Sada je: 13 svi 2024, 17:01.

Generacija 2014. -5. dio

Pratite generaciju svojih mališana, družite se, razmjenjujte iskustva, mišljenja i dijelite sve ono lijepo i manje lijepo što donosi život s djecom!

Moderatori/ce: latica, snowwhite

Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la snowwhite » 04 ožu 2016, 15:12

s veseljem očekujemo proljeće :buket
pišite i dalje :kiss

Janja Mislav 24.03.
zara01 Tena 26.03.
*pet Vanja 17.04.
Bellitza cura 23.04.
Blizanci Leni 05.05.
Liv Tyler cura 20.05.
Mrs. E. cura 25.05.
RasteBuša Noa 26.05.
Ivy Šimun 30.05.
SonjaV cura 08.06.

danijela81 dečko 11.06.
mamMary dečko 22.6.
morena Damjan 27.06.
Suncokret Filip 09.07.
Nikky cura 11.07.
Tonkicapalonkicafrr dečko 11.7.
olja2208 Petar 04.08.
lusi Anamarija 06.08.
suncica77 cura 18.8.

Tulip Dunja i Nikola 3.9.
IINA curica 17.10.
Supernova dečko 3.10.
nevenera Nikša 17.11.
Veliki 13.10.2008.
Mali 21.12.2010.
Bebač 07.07.2012.
Avatar
snowwhite
Nije unikat!
 
Postovi: 6318
Pridružen/a: 20 svi 2008, 10:18
Lokacija: Zagreb

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la mamMary » 04 ožu 2016, 16:04

J. Pokusava objasniti ili prepricati nesto. To je stvarno smijesno, al se mi uozbiljimo i pokusavamo shvatiti na sto misli jer to zvuci ovako "mama, aaaa aaaa aaa bee, aaa aaa tu, aaaa dido" (ovo aaa su rijeci koje ne.zna izgovoriti, ali ih akcentualizira). Tekst u glavi ide, ali nece preko jezika.
Imamo super pomak u spavanju: budi se jednom ili dva puta tijekom noci i ide spavati u 9, pola 10.:-)
cak je i u sjedalici puno bolji, sam hoce u nju sjesti i sjedi dok se vozimo. Doduse moraju ici njegove omiljene pjesmice. :-)
22.6.2014. J.
Avatar
mamMary
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 145
Pridružen/a: 25 stu 2014, 12:42

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la Liv Tyler » 04 ožu 2016, 17:18

Bok cure!

B isto dosta brblja i sad se sve vise kuzi sto zeli reci. Recenice isto slaze sve vece. I bas ju je smojesno prstiti kad se zalaufa. Odrasta, nije vise bebica.

Bili na cjepljenu, obavili i odmah se narucili za sljedece. Taman za 2 mj i prije ljetnih vrucina. Onda cemo biti mirni do petog rockasa.
Nije uopce ni trepnula, mislila sam da ce plakati. Bas je bila hrabra. Da nema malu modricu, ne bi ni znala da je cjepljena.

Jedva cekamo malo stabilnije vrijeme da vise bidemo vani.
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la nevenera » 04 ožu 2016, 21:12

Nikša je najmlađi ali je počeo s govorom. Naravno da je sve vezano za ono što njemu treba.
Dada-čokolada. Da- daj. Jo-još. Miti-miki. Papa- kapa. Ija- otvori. Ima ih sve u svemu. :yess
Uz one osnovne da ne papa i slično
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la Emmalia » 05 ožu 2016, 00:00

Evo i nas. Uf najviše sam upratila zadnje vrijeme koliko vas je bilo bolesnih, joj joj :hug mi smo hvala Bogu ok, ali kao što netko reče, lako je kad je dijete doma, ne ide u vrtić i nema starijih koji donose doma svašta... kod nas je vrhunac kontakta s djecom to kratko vrijeme u parkiću, iako se naravno ne igra s njima, ali ajde sad ih barem tolerira. Iako onda kad ga doma pitaju jel bilo druge djece u parku, katagorički odbija tu pomisao, oštro govori NE! i odmahuje rukom :hahaha iskreno, sad se manje brinem. Jer prije je bilo stanje takvo da uopće nije htio na naku spravu u parku dok se djeca ne maknu, izdaleka je promatrao i gledao ih ko da su vanzemaljci. Sad ide, ali čim netko njegove veličine hoće isto na tobogan, viče NE, NE, JA, JA.... uglavnom sad je mali egocentrik, ali reče fizijatrica da je to normalno u toj dobi. Stariji uzrast mu je već malo zanimljiviji, namjerno prolazi kraj grupe školaraca i smije se na silu onako jaaaako, mi se kidamo od smijeha. Hoće valjda privuć njihovu pozornost.

Prije koji tjedan smo naaaaapokon završili s Vinogradskom, fizijatrica nas je otpustila....

Imamo i veeeeiki pomak u spavanju, prije točno dva tjedna smo ukinuli noćne podoje. I jako sam zadovoljna rezultatima zasad, zaspe u 20, obavezno se probudi u 5 jer zna da tad može dobiti ''kiku'' :) posisa i nastavi spavat do 7. Obično se probudi možda još jednom do dvaput prije tog vremena, ali zna da cika spava i vrlo brzo nastavi dalje spavat. Moram priznat da sve skupa ide puno bolje nego sam se nadala. Prva noć je bila gadna, nakon toga idućih noći jako dobro... i onda 6. ili 7.noć me totalno zbunio jer se probudio i kao da je sve zaboravio, plakao jer ne može dobit...srećom nije dugo trajalo, za 15ak min je zaspao dalje. Ali sam se bila ustrtarila što je sad to odjednom :shock no nakon toga je krenulo na bolje. Vidjet ćemo kako će biti, ali ako ovako ostane ja presretna. I što me najviše od svega iznenadilo, bez problema zaspe navečer bez sise. Razdvojili smo to, iskreno bilo je to meni teško jer ga volim tako uspavljivati, ali me bilo strah da ga ne bi to zbunilo. Sad posisa i mazimo se, ja pričam priče... onda završimo spremanje za krevet, i zaspe držeći me za ruku ili lice :) a od rođenja se uspavljivao isključivo na sisi. Eto šokiralo me koliko suo ni zapravo ''veliki'' i razumiju sve. Mi smo jaaaako puno pričali o tome (ja) po danu i shvatio je.

Ivy oprosti promaklo mi je, zašto ste išli na Goljak? Što nije ništa govorio tad?
Nevenera, u čemu je zapravo kod tvog Damjana bio problem, odnosno kako ste skužili da nije sve kako treba? Isto nije govorio ili...?

Mislim, koliko bi oni sad u toj dobi zapravo minimalno trebali ''govoriti''? Nas kad je fizijatrica ispitivala (znam, nije joj to struka) bilo joj je bitno da li pokazuje, da li zna neke dijelove tijela, i govori li barem par riječi sa značenjem. Zar to nije dovoljno sad? Moraju li već spajati rečenice? I broji li se pod riječi ono za što oni imaju svoj naziv, ili samo točno izgovoreno?

Inače danas nam je točno 21 mjesec :srca , ajme što letiiiii....
Emmalia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 149
Pridružen/a: 11 tra 2014, 13:28

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la SonjaV » 05 ožu 2016, 00:59

Zara super vijesti od nefrologa :joy

Ivy i ti si sad mirnija...vidis da frajer sve to polako ali sigurno svladava.

A moja curka ce pjevacica biti valjda :mrgreen
Kad se zaigra i nitko je ne dira otpjeva pjesmicu od pocetka do kraja.
Najdraza joj Maja ali i Zeko i potocic, Bubamara...samo sto uvijek doda " nije bubamara plakala" jer ne voli taj tuzni dio :luv
Jucer smo bili na nekoj radionici gdje smo pjevali prateci pokretima i doma je sve ponavljala, bas joj se svidjelo.
Kako gleda Pepu tako uci i engleski...nekidan sjeli za stol i kazem ja da idemo papati. Stavim juhu pred nju a ona " mmmm delišis" :lol
Indijanac '09.2002
Mrvica '05.2005
Bucka '06.2014
Avatar
SonjaV
sa zalihama pelena
 
Postovi: 1720
Pridružen/a: 10 sij 2003, 15:42
Lokacija: Malo misto

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la zara01 » 05 ožu 2016, 01:22

Ajme Sonja-prava brbljavica :).
Mi jos nismo ni blizu toga da otpjeva cijelu pjesmicu,al se zato zna tko je glavni u kuci ;).
A od kada zna reci bratovo ima gotov je ;)
Neve pa sto rece,od kuda toliko upala?
Ivy super za napredak :)
I sad vise ne znam sto sam jos htjela kom.Ovo pisanje s moba je koma.
T&T
Avatar
zara01
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1367
Pridružen/a: 11 vel 2011, 16:04
Lokacija: Zagreb

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la nevenera » 05 ožu 2016, 08:23

Emmalia je napisao/la:Nevenera, u čemu je zapravo kod tvog Damjana bio problem, odnosno kako ste skužili da nije sve kako treba? Isto nije govorio ili...?

damjan je govorio. ali samo riječi koje imaju isti slog. mama, tata, jaja, papa.... osim toga jedna riječ je značila puno toga, ovisno o naglasku. vou je bila voda, kiša, more, rijeka, mokro.... pa bi govorio da paa vou (doslovno pada voda a ne pada kiša). govorio je rečenice tipa: di je tata, daj ovo i tome slično.
no s dvije godine nije imao svaki dan/tjedan po jednu novu riječi, stalno je verglao isto. nije pokušavao npr ponoviti za nama kad mu se nešto kaže. nije pjevao niti volio da mu se čita.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la mrs. eastwood » 05 ožu 2016, 08:37

SonjaV je napisao/la:A moja curka ce pjevacica biti valjda
Kad se zaigra i nitko je ne dira otpjeva pjesmicu od pocetka do kraja.


evo i moje za duet :lol
naučila je od sestre do-re-mi, pa i unatraške. već slaže po dvije riječi tata-dođi, vode-piti, piti-vode. prijavljuje kad se kaki, piški, ali mi nije sad još vrijeme za odvikavanje - prvenstveno jer u vrtiću u grupi još pristižu nova djeca na prilagodbu, pa sumnjam da bi tete to prigrlile. čekaMO toplije dane

inače ništa posebno, vrtić, park, kuća, posao...

da, i moja ima ovaj treći kapak, kako se to već kaže.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la danijela81 » 05 ožu 2016, 09:08

nevenera je napisao/la:
Emmalia je napisao/la:Nevenera, u čemu je zapravo kod tvog Damjana bio problem, odnosno kako ste skužili da nije sve kako treba? Isto nije govorio ili...?

damjan je govorio. ali samo riječi koje imaju isti slog. mama, tata, jaja, papa.... osim toga jedna riječ je značila puno toga, ovisno o naglasku. vou je bila voda, kiša, more, rijeka, mokro.... pa bi govorio da paa vou (doslovno pada voda a ne pada kiša). govorio je rečenice tipa: di je tata, daj ovo i tome slično.
no s dvije godine nije imao svaki dan/tjedan po jednu novu riječi, stalno je verglao isto. nije pokušavao npr ponoviti za nama kad mu se nešto kaže. nije pjevao niti volio da mu se čita.

Ovo je opis moga R. Dugo vec sumnjam, pa se nekako razuvjerim jer apsolutno svi kazu da problema nema jer je pametan, sve razumije i komunicira neverbalno.
Ali sad vec imamo 3 mjeseca do 2. rodjendana i u laganoj sam panici
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la Ivy » 05 ožu 2016, 11:10

Emmalia, mi smo na Goljaku bili zbog hipotonije a sad oni imaju sve u paketu pa iako vec duze vrijeme ne vjezbamo kod njih svako toliko imamo kontrole fizijatra, neuropedijatra i sad psihologa i logopeda. Odnosno logopeda i psihologa smo mi trazili i oni se slozili jer malo kaska. Po njima je sve to u sirim granicama normale kakva mu je i motorika bila, al sam se ja dosta brinula i uvijek me strah da nam vrijeme prode ako postoji problem.
Š jako voli pjesmice i pratece koreografije i to usvaja jako brzo tako da meni ponestaje ideja :ajme Naravno, zbog slabijeg govora ih ne pjeva nego zavrsava stih ili ubacuje rijeci koje zna. I slikovnice su mu drage, do sad je samo htio one najjednostavnije s jednom slikom/likom po stranici a sad su mu zanimljivije one s vise detalja, odnosno moze ih pratiti.
I have a life and it only goes in one direction- forward.

slika
Avatar
Ivy
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 505
Pridružen/a: 10 pro 2013, 16:24
Lokacija: Zgb, ali odletim ja tamo doli.

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la nevenera » 05 ožu 2016, 12:17

danijela81 je napisao/la:Ovo je opis moga R. Dugo vec sumnjam, pa se nekako razuvjerim jer apsolutno svi kazu da problema nema jer je pametan, sve razumije i komunicira neverbalno.
Ali sad vec imamo 3 mjeseca do 2. rodjendana i u laganoj sam panici

mislim da sam već pisala i mogu samo ponoviti isto.
ako ti imaš sumnju, što slušaš druge?
meni isto govore da je pametan, sve razumije, i tome slično. govorili su prije 2 godina, a govore i sad. čak mi je psihologica sad na kontroli rekla da njoj nije jasno kako su napisali da je u autističnom spektru kad lijepo priča, komunicira, surađuje, prati upute i tome slično. ovime ne želim reći da je ičije dijete kao moje već da se vidi veliki razultat rane intervencije i rada s njim.

traži uputnicu za logopeda i vidi što kaže. tako ćeš biti mirnija. ja sam išla privatno. jer su ozbiljniji. pregled je trajao 1.30 minuta, detaljno se s njim radilo. i sam nalaz je bio jako detaljan.
mi smo krenuli s 21 mj.
nama su prvo dali detaljne upute (imali smo predavanje od 3h privatno kod istog koji nam je postavio dijagnozu usporenog razvoja govora) i rekli da pričekamo par mjeseci.
u bolnici su rekli da jest da kasni, ali je dečko, ali ima vremena do 3 godine, ali ovo ali ono.
on je vidno napredovao u tih par mjeseci, naravno. no tražila sam da krene u neki oblik terapije i tako smo krenuli u kabinet gdje su radili s njim godinu dana, tj do prošlog ljeta. napunio je 3 godine i par mjeseci a oni više ne rade s njima. nastavio je privatno onda jednom tjedno. pa sam tražila da dobije terapije u vrtiću za djecu s teškoćama, i jest. ide 2x tjedno popodne. a ujutro u redovni vrtić.

predajem jezik pa nisam za čekanje kad je jezik u pitanju. :lol :ajme argumenti da dečki kasnije propričaju ne drže vodu. sve ovisi o djetetu, ne o spolu. ali i o nama. na jedan način se priča s curicama a na drugi s dečkima. baš mi je logopedica o tome govorila
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la danijela81 » 05 ožu 2016, 12:22

Bili smo kod logopeda, ona je rekla da ne brinem, da dijete lijepo komunicira. Pedica je nakon toga odmahnula rukom kad sam trazila uputnicu za Centar za ranu komunikacija. Pod tim "svi" ne mislim na bake, tetke, susjede i ostalo. Ali mislim da cu inzistirat na toma da odemo na taj pregled, samo sto onda moram ulazit u konfliktns pedicom, a to ne volim. Moram se psihicki pripremit za to
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la nevenera » 05 ožu 2016, 12:25

danijela- nama je npr "daj ovo" totalno zeznula stvar. on bi rekao "daj ovo" i pokazao što želi. i onda mu ti to daš. jer em je pitao em je pokazao. i sve je jasno.
kad bi mu ti rekao "želiš vodu" ili "želiš knjigu" on bi samo rekao da. opet zajeb :lol
ako bi ponudio dva izbora "želiš knjigu ili vodu" opet bi rekao samo da (ili ne). e tu se vidjela razlika.
i nije ponavljao riječi za nama. iako mu je riječnik stalno bivao bogatiji. kako su to testirali mislim da je imao nekih 70ak riječi.
dok npr nikša s 15 mjeseci kad mu kažeš "idemo jesti jogurt" on odmah ponavlja "jou" i većinom (ne uvijek) nastoji ponoviti ili reći nešto za nama.
takav mi je bio i tin i u tome sam ja vidjela razliku.
dakle, nije se desilo da damjan ne kuži. vidjelo se tek na pregledu i tesiranjima koja se rade van konteksta da je njegovo situacijsko razumijevanje odlično, kao i neverbalna komunikacija. i da ga je to zapravo skroz "izvlačilo"
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la nevenera » 05 ožu 2016, 12:26

danijela81 je napisao/la:Ali mislim da cu inzistirat na toma da odemo na taj pregled, samo sto onda moram ulazit u konfliktns pedicom, a to ne volim. Moram se psihicki pripremit za to

meni isto pedica nije htjela dati. zato sam išla privatno prvo da vidim jel sve ok.
ako vam je logopedica rekla da je ok, ja bih vidjela kod nekog drugog, drugo mišljenje. ako i oni kažu da je ok onda stvarno nema brige
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la nevenera » 05 ožu 2016, 12:31

ostavi da je prošlo 6 mj od posjeta logopedu. pričekaj da napuni pune dvije i onda vidi. u 6 mj bi trebalo biti razlike i logoped bi mogao sam reći nešto više.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la Emmalia » 05 ožu 2016, 13:53

Moj ne ponavlja za nama apsolutno ništa ali nisam znala da je to problem :shock recimo kad mu kažemo ''ajde reci maca'' dakle neka nova riječ, ili neku koju je prije govorio a sad više ne želi, on kategorički odbija, ljuti se što ga forsiramo na to i uz odmahivanje rukom kaže strogo NE!... baš neće... ono što mi svi vidimo je, da on ne želi reći nešto u što nije siguran, jer onda tako neku riječ kaže jako tiho i sa facom kao da se srami... ja nekako nisam mislila da je u ičemu problem, jer on komunicira odlično i bez govora, i zna gestama objasniti i složenije situacije... jedino moja mama stalno zapitkuje zašto on ne želi govoriti, pogotovo kad ga se traži da nešto kaže, onda tek ušuti, pa zašto on ne ponavlja.... ali da, možda bi mogli malo više pokušati ga poticati, na način da mu ne dodamo odmah kad nešto traži i pokazuje prstom. Iako, to će ga razjariti garant ahaha...
Emmalia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 149
Pridružen/a: 11 tra 2014, 13:28

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la Emmalia » 05 ožu 2016, 13:55

Recimo, meni je ovo što Sonja priča za svoju malu, meni je to znastvena fantastika, ali nekako ne smatram to mjerilom nego da je mala jako napredna po tom pitanju. Ili sam u krivu :conf ?
Emmalia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 149
Pridružen/a: 11 tra 2014, 13:28

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la IINA » 05 ožu 2016, 14:15

M ima nekih petnaestak riječi. Večina ih je naravno krivo izgovorena (recimo riba je biba ili bibi).
Al ima ih sve više, nekako na tjednoj bazi je počela uvodit nove.
Jučer je rekla pet, a danas isto. To kad joj netko dođe i "da pet".
Mene je brinulo to kaj ona stalno melje, ali na nekom svom jeziku.
Ne velim, kad zbrojim koliko "riječi" koristi stalno i sigurno i uvodi nove mirna sam.
Jučer je složila i rečenicu " di je kuc". Izgubila je ključ negdje u kolicima...
I pjeva i to prilično točno što se tonaliteta tiče.
Narasla jedna petica. Trojki nema na vidiku.
I
Zadnja izmjena: IINA; 05 ožu 2016, 14:40; ukupno mijenjano 2 put/a.
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la nevenera » 05 ožu 2016, 14:17

svako je dijete za sebe.
nemoj uspoređivati. a dijete ti ima veliki raspod od 1-2 godine da savlada neke stvari. neki će to napraviti s godinu i dan a neki s godinu i 11 mjeseci.

od nekih 18 mjeseci dijete bi trebalo imati skok u govoru, prvo nova riječ svaki tjedan, pa onda skoro svaki dan. da bi s nekih 2 godine imalo oko 50-60ak riječi koje govori.
unutar godien su razlike velike tako se uspoređivanje ne isplati.

a i oni nekako skokovito napreduju. prije mejsec nikša nije ima baš neki rječnik. nije mu ni sad nešto velik ali je velika razlika od prije mjesec do sad.

princip "ajde reci" nije dobar za njih. stvara pritisak i nelagodu. sve se radi kroz igru.

kad smo mi bili na pregledu s 21 mjesec tražili su:
da potvrdimo da li stalno usvaja i govori nove riječi. to kod nas nije bio slučaj. on je više manje verglao isto. pa nam je rečeno da vodimo dnevnik. da zapišemo prvo sve riječi koje govori.a onda da dodjemo na novi list koliko novih ima.
da vidimo kako će biti za mjesec dana. mislim da je imao možda jednu il dvije nove riječi u tih mjesec dana.

