ježim.
prvih dvoje su lako prošli a i kretali su mjesec - dva nakon početka pa su barem sva druga djeca bila adaptirana.
Veliki 13.10.2008.
Mali 21.12.2010.
Bebač 07.07.2012.
Avatar
snowwhite
Nije unikat!
 
Postovi: 6318
Pridružen/a: 20 svi 2008, 10:18
Lokacija: Zagreb

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la mrs. eastwood » 30 kol 2013, 17:42

MALA2006 je napisao/la:ali ona je imala drugačiji plan :)


:lol moja je jednom (tati doduše) plakala ležući na podu na sred vrtića da ona isto hoće u dežurstvo!
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la MALA2006 » 30 kol 2013, 18:59

mrs. eastwood je napisao/la:
MALA2006 je napisao/la:ali ona je imala drugačiji plan :)


:lol moja je jednom (tati doduše) plakala ležući na podu na sred vrtića da ona isto hoće u dežurstvo!


Nama se ovo uredno desava jer joj frendice idu u dezurstvo.
Jednom mi je napravila totalni sou, da zasto sam tako rano dosla, ona nece doma uz urlike :ajme
Mozete si zamislit face drugih roditelja :zub

Sad ju uredno barem jednom u dva tjedna ostavim sat vremena u dezurstvu i srevi nema kraja.
Znate koliko je sati kad nam je to postalo prijetnja - ako ne budes ..... neces ici u malu grupu :nata
:luv :luv :luv
Avatar
MALA2006
katodiler
 
Postovi: 5065
Pridružen/a: 27 lis 2006, 09:20

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la kittyilevin » 30 kol 2013, 22:03

thanx, cure :hug
vidjet ću još kako će ići adaptacija i kako će mi se sve zajedno sviđati, pa odlučim!
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la Nikky » 01 ruj 2013, 11:45

Samo da se prijavim na temu. Mi krecemo 16.09. I da pitam, do kada se racunaju jaslice? Moj sin ce imati 2,5 god. pa ne znam jel se on racuna kao jaslicar? Pitam posto ovdje u Svedskoj nema tih terimna, za sve se kaze vrtic.
Brzić 17.04.2011.
BaBa 11.07.2014.
Avatar
Nikky
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 504
Pridružen/a: 17 sij 2012, 11:57
Lokacija: Svedska

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la mrs. eastwood » 01 ruj 2013, 12:56

kod nas je vrtić od tri godine. ali naša grupa je takva da su svi generacija 2010. tako će ostati do škole, a krenuli su svi u isto vrijeme prošle godine. tad su bili stariji jaslicari, sad ćemo valjda biti vrtićanci :dunno
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la mateja1203 » 03 ruj 2013, 20:28

Nas mali je danas bio 1.put. Bilo je jako zanimljivo :( trajalo je 45minuta, par puta se razplakao. Vozi ga tata, jer ja pocela sa poslom. A i vjerojatno je bolje tako.
Vidjet cemo, kako ce bit sutra
slika

slika
mateja1203
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 73
Pridružen/a: 04 kol 2013, 10:34

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la Mala Bornica » 03 ruj 2013, 20:45

I mi smo krenuli. Danas su klinci ostali sat dva sami, mi smo dosli kad su ostali roditelji vec otisli. Metez samo takav. Suze frcale na sve strane. Ipak je i moj sat vremena ostao sam, i danas je bio ok. A i ostala djeca su se smirila, zaigrali su se. Kako ce biti sutra vidjet cemo.
B, 2001.
E, 2002.
D, 2011.
Avatar
Mala Bornica
Sunčeko
 
Postovi: 15991
Pridružen/a: 08 tra 2001, 21:47

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la mateja1203 » 05 ruj 2013, 21:02

Kod nas danas treci dan jos slabse :(. Nadam se, da ce bit bolje
slika

slika
mateja1203
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 73
Pridružen/a: 04 kol 2013, 10:34

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la mrs. eastwood » 05 ruj 2013, 21:59

mateja, nisam upratila - to veliki ili mali ide u vrtic?
mali već sa 11 mj?
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la mateja1203 » 06 ruj 2013, 16:04

mrs. eastwood je napisao/la:mateja, nisam upratila - to veliki ili mali ide u vrtic?
mali već sa 11 mj?


Oba idu u vrtic.
Veliki je sad predskolarac, a mali da - sa 11-mjeseci. Ne znam, kako je u HR, ali kod nas moze ici sa napunjenih 11mjeseci u vrtic.
Ja sam pocela radit. A rado bi ga pustila doma mami da ga cuva, ali jer radim na dvije skole i imam i popodne 4 puta mjesecno najmanje sastanke u skoli, moj muz radi dop, pop - neko ih treba oboje cuvat popodne. I sada ne zelim, da bi moja mama dopodne imala malog u varstvu i popodne oboje. I zato jer smo dobili u vrticu, dali smo ga.

