Sada je: 12 svi 2024, 23:33.

Škola za sve ili ne?

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

Škola za sve ili ne?

PostPostao/la nadicab » 04 ruj 2014, 17:52

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/255903/Default.aspx
Svake godine roditelji djece s pp strepe od početka ŠG zbog nerješavanja financiranja asistenata u nastavi. Ove godine je sve kulminiralo jer je previše karika u lancu puklo.
I dok sustav lakono poručuje da će sve srediti i da se malo strpimo, ostatak društva ne reagira jer smo mi ipak na margini tog istog društva.
I bilo bi logično da se početak ŠG pomakne na datum kada će svi moći ravnopravno pohađati nastavu, to nije nikome palo na pamet - jer, čemu se uzrujavati za 4,5% djece?
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Škola za sve ili ne?

PostPostao/la alexandra » 04 ruj 2014, 17:58

4,5 posto djece je užasno puno, cijeli mali grad. ali da, koga briga, kad imaju feler :nata

ovo je tragedija. a još je tragičnije to što se sve dogodilo samo zato što netko, a lako se može saznati tko, ne radi svoj posao. i taj netko, neće dobiti otkaz. jer ga vjerojatno štiti stomiliona sindikata i ne znam čega. a dok netko ne odleti ili dok opetovano ne odlete, tako će se raditi i to za nemale plaće. :gaah kod privatnika bi radio točno onoliko koliko mu treba da skupi osobne stvari i ode iz ureda.

o ovom dijelu pričam, kao i o onom da ŽUPANIJE NISU IMALE POJMA O NATJEČAJU uz milion agencija koje prate natječaje. :gaah slom živaca sam dobila :lol

izvisila su zbog aljkavosti i nemara javnosti za sada nepoznate osobe. Koja je bila zadužena za kompletiranje dokumentacije. Da bi taj zadatak, a od skupljanja papira jednostavniji je uistinu teško zamisliti, obavila na tako nakaradan način da bi je po iskanje milosti trebalo poslati pred splitskoga suca Mešina.

Ta javnosti nepoznata osoba, samo jedna od čitavog niza nepoznatih među 300 osoba zaposlenih u Splitskoj-dalmatinskoj županiji, zaboravila je u natječajnoj dokumentaciji priložiti kopiju županijskog statuta i županijsku poreznu karticu. I zbog nje u ponedjeljak, 8. rujna, kao i još mnoge ponedjeljke nakon toga, deseci srednjodalmatinske djece neće biti u stanju pratiti nastavu zajedno sa svojim prijateljima.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: Škola za sve ili ne?

PostPostao/la Krumpirić » 04 ruj 2014, 19:10

Da rade u udruzi i to naprave-bilo bi ništa, naime, ne bi imali para za plaće niti bi imali poso-imali bi baš to-ništa.
Sram ih bilo.
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: Škola za sve ili ne?

PostPostao/la Potica » 04 ruj 2014, 21:06

Krumpirić je napisao/la:Da rade u udruzi i to naprave-bilo bi ništa, naime, ne bi imali para za plaće niti bi imali poso-imali bi baš to-ništa.
Sram ih bilo.

X
alexandra je napisao/la:ovo je tragedija. a još je tragičnije to što se sve dogodilo samo zato što netko, a lako se može saznati tko, ne radi svoj posao. i taj netko, neće dobiti otkaz.

ipak se nadam da će pokrenuti pitanje odgovornosti jer nas je do svega ovog i dovelo to što nikad nitko za ništa nije odgovoran.
Avatar
Potica
No. 1 baka
 
Postovi: 21825
Pridružen/a: 12 ožu 2003, 21:38

Re: Škola za sve ili ne?

PostPostao/la Ina66 » 05 ruj 2014, 07:50

da, nadam se da će objaviti njegovo/njezino ime i da će snositi posljedice
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Škola za sve ili ne?

PostPostao/la Krumpirić » 05 ruj 2014, 08:28

Imam osjecaj da ce samo nahrabusit netko niciji. Neki admin ili mladi pravnik kojem nitko nije jasno definirao da je odgovoran za prijavu.
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: Škola za sve ili ne?

PostPostao/la nadicab » 05 ruj 2014, 11:41

Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Škola za sve ili ne?

PostPostao/la nadicab » 05 ruj 2014, 12:38

"Nepotrebno traženje krivca, krivac u ovom trenutku nije bitan.


Govoriti sada o traljavosti natječaja, nespremnosti Ministarstva da se uhvate u koštac s ovom problematikom, nepripremljeno, jer po njima ne znate što je to dijete s posebnim potrebama, ne znate što bi taj asistent trebao raditi..."


http://www.index.hr/vijesti/clanak/splitskodalmatinska-zupanija-ipak-osigurala-novac-za-pomocnike-u-nastavi-za-djecu-s-posebnim-potrebama/769527.aspx
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Škola za sve ili ne?

PostPostao/la † Volvo » 05 ruj 2014, 13:37

Na kraju, ipak je senzibilizirana javnost i talasanje je dalo rezultata :yess - ne bih rekla ni da su županije do sad bile pripremljenije ili manje traljave od ministarstva(a dio financiranja odgojno obrazovnih ustanova ide i kroz lokalnu samoupravu) - svatko sad krivca u tuđem dvorištu traži, ali bar priznaju da ima neke "krivice" odnosno da se nešto trebalo napraviti. Nadice piši što saznaš i dalje, nadamo se bolje :dada
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: Škola za sve ili ne?

PostPostao/la alexandra » 07 ruj 2014, 16:14

volvo, ja se nadam da je javnost senzibilizirana.
i tužna sam zbog ogromnog dijela građana koji smatraju da djeci s poteškoćama nije mjesto u redovnoj školi te da se radi o bolesnoj ambiciji roditelja. a stvarno ih ima jako puno. i smatraju da se novac bespotrebno troši.

a u ovoj priči me posebno uzrujalo to što je naš vlastiti ministar pokušao prikazati tu djecu kao usisavače PRORAČUNSKOG novca. a lipa ne ide iz proračuna, sredstva je osigurala EU :gaah naravno, europa je gluplja od nas, pa oni misle da djeca trebaju ići u redovne škole :gaah
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: Škola za sve ili ne?

PostPostao/la nadicab » 07 ruj 2014, 20:35

Uspjeli smo se izboriti za sutrasnji sastanak s ministrom osobno. Imamo dobro pripremljene zahtjeve, a zahtjevali smo i da Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom bude s nama, tako da smanjimo manipulaciju sustava na najmanje.
Sutra je u 12 h protest udruge Bubamara. Njih su primili u MZOS u petak i otisli su razocarani jer ih je primio zamjenik koji nema pojma o toj problematici i pitao je njih za rjesenje situacije :ajme
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Škola za sve ili ne?

PostPostao/la MatiMokoš » 08 ruj 2014, 08:33

Meni je sve što se i kako se radi s djecom s pp jako tužno. Sjećam se kad sam došla na jedno radno mjesto u školi u kojoj je prilično velik broj djece s pp i djece koja nsstavu pohađaju s individualiziranim pristupom. Iako je suprotno pravilniku, u jednom razredu bilo je troje djece s pp i dvoje s individualiziranim pristupom. Ni jedno dijete nije imalo asistenta jer se za to nitko nije pobrinuo. Zbog velikog broja djece s pp,ravnateljica je tražila dodatna razredna odjeljenja i dodatne asistente,ali odgovor je bio isti:nema novca. I na tome je sve ostalo. Mene na fakultetu nisu učili kako se radi s takvom djecom i ja sam naprosto bila izgubljena i morala sam (koliko sam mogla,znala i pronašla vremena) sama pronaći načina kako da mi nastava funkcionira. Bilo mi je jako teško i rekla bih da sam mnogo toga propustila zbog neznanja. Nije to nešto na što sam ponosna i ne pišem ovo zato da bi roditeljima djece s pp bilo teško, već u nadi da će netko reagirati i da će pohađanje nastave biti lakše roditeljima djece s pp,samoj djeci,ali i njihovim učiteljima. Iako ste možda nekad ljuti na učitelje, uzmite u obzir da nas nitko ne priprema na takve uvjete i da su nam uvjeti rada otežani. Bilo mi je stvarno jako teško koordinirati nastavni proces s tolikim brojem djece koja traže dodatan rad. Meni bi u radu u tom trenu pomoglo da su roditelji došli u školu i upozorili me na moje propuste. Od njihova mrmljanja meni iza leđa nitko nije imao koristi,samo smo svi bili frustrirani jer nismo bili zadovoljni rezultatima.

Nadam se da mi nitko neće zamjeriti na iskrenosti.
slika
Avatar
MatiMokoš
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 381
Pridružen/a: 19 tra 2013, 10:25

Re: Škola za sve ili ne?

PostPostao/la nadicab » 08 ruj 2014, 09:36

MatiMokoš super si sve rekla
Kako bih se spriječilo daljnje društveno raslojavanje, diskriminacija i isključenost pojedinaca i pojedinih skupina iz odgojno-obrazovnih usluga na području Republike Hrvatske potrebno je hitno uvođenje i provođenje mjera koje će osigurati ujednačenost, istu dostupnost i prekid diskriminacije u odnosu sustava prema djeci s teškoćama u razvoju.
Prava djece s teškoćama u razvoju moraju biti usklađena s Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom i Ustavom Republike Hrvatske.
Zahtijevi;
1. Osigurati nediskriminirajuće zakone temeljene na Ustavu RH.
1.1 U Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama uvesti nužne izmjene kako bi bio u skladu s Konvencijom i Ustavom;
a) UVESTI ODGOVARAJUĆE ASISTENTE U NASTAVI KAO ZAPOSLENIKE ŠKOLSKIH USTANOVA SA SVIM PRIPADAJUĆIM PRAVIMA I OBVEZAMA
b) Obvezati školske ustanove da moraju osigurati dodatno odgovarajuće osoblje prema potrebama pojedinog djeteta
c) Obvezati školske ustanove na upisivanje djeteta s teškoćama u razvoju u školu na pripadajućem području upisa i osiguravanje kadra prema rješenju Ureda za državnu upravu i individualnim potrebama djeteta
d) Uvesti sankcije odgovornima u školskim ustanovama u slučaju neprovedbe istih
1.2 U Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama navesti izričitu obvezu financiranja asistenata u nastavi
1.3. Zakonom o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama definirati nadležnost Agencije za odgoj i obrazovanje nad provedbom i financiranjem edukacije asistenata u nastavi. Definirati trajanje edukacije, njen sadržaj i oblik vrednovanja uspješne prolaznosti edukacije.
1.4. Osigurati sve potrebne akte kako bi izmjene Zakona stupile na snagu najkasnije s 01.05.2015.godine
2.Obaviti završno savjetovanje sa svim predstavnicima djece s teškoćama u razvoju, a u svrhu uređivanja privremenih i prijelaznih odredbi Pravilnika o osnovnoškolskom i srednjoškolskom odgoju i obrazovanju učenika s teškoćama.
2.1.Pravilnik o osnovnoškolskom i srednjoškolskom odgoju i obrazovanju učenika s teškoćama sa svim pripadajućim odredbama staviti u proceduru izglasavanja kako bih stupio na snagu najkasnije s 01.01.2015.godine.
3. Dogovoriti s Ministarstvom znanosti obrazovanja i sporta polazišne točke o nadležnosti nad vrtićkim ustanovama te dogovoriti suradnju oko postavljanja nadležnosti nad ostvarivanjem svih prava djece s teškoćama u razvoju vrtićke dobi
4. Dogovoriti s Ministarstvom znanosti obrazovanja i sporta uređenje dijela upisivanja djece s teškoćama u razvoju u srednje škole odnosno revidiranje zdravstvenih uvjeta za upise u srednje škole
5. Dogovoriti s Ministarstvom znanosti obrazovanja i sporta početak suradnje na izmjeni ustroja Centara za odgoj i obrazovanje kako bi se isti transformirali u referalne centre koji u konačnici pružaju potporu redovnim školama a u svrhu potpune inkluzije djece s teškoćama u razvoju
6. U svrhu suradnje i nastavka dijaloga, a radi ostvarivanja svih prava djece s teškoćama u razvoju ugovoriti sljedeći sastanak istih dionika najkasnije 1 mjesec od prvog inicijalnog sastanka 08.09.2014.godine, kako bi se svim stranama ostavilo vremena za proučiti dokumente relevantne za temu i razmotre sve dane sugestije i zahtjeve.

GI Pomozimo djeci s invaliditetom
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Škola za sve ili ne?

PostPostao/la martina mama » 13 ruj 2014, 01:38

Pratim ovu temu. Split jako lose stoji. Ovo malo sto su ih po medijima uzdrmali, nista nije pomaklo. I dalje igraju svoje igre. No, da situacija nije sazrela da se protestira na veliko, o da!! Ovo sto sad pise po novinama, to svi prozivljavamo svake godine. Lokalne i drzavne vlasti se ponasaju ko da skolska godina pocinje za Bozic i ko da smo mi sami djecu upisali u te skole pa sad nesto zahtijevamo. Najbolje bi bilo da svi idu u specke i eto mira
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34


Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.