slagao je dvije riječi u rečenicu i imao je pitanje. znao je slijediti jednostavne upute ala donesi ovo, di je ono.
trebao je prepoznati dijelove tijela i pokazati ih. znao je neke ali nije ih pokazivao. samo nos. kod njega je pricip bio da se digne i ode. pokaznu gestu je imao.
kad se imenuje nešto on je trebao pokazivati to prstom - ono tipa slikovnica i imaš sliku auta i mačke pa kad ti kažeš mačka da je on pokaže
nije znao ni jednu pjesmicu niti je volio slušati niti pratiti slikovnice.
nije bio tip od sjedni i radi. ili da ga pitaš di je nešto. njega je trebalo loviti po uredu.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la morena » 05 ožu 2016, 14:41

Emmalia je napisao/la:Moj ne ponavlja za nama apsolutno ništa ali nisam znala da je to problem :shock recimo kad mu kažemo ''ajde reci maca'' dakle neka nova riječ, ili neku koju je prije govorio a sad više ne želi, on kategorički odbija, ljuti se što ga forsiramo na to i uz odmahivanje rukom kaže strogo NE!... baš neće... ono što mi svi vidimo je, da on ne želi reći nešto u što nije siguran, jer onda tako neku riječ kaže jako tiho i sa facom kao da se srami... ja nekako nisam mislila da je u ičemu problem, jer on komunicira odlično i bez govora, i zna gestama objasniti i složenije situacije... jedino moja mama stalno zapitkuje zašto on ne želi govoriti, pogotovo kad ga se traži da nešto kaže, onda tek ušuti, pa zašto on ne ponavlja.... ali da, možda bi mogli malo više pokušati ga poticati, na način da mu ne dodamo odmah kad nešto traži i pokazuje prstom. Iako, to će ga razjariti garant ahaha...


Takav je i D. Nekad ga čujem da nešto izgovori, onak za sebe, ali kad ga pitam što je rekao, onda mi se samo nasmije i ne želi ništa reći. Tako da ne forsiram. Niti tražim da nešto ponavlja za nama. Inače lijepo komuniciramo, riječima koje zna odgovara na pitanja, ne samo s da ili ne, razumije nas apsolutno sve, nekad me i iznenadi u kojoj mjeri kuži i sjeća se. Ne mogu reći da imamo bogat rječnik, niti puno novih riječi na nekoj redovnoj bazi, ali dovoljno da se ne brinem.
slika slika
Avatar
morena
nemam door
 
Postovi: 984
Pridružen/a: 28 ožu 2012, 12:42

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la suncica77 » 05 ožu 2016, 15:37

Emmalia gdje si ti na listi ? :)

Moja isto brblja ,
Ona kaže npr " mama daj kadu ". ( čokoladu. )
Ujutro se probudi i kaže " lubi oko mamino "
I poljubi me u oko ja se rastopim sva
Zna bit nekad i 4 rijeci i rečenici
" Eva maze bebu kemom "
Do nedavno je bilo eja a sad lijepo kaže Eva
Bas me iznenađuje svaki dan
Bez problema kaže zeko, koza,kupa,

Neke rijeci joj nisam nikad rekla a ona ih zna , npr čitamo slikovnicu i pokaziva na krušku ( kuska, na grožđe - gozdje i sl

Sve stvari u kuci zna čije su čije , meni smješno , tatina macica, mamine papuče,
Svim bebama ( 6 ) zna ime ( svima smo dali imena )
:)))
Isto vec odavno pjeva pjesmice
I onda sve stavi u jednu i samo nadoveze
Često se igramo tako da ja pjevam pjesmu i stanem i ona kaže riječ pa ja opet nastavim i stanem i ona kaže riječ tocno sta ide
mama dva anđela ...slikaslika
Avatar
suncica77
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3141
Pridružen/a: 22 tra 2009, 19:19

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la suncica77 » 05 ožu 2016, 15:45

Sad se počela igrati na način da mene pita di je uka ( ruka ) i uvuče je u rukav
Ja kažem gdje je ruka a ona izvuče i kaže eno je :)
Neki dan slažemo kockice i jedna ispod kreveta kažem joj daj kockicu a ona me zeza
Gleda u nju i kaže " di je di je "
Kad sam vidjela sta radi nasmijem se i ona je uzme i kaže eno je i smijeh :))

Svaki put kad dolazim iz trgovine traži po vrećicama sta ima za nju
Često bude nešto , juce nista kad je čujem " nema nita nema nita , mama di je kada?
Ja umrla od smijeha
Sta su ti djeca, dam joj čokoladu malu zivotinjško carstvo 2 x tjedno nista vise, a voli je i luda za njima
mama dva anđela ...slikaslika
Avatar
suncica77
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3141
Pridružen/a: 22 tra 2009, 19:19

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la suncica77 » 05 ožu 2016, 15:49

Liv jel to ona vakcina sa 12 mj ? A kakva za2 mj , dovakcinacija ?
Joj da se meni toga vise riješit
Opet smo vadili krv za alergije ako bude opet blago ili bolje cijepimo se i mi
Da vise to riješim
mama dva anđela ...slikaslika
Avatar
suncica77
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3141
Pridružen/a: 22 tra 2009, 19:19

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la SonjaV » 06 ožu 2016, 00:15

Mislim da je Liv na to cjepljenje mislila sa 12. I nakon 2 mj je revakcinacija i to je to.
Drzim vam fige da nema alergija nikakvih.

Neve je sve to tako lipo objasnila u vezi govora...
Slazem se da je svako dijete razlicito, i to za spol ne drzi vodu.
Moja je po puno toga na brata koji je jako rano slagao recenice, pa su svi komentirali kako je to cudno za decka.

Suncica i moja zivotinjsko trazi po vrecicama :dada
Koje su to pametne glavice.
Indijanac '09.2002
Mrvica '05.2005
Bucka '06.2014
Avatar
SonjaV
sa zalihama pelena
 
Postovi: 1720
Pridružen/a: 10 sij 2003, 15:42
Lokacija: Malo misto

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la zara01 » 06 ožu 2016, 16:31

Moj je prvi kasno propricao,ona isto ne prica u skladu s dobi.Ali uopce me to ne brine.Savrseno kuzi,pokazne geste ima odavno,sve veci broj rijeci.Zapravo je ista kao brat u toj dobi,cak vise prica....
Vise me brine (ne)jelo ,jer ne mogu dokuciti u cemu je problem....
Koliko vasi kakaju dnevno?Ja imam osjecaj da nju prebrzo motam,pa ne stigne obavit do kraja.....
I sad imamo.pelenski osip i tako svaki.put nakon antb.:(
T&T
Avatar
zara01
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1367
Pridružen/a: 11 vel 2011, 16:04
Lokacija: Zagreb

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la suncica77 » 06 ožu 2016, 20:25

Moja kaka 2-4 x dnevno
mama dva anđela ...slikaslika
Avatar
suncica77
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3141
Pridružen/a: 22 tra 2009, 19:19

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la nevenera » 06 ožu 2016, 20:30

meni je damjan tako. i tin. nakon svakog obroka skoro.
nikša ne. on jednom. rijetko 2x

počeo je prijavljivati kad kaka pa računam da bi ako se nastavi mogla krenut s odvikavanjem uskoro
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la zara01 » 06 ožu 2016, 23:06

Eh dobro.Tako i moja.2-3puta.Meni se to cinilo.puno :D
I T. prijavljuje.Moram po gacice i krenut u akciju :)
T&T
Avatar
zara01
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1367
Pridružen/a: 11 vel 2011, 16:04
Lokacija: Zagreb

Re: Generacija 2014. -5. dio

PostPostao/la SonjaV » 06 ožu 2016, 23:48

Kakanje je redovito jednom dnevno ali ne najavi nam jos.
Iako imam spremne i gacice i tutu i nastavak za wc...i jedva cekam da se rjesimo pelena.

Zara tebe brine nejelo, mene nespavanje...svakog ponesto :lol
Indijanac '09.2002
Mrvica '05.2005
Bucka '06.2014
Avatar
SonjaV
sa zalihama pelena
 
Postovi: 1720
Pridružen/a: 10 sij 2003, 15:42
Lokacija: Malo misto

Sljedeća

Natrag na Od prvih koraka do prvog razreda

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.