A danas je bilo puno bolje :)
slika

slika
mateja1203
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 73
Pridružen/a: 04 kol 2013, 10:34

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la Nerica » 11 ruj 2013, 09:59

i mi smo tu. imamo 13 i pol mjeseci. adaptacija ide super. ostaje do 12 sati, a od sutra na spavanju. plače doslovno ujutro 2 minute kad ga tete uzmu, danas čak ni to, više je negodovao i njurgao nekako. tete su zadovoljne, zvou ga smijalica, svima je u vrtiću drag jer je najmlađi. :luv

meni je jedino muka što ne hoda još i neće još skor mislim. ide uz namještaj al to je to. imam osjećaj da gmiže vamo tamo siroče :lol
slika


Matej 25.10.2008 - ljubav mamina ponajveća
Avatar
Nerica
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 701
Pridružen/a: 28 vel 2008, 23:43
Lokacija: Kastav

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la mrs. eastwood » 11 ruj 2013, 10:15

mateja - da, u ZG ima svega par vrtića koji primaju bebe, djecu do 12mj. koja je kod vas dobna granica? kako izgledaju grupe? imate li kinderbete? gdje spavaju?

nerice - nije neobično da se u jaslicama nađe i neka nehodalica. ali brzo će i hodanje doći na red. sretno sutra sa spavanjem!!! je li ga onda čekate da se probudi ili će tete zvati? malima je jako bitno da kad se probude da se imaju s kim pomaziti.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la Nerica » 11 ruj 2013, 11:35

nažalost će biti u jaslicama do 4.15, ja radim do 4 i ne stižem prije. sad mi uskaču sveki koja isto radi al može pobjeć i šogorica koja je trudna. ma imam nemoguće kombinacije. kako sam se tek vratila sa porodijnog nisam u mogućnosti uzet godišnji pa je to tako nažalost. vijdet ćemo kako će to biti sutra. zaspat će ko topić od umora.
slika


Matej 25.10.2008 - ljubav mamina ponajveća
Avatar
Nerica
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 701
Pridružen/a: 28 vel 2008, 23:43
Lokacija: Kastav

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la tanjabb » 11 ruj 2013, 14:22

Kitty, ako doma zaspi bez problema, a mozes ju izvaditi iz vrtica, ja ju ne bi ostavljala na spavanju. Nasa pedijatrica kaze da se djecje bolesti najvise sire dok klinci spavaju.

Kod nas je raspored malo drugaciji (jer je to vec vrtic, nisu jaslice). Pa imaju dorucak, aktivnosti, uzinu, idu van, rucak u 12 i spavanje od 12.30. Nakon spavanja ima jos jedna uzina ali zapravo je to vrijeme kad vec roditelji pomalo dolaze po djecu. Meni ni stariji nije spavao u vrticu, dolazila je teta po njega u 12.30 pa je spavao doma. Jednako radim sad s mladjim, a ostat ce na spavanju samo ako on bude to sam izricito zelio.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la kittyilevin » 11 ruj 2013, 18:07

tanjabb je napisao/la:Kitty, ako doma zaspi bez problema, a mozes ju izvaditi iz vrtica, ja ju ne bi ostavljala na spavanju. Nasa pedijatrica kaze da se djecje bolesti najvise sire dok klinci spavaju.


ma da? ne kužim kako. uvijek sam mislila da se najviše širi jer koriste iste igračke (koje, naravno, ližu), jedu zajedno pa si i vade u usta i stavljaju jedni drugima itd.
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la mrs. eastwood » 12 ruj 2013, 07:01

sigurno da se širi na ovaj način kako je Kitty opisala, posebno u toj mlađoj jasličkoj dobi kad stalno trpaju sve i svašta u usta. nerijetko se grle i ljube...

kod spavanja bih izdvojila možda konjuktivitis, kada se nakon spavanja taj sekret povecava, onda se trljaju okice i to se širi.
eventualno, a to i doma primjetimo kada dijete legne da mu se potakne kašalj (zbog ležećeg položaja, kada se tekućine u tijelu izniveliraju... ne sjećem se u detalj cijelog objašnjenja) - onda se vjerojatno zrakom više toga izmjenjuje.

ali bih bila više skolona ovome - da će jednako pokupiti boleštine bio on 3, 5 ili 8 sati u vrtiću. razlika je što ćete mu nakon 3 stata vi doma kvalitetno očistiti nosić, dok u vrtiću to sigurno neće. ovako ćete sprijećiti niz eventualnih upala uha, grla...
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Jasličari - nova generacija!

PostPostao/la mamashnita od noje » 12 ruj 2013, 08:05

ako ne racunamo 5 dana adaptacije pri cemu je u jaslicama ostajao po sat - dva, nakon puna dva dana ovaj tjedan, s tim da tamo jos uvijek ne spava i da ga uzimam u 12h, kurimo 40 i ne pada nicm i nikako ispod 38,5 :bis
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Sljedeća

Natrag na Od prvih koraka do prvog razreda

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron